Új Szó, 1974. augusztus (27. évfolyam, 180-205. szám)

1974-08-26 / 201. szám, hétfő

XIV. NŐI KOSÁRLABDA eb Ml kezdeti a esetednek csapat Olaszország három városában, Cagliariban, Sassariban és Nuróban megkezdődtek a XIV. női kosárlabda EB küzdelmei. A „C“-csoportban szereplő csehszlovák csapat (mérkőzéseit Cagliariban játssza) jól kezdett. Első ellenfelét, Hollandiát 64:42 (38:22) arányban győzte le, majd a dán együttes sem okozott gondot. Csehszlovákia (74:14) , Dánia 103:34 Az első öt percben álmosan játszott csapatunk, ezután azonban ellenállhatatlan voll és szinte tetszés szerint dobta kosarait. Csapatunk legtöbb pontját Doušová (15), Korin-' ková (12), Vrbková (12) érték el. Ezzel a győzelemmel a Franciaország elleni mérkőzés eredményétől függetlenül a csehszlovák együttes bejuloll a döntő csoportba. J. Drásal, a csehszlovák csa­pat edzője így nyilatkozott: — Elégedett vagyok csapa­tunk játékával. A tapasztalt Doušová és Korinková mellett jő teljesítményt nyújtott Vrb­ková és Chnielíková is. A kö­vetkező mérkőzések előtt jó a csapat hangulata. További eredmények: ,,A“-csoport (Sassari): Szov­jetunió—Magyarország B0:B4 (32:25). A magyar együttes meglepően sokáig szorossá tudta tenni a küzdelmet. Ma­gyarország—Jugoszlávia 65:57 (37:10), Szovjetunió —NSZK 106:47 (64:25). ,,B“-csoport (Ntioro): Bulgá­ria—Románia 79:69 (41:35), Lengyelország — Spanyolor­szág 82:42 (42:20), Románia— Lengyelország 68:63 (31:23), Bulgária—Spanyolország 87:67 (42:34). „C“-csoport (Cagliari): Fran­ciaország- Dánia 88:43 (49:23), A KÜLFÖLD LABDARÚGÁSA Lelépték a Bayern Münchent Az NSZK labdarúgó-ligája első fordulójának nagy szenzá­ciója volt, hogy a Kickers Offenbach 6:0 arányú megsem­misítő vereséget mórt a Bayern Münchenre. További ered­mények: Eintracht Braunschweig—Tenis Borussia 5:0, Wer- der Bremen—Eintracht Frankfurt 0:3, Borussia Mönoheng- ladbacli—Hamburger SV 1:3, Stuttgart — Bocimul 1:0, Wup- pertaler SV—Duisburg 1:4, Schalke 04—Kaiserlautern 2:1, Hertha — Fortuna Düsseldorf 3:3. Köln — Rot-weiss Essen 0:1. Az angol I. liga második fordulójának eredményei: Ar- senal—Manchester City 4:0, Coventry City—Chelsea 1:3, Derby County—Sheífeld Uni­ted 2:0, Ipswich Town—Burn- ley 2:0, Leeds United—Bir­mingham City 1:0, Liverpool — Leicester City 2:1, Middles- brotigh—Luton Town 1:1, Queens Park Rangers— Stoc­ke City 0:1, West Ham United — Everton 2:3, Wolverhampton Wanderers—Newcastle United 4:2, Cariisle United—Totten- ham Hotspur 1:0. A biztonsági testületek ju­nior csapatainak nemzetközi tornáján Poznanban az I. cso­portban a szovjet Dinamó 6:0- ra győzött a csehszlovák Čer­vená Hviezda ellen. A Dózsa és az NDK-beli Dynamo talál­kozója 1:1 arányú döntetlen­nel ért véget. Az I. csoport végső sorrendje: 1. Dinamó (Szovjetunió) 6, 2. Dynamo (NDK) 3, 3. Dózsa (Magyar- ország) 2, 4. Červená hviezda 1 ponttal. A II. csoportban a a Szpartak Levszki Szófia sze­rezte meg az elsőséget 4 pont­tal. A. 2. és a 3. helyen a len­gyel Gwardia és a román Dy­namo végzett. Az NDK I. ligájában a kö vetkező eredmények születtek: Chenie Halle—Dynamo Dres- den 0:0, Wisniut Aue—Loko­motíve Leipzig 0:0, Vorwärts Strahlsnnd—Rot-weiss Erfurt 3:0, Stalil Riesa— Hansa Ros *'»ck 1:0, Vorwärts Odera — Frankfurt — Dynamo Berlin 5:2, Carl Zeiss Jena—Sachsenring Zwickau 1:0, Magdeburg—Kari Marx-Stadt 5:3, A svájci labdarúgó-liga má­sodik fordulójának eredmé­nyei: Grasshoppers Zürich — Lugano 2:1, Lausanne — Basel 1:1, Luzern—Young Boys Bern 3:1, Xamax Neuchatel—Che- nois Genf 5:1, FC Zürich — Ser- vetlu Genf 3:0,, Sión—Vevey 2:0, Winterthur—St. Gálién 3:2, A táblázat élén 4—4 ponttal uz FC Zürich és a Winterthur áll. A francia labdarúgó-ligában az 5. fordulót bonyolították le. Eredmények: Lens—Rennes 1:0. Nimes—Lilié 2:1, Bastia — Nice 2:0, Troyes—Strassbourg 2:0, Marseille—Metz 1:0, Nan­tes—St. Etienne 2:1, Lyon — Rennes 4:1, Bordeaux—Sho chaux 2:1, Monaco—Red Star Paris 4:3, St. Gerilláin Paris— Angers 3:2. Vezet 8 ponttal a Rennes az azonos pontszámmal rendelkező Nimes és a 7 pon­tos Lilié előtt. Az osztrák látni a rúgó liga 4. fordulójának eredményeiből: Austria WAC—Innsbruck 4:1, Vöst Linz—Sturm Graz 2:0, Eisenstadt—LASK Linz 2:2. A szovjet labdarúgó bajnok­ságban a Dynamo Moszkva 1:2 arányban alulmaradt a Kajrat Alma Atával szemben. Egy spanyolországi tornán az Újpesti Dózsa 3:1-re legyőz­te a belgrádi Crvena Zvezdát, majd a döntőben 1:0 arányú vereséget szenvedett az Atleti- co Madridtól. 35. FOGADÚHÉT I. LABDARÚGÓ LIGA 1. Sparta—Brno. Az első két fordulóban a Sparta nem jeles­kedett. Ezúttal javíthat. Tip­pünk: 1. 2. Ostrava—Trnava. Egy ár­nyalattal a házigazdákat tart­juk esélyesebbnek. Tippünk: 1. 3. Slovan—Teplice. Meglepe­tés lenne, ha nem a Slovan nyerné a mérkőzést. Tip­pünk: 1. 4. Bohemians—Slávia. A fő­városi rangadón a papírforma Hencketi világcsúcsa A kaliforniai Concordban rendezett amerikai úszóbajnok­ság során John Hencken 2:18,93 percre javította a 200 méteres férfi mellúszás világcsúcsát. Az eddigi csúcsot az angol Wilkie tartotta 2:19,28-cat. Néhány eredmény: Nők — 100 m hát: Moffit 1:04,68 — amerikai csúcs, 200 m mell: Mercy 2:39,90, Férfiak — 100 m hát: Naber 58,12, 200 m pillangó: Bruner 2:01,69. a vendégek mellett szól. Tip­pünk: 2, 0. 5. Nitra—VSS. Döntetlenhez közeli eredmény születhet. Tippünk: 0, 1. 6. Plzeň—Dukla. A katonák idegenben is képesek a meg­lepetésre. Tippünk: 2, 0. 7. Jablonec—Inter. Az újonc hazaiak otthon százszázaléko­san szerepellek. Az Internek nehéz dolga lesz. Tippünk: 1, 0. 8. Žilina—Trinec. A tapasz­taltabb Zilinát otthonában ne­héz legyőzni. Tippünk: 1. II. LABDARÚGÓ LIGA 9. VZKG—Lokomotíva. A leg­utóbbi fordulóban a házigaz­dák kikaptak, a vendégek győztek. Tippünk: 2, U. 10. Bardejov—Trenčín. A Bardejov eddig mélyen formá­ja alatt szerepel. Tippünk: ü. 2. 11. Hradec Králové—Prie­vidza. A legutóbbi eredménye­ket figyelembe véve a bányá­szok jó formában vannak. Tip­pünk: 2. 12. Liberec—Pardubice. Ilá- romesélyes mérkőzés. A vendé­gek tapasztaltsága dönthet. Tippünk: 1, 2, U. •uüS*T‘frv A Szlovákia körüli kerékpárverseny II. útszakaszának legjoľ/.ijai: Rudolf Labus középen, az első, bairúi Poslušný (a második), jobb­ról Jusef Dvorák, a harmadik helyezett. 13. LABDARÚGÓ LIGA Trenčín-Prešov 2:0 (1:0) A II. labdarúgó-liga második fordulója a hét közben ját­szott Martin—Bardejov 3:2 (3:1) mérkőzés után a fennmara­dó hét találkozóval folytatódott. Általában a várakozásnak megfelelő eredmények születtek, az exligás Prešov két pontot hagyott Trenčínben. Eredmények: Trenčín—Prešov 2:0 (1:0). Góllövök: Berec, és Minarecli. Különösképpen az első fél­időben volt állagon felüli a mérkőzés színvonala. A hazai­ak akár nagyobb arányban is győzhettek volna. VSŽ Košice — Hradec Králové 2:0 (0:0). Góllövők: Marcin és Maňkoš. A hazai együttes a második félidőben mutatott jó játékával rászolgált az első két bajno­ki pontra. A Hradec szívós el­lenfélnek bizonyult. ZVL Pov. Bystrica—Dukla B. Bystrica 1:1 (1:0). Góllövők: Malárik, i 11. Michalek. A házigazdák voltak veszé­lyesebbek, számtalan gólhely­zetet hagytak kihasználatlanul. A katonák 10 perccel a befeje­zés előtt egy váratlan ellentá mndásből egyenlítettek. Lokomotíva Košice—Liberec 1:0 (1:0). Góllövő: Józsa. A villanyfénynél játszott ta lálkozón az újonc vendégek meglepően jól tartották magu­kat az esélyesnek tartott ex li gűs házigazdák ellen. A hazai csapatban ezúttal gyengén ját­szott a Móder—Kozák—Farkas középpályás hármas. Prievidza—Kladno 2:1 (1:0). Góilövők: Kovács, Hasa, ill. Ji- ras. Az átlagos színvonalú talál­kozón a bányászok ezúttal ke­vésbé meggyőző játékkul is biz­tosan győztek. VChZ Pardubice—Kys. Nové Mesto 1:1 (0:0). Góllövők: Pru- dič, ill. Kuhica. A hazaiak nagy fölényben játszottak, a vendégek kemé­nyen védekeztek. Spartak Vlašim — VŽKG Ost­rava 4:1 (1:1). Góllövők: Rótt |2), Dozorec, Rartoň, ill. Hn- dur. A Vlašim már az első perctől fogva nagy iramot diktált, de döntő fölényre csak a második félidőben tett szert. KODES AZ ELŐDÖNTŐBEN Jan Kodeš bejutott az Egye­sült Államok nemzetközi baj­nokságának elődöntőjébe az amerikai Brooktynban. Előbb 6:1, 6:2 arányban legyőzte a japán Kamivazukit, aki koráb bán az amerikai Smith t ütötte el a továbbjutástól, majd a negyeddöntőben két játszmában könnyű győzelmet aratott 6:3, 6:2 arányban az amerikai Ashe ellen. KodeS pontosan, határo­zottan jászolt, s amikor a második játszmában elnyerte Ashe adogatását, a találkozó sorsa eldőlt. Az elődöntőben a svéd Borg lesz az ellenie!©, aki az amerikai Riessent győz­te le 4:6, 7:6, 5:ü arányban. A másik ágon az argentin Vilas a holland Okkerral mérkőzik. A 22 éves Vilas 7:5, 1:6, 6:L arányban győzött a román Nas- tase ellen, az utóbbi torná­kon játszott 36 mérkőzése kö­zül ez volt a 34. győzelme. Okker a negyeddöntőben az egyiptomi El Shafei ellen dia­dalmaskodott 3:6, 6:3, 6:1 arányban. A női egyes elődöntőjében a brit Wade az amerikai Nagel- sonnal és az ugyancsak ameri­kai Chris Evert az angul Held- mannal mérkőzik. A negyed­döntőben Nagelson meglepetés­re 7:6, 6:4 arányban legyőzte Morozovát, a wimbledoni torna döntőjének résztvevőjét. Wade b:2, 6:4 arányban bizonyult jobbnak a jugoszláv Jausovec- nál. A női páros negyeddöntőjé­ben Navrátilová és Nagelson 4:6, 6:7 arányban kikapott az Evert—Morozova kettőstől. Nem kísérte szerencse Neuman- nová szereplését sem, aki az amerikai Tenney-vel az oldalán 4:6, 3:6 arányban kikapott a Meyer, Ching Ling Chang ame­rikai—tajvani párostól. A férfi páros eredményei: Pohmann, Riessen—Orantes, Vi­las 4:6, 7:6, 6:0, Case, Masters --Velasco, Molina 6:3, 3:6, 6:1, Lutz, Smith—Nastase, Gisbert 6:3, 1:6, 7:5. * * # Az amerikai South Orang- ban rendezett nemzetközi torna döntőjében Connors mérkőzik Alekszandr Metrevelivel. Con­nors az elődöntőben a kevésbé ismert ausztrál Wawrickot győzte le 6:7, 6:1, 6:1 arány­ban, míg Metreveli 6:1, 7:5-re verte az indiai Amritrajt. A Davis Kupa irányító bizott­sága Londonban úgy döntött, hogy a Dél-Afrika—Olaszország zónaközi elődöntő mérkőzést semleges pályán rendezik meg. Az olasz kormány megtiltotta teniszezőinek a pályára lépést Johannesburgban. A semleges város kiválasztásának joga Dél- Afrikát illeti meg. Lengyel siker a kerékpáros VB-n Akárcsak San Sebastianban, Montrealban is a lengyel ke­rékpárosok diadalmaskodtak az egyéni országúti versenyen. Sőt, ezúttal kettős győzelmet arat­tak. Elsőként a 22 éves Janus Kowalski ért a célba Ryszard Surkowski előtt. A negyedik he­lyen Szozda és a 11.-en Kacz- marek végzett. 33 ország 162 amatőr országúti kerékpárosa összesen 175 kilométert tett meg. A csehszlovák színek kép­viselői közül Miloš Hrazdíra szerepelt a legjobban, aki a 27. lett. A lengyel kerékpáro­sok rendkívül taktikusan ver- sf.myeztek és a hajrá drámai küzdelmet hozott. Kowalski igyekezett helyet csinálni Szur- kowskinak akit némiképpen blokkolt a svájci Kuhn. Kowal skinak sikerült is segítenie és végül szédületes hajrában meg szerezte a győzelmet. Eredmények: 1. Kowalski 4:43:10, 2. Szurkowski 4:43:10, 3. Kuhn 4:43:10 . . . 27. Hrazdíra 4:44:19, 40. Matoušek 4:44:58 ura. A nők országúti bajnoKságá ra 62,5 kilométeres pályán ke rült sor. 12 ország 38 női ver­senyzője közül meglepetésre a francia Gambillon szerezte meg a világbajnoki címet, aki a haj­rában maga mögé utasította a szovjet Szaunovát, és a hol land Van Ostent. A negyedik és ötödik helyen végzett verseny zők, a belga Laenen és az an­gol Burton is a győztessel azo- uos időt, 1:47:36 órát értek el. Három a harmadikból... Holnap az 1. labdarúgó-liga harmadik fordulójának hárum mérkőzését rendezik meg, a többi öt szerdára marad. A nyitányt a ZVL Žilina— Sparta Pralia erőpróba jelenti, amely 15 órától fogva a tv kép­ernyőjén is helyet kap. A hazai csapat voll a tavaszi idény leg­jobbja és odahaza azóta is biz­tos pontgyűjtő. Nemcsak azért tartjuk a két bajnoki pont vá­rományosának, mert a Sparta Praha együttese jelenleg az új edző irányításával csupán ke­resgeti új arculatát. Bratislavában 16,30 órai kez­dettel az Inter vendége a Sko­da Plzeü csapata lesz. Kétség­telen, hogy játékerő szempont­jából az Inter jobban áll és benne kell e tatátkozó nagy esélyesét látnunk. Az Is igaz azonban, liogy az eredményes­séghez vezető utat ez a csapat nem mindig a legegyszerűbb módon keresi, ezért marad na­gyon sok gólhelyzet kihaszná­latlanul. Az is előfordulhat, hogy az ilyesmi egyszer meg­bosszulja magát, hiszen liot van megírva, hogy a hazai csa­patnak mindig fél, vagy egész tucat-számra ke 11 a helyzete­ket kialakítania, összehoz­nia ... A holnapi harmadik találko­zó az esti mérkőzéshez szük­séges világító-berendezéssel rendelkező Trinec pályáján 18 órai kezdettel kerül sorra, s a hazai T2 ellenfele az a LI AZ Jablonec tesz, amely az első két fordulóban házigazda­ként mind a négy lehetséges pontot megszerezte. Az újon­cok villanyfényes rangadóján természetesen a hazai pálya előnye kaphat nagyon fontos szerepet. Különben is az eddigi tanulságok ismét a vendéglá­tó csapatok átütő sikeréről be­szélnek. A bajnok Slovan Bratislava szerdán megint Prága vendé­ge lesz. A Slávia Praha lát ju vendégül. Ha a jelenlegi erő­viszonyokat vesszük számítás­ba, a Slovant kellene jobbnak tartanunk, de a hazaiak harci­kedvét a csakazértis fokozhat­ja, mivel az eddigi fordulók során egyetlenegy pontot sze­reztek, méghozzá otthonukban a Zbrojovka Brno ellen. Alighanem a 3. forduló után is a Dukla Praha csapata újabb két ponttal lesz gazda­gabb. Vendégét, az AC Nitra együttesét vendéglátóként ie kell győznie. A nitraiak még mindig elsősorban otthonukban veszélyesek. A katonacsapat sokkal kiegyensúlyozottabb so­rokkal rendelkezik. Nagyon érdekes, színvonalas és biztosan technikás mérkő­zés lesz a VSS Košice—Bolie- mians találkozó. Remélhetőleg a hazaiak részéről nemcsak görögtűz, hanem eredményes­ség szemtanúi is lehetnek a nézők. A Bohemians helyzetét az is megnehezíti, hogy egye­lőre pont nélkül áll. Emiatt ta­lán nem is rendelkezik a kel­lő önbizalommal. Teplicén a Baník Ostrava a vendég, s aligha viszi ott több­re, mint az első fordulóban a legalább olyan játékerőt kép­viselő Spartak Trnava, vagy­is a vendégcsapat pontra most nem számíthat. Trnava végre —, az őszi idényben első alkalommal —, házigazdaként léphet föl, s el­lenfele az eddig oly sikeres Zbrojovka Brno csapata lesz, amely a legutóbb győzni tudott ezen a nagyon forró talajú pá­lyán. Ezúttal Kunáék visszafi­zethetnek, s teljes pontszerzé­sük teljesen valósnak látszik. Míg a 2. és a 3. forduló kö­zött csaknem egy hetes pihe­nési lehetőség állt a ligacsapa­tok rendelkezésére, ezt a kí­vánatos ritmust, most gyorsított ütem követi majd, hiszen au­gusztus 31 és szeptember 11. között négy forduló kerül meg­rendezésre (z») A sportiogaoas hírei np A Športka 34. játékhete I. hú­zásának nyerőszámai: 5 12 17 311 36 41 A II. húzás nyerőszámai: 2 9 12 15 20 41 1974 VIII. 26. i