Új Szó, 1974. április (27. évfolyam, 77-101. szám)

1974-04-05 / 81. szám, péntek

Az ünnepléshez méltó mérkőzés... SLOVAN BRATISLAVA—DINAMÓ KIJEV 3:3 (3:3) Bratislava, 80UU néző, játékvezető Sarka, góllövők: Masný (2) és Bizoií, illetve Onyiscsenkn, Muntyan, Sepel. A Slovan nagy rössel kezdett, az 5. percben Bizoň révén veze- tjéshez jutott, sőt a 10. percben Masný is eredményes volt. Fel­jött a kijevi csapat és a 23. percben Onyisescnko lőtt Sedí- lek hálójába. Utána Sarka buk­tatásért csak közvetett szabad­rúgást adott, de a következő akcióból, egyéni alakítással Muntyan egyenlített. Megsoka­sodott a Slovan védelem i ,;lga és sok lövés akadt el a men­teni igyekvő védőkben. Bizoií nagy helyzetben gyengén lőtt, Rudakov védett 33. p). A 38. percben Blohin a kifutó Sedí- lek mellett a felső lécre lőtte a labdát, de az újrázás Sepel- nek nagyszerűen sikerült. Szünet után hosszú percekig nem tudott a Slovan kibonta­kozni és inkább a vendégcsapat irányította a játékot. Lövések­KOŠICE '74 A košicei nemzetközi kosár­labda-torna második napjának mérkőzései érdekes küzdelme­ket hoztak. A csehszlovák nagyválogatott fölényes győzel­met aratott a csehszlovák ju­nior együttes fölött. A kubaiak a várakozásnak megfelelően a bolgárokat fektették kétvállra, míg a román válogatott a Lit­ván SZSZK együttese fölött diadalmaskodott. Tegnap dél­előtt folytatódtak a küzdel­mek, és a román csapat ez­úttal a csehszlovák junior vá­logatottat győzte le. Eredmények: Csehszlovákia A — Csehszlovák jun. 89:47 149:30), Kuba — Bulgária 84:56 (43:32), Komán ia — Litván SZSZK 80:72 (41:37), Románia — Csehszlovák jun. 71:60 (39:29). kel is lényegesen többet kísér­letezett. A 60. percben Novotný helyett Haraslin jött be, aki érettebb teljesítményt nyújtott. Sedílek nagyszerűen szedte le a labdát a kitörő Onyiscsenko lábáról, majd Onyiscsenkn bombája a 75. percben a felső lecet pecsételte meg. A 77. percben fán Čapkovič kétszer egymás után a vetődő Ruda- kovba lőtte a labdát. A mérkőzés igazságos ered­ménnyel végződött. A Slovan megérezte válogatott játékosai hiányát, de a helyükön szere­pelt labdarúgók általában meg­feleltek. A második félidőben erőnléti hiányosságuk jelent­keztek. A vendégek annak ellenére, hogy az idény előtt tartanak, jő benyomást keltettek. Leg­jobbjaikat a csatársorban lát­hattuk. Blnhin (tavaly a Szov­jetunióban az év játékosa volt), Onyisesenko és Muntyan sze­mélyében. A nyurga Rudakov igazolta kivételes kapus-képes­ségeit. Holnap a Dinamó Kijev csa­pata az Intcr Rratislavával mérkőzik meg, s ez a találkozó is jó sportot ígér. A mérkőzés kezdete 16 óra lesz. Határozottan jó elgondolás volt meghívni Szlovákia fővá­rosába ezt a szovjet együttest, amely játékával méltán érdemli ki a tárgyilagos közönség el­ismerését. A látottak szerint el­képzelhető, hogy a teljes idény­ben milyen ütőképes csapat a Dinamó Kijev... I zala) Továbbra is az Újpest Korai lapzárta miatt nem tud­tunk beszámolni az Újpesti Dó­zsa—Pécs és a Ferencváros— Videoton bajnoki labdarúgó­mérkőzésekről. Mindkét talál­kozó döntetlen eredménnyel ért véget, (Ferencváros—Video­ton 1:1, 1:0), Újpesti Dózsa— Pécs 0:0) s így az élen a hely­zet változatlan, továbbra is az Újpesti Dózsa vezeti a magyar labdarúgó NB I. mezőnyét. Kelet Szlovákia metropolisában a nemzetközi knsárlabda-torna közönsége érdekes mérkőzéseknek lehet szemtanúja. Felvéte­lünkön egy kubai támadás látható Chappo betört a bolgár kosár alá. BRATISLAVA FELSZABADULÁSI KUPÁJÁÉRT A téglamezei sportcsarnokban immár tizenhatodszor kerül sor a város Felszabadulási Kupájáért megrendezett nemzet­közi férfi röplabda-tornára. Szerdán délután a résztvevő hat csapat felvonulásával s az ünnepélyes megnyitóval kezdődött a több napon át tartó sportesemény. A labdarúgó NB I . állása: 1. Ú. Dózsa 21 13 3 5 50:25 29 2. FTC 21 11 6 4 41:19 28 3. Videoton 21 11 5 5 30:22 27 4. ETO 21 10 6 5 26:25 26 5. Honvéd 21 11 3 7 39:24 25 6. Tatabánya 21 9 7 5 25:26 25 7. MTK 21 9 5 7 28:23 23 8. Pécs 21 7 9 5 19:19 23 9. SBTO 21 5 11 5 16:22 21 10. Csepel 21 8 4 9 26:26 20 11. ZTĽ 21 8 3 10 22:32 19 12. Haladás 20 5 8 9 19:26 16 13. Vasas 20 2 11 7 16:24 15 14. Egyetértés 21 2 11 8 17:33 15 15. Szeged 21 4 6 11 211:19 14 16. Dorog 2! 1 8 14 16:35 8 Reggel határozták el végér­vényesen, bogy ezen az ismert nemzetközi tornán alkalmazzák először a Nemzetközi Röplabda Szövetség (FIB) által előter­jesztett új szabálymódosítást, melynek értelmében csak 60 adogatás lehet egy-egy játszá- ban. Mindjárt az első mérkőzésen sor került az új szabályra, mert a harmadik, utolsó játszmában a 60. adogatás után dőlt el a játszma és egyúttal a mérkőzés sorsa is. A csehszlovák „A“ vá­logatott magabiztosan győzte le a csehszlovák „B“ együttest. PORTUGÁLIA—ANGLIA 0:0 O A budapesti női kézilabda­torna első napi eredményei: Štart Bratislava — Ferencvá­ros 19:12, Bakony — Litva 17:14, Štart — Vointa Bukó- rest 18:16, Litva — Spartacus 26:20. ★ Barátságos nemzetek kö­zötti labdarúgó-mérkőzésen Lisszabonban 10 Uüü néző előtt gól nélküli döntetlen eredmény született. Az első félidőben az angolok játszottak fölényben, szünet után kiegyensúlyozott volt a játék. Mint ismeretes a két ország válogatottja egy HELSINKI, április 5-től 20-ig... 1974. IV. 5 Volt alkalmam látni, milyen lelkesedéssel vendégszerető módon és hozzáértéssel rendez­te meg Tampere az 1965-évi jégkorong VB-t, s joggal téte­lezhetjük fel, hogy Suotni fővá­rosa, Helsinki legalább ugyan­olyan szintű házigazdája lesz a világ legjobb jégkorongozói- nuk. Ezúttal az „A“ csoportban a moszkvai VB első öt helyezettje, Szovjetunió, Svédország, Cseh­szlovákia, Finnország, Lengyel- ország válogatottja vesz részt, s a mezőnyt a VB „B“ csoport­jának tavalyi győztese, az NDK együttese egészíti ki hatra. A VB ismét kétfordulós lesz, tehát 30 mérkőzésre kerül sor. Az előcsatározások során a nagy esélyes szovjet válogatott érdekes módon sorra idegen­ben mérkőzött meg legnagyobb vetélytársaival. Csehszlovákiá­ban az első találkozón veresé­get szenvedett, a másikon né­hány másodperccel a befejezés előtt ütötte a győztes gólt. Finnországban és Svédország­ban a szovjet együttes az első erőpróbán gólzáport zúdított a hazaiak hálójába, míg a visz- szavágó mindkét esetben dön­tetlent hozott. A gyakori finn —svéd barátságos erőpróbákon ezúttal a finnek voltak sikere­sebbek. A csehszlovák együttes legutóbbi skandináviai portya során egyszer győzött a svéd és a finn csapat ellen, egyszer midkettőtől vereséget szenve­dett. A nálunk járt finn válo­gatott mindkétszer nagy küz­delemben szenvedett tisztes arányú vereséget. Mindez arra enged következ­tetni, hogy nem véletlenül tartják a legnagyobb esélyes­nek a Szovjetunió válogatott­ját, s a második helyre általá­ban Csehszlovákia csapatát várják. Persze nem szabad szem elöl téveszteni, hogy a finnek va­lóban dobogós helyre számíta­nak, s kedvező esetben nem elérhetetlen számukra még az ezüstérem sem. Az is meglehet, hogy a svédek hosszú évek ta­pasztalatai alapján megint a csehszlovák együttes helyzetét kívánják elsősorban megnehe­zíteni ... Jüvőre az NSZK-ban rendezik meg a VB „A“ csoportjának küzdelmeit, s egyelőre az Egye­sült Államok csapata, a VB ,,B“ csoportjának ez évi győz­tese máris az 1975-ös világbaj­noki mezőny tagja, míg a házi­gazda NSZK nem. Egy évvel később, 1976-ban Lengyelország rendezi a jégkorong világbaj­nokságot, s nem szeretne ugyanabban a kellemetlen helyzetben lenni, mint jüvőre az NSZK lesz. Ezért olyan ér­dekes és izgalmas még az a kérdés is, melyik együttesnek kell majd búcsúi vennie az „A“ csoporttól, a lengyel válo­gatottnak, vagy az NDK csapa­tának?! A játékvezetők között is lesz csehszlovák képviselő. Bafa, a nemzetközileg legismertebb csehszlovák játékvezető beteg­sége miatt nem vehet részt a VB-n, s helyette Pražák sze­replését kísérhetjük majd fi­gyelemmel, hiszen a csehszlo­vák tv a hazai nagy érdeklő­désre való tekintettel a világ- bajnokság minden érdekes erő­próbáját műsorára tűzte. ZALA JÓZSEF csoportban szerepel Csehszlo­vákiával az Eurőpa-bajnokság újabb évfolyamában. ★ Az Angol Labdarúgó Kupa megismételi elődöntő mérkőzé­sén a Liverpool 3:1 arányban győzött Birmingham ben a Lei- cesler ellen s így a május 4 i döntőben a Liverpool és a Newcastle találkozik egymás­sal. ★ A lengyel bajnokság 20. fordulója után a táblázat élén a Rueh Chorzow áll 28 pont­tal, a Gőrnik Zabrzenek és a Wisla Krakkónak 26—26 pontja van. ★ A bolgár bajnokság 24. fordulója: Levszki Szófia — Várna 1:1, CSZKA Szófia — Etyr 2:0. Az élcsoport: Levszki Szpartak Szófia 41, CSZKA Szó­fia 36, Etyr és Lokomotíva t’lovdiv 27. ★ A Velezs Mosztar legyőzte az éllovas Hajdúk Split csapa­tát így a jugoszláv bajnokság 25. fordulója után az élcso­port így módosult: Hajdúk Split 32, Velezs Mosztar 32, Crvena Zvezda 29 pont. ★ A Holland Labdarúgó Kupa elődöntőjében a bajnok Ajax Amsterdam semleges pályán 2:1 arányú vereséget szenve­dett a PSV Eindhoven csapatá­tól. A másik elődöntő eredmé­nye: NAC Bredu — FC Ut- recbt 3:2. A sportfogadás hírei JÉGKORONG­VILÁGBAJNOKSÁG 1. Finnország—Csehszlovákia, 2. Svédország—Szovjetunió. NEMZETEK KÖZÖTTI LABDARÚGÖMÉRKÖZÉS 3. Bulgária—Csehszlovákia, 4. Csehszlovákia—Bulgária (23 éven aluliak). II. LABDARÜGÖ-LIGA 5. VCliZ Pardubice—Jednota Trenčín, 6. Dukla B. Bystrica— ZVL Pov. Bystrica, 7. TJ VŽKG —Baník Prievidza, 8. ZVL Kys. Nové Mesto—Spartak Osti n. L., 9. Strojárne Martin—TŽ Tŕinec, 10. NHKG Ostrava—LIAZ Jablo nec, 11. ŽD Bolmmín—Spartak Hr. Králové, 12. Partizán Bar­dejov—SONP Kladno. Színvonalas mérkőzést hozott a Magyarország—Bulgária ösz- szecsapás. A magyarok megle­pő, de teljesen megérdemelt győzelme elsősorban Buzek ki­tűnő játékának köszönhető. Nemcsak leütései értek ara­nyat, hanem a hálónál is jó teljesítményt nyújtott. A ma­gyarok támadásai veszélyeseb­bek voltak ellenfelükénél, s a mezőny ben is megbízható telje­sítményt nyújtva a maguk ja­vára fordították a mérkőzést. A következő mérkőzésen az NDK sima vereséget szenvedett az állandóan fejlődő románok­tól. Ez volt az idei torna má­sodik meglepetése. Az NDK játé­kosai nem tudták keresztülver­ni a románok kettes, illetve hármas sáncait, s így a néme­tek nemrég még félelmetesnek ismert leütései erejüket vesz­tették. Eredmények Csehszlovákia „B“—Csehszlovákia ,,A“ U:3 (5:15, 7:15, 6:10), NDK —Romá­nia 0:3 (11:15, 12:15, 6:15), Ma­gyarország— Bulgária 3:1 (9:11, 10:7, 16:6, 14:10). A Szombathely 3:l-es Vasas­vezetésnél félbeszakadt, a Ha­ladás—Vasas mérkőzés eredmé­nye nem szerepel a táblázat­ban. Az 55. percben a partjel­zőt kővel megdobták, s a veze­tőbíró lefújta a mérkőzést. A bajnokság következő for­dulója szombaton kezdődik, 17.30 órakor lesz a Népstadion­ban a Ferencváros—Újpesti Dó­zsa rangadó. A vasárnapi mér­kőzések: Videoton—Csepel, Va­sas—Dorog, Honvéd—Szombat­hely, MTK—Tatabánya, Szeged —Salgótarján, Zalaegerszeg— Rába ETO, Pécs—Egyetértés. Sport a tv-ben A csehszlovák TV (I) ma. 15.25 órai kezdettel a jégko­rong VB Ünnepélyes megnyitó­ját és a CSEHSZLOVÁKIA — LENGYELORSZÁG mérkőzést közvetíti. A csehszlovák TV II. műso­rán 19.30 órától fogva a SZOV­JETUNIÓ — NDK találkozó sze­repel. # Csehszlovákia női röplab­da-csapata bejutott a Szombat­helyen folyó Savaria Kupa döntőjébe, ahol Bulgária válo­gatottja lesz az ellenfele. SAKK Az elmúlt hónapokban több spanyol városban rendeztek ki­sebb nemzetközi tornát. Alicante- ban az angol Hartson győzött a spanyol Bellon, a kubai G. Gar­da és a kolumbiai Castro előtt. Cgy további versenyen: Orense­ben a jugoszláv Ljubojevics vitte el a pálmát. Öt Benkő (Egyesült Államok), Torre (Fülöp szigetek) és Osztojics (Jugoszlávia) követ­te. Ez utóbbi tornán játszották az alábbi érdekes játszmát: Spanyol megnyitás Világos: Ljubojevics Sötét: Durao 1. e4 e5 2. Hf3 Hc6 3. Fb5 Fc5 (ezt a Lépést már az 1480 ból származó göttingai kézirat is em­líti. A legtöbb elméleti könyv 4. c3-at tartja a legerősebbnek, de az újabb kutatások szerint 4 ... f51 teljes értékű játékot ad sö­tétnek.) 4. 0—0 Hd4 (4. . . Hfö-ra 5. c3 majd d4, akár 5. He5: az adott folytatás) 5. Hd4: Fd4: 6. c3 Fb6 7. d4 c6 8. Fa4 dö 9. Ha3! Fc7 (9 Ve7-re 10. d5! Fd7 11. Hc4 c5 12. f4 f6 13. fe5: de5: — 14. fe5:-re Fg5ü — 14. d6! hozta világost döntő előnybe egy Vaszjukov-Tajmanov, Riga 1954 játszmában.) 10. d5! Fd7 Khl He4: 17. Fa3! Ve6 (hátha el­nézi a Hg3+ és Vhö mattot! 17... Vb4 re 18. Vd3! Hf2+ 19. Bf2: Vf2: 20. Hd6+ Kd8 21. Bfl nyer, míg 17 . . . Fc5-re 18. Fc5: Vc5: 19. Bf7:! a nyerés útja) 18. Vd3 f5 19. Bael! (fenyeget Be4: és Hd6+- al, míg 19 . .. 0—0—0-ra 20. Hb6: + döntene) 19 . . . Fc7 20. Bf5:ü Vf5: 21. Be4: (a tő fenye­getés most 22. Fc6:l Fc6: 23. Be5:+ Ve5: 24. He5: Nle5: 25. Vf5 stb. 21 . . . Bd8 ra 22. Ve2 majd He5: következik) 21 . . . 0—0—0 22. HdB + Fd6: 23. Va6+ Ko7 24. Va7:+ Kc8 (látszólag sötét lé­legzethez jut, vezércsere fenye­get fi en és Bel-re 24 . . . Bdf8 jöhet. De a jugoszláv nagymester tovább számított:) 25. Fb5!l (vé­di az fi mezőt és Fa6+ mattal fenyeget. 25 . . . cb5:-re 26. Va6-F és 27. Fd6:+ matt következik, míg 25 . . . Bfd8 ra 26. Fd6: Vfl + 27. Ffl: Bfl: + 28. .Vgl Bfl: + 29. Kgl: után sötét döntő anyagi hát­rányban marad — ezért:) sötét feladta. 838. sz. fejtörő FIRBAS NÁNDOR („Magyar Sakkvilág“ 1935) (10.. . b5?-re 11. Fb3 Fb7 12. dc6: Fc6: 13. Fd5! következik) 11. dc6: bc6: 12. Hc4 Ve7 13. f4! Hf6 14. fe5: de5: 15. b3 FbG+ 16. Világos Indul és 2 lé­pésben mattot ad (2 pont). Ellenőrző jelzés; Világos: Ka8, Vg3, Bc4, Hd7, Ff2 és g2, gy: a4 (7 báb). Sötét: Ka6, Vc3, Fa2 és b4, gy: a5, c5, d5, e5, f5 és g5 (10 báb). A megfejtés beküldésének határideje: április 16. A megfejtések az ÚJ Szú szerkesztőségének címéra küldendők „Sakk“ meg­jelöléssel. A helyes meg­fejtők közül ketten min­den héten könyvjutalmat kapnak, továbbá állandó féléves megfejtési létra­versenyt vezetünk. A 836. sz. fejtörő (Ga- lickíj) helyes megfejtése: 1. Fa4ü Az e heti nyertesek: Ko­vács György, Rešica és Bartos László, Prešov. DELMÁR GÁBOR