Új Szó, 1974. április (27. évfolyam, 77-101. szám)

1974-04-22 / 94. szám, hétfő

Döntetlenek fordnlója az I. ligában Az I. labdarúgó-liga 22. fordulójában nőm köve­sebb, mint öt mérkőzés végződött döntetlenül. A táb­lázat élén egypontos előnnyel az Ostrava áll, a Dukla előtt, utána következik egy ponttal lesza­kadva a Slovan. A 23. forduló a Bohemians—Zllina mérkőzéssel már ma megkezdődik, erről a találko zóról a Tv 17.000 órás kezdettel helyszíni közve títést ad. A további mérkőzéseket kedden játsszák: VSS—Dukla, Ostrava —Brno, Nitra—Inter, Trnava — Slávia, Sparia—Plzeň, Slovan—Prešov, Teplice—Lo­komotíva. 1:1 (0:1) Inter Trnava Bratislava, 10 000 néző. játék­vezető: Pouôek. Góllövök: Guga, Illetve Adamec. örülhetnek, nagyon örülhetnek a trnavaiak az egyik pontnak, mert mondjuk meg nyíltan: já­tékuk alapján egyáltalán nem ér­demelnek döntetlen eredményt! Egyetlen gólhelyzetük sem volt, mégis már az 5. percben megsze­rezték a vezetést: a felfutó Ha- gara beadását „elmélázták“ az Intcrvédők, Majtónyi rosszul lá­tott ki és Adamec az üres kapuba fejelte a labdái. Az Inter a ..potyagól“ után egy pillanatra megtorpant, de aztán állandóan Irányította a játékot. A szerencse azonban teljesen el­pártolt tőle. Nézzük csak — 12. perc: Petrái mellel maga elé fe­szi a labdát, aztán öt méterről fölé lövi; 35. és 46. perc: Bajza, illetve Obloíinsky hat lépésről nem találnak a hálóba, 55. perc: Levický fel vágásáért megítélt 1.1-est jurkemlk gyatrán mellé gurította; 68. és 75. perc: Jtagara, illetve Dobiáš a gólvonalról rúg­ják ki a labdát... Ezek voltak a százszázalékos gólhelyzetek. (A felsorolás nem teljes). És milyen volt a játék? A sárga feketék a tőlük megszokott komblnatív, suk adogatásból álló játékukat játszották, amellyel — nagy meglepetésre — könnyedén jutottak a Trnava büntetőterülete elé, sőt a Ifi (isiin belülre is. Sok­szor voll sakk matt a Trnava vé­delme, de az ordító gólhelyzetek közül csak egyet tudtak kihasz­nálói: A 65. percben a csatársor legveszélyesebb embere, Petrái Gligához fejelte a labdát, aki kö­zelről fejesgóllal egyenlített. Švec edző csapata u folyama­tos összjátékra épített. Ezt tud­ta az Inter, s valószínűleg ez Is marad a játékstílusa. Kár, hogy nem volt több váratlan mozzanat a támadásokban. Imponált a né­zőknek, hogy a „potyagól“, a ki­hagyott gólhelyzetek és az elhi­bázott büntető után sem lankadt az Inter, haneni átgondolt, tuda­tos összjátékka! teremtette az újabb gólhelyzeteket. A Trnava minden tekintetben csalódást okozott. Kiábrándító já­téka láttán úgy tűnik, hogy a ta­vaszi sikertelenségeknek mélyebb gyökerei vannak. Az öregebb já­tékosok lassúak, a fiatalabbakat pedig csak a lendületük hajtja, a csapat szinte semmit sem volt ké­pes kigondolni a 90 perc folya­mán. A küzdőképesség, a kemény, helyenként kíméletlen játék |Do biáő) ma már keveset jelent a láb darúgásban . .. Néhány statisztikai adat — ka- puralövések: Inter 9, Trnava 2, sziiiglet rágások: Inter 7, Trnava 3, szabálytalanságok: Inter 22, Trnava 28. jt. v.) 1:1 (0:0) Brno Nitra Brna, tO 000 néző, játékvezető: Živný. Góllövők: Kraupa, ill. 'I'er- uéayi. Az utóbbi hat évben az AC el­lent találkozókon a brnóiak ven­déglátóként mindig győzni tudlak. Ezt a sorozatot akarták megsza­kítani most a nitraiak. Nehéz fel­adatra vállalkoztak, hiszen sérü­lés miatt nem játszhatott három mezőnyjátékosuk, s a kapuban Szabó helyett Krajč állt. A mérkőzés első perceiben a hazaiak minden erejükkel a ve­zető gól megszerzésére töreked­tek. Negyedórát játék után csök­kent a nitrát kapura nehezedő nyomás. A brnói esti újság egyik cikke jutott eszünkbe, amikor a 45. percben Takácsot ismét csak szabálytalanság árán tudták elvá­lasztani a labdától. Az említett lap azt írja, hogy Ježek, a válo­gatott edzője érdeklődik Takács és Domlnka iránt. Szünet után a brnóiak jelentős fölényt harcoltak kt, több nagy helyzetük akadt. Az 55. percben Hamar lövése után Krajč nem tudta megfogni a labdát és az ér­kező Kroupa közelről lőtt a há­lóba — 1:0. A gól után nyíltabb lett a játék, de továbbra Is a hazaiak támadtak többet. Sok volt a szabálytalanság, elszapo­rodtak a kemény belemenések. A 80. percben Hrdlieka óriási gól­helyzetet hagyott ki. A 66. perc­ben Tóth bizonyította helyzetfel­ismerését. 25 méterre Padúch ka­pujától észrevette a brnói véde­lem megingását, Indította Tenné- nylt, akinek lövése nyomán a ka­pus már csak a hálóból szedhette ki a labdát. Hét perccel később Kotásek biztos gólnak látszó lö­vését Krajč kivédte. A 80. perc­ben csúnya Jelenetre került sor. Miklós megütötte Pozdechet és a nitrai játékost törött orrcsonttal, agyrázkódással szállították kór­házba. Živný Játékvezető Miklóst kiállította. Pozdech helyére Szkla­dányl Jött be. A nitraiak tartani tudták a számukra nagyon érté­kes egy pontot jelentő ered ményt. A mérkőzés folyamán három já- iékos — Kötések, Porubský és Szkladányl — sárga topot kapott. (Glláayi) 3:1 (2:0) Plzeň Slovan PImí, 5000 néző, játékvezető: |unek. Gőllüvők: Strune, Bicén, Plnss 111. Ján Čapkovlč. A Plzeň az első perctől fogva minden téren fölülmúlta ellenfe­lét. A vendégek főleg az első 45 percben meglepő fogyatékosságok­ról tettek tanúbizonyságot. A vé delem rendkívül könnyen volt zn varbahozható, a középpályások szinte nem léteztek és a csatár­sor is szétesóen játszott. Szünet után (főleg az utolsó félórában) h Plzeň nem bírta erővel az ira­mot, a Slovan azonban 3:0-ás mérkőzésé 11 ásnál már csak Ján Capkovtő góljával tudott szépí teni. Lokomotíva 11 (0:0) Prága, 3000 néző, játékvezető: Jelinek. Góllövők: Gergely, ill. Ondó. Az ügyes taktikával játszó Loko­motíva kiegyensúlyozott küzdel­met vívott a bajnoki címre palyá zó katonákkal. A Dukla csak az utolsó húsz perben játszott fö­lényben, de a nézők az első gól­ra a 84. percig vártak. Gergely bravúros mozdulattal küldte háló­ba Štambaeher átadását. Egy perccel később Ondó fejjel egyen­lített. Ennél a gólnál Viktor hi­bázott. A kelet-szlovákiai együt­tes önfeláldozó, jó játékával ki­érdemelte az egy pontot. Bohemians 3:0 (3:0) Prága, 15 000 néző, játékvezető: Parízek. Góllövők: Veselý, Herda és Klinies. Már az első félidőben eldőlt a találkozó sorsa. Az utóbbi időben jó formában játszó Slávia végig fölényesen játszott, pillanatnyi szünetet sem engedett ellenfelé­nek. A gólhelyzetek alapján az első 45 perc után akár 5:0 ra Is vezethetett volna a hazai csapat. Szünet után nagyot esett a szín­vonal, a Bohemians gyakrabban támadott — eredménytelenül. Prešov n-n Teplice U.U Prešov, 3500 néző, játékvezető: Jnrsa. SAKK A Rimavská Sobota-i |Rima szombat) Tátra szálló nagyter­mében szombaton a 9. forduló fOggójátszmáival és a 10. forduló mérkőzéseivel folytatódott az or szágos egyéni bajnokság. Függőjátszmák: Lanč — Sýkora 1:0, Hort — Modr 1:0. 10. forduló: Sýkora — Jansa 0:1, Modr — Flchtl 0:1, Kubíček — Hort 0:1, Mišta — Neckáŕ 0:1, Prandstedter — Lechtynsky 0:1, Augustín — Plachetka és Pfibyl — Med u na döntetlen, Lanč — Kupka függőben maradt. A 10. forduló után 8 ponttal Hort és Jansa vezet, a 7 pontos Neckáŕ előtt. A Tátra szálló kistermében a Gömöli Kupáért folyó torna fiig- gőjátszmáira és a 10. fordulóra került sor. Függöjátszmák: Minev (bolgár) — Geszosz (magyar) 1:0, Braun (NDK-beli) — Vadász (magyar) és Blatný (csehszlovák) — Fa­ragó (magyar) játszmák döntet­lennel végződtek. 10. forduló: Tepper (csehszlo­vák) — Knyezsevics (jugoszláv) 0:1, Faragó (magyar) — Minev (bolgár) 1:0, Adamski (lengyel) — Ujtelky (csehszlovák), Timos- csenko (szovjet) — Ornstein (svéd), Geszosz — Kluger (mind­kettő magyar) és Jankovec — Blatný (mindkettő csehszlovák) játszmák döntetlent eredményez­tek, a Vadász (magyar) — Báňas (csehszlovák) és Braun (NDK- bell) — Novák (csehszlovák) játszmák függőben maradtak. A 10. forduló után 7,5 ponttal Ttmoscsenko vezeti a 6,5 pontos Knyezsevics s a 6 pontos Adams- ki és Faragó előtt. • • • A sakk-világbajnokság elődön­tőjének 4. Játszmája Szpasszkij és Karpov között a 42. lépésben döntetlenül ért véget. A mérkőzés állása 1:1. Az 5. játszmát ma bo­nyolítják le. Az elődöntő másik ágán szünnap volt, mert Petrosz- jan beteget Jelentett. Három játszma után Korcsnoj 2:0-ra ve­zet. Tovább folytatódott a Tatran tavaszi gyenge sorozata. A ha­zaiak az utolsó negyedóra kivé­telével végig irányították a játé­kot, de nem boldogultak a Tepli­ce kemény, határozott védelmé­vel. A mérkőzés két legnagyobb gólhelyzetét Sopko (44. p) és Vankovtč (89. p) hagyta ki. Az I. lobd. liga táblázata 1. Ostrava 22 12 5 5 33:29 21 2. Dukla 22 12 4 6 33:23 28 3. Slovan 22 11 5 1 40:28 27 4. VSS 22 11 4 7 30:28 26 5. Slávia 22 11 2 0 34:28 24 8. Sparta 22 9 4 9 30:27 22 7. Teplice 22 9 3 10 33:28 21 R. Bohemians 22 7 7 0 30:33 21 9. Brno 22 8 5 9 21:24 21 10. Trnava 22 5 10 7 21:23 26 tl. Plzeň 22 7 6 9 28:36 20 12. Nitra 22 7 6 9 25:35 20 13. Inter 22 8 3 11 32:36 19 14. Lokomotíva 22 n 6 10 32:34 18 15. Prešov 22 5 8 8 24:28 18 16. Žilina 22 9 0 13 25:33 18 A Plzeň és a Hlohovec Az I. kézilabda liga 13. fordu­lója után a férfiaknál a Skoda Plzeň vezet 22 ponttal, a Baník Karviná 18, Tatran Prešov és Dukla Praha 18—16 pont előtt. A nőknél a Hlohovec áll az élen 22 ponttal, 2. Start Bratislava 19, 3. Gottwaldov 16, 4. Inter, 5. Olomouc 16—16 ponttal. A legutóbbi eredmények: Férfiak: ČH Bratislava — Slávia Praha 25:15, Dukla Praha — VSŽ Košice 20:15, Škoda Plzeň — Ná- Chod 27:13, Cementárne Hranice — Martin 20:16, Gottwaldov — Prešov 18:16. Bohemians — Kar­viná 12:16. Nők: Nitra — Gottwaldov 15:13, Hlohovce — ZMDŽ 9:8, Inter Stŕešovice 15:11, Lukoinotíva Pre­šov — Slávia Plzeň 20:14, Ostra­va — Štart Bratislava 6:10, Olo­mouc — Trenčín 10:8. Országos tőrvívó bajnokság Olomoucban 60 induló rész­vételével került sor az idei or­szágos férfi tőrvívóbajnokságra. A bajnoki címet a Slávia Pralia színeiben versenyző Koukal sze­rezte meg Jurka (Dukla Ban­ská Bystrica) és Kollár József (Žižka Bratislava) előtt. A to­vábbi sorrend: 4. Svoboda, 5. Tylle, B. Kail (mind Slávia Pra­ha). (k) A snortforortás hírei a Sportka ib. játékhete !. húzásának nyerőszámai: 24 29 33 38 40 49 A U. húzás nyerőszámai: 1 14 41 44 48 49 A SAZKA 18. játékhetének ti- zenkéttalálatos szelvénye: 123458789 10 11 12 210011100 0 1 1 A jégkorong-világbajnoki 12 találatos Sazka szelvény: 1 2 3 4 5 8 7 8 S 10 11 12 221021221 1 1 2 Fölzárkózott a Jablonec A II. labdarúgó-liga 22. fordulójában a biztosan vezető Trinec mögötti csapatok második bslyért folyó harcában ezúttal csupán a Jablonacnek sikerült győsnia, moly így felkerült a második hely­re. A Trinec—Kys. Nové Mesto találkozó laguap, lapzárta ntón fe­jeződött be. Eredmények: Trenčín—Bardejov 3:1 J 1:0). Góllövök: Masný (2), — egyet tizenegyesből, Holcinger, ii). Filo. A hazai csapat győzelmében a kitűnő formában játszó Masnýnak volt nagy szerepe. Jablonec—Martié 1:0 (1:9). Gól­lövő: Štarch. A vendégek veszélyesen támad­tak és a Jablonec Vošta kapus­nak köszönheti, hogy halója érin­tetlen maradt. Hradec Králové—NHKG 1:2 (1:2J. Góllövők: Flnger, 111. Gatnár és Dostál. Korán, már a 4. percben Fln­ger gólja révén vezetéshez jutóit a Spartak, ezután azonban a ven­dégek játszottak jobban. Ústí nad Labem—VŽKG 3:0 (1:0). Góllövők: Beneš, Pelc, és Južena. A gyengén játszó VŽKG több­nyire csak védekezett. Prievidza—Dukla B. Bystrica 1:0 (0:0). Góllövő: Hass. A közép-szlovákiai rangadón megérdemelt sikert aratott a Prie­Davis Kupa ,,A‘‘-CSoport: Varsóban a Len­gyelország—Magyarország talál­kozó állása 2:2. Helsinkiben Finnország 3:0 ra vezet Törökország ellen és már tovább jutott. „B"-csoport: Belgium 3:ü-ás ve­zetésre tett szert Görögország el­len és bejutott a következő for­dulóba, ahol Jugoszlávia lesz az ellenfele. Monte Carlóban Dánia 2:l-re vezet Monaco ellen. Oslóban Norvégia—Irán 2:1. Kairóban az EAK úgyszintén 2:1-re vezet Bulgária ellen. A keleti zóna második fordu­lójában Tokióban Japán 3:0 ra győzött Dél Vietnam ellen. A zu­hogó eső miatt az utolsó két egyest nem játszották le. vidza, mely a mérkőzés nagy ré­szében fölényben játszott. Pov. Bystrica—Pardubíc* 2:1 10:1). Góllövők: Malárik, Šuhaj da, ill. Skrha. Két ellentétes féiidejű mérkő­zésen az első 45 percben a ven­dégek, szünet után a hazaiak ját­szottak jobban. Kladnu—Bobumín 3:1 (2:0). Gól- lövők: Poupa (tizenegyesből), Si­mák, Jiras, 111, Chrenko. A Kladnónak a vártnál köny- nyebben sikerült győznie. Mládek kitűnő eredménye Václav Mládek kitűnő, 2:18:20,2 órás idővel nyerte a prágai nem­zetközi maratoni futóversenyt. Ez az idő annál is értékesebb, mivel a 230 induló kellemetlen, hűvös, szeles időben versenyzett. MHádek mögött a második helyet, ugyan­csak kitűnő idővel, élete első ma­ratoni versenyén induló Krsek (Sparia) szerezte meg 2:18:46,2 órával. A további sorrend: 3. Winkler (NDK-beli) 2:19:32,4, 4. Nečas (VŠ Praha) 2:23:24,6, 5. Verhoef (holland) 2:23:42,8, 8. Langer (Piešťany) 2:24:30,2 óra. # A Budapesten rendezett nem­zetközi tornaversenyen a cseh­szlovák Nehasil az összetettben a 4. helyet szerezte meg. Eredmé­nyek — férfiak: 1. Fedorenko (szovjet) 108,85, 2. Molnár (ma­gyar) 108,60, 3. Kublca (lengyel) 108,50, 4. Nehasil (csehszlovák) 107,30. Nők: 1. Császár (magyar) 72,05, 2. Zelenková (szovjet) 72,00, 3. Egervári (magyar) 71,65. 0 Heide<nheimben a párbajtőr BEK döntőjében a Budapesti BVSC 9:6 arányban győzött az FC Bern ellen és így elnyerte az értékes kupát. .•RÉMIUM0K Gyűjtőhely: sorozat és szám: sorszám: összeg: Pusta Žeretice, 00 000 Kčs Jičíni járás Yf 471 902 17 Pokla Cernočice, 60 000 Kčs Praha Západ járás Og 128 192 238 TJ Slávia VŠT Košice nr 840 387 12 131 60 000 Kčs TJ Baník Ostrava OKD rr 236 890 50 435 60 000 Kčs Pošta Mariánské Lázné 3, 40 000 Kčs chebi járás Rg 482 544 150 Pošta Hlubočky, 140 20 000 Kčs oiomouci járás Xg 854 263 Pošta Hostoun pri Prahe, 58 60 000 Kčs kladnói járás Fg 468 305 Pošta Brno 38 Jf 295 343 165 60 000 Kčs Pošta Ostrava 37 Kg 308 513 39 60 000 Kčs Fél tucat gólt lőtt a Dózsa A magyar nemzeti bajnokság 24. fordulójában az újpest golza poros győzelmet aratott a kiesés jelölt Egyetértés ellen és biztosan vezeti a mezőnyt. A Tatabánya két értékes pontot szerzett Zala­egerszegen és továbbra is versen yben van a vidék legiobb csapata címért. Ugyanúgy, mint a Video ton, amely otthonában nem bírt a Vasassal. Az MTK gólokban gazdag mérkőzésen győzött Dorog ellen amelynek sorsa úgy tfinik, megpecsételődött. A Pécs egy góllal bizonyult jobbnak a Salgótarjánnál. A kiesési rangadón gól nélküli döntetlen született a Tisza partján, ahol » vendégszerepelt. Két mérkőzésre a Budapesti Honvé,,* a Ferencváros—Rába ETO találkozókra az esti órákban került sor és lapzártáig nem kaptuk meg az eredményeket. Az április 28-án sorra kerülő 25. forduló párosítása: Csepel— MTK, Vasas—Honvéd, Rába ETO —Újpest, Salgótarján—Ferencvá­ros, Tatabánya—Pécs, Szombat­hely—Zalaegerszeg, Doroig—Sze­ged, Egyetértés—Videoton. ÚJPESTI DÓZSA—EGYETÉRTÉS 6:1 (2:0) Góllövők: Horváth (2), Bene (2), Tóth András, Fekete, Illetve Selenka. Az első játékrészben — a két gól ellenére — nagyon sok hely­zetet hagyott ki a Dózsa. Szünet után három percen belül eldőlt a mérkőzés sorsa, a 48. percben már 4:0 volt az eredmény. A Dó­zsa, frissen, nagy kedvvel ját­szott. MTK—DOROG 4:2 (2:2) Góllövők: Becsei (2), Kiss, Cse- tényi, ill. Bartalos és Berecz. Közepes színvonalú mérkőzés. Az MTK a második félidőben is- kolázottabban, a Dorog fáradtab­ban Játszott. PÉCS—SALGÓTARJÁN 1:0 (1:0) Góllövő: Juhász. Mindkét játékrészben többet tá­madott a hazai együttes, és hely­zetei alapján győzelme nagyobb arányú lehetett volna. VIDEOTON—VASAS 0:0 A hazai csapat ezúttal Is Kár­sai, Wollek és Nagy II. nélkül lé­pett pályára. Sok hibával tarkí­tott, Ideges hangúlatú volt az el­ső félidő. Helyzetek mindkét ka­pu előtt adódtak, de a befejezés nem sikerült. Szünet után többet támadott a Videoton, de a hely­zetek rendre kihasználatlanok maradtak. SZEGED—SZOMBATHELY 0:0 Idegesen kezdett a hazai együt­tes, és két perc alatt négyszer hibázott védelme. A vendégek mezőnyben jobban játszottak és a játék képe alapján rászolgáltak az egyébként alacsony színvonalú mérkőzésen egy pontra. ZALAEGERSZEG—TATABÁNYA 1:2 (1:1) Góllövők: Szabó Rezső, illetve Arany és Szabó György. A 7. percben vezetést szerezhe­tett volna a Tatabánya, azonban Kőműves hat méterről a kapu mellé lőtt. A 15. percben viszont a hazaiak jutottak vezetéshez. Blta szögletét Szabó Rezső fejelte a hálóba. Három perccel a fél­idő vége előtt Arany az elalvó zalaegerszegi védők mellett egyenlített. Szünet után a Tatabá­nya okosan lassította a játékot és 7 perccel a találkozó vége előtt Szabó György egyéni akciójából a győzelmet Is megszerezte. A nézők kifütyülték az ebben a já­tékrészben lélektelemül játszó ha­zai csapatot. \x Inter gyorslábú szélsője, Milan Le­vický (jobboldalt) nagy helyzetben hi­bázott a Trnava elleni mérkőzésen. Bal­oldalt Hagara ás a már vert Kéketi lát­ható. (Alexy felv.)