Új Szó, 1974. március (27. évfolyam, 51-76. szám)

1974-03-21 / 68. szám, csütörtök

A magyar bajnokcsapat jutott az elődöntőbe Újpesti Dózsa—Spartak Trnava 1:1 (1:1,1:1) Erősen tartalékosán állt ki a Spartak Trnava a labdarúgó BEK-negyeddöntő visszavágó mérkőzésére. A sérült Martinko- vič és Masrna, valamint az eltiltott Varadin és Magara nélkül a következő összeállításban kezdte a játékot bajnokcsapa­tunk: Kéketi — Dobiáš, Majerník, Zvarík, Sevčík — Hrušec- ký, Horváth, Kramlík, Kuna, Adamec, Kabát. Újpesti Dózsa: Szentniihályi — Kolár, Harsányi, Horváth, Noskó — Dunai 111, Tóth, Zámbó — Fekete, Bene, Fazekas. — Amint az várható vult, a Tr­nava biztonságos védőjátékra rendezkedett be, s ez eredmé­nyesnek is mutatkozott, mert a lendület, és gyorsaság nél­kül támadgató Újpesti csatá­rok nem boldogultak a tömör védekezéssel. A Trnava gyako­ri taktikai szabálytalanságokkal is igyekezett darabolni a Dó- zsa-tániadásokat. Az első lövést Kramlík küldte Szentniihályi kapujára, Kékelit viszont csak a 17. percben tették próbára a hazaiak. Gyenge színvonalú, sok szabálytalansággal tarkí­tott mérkőzést láthatott a 35 ezer főnyi közönség. A 37. percben a kivetődő Szentmihá- lyiról messzire kipattant a labda és Adamec mintegy 20 méterről az üres kapuba küld­te a labdát. Hat perccel ké­sőbb Fekete lövését csak a gólvonalon túlról rúgták vissza a Trnava védői, és az egyéb­ként nagyon erélytelenül bírás­kodó osztrák Schiller határo­zottan gólt ítélt. Az egyenlítő gól után több izgalmas jelenet is adódott a trnavai kapu előtt, de Kéketi kapus nagyszerűen védett. Főleg Bene szabadrúgá­sánál tüntette ki magát, káprá­zatos vetődéssel tolta szögletre a jobb felső sarokba tartó lab­dát. Veszélyes újpesti rohamokkal kezdődött a második félidő, Kéketi azonban remek vetődé­sekkel hárított. Az 53. percben Fekete teljesen tisztán állva, közvetlen közelről fejelte mel­lé a labdát. A Trnava sok ado­gatással, lassan, nem nagy meggyőződéssel igyekezett ve­zetni az ellentámadásokat. Tíz percnyi játék után alábbha­gyott a hazaiak lendülete, isméi ellaposodott a mérkőzés, csak mindkét oldalról elkövetett tál kemény szabálytalanságok je­Csehszlovákia „B'-Szovjetunió „B" 1:3 (1:1, 0:2, 0:0) Liptovský Mikuláson barátsá­gos jégkorong-találkozón Cseh­szlovákia „B“ csapata a követ­kező felállításban játszott: Sa- káö — Faith, Trávnik, Tajcnár, Roháčik, Bukovinský, Újváry — Čapek, Brunclík, Smerčiak — Haas, Mrukvia, Žižka — Brtáň, Hegyi, Baču — Paštinský, Ilav- ský, Podkonický. 2600 néző előtt a hazai csa­pat kezdett jobban, s a 6. perc­ben Haas ütött gólt. Az első és az utolsó harmadban jó iramú volt a mérkőzés, a második já­tékrészben több pontatlanság volt mindkét oldalon. A szovjet jégkorongozók a játék képe alapján megérdemelten győz­tek. Gólütők: Haas, ill. Popov, Gyevjatov, Golikov. A visszavágóra ma kerül sor Nitrán. A KÜLFÖLD LABDARÚGÁSA ★ A francia válogatott, mely mint ismeretes, áprilisban a csehszlovák csapat ellenfele lesz, előkészületi mérkőzésen 0:2 (0:2) arányban kikapott a belga bajnokság éllovasától, az Anderlechttül. A Liliében leját­szott mérkőzés nagy csalódást okozott a francia szurkolóknak. Góllövők: Coeck és Ladinszki. ★ Brazília válogatottja már­cius 31-én Mexikó ellen játszik előkészületi mérkőzést. Zagalo edző lényegében már kijelölte kezdő együttesét, mindössze a jobbhátvéd, a jobbszélső és a lxdoldali középpályás szemé­lyét illetően vannak még kétsé- gei. ★ Március 27-én a frankfurti Wald stadionban játsszák az NSZK—Skócia válogatott mér­kőzést, amelyre a rendezők — a február 13-i Jugoszlávia— Spanyolország VB-selejtező ta­pasztalataiból kiindulva — több biztonsági intézkedést tesznek. 900 rendőr igyekszik majd biz­tosítani a lelátók nyugalmát. A mérkőzést 15 ország televí­zióállomása veszi át, a játékve­zető az osztrák Schiller lesz. ★ Az osztrák válogatott már­cius 27-én Rotterdamban Hol­landia ellen lép pályára. Leo­pold Šťastný szövetségi kapi­tány három „idegenlégióst“ vett be keretébe, — Schmid- radnert és Hickersbergert (a nyugatnémet Kickkers Offen- bachból), valamint Kreuzot, a Sparta Rotterdamból. ★ A június 15-i hannoveri Uruguay—Hollandia világbajno­ki csoportmérkőzésre több mint 3000 utassal négy különvonatot indítanak Hollandiából a nyu­gatnémet városba. sporthíradó • A nyugatnémet Meiler nyerte a kanadai nemzetközi teniszbajnokságot, miután a ■döntőben 6:4, 3:6, 6:3 arányban győzött a dél-afrikai Bertram ellen. • Párizsban a francia Roger Menterey hivatásos váltósúlyú ökölvívó Európa-bajnok 12 me­netes küzdelemben pontozással győzött a korábbi világbajnok, a siracusai Billy Backus ellen. • Tampere városi tanácsa lemondott az 1980. évi téli olimpiai játékok rendezési jo­Súlyemelő Dnizsba Kupa _ Jerevánban a Druzsba Kupa súlyemelőversenyen a fólnehéz- súlyban nagy érdeklődés előz­te meg a jó formában levő szovjet Dávid Rigert szereplé­sét. A nagy esélyes sikere azon­ban elmaradt, mert a szakítás második gyakorlatánál megsé- sült és a küzdelem feladására kényszerült. Eredmények — Félnehézsóly: 1. Petzold (NDK-beli) 360,0, 2. Poltorackij (szovjet) 357,5, 3. Awižen (lengyel) 345,0 kg. Ne­hézsúly: 1. Usztyuzsin 377,5, 2. Ciezki (NDK-beli) 375,0, 3. Hrisztov (bolgár) 365,5 kg. gáról. Az egyik fő ok az volt, hogy a NOB határozata értel­mében az alpesi síversenyeket ugyanott kellett volna megren­dezni, ahol az északi számok versenyeit. • A férfi kézilabda BEK döntőjét .a nemzetközi szövet­ség rendelkezése szerint április 21-én Dortmundban rendezik meg. • New Yorkban válogatott szabadfogású birkózó mérkőzé­sen: Szovjetunió—Egyesült Ál­lamok 10:4. A szovjet birkózók hét súlycsoportban győztek, két találkozó döntetlenül végző­dött, egy összecsapáson hazai siker született. A visszavágóra március 30-án a kaliforniai egyetem sportcsarnokában ke­rül sor. • Rácz Kati New Yorkban Rácz Katalin, a TJ Žižka Bra­tislava vívónője tegnap dr. Her- rych, a Csehszlovák Vívószö- vetsóg elnökének társaságában New Yorkba repült, ahol a hí­res Martini Kupa versenyen vesz részt, melyen a világ leg­jobb vívói indulnak, köztük a szovjet Növi kova és a magyar Bóbis Ildikó is. lentettek izgalmat. Nem segí­tettek a cserék sem (Kuna he­lyett Vasilko, Kabát helyett Krajčovič] a mérkőzésen csak viaskodás folyt. A 43. percben Fazekas eldönthette volna a ta­lálkozót, de közelről fölé lőtt. Mivel az első mérkőzésen is 1:1 volt az eredmény, 2X15 perces meghosszabbításra ke­rült sor. A meghosszabbításban nem esett gól, így 11-es rúgásokra került sor. Ebben a magyarok bizonyultak jobbnak 4:3 arány­ban. ZVL Žilina—Videoton 5:1 (1:0) Žilinán a labdarúgó KK ,,B“- csoportjának visszavágó mér­kőzésén a csehszlovák bajnok­ság sereghajtója meglepően nagyarányú győzelmet aratott a magyar Videoton ellen. Gól­lövők: J. Tománek 2 (39. és 79. p), Kráf (59. p) St. Tomá­nek (72. p) és Beleš (84. p), ill. Tieber. (59. pj. 800 néző előtt a mérkőzést az osztrák Bnzek vezette. A csoport élén a Žilina áll 4 ponttal (9:4 gól­arány bárom mérkőzésből), 2. Videoton 4 (8:9 — 4 mérkő­zésből), 3. Szarajevó 2 (4:8 — 3 mérkőzésből). A sportfogadás hírei A Sportka 11. játékhete I. húzásának nyereményei: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 40 nyertes á 39 240 korona, III. díj: 3298 nyertes á 710 ko­rona, IV. díj: 85 988 nyertes á 45 korona. A II. búzás nyereményelosz­lása: 1. díj: nincs nyertes, II. díj: 52 nyertes á 26 590 korona, III. díj: 3043 nyertes á 595 ko­rona, IV. díj: 73 377 nyertes á 50 korona. A Sazka nyereményei; I. díj: 4934 nyertes á 45 ko­rona, II. díj: 31 953 nyertes á 10 korona, a III. díjat törölték. A MATES 10.—11. játékheté­nek nyereményelosztása: I. díj: 5 nyertes á 148 800 korona, II. díj: 602 nyertes á 1950 korona, III. díj: 17 997 nyertes á 100 korona. Ifjúsági UEFA-turna selejtező mérkőzésen Varsóban a csehszlovák fiatalok nagy meglepetésre 2:0 arányban győztek Lengyelország válogatottja ellen. Felvételünk az egyik csehszlovák támadást örökítette meg. FINNORSZÁG-SZOVIETUNIO 2:11 A jégkorong világbajnokságra készülő Szovjetunió együttese fölényes győzelemmel kezdte skandináviai portyáját. Poriban 8000 néző előtt 11:2 (1:3, 0:4, 1:4) arányú győzelmet aratott a VB házigazdái ellen. A szov­jet együttes már a 6. pereljen 3:0 arányban vezetett. A világ­bajnok csapat legjobb gólütői Malcev (3) és Harlamov (2) voltak. A finnek góljait Murto és Ketola szerezte. • • • I.odzbon a cseh egyesületek játékosaiból összeállított Cseh­szlovák „B“ csapat 8:5 (1:2, 2:1, 3:2) arányban legyőzte Lengyelország válogatottját. Genfben megkezdődött a Svájci Jégkorong Szövetség nemzetközi tornája. A nyitó- mérkőzésen némi meglepetés­re: London Lions—Szparlak Moszkva 4:4 (2:3, 1:1, 1:0). Gól­ütők: McCarrn, Polonich, Walts, Pyatt, ill. Gurejev, Kazacskin*' Nyikolájev és Sztarsinov. A magyar labdarúgók EB-MÉRKŐZÉSEI A labdarúgó EB II. csoportjá­ba sorolt országok — Ausztria, Luxemburg, Wales és Magyar- ország — labdarúgó szövetsé­geinek vezetői budapesti meg­beszélésükön megállapodtak a selejtező mérkőzések időpont­jában. A magyar labdarúgás veze­tőit kellemetlenül érintette az, hogy az osztrákok lemondták az őszre tervezett Ausztria— Magyarország barátságos mér­kőzést, amelyet előzőleg a két fél már Európa-ba jnoki selejte­zőnek szánt. Magyarország válogatottja ebben az évben két EB-selej- tezot játszik, mindkettőt ide­genben: október 13-án Luxem­burg, október 30-án Wales el­len. Az EB II. csoportja selejtezői­nek időrendje: 1974 Szeptember 4.: Ausztria—Wa­les, október 13.: Luxemburgé Magyarország, október 30.: Wa­les—Magyarország, november 20.: Wales—Luxemburg, 1975 Március 16.: Luxemburgé Ausztria, április 2.: Ausztriáé Magyarurszág, április 16.: Ma­gyarország—Wales, május 1.: Luxemburg—Wales, szeptember 24.: Magyarország—Ausztria, október 15.: Ausztria—Luxem­burg, október 19.: Magyarország —Luxemburg, november 19.; Wales—Ausztria. A labdarúgó VB 16-os döntőjének résztvevői Bulgária negyedszer is megpróbálja Ha a bolgár labdarúgás tör­ténetét később is kezdték írni sok más európai országénál, az utóbbi 15 év alatt figyelemre méltó eredményeket ért el: 1962 óta Bulgária válogatottja egy világbajnokságról sem hiányzott, amit nemcsak mi irigyelhetünk, hanem csoport­beli ellenfelet, Svédország és Hollandia is. Úgy tűnik, hogy éppen ez a harmadik csoport, az esélyes Uruguayjal az élen lesz a legkiegyensúlyozottabb, legerősebb csoport az idei vi­lágbajnokságon. Tehát nehéz feladat előtt állnak a bolgár labdarúgók. Bulgária 1924 ben mutatko­zott be a nemzetközi poron­don, amikor 6:0-ra kikapott Ausztriától. Aztán leggyakrab­ban a román, a török és a ju­goszláv labdarúgókkal talál­koztak a bolgár futballisták, de nem sok babér termett szá­mukra. így az első nemzetközi sikert csak 1930-ban könyvel­hette el a bolgár válogatott, amikor Görögországot 2:0-ra, Romániát pedig 5:3-ra győzte le. Nyugat-Európában 1934-ben mutatkozott be Bulgária s Mad­ridban 13:0-ra kikapott Spa­nyolországtól. Negyven év múl­va ismét a Pireneusi-félsziget­re látogattak a bolgárok, ez­úttal Portugáliába, s ott tavaly VB-selejtezőn 2:2-őt értek el Eusebio és társai ellen, ami tu­lajdonképpen biztosította szá­mukra a világbajnoki szerep­lést. Bulgária végeredményben hárompontos előnnyel nyerte selejtező csoportját Portugália elölt. A modern bolgár labdarúgás korszakának első szakasza J94fíban kezdődött, amikor Szófiában Bulgária válogatottja 1:0 arányban legyőzte Cseh­szlovákiát és Magyar országot s ráadásul a csehszlovák váloga­tottat egy évvel később Prága bán is megadásra késztette (1:3). E futballnemzedék sike­re az 1956. évi melbourne i olimpián csúcsosodott ki, a bol­gár válogatott bronzérmet nyert, majd 12 év múlva a me­xikói olimpián a 2. helyen vég­zett. Az 1960—1970 es évek kor ­szaka szorosan összefüggött Aszparuhov és Jakimov egyéni­ségével. E két kiváló labdarú­gó nagyszerű „kettőst“ alko­tott; a tragikusan elhunyt Asz­paruhov rettegetett góllövő volt, míg fukimov a játékmes­ter szerepét töltötte be. A mai bolgár válogatott lelke Hriszto Bonev, akiről Mladenov edző kijelentette: „Kár, hogy nincs megfelelő társa a csapatban, így szinte minden mérkőzésen reá hárul a feladat, hogy szer­vezze, irányítsa a válogatottat, löjje a gólokat, és váratlan megoldásokat gondoljon ki. Ezt természetesen nem előny a válogatottnak, de ha Bonevnek kijön a lépés, magával ragadja a többieket és sziporkázóan ját­szik. így volt ez például a Por­tugália elleni két világbajnoki selejtező mérkőzésen is. Szinte nem lehetett őt tartant, a két mérkőzés négy gólja közül egy­maga hármat szerzett.“ Á 27 esztendős Bonev 51 nemzetek közötti mérkőzésen 29 gólt lőtt, s a bolgár baj­nokságban 140-szer volt eddig eredményes. A bolgár váloga­tottnak azonban van még egy góllövője, aki éppen tavaly hívta fel magára a figyelmet. Petar Zsekovról van szó, aki az európai gólkirályok verse­nyében a 3. helyet szerezte meg, 29 gólt lőtt az elmúlt bajnoki idényben. A két emlí­tett labdarúgón kívül még a kapus Filipov tartozik a válo­gatott állandó tagjai közé, va­lamint Zafírov, Penev, Kolev, Vojnov, Milanov, Petkov, Szto- janov, Denev stb. Bulgária tehát negyedszer vívta ki a világbajnoki rész­vétel jogát. A sikerek azonban eddig elmaradtak, ami még meglepőbb: a bolgár labdarú­gók a világbajnokságon még nem értek el győzelmetl Kilenc mérkőzésen kétszer döntetlenül játszottak és hét alkalommal kikaptak, s gólarányuk is ma­gasan passzív, (7:24f. Most sem lesz könnyű a dolguk. De hogy nem kell nagyon félniük a VB-n a „csillagokat“ felvo­nultató csoportbeli ellenfelek­től, azt éppen a bolgár bajnok CSZKA Szófia bizonyította be a legékesebben: kiverte az Eu­rópa Kupából a háromszoros BEK-győztes Afax Amsterdam csapatát. Es hollandia váloga­tottja egy csoportban van Bul­gáriával Svédországgal és Uru- guayjal... [t. v.)