Új Szó, 1973. november (26. évfolyam, 260-285. szám)

1973-11-08 / 266. szám, csütörtök

Csak a Trnava maradt „állva“ Tegnap a nemzetközi kupamérkőzésen há­rom csehszlovák klubcsapat szerepelt. A Baník Ostrava és a Spartak Trnava idegenben, a Tat­ran Prešov saját pályáján játszott. A legtöbb esélyt a továbbjutásra a Bánik Ostravának ad­ták, mivel a liga élén álló „bányászok*4 kétgólos előnnyel ataztak a magdeburgi visszavágóra. Sajnos, ez kevésnek bizonyult, mivel a rendes já­tékidőben 2:0-ra végződött találkozó hosszabbí­tásában a hazaiak még egy gólt rúgtak, így 3:0 arányban győztek és az Ostrava kiesett. A KEK-ből a Prešov is behozta a rendes játékidő­ben hátrányát, de mivel a 71. perctől csak tíz emberrel játszott, a meghoszabbításban nem bír­ta erővel. A legnagyobb fegyvertényt, a Spartak Trnava hajtotta végre. Vorosilovgrádban győzött a szovjet bajnok ellen és bekerült a legjobb nyolc közé. Zár ja Vorosilovgrád—Spartak Trnava 0:1 (0:0) Eléggé gyenge színvonalú mérkőzést vívott a két csapat. A szovjet együttesre rá sem le­hetett ismerni a trnavai telje­sítménye után, a szó szoros ér­telmében csalódást okozott. A játékosok sokat egyéniesked- tek, mintha nem ismerték vol­na az összjátékot. Ez persze nem járhatott eredménnyel, mert az okosan, higgadtan ját­szó trnavaiak meghiúsítottak minden ilyen jellegű kísérlete zést. Helyzetei azonban így is akadtak a Zarjának. Az 5. perc­ben Onyiscsenko öt méterről lőtt, majd három perc múlva Jeiiszejev Kéketi kezébe fejel­te a labdát. A Trnavának is voltak gólhelyzetei, a 13. perc­be« Kabát közeli lövé<se tévesz­tett célt, majd ugyanez a já­tékos a 37. percben a kapufáról lepattanó labdát öt méterről fölélőtte. Az első félidőben a Trnava enyhe fölényben ját­szott. Szünet után sem változott a játék képe: a Zarja igyekezett, de ennek nem volt semmilyen eredménye, a Trnava pedig nem nagyon ölte magát, biztonságos játékra törekedett és várta a kínálkozó gólszerzési alkalmat. Ez a 60, percben következett be, amikor a bizonytalanul vé­dő Tkacsenko kapus kiejtette a labdát és a szemfüles Martin- kovifí megszerezte a mérkőzés egyetlen gólját. A gól után min­denki dzt várta, hogy rákap­csolnak a hazaiak, de nem így történt. A trnavaiak nem hagy­ták kibontakozni a szovjet baj­nokcsapatot. Akadt ugyan egy­két meleg helyzet Kéketi ka­puja előtt, ezeket azonban nem tudták kihasználni a vendég­látók. Így a trnavaiak nagy örö­mére maradt a 0:1 es ered­mény. Prešov—VPB Stuttgart 3:5 (1:1, 3:1) Prešov, 10 000 néző, játékve zctő: Keller (svájci). A hazaiak a következő össze­állításban kezdték az UEFA Ku­pa 2. fordulójának visszavágó mérkőzését: Červeňan — Sopku, Mikita, Molnár, Macupa, Škoru- pa, Novák, Turcsányi, Sobota, Bubenko, Onufrák. Az első félidőt a hazai együt­tes ideges játéka és a vendé­gek nyugodt, magabiztos telje­sítménye jellemezte. A prešovi- ak az első percektől fogva me­zőnyfölényt harcoltak ki és ezt a 35. percben Turcsányi tizen egyes góljával siker koronáz­ta. A vendégek öt perccel ké­sőbb Ohlicher révén szépítet­tek. Szünet után a (37. percben Škorupa fejesgóljával és Tur­csányi szép lövésével a Tatran kiegyenlítette az első találko­zón elszenvedett hátrányt, és a döntés a hosszabbításra maradt. A kétszer 15 perces hosszabbí­tásban a vendégek jobb erőnlé­tükről tettek tanúbizonyságot és a fokozatosan visszaeső hazai egyUttes nem bírta az iramot. A 97. percben Handschuh meg ugrott és 3:2-re szépített. A 113. I>ercben Turcsányi öngólt vé­tett, és négy perccel később a találkozó során először a ven­dégek Handschuh gólja révén vezetéshez jutottak. Egy perc cél a hosszabbítás befejezés« előtt Ettmayer—Ohlicher össz- játék végén az utóbb említett játékos volt eredményes. A prešoviak nagy csatát vív­tak és játékukon megmutatko­zott a nemzetközi tapasztalatok hiánya. A mérkőzés krónikájá­hoz tartozik, hogy a 71. perc­ben a játékvezető kiállította Bubenkót. Nyilatkozatok: Milan Moravec, a Tatran Pre šov edzője: „Kevés nemzetközi tapasztalattal rendelkezünk. Ennek ellenére helyenként ki­tűnő játékot produkáltunk, de ezúttal elpártolt tőlünk a sze­rencse. A játékvezető látható­an minket sújtott ítéleteivel. A hosszabbításban játékosaink már nem bírták erővel.“ Herrmann Eppenhoff, a Stutt­gart edzője: „A rendes játék­időben a Tatran jobban játszott. Győzelmünkről jobb állóképes­ségünk, és a hosszabbításban lőtt gyors gólunk döntött." Bp. Honvéd—Plovdiv 3:2 (1:0) 1973. SI. d. Munkatársunk telexjelentése — A hideg, szeles Idő ellenére mint­egy 12 000 néző szurkolta végig a piros-fehérek Plovdiv elleni UEFA Kupa mérkőzést. A Honvéd ide­genben elért nagyszerű győzelme után bizakodva várta a találko­zót, a bolgárok ugyanis csak két­gólos, 5:4-es vagy 6:5-ös győze­lemmel juthattak volna tovább, de erre halvány reményük sem volt. Smith angol játékvezető sípjelé­re kezdődött a mérkőzés. A Hon­véd nehezen lendült játékba és az első negyedórában Bonev irá­nyításával a plovdivi csapat kez­deményezett többet, a Honvéd kapusának azonban csak egy al­kalommal kellett nehéz helyzet­ben tisztáznia. A Honvéd támadá­sai viszont rendre nagyon veszé­lyesek voltak, de a remekül védő Boncsev kapuját csak a 40. perc­ben tudták bevenni. Addig is volt néhány hatalmas gólhelyzet, de Kocsis és társainak lövéseit, fe­jeseit a bolgár kapus hihetetlen bravúrral hárította. A 32. perc- ban Kozma lövése nyomán a bal alsó kapufáról vágódott az alap­vonalon túlra a labda. Az első gólt Szücs beadásából Kozma sze­rezte és az első félidő végéig nem változott az eredmény. Szünet után lendületesen kez­dett a Honvéd és már az 54. percben ismét rezgett a háló. Pin­tér — Kocsis — Pintér volt a labda útja, az utóbbi éles szög­ből leadott lövésével szemben a kitfínő Boncsev tehetetlen volt. 2:0. * Alig telt el ezután tíz perc és a Honvéd már 3:0-ra vezetett. Kozma Pintérhez játszott, ő vi­szont visszaadta Kozmának, aki a kapust is kicselezve lőtt a hálá­ba. Ezzel végleg eldőlt a mérkő­zés és a továbbjutás sorsa. Igaz, azt kevesen várták, hogy a bol­gároknak sikerül a szépítés. A Honvéd engedett az iramból, ezt a vendégek kihasználták és a ÜB. percben 3:l-re szépítettek. A já­ték változatos volt, a hazai csa­patnak is akadtak gólhelyzetei, de ezek kihasználatlanok marad­tak. Sőt, a mérkőzés vége előtt néhány perccel Ivanov góljával 3:2-re állították be a végered­ményt. A Honvéd ezzel a győzel­mével bejutott az UEFA Kupa legjobb 16 csapata közé. Kiesett a Liverpool A kupaküzdelmek meglepetései közé tartozik, hogy az angol baj­nok Liverpool kiesett a további küzdelmekből. Lapzártáig beérke­zett eredmények: BEK FC Liverpool—Crvena Zvezda Beograd 1:2 (0:0). Góllövők: Law­ler (83. p.) ill. Lazarevics (60. p.), Jankovics (90. p.). Vejle BK—Celtic Glasgow 0:1 (0:1). Az első találkozó 0:0-ra vég­ződött, a Celtic jutott tovább. UEFA Kupa Fortuna Düsseldorf—Admira Wacker 3:0 (3:0). Góllövők Brpi (2), Geye. A Fortuna jutott to­vább. FC Köln—Olyinpique Marseille 6:0 (4:0). Góllövők: Müller ós Lohr (2—2), Flohe és Overath. Tovább­jutott az FC Köln. OFK Beograd—Dinamó Tbiliszi 1:5 (1:3). A szovjet csapat jutott a legjobb tlzenbat közé. Jena—Chorzow 1:0 (0:0). A len­gyel csapat került a kővetkező fordulóba. A csehszlovák bajnokcsapat a következő összeállításban ját­szott: Kéketi — Varadin, Dobi- áš, Zvarík, Hagara — Hrušec- ký, Kuna, Horváth — Martin- kovič, Adamec, Kabát. A talál­kozót a román Rainea vezette mindkét fél megelégedésére. ÚJPEST-BENFICA 2:0 (0:0) Telt ház előtt került sor a labdarúgó BEK-mérkőzésre. Az első félidőben az Újpest enyhe mezőnyfölényben játszott, hely­zetei is akadtak, de a csatá­rok nem tudták azt kihasználni. Fordulás után aztán megtört a jég. A 68. percben Bene kapott jó labdái a tizenhatoson belül két védőt „elfektetett“ és meg szerezte a Dózsa első gólját. Néhány perccel később Kollár mintegy huszonöt méterről lö­vésre . szánta el magát és a nagy erejű lövés a portugál kapu jobb felső sarkában kötött ki. Az Újpest győzelme teljesen megérdemelt, mert minden te­kintetben felülmúlta a megle- hetőses öregurasan játszó Ben- ficát, és bajutott a negyeddön­tőbe. A Dózsa következő összeáll! tásban játszott: Szentmihályi — Kolár, Harsányi, Horváth, Nagy L., — Dunai III., Tóth, Zámbó — Fazekas, Bene, Fekete. A máso­dik félidőben a kitűnően játszó Feketét Noskó váltotta fel. Žilina—Szarajevó 4:0 (3:0) A KK harmadik fordulójának mérkőzésén az I. ligában gyen­gén szereplő és a táblázat utolsó helyén álló Žilina váratlanul nagyarányú győzelmet arafott az 1. jugoszláv liga résztvevője, az SK Szarajevó csapata fölött. A hazaiak, annak ellenére, hogy három sérült játékosuk, Král, Po- dolák és Beles nélkül játszottak, a mérkőzés nagy részében lénye­gesen jobb teljesítményt nyújtot­tak, mint ellenfelük. Különösen jól ment a játék a balszélső Cho- botnak, aki három gól szerzője volt. Az első gólt a 11. percben szögletrúgás után, a másodikat a 25. percben tizenegyesből és az első félidő utolsó gólját a 31. percben Slezák beadásából lőtte. Az utolsó žilinai gól szerzője az 50. percben Slezák volt. Magyar nemzetközi asztalitenisz-bajnokság A csehszlovák asztaliteniszezők november 14—16 között részt vesz­nek a Budapesten sorra kerülő magyar nemzetközi asztalitenisz­bajnokságon. Hazánk színeit Or­lowski, Kunz, Dvoŕáček, Schenk, Grófová, Šmídová és Cíková kép­viselik. A magyar nemzetközi asztalite­nisz-bajnokságon erős nemzetkö­zi mezőny gyűl össze. A férfiak­nál Bengtsson, Johansson, Sztipan- cslcs, Surbek, a nőknél Rudnova, Magos, Matthews fémjelzi a me­zőnyt. A SPORTFOGADÁS HÍREI A Športka 44. játékhete I. húzásának nyereményei: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 68 nyertes á 20 555 korona, III. díj: 3644 nyertes á 505 Kčs, IV. díj: 73 826 nyertes á-i 50 ko­rona. A II. húzás nyereményelosz­tása: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 68 nyertes á 18145 korona, III. díj: 4442 nyertes á 400 ko­rona, IV. díj: 78166 nyertes á 40 korona. A Sazka 44. játékhetének nye­reményei osztása: I. díj: 142 nyertes á 695 ko­rona, II. díj: 4480 nyertes á 40 korona, III. díj: 28 766 nyertes á 5 korona. A tegnapi labdarúgó kupamérkőzések drámai küzdelmeket ós vá ratlan eredményeket hoztak. Világszerte növekszik a tiltakozás A FIFA SZÉGYENLETES DÖNTÉSE A szovjet válogatottat kizárták a VB-selejtezőböl A Szovjet Labdarúgó Szövetség kedden este táviratot küldött Zü­richbe a Nemzetközi Labdarúgó Szövetségnek, melyben megerősí­tette, hogy a szovjet labdarúgó­válogatott nem lép pályára San- tiagóban az 1974-es labdarúgó VB selejtező mérkőzésének visszavá­góján. A FIFA ezután közleményt adott ki, mely szerint a szovjet labda rúgó váiuigatottat kizárták az 1974-es VB selejtezőjének továb­bi részvételéből. A döntéshez fű­zött részletes kommentárral és az 1974-es VB játékszabálya egyes cikkelyeinek elemzésével igyek­szik megmagyarázni a döntést, nvely felháborította a világ köz­véleményét. Zürichbe sorra érkeznek a tlJ takozó táviratok, melyekben kü­lönböző országok sportszövetsé­gei éles hangon elítélik a FIFA döntést. A Csehszlovák Labdarúgó Sző vétség is erélyes hangon tiltako­zik. Mint ismeretes, a fasiszta katonai junta a chilei hazafiak ezreit tartotta fogva és kínozta abban a stadionban, ahol a visz- szavágó mérkőzésnek kellett vol­na sorra kerülnie. A Csehszlovák Labdarúgó Szövetség nyilatkozatá­ban követeli: a FIFA változtassa ineg döntését és rendelje el a találkozó semleges pályán való lejátszását. A Szovjet Labdarúgó Szövetség álláspontjával a FIFA Végrehajtó Bizottságának több tagja is tel­jesen eigyet ért. Helmuth Riedl, az NDK Labdarúgó Szövetségének el­nöke, a FIFA Végrehajtó Bizottsá­gának tagja, Stanley Rousnak cím­zett táviratában követelte, hogy a Chile—Szovjetunió visszavágó mér­kőzést semleges pályán játsszák. Helmut Kaeser, a FIFA főtitká- ' ra a Szovjetszkij Szportnak adott nyilatkozatában megerősítette, hogy abban az időben, air.!kor a FIFA bizottságának néhány tag­jával Santiagóban járt, a Náció­nál stadionban a junta hivatalos jelentése szerint 190Í1 embert tar­tottak fogva. A FIFA külön bizottságának Chilébe való elutazása előtt nem volt kétség afelől, hogy a talál­kozót nem lehet azon a pályán lejátszani, mely koncentrációs tá­bor. A FIFA külön bizottsága azonban döntésében és jelentésé­ben figyelmen kívül hagyta a valóságot. A Szovjetszkij Szport kommentárjában megerősítette: ha a FIFA külön bizottsága Hel­muth Kaeserrel az élén nem akar­ta az egész világ előtt elismerni a junta embertelen cselekedeteit, a Szovjet Labdarúgó Szövetség ezt nem teszi. Drámai küzdelemben ZKL—Sparta 2:1 (0:0, 1:1, 1:0) A csehszlovák teniszválogatott 43 órás fárasztó repülőút után megérkezett Melbourne-be. Az ausztrál sajtó nagy figyelmet szentel a november 16—18-a között sorra kerülő Ausztrália —Csehszlovákia Davis Kupa zónaközi döntő mérkőzésnek. A melbourne-i napilapok az el­ső oldalon hozták a csehszlo­vák játékosok fényképét. A csehszlovák együttes tag­jait Melbourne-ben a város ve­zetőségének képviselői és a Kooyong Klub vezetői fogad­ták. A Kooyonig Klub 24 füves és 12 hagyományos teniszpá­lyával rendelkezik. A találkozó színhelye a központi pálya lesz, melynek lelátóin 11800 néző foglalhat helyet. A párosítás sorsolását no­vember 15-én tartják, a mérkő­zésekre november 16, 17 és 18- án helyi idő szerint 13,45 órás kezdettel kerül sor. A MÁLTAI FUTBALLISTÁK PÉNZT AKARNAK A Nemzetközi Labdarúgó Szö­vetségnek a közeli napokban újabb bonyodalmas ügye lehet, ha tovább gyűrűznek a fejle­mények: a máltai játékosok ugyanis kijelentették, hogyha szövetségüktől nem kapnak fe­jenként 250 márka prémiumot, nem állnak ki november 11-én a Svédország elleni VB-selejte- zőre. A FIFA főtitkára kijelentet­te, hogy a labdarúgás „példát­lan“ fejezetéről van szó, hi­szen a játékosok tulajdonkép­pen fenyegetik szövetségüket. Felmerül a kérdés is, mi történik akkor, ha Málta való­ban nem áll ki a svédek ellen? Nos a szabályzat szerint ebben az esetben a vendég együttes, tehát Svédország kapja a 2 pontot, 2:0-s gólaránnyal, amely pontosan elég ahhoz, hogy a VB-selejtező I. csoport­jának győztese legyen, s így kiharcolja a VB tizenhatos dön­tőbejutást. Ebben az esetben Ausztria a szenvedő fél, amely­nek még halvány reménye volt ahhoz, hogyha a svédekkel esetleg valami meglepő törté­nik Málta-szigetén, lehetőségük nyílik a VB-re jutáshoz, vagy esetleg a svédekkel egy újabb mérkőzést játszhatnának a ti­zenhatos döntő kiharcolásáért 0 A Dinamó Minszk labda­rúgói Daccában barátságos nemzetközi mérkőzésen 7:0 arányban legyőzték Bangla Desh válogatottját. 0 Pénteken, november 9-én sorsolják Zürichben a labdarú­gó UEFA Kupa 3. fordulóját. A mérkőzésekre november 28* án és december 12-én kerül sor. A további európai kupa­mérkőzéseket január 16-án Párizsban sorsolják. TENISZEZŐINK MEGÉRKEZTEK AUSZTRÁLIÁBA Gólütők: janák, Mráz, ill. Cer- ný. Az I. jégkorong-liga 18. for­dulójának utolsó mérkőzése ke­mény játékot, óriási küzdelmet hozott. Az első harmadban sok volt a durva belemenés mindkét oldalon, úgy tűnt, a játékosok régi adósságaikat „törlesztik“. A vendégek az utolsó játékrész­ben óriási erőbedobással küz­döttek az egyenlítésért, de a ZKL védelme Dzurilla kapussal az élen megvédte az egygólos előnyt. Az I. jégkorong-liga tábláza­ta: 1. Sparta 17 13 0 4 66:33 26 2. Jihlava N 17 87 2 72:42 23 3. Litvinov 18 111 6 63:46 23 4. Košice 18 10 3 5 61:46 23 5. Pardubice 18 9 4 5 56:48 22 6. ZKL Brno 18 9 3 6 64:53 21 7. Kladno 18 9 2 7 60:52 20 8. Plzeň 18 7 2 9 55:5916 9. TJ VŽKG 18 3 7 8 58:7013 10. Slovan 18 3 4 11 52:76 10 11. Budčjovice 18 3 4 U 48:80 10 12. Chomútov 18 2 313 48:96 7