Új Szó, 1972. június (25. évfolyam, 127-152. szám)

1972-06-12 / 136. szám, hétfő

Négy hazai győzelem Szlovákia Nagvdíjan A téglamezei sportcsarnokban három napon át folytak a nemzetközi ökölvívóverseny küzdelmei Szlovákia Nagydíjáért, s ezen magyar, NDK-beli, osztrák és csehszlovák versenyzők vettek részt. A nyolc súlycsoportban négy hazai, hároiti ma­gyar és egy osztrák győzelem született. A közönség a legér­dekesebb küzdelmeket szombaton este láthatta. Tegnap a ver- senyzők közül néhányon már a fáradtság jelei mutatkoztak. A Nagydíj színvonalához el­sősorban a magyar ökölvívók járultak hozzá. Közülük Kajdi Varga és Badari elegáns, tech nikás, kitűnő ökölvívást muta­tott be, s fölényesen győzte le ellenfelét. A magyar ökölvívók mindegyikén meglátszik a két kitűnő szakember, Papp László és Ádler Zsigmond munkájá­nak eredménye. Azt már megszokhattuk, hogy az ökölvívó-mérkőzések közön­ségének egy része inkább a dulakodást, a céltalan, de szá­mukra látványos csapkodást ré szesíti előnyben, s akkor tap­sol, amikor, bár pontatlan, de hatalmas ütéseket lát. Ha az­után a bíró a ritkábban, de pontosabban ütő, technikásán öklöző versenyzőt jelöli meg győztesként, akkor általában nemtetszését juttatja kifejezés­re Szlovákia Nagydíján szeren­csére csak kevés olyan mérkő­zést láttunk, amelyen üsd, vágd lett volna a versenyzők jelsza­va. Azok, akik a háromnapos küzdelemben szorítóba léptek, egy-két kivételtől eltekintve mind arra törekedtek, hogy mi­nél szebb stílusban, technikás bokszolást mutassanak be. A hazai ökölvívók közül jól sze­repeltek a komáromi Jády mes­ter neveltjei is. Az utolsó napi összecsapá­sok, melyeken a végső sorrend — tehát a győzelem is — el­dőlt, néhány találkozón való­ban élvezetes, színvonalas ököl­vívást produkáltak a verseny­zők. A legalacsonyabb súlycso­portban a magyarok Európa- bajnokának, Badarinak, nem volt elég ideje ahhoz, hogy teljes mértékben csillogtassa kivételes képességeit, mert el­lenfele még az első menetben a verseny feladására kénysze­rült. A 60 kg-os súlycsoportban Varga az előző napihoz hason­lóan elegánsan bokszolt, elha­jolt ellenfele ütései elől, a kel­lő pillanatban lendüjt tárna dásba és szerezte a pontokat. ICÜIFDLDI ATLÉTIKA A Vasas rendezésében Buda­pesten nemzetközi versenyre került sor. A 400 méteres női síkfutásban Balogh Györgyi 52,4 mp-es idővel győzött, mely új országos csúcsot je­lent, az osztrák Sykora 52,7 előtt. A női magasugrásban Komka Magdolna 185 cm-es eredménnyel úgyszintén új or­szágos csúcsot ért el. A továb­bi eredmények közül kiemel­kedik a két magasugró, Tiha­nyi és Szepesi eredménye, mindkettő túljutott a 221 cm-es magasságon. A kala­pácsvetést Encsi 71,12 méteres dobással, a diszkoszvetést Fe­jér 65,28 méteres teljesítmény­nyel nyerte. A 22 éves lipcsei Stefan Junge 223 cm-re javította ma­gasugrásban az NDK országos csúcsát. Ezt a magasságot az első kísérletre teljesítette. * * * A Los Angeles-i viadalon ez­úttal nem született világcsúcs, de néhány nagyszerű ered­ményről érkezett jelentés. Jim Ryun lassan ismét formába lendül, az egy mérföldes fu­tást nagyszerű, 3:57,3 perces idővel nyerte. Az utolsó kört (440 yard] 54,3 mp-es idővel teljesítette. Ryun bebizonyítot­ta, hogy a müncheni olimpián az 1500 méteres futás legna­gyobb esélyesei közé tartozik. Nagy harcot hozott a férfi súlylökők küzdelme is. A Woods — Matson — Feuer­bach hármasból győztesen George Woods került ki 21,35 méteres teljesítménnyel, 2. Matson 21,19, 3. Feuerbach 21,12. További eredmények: Férfiak — 1U0 m: 1. Robinson (amerikai) 10,3, 2. Bambuck (francia) 10,3, 3. Raveloma­nantsoa (madagaszkári) 10,4, 120 yard gát: 1. Milburn 13,4, 2. Hill 13,5, 440 yard: 1. J. Smith 45,0, 2. Evans 45,0, 3. Matthews (mindhárom ameri­kai) 45,1, 880 yard: 1. Svenson 1:47,4, 2. Winsenried 1:47,5, 3. Straud (mindhárom amerikai) 1:47,6, 220 yard: 1. Huck Smith 20.6, 2. Vaughan 20,9, 3. Black (mindhárom amerikai) 20,9. Nők — 440 yard: 1. Hammond 52.6, — új amerikai csúcs, 2. Fergersen 54,3, 1500 m: 1. Larrieu 4:14,3 — amerikai csúcs, 2. Graham 4:29,2, 10U yard: 1. Watson 10,8. Az NSZK-beli Sindelfingen- ben rendezett verseny néhány eredménye: férfi távolugrás: 1. Hines (amerikai) 805 cm, 2. Schwarz (nyugatnémet) 768 cm, rúdugrás: Heller (nyugat­német) 520 cm, 200 m: Honz (nyugatnémet) 20,7 mp. # # * Moszkvában a Szovjetunió— NSZK nemzetek közötti atléti­kai versenyen a férfiaknál szovjet, a nőknél nyugatnémet siker született. A férfi tízpró- baversenyt a hazai Avilov nyerte 8084 ponttal a nyugat­német Svoboda 7959 pont és honfitársa, Ivanov 7896 pont előtt. A női ötpróbában Ro­senthal győzött 4474 ponttal a szovjet Tkacsenko és az ugyancsak szovjet Szkoloba- nova előtt. Két meneten át teljesen egyol­dalú volt a küzdelem. Kovács csak az utolsó három percben tudta Vargát néhányszor elta­lálni, ezzel azonban nem aka­dályozhatta meg a magyar fiú biztos győzelmét. Egy súlycsoporttal feljebb Kovács Sándor nem siette el akcióit, mindig a legalkalma­sabb pillanatban támadott és ütései rendszerint „ponterő­sek“ voltak. Michalanskýra rá is számoltak s végül Kovács megérdemelten végzett az első helyen. A 67 kg-osok csoport ját Kajdi János, a magyarok egyik legjobb ökölvívója nyer te. Tegnap ugyan nem volt olyan lendületes, mint a szom­bat esti NDK-beli Kaiser elleni összecsapáson, a második me­netben azonban erősített, egy jobb-balsorozat után Opálkára nyolcat számoltak, majd ez­után egy jobbegyenestől ismét megroggyant és a bíró félbe­szakította a számára remény­telen küzdelmet. Érdekes összecsapást hozott a Stantien—Rapcsák mérkő­zés. A nyolcszoros csehszlo­vák bajnok, aki már nem tar tozik a legfiatalabbak közé, s eddig 380 mérkőzést vívott, jól osztotta be erejét, s a har­madik menetben még újítani is tudott. Rapcsák ballal szür­kéit és jobbal fejezte be ak­cióit. Ütései azonban nem vol­tak olyan pontosak, mint elő­ző mérkőzésein. Mégis min­denki őt vélte győztesnek, még a főbíró is, aki az eredmény- hirdetésnél már emelte Rap­csák kezét, de a hangosanbe­szélő Stantient hirdette ki győztesként. A Nagydíj legmagasabb súlycsoportjában Gyerák meg­ismételte előző napi teljesít­ményét. Ha nem is a legideá­lisabb stílusban, de hihetetlen szívóssággal és lendületesen küzdött. Hatalmas ütéseitől Tomcík nemegyszer megingott és Gyerák biztosan szerezte meg a győzelmet. Szlovákia Nagydíjának vég­eredménye: 54 kg-ig: 1. Badari (Magyar- ország), 2. Kočkovský, 3. Ca- necký (mindkettő Szlovákia). 57 kg-ig: 1. Učník, 2. Tkáč (mindkettő Szlovákia), 3. Val- kovič (Csehország). 61 kg-ig: 1. Varga (M), 2. Kovács F. (Sz), 3. Ammon (NDK), 63,5 kg: 1. Kovács A., 2. Michalan- ský, 3. Korec (mind Sz), 67 kg: 1. Kajdi (M), 2. Opálka (Cs), 3. Kaiser (NDK). 71 kg: 1. Csandel (Ausztria), 2. Bér­lők (Sz), 3. Werner (NDK), 75 kg: 1. Stantien (Sz), 2. Rap­csák (M), 3. Kudelka (Cs), 81 kg: 1. Gyerák, 2. Šilnan (Sz), 3. Prückler (A), (kollár) SLAVSČ&OVÄ országos csúcsot javított A bratislavai Matador uszoda volt szombaton és vasárnap színhelye az I. úszóliga második fordulója küzdelmeinek. Mind a férfiak, mind a nők mezőnyében jelen volt a teljes élgárda, kivéve a CH Pralia két kiváló versenyzőjét, Fajtlo- vát és Markovát. Az eredmények általában elmaradtak a vá­rakozástól, kivételt csupán Slavičková (VŠ Praha) képvisel, aki a 200 méteres női mellúszásban 2:48,6 perces idővel új országos csúcsot ért el. Említést érdemel, hogy a kiesés ellen küzdő Slávia UK női csapatában ismét szerepel a volt Európa-csúcstartó Oľga Kozičová, aki mint ismeretes, tavaly ősszel hivatalosan abbahagyta a versenyzést. A 100 méteres női gyorsúszásban 1:06,2 perces idővel tizenkét versenyző közül a 6. helyen végzett. A második forduló eredményei: A Plastika Nitra másodszor A bratislavai Inter Slovnaft elleni döntetlen ellenére a Plastika Nitra női kézilabda­csapata megvédte tavalyi első­ségét és immár másodszor el­hódította az országos bajnoki címet. A döntő találkozó moz­galmas és izgalmas játékot ho­zott. A vendégcsapat közel állt a győzelemhez, mert há­rom perccel a mérkőzés vége előtt egy góllal vezetett. Az esélyes Plastika idegesen ját­szott, játékosai pontatlanul dobtak és a pontosztozkodást a hajrában nyújtott javuló já­tékuknak köszönhetik. Plastika Nitra—Inter Slov­naft 14:14 (7:8), Start Bratis­lava—Baník Ostrava 15:18 (7:8), Bohemians—Zora Olo­mouc 8:13 (6:6), Gottwaldov— Sparta Praha 18:21 (6:13), Slo­van Duslo Šaľa— Jednota Tren­čín 8:9 (4:6), ZMDŽ Bratislava —-Odeva Hlohovec 10:10 (5:6). Férfiak — 100 m gyors: Hrouda (CH Košice) 55,6, 200 m mell: Pejša (Du. Praha) 2:37,9, 100 m hát: Tőczik (ČH Košice) 1:04,2, 200 m pillán gó: Vyjidák (ČH Brno) 2:19,5, 400 m vegyes: Hrouda 5:07,7, 1500 m gyors: Drábek (VŠ Praha) 18,18,7, 200 m gyors: Hrouda 2:03,3, 100 m mell: Pejša 1:13,2, 200 m hát: Tőczik 2:21,0, 100 m pillangó: Jaška (ČH Brno) 1:01,9, 200 m ve­gyes: Šupka (Bohém.) 2:24,6, 400 m gyors: Hrouda 4:28,0. Csapatverseny: 1. Dukla Pra­ha 178,5, 2. ČH Brno 152, 3. VŠ Praha 133,5, 4. Bohemians 121.5, 5. ČH Košice 104, 6. UK Bratislava 68,5. A második forduló után a pontverseny állása: 1. Dukla Praha 18/ 320.5, 2. ČH Brno 18/305, 3. VŠ Praha 10/251,5, 4. Bohe­mians 10/244, 5. ČH Košice 2/ 213, 6. UK Bratislava 2/182. Nők — 100 m gyors: Chu- ráčková (Dyn. Pardubice) 1:03,4, 200 m mell: Slavičková 2:48,6 — országos csúcs, 100 m hát: Kupková (Bohemians) 1:12,0, 200 m pillangó Ryzne­rová (Dyn. Pardubice) 2:38,2, 400 m vegyes: Slavičková 5:24,4, 400 m gyors: Churáč­ková 4:51,0, 200 m gyors: Chu- ráčková 2:19,0, 100 m mell: Slavičková 1:19,2, 200 m hát: Vejrážková (VŠ Praha) 2:37,3, 100 m pillangó: Ryznerová 1:12,8, 200 m vegyes: Slavič­ková 2:34,4, B00 m gyors: Chu- ráčková 10:04,3, Csapatver­seny: 1. VŠ Praha 199, 2. TJ Gottwaldov 189, 3. Dynamo Pardubice 124, 4. UK Bratisla­va 97, 5. ČH Brno 75, 6. Bo­hemians 74 pont. A pontver­seny állása a második forduló után: 1. TJ Gottwaldov 18/380, 2. VŠ Praha (18/371, 3. Dyna­mo Pardubice 12/257, 4. UK Bratislava 6/183, 5. Bohemians 4/190, 6. ČH Brno 2/130 pont. Švajlennek többször is volt alkalma bebizonyítania kivételes képessé« geit, s nem rajta múlott, hogy a VSS mégis 3:0 arányú vereséget szén* vedett. (Tóthpál felv.J Itt ■■ A KÜLFÖLD LABDARUGASA A labdarúgó-világbajnokság I. selejtező csoportjában Bécsben 48 000 néző előtt Ausztria 2:0 (0:0) arányú győzelmet aratott Svédország fölött. Az osztrák csapat góljait Paritsch és Pumm lőtte. Az 1. csoportban Magyarország vezet 3 mérkő­zésből 5 ponttal, a 4 pontos Ausztria előtt, amely kétszer játszott. A harmadik Svédor­szág 2 mérkőzésből egy pont­tal, és a negyedik Málta, amely mindhárom mérkőzését elvesz­tette. Egy alkalmi nemzetközi láb darúgóválogatott pénteken este Belgrádban 2:2 (2:1) arányú döntetlent ért el a Crvena Zvezda ellen. A tizenegyesrúgá sokat a hazaiak nyerték 5:4 arányban és így birtokukba ke­rült a Sport szerkesztősége ál tál felajánlott serleg. A nem­zetközi csapat lőtte a vezető gólt a 18. percben Crnyff ré­vén. A 30. percben Petkovics egyenlített. A 42. percben Net­zer ismét vezetéshez juttatta a válogatottat. A 69. percben Acsimovics egyenlített és beál lította a végeredményt. A nem­zetközi válogatott a következő felállításban játszott: Maries (71. perctől Djordevics) (mind­kettő jugoszláv) — Suurbiei (holland), Carlos (brazil) a 46 perctől Srbrov (jugoszláv), Hol- cer (jugoszláv), Mészöly (ma­gyar), Netzer (NSZK-beli), a 65. perctől Sandrc (jugoszláv), Du mitru (román) a 46. perctől Mirandinho (brazil), Albert (magyar), Mühren (holland), Skoblar (francia), Cruyff (hol land). A találkozónak 50 000 nézője volt. A Newcastle United iráni portyája során Teheránban 1:1 arányban döntetlenül játszott a Javananu csapatával. Az NSZK Szövetségi Kupájá­ért folyó küzdelmek során a visszavágó találkozón a Werder Bremen 1:2 arányú vereséget szenvedett a Kaiserslauterntől, míg a Schalke meghosszabbítás­ban 5:2-re győzött a Köln el­len. Az első találkozót a Köln nyerte 4:1 arányban. A Schalke továbbjutását tizenegyesrúgá­sokkal harcolta ki. A döntő má­sik részvevője a Kaiserslautern. Svájc labdarúgó-bajnoka, az FC Basel lett, amely az utolsó fordulóban 4:0-ra győzött a Zü­rich ellen. A harmadik helyen a Grasshoppers Zürich végzett 38 ponttal, megelőzve a 30 pon­tos Lausanne Sports és a 29 pontos Young Boys Bern együt­tesét. A Spanyol Labdarúgó Kupá­ban szombaton a negyeddöntő- be-jutásért vívott mérkőzések visszavágóit játszották le. Ered­mények: Las Palmas—Atletico Madrid 0:0, Real Sociedad—Gi­jon 3:1, Real Madrid—San And­res 5:1, Valencia—Granada 2:2, Barcelona—Castellon 2:1, Sevil­la—Espanol 3:3. A negyeddöntő eddigi résztvevői: Real Socie­dad, Atletico Madrid, Real Madrid, Valencia, Barcelona és Espanol. Az angol és olasz labdarúgó­együttesek serlegtornáján szombaton további mérkőzések­re került sor Angliában. Az el­ső csoportban a Stoke City 1:2 arányban alulmaradt a Róma ellen és a Carlisle United 4:1- re győzött a Catanzaro ellen. A II. csoportban a Leicester City 6:0-ra győzött az Atalanta el­len és a Sunderland—Cagliari találkozó 3:3-ra végzőlött. A III. csoportban a Blackpool 10:0-ra győzött a Lanerossi és a Birmingham City 2:0-ra a Sampdoria ellen. Az angol Coventry City egy Japánban rendezett tornán 2:1- re győzött Japán válogatottja ellen. GYŐZELMES SÚCSŰ A csehszlovák férfi kosár­labda-válogatott két győzelem­mel fejezte be portyáját Ja­pánban. Az utolsó előtti mér­kőzésen 60:58 arányban, a bú­csúmérkőzésen 56:54 arányban bonyolult jobbnak Japán válo­gatottjánál. A csehszlovák játékosok összesen tíz mérkőzést játszot­tak Japánban. Hétszer győz­tek, háromszor vesztesként hagyták el a pályát. A cseh­szlovák kosárlabdázók kedden repülnek haza. 25. FOGADÓHÉT II. LABDARÚGÓ LIGA 1. Bohemians—Pov. Bystrica. A vendéglátó e találkozó esélye­se. Tippünk: 1. 2. Martin—SONP Kladno. Kö­zel azonos játékerejű csapatok találkozója, egy árnyalattal a házigazda esélyesebb. Tippünk: 1, 0. 3. VŽKG—Gottwaldov. Ugyan­ezt mondhatjuk ebben az eset­ben is. Tippünk: 1, 0. 4. Hradec Králové—Pardubice. Az első ligás jogosultságát vlsz- szaszerzett hradeci csapat győ­zelmét várják a 6. helyezett Pardubice ellen. Tippünk: 1. 5. Jablonec—Škoda Plzeň. A II. liga bajnoka idegenből is el­hozhatja az egyik pontot. Tip­pünk: 0, 1. III. LABDARÚGÓ-LIGA (-tics) 6. Škoda Č. Budéjovice-Spar­ta Košíŕe. A hazai csapat esé­lyesebb. Tippünk: 1. 7. Baník Pribram—Vlašim. A vendégcsapat legalább az egyik pontot elviheti. Tippünk: 0, 2. 8. Uniöov—Uh. Hradišté. A vendéglátó csapat játékerőben vendége mögött van. Tippünk: 0, 2. 9. Dukla Olomouc—Slezan Frýdek-Místek. Mindkét együt­tes az alsó övezetben szerepel. Talán a hazai pálya dönt. Tip­pünk: 1. 10. KPS Brno—SK Turnov. A vendégcsapat helyezése rango­sabb, döntetlenhez közeli ered­mény várható. Tippünk: 0, 2. SZLOVÁK NEMZETI LIGA 11. Baník Handlová—Baník Prievidza. Az ötödik helyezett a bajnokot fogadja. Tippünk: 2, 0. 12. Ružomberok—Sp. Nová Ves. A 10. helyezett vendége a hatodik lesz. Tippünk: 0, 1. 1972. VI. 12.