Új Szó, 1971. szeptember (24. évfolyam, 207-232. szám)

1971-09-13 / 217. szám, hétfő

Fölényes győzelmet aratott az Inter a Nitra felett. Felvételünkön a hazai csapat első gólját láthatjuk. (Jančovič felv.) Szanyejev: 17,29 m Madridban főiskolai atlétikai versenyt rendeztek, melyen né­hány kiváló eredmény született. Kiemelkedik a szovjet Szanye­jev hármasugrásban elért 17,29 m teljesítménye, mely új világ­csúcs. További eredmények: férfiak: 100 m: 1. Ramirez 10,4, 2. Montes (mindkettő kubai) 10.5, 400 m: 1. Bond (amerikai) 46.6, hármasugrás: 1. Szanyejev 17,29 m, 2. Corbu (román) 17,08 m, magasugrás: 1. Budalov (szovjet) 218 cm. Nők: Távol­ugrás: 1. Vintil 633 cm, 2. Gar­tovova (szovjet) 633 cm, 3. Bu­fan (román) 628 cm. • » • A moszkvai Znamenszkij em­lékversenyen az erős nemzet­közi mezőny ellenére főleg Svédország— Csehszlovákia 165,5:181,5 Tegnap, Stockholmban befejező­dött a Svédország—Csehszlovákia férfi és női nemzetek közötti atlé­tikai találkozó. A rendkívül hűvös Időben megrendezett versenyen csak átlagos eredmények szület­tek. A férfiaknál kiemelkedik Fi­scher hármasugrásban elért 16,50 méteres csúcsbeállttása. Brabec a súlylökésben 20 m-es teljesítmény­nyel győzött. A végeredmény — férfiak: Cseh­szlovákia—Svédország 112,5:99,5. Nők: Csehszlovákia—Svédország 69:B6. jobb eredmények — nők: Magasugrás: 1. Prosková 181 cm, 2 Hübnerová 181 cm, súly: 1. Fi­blngerová (cs) 16,27 m, távol: 1. Bfezlková (cs) 624 cm, Férfiak: 111 000 m: 1. Janský (cs) 29:19,8, 20U m: 1. Bohman (cs) 21,4. 800 m: 1. Plachý (cs) 1:50,1, 3000 in aka­dály: 1. Moravčík (cs) 8:41,4 p. szovjet sikerek születtek. A 800 m es női síkfutásban Tamara Kazacskovová 2:03,2 percre ja­vította a szovjet csúcsot. To­vábbi eredmények: Nők: 100 m: 1. Bezzamilna 11,4, 2. Mitro­cliinova (mindkettő szovjet) 11,5 400 m: 1. Kolesznyikova (sz) 53,7, 2. Penton (kubai) 53,8, gerely: 1. Evert 58,28 m, 2. Jaworszka (lengyel) 57,96 m, távolugrás: 1. Szmirnovova 632 cm, 2. Ringé 630 cm, 3. Vis­copoleanu (román) 628 cin. Férfiak: 100 m. 1. Kornéljuk 10,2, 2. Lebegyev (mindkettő szovjet) 10,4, 400 m: 1. Kőcser 46,4, 2. Korolev (szovjet) 40,0, 110 m gát: 1. Musiasvili (szov­jet) 13,7, — szovjet csúcsbeál­lítás, magasugrás: 1. Tarmak, 2. Sapka (mindkettő szovjet) 3. Tomizawa (japán) mind 216 cm, gerely: 1. Grebnyev (szov­jet) 82,14 m. t « « Ffdford egyre sikeresebben szerepei a 3000 méteres aka­dályfutásban is. Egy Ang.iában megrendezett versenyen a hét végén 8:28,6 perces időt ért el ezen a távon, mely új brit csúcsnak számít. Az 5000 m-es síkfutást Keine (kenyai) nyer­te 13:25,8 perces idővel, mely a világ Idei második legjobb eredménye ezen a távon. Ered­mények: Nők: 800 m: 1. Carey (angol) 2i02,9, 2. Nikolics (ju­goszláv) 2:03,0 3-' Besson (fran­cia) 2:03,3. » • * Bonnban Emilé Puttemans a belgák kitűnő hosszútávfutója az 5000 m-es futásban 13:24,6 percre javította a belga csú­csot, és ez az eredmény csak kevéssel rosszabb mint Bedford Európa-csúcsa. Feltámadt a bajnokcsapat Az I. labdarúgó liga 8. fordulójában is született néhány megle­petés. Kevesen számítottak arra, hogy a Trnava épp Teplicén talál magára. A Dukla vártnál nagyobb arányban sziporkázó játékkal győzött a Lokomotíva ellen. A VSS kellemetlen ellenféllel szemben aratott győzelmével megerősítette vezetO helyét. Ogytátszik az Inter megijedt a táblázaton elfoglalt utolsó helyétől, mert az eddiginél lényegesen jobb játékkal rukkolt ki otthonában a Nitra ellen. A Slávia—Trenčín mérkőzést ma játsszák Prágában. 4:0(1:0) Inter Nitra Bratislava, 600U néző. Játékve­zető: Smejkal. Góllövök: Petráš (34. perc), Petráš (58. perc), Pet­rovič (60. perc) és Koronczi (61. perc|. Első Időben, meg lehetősen szép számú közönség volt kíváncsi az 1 „új" Inter hazai bemutatkozására. Ha a ,sárga-feketék" nem is re­mekedtek (pontatlanság, gyenge összjáték), nagy kedvvel, felsza­badultan játszottak és a védelem is jobban állt a lábán mint az elmúlt tordulókban. Tulajdonképpen három perc alatt dőlt el a mérkőzés sorsa, amikor a nagy kedvvel játszó ha­zai csatárok háromszor vették be Szabó hálóját. Addig ugyanis ki­egyensúlyozott volt a találkozó, sőt, az első félidőben gyenge fö­lényben játszottak a vendégek, akik szinte hazai környezetben érezhették magukat, olyan buz­dítást rendeztek számukra a nyit rai szurkolók. De úgy tűnik, a buzdítás nem hatott nyugtatólag a vendégekre, mert az első 45 percben két százszálékos gól­helyzetben hibáztak. Az első két gólt Petráš szerez­te, aki Ismét bebizonyította, hogy nagy játékos, szinte nem tudták őt szabályosan tartani a védők. Az első gólt egyéni akció után lőtte, majd a másodlkat ritkán látható fejessel küldte a hálóba egy szögletrúgás után. Egyébként az Inter játéka meg lehetősen ösztönös volt, s az egyé nl képességek döntötték el a ta­lálkozót javukra. Kár, hogy sé rülése miatt nem játszhatott Le­vický, akinek lendületes elfutá­sai „fazont" adtak volna a tá­madásoknak. Smejkal játékvezető nem vétett nagyobb hibát, de a bohóckodás­sal határos gesztlkulációi nagyon nevetségesen hatottak. Egyszer még a pártielzőjét is „leégette". (tomi) 1:0 (0:0) VSS Prešov Košice, 17 000 néző. játékvezető: Kataš. Góllövő: Boros. Ismét telt ház előtt játszott a hazai csapat, és ismét közel állt a döntetlenhez. Ez elsősorban az­zal magyarázható, hogy a VSS já­tékosai nem tudták elfelejteni ta­vaszi prešovi mérkőzésüket, ame­lyen a vendéglátók sokszor kimé letlen eszközökkel harcolták kl a győzelmet. A Prešov — Košicén ls keményen játszott. Novák, Huszái és Mulnár provokálták a hazai csatárukat, akik gyakran elvesz tették a fejüket. Mindennek tete lében a Tatran 8—9 emberrel vé dekezett és ha sikerült áttörni a falat, ott állt a kapuban a kitűnő A VASAS pontot vesztett Szombathelyen A magyar labdarúgó bajnokság ötödik fordulójában több érdekes eredmény született. Talán első helyen a Szombathely—Vasas ta lálkozót említhetjük meg, ahol a vendégek már 2:0 ra vezettek, de a hazaiak lelkes hajrával otthon tartottak egy pontot. Győrben a rábaparti együttes az utolsó percben bekapott góllal kényszerült megosztozni a pontokon a Komlóval. A Honvéd viszont az utolsó másodpercekben lőtt góllal szerezte meg a győzelmet az Egyetér tés ellen. Az Egri Dózsa kétszer is vezetett a Csepel ellen, az eredmény mégis düntetlen lett. A listavezető Cjpesti Dózsa bizto san fektette kétvállra a Videotont, s a Ferencváros is a várako zásnak megfelelően győzött a Tatabánya ellen. A Pécs csatársora ezúttal is gólképtelennek bizonyult, és így gólnélküli döntetlent ért el a Salgótarján ellen. Az MTK fiatal csapata súlyos veresé get szenvedett Diósgyőrben. A csatárok közül az Üjpestl gólzsák Dunai II. jeleskedett, aki mesterhármast ért el. OjPESTI DÓZSA—VIDEOTON 3:0 (1:0) Góllövő: Dunai II. (3). A lila-fehér együttes félgőzzel játszva ls biztosan szerezte meg a győzelmet. Az újpestlek szem me! láthatóan a szerdal BEK mér­kőzésre tartogatták erejüket. FERENCVÁROS—TATABANYA 2:1 11:1) Góllövők: KB, Albert, Illetve Kő­műves. A vendégcsapat szerzett veze­tést a negyedik percben. A Fe­rencváros a 13. percben egyenlí­tett. Szünet után a zöld fehér együttes — Albert vezérletével — nagyon jól játszott, azonban Rot­hermel szenzációsan védett. F.ORI DÖZSA—CSEPEL 2:2 (2:1) Góllövők: Tóth, Kovács, Illetve Varga és Rajna (öngól). A lendületesen és jól játszó újonc csapat kétszer Is veze­tett 5 perccel a befejezés előtt még 2:1 volt az eredmény az Eger javára, amikor Varga lövé­se Rajnán irányt változtatva ju­tott a kapuba. — Ezzel a góllal egyenlített a Csepel. EGYETÉRTÉS—HONVÉD 1:2 (0:1) Góllövők: Nell, illetve Kozma 12) Izgalmas, változatos, jó Iramú mérkőzést vívott a két csapat.. Az Egyetértés a mezőnyben egyen­rangú ellenfele volt a Honvédnak. A 20. percben Szűcs szabadrúgá­sa Kozma elé pattant, aki nem htbázott. A 68. percben Nell ti­zenegyesből egyenlített. Az utol­só percben Varga egy ártatlannak látszó labdára rosszul futott ki és a szemfüles Kozma megszerez­te csapata győztes gólját. SZOMBATHELY-VASAS 2:2 (2:2) Góllövők: Pék, Bokor, illetve Váradi és Kovács. Az erősen tartalékos Vasas az első percekben meglepte ellenfe­lét, és a hatodik percben már 2:0-ra vezetett. Ezután feltámadt a hazai csapat, és sorozatos roha­mai gólokká értek. A 33. percben Pék, 5 perccel később Bokor volt eredményes. PÉCS—SALGOTARIÁN 0:0 A mérkőzés nagy részében a hazat együttes támadott, a tar jáni védelem azonban jól zárt. DiÓSGYÖR-MTK 4:1 (2:1) Góllövők: Sikora (2), Földes és Fekete Illetve Kovács Béla. Az MTK lelkesen játszott fia­taljai meglepték a hazai csapa­tot, és meglepetésre a vezetést is megszerezték. Ezután feljött a Diósgyőr, és mindinkább kidom­borodott nagyobb rutinja. A 15. percben Stkora egyenlített, és még a félidő vége előtt Földes a ve­zetést is megszerezte. Szünet után tovább növelte előnyét a Diós­győr, amely ezen a találkozón minden tekintetben felülmúlta ellenfelét. RABA ETO—KOMLÓ 1:1 (1:0) Góllövők: Sumugyi, illetve |u bász. * , Már az 5. percben vezetést szer­zett a rábuparti együttes. Ezt kö vetően a Komló mindinkább át vette a játék irányítását, de egyenlítenie csak a 89. percben sikerült, amikor Benčík szögletét Juhász az elalvó védők mellett a hálóba fejelte. A TÁBLÁZAT ÁLLASA: 1 Űjpest 5 5 0 0 17:2 10 2. Ferencváros 5 3 11 12:7 7 3. Diósgyőr 5 3 0 2 11:9 6 4. Honvéd 5 2 2 1 6:5 6 5. Salgótarján 5 2 2 1 6:6 6 6. Komló 5 2 2 1 8:10 6 7. Vasas 5 2 1 2 8:5 5 8. Szombathely 5 2 1 2 7:5 5 9. Rába 5 1 3 1 7:6 5 10. Tatabánya 5 2 1 2 7:7 5 11. Csepel 5 1 3 1 6:8 5 12. Egyetértés 5 1 2 2 4:6 4 13. Eger 5 0 3 1 5:9 3 14. Videoton 5 113 5:12 3 15. Pécs 5 0 2 3 0:5 2 16. MTK 5 1 0 4 3:10 2 Cerveňan. A győzelmet jelentő Sóit gyönyörű és váratlan fejes­sel Boros szerezte. Angyal és Strausz ismét kihagyott néhány nagy helyzetet. Svajlen kiválóan védett, a vé­delem legjobbja a válogatott for­mában szereplő Desiatnik és Jutka volt. Ezúttal gyengébb napot fo­gott kl Pollák, aki mintha sérü­léstől félt volna, a moszkvai mér kőzés előtt. Remek volt viszont sérüléséig Stafura. A vendégeknél Bubenko és Cer­veňan emelkedett kl, a többlek megszokott átlagukat nyújtották. Kálaš sok hibával vezette a ta­lálkozót. Ibatta) második félidőben is folytatták a hazalak élvezetes játékukat. Az 55. percben Móder szabadrúgása kötött kl a hálóban, majd a 80. percben ugyanez a játékos ismét gyönyörű gólt lőtt. A Lokomotíva nem okozott csalódást, azonban teljesítményük a jó formában lévő hazai együttesre nem volt elegen­dő. 3:0(1:0) 1:3(1:1) Teplice Trnava Teplice, 5300 néző. Játékvezető: Zivny. Góllövők: Stratil, illetve Kabát, Kuna és Adamec. A VSS után ezúttal a Trnava tá­vozott teljes zsákmánnyal a tavaly még félelmetesnek tartott tepllcel pályáról. A Trnava szerezte meg a vezetést, amikor az első negyed­órai hazai nyomás után Kabát öt­letesen ejtette át a kifutó Sedlá­Ceket. A Teplice támadott és a nagy nyomást Strátll révén siker koronázta. A második félidőben Sedlácek ritkán látható potyagólt kapott. Kuna félpályáról küldött lövését abban a hlszemben, hogy mellé megy, nem Is kísérte, de ez a kapufa tövében a hálóban kötött kl. A letört hazai kapus ez­után a szerencsétlen gól után le­cseréltette magát. Helyettese Stu­deník alig nyúlt labdához, amikor Adamec jól eltalált lövése növelte a vendégcsapat előnyét. A tepli­celek ezután már nem tudtak újí tani. Dukla r. a /« « v Lokomotíva V O . I / Praha, B000 néző. Játékvezető: Korček. Góllövők: Gajdúšek (2), Móder J. (2), Bičovský, illetve Far­kas és Ondo. A Dukla ezen a mérkőzésen be bizonyította, hogy eddigi jó sze replése és a táblázatban elfoglalt kitűnő helye nem a véletlen műve. Játékosai az első 25 percben úgy­szólván labdarúgó-koncertet mu­tattak be. A támadősorban főleg Gajdúšek tűnt ki, de társai sem maradtak el messze mögötte. A Brno Sparta Brno, 35 000 néző. játékvezető: Placek. Góllövők: Potásek. Miklós és Sykora. Ogy látszik a Spartán még a hét közben végrehajtott gyors ed­ző-csere sem segített. A vendégek minden vonalon csődöt mondot­tak. Ez természetesen nem csök­kenti a brnólak érdemét, mert ők, úgy ahogy azt a hazat pályán vi­szont megszokták, végig támadták az egész mérkőzést. A két csapat között a legnagyobb különbség a kapu előtti játékban mutatkozott meg. Míg a hazaiak rendre veszé­lyeztették a Sparta kapuját, a ven­dégek szinte egyetlen lövést sem küldtek Paduch kapujára. A nagy számú közönség vastapssal kö­szöntötte kedvencei győzelmét. 0:0 (0:0) Ostrava Slovan Ostrava, 22 000 néxfi. Játékveze­tő: Kopal. Igazságos döntetlen született a forduló legérdekesebb mérkőzé­sén. Örvendetes tény, hogy a mér kőzés magas színvonalú játékot hozott. Parázs jelenetek váltották egymást a két kapu előtt. A Slo­van, melynek védelme Vencellei az élen ezúttal ls ragyogóan ját­szott, három előretolt csatárával (Masný, Ján CapkoviC, Svehlík) is sok gondot okozott a hazai véde­lemnek. A hazai együttes motorja Jiroušek volt, és a támadósorban Klement bizonyult a legveszélye­sebbnek. Žilina Tíinec 1:0 (1:0) Žilina, 8500 néző. játékvezető: Fiala. Góllövű: Gumola . A mérkőzés egyetlen gólja a 10. percben született. A büntetése le­töltése után Ismét szereplő Král elfutott, és beadását a jó ütem­ben érkező Gomola a hálóba irá­nyította. A mérkőzés kiegyensú­lyozott játékot hozott, s az iram­mal sem volt panasz. Az ügyesen játszó vendégek kemény diónak bizonyultak a közép-szlovákiai együttes számára. A hazalak győ­zelme megérdemelt. Remek vivóverseny volt Bratislavában szombaton és va sárnap nagyszabású nemzetközi vivóeseiiiunyre került sor a Martinenko emlékverseny serlegéért. Ezúttal immár harmadszor rendezték meg a hazai és külföldi ví­vók seregszemléjét és ürömmel áiapítottuk meg, hogy az előző két emlékversenyen ilyen erős mezőny nem gyűlt össze. A női, tőr egyéniben 25 én vet­tek részt, köztük 3 osztrák, 2 amerikai és 1—1 szovjet, vala­min? román vívónők. A hazai ver­senyzőknek az emlékverseny be­leszámított a ranglistába, tetmt nem „babra" ment a játék". Súcz . Katalin a nagy esélyes, a máóO dlk helyen végzetf, amit elsősor­ban annak „köszönhet', iiogy sé­rülésé (combizom szakadás) ki­újult, és igy nem tudott teljasen képességeihez mérten szüretelni. Második helye éppen ezért na­gyon értékes. A győztes Ceslulíko­vá elsősorban erőteljes vfvá-jflnak köszönheti első helyét. A férfiak csapatversenyébon 17 négytagú együttes szerepelt, köz­tük Moszkva válogatottja, Akade­mik Szófia, Szatmári Olimpia, P.o­bornyicskl Szkoplje, ASK Leipzi,:, GKS Kattowice és WAT Wien. A szép számú közönség valóban magas színvonalú összecsapásokat élvezhetett. A várakozásnak meg­felelően a negyeddöntőbe a moszk­vai szármúro, kattowicei együt­tes, vatamuit a tavalyi cseliszlc vák bajnok Baník Praha jutott. Itt a moszkvaiak simán verték a prágai párbajtőrözőket, de hatal­mas kiizdáltnot hozott a Szalmái­—Katowice összecsapás, melyből fej tfí) melletti izgalmas harc után a romániai együttes került ki győztesként. A döntőben tehát a moszkvai és szatmári vívók csap­tak össze az elsőségért. A szat­mári csapat Itt is bebizonyította kivételes képességeit és az első lielyen végzett. Eredmények: Moszkva— Praha 9:0, Szatmá-— Katowice 8:7, Szatmár—Moszkva 9:7. Katowice—Prága 8:4. A Martinenko emlékverseny vég­eredménye: Női tőr egyéni: Cestuliková (Slávia Praha), 2. Rácz, 3. Zvalo vá (mindkettő Žlžka Bratislava) 4. Allardt (amerikai), 5. lurkóvá | Lok. Olomouc), 6. Lázár (Szat­mári Olimpia). Férfi párbajtőrcsapat: 1. Szat­már (Haukler, Szepesi, Pruzsinszki, Fekete), 2. Moszkva, 3. Katowice, 4. Baník Praha. kollár) A sportfogadás hírei A Športka 37. játékhete első hú­zásának nyerőszámai: 4 9 18 24 40 46 A második húzás nyerőszámai: 9 10 11 12 16 44 PRÉMIUMOK Helység Szám Sorszám Összeg TJ Tatra Prešov Pošta Žel. ruda okr. Klatovy Pošta Zateč 3 okr. Louny TJ Spartak Ttebic" Pošta Istebné nad Oravou okr. Dolný Kubín Pošta Český Krumlov TJ Lokomotíva Bučina Zvolen A nyertes ott jelentkezzék, ahol szelvényét feladta és mutassa fel annak A részét. Ea 012828 15457 60 000 — Ea 712506 42 60 000.— P I 414203 469887 247 1133 60 000.— 60 000.— Pí Da 424250 561067 267 147 40 000.— 60 000.— h) 786934 10851 60 000.—