Új Szó, 1971. szeptember (24. évfolyam, 207-232. szám)

1971-09-09 / 214. szám, csütörtök

1971. IX. 9. Az INTER az utolsO help Az I. labdarúgó-liga tegnapi .hetedik fordulója után több változás történt a táblázatban. A VSS Dukla elleni döntetlenje révén már csak egy ponttal vezet a Lokomotívát verő Slovan előtt, amelyet vi­szont ugyancsak egy pont hátránnyal a Dukla követ. A legjelen­tősebben a Prešov javított helyzetén és a 6. helyről a negyedikre került. A mérkőzések eléggé gól szegények voltak. Még a jó játé­kot produkáló csapatok sem tudtak fülényes győzelmet aratni, ami nem minden esetben a védelmek érdeme volt. csatársorában csupán Petrás volt veszélyes, de őt Štefan (ól őrizte. Mivel pedig az előretolt Krnáčot Űabala kitűnően semlegesítette, az Inter támadásai nem leientet­tek veszélyt a prešov! kapura. A 41. percben Ghlapeče* megsze­rezte a vezetést. SLOVAN 0.1 ŕO.-n LOK. KOŠICE Bratislava, 25 000 néző. Játék vezető: Živný. Góllövők: Masný ll-esből (20. perc), Jozef Capko vic (25. perc), Svehlík (30. pere), illetve Fecko (42. pern). Ián 7.1ocha, a balhátvéd küldte az első lövést Ftešár kapujára (17. perc). Ki gondolta volna, hogy 13 perc múlva már 3:0 lesz az eredmény a hazalak javára . . . Eleinte a Slovan meglehetősen sztereotip, lassú támadásokat ve zetett, amelyeket a figyelmesen játszó kassai védők rendre meg akasztottak. Már ekkor feltűnt, hogy. a Slovan milyen óriási aka raterővel, milyen elsöprő lendü­lettel játszik. Az első tizenöt perc után hosszú keresztlabdák­kal, gyors kiugratásokkai próbál­koztak a hazaiak, s rendre győz­tesként kerültek ki a Lokomotíva védőivel vivott párharcokból, szinte lélegzethez sem hagyták jutni a kassaiakat. A Slovan ve­zető góljában azonban „benne volt" Živný játékvezető Is: a 20. percben Ján Čapkovič egy vágta után a test test elleni küzdelem ben elesett, és a játékvezető 11 est ítélt. Ha minden Ilyen szabálysér­tésért tizenegyest ítélnének á Jt)í rók .. . Különben a hazaiak teljesen rá­szolgáltak a győzelemre, amely még nagyobb arányú is lehetett volna. Már említettük, hogy a „ké­kek" óriási akaraterővel játszot­tak, végighajtották a 93 percet. Nem vonszolták a labdát, hanem lövésszerű átadásokkal hozták helyzetbe a helyüket állandóan változtató és sokat mnzgó csata rokat. A Lokomotíva csalódást ukozott. Főleg a csatársora, amely kiábran dítóan játszott Ipontatlan átadú sok, lehetetlen helyzetfelismerő sek, önzősködés). Az előretolt há rom támadójátékos (Undrášek, Un do és Farkas Géza) egyáltalán nem értették meg egymást, pedig többször kerültek jó helyzetbe. Fő­leg a 7-es számmal játszó Ondó. Ha mindehhez hozzá vesszük, bogy a hazai védelem messze fe­lülmúlta a kassai „bekkgket", ak­kor nyilvánvalóan adódott a 3:1 es végeredmény. A három gólon kívül jokl még a kapufút találta el, Masný, Ján Čapkovič pedig óriási helyzeteket hagytak ki. A másik oldalon Ondo önzősködütt cl szinte biztosnak látszó két gól­helyzetet. A Slovan legjobbjai közé Mut­kovič, Svehlík és Masný tartozott, míg a Lokomotlvából csak Flesár és Fecko dicsérhető maradéktala nul. (tömi) VSS KOSICE 1-1 M-l) DUKLA V 10 000 néző. Játékvezető: Kou man. Gólok: Strausz, Ili. Móder. Telt ház előtt látszotta a íor duló legvonzóbb taialkozö|át a listavezető VSS prágai katonael­lenfelével. Már az első percekben nyilvánvaló volt, hogy a közép pályán ádáz harc lesz. Pollákot Bičovský próbálta kikapcsolni a játékból, kezdetben sikerrel, de hol Daiiko, hol Stafura irányított s így a VSS szokásos játékát pro­dukálhatta. Gólt mégis a vendégek értek el Módsr révén. Erős helyezett lövé se utat talált Svailen hálójába. .A VSS Strausz révén egyenlített és úgy látszott, hogy győznek a sárga kékek. Helyzeteiket kivá lóan teremtették meg, de kihasz nálásuk körül bajok voltak. A jobbszélső Angyal megszerezhette volna a győztes gólt, de elügyet­lenkedte helyzeteit.. A Dukla jó benyomást keltett, elsősorban Viktor és Móder sze repelt kiválóan. A VSS ben Poliák időnként fantasztikus teljesít ményt nyújtott, de gólt neki sem sikerült szereznie. A mérkőzésen, amelyet Novák szövetségi kapi tány is megtekintett, azért ls szü letett váratlan döntetlen, mert a hazai csatárok nem értékesítették a legkecsegtetőbb helyzeteiket sem. Kocinan Időnként tévedett, de teljesítménye ellen különösebb kifogás nem emelhető.. I balta) PREŠOV INTER 2:0(1:0) Prešov: 4700 nézíi. látékvezető: Jelinek. Gólok: Chlapecek és Tur csányi. Az első percektől kezdve a ha­zaiak nyomasztó fölényt harcol­tak kl, és 10 perc alatt ötször jutottak szögletrúgáshoz. Egy al­kalommal Hrica a gólvonalról rúgta kl a labdát. A vendégek Szünet után ls a hazaiak tá­madtak többet, s amikor az 56. percben Turcsányi 2:0 ra növelte csapata előnyét, a mérkőzés so­kat vesztett érdekességéhői. A prešov! csapat ugyanis engedett lendületéből, csupán az eredmény tartására törekedett. Ami slke rült is. A Prešovban Skorupa. Novák, Štefan, Cabala és Bubenko ját­szott jól, az Intelben viszont Bi­novský és Deutsch, de ők néha túlzásba vitték a keménységet. A csatársorban csupán Ondrejička teljesítménye dicsérhető. TRENČÍN TEPLICE 1:1 (1:1) Trenčín: 3000 néző. látékvezető:. Placek. Gólok: Bartovič, íl). Me licbar. A hazai csapat lendületesen kezdett és Albrecht már a 4. percben a vetődő Sedláčekba lőt­te a labdát Nagy helyzet volt. A vendégek végig arra töreked­tek, hogy legalább döntetlent ér­jenek el. Mivel pedig a trenčínlek fokozatosan engedtek az Iramból, támadásokra ls vállalkoztak és a 34. percben Melichar révén a vezetést megszerezték. Három perccel később egy gyors ellentá­madásból Bartoviiíiiak sikerült egyenlítenie. Ezzel azonban. a hazai csapat ellőtte puskaporát. Szünet után iiU« iobban visszaesett, ami a tep li'-eicn malmára hajtotta a vizet. A hajrában a Trenčín nagyon igyekezett, de széteső játékával nem tudott eredményes táuiadáso- ­kat vezetni ellenfele kapuja el­len. Igy az eredmény már nem változott. 1:1 (0:1) TRNAVA OSTRAVA Trnava: 14 OUÜ néző. Játékvezető: ilanák. Gólok: Hagara ili. Herot. A vendégek a *. percben első támadásukból Harcit revén meg­szerezték a vezetést, ami nagyon felidegesítette a trnavai jatenoso kat. Gyakran lőttek kapuro ue tá­volról es ezek a lövések nem sok gondot okoztak a kilünuen védő Schmucker kapusnak. A második félidőben a vendegek kapuvédője remekelt, s niivui a hazaiak két alkalommal még az üres kapuba sem tudták belőni a labdat, nem csoda, hogy csupán az egyenlítés sikerült. A mérkőzés vegén az ostravai játékosuk boldogan ölel­gettek Schiuuckert, aki a döntet­len förészese volt. 2:1 (2:0) NITRA BRNO Nitra: 6ÜUU nézú. Jaiekvezelő: krilávek. Góluk: Ternényi, Izsóid ill. Kroupa. A nitrai csapat az első félidő ben nyomasztó fölényt harcolt ki, s ezt két gólban kiíejezesre jut­tatta. Ternényi á 13- percben Izsóid pedig a 42. parcben talált az ellenfél kapujába. Szünet után is inkább a hazai csapat támadott, de feljöttek a brnólak és sikerült a 62. percben Kroupa góljával szé­píteniük. A nitrát együttesben Doniinka, Ternényi és ivancík a vendégeknél Popiuhar, Klitnes és Kunečný nyúj­totta a legjobb teljesítményt. 0:1 (0:0) TŔINEC SLÁVIA THnec: 3500 néző. Játékvezető: Jursa. Góllövő: Gáborik. A Slávia—ami biztos biztos jelszó val megerősítette a védelmét, s ez ió taktikai húzásnak bizonyu.it. A ha­zai csatárok erőteljesnek éppen nem nevezhető támadásait rendre hárítani tudta. Szünet utau Gá­borik megszerezte csapaianak a vezetést és ezzel el is dult a mér­kőzés sorsa. A Slávia megérdemel ten szerezte meg mindkét pontot. SPARTA ŽILINA 1:1 (0:0) II. LIGA: Michalovce— Gottwaldov 1:0 (1:0| Martin —Bardejov 1:0 (1:0) Kladno —Pardubice 3:0 (1:0) I.iberec—Plzeň 2:1 (1:1) VŽKG —Banská Bystrica 2:1 (1:1) Ústí—Hradec Králové 1:1 (1:1) Po v. Bystrica — Déčín 3:0 (2:0) Kodeš a negyeddöntőbe Csehszlovákia legjobb tenisze zője, Ján Kodeš Forest Hills­ben, az amerikai bajnokságok so­rán legutóbb Lutz felett aratott 8:4, 6:2, 6:4 arányú győzelmet és ezzel bejutott a legjobb nyolc kö­zé. További eredmények: Fröhllng (amerikai)— Carmlchaet (ausztrál) 7:6, 6:4, 6:4, Ashe | amerikai) — Alexander (ausztrál) 6:4, 6:7, 6:4, 6:3. Nők: Casals (amerikai)—Wil­liams (angol) 6:2, 2:6, 6:4, Melvil­le | ausztrál)—Daiton (ausztrál) 6:3, 7:5. Marko helyett Skyva Az Inter Bratislava labdarúgó­csapatának válsága tetőzött. Mar­ko edző szabadságot kért és ka­pott, s a csapat vezetősége Sky­vát bízta meg az edzői munka ellátásával, s helyettesévé Buber ník doktort, az együttes volt já­tékosát jelölte ki. Prešovra már az új edző kettős vezette az lntert. A közeli napokban alapos fel­niérést végeznek az Inter labda­rúgó szakértől és vezetősége, s e hónap végére a végleges határo­zatok is ismeretesek lesznek. Az Inter csapatának elnöke, Smandra a cserével kapcsolatban ezzel fejezte be nyilatkozatát: „Nem állítom, hogy Marko vissza­tér, de azt sem, hogy nem tér vissza a csapathoz." Annyi azon­ban biztos, hogy jelenleg a Sky­va—Buberntk kettős fáradozik az Inter „rendbehozásán". Labdarúgó-bajnokságok Közép-Szlovákia Kerületi bajnokság: Lučenec — Žilina B 2:0, 1 Vrútky—Žarnovica 5:0, Nová Dubnica—Pov. Bystrica B 3:0, Hronov—Hriňová 3:0, Byt ča—B. Bystrica B 1:0, Turany— Martin B 5:0. A bajnokság ájlása: 1. Turany 2. Krásno 3. Bytča 4. Nová Dubnica 5. Hronov 6. Žarnovica 7. Hriňová 8. Pov. Bystrica 9—10. B. Bystrica 11. Lučenec 12. Žilina 13. Mokrad 14. Martin , - ; • A csehszlovák jégkorong válogatott! Finnországban kezdte az idei évadot. A Finnország elleni találkozó 2:2 arányú döntetlennel ért véget. Felvételünkön Kantasiia és Martinec küzd a korongért. Tizenkettedszer SZLOVAKIA DÍJAÉRT A jövő hét végén szeptember 19-én Piešťany ban motorkerékpáros és autóversenyt rendeznek Szlovákia Díjáért. Az immár 12. nagyszabású motoros eseményre a CSKP 50 éves fennállása ünnepségeinek kere­tében kerül sor. A piešíanyi Automotoklub tagjai már az elmúrt években is kitettek magukért és ennek volt köszönhető, hogy a mo­tosport hivei, olyan nagynevű versenyzők összecsapásában gyönyör­ködhettek mint Vicenzi. Villa, Pagani, Miiani, Grnczetti. Szabó, Ku­jucz. Šťastný, Srna, Havai, hogy csak a legismertebbeket említsük. 5 4 0 1 12:4 8 43 1 U 11:4 7 53 11 8:5 7 5 30 2 7:3 6 5212 5 212 6:8 4:8 5 2 1 2 7:10 5 5 203 9:8 4 5 203 5:5 4 5 20 3 7:9 4^ 4 112 3:4 3 5113 5:10 3 5 113 9:15 3 1. A osztály: Fiľakovo — Selce 3:0, Dolné Hámre— Rim. Sobota 1:0, Ľinobaňa — Vef. Krtíš 0:0, Det­va B—Slov. Lupča 0:1, Piesok — Kalinovo 1:0, Kremnica—Žiar B 1:1, B. Štiavnica—Dubová 3:1. 1. Piesok 2. Slov. Ľupča 3. Vel. Krtíš 4. Dol. Hámre 5. Rim. Sobota 6. Kalinovo 7. Kremnica 8. B. Štiavnica 9. Cinobaňa 10. Fllakovo 11. Žiar B 12. Dubová 13. Selce 14. Detva B 5 3 2 5 3 1 5 2 3 5 3 1 521 5 2 1 521 521 5 21 5 20 5 1 2 5 11 5 1 1 5 10 0 10:3 1 9:3 0 8:3 1 8:5. 2 11:4 6:5 7:9 7:11 5 3:7 5 9:11 4 4:5 4 9:10 3 5:10 3 5:15 2 Praha: 12 000 néző. látékvezető: Kopcio. Gólok: Tománek ill Bar toü. I. B osztály: Vinica—Strojár Lu čenec 0:2, Kužin^— Lučenec B 2:2, Radzovce—Utekác 4:0, Hnúšfa— Rim. Seč 1:1, Tisovec—Šafárikovo 2:1, Poltár—Divín 2:1, Klenovec— Jesenské 3:2. Az élcsoport állása: 1. Strojár Lučenec 10, 2. Radzovce 8, 3. Pol­tár 8, 5. Vinica 6, 6. Lučenec B 5... b. Šafárikovo 4 . 13. Rim. Seč ŕ, 14. Jesenské ü pont. Döntetlennel kezdték Tamperében, tükörsima, kemény jégen került sor az új Idény első válogatott jégkorong találkozója ra, a Finnország—Csehszlovákia mérkőzésre, amely 2:2 arányú döntetlent Hozott (1:0, 1:1, 0:1). A finn csapat már 2:0 arányban vezetett, de a hajrában örülhetett az eredménynek. Gólütők: Mono­nen, Leimo. illetve Šťastný és Kochta. A MATES nyereményelosztása: I. díj: 4 nyertes, á 128 140 ko rona, II. díj: 559 nyertes, á 1380 korona, III. díj: 14 899 nyertes, á 85 korona. Az iden a rendezők meg gazda­gabba tették a műsort. Ediug ugya nis csupán F-'j-as kategonaoan versenyeztek az autók, ezidén vi szont a Formula ŠKODA, az A—2-es kategória 1150 köbcentiméterig, va lainint a ^ecíálisan előkészített 5000 kem-es gépkocsik is rajthoz áll­nak. A múliban az F—3 kategóriá­ban az NDK és Finnország autósai élményszámba menő versenyt vív-^ tak a hazaiakkal. Biczkowski, MeU­kus, Mattila, Hubáček, Bobek, Gbelec neve vált a legismertebbé közülük. A piešťany i versenypálya minő­sége évról évre javult. Most végre elérték, hogy a pálya felülete vé­gig betonfedésű, s így nagy sebes segek elérésére alkalmas, bizton ságos és a résztvevők valóban íVg­jobb teljesítményükkel rukkolhat nak kl. Dr. Ladislav Bertoli az Automo tokiul) elnöke a rendező bizottság tagia igy nyilatkozott: „Az új 440U méter hosszú pálya nemcsak a né­zők hanein a versenyzők számára is teljes biztonságot nyújt. A né­zők a pályától 60—80 méter távol­ságban foglalnak helyet, de a pá­lya felépítése következtében kitű­nően áttekinthető tehát valóban élvezetes látványt nyújt. TeĹjesen megfelel a FIA előírásainak is. Az általánus vélemény szerint mind a nézők mind pedig a versenyzők nagyon elégedettek lesznek a kör pályával. Eddig 16 ország 113 versenyzője nevezett a nagy eseményre, s bár a rajtlista még nem kész, már most Parádés Dzsajics alakítások Belgrádban barátságos mérkőzé sen a Crvena Zvezda 4:2 (4:2) arányú győzelmet aratott a Fe rencvárus felett. A gólokat Kara­szi (2), Acsimovics és Dzsajics, illetve Albert és Mucha lőtték. A színvonalas mérkőzésen a lendü letesebb és eredményesebb csapat szerezte meg a győzelmet. A ven­déglátók legjobbja Dzsajics volt. Az NSZK amatőr válogatottja a Bulgária „A" csapatát látta ven dégiil, s felette meglepő, 3:0 ará­nyú győzelmet aratott. A mérkö zést látta Illovszky is és így nyi­latkozott: „Meglepett a német olimpiai csapat nagy teljesítmé­nye. A második félidőben fokozta az iramot és ez eredményezte szép. bár meglepő győzelmét." biztosra vehető, hogy azok akik jelezték érkezésüket el ls jönnek Piešfanyba. A rendezők az évek so­rán kitűnő kapcsolatokat terem­tettek a külföldi jónevű verseny­zőkkel s így az idén ls láthatunk majd néhányat közülük A hazai versenyzők közül a többi között Havrda, Kročka, Barták, Zap­letal, Staša, Srna, Bojer, Klálll ve­szik fel a küzdelmet a külföldiek­kel. Ismét eljönnek az olaszok, akiket temperamentumos, rámenős versenyzőknek ismerünk, és náluk elsősorban a remek küzdőszellem figyelemre méltó. Az előzetes je­entés szerint eljön a Szlovákia Díjára Villa, Rinaudo, Orsenigo, Tarlazzi, Lazarini. De itt lesz MZ . gépén az NDK nagy ötöse — Thuen gedahl, Hellwig, Langfritz. Finke és Krause is. Kívülük még az osztrák Bartold. Niedermayer, a brazil Gianini, San tos, a svéd Granath, Gunarson, az angol Clarc, az ír Coulter a finn Kangasiemi és még mások kitűnő teljesítményében gyönyörködhet­nek a nézők. A rendezők ugyanis számolnak azzal, hogy ezúttal Is nagy lesz a nézőszám. Ezt úgy akarják eilérni, hogy megkérték a trenčíni, trnaval és nitrai labdarúgó csapatok ve­zetőit halasszák el a bajnoki mér­kőzéseket más időpontra. Ami pe­dig a szintén nagyon fontos, a gép­kocsikat közvetlenül a pálya köze­lében lehet majd elhelysznl. Arról nem is beszélve, hogy gondoskod­tak kellő mennyiségű és jó minő­ségű frissítőkről, ételről, ital­ról egyaránt. így vallóban minden­ki jót érezheti majd magát. I kollár) A sportfogadás hírei A ŠPURTKA 36. játékhete első húzásának nyereményei: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 42 nvertes á 25 100 korona, III. díj: 3126 nyertes á 485 korona, IV. díj: 67 157 nyertes á 40 korona. A második húzás nyereményel­osztása: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 34 nyertes á 25 665 korona, III. díj: 1988 nyertes á 610 korona, IV. díj: 41 388 nyertes á 55 korona. A SAZKA 36. játékhetének nye­reményei így oszlanak meg: -I. díj: nincs nyertes, II. díj: 14 nyertes á 6255 korona, III. díj: 134 nyertes á 1520 korona. AZ ÚJONC NAGY FELADATA NITRA—VSS. Az újonc a rangelsőt fogadja, s igyekszik leg­alább egy pontot otthon tartani. Ez csak hatalmas erőbevetéssel, de sikerülhet. SZOMBATHELY — HONVÉD. Nyílt találkozó, enyhe hazai eséllyel. 7-es szelvényünk beküldési határideje: szeptember 17. 1. NITRA - VSS 2. SZOMBATHELY - HONVÉD Beküldia: .,.<•«<<••••• Lakhely: Uir.a: m ti