Új Szó, 1971. július (24. évfolyam, 154-180. szám)

1971-07-12 / 163. szám, hétfő

Minden számban csehszlovák győztes Csehszlovákia nemzetközi teniszbajnokságán Vasárnap Bratislavában belejezték hazánk nemzetközt teniszbaj­nokságának küzdelmeit. A külföldi részvétel nem volt nagy. s a leg­szívósabb ellenállást közülük a magyar Bárányi Szabolcs "tanúsítót tá, akinek Kodešsci vívott férfi egyes döntőjét .tokáig megemPege tik. Férfi egytts |döntői Kodeš — Bárányi 4:6, 8:3, 9:7. 6:4, 6:3 Több. mint három oran at tar tott a drámai küzdelem A latot tak alapján Baranyl legalábbis egyenrangú ellenfele volt Európa egyik tegjobbjának. Az első két játszmában kiválóan irányította az alapvonalról a küzdelmet és a 9 játszmát követő pihenőig kezé ben tartotta a játék irányítását A szünet Kodešnek használt. A ké! befejező játszmában több erötarta lékot, nyugalmat és ötletet tudott bevetni, s végeredményben a ha talmas bőségben ez döntött. Nóí egyes Idöntő): JUeumannová — Holnbová 8 4. 0:6, 6:3 Holubová, a tavalyi bajnok ezút tal nem nyújtott meggyőző telje Sltményt és meg kellett elégednie a második hellyel. Neumannová a közepes színvonalú találkozón egész pályát betöltö játékának, jó teljesítményének köszönheti a gyö »elmet. Női páros Idöntői: Neumannová, Pikorová — L.iede, Koch (NDK-beliek) 8:4, 6:3. A csehszlovák pátros összesző koftabb. biztosabb volt, és jatéHM sokrétűbbnek bizonyult. Férfi páros |döntő): Kodeš, Kukal -Hrebec, Hutka 8:2. 1:6, 6:3. A hatalmas hőség és az időhiány piiutt csupán két nyert játszmáig folytatták a küzdelmet, amely a tapasztaltait!). kevesebts hibává] játszó ..nagyok" sikerét hozta, igaz, az igénybevétel sokat kivett mindannyiukból, de annyit megál lapíthatjuk, hogy Kodesék telje sitménye nem volt olyan szintű, mint a Csehszlovákia—Szovjetunió Davis Kupa találkozón. Talán a spanyolok ellen ismét ök lesznek Szovjet—magyar döntő Bécsben A bécsi vívó világbajnokságon 9 kard csapatversenyben a Szov Jetunió és Magyarország került a döntőbe, miután Magyarország 9 5 re győzött Lengyelország el len, és a Szovjetunió 9:7 re Olasz •rszág ellen. Az aranyérem sorsát eldöntő összecsapásra lapzárta után került sor Vasárnap megkezdődtek « par­bajtör egyéni küzdelmei. A cseh­szlovák Bŕibácek a második for­dulóban elvérzett. Az 5 magyar párbajtőröző bejutott a legiobb 36 közé. 1971. VII. 12. Sptdipiomácia, becsi értelmezésben A lASZSZ jelentése teljes mér tékben rávilágít Gorohova kizára sának körülményeire a bécsi vívó VB n. „Gorohova és Pascu találkozó fan. 3:3-as állásnál, amikor egyet len találatnak kellett volna dün tenie, a francia elnökletü techni­kai bizottság Gorohovát kizárta a további versenyből. Az okot a küz­delem sportszerűtlen vezetésében adták meg. Előzőleg Gorohova és Pascu egyaránt legyőzték a későb­bi győztest, a francia Demaille t. A szovjet nói vívók kiváló sikerei valakinek nem jöttek kapóra. A szovjet csapat vezetősége azonnal óvással élt. Összehívták a feljebb­viteli bizottságot, amelyben mind • 39 részvevő állam képviselőjé­nek ott kellett volna lennie. Az el nöklő olasz Brusatti azonban már akkor megkezdte a tárgyalás ve zetését, amikor csak 15 küldött volt jelen. Eleinte Bokunt, a szov­jet küldöttség vezetőjét nem is engedték be a tárgyalásra. Ez a nemzetközi szövetség szabályainak durva megsértése volt. A szovjet tiltakozást 12 szavazattal elulast tolták, s így hamarjában jóvá­hagyták a technikai bizottság dön­tését. Világos, ki akarta mégnehe­zíteni a szovjet csapat útját a „Nemzetek Nagydíja" újabb meg­szerzéséhez vezető úton. A leg­utóbbi 15 év során éppen a szovjet vívók bizonyultak tizenhárom al­kalommal méltónak a Nagydíjra. A döntőben azután, amikor Go­rohova Demaille elleni győzelmét megsemmisítették, csupán öt női vívó versengett a világbajnoki cí­mért és újravívás után éppen a francia lány végzett az élen." A VB félidejében a Nemzetek Nagydíja versenyben Franciaor­szág áll. az éien 26 ponttal, má­sodik a Szovjetunió 25, harmadik Lengyelország 24 és negyedik Ma­gyarország 21 ponttal. a győzelem fegyverkovácsai... Hrebecék az elődöntőben a Bara nyi. Marhán párt 6:3, 6:3 ra gvó/ ték te. Vegyes páros Idöntól . Kukal. Tnmanová —Kodes házaspár 8:1, 6:4. AKIk jobban bírták a hőségei, győztesen hagyták el a szép liüz delmeket nyújtó Slovan pályát IZa) Moravec 218, Borodáč 216 cm Szombaton és vasárnap tolyl le a bratislavai Inlor tai tanpalyáján 34S lérfi és 115 nói versenyző részvételével Sziuvákia atlétikai bajnoksága. A bajnokság légér tékesebb eredménye a férfi ma gasugrásban született. Az újdon *ült csehszlovák csúcstartó. Mora vec 218 cm el győzött, a második Boródái: pedig 2Í6 cm-t ért el. Ezzel mindketten teljesítették a Helsinki Európa bajnokságra elő irt szintet. .A rúdugrásban jetinek 4911 r.iu rel idoi legjobb csells2íôvAk eredmenyl érté el. )o színvonalú volt még a IBI) m es férfi síkfutás a nőknél pedig a távol és a ma gasugrás és az ötpróba. A ver scnyzúk iisszesen 5 szlovák csu esni javítottak meg. A teijesítme nyeket negatívan befolyásolta a nagy forróság — mindkét nap 30° körül mozgott a hőmérő hi ganysziila. ' Szlovákia bajnoki címeit az egyes versenyszámokban a követ­kező atléták szerezték meg: fér fiak — 100 m: Pivami k (V-SŽ Ko­šice) 10,5 mp, 2. Malik iSiávia SVŠT) 10,5 mp, 200 m: Pivarnik 21,4 mp, 400 m: Slabý (Dukla B. Eystricnj 46,4 mp, 800 m: Sisovský 1:53,5 mp, 1500 m: Kovái: mind kettő Dukla B. Bystrica) 3:50,8 p. 50U0 m: Noskovič (Slovan CHZjD) 14:38,0 p. 10 000 m Suchán | Dukla B Bystrica) 32:43,2 p. 110 m gát: Miklovič (ZVL. Pov. Bystrica | 14,7, mp, 400 m gát: Kroščák (Slávia SVŠT) 53,1 mp, 3000 m kiidály: Molnár (Dukla B. Bystrica), 8:54,H p. új szlovák csúcs, 4X100 m es Váltó: 1. Slávia SVŠT I. (Česalj Malík, Jancek, Hošfanský 41:3 mp. 4X400 m-es váltó: Dukla B. Byst­rica (Kučera, Slšovslty, ľasuk. Samborsky) 3:17,6 p. 20 knj gy,i loglás: Bcnfcik (Dukla ii Bystrí ŕa) 1:3(3:18,8 ó. Magasugiás: Mo ravec Slávia SVŠT 218 i-m. 2. Bo rodáč, 216 cm, 3. (hviský, j mind­kettő Dukla B. Bystrica), 207 c»i Rúdugrás: Jelinek (Dukla B. Byst­rica) 490 cm, Távolugrás: Tolnay IDukla B. Bystrica) /j6 cm. Eis:'. koszvetés: Paleček (S'uvla VäP Nitra) 53:56 m. Kalapácsvetés: Struhár (Slovan (JHZHD) 59.64 m. Súlylökés: Pataki (Slivia Nj,tr.i V SPI 17,82. m, Gere'v.iaiítás: Hal va (Dukla B. Hyitiiciil t>9 26 m. Tízpróba: Ihring |ZVL-Pov tvjM­r.ca), 6574 pont Nők: 100 méter: Gleskuv* i ter) 12,0 mp, 200 méter: Cerchla nová (Slávia PF B. Byst.ica) 25,2 mp, 400 ru: Halajová (óHvIa PF B. Bystrica) 58.7 mp, 8CG méter: Hlaváčkovú (Slávia Trnave i 2:12,7 p 1500 méter: Hlavičková 4 L6,0 p, 4 X 100-as váltó: Slovan Bratí sláva CHZJD. (Vašutová. Devínska, Šatar.ková, Kládeková) 49,0 mp, 4X400 m es váltó: Slávie PF B. Bystrica, (Lašáková, Cerchl.nwjvá. Halajova, Hrivňáková) 4:00,3 p. Távolugrás: Devínska | Slovan CHZJD) 604 cin, Magasugrás: Mračnová V3 cm, 2. Markova (mjjidkettó Slävia SVŠT) 173 cm. Diszkoszvetés: Kubinová (Slávia SVŠT) 45,62' cm, Súlylökés Du choiiová (SHvia Trnava) 13:24 cm, Gerelyhajítás. Krárová (Slávia PF B. Bystrica) 40,40 rm. Ötpróba: lliringoýá (ZVL Pov Bystrica), 4388 pont. — új szlovák csúcs. #• A spanyol |uan Gisbert. aki ezen a héten hazája színeiben Da vis Kupa mérkőzésen Pragaban vendégszerepel majd, Münchenben megnyerte Bajorország nemzetkö z i teniszbajnokságát. A döntőben 6:2, 6:4, 6:4 arányban legyőzte a magyar Szőkét. • Svájc nemzetközi teniszbaj nokságán női egyesben a francia Durr bizonyult a legjobbnak, aki 6:3, 6:3 arányban győzött az ausztrál Hunt ellen. • A Budapesten megrendezett nemzetközi vitorlázó versenyen Lengyelország szerezte meg a győzelmet Magyarország és Csefi Szlovákia előtt. A férfiak egyéni versenyében a szovjet Kuznyecov végzett az élen két csehszlovák Matouäek és Vala előtt. 9 A romániai nemzetközi ka­jak-kenu versenyen kenu egyes­ben a magyar Wichman bizonyult a legjobbnak, a nyugatnémet Lö­we honfitársa Tatai és a román Patzaichin előtt. A RAPPAN KUPÁÉRT A labdarúgók Iníer Kupa, — eredeti nevén Rappan Kupa, — t»< íá?ko»ói;i 8 lapzártáig beérkezett eredmények alapján a itsebszlo vak csapatok kitettek magukért, — bár az is igaz, hogt a trendi NÜekfói még az ismert körülmények ellenére is., — hazai pályáról lévén szó. győzelmet vártak. Az inter Svédországban elért gyó xelmével ismét bebizonyította, bögy formája fordulóról fordulóra jjavul. TŽ Tŕinec—HV Hvltíovre Koppenhága 7 0 (2:0) Trinn:, 5110(1 nézd. |átékvezeto: Placek Góllövők: Kucbár |2). Sol čany |2). Zbončák, Skereii (tizen egyesből) és (iskra. Az Inter Kupa harmadik tordu lójában a Tfinec koppenhágai együttest látott vendégül A talál­kozóra kánikulai hőségben került sor, és ezért sok néző előnyben részesítette a szomszédban lévő strandfürdői Az első góloknak azonban nem tudtak ellenállni és végül is 5000 elégedett nézője volt a mérkőzésnek, amely a nagy kedvvel játszó hnzai együttes győzelmét hozta. A hét gólon kívül a hazaiak 5 kapufát lőttek. A dán • sapat nyílt sisakkal játszott, és erre a taktikájára ráfizetett. E csoport másik mérkőzésén a bécsi Austria idegeben 2:1 re ver te az FC Kaíserslauternt. A bar madik forduló után a Tŕinec ve­zet 11:3-as gólaránnyal és 4 pont tal az azonos ponlszámmmal, de 7:6 os gólaránnyal rendelkező feé esi Austria előtt. Djurgarifen — Inter Bratislava 2:3 (1:1) Nordälje. 11)00 néző. Játékvezető: Boströin. Góllövők: johansson, Ny­berg, illetve Fisoher, Levický és Krnáč. A hazaiak kezdtek jobban és Jo h8nsson révén a 10. percben meg szerezték a vezetést. A 29. percben Fischer egyenlített. Szünet után az 58. percben Levický megszerez­te a bratislavaiak vezető gólját. 5 perccel később Nyberg ismét ki egyenlített. A győztes gólt a 79. percben Krnáč lőtte. A hazai együttes keményen kez dett és ezt a játékmodort a bru tislavai labdarúgók is átvették. Viszonylag jő színvonalú játékot látott a közönség. Az első félidő ben a vendégcsapat már az első negyedórában két góllal kecsegte tö helyzetet dolgozott ki, azonban Krnáč, illetve Luprich lövése célt tévesztett. Ezt követően a hazaiak kiegyenlítették a látékot. A máso­dik félidőben az Inter bizonyult jobbnak, és lendületes hajrájával megérdemelten szerezte meg a győzelmei Trenčín — FC Zürich 1:1 (1:0) Trenčín, 8fll) nezó. Játékvezető: Smejkal. Góllövők: Lindtner, il­letve Jeandupeanx. A Jednota labdarúgói az Inter Kupa 3. fordulójában huzui kör­nyezetben gyenge teljesítményt nyújtottak és mindössze döntet lenre futotta erejükből a svájci liga 6. csapata ellen Az első télidőben a hazai lab darúgók mezonyfölényt harcoltak ki, azonban csak egy gólT sikerült elérniük, ami kevésnek bizonyult a két pout megszerzéséhez. A trenčínl csatárok a svájci kapu előtt gyakran tanácstalanok vol tak, tétováztál* és pontatlanul löt tek. A vendégcsapat kapuját csak tövoli lövésekkel veszélyeztették. Igaz, a hazai együttes több állan­dó játékosát nélkülözte, ám ezek­kel már az ősszel kezdődő ba| nokságban sem számolnak. A vendégek sikeresen és szerve zetten védekeztek. Csak szórva nyos támadásokat vezetteV Hat perccel a mérkőzés vége előtt a ritka svájci ellentámadások egyl ke gólt eredményezett. A trencí­niek várakozáson aluli teljesít ményt. nyújtottak ezen a találko zón. E csoport másik mérkőzésén a nyugat-berlini Hertha idegenben 3:1 re győzött az AB Koppenhága ellen A csoport élén * Hertha áll 6 ponttal a Trenčín 3 ponttal Č . második. Vízilabda liga A hét végén a szlovákiai vizilab da ligában a következő mérkőzé­sekre került sor: Slávia ZVL Prešov—Kúpele Pies tany 4:11 (0:2. 1:3, 1:4, 2:2), ČH Košice—Dukla Žilina 8:5 (3:0. 1:0, 1:2, 3:3), Slávia ZVL Prešov—Sla via UK Bratislava 10:8 (2:1, 2:5, 3:2, 3:0), ČH Košice —Slovan Kúpe le Piešťany 8:4 (2:0, 2:2, 2:2, 2:0), Slávia ZVL Prešov—Dukla Žilina 9:6 (4:4, 1:0, 1:1, .3:1), ČH Košice— Slávia UK Bratislava 8:3 (1:0 2:0. 3:2, 2:1) Két percen belül Az NSZK atlétikai bajnokságán Stuttgartban a wolfsburgi 22 éves Jurdegard Falck a női 80U m-es síkfutásban 1:58:3 perces idővel új világcsúcsot állított fel Falck a világ első atlétanője, aki ezt a távot két percen belül telte meg. A régi világcsúcsot az 1968-ban Londonban elért 2:00,5 perces ide jével a jugoszláv Vera Nikolics­tartotta A sportfogadás hírei A ŠPORTKA 28. játékhete elsA húzásának nyerőszámai: 1, 4, 13, 29, 38, 49. A második húzás nyerőszámai: 2, 8, 34, 37, 38, 44. A MATES nyerőszámai: 11, 17, 18, 32, 34. PRÉMIUMOK GouM Aj világcsúcsa Az USA-beli Santa Claraban fo­lyó nemzetközi úszóverseny első napján a 14-éves ausztrál Sbane Gonld a 400 m-es nói gyorsúszás­ban 4:21,2 idővel új világcsúcsot állított fel. Ezzel kerek 5 mp el javította meg honfitársnője Mii ras régi rekordját. Több kiváló eredmény is született. Az anieri kal Spitz a 100 m-es térfi gyors úszásban csak 1,1 mp-el maradt el a világcsúcstól, a 400 m-es fér fi gyorsúszásban kitűnő Idővel győzött az ausztrál Windeatt míg f táv vHágcsúcstartója, a svéd Larsonn csak 7. lett. Eredményei — férfiak: 100 m-es gyors ;. Spitz 53,0 mp, 2. Heidenreich 53,2 mp, 3. Heckl (valamennyi USA | 53,5 mp. 200 m-es mellúszás: < Pankin (Szovjetunió) 2:25,7 p 2.1 Job |USA) 2:26,0 p. 200 m-es hát: 1. McKee 2:09,5 p, 2. Sfainm (mindkettő USA) 2:11,0 p. 400 ni es gyors: 1. Windeatt 4:05,0 p, 2. White (mindkettő Ausztráliai) 4:06,4 p, 3. Fassnacht (NSZK) 4:07,1 p, 200 m pMlangó: 1. Fass­nacht (NSZK) 2:06,1 p, — új Euró­pa-csúcs, 2. Sagirin (Szovjetunió) 2:07,2 p, — új szovjet csúcs, 200 ni es gyors: 1. Larsson (Svédor­szág) 1:57,2 p, 2. Kinsella (USA) 1:57,6 p, 400 m es vegyes: 1. Win­deatt (Ausztrőlia) 4:40,5 p, 2. Larsson (Svédország) 4:40.9 p, lOtí ni es hát: 1. Chatfield 1:01,0 p, 2. Stamm 1:01,3 p, 3. Murphy (mindhárman USA) 1:01,4 p. Nők 100 m-es gyors: 1. Gould (Ausztrália) 59,3 mp, 2. Peyton lAusztrália) 1,00,9 p, 200 m-es gyors: l.'Gould 2:06,6 p. 2. Spitz (USA) 2:08,6 p 200 m es mell: 1. Sztepanova (Szovjetunió) 2:44,7 p, 200 m-es hát: 1. Atwood 2:23.2 p 2. Darby (mindkettő USA) ^:23.9 p, 100 m es hát: 1. Rolbhammer 1:08,2 p, 2. Atwood (mindkettő USA) 1.66,5 p 3. Lekveisvillí ISzovjetunió) 1:08,6 perc. Az NDK uszöbájnoksagan Ros lockban Roland Matthes beállt rolta saját Enrópa-csňcsát. a 100 m-es pillangó úszásban — 56,1 inp^el. További jobb eredmények: férfiak: 200 m-es vegyes: 1. Tttr­pa 2:16,0 p, 100 m-es gyors: Matthes 53,2 mp. Nők: 100 m es gyors: 1. Wetzko 1:00,8 p, 200 in­es hát: 1. Hollneistei 2:28,5 |>, 800 m-es gyors: 1. Tiilling 9:28.4 perc — ói NDK csúcs. Az Olaszorszag—Lengyelország nemzetközi úszóviadalon az olasz Novella Calligaris az 1500 m-ex női gyorsúszásban 17:91,1 perces idtml áj Európa-rekordot állított fel A Moszkvában letolyl Szovjet • nió—NDK mííugrőversenyen • vendégek győztek 45:39 arányban. Bedford Európa-csúcsot tiltott 10 000 m-en A Nagy-Britannia— Franciaor­szág atlétikai. viadalon a brit Bedford kiváló eredménnyol 27:47,0 perces Európa-csúccsal nyerte a 10 000 m-es síkfutást. Gerelyhajításban a brit Trawis 80,24 m-el, 400 m ren . honfitársa fenkins 46,5 mp-el szerezte meg a győzelmet. Az NSZK atlétikai bajnokságán Stuttgartban U»e Beyer a kala pacsvetésben 74,90 méterre javí­totta a kalapácsvetés világcsú­csát. Az eddigi rekordot a szov­jet Bondarcsuk tartotta 74,68 in­rel. A 100 m-es női síkfutásban Schittenhelm 11,2 mp el új nem­zeti csúcsot ért el. Hűvös, eslís időben, a 30 éves moszkvai tanítónő Muravevová 61.88 m-t ért el a niti diszkoszve­tésben, ami a harmadik legjobb . teljesítmény a Szovjetunióban és Európában. Az Egyesült Államok 48. nói at­létikai bajnokságán a kaliforniai Bakersfieldben két új világcsúcs született. A 4X110 ya r dön Te n" n esse e stafétája 44,7 pm-et ért el. A régi rekordot 1968 óta Nagy Britannia váltója tartotta 45,6 mp-el. A másik világcsúcsot a 4X440 yardos síkfutásban a Brook­jini Atoms Track Club stafétája állította fel 3:38,8 perccel. Saját tavaly elért 3:41,3 perces csúcsu­kat adták át B múltnak. A Svájc—Franciaország „B" nemzetek közötti viadalon, ame­lyet a vendégcsapat nyert meg 203,5:205,5 arányban, a 200 m Eu­rópa rekordere a svájci Clerc 21,0 mp-el csak a harmadik he­lyen végzett a 20,8 at futó hon­fitársa Diezl és a 20,9 mp-et el­ért francia Aramo mögött. Helsinkiben Kyaesola 7763 pont tal új finn rekordot állított lel tlzpróbában. AZ NSZK maratoni bajnokságát Philipp nyerte 2:24:31,8 órás tel­jesítménnyel. Kodeš Íbalr/Tl) arcán határozottan nem öröm. hanem fáradt­ság láiszik a férfi egyes szá mára sikeres döntője 1 után, míg n nagy ellenfél, a magyar Bárányi mintha azon gondckkoa• na, 2:l-es vezetés utáň, hogya n is veszthettem el.