Új Szó, 1971. január (24. évfolyam, 1-25. szám)

1971-01-03 / 1. szám, vasárnap

A döntés mára maradt Prešovmi változatlanul nagy érdeklődés mellett folytatód­tak a jégkorong junior Európa-bajnokság küzdelmei. Annyi bi­zonyos, hogy a legjava a mai napra maradt, hiszen 13 órai kezdettel a Svédország—Finnország, 16,30 órától pedig a Szov­jetunió—Csehszlovákia mérkőzést bonyolítják le. Az élcsoport végső kialakulása szempontjából mind a két találkozó nagy jelentőségű. A szovjet csapat számára feltétlenül kedvező az a tény, hogy legnagyobb vetélytársát, a csehszlovák együt­test a svéd fiatalok egy ponttól megfosztották. A szovjet együttesnek már a döntetlen eredmény is az első helyet biz­tosítaná. CSEHSZLOVÁKIA-NSZK 8:0 (5:0, 0:0, 3:0) A csehszlovák csapat az első harmadban jelentős előnyre tett szert, s a közönség azt várta, hogy a folytatás is méltó lesz az első játékrészhez. A máso­dik harmadtól kezdve azonban érthetetlenül és feleslegesen sokat szabálytalankodtak a csehszlovák fiatalok, s mivel többet törődtek az ellentéllel, mint a koronggal, ez az ered­ményen is meglátszott. SVÉDORSZÁG-NORVÉGIA 15:0 (3:0, 7:0, 5:0) A svéd csapat az első har­madot eléggé mérsékelten kezdte, de azután alaposan be­lelendült, s a győzelmet még ebben az arányban is feltétle­nül megérdemelte. A norvég együttes mindvégig a nyílt já­tékot szorgalmazta, s ez dicsé­retére válik. Akadt két-három helyzete is, de azokat megle­pett csatárai rendre elhamar­kodták. A svéd csapat lényegé­ben a második harmadban nyúj­totta legjobb teljesítményét. FINNORSZÁG-NSZK 14:4 (5:1, 5:1, 4:2) A német csapat az első har­madban védekezésre rendezke­dett be, szerette volna megúsz­ni ezt a mérkőzést kis arányú vereséggel. A formába lendült finnekkel szemben ez a takti­ka nem vezethetett eredmény­re, s a játék képe a második harmadban az elsőéhez ha­sonló volt. Az utolsó harmad­ban a még nagyobb arányú ve­reségtől Huber kapus nagy­szerű védései mentették meg a nyugatnémet együttest. SZOVJETUNIÓ-FINNORSZÁG 7:0 (2:0, 2:0, 3:0) A találkozó kezdete mindkét csapatot meglehetősen ideges állapotban találta. Előbb a szovjet csapat nyugodott meg, s ennek eredménye két gólja volt. A finnek mindent megtet­tek a következő harmadban is, hogy egyenlíteni tudjanak, de a szovjet csatárok újabb két góllal terhelték meg a finn há­lót. A játék befejező részében a szovjet csapat játékosai már nagyszerű adogatásokkal, sok­szor jutottak a finn kapu köze­lébe, és jónéhány gólhelyze­tük közül még 3-at sikerült góllá értékesíteniük. A szovjet együttes győzelme feltétlenül megérdemelt, mert minden csa­patrészében lényegesen jobb volt a szívós, de eléggé egység­telen finn csapatnál. CSEHSZLOVÁKIA-SVÉDORSZÁG 6:6 (2:1, 2:1, 2:4) A finn Seponen és a szovjet Szaharovszki sípjelére 5000 né­ző előtt kezdődött a találkozó. A gólok sorrendje: Lundgren, Cízek, Paulik volt. A második harmad közel azo­nos lefolyású volt, mint az el­ső. A svédek összjátéka tetsze­tősebb volt, de a csehszlovák játékosok kihagytak jónéhány helyzetet. A gólok sorrendje: Eriksson, Sýkora, és Kudela. Az utolsó harmad volt gólok­ban a leggazdagabb, de sajnos a csehszlovák kapu szempont­jából is. A svéd fiatalok, mint­ha csak ekkorra tartogatták volna erejüket, nyugodtabbak' és ötletesebbek voltak. Elsősor­ban a csehszlovák védelem lett gyengébb. A svédek 4:4-re és 5:5-re egyenlítettek ki, sőt 6:5 arányban vezettek is. A gólok sorrendje: Lundberg, Andersson, Paulik, Eriksson, Danielsson, Čížek. A játékve­zetők négy csehszlovák és hat svéd játékost állítottak ki. A csehszlovák juniorok lé­nyegesen jobb teljesítményre is képesek, mint amit eddig Pre­šovon produkáltak. A védelem eléggé sebezhető, és a hátvé­dek hibái sokszor okoztak za­vart a kapu előtt. A csatárok megfeledkeznek a kollektív já­tékról és az egyéni kísérlete­zések a jól összpontosító védel­mekkel szemben nem vezethet­nek sikerre. NSZK-NORVÉGIA 5:2 (0:1, 3:1, 2:0) A kiesési rangadó nagy küzdel­met hozott. A norvég együttes Johansen révén megszerezte a ve­zetést, a németek csak az újabb harmadban tudtak kiegyenlíteni, majd fokozatosan elhúztak. Usdorf, Stadler, Krainmerhof, Illetve Sthe­ring ütötték a harmad góljait, mfg a befejező játékrészben már csak Wogel és Scherer volt eredményes. Mivel a nyugatnémet csapat győ­zött, a norvég válogatottat ma­ga mögé utasította, s így ennek a csapatnak az újabb junior EB so­rán csupán a „B csoportban lesz szereplési jogosultsága. légkorongozoink A Stockholmban folyó Abearne Kupa küzdelmeiben az újévi mér­kőzések után a Szpartak Moszkva vezet 9 ponttal a Skoda Plzeň és a Djurgaarden előtt 7—7 ponttal. A további sorrend: AIK Stockholm 4 p, Südertalje 3 p, IFK Helsinki 2 p, Farjästad 1 p. A „Star Kupa" újévi mérkőzései: BrynSs Gävle—Ilves Tampere 8:4 (2:1, 3:2, 3:1), Vüstra Frölund (Gö­teborg)— Vfisteras 4:2 (2:1,0:0,2:1). Az állás: Brynäs 6 p, VSstra 5 p, llves 3 p, Himik és Sparta Praha 2—2 pont. „Expolaris Kupa": Tesla Pardubi­ce—CSZKA Moszkva 3:13, (0:2, 1:3, 2:8), Umea—Skelleftea 5:3 (3:2, 1:1, 1:0). A kupaküzdelmekben részt vevő külföldi csapatok a következő eredményeket érték el a svéd klu­bokkal: IFK Norköping— Sparta Praha 2:6 (1:1, 1:2, 0:3), IF Hefe ners—CSZKA Moszkva 1:11 (0:5, 0:3, 1:3), IK Storumans—Tesla Par­dubice 2:3 (1:0, 0:0, 1:3). • A berlini férti kézilabda tor­na eredményei: Koppenhága—Prá­ga 12:10 (6:7), Budapest—Bukarest 8:7 (6:3), Lipcse— Magdeburg 13:7 (6:4), Bukarest—Koppenhága 10:7 (4:4), Lipcse—Budapest 13:10 (6:5), Magdeburg—Berlin 16:9 (8:4), Ber­lin—Budapest 10:5 (5:1), Magde­burg—Prága 13:7 (9:2). 1970. I. 3. A DUKLAJIHLAVA csak második lett A Dukla Jihlava jégkorongozói nak nem sikerült megvédeniük a Spengler Kupát. Szilveszterkor a döntő mérkőzésen 1:3 (1:2, 0:0, 0:1) arányban alul maradtak Leningrád csapatával szemben. A lenin­grádi jégkorongozók mind gyorsaságban, mind csapatjátékban felül­múlták ellenfelüket. A nézőtéren 5000-en foglaltak helyet, a davosl stadion az utolsó helyig megtelt. Balun ugyan ve­zetéshez Juttatta a Duklát, azon­ban Andrejev, Jegorov és Grigorjev a leningrádi együttes Javára for­dította a mérkőzést. Grigorjev kap­ta a torna legjobb gólütőjének ki­járó díjat ls. 1. SZKA Leningrád 4 4 0 0 26:4 8 2. Dukla Jihlava 4 3 01 32:8 6 3. Modo Alfredshen 4 2 0 2 22:14 4 4. Düsseldorfer EG 4 0 1 3 5:23 1 5. HC Davos 4 01 3 7:43 1 Prešovon ma már be is fejezik a junior Európa-bajnokság küzdel­meit. Ez a sorozat is bebizonyitot la, hogy érdemes volt létrehozni a juniorok rendszeresen megismétlődő vetélkedését. Egynéhányukkal már a közeljövőben az „A" csapatok csatározásai során is találkoz­hatunk ... GA-TA: 1. M0RK, 2. RAŠKA A négysánctorna második versenye Garmisch-Partenkirchenben a csehszlovák Raška és az obersdorfí győztes norvég Mork párharcát hozta. A kiválóan felkészült Mork a Garmisch-Partenkirchen-i olim piai sáncon is megszerezte a győzelmet. Az első sorozat után Raška ve­zetett, aki 97 méteres sánccsú csáért 120 pontot kapott. Mork 94,5 m-es ugrását 118,5 ponttal ér­tékelték. A második sorozatban Mork 95 méteres ugrásáért 119,5 pontot és Raška 92,5 méteres ug rásáért 115,5 pontot kapott. Ezzel az összetettben Mork győzött 238 ponttal. Raška mindössze 2,5 pont­tal szerzett kevesebbet. Sikeresen szerepelt a többi cseh­szlovák síugró ls. HubaE az 5., Novák a 10. és Höhnl a 11. lett. A csehszlovák sísport erejéről tanúskodik, hogy két verseny után a norvég Mork mögött Raška a 2., Hubač a 3. és Höhnl a 9. Az összetett verseny sorrendje a két verseny után: 1. Mork 473,8 p, 2. Raška 4G3,8 p, 3. Hubač 455,0 p, 4. Kaykö (finn) 449,5 p, 5. Pawlu sziak (lengyel) 446,7 p, 6. Tomtnm (norvég) 446, B p, 7. Björneby (nor­vég) 443,7 p, 8. Eckstein (NDK beli) 441,1 p, 9. Höhnl 437,1 p, 10, Prydz (norvég) 431,9 p. Mivel a szovjet versenyzők egészségi állapota nem Javult olyan mértékben, hogy részt ve­hettek volna a második versenyen, a különítmény vezetői lemondták a további részvételt és a szovjet csapat visszautazott hazájába. A négysánctorna többi résztvevője Garmlsch-Partenkirchenből Inns­bruckba utazott, ahol ma kerül sor a harmadik versenyre. A KÜLFÖLD LABDARÚGÁSA • A skót labdarúgó-liga első divíziójának eredményei: Aber deen—Dundee 3:0, AIR—Morton 2:1, Cowden Beath—Ounfermllne 2:1. Dundee United—St. Johnstone 0:2, Falkirk—Rangers 3:1, Hearts—Hi­bernlan 0:0, Motherwel—Alrdrieo­nlans 1:1, St. Mirren—Kllmarnock 2:3, A Celtic—Clyde találkozót el­halasztották. • A nyugatnémet SW Alsenborn az NSZK labdarúgó kupájának má­sodik fordulójában 3:1 arányú ve­reséget szenvedett a bajnok Borus­sla Mönchengladbachtól. • Az FC Sevilla, a spanyol baj­nokság 7. helyezettje barátságos mérkőzésen 1:3 arányban alulma­radt a nyugatnémet FC Kölnnel szemben. • Olaszország—Franciaország 1:1 (0:1). Nemzetek közötti Junior labdarúgó-találkozó színhelye San Giovannl Valdarno volt. Francia­ország Lacomb góljával vezetéshez jutott a 30. percben, Olaszország részéről ai 51. percben Oriall egyenlített. • Stanley Rous, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség elnöke újév alkalmából üzenetet Intézett a vi­lág labdarúgóihoz. Emlékezetükbe Idézte, hogy a futballt nemcsak önmaguk részére Játsszák, hanem a nézők részére is, s kérte őket, hogy sportszerű szellemben űzzék a világ legnépszerűbb labdajáté­kát. • Albert Sesztyernyev, az 1970 es szovjet bajnok, a CSZKA Moszk va hátvédje lett a Szovjetunió 1970. évi legjobb labdarúgója. 91 újság író közül 56 Sesztyernyevnek ítélte oda az első helyet, 12 a másodikat és egy a harmadikat. Sesztyernyev 29 éves és eddig 81-szer szerepelt a szovjet válogatottban, ami re­kordnak számít. Miiller góljai sem segítettek Argentína válogatott labdarúgó­csapata a nyugatnémet Bundesliga egyik legjobb együttesét, a Bayern Münchent látta vendégül, s felet­te 4:3 (1:1) arányú győzelmet ara­tott. Góllövők: Vazalde (2), Veron és Gramajo, Illetve Miiller (2) és Roth voltak. Az argentin csapat a következő játékosokat szerepeltette: Santoro — Sune. Perfumo, Laraignee, Car­rascosa — Madurga (Brindisi), Ni­colau (Telch), Tojo — Marcos (Gramajo), Vazalde, Veron. Velezs Mosztar— Dukla Praha 3:2 (1:2) A prágai Dukla labdarúgó-csapata az új esztendőt Costa Rica fő­városában, San foséban kezdte a jugoszláv bajnokság negyedik he­lyezettje, a Velezs Mosztar ellen. A prágaiak portyájuk eddigi leg­jobb teljesítményét nyújtották, de ez sem volt elég a győzelemhez. 2:0-ás Dukla vezetés után 3:2 arányban a jugoszlávok győztek. A mérkőzésre annak a tornának a keretében került sor, amelyen még két helyi együttes, az Alajue­lense és a Saprissa játszik. Az ed­digi eredmények: Alajuelense— Dukla 1:1 és Alajuelense—Sapris­sa 1:2. A Dukla ragyogóan kezdett és az első félórában nagy mezőnyfölény­ben Játszott. Ezt kl ls használta, 1. Olaszország A belgrádi Sport című lap ha­gyományos ankétja alapján Olasz­ország volt 1970-ben Európa leg­jobb együttese. Az olasz válogatott 73 szavazatot, az NSZK 59, Anglia 46 és a Szovjetunió 27 szavazatot kapott. Az év Ideális Európa-válo­gatottját az ankét alapján a lap a következőképpen állította össze: Banks (angol), — Vogts (NSZK­beli), Cooper (angol), Beckenbauer (NSZK-beli), Sesztyernyev (szov­jet), Moore (angol), Johnstone (skót), Rivera (olasz), Müller, Overath (mindkettő NSZK beli), Dzsajics (Jugoszláv). és a 4. percben Samek lőtte csa­pata első, majd öt perccel később Strune a második gólt. A Dukla lendületét megtörte Cadek vélt ke zezése miatt a 32. percben megítélt tizenegyes. Az egyik szórványos jugoszláv támadás során Billcs bombája Cadek hasán csattant, és a Játékvezető a tizenegyes pontra mutatott. A büntetőt Bajevlcs érté­kesítette. A tizenegyes megzavarta a Dukla játékosait s a jugoszlávok fokoza­tosan kiegyenlítették a játékot, s a szünet után átvették a kezdemé­nyezést. Az 53. és a 75. percben lőtt góljaival Bajevlcs vezetéshez juttatta csapatát. A hajrában Ismét rohamozott a Dukla, a jugoszláv együttes azon­ban némi szerencsével tartani tud­ta az eredményt. ' A prágai együttes utolsó mérkő­zését január 5-én Játssza Costa Ri­ca második legjobb együttese, a Saprissa ellen. Ezt megelőzően, Január 3-án a Saprissa—Velezs Mosztar találkozóra kerül sor. A torna január 7-én az Alajuelense— Velezs Mosztar találkozóval feje­ződik be. Hort két győzelme A jugoszláv Mesztrovics és a csehszlovák Hort áll a hastingsl nemzetközi sakktorna élén. Hort a 40. lépésben legyőzte Portisch La­jost, s ezt megelőzően győzelmet aratott függőjátszmájában az NDK­beli Uhlmann felett is. A harmadik fordulóban függőben maradt a Mesztrovics—Krogiusz és az Uhlmann—Gllgorics találkozó. A Keene—Markland, játszma függő­ben maradt, míg az amerikai Byr­ne kikapott a brit Wadetől. — A sorrend a harmadik forduló után: Mesztrovics 2 (1), Hort 2, Gligo­rics 1,5 (1). Krogiusz 1.5 (1), Por­tisch 1,5, Uhlmann 1 (1), Keene 1. Wade 1. Markland 1. Byrne 0 p. A Rratlslavában folyó junior nemzetközi sakktornán a hetedik forduló után a Český Brod I Nec­káŕ vezet 6,5 ponttal az 5.5 j)on­tos magyar Gergely és a 4,5 pon­tos (egy függő) ostravai Dobro­volský előtt. Shorter sikert Sao Pauloban Az amerikai Frank Shorter győ­zött a 46. hagyományos szilveszteri futóversenyen a brazillal Sao Pau­lóban. Ebben a városban ezzel a futóversennyel köszöntik az újesz­tendőt, mert a rajtra közvetlenül éjfél előtt került sor és a célba már az új esztendő első perceiben futnak be az atléták. Shorter a 8700 méteres pályát 24:27,4 perc alatt tette meg, s több mint 300 futót, köztük 22 külföldit utasított maga mögé. Eredmények: 1. Shorter 24:27,4 p, 2. Wright (brit) 24:40,2 p, 3. Mi­randa 24:45 p, 4. Palomares (mind­kettő mexikói) 24:45, 8 p, 5. Sal­divia (mexikói) 24:47,8 p, 6. Pbi­lipp (NSZK-beli) 25:03 p. Kilíy új szerepkörben |ean Claude K 1 1 1 y, aki a Gre­noble városában 1968-ban lebonyo­lított téli olimpia legnagyobb csil­laga volt, az autóversenyzés után kedvet kapott a televíziós szerep­léshez ls. A műsorban, amelyet Shelley Berman, a híres komikus állított össze, Killy kiváló partner­nőt kapott Peggy Fleming, a műkorcsolyázás volt világ és olim­piai bajnoknőjének személyében, jean Clande Killy most kénytelen­kelletlen megismerkedik a korcso­lyázással ls, de egyelőre a sízés­hez hasonló szinten még nem fial. Legújabb szerepléséről igy nyilat­kozott: v,iAllandó*n leesem, pieg feltápászkodom ... igy remélhető­leg szereplésem jó szórakozást nyújt." Zagalo újra kapós... Mario Lobo Zagalo, aki világbaj­noki győzelemre vitte a brazil lab­darúgó-vélogatottat, szerdán a rlól Fluminense csapatához szerződött edzői minőségben. Annak eddigi edzője Amaral volt. ismeretes, hogy Zagalo nemrégiben a Bota­fogo együttesétől kapott felmon­dást, mert nem tudta a csapat Já­tékosainak fegyelmét magas szin­ten tartani. Zagalo új klubjánál 2200 dollárnak megfelelő havi fi­zetést kap (10 000 cruzeiros), azon­kívül prémiumot ls ... Braziliában helyeselnek Brazíliában általános tetszés­re talált Pelé azon kijelentése, hogy nem kíván aktív szereplője lenni az 1974-ben NSZK ban sorra kerülő labdarúgó világbajnokság­nak. Pelé csupán 1972 lg akar sze­repelni. A sportkommentátorok is azon a véleményen vannak, hogy Pelé okosan cselekszik. Az FC Santos, Pelé csapata ez­úttal nem jutott a brazil bajnok­ság döntő csoportjába, sót telje­sítménye azóta ls egyre halvá­nyabb. A kritikusok azt állítják, hogy Pelé a világbajnokság befe­jezése óta keveset edz és súlyfe­lesleget szedett magára. Megélén­kült kereskedői tevékenysége hát­térbe szorítja a (sportot, amely számára egyszerűen nem marad elég Ideje. A csehszlovák tv -Ü,JJ kezdettel a Csehszlovákia—Szovjetunió ju­nior jégkorong EB mérkOzést köz­vetíti.