Új Szó, 1969. június (22. évfolyam, 127-151. szám)

1969-06-23 / 145. szám, hétfő

Ax el s ff gól a Teplice hálójában. Sedláček ijedten Bézi a kapuba tartó labdát, de hárítani már nem tod. (Alexy felv.) Csehszlovák sikerek a sportlövő EB-n A franciaországi Versaillesben a sportlövők Európa-bajnokságán kitűnően szerepeltek a csehszlo­vák sportlövők. A bajnokság első napján két arany és egy ezüst ér­met szereztek, s a második napon további két Európa-bajnokságot, s egy bronzérmet nyertek. Eredmények, juniorok: légpisz­toly: 1. Váňa 379 kör, 2. Hyka (mindkettő csehszlovák) 375 kör, 3. Avtomonov (szovjet) 373 kör. — Csapatverseny: 1. Csehszlovákia, 2. Szovjetunió, 3. NDK. Sportpisztoly: 1 .Tesnár 582 kör, 2. Váňa (mindkettő csehszlovák) Š78 kör, 3. Rlekewald (NDK-beli} S77 kör. — jCsapatverseny: 1. Csehszlovákia, 2. NDK, 3. Szovjet­unió. Légpuska: 1. Foljakov (szovjet) 377 kör, 2. Hovlla (finn) 377 kör, 3. Blomberg (svéd) 375 kör. .— s ZBROJOVKA BRNO Vasárnap befejeződött az orszá­gos röplabda-bajnokság. A bajno­ki címet 23 győzelemmel és 3 vereséggel a Zbrojovka Brno csa­pata szerezte meg. Sökáig ver­senyben volt a Dnkla jihlava is, végeredményben azonban csak 19 győzelmet ért el és hétszer szen­vedett vereséget. A bajnokság to­vábbi sorrendje így alakult: 3. C H Praha, 4. TJ Vítkovice, 5. Sko da C. Budéjovice, B. VS Praha, 7. Iskra jablonec, 8. VŠ Bratislava, Sparta Potrubí, 10. VŠ Olo­mouc. A Spartak Potrubí és a VS Olomouc kiesett az I. ligából. 9 Három ország női evezős vá­logatottja küzdött az NDK-ban. Az NDK 14, Románia 10, Lengyelor­*zág 6 pontot ért el. # Anglia—Jugoszlávia úszóvla­dalt bonyolítottak le Leedsben. Anglia győzött 143:70 arányban. Ö Ökölvívó válogatott mérkőzé­sek: NSZK—USA 12:8, Franciaor­szág—Svédország 16:4. Csapatverseny: 1. NSZK, 2. Szov­jetunió, 3. Svédország. Nők — légpisztoly: 1. Sztoltpa­rova (szovjet) 379 kör, 2. Tar (finn) 375 kör, 3. Swalien (brit) 370 kör. — Csapatverseny: 1. Szovjetunió, 2. Finnország, 3. NSZK, 4. Csehszlovákia. Bármilyen rendszerű kispuska 60 lövéses fekvőhelyzetből: 1. Pet­rovics (jugoszláv) 591 kör, 2. Popp (NSZK-beli) 591 kör, 3. Li­ron (francia) 590 kör. — Csapat­verseny: 1. Franciaország, 2. Ju goszlávla, 3. Magyarország, .. .13. Csehszlovákia. Bármilyen rendszerű kispuska 3X20 lövés: 1. Szahcsarenková 573 kör, 2. Matnvikova (mindkettő szovjet) 570 kör, 3. Trtková (cseh­szlovák) 587 kör. — Csapatver­seny: 1. Szovjetunió, 2. Lengyel­ország, 3. NDK. A Párizsban megrendezett ko­ronglövő EB-n a nőknél Elisabeth von Soden (NSZK-beli) szerezte meg a győzelmet 143 körrel a francia Rebroll előtt. A juniorok vetélkedéséből az NDK-beli Man­fréd Geissler került kl győztesen 144 körrel a spanyol Walduvia és a nyugatnémet Buhs előtt. Ifjúsági döntő Sparta-lnter 3:2 (2:2) Az országos ifjúsági labdarúgó­bajnokság első döntőjét Prágában vívták. Pešica góljával a Sparta már a 2. percben vezetett. Ko­vács Sándor a 14. percben egyen­lített, s ugyanő egyenlített má­sodszor ls, amikor a Sparta Debe­ra góljával 2:l-re vezetett. A második félidőben a sokat tiltakozó Inter játékosok elvesz­tették fejüket. Előbb Skladaný, majd Kovács Sándor került a ki­állítás sorsára. Az Inter tehát sa­ját fegyelmezetlensége miatt vesztette el a mérkőzést. A 60. percben Menclík szerezte meg a Sparta győztes gólját. A Közép-európai Kupa 27. döntője hl INTER jelentős előnyt szerzett a visszavágóra Inter Bratislava —Sklo Union Teplice 4:1 (2:0) A második eset, hogy a Közép-európai Kupa 27-szer megrende- M zett küzdelmei során pozsonyi csapat szerepei a döntőben. 1964-ben ™ a Slovan Bratislava a Sparta ellen játszutt a döntőben s végül A a Sparia 0:0 és 2:0 ás győzelem után nyerte a KK-t. Most, az In- J ternek nagyobb esélyei vannak mint voltak öt évvel ezelőtt a ^ Slovannak. A tegnapi találkozó lefolyása s annak végeredménye is ^ erről tanúskodik. Az Inter 4:l-re győzött a Teplice ellen, s ezzel y jelentős előnyt szerzett a visszavágóra, mely mint ismeretes, jű- ^ nlus 25-én kerül sorra Teplicén. ™ Az idei KK döntő első mérkőzé­sén d'Agostini olasz játékvezető sípjelére a két csapat a követke­ző felállításban kezdte a játékot. Inter: Füle — Hrica, Deutsch, Bínovský, Daňo, Medvitf — Levic­ký, Obložinský, Szikora, Krnáč, Ondrášek. Sklo Union: Sedláček —Stibor, Myslivec, Setinský, No­vák, Vitú, Bičovský, Smetana, |í­lek, Stratil, Gomola. Mintegy 3000 néző előtt kezdte a két csapat a játékot. A gyér lá­togatottság annak is tulajdonítha­tó, hogy a mérkőzést a Csehszlo­vák Televízió is közvetítette. A vendégek kezdték a Játékot és ve­zették az első támadást, de a baj­noki idény végére formába lendült Inter csakhamar átvette a kezde­ményezést és a mérkőzés elejétől csaknem végig irányította a játé­kot. A pozsonyi csapat tagjai na­gyon lelkesen és jól is játszottak. A csatárok sokat mozogtak, gyak­ran változtatták helyüket, ezzel zavarba hozták az ellenfél védel­mét és formás támadásaik sok ve­szélyt jelentettek a tepllcel kapu­ra. Nem egyszer a kapufa men­tett, de Setllacek ls kitett ma­gáért. Az Inter az első félidőben rövid Időn belül kétgólos előnyre tett szert, s talán ennek tulajdo­nítható, hogy a második félidő elején engedett az Iramból. Ami­kor azonban a vendégek szépítet­tek, ismét játékba lendült a po­zsonyi csapat és még két gőllal terhelte meg ellenfele hálóját. A második percben Stratil kiug­rott, egyedül tört kapura, s az eléje futó Fülének minden tudásá­ra szükséges volt, hogy a biztos­nak látszó gólhelyzetet tisztázza. RADEK SOUMAR a tornászok bajnoka Karlovy Varyban 36 résztvevő­vel rendezték meg az országos férfi tornászbajnokságot. A bajno­ki címet a 26-éves gottwaldovl Radek Soumar szerezte meg 94,85 ponttal. A kötelező gyakorlatok során korláton (9,60), a szabad­gyakorlatok során pedig nyújtón (9,65) bizonyult legjobbnak. A bajnokság további helyezettel: 2. Riessler (Gottwaldov) 92,75 pont, 3. Ducháček (Dukla) 92,45 pont, 4. Adam, 5, Nehasil, 6. Kiíiežo (Bratislava). A csapatversenyben TJ Gottwaldov bizonyult legjobb­nak. A MAGYAR NB I-BEN TÖRTÉNT Hengerelt az Újpest az örökrangadón TSbC mint háromhetes szünet ntán folytatódott a magyar nemzeti bajnokság. Az Ojpesti Dózsa a sérült Dunai II. nélkül is kiütéses győzelmet aratott az MTK elleni firökrangadón és jobb gólarányá­val feljött a második helyre.. Mivel a korábban elhalasztott Ojpest —Rába találkozóra szerdán kerül sor, a hét derekán akár az első­séget Is átveheti a lila-fehér együttes a Ferencvárostól, amely va­sárnap, Albert nélkül, biztosan fe ktette két vállra a Csepel együtte­sét. A Kenderesit, Mészölyt és Farkast klubbüntetés miatt nélkülöző Vasas legyőzte az Egert. A Diósgyőrben szereplti Honvéd elsősor­ban Kozma gőlképességével szerezte meg a rendkívül értékes két bajnoki pontot. A forduló meglepetése Győrben született, ahol a Komló pontot rabolt. — A szünet űgylátszik használt a csatárok­nak, mert ebben a fordulóban összesen 33-szor találtak a hálóba. A góllövésben Kozma jeleskedett, három gölt ért el, és a ranglistán 14 góljával biztosan vexet a llgólos Albert és Puskás előtt. tette a hangját, és csak taglejté­sekkel érintkezhetett játékostár­saival. MTK—OJPEST 0:6 (0:3) Góllövők: Bene (2), Nagy L. (2), Fazekas (2). Az első 45 percEeri ä mezőri y Be n nem volt lényeges küTönSség a két Bgyüttes között, de az újpestlek Jobban kihasználták gólhelyzetei­ket. Szünet után az MTK teljesen szétzilálódott és az Ojpest Időn­kánt Iskolajátékot mutatott. Nagy László kitűnően helyettesítette Du­bai 11.-t. FERENCVÁROS—CSEPEL (2:0) Góllövők: Branlkovlcs, Tátrai (2) ls Rákosi, illetve Rottenblller. Az első fél IdőSen az FTC jófor­mán egy kapura Játszott, mert • csepel lek teljesen védekezésre ren­dezkedtek be. A zöld-fehér egyOt­tes Játékmestere Rákost volt, mlg Német Miklós kitűnő előkészítő Játékosnak bizonyult. Szünet után Időnként kitámadott a Csepel, da a Ferencváros győzelmét nem tud­ta kétessé tenni. A második fél­idő derekán Rottenblller tizenegye­sét Géczl kiütötte. A 90. percbeá a legjobb' csepeli Játékos, Kalmár lőtte a vendégcsapat Becsületgőí­Ját. Az FTC meggyőző Jő Játékká? győzött. A fiatal Tátrai két góllal hálálta meg Lakat dr. bizalmát. A mérkőzés kuriózuma volt, hogy Páncsics az első félidőben elvesz­VASAS—EGER 2:0 (0:0) Góllövő: Mencel (2). A rendkívül sportszerű mérkőzé­sen végig a Vasas irányította a Játékot. Legjobti játékosának Men­cel bizonyult, akt szedegető és osztogató szerepkört kapott, s erőnlétét dicséri, hogy még két gőíra Is futotta erejéből. PfiCS—SZOMBATHELY 3:1 (2:0) Góllövők: Dnnal dr., Vérté*, DA­ka, illetve Hernádi. A hazai együttes meggyőző Jft­tékkaí szerezte meg á két pontot. Az első félidőben biztosan tartot­ta kezéb'en a mérkőzést. Szünet után a kétgólos előny tudatában könnyített az Iramon, 'de győzel­mét ez sem veszélyeztette. TATABÄNYÁ—DUNAÚJVÁROS 4:2 (1:2) GőílövőkT Szabó (2), Csernat, Monostori, Illetve Takács (2). A Dunaújváros kitűnően kezdett, és 2:0-ás vezetésre tett szert. A hazai együttes nem adta fel a küz­delmet, fokozatosan átvette a Já­ték Irányítását, és a maga javára fordította a mérkőzést. DIÓSGYŐR—HONVF.D 1:3 (1:2) Góllövők: Rutkal, Illetve Kozma (3). A Diósgyőr szemre tetszetős Já­tékot nyújtott, de védelme nem tudott ellenállni a ritka, de rend­kívül veszélyes Honvéd támadá­soknak. A budapesti csapatban el­sősorban a Kozma—Pusztai szárny nyújtott kitffliő játékot. Kozma nagyon Jól érezte a kaput, vil­lámgyorsan rázta le magáról a vé­dőket és több gólt ls lőhetett vol­na. RÁBA—KOMLÖ 2:2 (1:0) Góllövők: Varsányi, Somogyi, il­letve Bordás (2). A forduló meglepetései A pályán nyújtott játék alapján azonban az eredmény reális. SALGÓTARJÁN—EGYETÉRTÉS 2:0 10:0) Góllövők. Szalal és Kaldl A hazai együttes nyomasztó fö­lényben volt, az Egyetértés ritkán jutott át a félvonalon. A Bányász­csapat helyzetei alapján akér féí­tocat gólt ls lőhetett voina. H% NB 1 ALI.ASA: 1. Ferencváros 14 94 1 35:16 22 2. Ojpest 13: 101 2 35:11 21 3. Bp. Honvéd 14 93 2 32:11 21 4. RáSa 13 73 3 28:11 17 5. Vasas 14 72 5 34:21 18 B. MTK 14 72 5 24:22 16 7. "Csepel 14 83 5 15:14 15 8. Pécs 14 63 5 13:18 15 9. Tatabánya 14 53 6 16:21 13 10. Diósgyőr 14 52 7 14:22 12 11. Szomb'athely 14 44 B 13:25 12 12. Salgótarján 14 43 7 9:14 11 13. Komló 14 35 8 10:16 11 14. Eger 14 33 8 13:27 9 15. Dunaújváros 14 32 9 11:29 8 -16. Egyetértés 14 03 11 5:31 3 Alig egy perccel később Levický a jobbszélen elhúzott, kapu elé Iveit labdáját Ondrášek magabiz­tosan továbbította a hálóba Továbbra is a hazai csapat tá­madott és még ugyanebben a percben Krnáč 20 méterről le­adott hatalmas lövése nyomán a kapufán csattant a labda. A 17. percben Ondrášek mintegy 20 mé­terre a kaputól jól eltalálta a labdát és az a felső lécről védhe­tetlenül vágódott a hálóba. 2:0. Az Inter csatárai — főleg Krnáč, Szikora és Ondrášek — távolról is gyakran és veszélyesen lőttek kapura. Az eredmény azonban a félidő végéig már nem változott. Szünet után az Inter egy kissé könnyedén vette a játékot s ez megbosszulta magát. A 13. perc­ben védelmi hibából Gomola 2:1­re szépített. A vendégek szélsője kicselezte Hrtcát, és a kifutó Füle mellett a hálóba lőtt. A gól fel­rázta a hazai csapat játékosait, és ismét az Inter veszélyeztetett a teplice! kapu előtt. A 27 perc­ben Hrica beadását Szikora hátra­fejelte a jó időben felfutó Oblo­žinskýhoz. aki azt fejjel továbbí­totta a hálóba. 3:1. A 39. percben Szikora remekbe szabott lövése az alsó kapuMról pattant vissza. A 44. percben szü­letett meg az Inter 4. és a mérkő­zés utolsó gólja. Ondrášek beadá­sát a vendégcsapat hátvédje Se­tinský Obložinský elé „tette", s ő nem hibázott és beállította a 4:l-es végeredményt. Az Interben a kapus Füle, a hátvéd Bínovský és Deutsch. va­lamint Szikora, Obložinský, Med­vitf és a két szélső nyújtott jó teljesítményt. A Teplicében külö­nösen a szünet után Sedláček ka­pus, valamint Myslivec, Smelana, JHek és Stratil nyújtott elfogad­ható teljesítményt fkullár) Kladno és Gottwaldov az I. ligában A nyitraiak a 85. percben vesztették el a brnói mérkőzést A II. labdarúgó-liga utolsó fordulójában dőlt el, hogy a Bohe­míaiiK és a Tatran Prešnvon kívül melyik két csapat kerül a fel­emelt létszámú I. ligába. A várakozásnak megfelelően a kladnóiak megnyerték utolsó mérkőzésüket, és hosszabb szünet után Ismét a legjobbak közé kerültek. A B-csoportban a két rivális Idegenben játszott. A TJ Gottwaldov győzött Tfinecen, a nyitraiak viszont a 85. percben elvesztették a brnéi mérkőzésüket. i A CSOPORT Kladno—Dukla ,,B" 2:0 (0:0). Góllövők: Smolfk és Jiras. Sport­szerű küzdelem volt, melyet meg­érdemelten nyert meg a hazai csapat. lablonec—Bohemians 3:1 (2:0). Góllövök: Dočkal (2) és Jebavý, illetve Kolman. Szünetig a honi csapat volt fölényben, a második 45 perc kiegyensúlyozott küzdel­met hozott. Kolman nem tudott értékesíteni egy tizenegyest. Bohemians 26 16 6 4 37:19 38 Kladno 26 13 9 4 37:18 35 jablonec 26 16 3 7 51:32 35 B-CSOPORT Trinec—Gottwaldov 0:2 (0:1). Góllövők: Lokaj és Krajča. Az első félidőben rendkívül kemény jôték folyt. Brno—AC Nitra 1:0 (0:0). Brno, 10 000 néző. Játékvezető: Valeš. Góllövő: Lunda. Háromezer nyit­rai szurkoló kísérte el csapatát az utolsó, döntő fontosságú mér­kőzésre. A nyitrai védők jól őrziték a brnói csatárokat, de csak a 85. percig. Prešov Gottwaldov AC Nitra 26 16 5 5 39:18 37 26 15 4 7 37:19 34 26 15 3 8 46:20 33 Ez történt még itthon BIRKÓZÁS. Szlovákia idei Junior bajnokai: Dányi (Fülek), Illés (Fülek), Macko (Dunajplavba), Ze­mánek (Dunajplavba), Stríž (Du­najplavba), Tóth és Lukács (Ko­márom), Czöllei (Dunajplavba), Szabó (Komárom). GYEPLABDA. A Csehszlovákia­Bajorország mérkőzés 3:3 arányú döntetlennel zárult. TEKE. A 100 dobásos országos bajnokságot Svorbová (Kolin) nyerte meg 861 fás teljesítmény­nyel. VÍZILABDA. Az országos bajnok­ság harmadik részében ezeket az eredményeket érték el a csapa­A külföld labdarúgása BRAZÍLIA. Rlvas, az FC Santos egyik vezetője kijelentette; való­színűnek látszik, hogy Pelé a vi­lágbajnokság után Mexikóban folytatja a pályafutását. Rlvas nyilatkozatában még ezeket mon­dotta: „Bármennyire ls fájó len­ne a Santos számára Pelé elvesz­tése, egyet lehet érteni a kiváló labdarúgó távozási szándékával, hiszen 15 évet töltött a klubnál és október 27-én már betölti 30. évét". SPANYOLORSZÁG. A világbaj­nokság 50. európai selejtező mér­kőzésére Június 25-én kerül sor Finnország és Spanyolország kö­zött. A spanyolok 16 játékossal utaznak Finnországba. Valószínű­leg több fiatal Játékost próbálnak kl, mivel a finnek elleni mérkő­zésnek — Belgium csoportelsősé­ge miatt — már nincs nagyobb Jelentősége. LENGYELORSZÁG. A bajnoki hajrában rossz napjuk volt az él­csapatoknak. A Górnlk Zabrze 3:2-re vesztett Sosnowlec csapata ellen, a Légia Varsó pedig csak 1:1 arányú döntetlent ért el. Az élcsoport állása: Légla Varsó 37, Górnlk 35, Sosnowlec 28 pont. DÁNIA. Ebben az országban ta­vasz—ősz rendszerben bonyolítják le a bajnokságot. Most értek el a félidőhöz. A tavasz! elsőséget a koppenhágai Hvidobre csapata szerezte meg egy pont előnnyel. AUSZTRIA. Az osztrák bajnok­ság utolsó fordulójában találko­zott az Idei bajnok a tavalyt baj­nokság győztesével. Az Austrla — Rapid rangadót az új bajnok Aust­rla nyerte meg 2:0-ra. tok: Plzeň—Nováky 5:2, Slávia Bratislava—Pieätany 10:9, ČH Ko­šice— Ostl 6:2, Pieštanv—Nováky 11:6, Plzeň—OstI 6:2, Slávia Bra­tislava—CH Košice 8:8, Ostí—No­váky 6:1, Plzeň—Bratislava 5:4, CH Košice—Pieštany 8:6. KOSÁRLABDA. A csehszlovákiai portyán lévő Mldwest College Ali Stars csapata Handlován a Baník ellen 75:66 arányú győzelmet ara­tott. MŰUGRÁS. Az NSZK, Csehszlo­vőkla, Svédország és Hollandia négyes nemzetközi viadalán, me­lyet Prágában rendeztek meg, a nyugatnémet Schwemer nyerte a férfi műugrást, a csehszlovák Duchková pedig a női toronyug­rást. ÖKÖLVÍVÁS. A II. liga csoport­győztesei küzdöttek az I. ligába való jutásért. A Zbrojovka Brno— Spartak Komárom találkozó Brnó­ban 10:10 arányban döntetlenül végződött. Český Tešínben Cseh­szlovákia—Lengyelország junior válogatott mérkőzést rendeztek, melyet a lengyelek 14:8 arányban nyertek meg. LABDAR0GÁS. Vrútkyban, a ha­gyományos tornán a Slávia Praha l:0-ra nyert r Strojárne Martin ellen, a Baník Ostrava pedig 4:0­ra győzte le a rtfttkaiakat. Sorsoltak a jégkorong BEK-re A jégkorong BEK 196B/69. évi küzdelmeit még nem fejezték be, de már sorsoltak az 1969/70. évi küzdelmekre. Az előző évt döntőt, melybe a CSZKA Moszkva és a Klagenfurter AC került, szeptem­ber 10-én és 12-én Játsszák la Klagenfurtban. Az Idei küzdelmekre 15 ország bajnokcsapata nevezett. Az első fordulóban 7 pár találkozik, köz­tük az Ojpesti Dózsa, a szófial' CSZKA együttesével. Az első for­dulóból erőnyerőként kerül to­vább a csehszlovák bajnok Dukla Jihlava, amely november első fe­lében a lengyel és jugoszláv baj­nok párharcából kikerülő győztes­sel küzd az elődöntőbe való Jutá­sért. A sorsolás szerint a magyar bajnok Ojpesti Dózsa a Klagenfur­ter AC-val kerül össze a negyed­döntőben, ha legyőzi első ellen­felét, a bolgár bajnokot.