Új Szó, 1969. április (22. évfolyam, 77-101. szám)

1969-04-05 / 81 szám, szombat

A külföld labdarúgása 1969. IV. 1. SPANYOLORSZÁG: A VVK negyeddöntőjének visszavágó mérkőzésén az Atletico Bilbao 2:0 (1:0) arányú győzelmet aratott a Glasgow Rangers el­len. Az elődöntőbe azonban a skótok kerültek, akik az első mérkőzésen 4:l-re győztek. NYUGAT-NÉMETORSZÁG. Ba­rátságos nemzetközi mérkőzé­sen a nyugatnémet München 1860 saját pályáján 5:2 arányú vereséget szenvedett a holland bajnokság élén álló Feijenoord Rotterdam együttesétől. OLASZORSZÁG: Az Olasz Lab­darúgó Kupa elődöntőjének résztvevői: AS Roma, Torino, Cagliari. és Foggia. Az utóbb említett együttes második ligás. A negyeddöntő visszavágó mérkőzéseinek eredményei: Cag­liari—Juventus 1:1 (az első ta­lálkozót a Cagliari nyerte 2:1 arányban) Torino—AC Milan 1:0 (1:0), Roma—Brescia 3:0 (0:1), Foggia—Napoli 2:0 (2:1). PORTUGÁLIA: Megérkezett Lisszabonba a mexikói labdarú­gó válogatott, amely a portugál A SLOVAN jégkorongozóinak műsora A Slovan jégkorongozől a gyógy­kezelésen lévő Dučaj, Kordiák és Gregor, valamint a válogatott já­tékosok kivételével Idehaza foly­tatták edzéseiket, s közüliik töb'­ben e hó 10 én Grenobleba utaz­nak, ahol Szlovákia színeiben küz­denek a megrendezésre kerjilö nemzetközi tornán. A Slovan együtteséből a kővetkező játéko­sok kaptak helyet Szlovákia válo­gatottjában: Dzurllla, Ujváry, Tajc nár, Kužela, Bačiak, Nedomanský, Grandtner, Golonka, Mrukvia és Haas. A különítmény április 16-án tér haza. A Slovan csapata nyári alapozá­sát május hónapljan kezdi meg. Utána szeptember 7 és 16 kőzött hatnapos svédországi portya követ­kezik. A csapat játékosai közül* eddig Capla, Ceraický és Walter kapott engedélyt a távozásra. Helyükre két poprádi játékos, Skokan és Sapler jön elsősorban számításba, míg harmadikként Sosaát, a Sle­xan Opava tehetséges játékosát szemelték ki. fővárosban kezdi meg európai vendégszereplését. A tengerentú­li labdarúgók holnap Portugália válogatottja ellen lépnek pályá­ra. A portugál együttesben nem szerepelnek majd a Benfica futballistái, akik brazíliai por­tyát bonyolítanak le. A mexi­kói labdarúgók május 8-ig a következő országos válogatot­tak ellen játszanak: Luxemburg, Belgium, Spanyolország, Svéd­ország, Dánia és Norvégia. TÖRÖKORSZÁG: A világbajno­ki selejtező mérkőzésekre ké­szülő román válogatott Isztam­bulban játszott előkészítő mér­kőzést a bajnok Fenerbahcse ellen. A románok ugyan Dumit­raha révén megszerezték a ve­zetést, de a vendéglátók ké­sőbb még két gólt értek el, s megnyerték a találkozót. Pitner (balról) és G. Bubník eszmecseréje Stockholmban. Talán ép pen ekkor kérte meg a mosolygó Bubáik a csehszlovák válogatott fegyverkovácsát, hogy járjon közbe finnországi szerződése meg­hosszabbítása érdekében. A magyar N B l-ben történt r Csak az Újpest győzött idegenben Tegnap bonyolították le a magyar labdarúgó NB I 6. fordulóját. Mindkét éllovas, az Ojpest és a Ferencváros is Idegen pályán ját szőtt. Az Ojpesti Dózsa megszerezte mindkét bajnoki pontot, míg a Ferencváros döntetlen eredményt ért el. Cgy tűnik, megtalálta göl­lövő cipőjét Dunai II ls, hiszen Szombathelyen mesterhármast ért el. Meglepetésnek számit, hogy az S. fordulóban aagysxerfi győzel met elért Rába ETO csapata vereséget szenvedett Pécsett. A forduló eredményei: Szombathely—fiipest 1:4 (0:2) Góllövők: Rátkai, Illetve Dunai II (3) és Nagy László. Változatos, érdekes, helyenként hagyiramú mérkőzést láthatott a közönség. A Dózsa kombinációs Já­tékával. míg a vendéglátók lelkes játékukkal tűntek kl. A hazai Pék a 79. percben 11-est hibázott. Az Ojpesti csapatban Szentmihályi, Solymosi, Bene és Danal II játszott átlagon felül. Diósgyőr—Ferencváros 0:0 Csak az első és az utolsó 10 percben volt változatos, érdekes a játék. Mintegy 70 percen át mind­két együttes átlagon alul játszott. A Ferencváros gyenge játékára jellemző, hogy az első lövést a 35. percben küldte Tamás kapujára. Hiába volt a ferencvárosiak igye­kezete a mérkőzés utolsó percel­Een, nem sikerült gólt elérniük a Telkesen játszó Diósgyőr ellen. A vendégek csapatában Szűcs, a ha­zaiaknál Sáfrány játéka emelke­dett az átlag fölé. tippszelvefiYünk 1. AJAX AMSTERDAM-SP. TRNAVA : { 2. HOLLANDIA-CSEHSZLOVÁKIA : ( BEKÜLDTE ... LAKHELY: .... OTCA. HÁZSZÁM: . . IÁKAS: .... •é**­Honvéd—Komló 3:0 (2:0) Góllövők: Kozma (31. perc), Pusztai (42.), és Kocsis (78.). A hazai együttes állandó fölény­Ben Játszott az egész találkozó fo­lyamán és a nagyszerűen Játszó Kocsis vezérletével szebbnél-szebb akciókat vezetett. A Honvéd csa­társora lendületesen, korszerűen Játszott. Elsősorb'an Kocsis, Pusztai és Komora érdemel dicséretet. A Komló együtteséből Zlmonyi tet­szett. Csepel —Egyetértés 1:0 (0:0) Góllövő: Kalmár. Ezen a találkozón is „gyengéi kedett" az Egyetértés. A Csepel minden tekintetben felülmúlta a rendszertelenül Játszó vendég­együttest. A gól két perccel a mérkőzés befejezése előtt esett. Eger—Dunaújváros 2:0 (1:0) Góllövők: Lakinger és Kovács Fereac. Kiegyensúlyozott, küzdelmes, de "alacsony színvonalú játékot hozott a találkozó. Az Eger megérdemel­ten szerezte meg a két bajnoki pontot. A dunaújvárosi Kovácsot a 65. percben kiállította a Játékve­zető. Pécs-Rába ETO 2:1 (1:1) Góllövők: Dunai dr. és Máté, Il­letve Korsós. A Vasas ellen nagyszerűen ját­szó Győri ETO veresége meglepe­tésnek számít. A vezetést a ha­zaiak szerezték meg. Korsós ugyan egyenlített, de szünet után a lel­kesen Játszó Pécsnek sikerült újabl> gólt elérnie, s otthon tarta­nia mindkét pontot. Salgótarján—Tatabánya 1:0 (0:0) Oóllövő: Horváth Ferenc. Az alacsony színvonalú mérkő­zésen a hazaiak állandóan a Tata­bánya kapuja előtt játszottak. A CSAPATOK A MÉRLEGEN A szovjet válogatott a tor­•• első felében volt határozottabb. Meglepően sok újonca akkor még Erőnléttel és idegekkel is lényege­sen jobban bírta az iramat. A „második félidőben" az idősebbek tapasztalata átsegítette ai együt­test a nehezén, s ha idegen segít­séggel is, de nem érdemtelenül végzett az élen. Ha Zingernél, vagy Pncskovnál jobb minőségű kapus­sal rendelkezne, aligha találna le­győzőre az amatőrök táborában. Védelmében Dávidov és Romisev­szkij, csatársoraiból pedig elsősor­ban Firszov, Charlamov, Mihajlov, Malcev és Petrov tetszett. A svéd együttes remekül időzített. Nem sok hiányzott ah­hoz. hogy házigazdaként egészen az élen végezzen. Nagy egyénisé­gei élén az élete formá|át felvo­nultató Sternar állt, de Holmquist, Svedberg ét Nilsson Lars Göran teljesítménye is nagyon tetszett. A csehszlovák válogatott tel|esítméayének értékelésénél fel­tétlenül figyelembe kell venni a sajnálatos sérüléseket. Határtalan balszerencse kell ahhoz, hogy egy ilyen képességű együttes ne tadja teltenni az 1 betűre a pontot. Erősségei Dzurilla, Suchý, Nedo­manský, (aroslav és {ifi Holík, va­lamint (ifik voltak. Elismerést ér­demel az újonc Bednár is, aki ha így fejlődik, hamarosan egyik leg­jobb védőnk lehet, meg Farda, aki védekező feladatát látta el első­sorban közmegelégedésre, de a be­fejezések terén sokkal maradt adós. Kár, hogy ax együttes nagy­fai közül Golonka és JIMk „hattyú­dala" csak Igy sikerült. „Fénye­Ilyen még nem volt A számokban ritkán csalatkozik az ember és bár szűkszavúnak látszanak, a valóságban általában sokat mondanak. Sok mindent el­árulnak a siker, vagy a sikertelenség kórokozói közUl. Vegyük csak például az ellenfél valamelyik Játékosának kiállítása után kínálkozó emberelőny helyzetét. Ezen a téren szinte kimagasló a szovjet csapat előnye. Csaknem a fele-fele arányban, r helyesebben mondva 42 százalékban gólra váltotta az t • í?y kínálkozó lehetőséget. A csehszlovák válogatott jó­\ JjfMft! val többször Jutott ilyen előnyhöz, de találati arányá­„° nak százaléka csupán 24 százalék volt. Az USA nál 23, ^sJT a svédeknél 14, a finneknél ugyanannyi, mig a kana­daiaknál csak 12 százalékos ez az arány. Egészen más képet nyújt az emberhátrány históriája. Itt magasan az USA együttese vezet. Ilyen kellemetlen helyzetben 32,7 százalékos eredményességet mutat fel. Utána Finnország követ­kezik 24, Csehszlovákia 19, Kanada 17,3, a Szovjetunió 15,8, s végül Svédország 9,3 százalékkal. sebb" távozást U megérdemeltek volna . .. A kandal csapatban első­sorban ax idősebb játékosok telje­sítménye okozott csalódást. Ax együttes íassaa, de biztosan volt feljövőben, t a végén már elfo­gadhatóaa játszott. Védői köxül el­sősorban Demarco, a remekül lö­vő hátvéd tetsxett, míg a csatár­sorokban HeindI, később Huck, s míg erővel bírta Pinder teljesít­ménye volt Jó. Ha ex ax együttes hagyományához méltó módon kiván szerepelni a jövőre Kanadában sorra kerülő VB-n, nagyon sok he­lyen szorul lényeges erősítésre. Ki tudja, hogy a profik segítsége any­nyira hathatós lesz-e, mint ahogy azt a jnharlevél hazájában vár­ják?! A finn együttes nem tndta megismételni előző évi jó teljesít­ményeit, de ax akarással ezúttal sem volt baj. Már aáiuk Is jelent kexik a generációs probléma, s axt nekik is saját érdekükben mielőbb meg kell oldaniuk. Bubník edxó axon kesereg, hogy játékosai meg­közelítőleg sem készülhetnek tel olyan kedvező körülmények köxött, mint a sxovjet és a csehsxlovák jégkorongozók, meg azután a válo­gatási lehetőség a hazai bajnok­ság színvonala miatt nem nagy. Elismerést érdemel, hogy sikerült biztosítaniuk „A" csoportbeli sze repiésük újabb jogosultságát. Az Egyesült Államok válogatottja alkalmi együttes volt. Az jött el, aki hajlandó volt a vá­logatottságot vállalni a magát er re az időre szabaddá tenni tudó jelöltek közül. Kétségtelen, bogy góllövéssel azonban hadilábon áll­tak. A hazaiak vezetése után a vendégek felhagytak a védekező taktikával, de csak egy kapufát ér­tek el. Megérdemelten tartotta ott­hon mindkét bajnoki pontot a Salgótarján. AZ NB I ÁLLÁSA 1. Újpest 8 5 10 18:5 11 2. Ferencváros 6 4 2 0 15:5 10 3. Eger 6 3 2 1 6:3 8 4. Honvéd 6 3 2 1 11:6 8 5. Rába ETO 6 3 1215:5 7 6. Vasas 5 3 11 13:5 7 7. Pécs 6 3 1 2 5:5 7 8. MTK 5 2 2 1 4:3 6 9. Csepel 8 3 0 3 6:6 6 10. Salgótarján 6 3 0 3 4:4 6 11. Diósgyőr 6 2 2 2 5:6 6 12. Szombathely 8 1 2 3 5:13 4 13. Komló 8 1 23 2:7 4 14. Dunaújváros 6 105 4:14 2 15. Tatabánya 6 0 1 5 2:14 1 18. Egyetértés 8 0 15 1:15 1 Amint a tabellálióí kitűnik, a Va­sasnak és az MTK-nak egy-egy mérkőzéssel kevesebbje van. A Va­sas szerdai KK mérkőzése miatt kettejük találkozóját vasárnapra halasztották. A következő forduló mérkőzései­re április 20-án kerül sor, amely­nek kiemelkedő eseménye az Oj­pesti Dózsa—Vasas rangadó lesz. A forduló műsora: Ferencváros­Salgótarján. Üjpestl Dózsa—Vasas, Csepel —Honvéd, MTK—Pécs, Kom­ló—Szombathely. Dunaújváros­Egyetértés, Tatabánya—Eger, Rá­ba ETO —Diósgyőr. (TV) £ A monacói nemzetközi sakk­verseny negyedik fordulójában Vlastimil Hort legyőzte a magyar Honfit. A verseny élén Szmiszlov áll. ^ Tbilisziben a helyi Dinamó férfi kosárlabda csapata 103:71 arányú győzelmet aratott a görög Panathinaosz Athén ellen és bekerült a kosárlabda KEK dön­tőjébe. Az első találkozót a görö­gök nyerték 81:80 arányban. 0 Az Ostraván lebonyolított nemzetközi úszóversenyen Kočen­dová 1:02,5 perces teljesítménnyel új országos csúcsot állított fel a 100 m es gyorsúszásban. ebben, a nagy jégkorong hagyo­mánnyal rendelkező országban vannak a Stockholmot jártak nagy átlagánál jsbb játékosak la, de ex mitsem változtat a tényeken. A felemelkedés útja most már csak a bukaresti ,,B" csoporton keresztül vexethet a legjobbak közé. Ismét csak axt állíthatom, hogyha Cur­raa az élcsoport tagjai valamelyi­kének kapuját védte volna, bixo­ayára a torna legjobb kapusának címét kapja. A LEGJOBBAK LEGJOBBJAI Exúttal megbosszulta magát ax a tény, hagy ax újságíróknak már a befejexő nap előtti délután 16. órájáig kellett leadniuk sxavaxatn­kat a világválogatott csapatára. Lehet, bogy ennek összetétele a befejexő nap ntán kissé más lett volna. A svédek hiába panaszkod­tak Dzurilla elsősége miatt, mert újságíróik közül majdnem annyi adta le sxavaxatát, mint a külföl­di kollégák együttes létszáma. Holmquist axntán ax LIHG vezető­ségétől kapott kárpótlást, mert a szakértők legavatottabjai őt tartot­ták a VB legjobb kapuvédőjének. Suchý és Sterner esetében vita nem lehetett. ... A végén, a történtek tudatában sok mindent másképp lát az em­ber, mint a dolgok forgatagában, örvényében. Még így is azt kell megállapítanunk: jó, bogy ezúttal Stockholm kapta a rendezés jogát. A rendezés mérlegelése határozot­tan több pozitívumot érdemel, mint negatívumot. ZALA JÓZSEF. Kifborn világcsúcsot javított A Brisbaneban megtartott ausztrál női atlétikai bajnoksá­gon a 29 éves Pamela Kilborn érte el a legjobb eredményt. Kilborn az új nemzetközi női gátszám, a 100 méter előfuta­mában 13,3 mp-cel a világ egyik legjobb eredményét érte el. Minden valószínűség szerint az ő neve kerül majd elsőnek a világcsúcslistára. A döntőben 13,1 mp-et futott, de a megen­gedettnél erősebb hátszéllel. A Ford—Towler páros profi lett A négyszeres világbajnok an­gol Bernard Ford- és Diana Towler jégtáncos pár profiszer­ződést írt alá. A külföldi hír­ügynökségek azonban nem köz­lik, hogy melyik társulathoz szerződtek. „Még tíz nappal ezelőtt gondolkodtunk azon, hogy mitévők legyünk. Sok ajánlatot kaptunk a különbö­ző jégrevűktől. Végül is úgy döntöttünk, hogy átlépünk a profik táborába." A Ford—Tow­ler pár már hat éve versenyez együtt. A 21 esztendős Bernard és a 22 esztendős Diana április 18-án részt vesznek a Wembley stadionban lebonyolításra ke­rülő proíiműkorcsolyázók vi­lágbajnokságán. Megegyezett az Újpest saGöztepe A labdarúgó Vásárvárosok Kupája elődöntőjében szereplő Göztepe Izmir és az Ojpesti Dó­zsa vezetői megegyeztek a két mérkőzés időpontjában. Essze­rint az első találkozó április 23-án Izmírban lesz, míg a visszavágóra április 30-án Új­pesten kerül sor villanyvilágí­tás mellett. Az újpestieknek ezen a na­pon bajnoki mérkőzésük lett volna a Diósgyőr ellen, de az MLSZ-től kérik, hogy más idő­pontban játsszák le a találko­zót. Teljes mafyar siker A franciaországi Fontaine­bleu-ban befejeződött a nem­zetközi öttusaverseny, amelyen teljes magyar siker született: a csapat- és az egyéni versenyt is Magyarország nyerte. A csa­patverseny végeredménye: Ma­gyarország 15 580 pont, Nyugat­Németország 14 485 pont, és Franciaország 14 508 pont. Az egyéni verseny első három he­lyén magyar versenyzők vé­geztek: 1. Bakó 5336 pont, 2. Kelemen 5198 pont, 3. Varga 5046 pont. £ A csehszlovák ifjúsági lab­darúgó-válogatott Északnyugat-Né­metország válogatottja ellen 1:1 arányú döntetlen eredményt ért el. 0 Az ausztrál atlétikai bajnok­ságon az 800 m-en az olimpiai baj­nok Doubel l:48,2-cel, 10 000 m en Clarké 28:43,6 perccel győzött. £ |án Kodéi vereséget szenve­dett a Puerto Ricóban folyó nem­zetközi teniszverseny negyeddöntő­jében. A csehszlovák Játékos 6:3, 4:6, 3:6 arányban maradt alul a chilei Fillollal szemben A Csehszlovák TV- ma 14,45 órai kezdettel helyszíni közve­títésben számol be a Lokomotí­va Košice—Slovan Bratislava labdarúgó-liga mérkőzésről. Holnap a csehszlovák TV mű­során 10,45 órától a Csehszlo­vákia—Franciaország női ko­sárlabda mérkőzés szerepei, majd 14 órától motorkerékpár­verseny közvetítése következik; 15 órától ismét nemzetközi női kosárlabda mérkőzés, 16 órától pedig nemzetközi úszóverseny lesz a TV műsorán. A budapesti TV vasárnap 16,25 órai kezdettel Telesport című adása keretében beszá­mol a Sziklai Sándor ökölvívó emlékverseny döntőiről, majd tudósítást ad a Vasas MTK baj­noki labdarúgó mérkőzésről.