Új Szó, 1968. november (21. évfolyam, 302-331. szám)

1968-11-18 / 319. szám, hétfő

A SPARTA SZÉPEN JUBILÁLT * A BÁNIK OSTRAVA TARTJA A LÉPEST * A SLAVIA TOVÁBBRA IS SEREGHAJTÓ * BRAVŰROS LOKOMOTÍVA GYŐ­ZELEM KASSÁN * MA LESZ AZ INTER-SLOVAN HELYI RANGADÓ Meglepetések a 1 0. fordulóban A csehszlovák I. labdarúgó-liga 10. fordulójának mérkőzéseit három napon át bonyolították le. Szom­baton a prágai Sparta nem várt nagyarányú vereséget méri a bajnok Sp. Trnavára. Va­sárnap a kemény t e p 1 I c e i esapat msgállítot­ta a Dukla sikeres elônyomulását. A kassal Lokomotíva idegenben szerzett két értékes pontot, míg a V S S odahaza győzte le az újonc Uokla Banská Bystricát. Talán már nem is olyan nasy meglepetés, hogy az ugyancsak újonc Pardubice vendéglátóként a S I á v i á t Is két vállra fektette. Az Ostrava, amely pardu­S parta Trnava háromfeivoittisos bicéi vereségéig nem talált legyőaőre, ezúttal ven­déglátóként tett ki magáért és a Trenčín­nel szemben mindkét pontot biztosította magának. A 10. fordulóban esedékes Inter— Slovan helyi rangadót vasárnap kellett volna lejátszani. Mivel a Slovan későn és fáradtan érkezett haza a portói KEK mérkőzésről, kölcsönös megegyezés értelmé­ben a nagy érdeklődésre számító mérkőzés ma 15 órai kezdettel a Slovan pályán kerül lebonyolítás­ra, tehát a második félidő nagyobb fele villany­fénynél játszódik le. A pályaválaszté-csere azt Je­lenti, bogy a tavaszi helyi rangadó vendéglátója lesz az Inter Bratislava. Beavatottak úgy tudják, hogy Popluhár a mai találkozón búcsúzik együtte­sétől, a Slovantól, és Franciaországba ntazik, ahol hivatásos játékosként szerepel. 3:1 (1:0) Prága, BOOO néző, Játékvezető Krňávek, góllövők: Mráz, Mašek és Veselý, illetve Majernik. A Sparta Praha csapata, amely éppen e fontos mérkőzés napján ünnepelte fennállásának 75. év­fordulóját, a havas talajon és szüntelen további havazás köz­ben, jubilánshoz méltó játékkal rukkolt ki és tetszetős arányban készlete megadásra a válogatot­takkal telitüzdelt bajnokcsapatot. Szinte mindvégig a Sparta volt az irányító fél, s a nagyobb erő­bedobást is az ő részéről láttuk. Győzelméből jelentős részt vál­lalt Kvašňák, aki ezúttal Ismét kiváló játékmesternek bizonyalt, de különösen a megelőző szerelé­sek, valamint az indítások terén nyújtott nagyszerűt. Az egyik szöglet utáni fejese bizony gólt érdemelt volna. Kívüle Kouba ka­pus, Mašek és Vrána nyújtott na­gyon jó teljesítményt. Mašek sza­badrúgásgólját tanítani kellene. A vendégeknél a védelemben Jarábek volt a legjobb, de nem érheti kifogás Majernikot sem. A középpályán csak Knna volt kifo­gástalan, míg elői az első félidő­ben Adamec lövőkedve és Svec irányítókészsége volt elismerésre méltó. Mráz gólja a helyzetfelismerés mintaképe volt. Remekül feltalál­ta magát a kapu előtti kavarodás­ban. Mašek góljáról már volt szó, mfg B. Veselý gólja annak volt köszönhető, hogy a válogatott szélső nem Ismer elveszett labdát, lecsap a lepattanó lövésekre ts. Majernik gólja Adamec átadása után már csak mérsékelte a trnavai balsiker arányát, (zaj helyzetet, melyből egyenlíthetett volna. Jók: Krár, illetve Flešár, Slo­siarik és Lu2a. 1:0(1:0) Ostrava Trenčín Ostrava, 12 000 néző. Játékveze­tő: Kalas. Góllövő: Poštälka. Rossz talajú pályán, de arány­lag kellemesen meleg Időben folyt le a küzdelem. Az első fél­időben nagy fölényben játszott a bazal csapat, csatárai gyakran közelítették meg az ellenfél ka­puját, ott azonban Rlhošek nagy­szerű formában védett. A 45. percben mégis megszületett a Bánik győzelmet jelentő gólja. Bartalský átadásából Poštulka közeli lövése a hálóba talált. Szünet után a bazalak már nem bírták a maguk által diktált Ira­mot, visszaestek. A pálya köze­pét a vendégcsapat uralta. A 03. percben Masný óriási helyzet­be került, de hibázott, s igy el­maradt az egyenlítés. A győztes csapatban Schmucker megbízható kapuőrnek bizonyult. A hátvédsorban Večérek, a fede­zetek közül Oudák, a csatárok közül pedig Poštaika és Bartal­ský tünt ki. A mezőny legjobbja Rihošek, a trenöíniek kapusa volt. A vendégek együtteséből Pokorný, Čemez, Masný és Nagy játékát is dicséret illeti. 1:2(1:2) Žilina Lokomotíva 2ilina, 3000 néző. Játékvezető: Pouček. Góllövők: Pažický, Illet ve Mravec és Srbccký, (öngól). Nehéz, csúszós talajon is jó színvonalú mérkőzést vívott a két csapat. A hazai együttes az első félidőben vesztette el a mér­kőzést, pedig ekkor nyújtott jobb teljesítményt. Az első 45 percben a žilinaiak irányították a Játékot, s több gólhelyzetet is teremtet­tek. A kassal együttes megerősí­tette védelmét, de gyors ellentá­madásokat is indított. Már a má­sodik percben Mravec fejese a hálóba talált. A sokat támadó ži­linaiak a 11. percben Pažický ré­vén egyenlítettek. A 34. percben dőlt el a mérkőzés sorsa. Móder szabadrúgást irányított, mintegy 25 méterről. A labda Srbeckýn irányt változtatott és a meglepett Smak kapns mellett a hálóba ke­rült. Fordulás után továbbra ls a žlllnalaknak volt több gólhelyze­tük, de az eredményen változtat­ni nem tudtak. A 60. percben Ku­delka, a 68. p-ben Takács, a 78. p-ben pedig Zigo hagyott ki olyan 4:2 (2:0) vss B. Bystrica Kassa, 2000 néző. )átékvezctő: Szarka. Góllövők: Strausz (2) és Daňko (2) illetve Šarišský és Petrovič 11-esből. Átázott pálya várta a csapato­kat. A mérkőzés alatt is esett az eső. A hazai együttes — hosszú idő után — végre teljes összeál­lításban vehette fel a küzdelmet, játszott már Boroš, Daüko és Bomba is. A VSS minden tekin­tetben felülmúlta ellenfelét, győ­zelme egy pillanatig sem volt kétséges. Már 4:0-ra vezetett. A 13. és 25. percben Strausz, a 67. és 68. percben pedig Daüko jut­tatta- a labdát az ellenfél hálójá­ba, és sok olyan helyzet akadt még a vendégek kapuja előtt, amelyet góllá lehetett volna érté­kesíteni. A nagyarányú győzelem azon­ban elmaradt, mert a hajrában a fölényeskedő védelem két gólt „hozott össze", méghozzá 4 per­cen belül. A 84. percben Šariš­ský javított az eredményen, két perccel később pedig Petrovič tizenegyesből ért el újabb gólt. A VSS Jól játszott ezen a mér­kőzésen. Kitűnő volt az összjáték. A csatárok gyakran és élesen lőttek, s a látottak alapján jóval nagyobb győzelmet kellett volna elérnie. A vendégeknél csak az igyekezetet lehet dicsérni. Jók: Švajlen, Desiatnik, Daňko, Scherer és Strausz, Illetve Cho­van, Skorupa és Vodecký. 2:0 (0:0) Teplice Dukla Teplice, 6000 néző. Játékvezető': Smejkal. Góllővő: Stratil (2). A csúszós pályán" nagyon szép és küzdelmes mérkőzést vívott a két csapat. A 90 perc túlnyomó részében kiegyenlített küzdelem folyt a pályán, a hajrában azon­ban felülkerekedtek a hazalak. A Dukla védelme két hibát vétett, és ez két pontjába került a csa­patnak. A Dukla az első félidőben veze­téshez juthatott volna, de Strune, aki egyedül tört kapura, elhamar­kodta a helyzetet. A 46. percben Strune ütközött Kamenik kapussal, és a prágai |átékost le kellett cserélni. A 65. percben Cmarada hazaadását a fürge Stratil elcsípte és biztosan lőtt Viktor hálójába. A 70. perc ben Novák és Viktor nem értet­te meg egymást, a szemfüles Stra­til Ismét felismerte a helyzetet, és ezúttal sem hibázott. A mérkőzés utolső percében Ne­dorost három Játékost is kicsele­zett, de bombáját Kamentk hárí­totta. A Duklában Viktor Jól védett. A védelemben a gólt megelőző hibá­tól eltekintve Novák és Bendi Je­leskedett. A fedezp.tsorban Geleta és Vojkúvka, a csatársorban Strune, Nedorost és Vacenovský játéka tetszett. A hazai együttesben Kamenik megbízhatóan védett. Slibnr és Se­tlnský, valamint a középfedezet Vltü Játszott jól. Dicséretet érde­mel még a középpályás Jflek és a Stratii—Gomola balszárny. 2:0(1:0) Pardubice Slávia Pardubice, 12 000 néző. Játékve­zető: Živný. Góllövők: Lazar és Kára. A pardubicei nézők csupán a hazalak teljesítményével voltak maradéktalanul elégedettek. A Slávia szurkolói viszont Ismét tu­datosíthatták, hogy mai csatárso­ruk nem képes életrevaló lövéssel befejezni az akciókat. ütösfogatuk rengeteget pepecselt, keveset mozgott, és így az sem segített rajtuk, hogy a szokás szerint minden labdával Veselýt keres­ték. A hazalak határtalan lelkesedés­sel küzdöttek és győzelmük na­gyobb arányú ls lehetett volna. Vosta sok bombát hárított, egy ízben Tesil az üres kapuból fe­jelte ki a labdát, és Hojsik lövé­se a kapufán csattant. A Slávia csalódfist okozott. Já­tékosai közül csupán Vošta, Sí­rnék és Linhart nyújtott elfogad­ható teljesítményt. Nepomucký és Konečný csődöt mondott. Lukéč nem támadó típusú labdarúgó. A Pardubice nagyon jől Játszott. Líška megbízható kapuvédőnek bizonyult. A védelemben Körinek, Tichý, és Procházka Jeleskedett. A levegőben Možiš korlátlan úr volt. A két középpályás Lazar és jlrousek egy klasszissal jobban Játszott mint ellenlábasaik. A csa­tárok közül a gyors és lelkesen kUzdö Veverka volt a legjobb. AZ I. LIGA ÁLLÁSA: 1. Trnava 117 13 17:10 15 2. Ostrava 1045 1 11:8 13 3. VSS 11$2 417::11 12 4. Lokomotíva 10 523 11:13 12 5. Slovan 934 2 11:8 10 6. Trenčín 104 24 15:13 10 7. Sparta 10 4 24 8:7 10 8. Dukla 10 4 24 18:18 10 9. Pardubice 104 2 4 11:14 10 10.Inter 92 5 2 12:8 9 11. Teplice 103 34 12:15 9 12. Žilina 1025 3 7:12 9 13. B. Bystrica 103 07 9:15 8 14. Slávia 10 2 1 7 5:14 5 II. liga A II. labdarúgó-liga utolsóelőt­ti őszi fordulójában a nagy ér­deklődéssel várt Prešov—Nitra rangadón, a vezető nitraiak sú­lyos vereséget szenvedtek. Ugyan­akkor meglepetés született Tfine­ccn is, mivel a másik bajnokje­lölt pontot vesztett otthonában. Az élen a helyzet most a követ­kező: Trinec 18, Nitra 17, Prešov 16, Gottwaldov 15 pont. Tatran Prešov—AC Nitra 4:0 (2:0). Mintegy 2500 néző előtt folyt le a rangadó. A hazai csa­pat biztosan nyert, Semka (2), Turcsányi és Jenčík góljaival. A mérkőzést Mitrič vezette. TŽ Tŕinec—NHKG Ostrava 1:1 (1:1). A 4000 néző biztos hazai győzelmet vájt, de csalódott. Gól­lövők: Boncák, Illetve Lichtnégl. Partizán Bardejov—Lokomotíva Sp. N. Ves 2:1 (1:0). Góllövők: Balent és Meliško, Illetve Köteles. Zbrojovka Brao— Zemplín Mi­chalovce 2:0 (0:0). Góllövők: Far­mačka, és Svoboda. Lopotka Já­tékvezető túl szigorúan ítélt ti­zenegyest, a nagymihályiak ellen, s ebből szerezték meg a brnóiak a vezető gólt. Strojárne Martin— TJ Gottwal­dov 1:3 (1:0). Karko góljára szü­net utan a vendégek Jurán (2), és Tichý révén válaszoltak. Slovan Bratislava „B"—TJ Vít­kovice 4:3 (1:0). A nehéz talajú pályán a hazai esapat már 4:0-ra vezetett, Valenta (2), Cobej és Urban góljaival. A vendégek SIÍž, Nemec és Dušánek révén alapo­san szépítettek. A mérkőzésnek mindössze bét(!) fizető nézője volt. ZVL Pov. Bystrica—Baník Hand­lová 4:0 (2:0). A hazaiak Brada (2), Pajerchin és Zitňánský gól­jával fölényesen győztek. • • • „A"-csoport: Kladno—Jičln 5:0, Sparta ,,B"— Dukla Cbeb 1:0, Sko­da Plzeň—Dukla Praha „B" 3:0, Chomútov—Ostí nad Labem 3:0, Jablonec—Hradec Králové 2:1, Tá bor—Most 2:1. Jablonec és Plzeň egyenlő pont­számmal áll az élen. A vesztett pontokat tekintve a Bohemians is ugyanúgy áll mint a két vezető csapat, de Vlaším elleni mérkő­zésének elhalasztása miatt egy mérkőzéssel kevesebbet Játszott. A sportfogadás hírei A ŠPORTKA 46. játékhete eísö húzásának nyerőszámai: S 7 8 15 48 49. Prémiumszám: 2. A SAZKA 46. Játékhetének 12 ta­lálatos szelvénye: 123456789 10 11 12 112011101 1 1 X A 4. mérkőzést (Inter Bratislava —Slovan Bratislava (ma Játsszák, s ezért ezt az eredményt nem ve­szik figyelembe. A MAT FIS szombati (novemker 16-1) húzásának nyerőszámai: 12 28 32 33 38 39. Röplabdatorna a November 17 Kupáért PrágáBari a Sparta Játékoscsar­nokában röplabda-tornát rendez­tek a November 17. Kupáért. Eredmények: Nők: Csehország— Morvaország 3:0 (11, 3, 10). A cseh főiskolás lányok győzelme egy pillanatig sem volt vitás. 'Csehország—Szlovákia 3:2 (—13, 10, 9, —15, 4). A legizgalmasabb' a 4. Játszma volt, amelyben Cseh­ország 14:7-re vezetett és 3 mér­kőzés labdája volt. A szlovákiai lányok kiharcolták a 2:2-őt, de az 5. játszmára már elfogyott az ere­jük. Férfiak: Morvaország—Csehszlo­vák Juniorok 3:1 (2, 11, -12, 8). A győztes csapat nagyobb rutin­jának köszönheti sikerét. Csehor­szág—Szlovákia 3:0 (8, 7, 10). A cseh együttes minden tekintetben felülmúlta ellenfelét. Szlovákia— 'Csehszlovák Juniorok 3:2 (12, —11, 6, —9, 7). Az esélyesnek tartott Juniorok alulmaradtak a formába lendült szlovákiai főiskolásokkal szemben. Morvaország—Csehország 3:0 (12, 10, 10). A torna esélye­sel ezt az akadályt ls biztosan vették. JÁN POPLUHÁR, a Slovan Bratislava kiváló kö­zéphátvédje, aki évek hosszú során át a Csehszlovák váloga­tott egyik pillére volt, a mai SLOVAN—INTER rangadón bú­csúzik együttesétől, játékos­társaitól. Sikeres aktív pálya­tatásra tekinthet vissza, s egyi­ke azoknak a játékosoknak, akik mindig kivették részüket a csapatmunkából, apait-anyait beleadtak a küzdelembe. Sport­szerűen élt és játszott. A fia­talabb évjáratok tehetségei példát vehetnek tőle. (Alexy feív.) Az I. jégkorong-liga 17. fordu­lójában a csatárok nem Jelesked­tek. Ennek ellenére egy változás történt. Az éllovas Jiíí Holíkot befogta Jlíík. Tizenhat gólós JM Holik (Jih­lava), Jlíík (Brno). Tizenöt gólos: Golonka, Nedo­manský, (mindkettő Slovan). Tizenhárom gólos: Sevčfir, Čer­ný, (mindkettő Brno), Havei, (Sparta). Tizenegy gólós: Grandtner (Slo­van), Párti (Budéjovice), jaroslav Holík (Jihlava). Tíz gőlós: Marík, Suchý (Jih­lava), Špaček (Brno). • A junior tornászok Olomouc­ban folyó országos bajnokságán az egyes szereken a következő versenyzők győztek — talaj: Ve­čera, lólengés: Nehasli és Sta­novský, gyűrű: Nehasli, lóugrás: Taršínský, korlát: Nehasli, nyúj­tó: Nehasli. Nemzetközi események ATLÉTIKA. Az 1974-es Európa­bajnokságot Spanyolország kíván­ja megrendezni. A spanyol szö­vetség döntését már nyilvános­ságra hozták. SÚLYEMELÉS. Kozi Miki Osaká­ban megjavította súlycsoportjá­nak világcsúcsát a szakításban. Miki 113,5 kg eredményt ért el, ami fél kilogrammal jobb, mint eddigi világcsúcsa volt. LABDARÚGÁS. Az UEFA elha­tározta, hogy kiírja a második amatőr Európa bajnokságot. Erre december 15-ig lehet jelentkezni. A bajnoki cím védője Ausztria. KOSÁRLABDA: Megkezdődött a BCK-ért folyó küzdelemsorozat. Az első fordulóban a csehszlovák és a magyar bajnok nem kapott ellenfelet. Az olasz Oransoda Cantu együttese 97:51 arányban győzte le a luxemburgi bajno­kot. Brnóban befejezték a Nem­zetközi Diákszövetség Serlegéért vívott tornát. Az elsőséget a Technika Brno csapata szerezte meg, amely utolsó mérkőzésén a hamburgiakat 80:61 arányban le­győzte. JÉGKORONG. A BEK első fordu­lójában a svéd bajnok IF BrynSs 17:4-re nyert a Valerengen Oslo ellen. A CSZKA Moszkva Toklóban szerepelt, ahol Japán válogatottja ellen 23:4-re győzött. November 30-tól december 8-ig érdekes nemzetközi tornát bonyolítanak le Moszkvában a Szovjetunió „A" ős „B", valamint Kanada és Finn­ország válogatottjai között. Tizen­egy ország Jelentkezett eddig a Jugoszláviában megrendezendő jégkorong világbajnokság „B" csoportjának küzdelmeire. OSZÁS. Don Schollander, aki a két legutóbbi olimpián 5 arany és egy ezüstérmet szerzett, de­cember 28-án megnősül. Penny Stark 22 éves lányt veszi felesé­gül. TENISZ. Nagy-Britannia fedett­pályás nemzetközi bajnokságán az ausztrál Court nyerte a nőt egyest, míg a férfi egyes döntő­jében a dél-afrikai Hewltt 4:6, 6:2, 8:4, 10:8 arányban győzött a kaliforniai Lutz ellen. TORNA. Véra Cáslavská-OdloZl­lová Capri szigetén tett nyolcna­pos látogatása után férjével együtt most Nápolyba utazott. KÉZILABDA. A bukaresti nem­zetközi tornán Románia 17:11 arányban győzött Magyarország ellen. Prága női válogatottja Uherské Hradlštén 10:9 arányú vereséget szenvedett Bukarest csapatától. 47. fogadóhét I. LABDARUGÓ LIGA 1. Slávia—Ostrava. A nagymultú prágai csapat az ú) idényben dicstelenül, a vendég-együttes pe­dig nagyon jól szerepel. Itt az ideje, hogy a Slávia megkezdje a pontgyűjtést. Tippünk: X, 1. 2. Dukla Praha—Pardubice. A katonák bizonyára ezúttal akarják kiküszöbölni a teplicei csorbát. Tippünk: 1. 3. Dukla B. Bystrica—Teplice. Az újonc nagyon szeretne újabb két pontot szerezni, de lehet, hogy csak az egyik marad nála. Tippünk: X, 1. 4. Slovan Bratislava—VSS. Na­gyon sok függ attól, vajon a Slovan csatárok végre magukra találnak-e. Ha nem, újabb pont vándorolhat el a vendégcsapattal. Tippünk: 1, X. 5. Lokomotíva—Inter. A kassai csapat az őszi Idény egyik kelle­mes meglepetése. Az Interre ne­héz percek vfirnak. Tippünk: 1, X. 8. Sp. Trnava—Žilina. A vendég­csapat általában nagy ellenállást tanúsít a trnavalakkal szemben, de ez most kevésnek Ígérkezik még a félsikerhez ls. Tippünk: 1. 7. Trenčín—Sparta Praha. Nagy harc és hazai győzelem várható. Tippünk: 1. II. LIGA: 8. Dnkla Cheb— Vlašim. A ven­dégcsapat nagyobb játékerőt kép­visel, de a legvalószínűbb a döntetlen. Tippünk: 2, X. 9. Most—Skoda Plzeň. A plzeňi együttes szeretne visszajutni az I. ligába, s ezért teljes sikert akar elérni. Tippünk: 2. 10. Bohemians—LIAZ Jablonec. A volt első ligás prágai zöld-fehé­rek győzelme várható Tippünk: 1. 11. Gottwaldov—Tfinec. Itt ls a hazai pálya előnyének kellene maradéktalanul érvényre Jutnia. Tippünk: 1, X. 12. Sp. Nová Ves—Prešov. < A prešovlak megtáltosodtak, s a nyitralak ellen elért nagyarányú győzelme után legalább az egyik pontra esélyesek. Tippünk: X, JL