Új Szó, 1968. augusztus (21. évfolyam, 322-240. szám)

1968-08-04 / 214. szám, vasárnap

Kozičová országos csúccsal duplázott Négy országos csúccsal folyt atődott a 49. csehszlovák úszó­bajnokság. Ezek közül kiemelkedik az Európa-rekorder Kozi­čová teljesítménye a 400 m-es gyorsúszásban. Ezzel a győzel­mével már a második bajnoki cíinét szerezte meg, s a mai versenyek során biztosan háromra növeli aranyérmeinek szá­mát, hiszen a 200 m-es gyorson nincs komoly ellenfele. Az 1967/68-as labda­rúgóidény befeje­zése után mindmáig folytatódtak a Rap­pan Kupa küzdel­mei, de más nagyon érdekes nemzetközi mérkőzésekre is sor került. Lehetőséget kaptak a fiatal te­hetségek is. KözülUk I. Bouška, a Sparta tehetséges játékosa elnyerte a Slovan pálya közönségének tetszését a Sparta— Ajax mérkőzésen, ahol a szőke svéd Danielssennel vívott nem egy sikeres párharcot. (CSTK felv.) Ismét egy világcsúcs az USA-ban Az Egyesült Államok úszóbajnokságának második napján is világcsúcs született. A 200 méteres női gyorsúszásban a 15 esztendős Wetzel 2:08 percre javította Pedersen 2:09,5 perces világcsúcsát. A régi világcsúcson belül úszott Debbie Meyer Meglepetések is akadtak a második és a harmadik ver­senynapon. Váratlan volt a po­zsonyi Fischer győzelme a 200 méteres hátúszásban, valamint Solcová bajnoksága a 100 m-es női hátúszásban. Nők — 100 m hát: Solcová 1:12,2 — országos csúcs, 2. Menclová, 3. Kubková, 200 m vegyes: 1. Návestníková 2:39,3 perc, 2. Perková, 3. Romováč­ková. 400 m gyors: Kozičová 4:47,1 p — országos csúcs, 2. Poláková, 3. Hlaváčová, 200 m hát: Menclová 2:38,1 p — or­szágos csúcs, 2. Solcová, 3. Kupková. 200 m mell: 1. Mar­ková 2:53,3 p, 2. Svobodová, 3. Jelinková, 200 m pillangó: 1. Kašparková 2:44,0 p, 2. Slávič­ková M., 3. Bodíková, 4X100 m Így csalogatják a nézőket Nehezen válik népszerűvé az Egyesült Államokban az európai labdarúgás. A Mustang, a chica­góiak profiklubja mindent elkö­vetett, hogy becsalja pályára a nézőket. Egyik mérkőzésének min­den látogatója ingyen belépője­gyet kapott a klub következő ta­lálkozójára. Azután a pályára be­lépő első 500 látogatót megajándé­kozták egy-egy bőrtárcával. A • agy reklámmal beharangozott mérkőzés előjátékaként ének- és táncegyüttesek szerepeltek a pá­lyán, majd — „sláger"-ként — a játékosok 12 vadonatúj fulballab­dát rúgtak a közönség közé, — ajándékképpen. Miután mindezt már jó előre meghirdették, a mér­kőzésen összesen — 312B néző je­lent meg ... A magyar labdarúgó bajnok­ság őszi idényének rajtját az éllovas Vasas és a Győri ETO találkozója jelentette. Az első félidőben a Vasas volt a többet kezdeményező fél, mégis a győriek hagytak ki három hatalmas helyzetet. Szünet után élénkült a játék Irama. Az 51. percben Radics lövése a felső lécről pattant a kapu mögé. A 60. percben Mül­ler helyett Menczel jött be, s ez a Vasas csapatának javára vált. A 65. percben ugyan a kiugró Horváth a vendégeket juttatta vezetéshez, de három perccel később Radics fejese az egyenlítést eredményezte. A győrieknél Szaló jött be Var­sányi helyett. Az iram nem csökkent, a támadások mind­két oldalon váltogatták egy­mást, bár az igazság kedvéért meg kell állapítanunk, hogy a vendéglátók kísérletezései ve­szélyesebbek voltak. Farkas fe­jese a felső lécről pattant ki. A 85. percben az előretörő Mé­szölyt az ötösön buktatták. A * Az exbajnok Sparta Praha franciaországi portyán szere­pel. Első találkozóját Strass­bourgban játszotta, amelyen 3:l-re győzött a francia ama­tőrbajnokságban szereplő Pierti ellen. * Kolumbiában két találko­zót játszott a lengyel Gőrnik Zabrze együttese. Az első mér­kőzésen Bogotában 5:0 arányú győzelmet aratott a Millonaríos ellen, de a második találkozót Horgászdobó Y6 Güstrowban megkezdődött a horgászdobó világbajnokság. Az első két versenyszámban, a női céldobásban és a női skish­ben a magyar Bartli Zsuzsa szerezte meg az elsőséget. Eredmények: Női célba dobás: 1. Barth (magyar) 100 pont, 2. Engelcke (NDK-beli) 96 pont, 3. Vápová (csehszlovák) 96 pont. Skish-dobás: 1. Barth 94 p, 2. Engelcke, 3. Noack (mind­kettő NDK-beli). gyors: 1. Gottwaldov 4:31,1 — országos csúcs, 2. Bohemians, 3. Slávia Bratislava. Férfiak — 400 m gyors: 1. Drábek 4:30,3 p, 2. Lohnický, 3. Bránik, 200 m hát: 1. Fischer 2:17,3 p (orsz. csúcs), 2. Tichý, 3. Steiner, 200 m pillangó: 1. Petr 2:19,0 — a legjobb idei cseh­szlovák eredmény, 200 m gyors: 1. Lohnický 2:04,6 p, 2. Bránik, 3. Vokatý, 100 m hát: 1. Steiner 1:03,8 p, 2. Fischer, 3. Tichý, 200 m mell: 1. Očenášek 2:38,9 perc, 2. Litera, 3. Vordík, 400 m vegves: 1. Jiru.šek 5:03,3 p, 2. Cech, 3. Skála, 4X100 m gyors: 1. Dukla Praha 3:51,1 p, 2. CH Brno, 3. Gottwaldov. Hogy ezek az eredmények milyen távol vannak a világ­színvonaltól, azt a tegnapi és mai számunkban közölt ameri­kai úszóbajnokságon elért tel­jesítményekből is nagyon vilá­gosan kitűnik. (To—) Inter-győzelem Banská Bystricán Az SZNF nemzetközi tornájá­nak első mérkőzésén az Inter Bratislava labdarúgói 4:0 (0:0) arányú győzelmet arattak a Slá­via Novi Sad együttese felett. Szikora mesterhármasával já­rult hozzá a sikerhez, míg a negyedik gólt Solin lőtte. A ha­talmas záporeső miatt a játék­vezető a 10. percben félbesza­kította a játékot, amely csak 15 perces szünet után folytatód­hatott. tizenegyest Farkas értékesítet­te, s ezzel újabb két értékes ponthoz juttatta csapatát. A találkozó nem hozott kü­lönösebben magas színvonalú játékot, s a győri együttes de­rekasan állt helyt. Körülbelül egyforma mértékben hagyták ki a gólhelyzeteket a hazaiak és a vendégek is. Az eredmény, — bár szerencsés körülmény kö­zött alakult ki, — nem mond­ható igazságtalannak. A győzteseknél Mészöly, Ra­dics és Farkas, a legyőzöttek­nél Orbán és Stolcz teljesítmé­nye emelkedett elsősorban az átlag fölé. Vadas játékvezető megenged­te a kemény játékot, állítólag így fog cselekedni valahány magyar bíró. Ezzel is azt akar­ják elősegíteni, hogy a magyar játékosok hozzászokjanak a test-test elleni játékhoz, és ne lepje meg őket külföldön, ha a játékvezető kisebb lökésekért nem ítél javukra szabadrúgást. (za) 2:l-re elveszítették Cali város válogatottjával szemben. •k Az NSZK-ban több nem­zetközi mérkőzést játszottak. Eredmények: Shalke 04—Lei­c ester City 2:1, VFB Stuttgart­Belgrádi Partizán 2:2, München 1860—Wiener SC 4:1, SV Darm­stadt—Standard Liége 3:4. •k Az amszterdami DVS együt­tese saját pályáján 1:0 arányú vereséget szenvedett e Charlton Athletic csapatától. + A nyugati hírszolgálati iro­dák jelentései szerint a Dukla Praha szeptember 15-én New Yorkban szerepel, ahol egy be­mutató mérkőzés keretében megmérkőzik Izrael válogatott­jával. * Az AC Milano és az Inter­nazionale nem hajlandó játéko­sokat adni a Brazília elleni Vi­lágválogatottba. Ezek szerint november 6-án Rio de Janeiró­ban Facchetti, Mazzola, Domen­ghini (mindhárman az Inter já­tékosai), valamint Rivera és Schnellinger (az AC Milan lab­darúgói) nem ölthetik magukra a Világválogatott mezét. A verseny után az újdonsült fiatal világcsúcstartő a követ­kezőket mondotta: „Meglepőd­tem eredményemen, hiszen a délelőtti elődöntők során csak 2:13,9-et úsztam. A táv első fe­lében még Meyer vezetett majd­nem egy másodperccel." A 200 méteres férfi gyors­úszásban a 18 esztendős Mark Spitz 1:57,0 perccel legyőzte a tokiói olimpia négyszeres győz­tesét, Don Schollandert, aki a döntőben csalt a negyedik he­lyet szerezte meg. Ez az első eset, hogy a 22 esztendős Schollander az elmúlt hét év­ben nem védte meg bajnoki cí­mét úszásnemében. A verseny A fiatal teniszezők Galea Ku­pájának küzdelmei során Fran­ciaország válogatottja már 3:0 arányban vezet a Szovjetunió ellen és így bejutott az Idei döntőbe. Ellenfele a spanyol­olasz mérkőzés győztese lesz. Spanyolország a második nap után 2:1 arányban vezet az A 12 csapatot két csoportba osztották — „A" csoport: Ausztria, Olaszország, Szovjet­unió, Lengyelország, Törökor­szág, és Izrael. „B" csoport: Az NSZK, Finnország, Spanyolor­szág, Jugoszlávia, Görögország és Csehszlovákia. Az első fordulóban a cseh­Az NSZK bajnokságának nyol­caddöntcjében a csehszlovák Kodeš 6:2, 7:9, 8:10 arányú ve­reséget szenvedett az Olaszor­szágban végleg letelepedett ausztrál Mulligantól. További eredmények: Bungert (nyugat­német) — Loizeau (francia) 6:3, 6:2, JovanoviC (jugoszláv) —Crealy (ausztrál) 6:3, 6:3. A DUKLA portyagyozelme A Nyugat-Németországban poryázó Dukla Praha labdarú­gó csapata Leverküsenben 5000 néző előtt 4:1 (1:0) arányú győzelmet aratott a regionális liga élén álló helyi Bayern 04 együttese ellen. Góllövők: To­mánek (2), Hudec és Strune, illetve Brücken. BIKILA az NSZK-ban A freiburgi egyetemi klinika belgyógyászatáról a sebészetre vitték át a kétszeres maraton­futó olimpiai bajnok etiópi?'* Abebe K i k i 1 á t, akit réguvŕ­bi sérülésével ápolnak az NSZK­han. Az orvosi vélemény szerint a cumbizmában van húzódás. Nem valószínű, hogy műtétre kerül sor. Olimpiai szereplésé­nek nem lesz akadálya. után kijelentette: „Nem volt tö­kéletes a lábmunkám. Részt akarok" venni az olimpiai se­lejtező versenyeken."" Eredmények: Nők — 200 m gyors: Wetzel 2,08,0 p, még a hatodik helyezett is majdnem 2 másodperccel úszott jobb időt, mint amilyen Kozičová Európa­csúcsa. 400 m vegyes: Pedersen 5:10,3 p, 4X100 m gyors: Santa Clara 4:02,1 p. Férfiak: 200 m gyors: Spitz 1:57,0 p, még az ötödik helye­zett is két percen belüli időt úszott. 400 m vegyes: Hall 4:48,0 p, 4X100 m gyors: Los Angeles 3:35,3 p. olasz fiatalok ellen. A második napon a páros találkozókat bo­nyolították le. A Goven, Prossy kettős 7:9, 6:4, 6:3 arányban győzött a szovjet Korotkov, Volkov pár ellen. A másik párostalálkozó: Orantes, Munez—di Matteo, Pa­natta 3:6, 7:5, 6:3, 8:6. szlovák kosárlabdázók 78:50 arányban vereséget szenvedtek a vendéglátó spanyoloktól. To­vábbi eredmények: Jugoszlávia —NSZK 96:46, Szovjetunió—Iz­rael 54:40, Finnország—Görög­ország 64:54, Lengyelország — Ausztria 82:76, Olaszország­Törökország 60:56. s A spanyolországi Vigo váro­sában az elődöntők mérkőzései­vel folytatódott a nemzetközi találkozó: Guzman (e.cuadori) —Rodriguez (chilei) 6:4, 6:2, Couder (spanyol)—Mukerdzsi (indiai) 6:2, 6:3. se Gulyás István Ban Neuenach­ban (NSZK) folyó torna máso­dik fordulójában 6:3, 3:6, 6:2­re győzött a japán J. Watanabe ellen. Az említett japán fivére, K. Watanabe 6:3, 6:2 arányban bizonyult jobbnak a hazai El­schenbroichnál. Magyar siker Varsóban A lengyel fővárosban befeje­ződtek a nemzetközi öttusaver­seny küzdelmei. Az egyéni ösz­szetettben a magyar Bakó sze­rezte meg az első helyet 5055 pontos teljesítményével. Máso­dik helyen a szovjet Jarvet végzett 4875 ponttal. A harma­<l'k helyezett NDK-beli Kulik »771 ponttal fejezte be a ver­senyt. Az összetett csapatverseny­ben Magyarország 14 459 pont­tal végzett az élen, megelőzve a 14 070 pontos NDK-t és a 13 594 pontos Eszt SZSZK-t. CSAK EGY KISLÁNY VAN A VILÁGON... A neve Ada Kok. Nem éppen „kislány", mert 180 em magas és 85 kg súlyú a hollandok 21 esztendős világcsúcstartó pil­langóúszóia, de ő az egyedüli nő a világon, aki már két éve minden alkalommal térdre kényszeríti versenyszámaiban a világhíres amerikai csodaúszó­kat. Négy pillangószám világ­csúcstartója: 100 m f 1:04.5), 110 yard (1:05,1), 200 m és 220 yard (2:21/)/. Néhány évvel ezelőtt a nem­zetközi versenyeken még csak tapasztalatszerzésre jutotta ere­léből. Két évvel Tokió után azonban a 100 m pillangóban megjavította az olimpiai győz­tes amerikai Stouder világcsú­csát, s azóta nem szenvedett vereséget. A tavalyi mexikói előolimpián könnyedén. az úszóversenyek legértékesebb időeredményével győzte le az amerikaiak nagy reménységét, Dánielt. A 200 méteres pillan­góúszásban senki sem közelíti meg a világon. A kis Hollandiában kevés sportoló örvendett eddig olyan népszerűségnek, mint Ada Kok. Csak az olimpiai bajnoknő, Fanny Blankers-Koen, aki 1948­ban Londonban négy aranyat szerzett atlétikában. Szinte az egész ország reméli, hogy sok év után Ada személyében majd ismét holland olimpiai bajnokot üdvözölhetnek. Hogy milyen kemény mun­kát, akaratot, kitartást kíván ma az úszás, az nem szorul kü­lönösebb magyarázatra. Ada reggel hét órakor már az uszo­dában van, 1500 méterrel kezd, majd 25 sprintet úszik pillangó­ban 50 méteren. Ezt mindig mé­rik, s általában 35 mp-et mutat az óra. Minden 50 méter után 5 perces szünetet tart. Edzés után az irodába siet, ahol köze­pes fizetésű tisztviselőnő. Dél­után egy volt ökölvívóbajnok sportiskolájában erőnléti edzé­seken vesz részt. Ez rendszerint egy óráig tart, a programban súlyemelés, padgyakorlatok, váll-, comb-, hasizom gyakorla­tok és jóga szerepel. Á mindig mosolyogva és jókedvvel edző és versenyző Ada tavaly meg­únta az igényes edzéseket, és két hónapig egyáltalán nem edzett. Esténként gyakran láto­gatta a mulatóhelyeket. A fi­gyelmeztetéseket és a tanácso­kat megfogadta, és visszatért a medencébe. Ada Kok is rájött, hogy az úszók számára az aranyérem a vízben terem. Es ha mégsem sikerül? — Akkor nagyon fogom saj­nálni — mondotta —, de nem keseredek el, hiszen a sport, az csak sport. Hát ilyesmit sem mond min­den világklasszis. (TV) A csehszluvan . órai kezdettel a nemzetközi röplab­dátumáról, majd 16.55 órától az SZNF labdarúgótornájáról ad helyszíni közvetítést. A sportfogadás hírei A SAZKA 30. játékhetének nyereményelosztása: I. díj: 279 nyertes á 215 ko­rona, II. díj: 1976 nyertes á 35 korona, III. díj: 4970 nyertes á 15 korona, IV. díj: 9658 nyer­tes á 10 korona. A MATESZ 27—30. játékheté­nek nyereményei így oszlanak meg: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 57 nyertes á 11 200 korona, III. díj: 2728 nyertes á 295 ko­rona, IV. díj: 34 887 nyertes á 50 korona. 0 Roelants, a belgák világhírű hosszútávfutója a híres vaalada­leni edzőtáborban (Svédország) Inhúzódást szenvedett, és egy stockholmi kórházban gyógykezel­teti magát. A LABDARÚGÓ NB I ŐSZI RAJTJA VASAS— GYŐR 2:1 (0:0) Franciaország a döntő első résztvevője A külföld labdarúgása Vereség a junior kosárlabda EB-n Spanyolországban 12 ország részvételével kezdetét vette a harmadik junior kosárlabda Európa-bajnokság. A selejtező mérkőzéseket augusztus 6-ig játsszák le, míg a döntőkre au­gusztus 8—10-e között kerül s or. A bajnoki cím védője a Szov jetunió válogatottja. NEMZETKÖZI TENISZTORNÁK