Új Szó, 1968. május (21. évfolyam, 120-149. szám)

1968-05-30 / 148. szám, csütörtök

A BEK a szigetországban marad Manchester United—Benfica 4:1 (0:0, 1:1, 3:0, 0:0) (z) A londoni Wembley stadionban, a mindig emlékezetes 1966 os labdarúgó VB döntőjének színhelyén telt báz elfitt, az olasz Lo Bello ' játékvezetése Elellett játszották a BEK 13. dontőjét. A szinte hihe­tetlenül nagy érdeklődéssel várt párharcra a két együttes a követke­ző felállításban lépett pályára: MANCHESTER UNITED: Stepney — Brennan, Foulkes, Sadler, Dunne — Crerand, B. Charlton, Stlles — Best, Kidd, Aston. BENFICA: Henrique — Adolfo, Humberto, jacinto, Cruz — Graca, Coluna — Augnsto, Torres, Eusebio, Simoes. Hatalmas hangorkántóí kísérve indult el a labda útjára. Eleinte inkább az angol csapat erőltette a támadásokat. Az 5. percben Foul­kes került nagy helyzetbe, de lö­vését Henrique biztosan hárította. A portugálok valahány ellentáma­dása nagy veszéllyel járt. A 11. percben Eusebio, akit Stlles ár­nyékként őrzött, tisztára játszotta magát és mintegy 18 méterről le­adott bombája a felső lécről pat­tant ki. Ez annyira meglepte tár­sait, hogy azok a lehetőség kihasz­nálására szinte nem is gondol­tak. Utána pergötüz alakult ki a Benfica kapuja előtt, ám a véde­iem feladata magaslatán állt. Egyre több volt a szabálytalanság és Euseblonak néhányszor alkalma nyílt mintegy 18 méterről szabad­rúgásokkal veszélyeztetnie. Alta­iában az átadást választott, de egy lövése, amely túljutott a sorfalon, a figyelmes kapus zsákmánya lett. A Benfica-támadások bármilyen ve­szélyesek voltak is, a legnagyobb helyzetet Astnn hagyta kihaszná­latlanul, aki a 28. percben tisztá­ra játszotta magát, s azután óriá­si helyzetből a kapu mellé rúgta a labdát, pedig az egyébként kiváló portugál kapus tehetetlenül nézte a jelenetet. A játék néhány sérülés és ápo­lás miatt vesztett folyamatosságá­ból es a játékvezető valamit rászá­mított az eredeti 45 percre. Ismét nagyon rákapcsolt a M. United. Aston éles szögből leadott lövését nehezen védte Henrique. B. Charlton remek osztogatása után Aston ismét veszélyesen ki­tört és hatalmas lövését a kapus biztosan hárította. B. Charlton nagy percei küvetkeztek, s a nagyszerű irányító biztosította a hazaiak kezdeti fölényét. Ö volt az, aki ax 55. percben a kapu elé ivelödő labdát mesteri módon jut­tatta fejjel az ellenkexő sarokba. A manchesteri csapat megérde­melten jutott a vezetéshez. A 60. percben a remekül kifutó Hen­rique akadályozott meg egy újabb angol gólt. Csapatjáték szempontjából ha­tározottan a Manchester U. nyúj­tott többet a játéknak ebben a ré­szében. B. Charlton remek irányí­tásával és határtalan lelkesedés­sel vetették magukat minden pár­harcba. A 71. percben Henrique estében lábbal biztos góltól nen­tette meg csapatát. A 75. perc­ben a nagyszerűen helyezkedő Graca biztosan kiegyenlített. A gól szárnyakat adott a Benfiká­nak, s Coluna nagyszerű átadását álig fejelte a léc fölé Torres. Eu­sebio is remekül tört kl, lövését biztosan hárította Stepney. Euse­bio futtából Ismét hatalmas lövést küldött, de az angol kapus újra remekelt. Best Ígéretes támadás után az oldalhálóba lőtt. Mivel a rendes játékidőben dön­tetlen született, 2x15 perces hosz­szabbításra kellett soraak kerül­nie. Ennek eredményét lapvak el­ső kiadásában már nem hoxbat­tuk. Amire kevesen számítottak, be­következett. A rendes játékidő végén magáratalált Benfica a meghosszabbítás legelején össze­roppant. Best már a 3. percben (az összesítésben a 93.-ban) re­mek egyéni alakítással szerzett gólt. A következő percben lejpár­baj xajlott le Henrique kapuja előtt és Kidd, a tegnap 19. szü­letésnapját Ünneplő csatár remek érzékkel fejelt a hálóba. Még el sem ült az ünneplés zaja és Kidd a jobbszélen viharzott el, átadá sát B. Charlton ntólérhetetlen má­don, nagy hidegvérrel juttatta a portugál bálóba. A hosszabbítás másik részének elején Eusebio közeil lövését véd­te Stepney, majd még két eset­ben telte ártalmatlanná a világ­bajnokság gólzsákjának lövéseit. Lassan mindkét csapat belenyugo­dott az eredménybe, amely azt jelenti, liogy a BEK 13. kiírása során került először angol csapat birtokába. A Manchester United a védő jogán indulhat az újabb, 1968 69 es kiírásban is, s mellette az új bajnok, a Manchester City lesz az angol labdarúgás újabb BEK képviselője. — Tavaly a Cel­tic a szigetország északi (skót) részébe vitte a BEK-et, most kissé délebbre került a legértékesebb serleg, angol töldön marad. Hatalmas mérkőzés, a döntők döntője volt ez a találkozó. A Manchester U. kezdettől fogva többet kezdeményezett, de való­színűleg azt hitték játékosai, hogy ax egy gól már a győzelmet is jelenti. A Benfica feléledt és egyenlített. A hosszabbításban már csak egy csapat volt veszé­lyes. mégpedig a manchesteri. Megérdemelten nyerte a kupát. Csapatában B. Charlton volt az igazi vezéregyéniség, de Stepney, Stiles, Kidd és társai teljesítmé­nye is csillagos egyest érdemel. A Benfica veresége ellenére Jt benyomást keltett. Ismét abban a kellemetlen helyzetben volt, hogy „nem semleges pályán" kellett fel­vennie a küzdelmet a BEK döntő­jében. Hcrinque. Graca, Coluna és Eusebio voltak legnagyobb egyé­niségei. A kollektív játék terén a portugál együttes gyengébbnek bizonyult. Labdarúgó-híradó 1968. V. 30. SZOVJETUNIÓ. A legutóbbi baj­hoki forduló eredményei: Dinamó Moszkva— Torpédo Moszkva 3:5, Minszk—Kijev 0:0, Baku—Szpar­tak Moszkva 2:1, Donyeck—Rosz­tov 1:1, Alma Ata—Tbiliszi 0:0, [Taskent— Jerevan 4:0, Lugar.szk— Kutaiszi 0:1, Leningrád—Ogyesz­sza 1:1, Kirovabad— Lokomotíva Moszkva 0:1. Az élcsoport állása: Kijev 16, Szpartak Moszkva 15, Torpedó Moszkva, Kujbisev és Lo­komotíva Moszkva 13—13 pont. BELGIUM. Brüsszelben a helyi Anderlecht együttese 3:1 (1:1) arányú győzelmet aratott az olasz Inter felett. Góllövők: Teugels, Martens és Peeters, Illetve Cap­pelini. A találkozót 25 000 néző előtt játszották. HOLLANDIA. A Rappan Kupa „A" csoportjában szereplő ADO Dea Haag 2:0 (1:0) arányban győzött az FC Lngano ellen. AUSZTRIA. Barátságos mérkőzé­sen az Eintracht Frankfart 3:1 arányban bizonyult jobbnak a Wienner Sportklub együttesénél. NSZK. A Vasas Ifjúsági labda­rúgó-csapata ma az NSZK-ba uta­zik nemzetközi tornára. A fried­rlchshafenl küzdelemsorozatban 16 ifjúsági együttes vesz részt. Világbajnoki rendszerben zajlik majd le a torna, a selejtezők 4— '4-es csoportban kezdődnek meg. A Vasas ellenfele a selejtezőben a Bologna, a Hamburger SV és a Friedrlchshafen csapata lesz, Jú­nius 2-án, 3-án és 5-én. A Vasas fiatalokat Machos Ferenc edző vezeti az NSZK-ba. MAGYARORSZÁG. Vasárnap Is­mét megrendezik Budapesten a ha­gyományos színészek—újságírók labdarúgó mérkőzést. Ezen a két csapat felállítása a következő lesz: Színészek: Koós — Hadlcs, Komlós, Kazimir, Fonyó, Szirtes —• Aradszky, Papp László, Bítskey, Zenthe, Suka. Csere: Tahi — Tóth, Horváth, Fülöp, Bujtor, Czlbulás, Bodrogi, és Juhász. Újságírók: Pé­ter — Karinthy, Görner, Nagy — Siklósi, Lantos — Vedres, Bosko­vlcs, Barcs, Bokodi, Vándor. Cse­le: Sipos, PongrScz, Vitray, Vár­konyi, Slrokmány, - Kovács, Bor­bély és Vlsi. Felvételünk a Csehszlovákia—Iz­rael találkozó egyik jelenetét örö­kíti meg. A csehszlovák váloga­tott 105:46 arányú fölényes győ­xelmet aratott. Teniszhírek Franciaország nemzetközi te­niszbajnokságának első fordulójá­ban a következő érdekesebb ered­mények születtek: férfiak: Kalo­geropoulos (görög)—Howe (auszt­rál) 3:6, 6:4, 6:4, 6:4, Mandarlno (brazil)—Chanfreau (francia) 6:3, 6:3, 7:5, Tiriac (román)—Denlau (francia) 6:1, 6:1, 6:1, Drosart (belga)—Bartlet (ausztrál) 7:5, 6:2, 2:6, 7:5. Nők: Mellville (auszt­rál)—Nenot (francia) 6:1, 6:1, Baksejeva (szovjet)—Lundquist (svéd) 7:5, 3:6, 8:6, Richey (ame­rikai)—Diaz (brazil) 6:0, 8:2. A csehszlovák Vopičková ellenfele Rouire feladta a mérkőzést így küzdelem nélkül Jutott « harma­dik fordulóba. Európában további két nemzet­közi tornát akarnak megrendezni profik részvételével. A hamburgi rendezők úgy határoztak, hogy az NSZK idei nemzetközi bajnoksá­gát ls nyílt tornaként rendezik. Ezen részt vesznek t Hunt cso­port profijátékosai: Newcombe, Roche, Buchholz, Ralston, Drysda­le, Pllics, Taylor, és Barthes. • t A Az augusztus 25—szeptember 1 között Pörtchahban sorra kerülő osztrák nemzetközi bajnokságot ls nyílt tornaként rendezik. A nem­zetközt szövetség már elküldte hozzájárulását az Osztrák Tenisz Szövetségnek. BRAZÍLIA Pele nélkül utazik Európába A brazil labdarúgó-válogatott Június második hetében kezdi meg európai portyáját. Az euró­pai körútra a következő 22 Játé­kos utazik: Picasso, Lula, Carlos. Alberto, Ze Maria, Jurandír, Brito, Diaz, Joel, Rildo, Sadi, Piaxza, De­nilsson, Paul Borges, Natal, Rive­lino, Gerson, Cesar, Roberto, Tos­tao, Jairzinlin, Edu, Eduardo. A csapattal nem tart Pelé, akit klubja nem volt hajlandó a válo­gatott rendelkezésére bocsájtani. Mint ismeretes, Brazília június 23-án Csehszlovákiával játsxlk Bratislavában. A brazil keretben 5 olyan Játékos van, akik szere­peltek a legutóbbi labdarúgó-vi­lágbajnokságon. Ezek: Brito, Ger­son, Tostao, Jairzinho és Edu. Utólag meghívták a csapatba a 28 esztendős Djalma Santost, aki ugyan nem jön Európába, de egy mérkőzésen még szerepel Uru­guay ellen, hogy elérje 100. válo­gatottságát. A brazil válogatott európai állomáshelyei: NSZK, Len­gyelország, Csehszlovákia és Ju­goszlávia. Pospech és a Slávia Bratislava nyerte az országos öttusa bajnokságot' Mosonmagyaróváron a lovag­lással értek véget Csehszlovákia idei Altosa bajnokságának küz­delmei. A negyedik számig Kupka vezetett, tegnap a lovaglásban azonban gyengén szerepelt és kénytelen volt átadni ax első he­lyet a bratislavai Pospechnek, akinek ex egyúttal az országos bajnoki címet is jelentette. A csa­patversenyben a Slávia Bratisla­va első csapata végzett az első helyen. A lovaglásban Pospech nem szerzett hibapontot és így a har­madik legjobb eredményt érte el. Kupka a harmadik, 10. és 11. aka­dályt verte, amiért 90 pontot vontak le eredményéből. A tavalyi bajnok Borgula két aka­dályt vert, kétszer pedig leesett a lováról, ezzel 400 pontot vesz­tett és visszaesett a 7. helyre. Az országos öttusa bjnokság végeredménye: egyéniben: 1. Pos­pech (SVŠT Bratislava) 5064, 2. Kupka (I S Praha) 5031, 3. Kurha­jec 4970, 4. Bilüík 4915, 5. Polák 4760, 8. Košinár (mind SVŠT Bra­tislava) 4731. Csapatban: 1. Slávia Bratislava I. 14 765, 2. Slávia Bratislava II. 14 304, 3. Slávia Bratislava III. 13 529, 4. Slavín Bratislava 13 411, 5. FS Praha 12 B98, 6. Lokomotíva Praha 12 133. A sportfogadás hírei A ŠPORTKA 21. játékhete első húzásának nyereményelosztása: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 65 nyertes, á 17 100 korona, III. díj: 4119 nyertes, á 395 korona, IV. díj: 70 758 nyertes, á 40 korona. A prémiumclosztás: I. és II. díj: nincs nyertes, 111. díj: 10 nyertes, á 5700 korona, IV. díj: 151 nyertes, á 1210 korona. A második húzás nyereményei: I. díj: nincs nyertes, II. díj. 50 nyertes, á 14 900 korona, III. díj: 2583 nyertes, á 410 korona, IV. díj: 47 969 nyertes, a 40 korona. Prémiumclosztás: I. és II. dij: nincs nyertes, III. dij: 10 nyertes, á 3450 korona, IV. díj: 209 nyertes, á 490 korona. Trnava ismét a KK döntőjében Vardar Szkopje— Trnava 2:2 (0:1) A labdarúgó KK-elődöntő visszavágó mérkőzésén a trnavai csa pat • következő felállításban lépett pályára: Geryk — Dobiáš, |a­rábek, Hagara, Zlocha — Knna, Hrušecký — Martlnkovič, Svec, Fandol, Kabát. A vendéglátó Vardar Szkopje együttese négy állandó játékosát volt kénytelen nélkülözni, mivel a legutóbbi bajnoki mérkőzésről hazafelé jövet egy vonatszeren­csétlenség következtében kisebb­nagyobb sérüléseket szenvedett a négy labdarúgó. A mérkőzés előtt azt kérték a trnavaiaktól, hegy egyezzenek bele egy kölcsönjáté­kos szerepeltetésébe. Így került a vendéglátók csapatába a Jugo­szláv labdarúgás „fenegyereke", a még mindig népszerű Sekula­rac. A játék azonban már nem nagyon ment neki, szünetben le­cserélte az edző. Négygólos előny birtokában, rutinosan, magabiztosan Játszott a Trnava. Igaz, hogy az egész mérkőzés folyamán a házigazdák nagy fölényt harcoltak ki, de a csehszlovák csapat védelme ki­tűnően játszott. A trnavaiak csak szórványos ellentámadásokkal próbálkoztak. A Vardar Játékosai nagy fölényük következtében számtalan gólhelyzetbe kerültek, de azokat rendre elhibázták. A 19. percben Vrbica került nagy helyzetbe, teljesen egyedül tört Geryk kapujára, a döntő pillanat­ban azonban hibázott. Hat perc múlva egy ellentámadás után Hrnšecký a kapufát találta eL majd Martlnkovič került nagy helyzetbe. A szórványos trnavai ellentámadások a 33. percben gólt eredményeztek. Svec Jól eltalált lövéssel megszerezte a Trnava vezető gólját. Továbbra is nagy fölényben játszottak a vendéglá­tók. Az 50 percben a Sekularac helyébe beállt fiatal, 17 éves Sxpaszovszki 20 méterről, helye­zett lövéssel bevette Geryk kapu­Ját. Szünet után sem változott a Játék képe. A 63. percben tizen­egyeshez jutottak a vendéglátók, amelyet Ujcvszki értékesített. A gól után meleg helyzetek játszód­tak le a trnavai kapu előtt, de a trnavl védelem továbbra ls kifo­gástalanul Játszott. A 70. percben egy ellentámadás során Kuna Te­jese szállt kapu mellé, majd a B0. percben Svec elől a jugoszláv kapus csak önfeláldozó vetődéssel tisztázott, öt perccel a befejezés előtt Trnava megszerezte az egyenlítő gólt. Gyors ellentáma­dás során Kabát 18 méterről éles szögből leadott lövése a ka­pus segítségével a hálóban kötött ki. A mérkőzés végén sportszerűt­len jelenetek játszódtak le. Do­biáš szabálytalankodott Iljevszki­vel szemben, aki rögtön elégtételt vett, összeakaszkodott a két já­tékos, nagy tumultus támadt a pá­lyán, de az osztrák Böhrer játék­vezetőnek sikerült rendet teremte­nie. Mivel a Trnava ax első mérkfi­xésen 4:1 arányú győxelmet ara­tott, három ponttal és 6:3-as ösx­sxesített gólaránnyal elsőként ju­tott ax idei labdarúgó KK döntő­jébe, ahol ax Újpest—Crvena Zvezda párharc győztesével talál­kozik. (Tej Elég lesz e a visszavágóra? Újpesti Dózso-Crveno Zvezda 1:0 (0:0) A közép-európai Kupa második elődöntő mérkőzését Budapesten, • Megyeri úti stadionban látszották. Az Újpesti Dózsa a Crveaa Zvezda Beograd együttesét látta vendégül. A két csapat mintegy 18 000 né­ző előtt ax osztrák LInemayer játékvezető sípjelére * következő felállításban kezdte a játékot: 0. Dózsa: Szentmihályi — Káposzta, Solymosi, Sxini — Dunai III., Noskó — Fazekas, Göröcs, Bene, Du­nai II., Nagy, Crveaa Zvezda: Dujkovics — Dzsorics, P. Krivokucsa, B. Krivokucsa — DojcsinovszkI, Karapancsics — Antonievlcs, Osxto­jics, Laxarevlcs, Acsimovics, Mihaj Iovics. A jugoszláv csapat meglepetésre nagyon kemény harcos ellenfél­nek bizonyult. Természetesen első­sorban a védekezésre fektette á fősúlyt, s mivel nemcsak a hát­védek, hanem főleg Dujkovics ka­pus kitűnő teljesítményt nyújtott, egy kivételtől eltekintve a Dózsa­csatárok gólszerzési igyekezetét csírájában el tudta fojtani. Mivel pedig jól taktikázva, megfelelően lassították a Dózsa lendületét, csu­pán egy gólt kaptak, ami a belg­rádi visszavágóra nem ls tűnik nagy hátránynak. A Dózsa bár nagyon Igyekezett, csak lassan lendült játékba. Az első félidőben a Budapesti együt­tesnek ennek ellenére két nagy helyzete akadt. A 18. percben Du­nai II kitűnő helyzetben tört ka­pura, de kissé korán lőtte rá a labdát és az hajszállal a kapu mellett hagyta el a Játékteret. Hét perccel későbl) Fazekas vezetett támadást, Benéhez Játszott, aki el­hamarkodva az eléje fatő kapusba lőtte a labdát. A Jugoszlávoknak ezzel szemb'en az eíső 45 pereljen csak egy va)ó6an Veszélyes hely­zetük adódott, akkor Osztojlcs lö­vése nyomán a labda a kapu fö­lött szállt el. Szünet után már až 5. percBen veszólyben forgott a Dózsa kapuja. Osztojlcs egy előrevágott labdával elviharzott és Solymosi csak ax ntolső pillanatban tudott tisztáxni. A 10. percben Dunai II. tört ka­pura, de Dujkovics merészen előre­vetődve a lábáról szedte le a lab­dát. A Dózsa feljavult, többet tá­madott ellenfelénél, de sajnos, eredménytelenül. Bene került jó helyzetbe, de mellé lőtt. A 18. percben született meg a mérkőzés egyetlen gőlja, melyet teljesen veszélytelennek látszó helyzetből Fazekas szerzett. A gól nem törte le a vendégeket, to vábbra ls nagyon ésszerűen Ját­szottak és erejükből veszélyes tá­madások vezetésére ls tellett. A 20. percben Antonievlcs kitört, ka­pura lőtt, és a labda Szentmihályl kezéről pattant a kapu fölé. A 32. percben Bene hatalmas bombát küldött a jugoszláv kapura, de Duj­kovics remek érzékkel öklözte vissza a labdát a mezőnybe és a .védelem ezúttal ls tisztázott. öt perccel a mérkőzés vége előtt hajszál híján egyenlített a Jugoszláv együttes. Szentmihályi csak nagy üggyel-bajjal tudott tisztázni. Az utolsó percekben mezőnyjáték folyt a pályán, az eredmény már nem Változott, és így a Dózsa csupán egygólos előnnyel utazik, a valószínűleg egy hét múlva sorra kerülő Belgrádi visszavágóra, (k) Már csak három csapat veretlen Szófiában folytatódtak a férfi kosárlabda-válogatottak olimpiai selejtező tornájának mérkőzései. A negyedik nap után a két cso­portban már csupán három csapat veretlen: a bolgár, a jugoszláv és a csehszlovák. Az eddig lejátszott mérkőzéseken csupán a cseh­szlovák válogatott aratott Izgalommentes, töléoyes győzelmeket. Ál­talában kiegyensúlyozott küzdelmeket vívnak a csapatok, és az esé­lyeseknek egyáltalán nincs könnyű dolguk. A negyedik napi mérkőzések közül a legkiegyensúlyozottabb a jugnszláv—finn találkozó volt. A jugoszláv válogatott nem becsülte le elľenfelét, legerősebb felállítá­séban szerepelt, de így ls végig teljes erőbedobással kellet küzde­nie, hogy megszerezze a győzel­met. Az NDK együttese minden te­kintetben fölülmúlta a görög csa­patot és győzelme nem volt vitás. A francia—holland találkozón a franciák nagystílűén kezdtek, 10:0­ra vezettek, amikor a hollandok is szóhoz jutottak. Igyekeztek be­hozni hátrányukat, de ez csak részben sikerült és nem tudták megakadályozni a franciák győzel­mét. Fej-fej melletti harcot vívott a bolgár és a nyugatnémet csapat. A nyugatnémetek az első félidő­ben még vezettek, a hajrában azonban feljöttek a bolgárok és véüül bárom pontkülönbségű győ­zelmükkel továbbra ls megtartot­ták veretlenségüket.' A negyedik nap eredményei: NDK—Görögország 85:77 ( 46:36). Hollandia—Franciaország — 49:66 (19:27), Bulgária —NSZK 52:39 (20:21), Jugoszlávia—Finnnrszág 75:72 (33:31|. B A L C Z Ó visszavágott Szaparnisznak Balcző visszavágott a szovjet Szaparnlsznak a mexikói előolim pián elszenvedett vereségért. A hallei nemzetközi öttusaversenyen Balczó csaknem 100 ponttal győz­te le nagy vetélytársát. Az össze­tett verseny végeredménye: L Balczó 5180 p, 2. Szaparnisz 5082 p, 3. Onyiscsenko (mindkettő szov­jet) 5071 pont. Csapatban: 1. Szovjetunió 15 027 p, 2. Magyaror­szág 14 497 p, 3. NDK 14 494 pont. A magyar csapatból hiányzott Tö­rök dr. és Móna.