Új Szó, 1968. április (21. évfolyam, 91-119. szám)

1968-04-18 / 107. szám, csütörtök

Már a trnavai csapat vezet Amire kevesen számítottak, bekövetkezett: a Slovan csapata vendéglátóként maradt alul a VSS együttesével szemben és át kellett adnia vezető helyét a hazai pálya előnyét ezúttal is teljes mértékben kihasználó Sp. Trnavának. E z a tény sokat jelenthet a liga-küzdelmek további folyamán. Nagyon nehéz lesz a trnavaiak üldö­zése, mert idegenben a bratislavai „kékek" eléggé vérszegény játékkal szoktak kirukkolni. A trenčíni csapat, amely vasárnap a Slovant fogadja, értékes döntetlent harcolt ki Plzeňben és elméletileg az éllovasok nyomában marad­hat. A Slávia erőteljesen folytatja tavaszi előre­nyomulását és legutóbbi sikerei nyomán már az élcsoportba jutott. A Lokomotíva csatársora mé» mindig góliszonyban szenved, de ennek el­lenére legalább az egyik pont Kassán maradt. A kiesési fronton is ídáz a küzdelem. A Bohe­mians csak nagy harcban adta meg magát. Az Ostrava idegenben, a Plzeň pedig otthon szer­zett pontjával kísérli meg bebiztosítani a meg­kapaszkodást. Ma a Dukla— Sparta „rangadó­ra" kerül sor, amelynek eredménye is jelentős mértékben befolyásolja a tabella állását. Az I. liga „egyenesben" csak május elseje ntán lesz. Akkor játsszák az eredeti időpontban elmaradt Sparta—VSS mérkőzést. A XX. forduló párosítása egyébként a követ­kező: Ostrava— Trnava (szombaton lesz és a csehszlovák TV közvetíti), Bohemians— Plzeň, Trenčín—Slnvan, VSS— Slávia, Žilina—Dukla Praha, Sparta—Teplice, Inter—Lokomotíva. 0:2 (0:0) Slovan VSS Košice Bratislava, 15 000 néző, játék­vezető Kumpa, góllövők: Scherer és Daňko. Eszményi labdarúgó-időben, a válogatott erősségeit: Popluhárt és Horváthot elsősorban nélkü­lözni kénytelen Slovan nagy aka­rással vetette magát a küzdelem­be és a találkozó első félidejé­ben, majd a szünet utáni első negyedórában is döntő fölényre tett szert. Balszerencséjére csatá­rai nem álltak a lövőtudomány magaslatán, vagy pedig kísérlete­zéseiket a jól záró VSS védelem, Svajlen kiadás támogatásával há­rítani tudta. A szerencse határo­zottan a vendegek oldalán állt. Jozef Ĺ'apkovifi bombája a 11. porcben gólt érdemelt volna, de a lapos lövést Švajlen az oldal­léc segítségével szögletre men­tette. Parádés alakítás volt (ok­ié Is, akinek ollózott, gólba tartó lövését a vendégek kapusa ugyan­csak szögletre hárította. A második félidő elején (63. p.) a közönség és a Slovan játéko­sok Cvetler felbukása után 11-est vitattak, de a játékvezető partjel­zője megkérdezése után csak szögletet ítélt. A gyér ellentáma­dások egyike végén Pollák bom­bája a felső léc szögletéről pat­tant ki, majd a 67. percben Pol­lák ívelt beadását Scherer sike­rült fejessel értékesítette. Ekkor még elkeseredett Slovan rohamok következtek, amelyek során J. Čapkovlč nagy helyzetet hagyott ki, majd a 87. percben az Ogyes Daiiko kihasználta a hazai védelem megingását és góljával megpe­csételte a Slovan sorsát. A Slnvan csapata nagy akarás­sal küzdött. Rengeteget támadott, de a hadiszerencse elpártolt tőle, s a sok kihagyott helyzetért meg kellett lakolnia. A mulatott játék alapján balszerencsésnek minő­síthető a vereség. Védelmében a két középhátvéd helyét helyetteseik rutinhiány miatt nem tudták megfelelően be­tölteni. A csatársorban Hrdlička, Jokl és f. Čapkovič esetében nem vonható kétségbe az akarás, de ez ezúttal nem bizonyult elégnek. Móder is nagyon lendületesen küzdött, azért volt meglepő, hogy éppen őt cserélte le az edzö­Medviď-gyel mintegy 10 perccel a találkozó vége előtt. A vendégeknél Svajlen legjobb napjaira emlékeztető módon vé­dett, de a szerencsével sem állt hadilábon. Pivarník, Bomba és Jutka teljesítménye határozottan jó volt. Pollák még nem az igazi. Elöl Boros teljesítménye volt a legjobb. Vélemények: VIÜAN: „Nem is emlékszem, mi­kor játszottunk ekkora fölény­nyel, s a játékosok valóban akar­tak is. Nem ment a góllövés, pe­dig arra alkalom kínálkozott. Szinte könyörtelen következmény­ként bűnhődnünk kellel meddő­ségünk miatt. Popliihár és Hor­váth hiányát Zloclia és Obert semmiképp sem pótolhatta. Nem először fordult elő. hogy a job­bik csapat vereséget szenvedett. Ilyen a labdarúgás!" JAflIANSKV: „Ez volt a Slovan tragédiája. Egy órán át a mieink csapnivalóan játszottak, csupán az utolsó húsz percre javult fel a játékunk. A hadiszerencse mel­lénk állt. Csapatomból elsősor­ban Svajlen. Bnmha. Pollák és Boros teljesítményét emelném ki." (zalai Trnava Bohemians 2:0 (0­f Nyomasztó fölénye ellenére odahaza vesztett a Slovan • A Sp. Trnava biztosan győzött Ä A Lokomotíva is­mét gólképtelennek bizo­nyult • Az Internek még mindig nem megy • Fel­nyomul a Slávia 1:0 (0:0) Tepli'* Inter Teplice, 10 000 néző, játékveze­tő lelínek. Góllövő: Vítfi. Az lnter szokásához Mven, — mit is tehetne mást, — nem állt be védekezni. Azt az elvet akarta vallani, hogy a támadás a leg­jobb védekezés. A bratislavai csa­pat csatárjátéka azonban ezúttal is vérszegény volt, és a kemé­nyen, határozottan romboló tep­lice! védelemmel sehogy sem bol­dogult a kemény közelharcoktól irtózó feketesárga mezes táma­dósor. A közönség végeredményben közepes színvonalú találkozó szemtanúja lehetett, amelynek egyetlen góljät a BZ. percben Vítü szerezte. A gólt kapu előtti kava­rodás előzte meg, amikor az ln­ter védelem nem tudott határo­zottan játékba avatkozni. Tehát tovább tart az lnter „hul­lámvölgye". A legutóbbi négy mérkőzésen nem tudta eggyel sem szaporítani eddigi pontjai számát. 0:0 Plzeň Trenčín Plzeň, 20 00SÍ néző, játékvezető Kalaš. A hazai csapat főleg a találko­zó első negyedórájában játszott szinte nyomasztó fölényben, de csatárainak nem ment a góllövés. A trenčíni együttes gyors, rajta­ütésszerű ellentámadásokat veze­tett. s azok rendszerint nagy gon­dot okoztak a hazai védelemnek. A meddő hazai csatárjáték egy­re inkább rányomta bélyegét a találkozó képére. A plzeňiek ide­gesek lettek, s ez a tény általá­ban sok jól induló támadást bé­nított meg. Helyzet éppenséggel akedt, azonban azokat a vendég­látó egylet csatárai rendre elkap­kodták, vagy pedtg az egyre ma­gabiztosabban játszó trenčíni vé­delem hárítani tudta. A taktikai­lag érettebb vendégcsapat rászol­gált az egyik pontra. A plzeňiek b'zony két pontot reméltek ettől, a kiesés elleni harc szempontjá­ból annyira fontos találkozótól. Lok. Košice Ostrava 0:0 Trnava 12 000 néző, játékvezető Krňávek. Góllövő: Hrašecký (2). Szinte egy kapura játszott a Trnava, de a megerősített, jól tö­mörülő Bohemians védelmét csak a második félidő 60. és 67. per­cében sikerült áttörni. Az első fél­időben a hazalak fölényét csak 11. szöglet jellemezte. A vezető gól után a prágaiak nyílt sisak­ka! kezdtek látszani, de ekkor már nem tudták megakadályozni a szellemesen, gyorsan játszó ____ trnavai csatárokat a gólszerzés­ÍJKTTÍI ben. A Bohemians csak ftedina kapusnak köszönheti, hogy nem szenvedett nagyobb arányú vere­1S68. séget. A vendégek az első félidő­ben csak egy lövést küldtek Geryk IV. 18. kapujára. A vendéglátók legjobb játéko­sa (arábek, Hrušecký és Kuna 7 volt. A vendégeknél (tedlna kapus és Ružička teljesítménye érdemel dicséretet. Slávia Žilina 2:0 (1:0) színvonala az átlagos alá esett. De nemcsak a Slávia, hanem a Žilina is csalódást keletett. Érdekes hogy mindkét félidő elején egyenesen álmos játék folyt a pályán. Sokáig tartott míg lendületbe jött a két csapat. A Slávia akkor játszott jobban, amikor Siniek előre húzódott. Kívüle elfogadhatót nyújtott még Hildebrand, Knesl, Tesaf és Vese­lý. Nagyon gyengén játszott Smo­lík. A iillnal csapatban MajerCIk „gyengélkedett" és így Kuchár egymagára maradva nem érvénye­sült a Slávia védőivel szemben. A vendégek legjobbja Staikovan volt és időnként Pudolák játszott még jól. Az első gól a 40. percben esett. Egymás után szálltak a lövések Plach kapujára míg végül Ziegler a hálóba talált. Három perccel a mérkőzés vége előtt Veselý ideá­lisan ívelt a kapu elé és a jó Időben érkező Šimek fejesével szemben a žilinaiak kapusa te­hetetlen volt. (zp) A BAJNOKSÁG ÁLLÁSA: 1. Trnava 19 11 3 5 37:18 25 2. Slovan 19 11 2 6 30:16 24 3. Trer.őín 19 9 4 6 32:25 22 4. VSS 1B fl 3 8 29:20 21 5. Intcr 19 • 4 7 34:27 20 6. Slávia 19 8 4 7 26:26 20 7. Dukla 18 g 1 8 26:30 19 8. Lokomotíva 19 5 9 5 17:20 19 S. Žilina 19 T 4 8 26:25 18 10. Teplice 19 7 4 1 18:23 18 11. Ostrava 19 S 5 9 20:26 15 12. Plzeň 19 3 9 7 20:29 15 13. Sparta 17 5 3 9 20:26 13 14. Bohemians 19 3 7 9 19:33 13 Kassa. 8000 néző, játékvezető Vales. A mérkőzés nagy meglepetéssel kezdődött, mert a Baník Ostrava lépett fel támadólag. Bizonyára már a találkozó elején ki akarta csikarni a döntést. A táblázaton elfoglalt helye mindenesetre ezt a megoldást sürgette. A bányász­csatárok már az első tíz percben három gólhelyzetet teremtettek a Lokomotíva kapuja előtt, de a be­fejezéssel mindannyiszor ba) volt. A 22. percben a hazai vé­delem lest reklamálva leállt, Bar­talský egyedül törhetett a kapu­ra, de óriási helyzetben hibázott. A hazalak csak az első félóra el­teltéve! tették kiegyenlítetté a játékot. A második félidőt mindkét fél részéről csapkodó játék jellemez­te, Šnírnek ugyan nagy helyzete akadt, senkitől sem zavartatva tört kapura, de gyenge lövését Schmucker védeni tudta. Az Ostrava volt a techniká­sabb, határozottabb csapat, s a Lokomotívát csak iő küzdőszelle­me dicséri. A játék képe alapián a döntetlennel mindkét fél elé­gedett lehet. Prága: 14 000 néző. |átékvezető: Rehák. Gólok: Ziegler és Símek. Gyenge színvonalú mérkőzést láthatott a közönség. A Slávia úgylátszik még érezte az előző forduló rangadóját és teljesítmé­nyét a Sparta elleni játékával össze sem lehet hasonlítani. Vol­tak Időszakok, amikor a játék Svajlen, a vendég VSS legjobbja, ennél a jelenetnél is magához akarta kaparintani a labdát, de szándékában a roppant agilis és határozott Bomba, — biztos, ami biztos — elv alapján megelőzte. A középhátvéd homlokáról a labda az alapvonalon túlra jutott. (Alexy felv.) Hárman a huszonhét közül Ötös számú tippszelvényünk­ből összesen 8227 darab érke­zett szerkesztőségünkbe. A he­lyes végeredményt 27 olvasónk találta el, s akadt közülük 3 olyan, aki mindkét találkozó félidejének eredményét is teli­betalálta. A díjak a következőképpen oszlanak meg: I. díj: 500 korona, MIKLÖS FERENC, FELSÖPATONY, 89. sz., dunaszerdahelyi járás. II. díj: 300 korona, KLÍM MÁRIA, Bratislava, Súmračná 27. IH. díj: 200 korona, MAU­RITZ ZOLTÁN, Bratislava, Gott­waldovo n. 7. Mindkét mérkőzés végered­ményét telibe találták még: Pücsök Gyula, Barcs-Baracska, Csonka Gáspár, Naszvad, For­ró Vilmos, Léva, Horváth Jó­zsef, Izsa, Nagy Imre, Perbete, Varga Stefánia, Ipolyság, Gó­dány György, Egyházkarcsa, Albert Eva, Nagykapos, Köles Vince, Komárom, Pekárovics Pál, Dobra, Bernáth Dezső, Szepsi, Szabó Imre, Tallós, Fe­rencz Artúr, Kaposkelecsény, Vörös Viktor, Felsőklrályi, Mol­nár István, Fülek, Keszegh Ká­roly, Tőkés, Szabó Zoltán, Ri­maszécs, Orosz Béla, Csernő, Horváth Vilmos, Rapp, Ballók József, Szepsi, Sárközi István, Tósnyárasd, Bohács László, Zemplén, Herceg Károly, Korlá­ti, Szabó László, Százd. Késő bánat... A Reai Madrid legjobb csatára, Amancio nélkül lesz kénytelen megvívni mindkét, előreláthatólag naey [utballcsatáját a BEK elő­döntőjében az angol rangelső Manchester Uniteddel. Prágában ugyanis a híres játékos nem tudott uralkodni az idegein és a nyugat­német játékvezető az első félidő végén kiállította. A BEK fegyelmi bizottsága ezért Amanciót két BEK-mérkőaésre letiltotta. A Reai Madrid vezetősége tiltakozott e döntés ellen, de ennek aligha lesz fGganatja. Bármilyen hatalmas já­tékoskáderrel rendelkezik is a Reai, állíthatjuk, hogy Amancio is csak egy van. Ez a nagyszerű csatáregyéniség nagyon fog hiá­nyozni április 24-én Manchester­ben és május 15-én Madridban. Lehet, hogy kényszerű távollété­nek ára a Reai kiesése leszi? Megkezdődtek az asztalitenisz Európa­bajnokság küzdelmei A lyoni sportcsarnokban tizen­négy asztalon megkezdődtek az idei asztalitenisz EB csapatver­senyei. Nem érkeztek meg Lyon­ba a törökök, igy az Európa­bajnokságban a férfiak csoport­jában 28, a nők csoportjában 22 együttes szerepel. Az első for­dulóban valamennyi esélyes győzött. Eredmények: Férfiak: I. csoport: Svédország—Finn­ország 5:0. II. csoport: Szovjetunió—Skó­cia 5:0. III. csoport: Jugoszlávia—Por­tugália 5:0. IV. csoport: Románia—Spa­nyolország 5:0. V. csoport: Csehszlovákia­Görögország 5:0. VI. csoport: Anglia—Írország 5:1, Lengyelország—Málta 5:0. VII. csoport: NSZK—Svájc 5:1, Dánia—Jersey 5:0. VIII. csnport: Magyarország —Olaszország 5:0, NDK—Wales 5:0. Nők: I.csoport: Magyarország—Dá­nia 3:1. II. csoport: Szovjetunió—Skó­cia 3:0. III. csoport: Csehszlovákia­Luxemburg 3:0. IV. csoport: NSZK—Spanyol­ország 3:0. V. csoport: Anglia —Francia­ország 3:0. VI. csoport: NDK—Jersey 3:0. Szoros küzdelemben győzött a csehszlovák bajnokcsapat ZJS Brno—Steaua Bukarest 3:1 (13:15, 15:6, 15:8, 16:14)( A férfi röplabda bajnokcsapatok Európa kupájának elődöntőjében a Légia Varsó a Dinamó Bukaresttel, a ZJŠ Brno pedig a Steaua Bu­karesttel mérkőzik a döntőbe Jutásért. Miért játszik két román cso­pat? Mert az előírások értelmében a kupa védőjén kívül országá­nak még egy csapata szerepelhet a kupaküzdelmekben. A Steaua a BF.K védője, így nyert tehát jogot a Dinamó Bukarest arra, hogy részt vegyen az Idei küzdelmekben. A ZJS Brno—Steaua Bukarest ta­lálkozóra tegnap Brnóban került sor. A román bajnokcsapatban négy válogatott játékos szerepelt, s mivel az együttes kivételes já­tékerőt képvisel — mezőnyjáté­kuk, ha nem is szellemes, de cél­szerű, a hálónál pedtg nagyon eredményesek és leütéseik nagy­erejűek — a hazai szurkolók ve­gyes érzésekkel várták a mérkő­zés kimenetelét. Azt a brnói játékosok ls tudták: ha be akarnak jutni a BEK döntő­jébe, akkor saját pályájukon kell' a továbbjutást biztosítaniuk, mert á Steaua otthon a bukaresti Flo­reasca sportcsarnokban — Ismer­ve az ottani közönség lelkes biz­tatását — szinte legyőzhetetlen ellenfél. Ezúttal sem ment a játék Magyarország—Fiorentina 3:3 (1:0) A szovjet válogatott ellen ké­szülő magyar csapat az első fél­időben a következő felállításban küzdött a Fiorentina ellen: Fa­tér — Keglovich, Mészöly, Ihász — Mathesz, Szűcs — Kozma, Var­ga, Farkas, Menczel, Rákosi. Szü­net után Novák és Mátrai ls he­lyet kapott az együttesben Keg­lovich, Illetve Mathesz helyén. Az első télidő egyetlen gólját Kozma fejelte. Szünet után Varga lövése egy védőről pattant a há­lóba, majd a vendégcsapat szépí­tett. A játékvezető 11-est ítélt a hazalak javára, ezt Novák érté­kesítette. Ekkor az egyik tiltako­zó olasz játékost kiállították, de a csonka Fiorentina egy 11-es gól­lal, majd a találkozó végén Chia­rugi révén egyenlíteni tudott. Sós Károly a hétvégi forduló után jelöli ki végleges keretét, amelyben csakis azok a Játékosok kaphatnak helyet, akik klubjuk vasárnapi mérkőzésén szerepel­nek. A ZJS ezidén még nem találta meg tavalyi formáját. Hiányoznak az előkészítő játékosok és így mindent az ütőjátékosoknak kel­lett megoldaniuk. Igyekezetüket tegnap siker koronázta, hiszen 3:1­re győztek, de ez nem ment köny­nyen. A Brno Svoboda. Schenk, Lipa, Koudelka, Petlák, Zajíček összeállításban kezdte a játékot. Már 6:l-re és 7:2-re vezetett, de a románok fokozatosan feljöttek, 9 pontot szereztek egymás után és végül a játszmát megnyerték. A második és harmadik játszma Biztos hazai győzelemmel ért vé­get. A negyedik játszmában drá­mai küzdelmet láthatott a közön­ség. A románok már 14:8-ra ve­zettek, ettől kezdve azonban a le­írhatatlan lelkesedéssel küzdő Kr­nóíak már nem hagyták ellenfelü­ket szóhoz Jutni és a végső győ­zelmet is megszerezték. A visszavágót egy hét múlva játsszák Bukarestben. A ZJŠ-nek a továbbjutáshoz 3:2-es vereség is elegendő, de hogy ezt elérje, já­tékának feltétlenül javulni kell. (kl OLASZORSZÁG ­imZlMKíÄ 56:41 (24:21) A férfi Junior kosárlabda Európa-bajnokság utolsó cso­portmérkőzésén Trentoban az olaszok ugyan legyőzték a csehszlovák együttest, ennek el­lenére a csehszlovák válogatott is bejutott a döntőbe. A vesztes csapat Játékosainak nem ment a kosárra dobás és elsősorban en­nek köszönheti vereségét. Az olasz válogatott legjobbja Me­neghin volt. Kosárradobók: Viola 14, Bari­viera 12, Giomo 9, Menghin 8, 111. Pospfšil 9, Klíma 9, Bílý 7. % A nemzetközi nagymesterek monacoi versenyén Szmlszlov megnyerte függöjátszmáját Forin­tos ellen. • A Szpaszkij és Geller között Szuhumiban folyó sakkvilágbaj­noki negyeddöntő párosmérkőzé­sén a 7. Játszmát döntetlenre ad­ták. A találkozó állása Jelenleg 5:2 Szpaszkij javára. A Csehszlovák TV ma 16 őrai kezdette] sugározza a DUKLA PRAHA—SPARTA PRAHA I. lab­tarúgó liga-mérkőzést.