Új Szó, 1968. április (21. évfolyam, 91-119. szám)

1968-04-08 / 98. szám, hétfő

EfiSTH 19B8. IV. 8. Három pontra nőtt a Slovan előnye A bajnok a kiesési zónában # Plzeň már nem utolsóelőtti # A Bohemians felzár­kózott Az I. ligában változatlanul kevés gélt érnek el csatárok. A 17. fordulő hét mérkőzése közül négyet nyertek rneg a pályaválaszlék, három pedig 1:1 es döntetlent hozott, hét találkozón pedig csak 13 gólt ítéltek meg a játékvezetők. A bajnokjelöltek kiizlil az Inter vereséget szenvedett, a Trenčín otthon, a Trnava pedig idegenben vesztett pontot, s emiatt 3 pontra nőtt a Slovan Bratislava előnye. A Slnvan eddig valamennyi tavaszi mérkőzését megnyerte, tegnap a bajnokot győzte le. A kiesési fronton egyre érdekesebb a helyzet. A Skoda Plzeň már elkerülte az utolsóelőtti helyet, a Bohemians is felzárkózott, s Igy nagy harc várható a továbbiak során. Érdekes, hogy a bajnnk Sparta a kiesési zóna tagja. Ez a fordulő a csehor­szági csapatoknak sikerült jobban, nyolc pontot szereztek, a szlo­vákiaiak csak hatot. De még mindig hat szlovákiai csapat áll a baj nnkl táblázat élén. A szombaton játszott két mérkőzést (Trenčín — VSS 1:1, Dukla —Ostrava 2:0), vasárnap az alábbi öt találkozó kö­vette: 2:0(1:0) s ^^^sz jM Wz< Slovan Sparta Bratislava, 25 000 néző. Játékve­zető Smejkal, góllövők: Hrdlička és Jokl. A téglamezei pálya hatalmas né­zőserege nagy lelkesedéssel fogad­ta a lelátón Jelenlevő Alezander Dubček elvtársat, a CSKP KB első titkárát. A találkozóról nem sok szép emléket vihetett magával a szúr koló. Úgyszólván mindvégig a ke­ménység határát súroló, s Itt-ott átlépő küzdelem folyt a pályán, s a „betartásoknak" nem volt se szeri, se száma. Ez természetesen Játék szépségének rovására ent. Még sérülés Is adódott, még­izzá mindjárt a 6. percben. A .ulzottan agilis Móder úgy támad­ta Kouba kapust, hogy az harc­képtelenné vált és át kellett ad­nia helyét Krameriusnak. Szünet ntán viszont egy összecsapásnál Popluhár sérült meg és helyét Urbannak kellett elfoglalnia. A Sparta csapata Kvašfták sze­mélyében nagyszerű őrzőt biztosí­tott Jokl számára, aki ezúttal nem tudta érvényesíteni Irányító képes­ségeit. Mivel társai közül Cvetler teljesen formán kívül van, a talál­kozó úgyszólván mindvégig nyílt maradt. Az l:0-ás Slovan vezetés még nem sejttette a végső győzel­met, és csupán a 87. perc biztosí­totta végképpen a hazaiak számá­ra az annyira biztosra vett két bajnoki pontot. A Slovan vezető gólja a 34. perc­Ben esett, araikor Hrdlička vezet­te a labdát, majd mintegy 24 mé­terről jól eltalált lövéssel a bal felső sarokba juttatta labdát. A második gólnál egy Jobb ói­dalról beívelt labdát Jokl pattogó lapos lövéssel Juttatott a Jobb al­só sarokba. A Slovan együttese, mely a já­ték képe alapján ennyivel jobb volt, nehezen tudott kibontakozni, mert a Sparta védelem mindvégig biztosan állt a lábán. Az ellenfél csatárai is sokat kísérleteztek, de a Slovan védelmi falában ezúttal rés nem akadt. A hazaiaknál Vencel, Horváth, Mutkovlč, Móder, Hrdlička és (oki Játszott az átlagnál lényegesen Jobban. Az ellenfél legjobbja a minden poszton kitűnőt nyújtó KvaSnák volt, de nem érheti panasz Tá­borský, Jurkanln és Vrána telje­sítményét sem. (Zala) 1:1 (1:0) Lokomotíva Bohemians Kassa, 7000 néző. Játékvezető: Hartmann, Góllövők: Luža, illetve Bohatý. A hazai csapat tudásából — úgy látszik — egy gólnál nem futja többre. Ezt a mérkőzést pe­dig akár három-négy góllal ls megnyerhette volna. Csatárai azonban jobbnál jobb gólhelyze­tekben hibáztak. A Bohemians nem ismételte meg múlt heti jó teljesítményét, javarészt védeke­zett. Csatárai rövid passzokkal — tetszetősen ugyan — de igen kö­rülményesen szőtték támadásai­kat. Holeš kapujára jóformán csak Jarabinský jelentett veszélyt. A 32. percben fejese a kapufát találta el, majd újabb fejesét a 48. percben Istók vágta kl a gól­vonalról. Nem túlzás, amikor azt állítjuk, hogy a Bohemians az ér­tékes pontot főleg Itedina kapus­nak és a nagy áttekintéssel játszó Rúžičkának köszönheti. A mérkőzés hazai támadások­kal kezdődött, de Ondó, Moder és Luža lövései sorozatosan céit té­vesztettek. A Bohemians egyetlen érdemleges akcióját Flndejs — bomba fejezte be. A 40. percben hibát vét a Bohemians védelme, és kapu előtti kavarodás után Luža hatalmas erejű lövése a bal felső sarokban kötött kl. A máso­dik félidőben a Bohemians min­dent egy lapra tett fel, felhagyott a „retesszel". Ekkor azonban Kedlna kapuja előtt három hatal­mas gólhelyzet adódott: Snlr két­szer teljesen egyedül törhetett kapura (a 63. és 65. percben), majd Móder növelhette volna a hazalak előnyét, de mindketten elkönnyelmüsködték helyzeteiket. Jóval szerencsésebbnek bizonyult Rubáš edző, aki a 65. percben IvanCík helyett Bohatýt küldte a pályára. Bohatý a 85. percben szemfülesen kihasználta Urban megtorpanását és lapos lövéssel a tehetetlen Holeš mellett egyen­lített. Az utolsó percekben tovább fokozódott a Lokomotíva fölénye, de az továbbra ls meddőnek bizo­nyult. — ta Slávia Inter 1:0 (1:0) Prága, 20 000 nézfi. Játékvezető: Valeš. Góllövő: Hamar. Az ostravai győzelemmel tarso­lyában a Slávia magabiztosan és harcias szellemben játszott, s ott­honában ls megszerezte a két pontot. A mérkőzés sorsát eldöntő gól a 17. percben születhett. Fr. Ve­selý — a mezőny legjobb játékosa — a felező vonalnál vette át a labdát, előretört a tizenhatosig, kiugratta Hamart, aki közelről a hálóba talált. A Slávlában Lála ls pályára lé­pett és 2-es számmal fedezetet játszott. Az ő helyén Simek fogta Ondrášeket. A védőfeladatoktól mentesített Lála kiadósan támo­gatta a támadásokat és a máso­dik félidőben több ízben is ve­szélyesen előretört. A Slávia az első 45 percben fölényben Ját­szott, de három előretolt csatárá­nak csak Veselý révén sikerűit áttörni a védelmet. Az Inter csatárai bágyadtan mo­zogtak. Szikora a mezőnyben ugyan Jól Játszott, de a kapu előtt, akárcsak Krnáč, csalódást keltett. A mérkőzés 90 perce alatt az Inter gyakorlatilag csak egy gólhelyzetet dolgozott kl az 56. percben, amikor a hátvéd Hrica saját kapujától az ellenfél 16-sáig vitte fel a labdát, Krnáč­hoz játszott, akinek helyezett lö­vését Vošta hárította. Szünet után az Inter gyakrab­ban támadott, de mintegy 30 per­ces fölényét nem tudta gólra vál­tani. A mérkőzésen megsérült Valeš Játékvezető. Már a 11. percben ki­ficamodott a bokája, és a gól után többperces kezelésre szorult. Ez­zel magyarázható, hogy a szoká­sosnál kevesebbet mozgott. 1:1 (0:1) Teplice Trnava Teplice, 10 000 nézfi. Játékvezető: Vokoun. Góllövők: Hagara (öngól), illetve Adamec. Érdekes,. Jó színvonalú mérkő­zést hozott a két csapat találko­zója. A trnavalak gyors futballt játszottak, és a Kabát—Adamec kettős minden akciója veszélyt Jelentett a tepllcel kapura. A ha­zai Játékosok közül Kantor és Stratil sok gólhelyzetet hagyott kihasználatlanul. A vendégcsapat a 41. percben Jutott vezetéshez. Adamec 35 méteres bombaszabad­rúgása védhetetlentll vágódott a kapuba. Szünet után a 48. percben Ada­mec lefutotta a védelmet, Svechez játszott, aki a kapufát találta el. Az 58 .percben a trnaval Kozinka minden tudására szükség volt, hogy hárítsa Kantor bombáját. A 70. percben született meg az egyenlítő gól. Stratil a jobbolda­lon megszökött, de mielőtt lőhe­tett volna, Hagara elpöccintette előle a labdát — saját kapujába. A hajrában feljöttek a hazalak, de fölényük meddő maradt. 2:0 (1:0) Plzeň Žilina Plzeň, 15 000 nézfi. Játékvezető: Sarka. Góllüvfi: Michálek (2). A hazai csapat szempontjából rendkívül nagy jelentősége volt ennek a találkozónak. A nagy tét rányomta bélyegét a csapat játé­kára, ami korántsem volt meggyő­ző. Michálek a 16. és a 60. perc­ben gólt ért el, s ezzel biztosítottá a hazaiak győzelmét, de a mér­kőzés képe alapján Inkább' a dön­tetlen lett volna Igazságos. A ven­dégek nyílt Játékot produkáltak, olykor négy csatárral ls támadtak, többet birtokolták a labdát — csak éppen gólt nem értek el. Majer­čík a 20. percben a kapufát talál­ta el. A győztes csapatban a védelem, a žilinalaknál Kozinka, Staškovan, Kráľ és Plach tűnt ki. A Z 1. LIGA ÁLLÁSA 1. Slovan 2. Trnava 3. Trenčín 4 Inter 5. Lokomotíva 6. VSS 7. Dukla 8. Slávia 9. Žilina 10. Teplice 11. Plzeň 12. Sparta 13. Ostrava 14. Bohemians 17 11 17 9 17 9 17 8 17 5 16 7 17 8 17 6 17 6 17 6 17 3 16 5 17 5 17 2 4 30:13 24 5 30:18 21 5 31:23 21 5 33:23 20 4 17:17 18 6 26:20 17 8 23:27 17 7 22:25 16 7 25:33 16 8 16:22 15 6 20:28 14 8 19:24 13 9 19:25 13 8 17:30 11 v - , „ . * % . . i «•».,, *« * < A 18. forduló műsora: Sparta— Slávia, Inter—Dnkla, Trnava—Lo­komotíva, VSS—Plzeň, Bohemians •-Trenčín. Žilina—Slovan, Ostrava •—Teplice. Szoros küzdelem Ostráván Vasárnap Ostravában is befeje­ződtek a város felszabadításának kupájáért rendezett női röplabda­torna küzdelmei. Csehszlovákia ,,B U —Magyaror­szág 2:3, Az első két Játszma fö­lényes csehszlovák győzelmet ígért. Ekkor azonban megfordult a kocka, a magyar lányok erősí­tettek, behozták hátrányukat s bár az utolsó játszmában a csehszlo­vák együttes 13:11 re vezetett, fergeteges hajrával megszerezték első és egyetlen győzelmüket a tornán. NDK—Csehszlovákia „A" 1:3. Az elsőség kérdését eldöntő mérkő­zés magas színvonalú játékot ho­zott. A sorsdöntő pillanatokban az NDK kltftnő ütfljátékosal, Korn, Schrade, Paula révén ellenállha­tatlan volt. A torna végállása: 1. NDK 3 2 1 7:5 5 2. Csehszlovákia A 3 2 1 6:5 5 3. Csehszlovákia B 3 1 2 6:6 4 4. Magyarország 3 12 5:8 4 A Sparta védelme általában mindvégig nagy munkában volt a Slo­van Bratislava elleni mérkőzésen. A „mindenes" Kvašňák (képünk bal oldalán) érdeklődéssel figyeli, vajon társa, a kapus Kramerius birtokában marad-e a magas labda. A 11 es számot viselő Ján Cap­kovič Is csak szemlélője e jelenetnek. (Alexy felv.J |ó! kezdtek a csehszlovák ifik Csehszlovákia—Jugoszlávia 2:0 (2:0) Győzelemmel rajtoltak az UEFA­tornán a csehszlovák Ifjúsági lab­darúgók. Mindvégig ők Irányítot­ták • játékot, és teljesen megér­delemten jutottak a győzelemhez. Az első gól a 13. percben szü­letett, amikor Albrecht fejese a jugoszláv kapuban kötött kl. Hét perccel később ismét Albrecht vit­te fel a labdát és átadását Bičov­ský értékesítette. A csehszlovák csapatban Kova­ŕík, Meltcbar, Hromádka, Koneé­ný és a csatársor mind a négy tagja kitűnő teljesítményt nyúj­tott. A jugoszláv együttesben Stincsics kiváló kapusnak bizo­nyult, a védelem oszlopa Tesán volt, a fedezetsorban Radojevics, a csatársorban Smilevszki és Vu­kotics Jeleskedett. A „C"-csoport első mérkőzésé­nek 1000 nézője volt. A találko­zót a magyar Emsberger vezette. A PRESOVIAK ELVESZTETTÉK VEZETŐ HELYÜKET • Anglia férfi kosárlabda-válo­gatottja 74:55 arányban győzött az NSZK „B" együttese felett. Az angol csapat ezzel a mérkőzéssel késztllt a Szófiában sorrakerülő olimpiai selejtezőre. • Kötöttfogású birkózó talál­kozón Witten városában az NSZK válogatottja 5,5:2,5 arányban ve­reséget szenvedett Románia együttesétől. • Majna Fankíurtban került sor a nehézsúlyú hivatásos ököl­vívó Európa-bajnok Karol Milden­berger mérkőzésére az amerikai Leotis Martinnal. A nyugatémet versenyző a 7. menetben kiütéses vereséget szenvedett. A vezetőbí­ró szerepet a holland Brill töltöt­te be. A II. labdarúgó ligában nagy meglepetést keltett a Tatran Pre­šov hazai pályán történt veresége. A prešovlak az őszi idényben va­lamennyi otthoni mérkőzésüket megnyerték, s ezért érte váratla­nul a szurkolókat a bardejoviaktól elszenvedett kudarc. Ugyanakkor a Dnkla Banská Bystrica biztosan nyert, s egy pont előnnyel átvet­te a vezetést. Tatran Prešov—Partizán Barde­jov 0:1 (0:0). A 6000 néző csapa­tának támadásait figyelhette és egész mérkőzés folyamán. A ven­dégek csak védekeztek, az utolsó előtti percben azonban Chudák jól eltalált lövése a felső sarokba ke­rült és a szerencsés bardejovlak két pontot vittek el Prešovról. Dukla B. Bystrica—AC Nitra 4:0 (0:0). A Dukla 4000 néző előtt győ­zött Petráš (3) és Sokol góljaival. A győztes csapat fölényét csak szünet után tudta gólokban kife­jezésre juttatni. Baník Prievidza—ZJS Brno 1:2 (0:0). Taktikai győzelmet aratott a brnól együttes Prlevldzán. Dano és Svoboda góljára a hazai csapat csak a 88. percben válaszolt Vy­skočil révén. Slovan Bratislava „B"—ZVL Pov. Bystrica 1:1 (0:1). Bratislava, 500 néző. Góllövők: Cobej illetve Da­nafovlč. Baník Ostrava „B"— Zemplín Mi­chalovce 1:0 (1:0). Poštúlka gólja döntötte el a mérkőzést, melyre csak 1000 néző volt kíváncsi. TI Gottwaldov—T2 Tílnec 2:1 (2:1). Góllövők: Jurán, Zapletal, illetve Pisárik. 2500 néző. „A"-CSOPORT Viktória Žižkov —Slávia K. Vary 0:1, Sparta Praha „B" —Dukla Pra­ha „B" 0:0, Spartak Hr. Králové— Dukla Cbeb 1:0, Mladá Boleslav— Celákovice 3:0, Pardubice—Banik Most 1:1, Chomntov—Jablonec 2:1, SONP Kladno—Spartak Vlašlm 2:1. Nemcsak a „B"-csoport bajnok­jelöltje szenvedett vereséget, ha­nem kikapott az „A"-csoport eddi­gi legjobbja, a Spartak Vlašlm is. MAGYARORSZÁG. Budapest vá­logatottja szerdán este Brüsszel­ben mérkőzik az Anderlecht csapa­tával. Mivel Tamás, Káposzta, Ma­thesz, Albert, Göröcs, Bene és Varga a sérültek listáján szere­pel, ma ezek a Játékosok utaz­nak Belgiumba: Fatér, Szarka, No­vák, Mészöly, Mátrai, Ihász, Men­etel, Szűcs, Fazekas, Rákosi, Far­kas, Korsós és Kozma. BUDAPESTI MUNKATÁRSUNK T E L E F O N J E L E N T É S E Tartalékos csapatok nagy csalúja A magyar labdarúgó-bajnokságban hétről liétre fokozódik a küz­delem az értékes pontokért. Sajnos, az utóbbi időben rengeteg sé­rülés akadt és igy a csapatok zöme sok tartalékot kénytelen szere­peltetni. Ez természetesen a játék színvonalának terhére megy, s nem kis mértékben késlelteti a válogatott csapat kialakítását, amely­re május 4-én és 11-én a Szovjetunió elleni két Európa-bajnoki mér­kőzés vár. A következő fordulóban a csapatok ebben a párosításban küzdenek a pontokért: Cjpestl Dózsa—Honvéd, Ferencváros—Videoton, Egyet­értés—Vasas, Szeged—Diósgyőr, Győr—Dunaújváros, Tatabánya—Cse­pel, Salgótarján—MTK és Szombat hely—Pécs. Eredmények: CSEPEL—SALGÓTARJÁN 3:0 (1:0) Góllövők: Hunyadi, Kalmár és Losonczi. A salgótarjáni csapat előző nagy­szerű szereplései után ezúttal csalódást keltett. A csepeli gár­dának nem okozott különösebb' gondot a bányászlegénység legyő­zése. Jók: Hunyadi, Rottenblller és Kalmár, Illetve Fereacz és Bisti. VASAS—SZEGED 6:1 (3:1) Góllövők: Korsós (2), Menczel, Farkas, Puskás és Mészöly, Illetve Pusztai. A Vasas idei legjobb bajnoki já­tékát nyújtotta az érthetetlenül megilletődötten játszó szegedlek­kel szemben. A nagyarányú Va­sas győzelem teljes mértékben megérdemelt. Jók: MésXöly, Menczel, Korsós, illetve Téth dr., Pusztai és Kozma. VIDEOTON—EGYETÉRTÉS 2:2 (2:2) Góllövők: Karsai, Csnrkovlcs, il­letve Harangi és Gór. Az Egyetértés már 2:0-ra vesz­tett, amikor a székesfehérváriak nagy akarással vetették magukat a küzdelembe és sikerült megsze­rezniük az egyenlítést. A második félidő mindkét fél részéről meddő, unalmas Játékot hozott. Jók: Bognár: Kórsai és Pintér, illetve Matrai, Harangi. DUNAÚJVÁROS—SZOMBATHELY 0:0 Csak küzdelem folyt a pályán és a csatársorok nem tudtak ki­bontakozni a nagyszerűen záró Védelmekkel szemben. Az ered­mény meglepő, de igazságos. Jók: Ligeti, Bárányi, Csörgfi, illetve Szarka, Homolya és Gandl. DIÓSGYŐR—GYÚR 1:1 (1:0) Góllövők: Horváth András, Illet­ve Horváth Béla. A mérkőzés Igazságosan végző­dött döntetlenül. A tavalyi idény­ben remekül szerepelt két csapat messze van legjobb formájától. Jók: Szucsányi, Ruttkai, Hur­váth András, Illetve Szániel, Kiss és SzalA. PÉCS—TATABÁNYA 1:0 (0:0) Góllövő: Rónai. A hazai együttes, ha nehezen ls, otthon tartotta a találkozó mind­két bajnoki pontját. A tatabányai csapat változatlanul gyengélkedik. Jók: Rapp, Daka, Köves, illetve luhos, Laczkfi és Törőcsik. HONVÉD—FERENCVÁROS 4:1 (2:1J Góllövők: Komora (2), Kocsis és Tóth Gy. illetve Novák. Az Albertet, Vargát és Páncsi­csot még mindig nélkülözni kény­telen bajnokcsapat ezúttal nem bírt a lelkes és időnként jól Ját­szó Honvéddal. A kispesti együt­tes elsősorban Komora Jó Irány­zókénak, meg a ferencvárosi vé­delem megingásának is köszönhe­ti meglepő, de megérdemelt győ­zelmét. Mindkét oldalon jócskán maradt kihasználatlan gólhelyzet. A közönség annak tudatában, hogy első számú kedvencei sérü­lés miatt nem szerepelhetnek, csak mintegy 10 000-es számban kereste fel a Népstadion lelátóit. Jók: Vági, Sipos, Kocsis és Ko­mora, Illetve Szűcs, Rákosi és Fenyvesi. AZ NB I. ÁLLASA 1. Honvéd 2. Vasas 3. Szeged 4. Ú. Dózsa 5: Ferencváros 6. Csepel 7. Egyetértés 8. Dunaújvárns 9. MTK 10. Videoton 11. Sombathely 12. SBTC 13. Pécs 14. Diósgyőr 15. Győr 16 Tatabánya 2 2 3 2 1 2 1 3 2 3 0 2 15:3 12 24:6 12 10:12 9 15:7 14:11 9:6 4:3 9:9 5:B 7:13 5:10 12:12 5 3:10 5 4:9 4 2:7 3 4:12 2