Új Szó, 1967. október (20. évfolyam, 271-300. szám)

1967-10-09 / 279. szám, hétfő

Szovjetunió az Európa-bajnok ; Vasárnap este véget ért Helsinkiben a XV. (érfi kosárlabda Eurú- ­" pa-bajnokság, melyet ismét a Szovjetunió csapata nyert meg. Két- | = ségtelcn, hagy a kosárlabda-sportban a Szovjetuniót Illeti meg a ve- = | zető hely. Megnyerte a világbajnokságot lugoszlávia clfitt, s most | » gyfízütt az Európa-bajnokságon ls. Nagy sikert könyvelhet el a cseh- | " szlovák válogatott is az ezüstérem megszerzésével. A csehszlovák " = csapat az eddigi IS Európa-bajnokság közül egyet nyert meg és = | ötödször ért el második helyezést.A bolgárok ellen aratott győzelem _ fután Jiíí Doskodl, a válogatott csapat vezetője űgy nyilatkozott, | | hogy a dőntőbejutás a római olimpia utáni évek legnagyobb cseh- " | szlovák sikere. Két évvel ezelőtt a csehszlovák válogatott a sze- = | rény hetedik helyen végzett az EB-n, most viszont túlteljesített min- | - den várakozást. 5 A kosárlabda Európa-bajnokság elődöntő mérkőzéseinek néhány eredményét már tegnapi számunk­ban közöltük. A teljesség ked­véért ezeket megismételjük a to­vábbi eredmények pótlásával: Ax 1—4. helyért: Szovjetunió­Lengyelország 108:88, Csehszlová­kia—Bulgária 82:79. Ax 5—8. helyért: Finnország—' Izrael 73:60, Románia—Olaszország 63:57. A 9—12. helyért: Jugoszlávia— íranclaország 75:69, Spanyolor­szág—Görögország 99:95. A 13—15. helyért: Magyarország f—Hollandia 76:71, NDK—Belgium 78:63. A vasárnapi döntők ezeket az eredményeket hozták: A 15. helyért: Belgium—Hollan­dia 92:77. A 13. helyért: Magyarország— NDK 78:82. A 11. helyért: Franciaország— Görögország 74:89. A 9. helyért: Jugoszlávia—Spa­nyolország 101:73. A 7. helyért: Olaszország—Iz­rael 74:67. Ax 5. helyért: Románia—Finnor­szág 71:64. A 3. helyért: Lengyelország­Bulgária 80:76. Szovjetunió—Csehszlovákia 89:75 (40:30) A magyar Kassai és a görög Di­mov vezetésével léptek pályára a döntő részvevői. A szovjetek em­berfogással kezdtek, míg a cseh­szlovák játékosok területet védtek. Az első húsz percben közepes színvonalú, Ideges Játékot látott a közönség. A csehszlovákok lassab­ban szőtték támadásalkat, míg a gyors szovjet lerohanások mindig veszélyt jelentettek, de a Befeje­zés gyakran nem sikerült. Az.első öt percben Jobbára bün­tetődobásokból estek a kosarak. A Szovjetunió ebben az időszakban 12:7-es vezetésre tett szert. A 10. percben 22:ll-re vezetett a szovjet együttes. Ezután csehszlovák per­cek következtek és a 13. percben 22:17-re módosult az eredmény. Később a Szovjetunió már 34:17-re vezetett a 16. percben. Az első félidő utolsó perceiben Jól hajráz­tak a csehszlovák fiúk és az első játékrész mindössze 10 pontos, 40:30-as szovjet vezetéssel ért vé­get. A 2. félidőben lényegében nem változott a játék képe. Az első percekben ugyan Zídek csillogtat­ta tudását, és a 3. percben 42:36­ra közelítettük meg a szovjet együttest. Ettől kezdve elhúzott a szovjet válogatott, tempódobások­kal és távoli kosarakkal több mint 20 kosaras előnyre tett szert. A csehszlovák fiúk becsülettel küz­döttek, de ebben a Játékrészben már kidomborodott a szovjet ko­sárlabda-Iskola vitathatatlan fölé­nye. Annak ellenére, hogy a szovjet csapat legmagasabb játékosa a 215 cm-es Andrejev a 12. percben öt hiba miatt kivált a játékból, a helyére beállt Lipszo ugyancsak ponterősnek bizonyult. Ismét a Trencin a labdarúgó-liga élén A csehszlovák labdarúgó-liga 9. fordnlója bővelkedett vaskos meglepetésekben. Arra bizony aligha sxámltott valaki, hogy a tren­ííni együttes súlyos vereséget mér a soksxoros bajnok, Dukla Pra­hára annak otthonában. Inkább a katonacsapat volt esélyes, és a vendégek végül ls alaposan megjavították a gólaránynkat. A Slo­van Bratislava, amely nagy reményekkel Indult küzdelembe a baj­noki címért, ezúttal már otthonában sem tudta megszerezni mind­két pontot, pedig ellenfele, a prágai Bohemians nem tartozik a liga élcsapatai közé. A Trnava együttese nagyon rákapcsolt, de 3:0 után könnyített, s ez majdnem megbosszulta magát. Tepllcén ezúttal a listavezető VSS győződött meg arról, hogy ax ottani pályán minden vendégcsapat rendkívül nehéz feladat előtt áll. A Lokomotíva teljes mértékben kihasználta a haxai pálya előnyét, s újabb két pontjával lényegesen javított helyzetén. A csapatok teljesítménye még korántsem állandósult. Hétről hétre nagy ingadozások vannak itt is-ott is. Nincs előre lefutott mér­kőzés. Kiegyenlítődnek az erőviszonyok és teljesen nyílt a küzdelem az élcsoportban, valamint az alsó övezetben egyaránt. Ember legyen a talpán, aki telibetalálja a sportfogadás labdarúgó eredményeit! E hét végén a 10. forduló találkozói vannak soron, amelynek párosítása a következő: Bohemians—Inter Bratislava, Sparta Praba — Banik Ostrava, Zilina—Trnava, VSS— Lokomotíva, Trenéín—Tepllce, Sknda FIzcü—Dukla Praha, Slovan Bratislava— Slávla Praha. 1:1 (0:1) Slovan Bohemians Bratislava, 15 000 néző, játékve­zető Vokoun, góllövők: Jozef Cap kovié, illetve Jarablnsk?. A vendéglátó együttes játékosai és szurkolói valószínűleg lebecsül­ték a ligában nagyon mérsékelten szereplő Bohemians csapatát, amely már az 5. percben Jarabln­sky révén megszerezte a vezetést. A prágai zöld-fehér csapat azután sem állt be mindenáron védekez­ni és gyors csatárat révén megle­petésszerű ellentámadásokat veze­tett. A percek múltával fokozódott a jelentős győzelemre számító Slovan Idegessége, s a játékosok, valamint a nézők sokat tiltakoz­tak a Játékvezető ítéletei miatt. A Slovan támadások meglehetősen átlátszóak voltak, s amit a ke­mény Bohemians védelem nem tu­dott menteni, a remek formában iévő ftedina kapus hárította. Szünet után is érett taktika nél­kül ostromolt a hazai csapat. Huc­ko edző a 60. percben Ján Capko­Vicot Medvid-gyel cserélte fel, bár a szélső helyett bárki mást v ls nyugodtan leküldhetett volna a pályáról tehetetlen csatárai közül; majd Zlochát a védelemből a csa­társorba küldte, s ez a kemény Játékos lett a „faltörő kos". Már­már úgy látszott, hogy a találkozó befejező részében teljesen a Slo­van „szája Ize szerint bíráskodó" Játékvezető segítségével sem sike­rül egyenlítenlök a hazalaknak, amikor a 76. percben a tizenhatos­ról Jozef Capkovlő Jól eltalált lö­vése a bal felső sarokba vágódott. A végén a hazai csapat örülhetett az egyik pontnak is. A Slovan, amelynek nemrégiben még komoly bajnoki vágyai vol­tak, ezúttal gyengébb játékainak egyikével lepte meg szurkolóft. Játékosai kapkodtak, keménységre keménységgel válaszoltak és feles­legesen sok volt a törlesztgetés, fokozódott az Idegeskedés. A válo­gatott játékosakkal telített hazai együttes nem találta meg a he­lyes taktikai megoldások nyitját. Védelmében csak Popluhár és Hor­váth nyújtott elfogadhatót. A kö­zéppályás HrdllÉka és Tománek nem uralta a mezőnyt. A csatár­sorban nem volt összefogó egyé­niség. A Bohemians együttesében Redi­na kiválót nyújtott, de RűZicka, valamint Horák ls kitett magáért. Elől jarabinsky, Rusnák és Ivancík játszotta a prímet. (za) A trencíniek Prágában gól­arányt javítottak A Slo­van nehezen tartotta otthon legalább az egyik pontot -fr Fölényesnek indult, mini­mális lett a trnavai győze­lem -fr Teplicén nehéz a vendégek helyzete A Lo­komotíva folytatja a pont­szerzést helyzetét Zlgo szalasztotta el a félidő vége előtt. Az 58. percben Luüa megsérült. Kassai állt be helyette. Ekkor né­hány ügyes támadást vezetett a vendégcsapat, gólt azonban a Lo­komotíva ért el. A 62. percben Kassai futott el a jobbszélen, be­adását Gyurek mintegy 20 méter­ről futtában a bal felső sarokba bombázta. Ritkán látható pompás gól volt! Snir előtt adódott még két „holtbiztos" gólhelyzet. .. A 84. percben a Lokomotíva vé­dői kézzel tisztáztak Takács elől, a megítélt 11-est Kráf értékesítet­te. tg 3:2 (2:0) 3:1 (2:0) Redina, a Slovan —Behomiaas pár­harc hőse Jokl elől öklözi ki a labdát. Alexy felv. Lok. Kcsice ZVL Zilina Koílce, 6000 néző. játékvezető: Davidek. Góllövők: Hájek, Gyurek (2), illetve Krár (11-es). Közepes teljesítmény után bizto­san szerezte meg a győzelmet a hazat csapat az Igen gyengén ját­szó ZVL ellen. Ezen az alacsony színvonalú mérkőzésen, melynek egyetlen szép jelenete csupán Gyurek pompás harmadik gólja volt — a két védelem közötti kü­lönbség döntött: a hazai hibá­zott kevesebbet... A Lokomotívában Holesnek ke­vés védenlvalója akadt, a hátsó alakzatokban Urban és Slosiarlk, elől Móder és Gyurak teljesítmé­nye érdemel dicséretet. Az újonc Lnia megilletődötten játszott. A ZVL-ben Plach az első gólban lu­das volt, a közvetlen védelem hi­bát hibára halmozott — a csapat­ban csupán Stolfa, Kráf és Zlgo nyújtott elfogadhatót. A 15. percben Plach későn vető­dött, kiejtette a labdát, az előre húzódott Hájek pedig a hálóba ko­torta — 1:0. öt perccel később' újabb' hibát vétett a ZVL védelme. LuZa keresztlabdáját a fedezetle­nül hagyott Gyurek kapásból a hálóba vágta. A 25. percben Snir közvetlen közelről könnyelműen a kapu fölé lőtt. Teljesen egyolda­lú volt a Játék képe. A 35. perc­ben Hájek teljesen egyedül találta magát szemben Plach kapussal, de belé bombázott. A ZVL első gól­lL—. ... H Adamec ezúttal két góllal járult hozzá csapata nehezen kivívott győzelméhez a volt bajnnk Sparta Praha felett. Balról Vojta, jobb­ról Tenner figyeli a gólkirályt. Alexy felv. 0:4 (0:4) Dukla Trencin Prága, 5000 néző. Játékveze­tő Galba. Góllövők: Albrecht, Schwarz, Bencx és Masn?. Csalódtak a Dukla szurkolók, akik azonban reménykedtek, hogy csapatuk kihasználja a hazai kör­nyezet előnyét, megszerzi a két pontot és előrerukkol a tábláza­ton. A mérkőzés 5000 nézője egy minden tekintetben a hazai együt­tes fölé növő treníínl csapatot látta, amely meglepetésszerű, si­ma győzelmével átvette a vezetést a ligában. A gólok története: Az első perc­ben Viktor durva hibát vétett és Albrecht nem hibázott. A 8. perc­ben Schwarz kigyózott lit a Dukla védelmén és biztosan lőtt a há­lóba. A 17. percben Capek és Nó­vák hibázott, és a szemfüles Bencx belőtte csapata harmadik gólját. A 44. percben Ismét az előbb említett két Játékos köny­nyelműsködött, és ezúttal MasnJ lőtt gólt. Szünet után ugyan rákapcsolt a Dukla, de a trenclnl kaput komo­lyan nem veszélyeztette. A vendégcsapat győzelme tel­jes mértékben megérdemelt. Min­den csapat részében Jobb volt el­lenfelénél, a védelem oszlopa a kapus RihoSek, a két szélsőhát­véd valamint Ilojsík volt, a pá­lya középső részén Bencx, Mojzii és Bartovie volt az úr, akik szá­mos kecsegtető gólhelyzetet dol­goztak kl Navrátil, Masny és Al­brecht számára. A Duklában ezúttal csődött mondott a védelem, Geleta csak a második félidőben mutatott időnként Jó Játékot, a mérkőzés első részében mind a tizenegyen kritikán aluli játékot nyújtottak. Z. P. A VSS-ben Svajlen kitűnően vé­dett, a hátsó vonalakban Pivarafk és Uaiíko végzett nagy munkát, elől pedig Pollák és Boros tűnt ki. A 28. percben Bomba sérülése kiújult, és helyette Jutka István szerepelt. AZ I. LABDAROGÚ LIGA ÁLLÁSA: 1. Trengln 9 6 1 2 18:12 13 2—3. Inter 9 5 2 2 20:10 12 VSS KoSlce 9 5 2 2 18:9 12 4. Trnava 9 5 1 3 20:11 11 5. Slovan 9 5 1 3 17:10 11 0. Ostrava 9 3 3 3 11:11 9 7. Tepllce 9 4 1 4 9:12 9 8. Lok. Koäice 9 3 2 4 11:13 8 9. Dukla 8 4 0 4 13:16 8 10. Plzeft 9 1 6 2 12:17 8 11. Zilina 9 3 2 4 13:19 8 12. Slávla 9 3 1 5 14:18 1 13. Bohemians 9 1 3 5 11:21 5 14. Sparta 8 1 1 6 8:16 s Teplice VSS 1:0 (0:0) Trnava Sparta Trnava, 20 000 néző. ]átékvexe­tő Ditrlch. Góllövők: Adamec (2J, Kuna, Illetve Mráx és MaSek. Kevesen hitték volna, hogy a hazaiaknak háromgólós előny bir­tokában még gondot fog okozni a két pont otthontartása. Viszont az ls igaz, hogy a mérkőzés haj­rájában még növelhették is vol­na góljaik számát. A Sparta na­gyon rosszul kezdett, de a máso­dik félidőben, amikor a trnavaiak lefékezték az iramot támadásba lendült és a minimumra csökken­tette a gólkülönbséget. Az első félidőben a hazaiak két gólját a harmadik és a 34. perc­ben Adamec lőtte. Szünet után már az 5. percben Kuna révén megszületett a Trnava harmadik gólja. Később a prágai Sparta gól­gyárosai is szóhoz Jutottak: az 59. percben Mráx és a 75. perc­ben MaSek volt eredményes. Az 58. percben MoJÜSt Vesel^ váltotta fel, a 70. percben a tr­navai MartinkovlC helyett Svec lépett pályára. A vendégcsapat az első 45 perc­ben a Játéktér középső részét igye­kezett birtokába venni, elsősor­ban Kvain&k segédkezett a fede­zetsornak. Ez lehetővé tette, hogy a hazalak nagy fölényre tegyenek szert, amely két szép gólban Ju­tott kifejezésre. A mérkőzés leg­szebb gólját a 16-os tájáról Kuna rúgta. Szünet után a Sparta mérsékelt fölényt harcolt kl, elsősorban Kvainák és Maíek Jeleskedett, mindketten többször veszélyeztet­ték a Trnava kapuját. A mérkőzés vége előtt Kabát óriási gólhelyzetet hagyott kl. Még a kapust ls kicselezte, de nem talált az üres kapuba. A vendégcsapatból Kramerius, Migas, Kvasnák és MaSek nyúj­tott Jó teljesítményt, míg a hazai együttesben Hagara Brunovsky Kuna és Adamec játéka emelkedett kl. Tepllce, 10 000 néző. Játékveze­tő: Pouéek. Góllövő: Dockal. Az első tíz percben a vendégek Játszottak Jobban, de azután vál­tozatossá vált a küzdelem. A 10. percben Svajlen az utolsó pilla­natban mentett Kantor előtt. Hét perccel később Plvarník leterítette Stratilt, a megítélt 11-est azonban Svajlen szögletre hárította. Nagy helyzete volt a 21. percben Hahói­kénak, de 10 méterről nem talál­ta el a kaput, a félidő előtt pe­dig Holomoj lövése a kapufán csattant. Szünet után ls akadtak mindkét oldalon gólhelyzetek, de ezek közül csak egy hozott gólt. Jllek beívelt szögletrúgását Dói­kat fejjel továbbította a hálóba. A hazai csapatból Kameník ka­pus, Myslivec és Nóvák hátvédek, Smetana és Jílek fedezetek, vala­mint Kantor és StratlI csatárok tűntek kl. A presoviak már 4 ponttal vezetnek A II. liga „B"-csoportjában • Tatran Preäov alaposan elhúzott vetélytársaitól, előnye már 4 pont. Eredmények: Tatran PreSov— Baník Prievidza 3:0 (2:0). Góllö­vők: Bifkog (2) és VeleckJ. Banik Ostrava „B"—Dnkla Ban­ská Bystriva 2:1 (1:0). Góllövők: Postulka és Muiík, Illetve Deák. Lok. Spiiská Nová Ves— AC Nit­re 2:1 (2:1). Góllövők: Korfanta (2), Illetve Solőan. Zemplín Michalovce— Spartak Brno Z)S 3:2 (2:2). Góllövők Kráf (2) és Mlkula, Illetve Sfkora (2). T) Vltkovlce— Slovan Bratislava „B" 0:1 (0:0). Góllövők Hoffmann. T2 Tfinec— Spartak Pov. Bystri­ca 1:1 (0:1). Góllövők: Mai?, illet­ve Senko. Gera gyozöft a Kosice—Stósz—Kosice kerékpárosversenyen A miskolci Gera Imre nyerte • Koilce—Stósx—Kosice kerékpáros versenyt. A 122 km-es távon 2:52:48 perces idővel szerezte meg a győzelmet Frantläek Schwarz (Lokomotíva Zilina) és Milan Bru­tovsky (Lokomotíva Koätce) előtt. Ezt a versenyt az idén rendez­ték meg hetedszer, három miskol­ci és 30 hazai versenyző részvé­telével. Az első 70 km-es szakaszt Ko§icéről stószra, Gera nyerte Schwarz előtt. A Stószról Koäice­re vezető 52 km-es időfutamban is Gera végzett az első helyen • A Tatabányai Bányász meg­állapodott az Inter Bratislavával, hogy első KK találkozójuk novem­ber 1-én lesz Tatabányán, és a visszavágót november 8-án vagy 15-én bonyolítjuk le. Szovjet győzelem a 78. Pardubicei Nagydíjon A szovjet Dresxden nyergében Szokolovval megnyerte a 78. nagy pardubicei akadály lovaglóversenyt. Verőfényes Időben, 50 000 néző­je volt földrészünk legnehezebb lovasversenyének. A nézők drá­mai fordulatokban gazdag ver­seny szemtanúi voltak. Huszonhat ló indult, köztük 7 a Szovjetunió és 2 Románia színeiben. Az első négy nehéz akadály, —: köztük a vizes árok, — és a Thum—Taxis árok leküzdése után a szövet Ddeszden állt az élre, amelyet Szokolov lovagolt. Az út­vonal közepe táján előretörtek a csehszlovák lovak: Mocná, Luka­va, és Nestor, s rövidesen átvet­ték a vezetést. Fölényes bizton­sággal ugrottak az összes aka­dályt és féj-fej mellett érkeztek a célegyenesbe. Már-már űgy tfint, hogy az idén ls csehszlovák győzelem születik, azonban ax utolsó könnyű sövény­akadályon Lnkava nyergében Iz­raellel bnkott, és ebben a pilla­natban előretört • sxovjet Dresx­den, nyergében Sxokolovval első­ként lovagolt át a célvonalon. A második helyen Mocná vég­zett, nyergében Sebestával, míg a harmadik helyen a tavalyi győztes Nestor érkezett a célba. A győztes Dresxden ideje 11:34,7 perc volt. A legtöbb bukásra ezúttal C Thurn—Taxis ároknál, majd a kl­gyóároknál került sor, ahol szá­mos lovas számára befejeződött a verseny. A keretversenyek eredményeit I. 1. Dobrohod (Dejev), 2. Vio­rist, 3. Rapid, 4. Varna II, 5. Arte­ria ja. II. 1. Luziza (Bruder), 2. Tarxan, 3. NevernJ, 4. Beiomor, 5. Mega­fon. III. 1. Zagadka (Cekov), 2. Kor­sar, 3. Vanek II. 4. Bikavér, 5. Ge­roj. IV. 1. Treper (Kapusev) 2. Met­rans, 3. Blitxschein, 4. Zugspitxe, 5. Bálkirály.