Új Szó, 1967. október (20. évfolyam, 271-300. szám)

1967-10-26 / 296. szám, csütörtök

A SZOVJETUNIO mór 24 aranyérmet nyert A női tőrcsapatversenyt Magyarország nyerte # A torony­ugrásban Alekszejeva, illetve Diviasi szerzett aranyérmet Az előolimpia 10. napi versenyei után a Szovjetunió fölényesen vezet. A szovjet sportolók eddig 24 arany-, 13 ezBst- és 11 bronz­érmet nyertek. A legutóbbi nap versenyei során szovjet, olasz, ma­gyar és nyugatnémet győzelem született. TORONYUGRÁS: A női toronyug­rást Alekszejeva nyerte 111,37 ponttal a japán Osaki (103,06) és az amerikai Simmson (101,46) előtt. A férfiak versenyében az olasz Diviasi bizonyult 168,46 pont­tal a legjobbnak. A második he­lyen az amerikai Russell végzett 164,70 ponttal a japán Arimec (183,71) előtt. VÍZILABDA: Az eddig kitűnően szereplő magyar vízilabda váloga­tott 5:3-ra kikapott Jugoszláviától. A magyar együttes már 3:l-re ve­zetett, a jugoszlávok azonban a mérkőzés második felében nagyon jó teljesítményt nyújtva behozták hátrányukat és a győzelmet ls megszerezték. További eredmé­nyek: Szovjetunió—NDK 4:2, Olasz­ország—Mexikó „A" 7:5. A torna állása: Szovjetunió és Jugoszlávia 5—5 pont, Magyarország 4 pont. VÍVÁS: A női tőrcsapatverseny döntőjében a magyar együttes 5:2 arányban győzött az olaszok el­len. A torna végeredménye: 1. Ma­gyarország (Rejtő, Gulácsi, Bóbls), 2. Olaszország, 3. Kuba. LÖVÉSZET: A skeet-lövésben az aranyérmet a nyugatnémet Wirn­hier szerezte meg, aki az idei má­jusi Brnőban megrendezett Euró­pa-bajnokságon harmadik helyen végzett. Wirnhier 199 találatot ért el, tehát eggyel többet, mint Bmó­ban az Európa-bajnok Fáber. A második helyen a román Senco­SPORTHiRADÖ • A Nemzetközi Olimpiai Bi­zottság soronkíviil engedélyezte, hogy a sportolók előkészületei a mexikói nyári olimpiát megelőző Időben ne négy, hanem hat hetet tehessenek ki. 0 Bécsben Erwin Pektor 77,05 méteres teljesítményével új orszá­gos gerelyhajító csúcsot állított fel. Az új csúcstartó hasonló ne­vű édesapja évekkel ezelőtt ugyanebben a versenyszámban tar­totta az osztrák országos csúcsot. § A szovjet labdarúgó-bajnok­ságban két mérkőzést játszottak. Eredmények: CSZKA—Nyeftyanyik Baku 1:1, Zarja Luganszk—SZKA Rosztov 2:1. 0 Josinobu Mijake, a pehely­súly olimpiai bajnoka és világ­csúcstartója a Japán sportolók Saitane-ben lebonyolított fesztivál­jának súlyemelő versenyén a sza­vici végzett 195 találattal az olasz Beccheroni (195J előtt. RÖPLABDA: A röplabda-torna legutóbbi eredményei: férfiak: Kuba—Guatemala 3:0, Salvador­Panama 3:0, Mexikó—Haiti 3:0. — Nők: Japán—Kuba 3:0. KERÉKPÁR: A 4000 m-es üldöző­verseny döntőjébe a Szovjetunió és Olaszország kertllt. Az elődön­tőben a Szovjetunió Kubát, Olasz­ország pedig Mexikót győzte le. Tíz nap után az érmek elosztása a kővetkező: M c % e m o B as o « o B as D Szovjetunió 24 13 11 Olaszország 9 5 7 Lengyelország 7 4 2 USA 6 8 9 Magyarország e 7 6 Japán 0 4 3 NSZK 5 4 1 NDK 4 9 9 Mexikó 4 2 12 Kuba 3 3 4 Svájc 3 1 0 Hollandia 3 0 3 Franciaország 2 4 2 Nagy-Britannia 2 2 1 Belgium 2 0 1 Tunézia 2 0 0 Jugoszlávia 2 0 0 Csehszlovákia 1 7 5 Románia 1 3 2 Bulgária 1 1 3 19B7. X. 28. Sousse-ban a sakkvilágbajnoki zónaközi döntő elhalasztott mér­kőzéseit és egy függőjátszmát ját­szottak le. Eredméi.yek: Fischer— Cnerlar 1:0, Kaválek—Reshevsky és Mecking—Bárczay döntetlen. A hetedik fordulóban a követ­kező eredmények születtek: Mjag­marsuren—Buaziz 1:0, Portisch— Seattles 1:0, Ivkov—Bílek döntet­len. A Birney—Korcsnoj játszmát elhalasztották, mert az amerikai sakkozó megbetegedett, a többi játszma függőben maradt. A torna állása a 7. forduló után: Fischer 5 (1), Hort, Portisch 5, I.arsen 4,5 (1). Velencében a negyedik forduló­ban Pachman vereséget szenvedett Janosevicstől. A torna állása a negyedik forduló után: Evans, Ja­nosevics 3,5, Donner 2,5 (1), Ro­batsch 2,5, Pachman, Petroszjan 2 ID­Október 28-án kezdődnek a cseh­szlovák egyéni sakkbajnokság se­lejtezőinek küzdelmei. Az 56 részt­vevőt négy csoportba osztották. Tenisz világranglista A „World tennis" szaklap nyil­vánosságra hozta az 1967. évi te­nisz világranglistát. A világ leg­jobb 10 teniszezőjét a wimbledoni győztes Newcombe és King vezeti. A ranglista a következő: Férfiak: 1. Newcombe, 2. Emer­son, 3. Mulligan, 4. Roche (mind ausztrál), 5. Santana (spanyol), 6. Pilics (jugoszláv), 7. Bungert (nyugatnémet), 8. Gräbner (ame­rikai), 9. Hewit (dél-afrikai, 10. Taylor (angol). Nők: 1. King (amerikai), 2. Jo­nes (angol), 3. Durr (francia), 4. Turner (ausztrál), 5. Richey, 6. Casals (mindkettő amerikai), 7. Bueno (brazil)), 8. Wade (angol), 9. Melvill, 10. Tegart (mindkettő ausztrál). kításban elért 125 kg-os teljesít­ményével saját világcsúcsát 1 ki­logrammal javította meg. • A svéd labdarúgó-válogatott egyhetes edzőtáborozásra Olaszor­szágba megy. A válogatottat Ham­rin kezdeményezésére az AC Mi­lan hívta meg. Kézilabdázók külföldi vendégszereplése A csehszlovák férfi kézilabda­válogatott, mely az idei svédor­szági világbajnokságon aranyér­met nyert, december 1-őn kéthe­tes külföldi portyára indul. Első mérkőzését december 3-án Izland ellen játssza. Ezután december 8­án Oslóban a norvég válogatott el­len lép pályára, majd december 10-én Brüsszelben a Csehszlová­kia—Belgium nemzetek közti vá­logatott mérkőzésre kerül sor. Ezenkívül még két mérkőzést ját­szik Belgiumban és. Luxemburg­ban. A női kézilabda-válogatott részt vesz a december 8—10-én Belgrád­ban sorra kerülő nemzetközi tor­nán. A válogatott ellenfele Jugo­szlávia ,,A" és „B" csapata, vala­mint a lengyel együttes lesz. December 12-én Nltrán méri ösz­sze erejét a lengyel és a csehszlo­vák női kézilabda-válogatott, Nyit­ra—Varsó címen. December 14-én Bratislavában kerül sor a Cseh­szlovákia—Lengyelország hivata­los nemzetek közti találkozóra. Csehszlovákia—Anglia 8:1 A csehszlovák asztaliteniszezők angliai vendégszereplése Exeter­ben ért véget. Utolsó mérkőzésü­kön 8:1 arányú fölényes győzel­met arattak az angolok felett. Ki­tűnő teljesítményt nyújtott Sta­nük, Miko és Jitka Karlíková. Az angolok egyetlen győzelmét Wright szerezte, akt Luíová ellen győzött 2:0-ra. Eredmények: Stanék — Wright 2:0, Stanék— Harrison 2:0, Miko— Harrison 2:0, Miko— Wright 2:0, Miko, Stanék— Harrison, Wright 2:1. Luiová— Wright 0:2, Karlíková —Smith 2:0, Karlíková, Luíová— Wright, Smith 2:0, Stanék, Karlí­ková— Wright házaspár 2:0. A sportfogadás hírei A Sportka 43. játékhetének nye­reményelosztása a következő: 1. húzás: I. dlj: nincs nyertes, II. dlj: 34 nyertes, á 31 300 korona, III. dlj: 2459 nyertes, á 550 koro­na, IV. díj: 52 035 nyertes, á 55 korona. A prémiumelosztás a következő: I. és II. díj: nincs prémium, III. dlj: 9 prémium, á 7100 korona, IV. díj: 187 prémium, á 1020 korona. 2. húzás: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 75 nyertes, á 8900 korona, III.' díj: 3379 nyertes, á 250 koro­na, IV. díj: 51 846 nyertes, á 35 korona. A prémiumelosztás a következő: I. és II. díj: nincs prémium, III. díj: 9 prémium, á 4050 korona, IV. díj: 161 prémium, á 590 korona. Í Dzurilla „meghajol" Rys előtt, akit Ujváry a bixtonság kedvéért mozdulatlanságra kényszerit a VSZ— Slovan jégkorong-mérkőzésen. Jobbra a bratislavai Gregor figyeli a jelenetet. (Berenhaut felv.) Továbbra is a ZKL Brno vezet (k) A jégkorong-bajnokság tegnapi nyolcadik fordulójának négy mérkőzését Pardnbicén, Chomutovban, Prágában és Brnóban játszották. A legizgal­masabb mérkőzésre Chomutov ban került sor, ahol a Jihlava csupán az utolsó harmadban tudta véglegesen biztosítani győzelmét. Pardublcén a Litví­nov ezúttal is súlyos vereséget szenvedett, a Brno és a Sparta megérdemelten győzte le ellen­felét. A tegnapi forduló ered­ményei lényeges változást a táblázaton nem hoztak. A Brno megtartotta vezető helyét, a Sparta, a Jihlava és a Slovan előtt, a Kladno viszont a Spar Iától elszenvedett veresége kö­vetkeztében visszaesett a hete­dik helyre, és helj.« cserélt a Pardubice együttesevel. CHOMUTOV — IIHLAVA 4:6 (2:3, 1:1, 1:2) Gólok: Voiák 2, Stloukal, Urba neu, illetve Klapáí 3, Suchy, Stril­ka és Jaroslav Holík. A Jihlava nagyobb tudását a hazai csapat határtalan lelkese­déssel igyekezett ellensúlyozni. Csaknem végig drámai küzdelem folyt a pályán és az első két har­madban a hazaiaknak sikerült a jihlavalak meg-megújuló rohamalt feltartóztatni, de hogy nem kap­tak több gólt, ezt elsősorban Mi­kolás kapus remek teljesítményé­nek köszönhette, aki nem egyszer parádés védéssel akadályozta meg, hogy a korong a hálóba jusson. Az utolsó harmadban a chomuto­vlak nemcsak lelkesen, hanem okosan is játszottak és minden Igyekezetükkel az egyenlítésre tö­rekedtek. A harmadik percben em­berelőnyhöz jutottak, s már-már ügy tűnt, hogy sikerül az egyen­lítés, de Innemann nagy hibát kö­vetett el, mert a 4. percben pon­tatlan átadását Klapáí elcsípte és 5:3-ra növelte csapata előnyét. Majd három perccel később is­mét ő lőtt gólt, és ezzel u Jihlava már 6:3-ra vezetett. Továbbra ls a vendégcsapat irányította a játékot, de annak ellenére, hogy röviddel a mérkőzés vége előtt Volák gól­jával a Chomutov 6:4-re szépített, teljesen megérdemelten győzte le a szívósan küzdő, de kétségtelenül kisebb tudású hazai csapatot. SPARTA—KLADNO 5:1 (0:0, 5:0, 0:1) Gólok: Masopust, Adamec, Cvach, Eiselt, Sindeláf, illetve Bauer. Az első harmadban a Sparta ne­hezen talált magára és mivel a Kladno meglepően jól játszott, a A magyar csapatok kupa menetrendje A magyar labdarúgó-csapatokra november folyamán a kővetkező kupa-találkozók várnak: November 1.: Trnava—Ojpesti Dózsa, a KK-döntő visszavágója, Tatabánya— Inter Bratislava, a KK első fordulójának mérkőzése, és Zaragoza—Ferencváros a WK-ért. November 8.: Inter Bratislava— Tatabánya, a KK-ért. November 15.: Vasas—Valur (a BEK 2. fordulójában), Ferencváros —Zaragoza (a VVK-ért), mindkét mérkőzésre a Népstadionban ke­rül sor. — Az első találkozó 16, a második 18 órakor kezdődik. — Ojpesti Dózsa—Wiener SC (a Me­gyeri úton 14 órakor kezdik a KK-mérkőzést), Crvena Zvezda Bel­grád—Diósgyőr (ugyancsak a KK első fordulójában). November 22.: Valn*—Vasas, a BEK visszavágója, Győri ETO-AC Milan (KEK-találkozó, de az Idő­pont még nem végleges), Wiener SC—Ojpesti Dózsa, KK-visszavágó Bécsben. November 29.: AC Milan—Győri ETO a KEK-ért. (Ez az Időpont sem végleges.) A Litvínov hagyományos ve­resége Pardubicén + A Ji­hlava csak az utolsó har­madban biztosította győ­zelmét + Nem változott a táblázat élén a sorrend + A Kladno helyet cserélt a Pardubicével két csapat nem bírt egymással, így ez a harmad gól nélkül ért véget. A második harmadban az­után megváltozott a játék képe, a Sparta már korlátlan úr volt a Jé­gen. Meg-megújuló támadásai fel­őrölték a kladnóiak erejét, és egy­más után tereintették a veszélye­sebbnél veszélyesebb gólhelyzete­ket, melyeket 5 alkalommal ki is használtak. Az utolsó harmadban már látha­tó volt, hogy a klydn^iak nem bírják erűvel a Sparta által dik­tált hatalmas Iramot és csupán a mérkőzés utolsó perceiben vállal­koztak ismét támadásokra. A Spar­ta tartotta kezében a játék Irányí­tását, de ekkor támadásai med­dőek voltak, s így történhetett, hogy 30 mp-el a találkozó vége előtt Bauer belőtte a kladnóiak be­csületgúlját. BRNO—GOTTWALDOV 8:2 (4:0, 1:1, 3:1) Gólok: Cerny 2, Potscb, Bárta, Farda, Kepák, Sevéík, Mach&c, Il­letve Kasfák és Kozela. Ez volt a két csapat 15. bajnoki találkozója. A gottwaldoviaknak eddig csupán egyszer sikerült győzniük és egyszer értek el dön­tetlent. A tegnapi mérkőzésen sem tudták megakadályozni a bajnok­ság éllovasának győzelmét. A brnóiak szellemes játékkal, már az első harmadban négy gólt ütöttek. A második harmadban kiegyensú­lyozottá vált a küzdelem, ami el­sősorban a vendégek lelkes és ön­feláldozó játékának volt köszön­hető. Az utolsó harmadban azon­ban ismét a Brno harcolt ki fö­lényt és ezt gólokban is kifeje­zésre juttatta. PARDUBICE — LITVÍNOV 15:0 (7:0, 4:0, 4:0) Gólok: Stastny 4, Mares 3, Mar­tinéi: 2, Ondrasina 2, Bofek, Pan­chártek, Dolana, KokS. A pardubicei stadionban 5000 né­ző gyűlt össze és a jelenlévők gő­lokban gazdag mérkőzésnek lehet­tek szemtanúi. A hazai csapat fer­geteges támadásokkal kezdett és inár az elsű harmadban 7 góllal terhelte meg a litvínoviak kapuját. Ezzel el is dőlt a mérkőzés sorsa. A litvínoviak nem tudták megta­lálni a Pardubice szellemes, erő­teljes és gólratörő játékának el­lenszerét. A második és a harma­dik harmadban egyaránt négy gólt kapott a Litvínov, és ezúttal is sú­lyos vereséget szenvedett a par­dubicei jégen. A hazai együttes győzelmével lényegesen javított helyzetén és felküzdötte magát az 5. helyre. A BAJNOKSÁG ÁLLÁSA: 1. ZKL Brno 2. Sparta 3. Jihlava 4. Bratislava 5. Pardubice 6. Kladno 7. Gottwaldov 8. Litvínov 9. Koäice 10. Chomutov 8 8 0 0 43:16 16 8 7 01 44:24 14 8 81 1 42:17 13 84 04 27:26 8 8 3 14 33:21 7 8 3 05 22:31 6 8 3 05 19:36 6 8 21 5 25:46 5 8 2 0622:41 4 80 172241 1 • Csak mérkőzési játszhat­ni* a labdarúgó BEK döntőjében a Wembley Stadionban. Ha a dön­tőt meg kell ismételni (döntetlen eseten), akkor a második mérkő­zés — két nappal később az Arse­nal pályáján kerül sorra, mivel a Wembley stadion május 29. után minden napra foglalt. Miko és társai Budapestre mennek Magyarország nemzetközi asz­talitenisz-bajnokságának küzdel­meit október 27. és 30. között a budapesti Sportcsarnokban bonyo­lítják le. Ezen a jelentős erőpró­bán a szovjet és a nyugatnémet éljátékosokon kívül csehszlovák versenyzők ls rajthoz állnak. Ha­zánkat Miko, Kunz, Turay, Kollá­rovits, valamint Pauknerová és Grófová képviseli. Edzőként Vác­lav Ostravicky utazik a csapattal. A Bohemians is kika pott A prágai Bohemians labdarúgó­csapata ls Bécsben vendégszere­pelt, ahol a Vienna—MTK mérkő­zés után az FC Wien ellenfele volt. Ez az erőmérés is a bécsiek egy gólos győzelmét hozta. Az FC Wien Reinlnger góljával 1:0 arányban győzött a prágai zöld­fehérek felett. A Csehszlovák Kupáért A Csehszlovák Kupáért tegnap lejátszott labdarúgó mérkőzések eredményei: KPS Brno—Spartak Trnava 1:0 (1:0). LIAZ Jablonec—Sparta Praba 0:3 (0:0). Jönnek a kanadai jégkorongozok A Kanadai Amatőr Jégkorong Szövetség véglegesen Jóváhagyta az 1968. február 1-én és 3.-án Prá­gában sorrakerúlő Csehszlovákia­Kanada nemzetek közötti Jégko­rong-mérkőzést. A kanadaiak azon­ban szívesen látnák a csehszlovák válogatottat újra vendégül. Azt Ja­vasolják, hogy a csehszlovák válo­gatott április elején bonyolítsa le kanadai portyáját. A hagyományos Januári nemzetközi jégkorong-tor­nán, amelyet a kanadaiak téli olimpiai játékok főpróbájának tar­tanak, csak az európai középme­zőnybe tartozó Finnország, NSZK és Olaszország csapatai vesznek részt. A külföld labdarúgása SZOVJETUNIÓ. A legutóbbi for­dulóban a következő mérkőzése­ket játszották le: Kijevi Dinamó— Moszkvai Lokomotív 1:0. Moszkvai Torpedo—Csernyomorec Ogyessza 0:2. A moszkvai csapat kénytelen volt két válogatott Játékosát, a ka­pus Kavazasvilit és a középcsatár Sztrelcovot nélkülözni. Tbiliszi Di­namó— Taskentl Pahtyakor 1:0, Torpedo Kutaisi— Kairat Alma Ata 1:2, Krllja Szovjetov—Ararat Jere­ván 0:0. SKÖCIA. A Skót Labdarúgó Szö­vetség ügy határozott, hogy a le­tiltott Johnston, a Celtic és a válo­gatott jobbszélsőjének esetét újra tárgyalják. Csupán a szombati út­rakelés előtt dől el, vajon a híres szélső utazhat-e csapatával, a Cel­tic Glasgowval a november 1-én Buenos Airesben sorra kerülő Vi­lágkupa-döntő visszavágójára. PORTUGÁLIA. A Boca Junior* Buenos Aires vezetősége a Benfi­cának 3 millió 200 000 nyugatné­met márkának megfelelő összeget ajánlott fel Eusebióért. ANGLIA. Az első divízió két mér­kőzése a következő eredményt hozta: Burnley—Liverpool 1:1, Everton—West Bromwlch Albion 2:1. NDK. Lipcsében zajlik le az úgy­nevezett Interkupa vezetőségének Ülése, amelynek keretében a részt­vevő 16 ország küldöttei a svéd' Eric Perssont választották elnök­ké. Az Interkupa mérkőzéseit jö­vőre csakúgy, mint ez idén, cso­portokon belül bonyolítják le. Az egyes nemzeti szövetségeknek 1968. március 4-ig kell nevezniük csa­pataikat. Valahány mérkőzést semleges Játékvezető Irányítja. Minden találkozón két játékos cseréjére kerülhet sor. A jégrevii ráadása A bécsi jégrevft bratislavai sze­replése Iránt megnyilvánuló ha­talmas érdeklődés minden vára­kozást felülmúl. A rendezők a vendégekkel karöltve űgy hatá­roztak, hogy pénteken és szom­baton, október 27-én és 28-án egy­aránt 15 órai kezdettel egy-egy bemutatót iktatnak be terven fe­lül. A Jegyek árusítása a Téll­stadlon jegypénztáránál van folya­1 maiban.