Új Szó, 1967. október (20. évfolyam, 271-300. szám)

1967-10-13 / 283. szám, péntek

A külföld labdarúgása A már hagyományosan gazdag labdarúgó műsorral kedveskedő szerdán ismét több jelentős, tétre menő párharcra került sor. A már közlőit eredményeken kívül ]ő néhány találkozó kimeneteléről csak lapzárta ntán értesültünk. A teljesség kedvéért ezeket ls közöljük: fBSELEJTEZŐ: NOK—Dánia 3:2 (1:2). LipcséSeri ?8 000 néző előtt csaknem vaskos meglepetés született. A vendég <ján csapat l:0-ra, majd 2:l-re ve­zetett, s a hazalak csak a 60. pere­ljen tudtak kiegyenlíteni. A győ­zelmet jelentő harmadik gólt a 72. percben szerezték meg a ven­déglátók. Góljaikat Pankau (2) és Körner (11-esből) szerezték. Az el­kentéi részéről Dyreborg és Siön­(Jergard volt eredményes. Az V. csoport jelenlegi állása: í. Magyarország 5 4 10 15:4 9 %. Hollandia 8 2 13 11:11 5 3. NDK 5 2 1 2 9:10 5 4. Dánia 6 114 6:16 3 Ebben a csoportban már csak az fIDK—Magyarország 'visszavágó San soron, amelyet október 29-én Elpcsében bonyolítanak le. Ennek eredménye már nem befolyásol­fcajtja a csoportelsőséget. A BEK ÉRT: Real Madrid—Ajaz Amsterdam t:l (0:0). Madridban annak elle­nére, hogy az Eurovízló Is közve­títette a találkozót, 65 000 néző Solt kíváncsi a nagy párharcra. A spanyolok vezető gólját az 59. percben Gento lőtte, a vendégek részéről Vaszovics egyenlített a 85. percben. A BEK új szabályai értelmében, amelyek az első két fordulóban érvényesek, kétszer 15 perces hosszabbításra került sor. Az óramutató a párharc 100. per­cét jelezte, amikor Veloso belőtte * Real továbbjutást jelentő gólját. A BEK legnépszerűbb csapata a következő felállításban szerepelt: (nnquera — Calpe, Zocco, Sanchis, jtanzunegla, Pirri, Perez, Veloso, Prosso, De Dlego, Gento. A KEK ÉRT: Belfastban játszották a helyi Ernsaders és az FC Valencia visz­zzavágőját, amely a spanyol együt­tes 4:2 (3:1) arányú győzelmét tiozta. Az első mérkőzésen Valen­ciában 4:0 arányú hazai siker szü­letett. A győztes csapat góljait Faqnlto (3) és Ansola lőtte. A Fiorentlna nálunk ls jóf Is­Snert együttese odahaza 4:0 (1:0J arányban legyőzte francia ellen­telét, az OGC Nico csapatát. Az első taláíkozőn FranclaországBan 1:0 arányú olasz győzelem szüle­tett. A VVK ÉRT: Girondis Bordeaux—St. Patrick 0:3 (3:2). A francia csapat Dublln­ban Is győzött (3:1) arányban és S következő fordulóba Jutott. A végeredményt már a sorsolás is befolyásolja A Bajnokcsapatok Európa Kupá­iénak nemrég rajtolt ú) sorozatá­ban bevezették azt a szabályt, amely kizárja a harmadik mérkő­zés lehetőségét. Az oda-vissza alapon mérkőző országos bajno­kok párharcának továbbjntóját pont és gólarányegyenlőség során a visszavágó 2X15 perces meg­hosszabbításának kell eldöntenie. Erre azt hittük, hogy ritkán kerül sor, és lám már Madridban ehhez • megoldáshoz kellett folyamodni. Az történt, hogy Amszterdamban l:l-es döntetlent hozott az Ajax és a Real találkozója. Ott az első gólt a holland bajnok rúgta, a spanyolok később kiegyenlítettek, Madridban ugyanez fordult elő hazai változatban: a spanyol gólt holland követte. Tehát mindkét mérkőzés 90 perce után Iker-ered­mény, 1:1 született. A hosszabbí­tásban általában a vendéglátó csapatnak kedvez a szerencse, mert azt a hazai közönség ferge­teges biztatása és az ismert kör­nyezet is nagy mértékben előse­gíti. Ebből az a tanulság, hogy a legnagyobb tétre menő kupaküz­delmek már tulajdonképpen a sor­solással kezdődnek. Roppant nagy előnyt jelent, ha az országos baj­noknak először idegenbe kell ntaznia. Ha ott kedvező eredményt fir e], otthonában minden lehető­sége adva van a továbbjutás biz­tosítására. Ha ez rendes Játékidő­ben nem sikerül teljes mértékben. Itt van a hosszabbítás lehetősége. Az Ilyen kínálkozó alkalmat bi­zony aligha 8zalasztja el a ven­déglátó együttes. A sorsolás tehát az eddiginél is toBtosabb tényezővé vált a BEK történetében. Aktusát a szokottnál ls nagyobb mértékben kísérik fi­gyelemmel Európaszerte. Az „áll­va maradt" csapatok képviselői rendszerint személyesen vesznek részt ezen az ffjabb jelentőséget kapott „ceremónián". A BEK 18 csapatra csökkenő me­zőnyében nagy örömünkre ott van a csehszlovák, a szovjet és a ma­gyar bajHok is. A létszám jövő szerdán kiegészül, s azután Jöhet az újabb sorsolás, amely a me­zőnyt Ismerve gyenge képességű csapatot már aligha juttathat el­lenfélül kedvenceinknek. ZALA JÓZSEF. A BAJNOKI PONTOKÉRT: JUGOSZLÁVIA. Szerdán a Baj­nokság 7. fordulóját bonyolították )e, amely után a vezető Zágráb­nak 10, a Zseleznyicsar Szarajevó­nak és a Dinamó Zágrábnak egy­aránt 8—8 pontja van. Néhány eredmény: OFK Belgrád—Rad­nyicskl Nls 1:2, Vardar Skoplje— Hajdúk Split 2:0, Zseleznyicsar Szarajevó—Zágrábi Dinamó 1:1. KUPAMÉRKŐZÉSEK: ANGLIA. Az angol íiga-kupa szerdai mérkőzései a következő eredménnyel zárultak: Arsenal­Reading 1:0, Everton—Sunderland 2:3, Leeds United—Bury 3:0, Man­chester City—Blackpool 1:1, Sto­ke—Ipswich 2:1, Sheffield Wednes­day—Barrow 3:1, West Ham Uni­ted—Bolton Wanderers 4:1, War­klngton—Fulham 2:2. GÖRÖGORSZÁG. A Balkáni Kupa első döntőmérkőzésén az athéni EAK csapata 2:1 arányú vereséget szenvedett otthonában a Fener­bahcse Isztambul együttesétől. A visszavágóra október 25-én kerül sor. SKÓCIA. A skót ligakupa elődön­tőjében a Celtic együttese 7:1 arányban győzött Morton csapata felett, és Dundee 3:1 arányban győzte le a St. Johnstone együtte­sét. FINNORSZÁG. A Finn LaBdarűgó Kupa döntőjében a Kotkas TP csa­pata az országos bajnok Relpas Lahdent 2:0 (1:0J arányban győz­te le. BARÁTSÁGOS MÉRKŐZÉSEK: A szovjet labdarúgó-válogatott az Ausztria elleni vasárnapi EB­selejtezőjére készülve Linzben szerepelt, és az ottani edzőmérkő­zésen 1:1 arányú döntetlent ért el a helyi I^VSK ellen. A szovjet együttes gólját Hnrcllava a 90. percben lőtte, a vendéglátók ré­széről a 20. percBen Kögelberger volt eredményes. A Benfica Lisszabon barátságos mérkőzésen látta vendégül az At­letlco Madrid együttesét, és elle­ne 2:2 (1:1) arányú döntetlent ért el. A Benfica góljait Ensebio és Augusto, az Atletlcóét Adellardo és Glaria lőtte. Jó eredmények Budapesten A Budapesti nemzetközi atléti­kai versenyen, melyen Motor Jena atlétái ls vendégszerepeltek, or­szágos csúcs és több Jó eredmény született. Férfiak: 100 m: Gyulai (Honvéd) 10,7, 400 m: Zsinka (Honvéd) 48:4, 800 m: Nagy I. (Dózsa) 1:51,4, 2000 m: Török (Honvéd) 5:19,8, 3000 m akadály: Szabó ). (Hon­véd) 8:43, 110 m gát: Mélykúti (Spartacus) 14,4 — csúcsbeállitás, magas: Noszály (Honvéd) 205, rúd: Schulek (Vasas) 485, hármas: Czlffra (Honvéd) 18,02, súly: Ho­lub (Honvéd) 18,32, diszkosz: Fe­jér (Honvéd) 55,80. Nők: 100 m: Nemesháziné (Va­sas) 11,9, 400 m: Welnrlch (Jena) 59,7, súly: Bognár (Honvéd) 17,08 — csúcs, diszkosz: Stugner (Hon­véd) 54,98. Győr—Pécs 2:1 (0:1) Mintegy 4000 néző előtt Katona játékvezető sípjelére kezdett a két csapat. A vártnál' jóval na­gyobb küzdelmet hozott a két vi­déki együttes bajnoki összecsapá­sa. Meglepetésre a 12. percben Rónai révén a pécslek szerezték meg a vezetést. Utána a győri csapat végig támadott, de csak a második félidő 62. percében Szaló góljával sikerült egyenlítenie. To­vábbra ls a hazalak irányították a játékot és a 70. percben Melcer megszerezte a győztes gólt. A sportfogadás hírei A SAZKA 43. játékhetének mű­sora a kővetkező: NEMZETKÖZI LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS: 1. Spanyolország—Csehszlovákia, I. JÉGKORONG LIGA: 2. ZKL Brno—Sparta Praha, 3. TJ Gottwaldov—VTZ Chomutov, 4. Dnkla Jlhlava— Slovan Bratislava, 5. VSZ KoSice—Tesla Pardubice, B. CHZ Litvinov—SONP Kladno. II. LABDAROGÚ-LIGA: 7. VTZ Chomutov—Slávia Karlo­vy Vary, 8. Zemplln Michalovce— Spartak Pov. Bystrica, 9. Partizán Bardejov— AC Nitra, 10. TJ VZKG—: Baník Prievidza. FÉRFI KÉZILABDA-MÉRKŐZÉS: 11. Slávia Praha—Tatran PreSov. NÖI KÉZILABDA-TALÁLKOZÓ: 12. Bohemians Praha—Zora Olo­mouc. A jégkorong-liga legutóbbi fordulójában a Slovan Bratislava blztos győzelmet aratott a chomutov! együttes felett. Felvételünkön Slo­van-támadás Mikulás kapuja előtt. (Alexy felvétele) A skótok gondjai Október 21-én az Európa baj­nokság 8. selejtező csoportjában Skőcla Észak-Írországgal, Anglia pedig Walesszel mérkőzik. Bobby Brown skót szövetségi kapitány­nak komoly gondjai vannak. A válogatott két Játékosát: Bax­tert és Bremnert eltiltották a Já­téktől, a csapat további négy tag­ja pedig fegyelmi ítéletre vár. Johnstont, Murdochot, Lawot és Uret kiállította a játékvezető, és a skótok attól tartanak, hogy az október 16-án összeülő fegyelmi bizottság ezeket a Játékosokat is eltiltja a válogatottban való sze­repléstől. Mivel az említett játé­kosok legtöbbje angol ligacsapat­ban szerepel, a skótok úgy vélik, hogy válogatott Játékosaik eltil­tása összefügg az angolok érde­kével, hiszen az Európa-bajnok­ság nyolcadik csoportjában jelen­leg Skócia vezet 1 pont előnnyel a világbajnok Anglia előtt. Ez következik a jégkorong-ligában Az I. Jégkorong liga 5. forduló­jának mérkőzéseire szombaton ke­rül sor. A párosítás a következő: ZKL Brno—Slovan Bratislava, Ko­ílce—Litvinov, Chomutov— Sparta, Gottwaldov—Pardnbice, Jlhlava— Kladno. A tabella állása: 1. ZKL Brno 2. Sparta 3. [ihlava 4. Litvinov 5. Slovan B. Pardubice 7. Kladno 8. Gottwaldov 9. KoSIce 10. Chomutov A tuniszi nagy sakkcsata előtt 4 4 0 0 18:7 8 4 4 0 0 22:11 6 4 2 11 16:10 5 4 2 11 14:10 5 4 2 0 2 15:12 4 4 112 10:8 3 4 10 3 11:14 2 4 1 0 3 8:17 2 4 10 1 8:22 2 4 0 13 10:21 1 A Sparta nyerte a rangadót Sparta-Dukla 3:0 (0:0 Prága, 32 000 néző, Játékvezető Mitrií. Góllövők: Masek (2) egyet 11-esbiől és Pospíchal. A 6. forduló elhalasztott mér­kőzését nagy érdeklődés előzte meg Prágában. A Sparta szurko­lói bizakodással tekintettek a ta­lálkozó elé. A bajnokcsapat már a Trnava elleni vasárnapi mér­kőzésen ls bizonyos Javulásról tett tanúbizonyságot. A Sparta telje­sen megérdemelt győzelmet ara­tott, habár még messze van ré­gi formájától. A csapat az egész mérkőzésen nagyszerűen küzdött és ez döntötte el a találkozó sor­sát. A Duklának viszont kiütkö­zött régi betegsége: a gyenge csatárjátéka, és úgy látszik, hogy bizonyos hullámvölgybe került a katonacsapat. A Dukla csatárai csak egyszer veszélyeztettek az egész mérkőzés folyamán Strunc révén. A csatárok nem tudták tar­tani a labdát, és Így nehéz fel­adat hárult a Dukla védelmére, A második félidőben ez meg ls mutatkozott, mert a Sparta rö­vid időn belül három gólt ért el. A két középpályás játékos, Gele­ta és Masopust sem tudja nyúj­tani a tőle megszokott játékot. A Sparta nagy kedvvel kezdett, és több gólhelyzetük is akadt. A 35. percben Majernlk a büntető­területen belül kézzel ért a lab­dához, de a játékvezető „elnézte" az esetet, öt perccel később Vrá­nával a 16-oson belül szabályta­lankodtak, a megítélt 11-est azon­ban Mráz magasan a kapu fölé lőtte. Szünet után, amikor a Duk­la védőinek már fogytán volt az erejük, Pospíchal sfcerezte meg a bajnokcsapat első gólját. A 64. percben MaSek növelte a Sparta előnyét, majd 4 perc múlva ugyanő 11-esből beállította a vég­eredményt. A győztes csapatban Vojta, Pospíchal és Kvaiüák, va­lamint Masek nyújtott jó telje­sítményt. A Duklában I. Nóvák és Geleta Játéka érdemel dicséretet. Z. P. A japánok még nem döntöttek A Japén Tenisz Szövetség kö­zölte, hogy még nem történt dön­tés, vajon Japánban (Tokióban) rendezik-e az India—Dél-afrikai Köztársaság zónaközi Davis Kupa tenisz-döntőt. Mint ismeretes, ezen a párharcon a dél-afrikai együttes lett volna a pályavá­lasztó, de arra való tekintettel, hogy Indiának nincs diplomáciai kapcsolata a Dél-afrikai KözlSr sasággal, csak semleges pálya Jöhet számításba. 0 Hllversnmban Anglia aszta­llteniszezől Európa-liga találko­zón 7:0 arányban legyőzték Hol­landia együttesét. A sakkozás egyre nagyobb" nép­szerűségét az is igazolja, hogy tü­nedeznek a térképről a „fehér foltok", hogy a sakkozás történe­tében először rendeznek oly nagy­szabású versenyt az afrikai kon­tinensen: Tuniszban, mint a világ­bajnoki zónaközi döntőt! A zónaversenyek győztesei — összesen 23-an — és a dán Larsen nagymester ülnek október köze­pén táblához. A hat hétig tartó küzdelemben az első hat helye­zett kiharcolja a Jogot a vllág­Bajnokjelöltek párosversenyén va­ló részvételhez. A csehszlovák sakkozást két fia­tal nagymester: Hort és Kaválek képviseli Tunlsztian, akik újoncok még az Ilyen magasszintű vetél­kedésen — a múltban csak Fllip és Pachman nevével találkozhat­tunk hasonló versenyen. A közel­múltSan, az országos csapatbajno­ki döntő alkalmával SedlCanyban alkalmam volt elbeszélgetni Hort­tal a zónaközi verseny kilátásai­ról: „Akárcsak a korábbi versenye­ken, most is a szovjet sakkozók a legesélyesebbek az első helyekre: mindenekelőtt a többszörös szov­jet bajnok, a nagy moszkvai nagy­mesterverseny győztese: Leonyld Stejn és a nagyon ötletes, szívós Viktor Korcsnoj. Természetesen esélyes a másik két szovjet részt­vevő: Geller és az „újonc" Gipsz­lisx is. Rajtnk kívül az amerikai Fischer és a most befejezett nagy havannai verseny győztese: a dán Larsen a legfőbb várományosai az első hat hely egyikének." És milyenek a csehszlovák sak­kozók kilátásai? „Erről nehéz nyilatkozni. Túf nagy a konkurrencia. — Sok meg­lepetés is lehet. Az emiitettek mellett ott van még a magyar Portisch, a négy jugoszláv „mus­kétás" — Gligorics, Ivkov, Matu­lovlcs és Matanovics. Minden eset­re gondosan felkészültünk, igyek­szünk helytállni. Polanica Zdroj Jó „bemelegítés" volt a számomra és Kaválek ls javuló formát muta­tott az átmeneti visszaesés után Várnában." Nagy érdeklődés kíséri a legfia­talabb résztvevő: a 15 éves brazil „sakk-Pelé" — Herinque Mecking szereplését — és sok gondot okoz­hat a legjobbaknak is a torna szeniorja, az egykori csodagyerek: az amerikai Reshevskl. Tehát az első hat helyért folyik a harc Tuniszban — hozzájuk csatlakozik majd az előző világ­Bajnokl párosmérkőzés vesztese: a szovjet Szpaszkij és az előző vl­lágbajnokjelöltek versenyének második helyezettje: az ugyancsak szovjet Tal. Nyolcan alkotják majd 1968-ban a párosmérkőzés formájában lebonyolított vtlágbaj­nokjelflltek Sersenyének a mező­nyét. És még egy csehszlovák részt­vevője lesz a nagy versenynek, ami sakkozásunk megbecsülését Igazolja: a zónaközi döntő főbírá­ja: Jaroslav Sajtar mérnök, a Nem­zetközi Sakk Szövetség alelnöke. —elmá— 1 • Válogatott röplabda talál­kozó: NDK—Jugoszlávia 3:0, (fér­fiak) Románia—Szovjetunió 0:3 (nők). Torzó maradt a nagymúltú deb­receni sakkör jubiláris nemzetkö­zi versenye. Ugyanis az öt (I) magyar nagymester közül egy sem talált Időt a részvételre és az egyedüli nagymester: a szovjet Bronsteln édesanyja halála miatt a harmadik forduló után — mi­után első három ellenfelét legyőz­te — visszalépett. Játszmáit ter­mészetesen törölték és ezzel a verseny elvesztette érdekességét. A lengyel Sydor és a magyar Fl­lep osztoztak az első-második he­lyen, míg a 3—4. az ugyancsak magyar Kluger és Bokor lett. A verseny egyik legjobb játszmája az alábtil: Sköt csel Világos: Mibajlcsisin (jugoszláv] Sötét: Kluger (magyar) 1. e4 e5 2. Hf3 Hc6 3. d4 cd4: PÉ IP HE •mg ppp §j§ u IP HE • Hl p mm pl 2 1 •f * És • H W/m/. H H !||P JJ H K • • u Wfjm H 4. c3l? dc3: 5. Hc3: Fb4 8. Fc4 Hf8 7. 0—0 Fc3: 8. bc3: d6 9. e5 (Aljechin érdekes lépése) 9. ... He5: (jobb mint 9. ... de5: amire 10. Hg5 vagy 10. Ve2 ls követ­kezhet jó esélyekkel) 10. He5: de5 11. Vb3 Ve7 12. Fa3 c5 13. Fb5 + (a lipcsei olimpia Penrose—Un­zlcker játszmájában 13. Vb5+ kö­vetkezett ős sötét Hd7l után men­tesült a gondoktól) 13. Fd7 (most nem lenne jó Hd7 14. Fd7:+t Fd7: 15. Vb7: miatt és a c5 gyalogos is gyönge.) 14. Fd7: + Vd7:l 15. Fc5: He4! (sötét védeke­zési taktikájának csattanója — fe­nyeget Hd2) 16. Va3 Vc6l 17. Fb4 a5 18. Bael f6 19. f4 Ba6l (hiba lett volna 19. ... b6? 20. Be4:i Ve4: 21. Va4 + 1 stb.) 20. Fa5: f5 (b8-ra Ismét Be4:l pl. Ve4: 22. VdBI és sötét nem vesztheti) 21. Be4: fe4: 22. Bdl be 23. Bd6 Be5:l (ez a lebonyolítás a legegysze­rűbB. Kluger a játszma technikai részét is kitűnően oldja meg.) 24. Bc6: Ba3: 25. Bc8+ Kf7 26. Bh8: ef4: 27. Bh7: Bc3: 28. Bh5 Kf6 29. Bb5 Bcl+ 30. Kf2 Bc2+ 31. Kfl Ba2: 32. Bb6:+ Kf5 33. Bb5+ Kf8 34. Bb6+ Ke5 35. Bb5+ Kd4 36. Bb4+ Kd3 37. Bb3+ Kd2 38. Bb7 Bal+ 39. Kf2 e3+ 40. Kf3 Bfl + 41. Kg4 e2 és világos végre fel­adta. 507. sz. fejtörő Érsek Tibor (Budapest) („DDR Schach" 1983) Világos indul és 2 lépésBen mat­tot ad (2 pont) Ellenőrző Jelzés: Vilá­gos: Kbl, Vb8, Bdl és f8, Hb2, Fa4 és h8, gy: a3 (8 Báb). Sötét: Kc3, Be5 és fB, Hal és g6, Fa5, gy: c4 (7 báb). A megfejtés Beküldésé­nek határideje: október 23. A megfejtések az 0) Szó szerkesztőségének cí­mére küldendők „Sakk" megjelöléssel. A helyes megfejtést beküldők kö­zül ketten minden héten könyvjutalmat kapnak, to­vábbá Állandó meg­fejtési létraversenyt ve­zetünk. Az 505. sz. fejtörő (Z. Fellström) helyes megfej­tése: 1. Ha—c5l (az 1. Hc5 „megfejtést" nem vettük tekintetbe, mivel két hu­szár léphet a c5 mezőrei) Az e heti nyertesek: Grébner Gyula, Léva, Vajanského 9/B, Ku£e­ra Erzsébet, Léva, Kollárova 38. Üzenetek: Vajkó Ferenc és Kop­csik István: 1. Vc3-ra Bc6: sakkal' történik és Fc6:-ra Fd5 a válaszl Tatár M: c4—c3-ra mindkét eset­Ben Vd5 matt következik. DELMÁR GABOR