Új Szó, 1966. november (19. évfolyam, 301-331. szám)

1966-11-10 / 310. szám, csütörtök

A KÖZÉP-EURÓPAI KUPAÉRT: Bp. Honvéd-Spartak Trnava 1:1(0:1) Budapesten, a Latorcza ntcai pályán villanyfény melleit játszották a KK első fordulójának első mérkőzéséi, amelyre 14 000 néző volt klnváncsl, köztük több mint 4000 trnavai szurkoló. A két együttes a következő (elállításban tátszolt: HONVED: Erdős! - Tajti, Marosi, Sípos, Vági — Tóth Gyula, Komora — Nagy György. Tóth Kálmán, Nagy Antal, Katona SP TRNAVA: Geryk, — Dobiái, Kravárilc, Jará bek, Hagara — Hrušccký, Kuna, — Farkai, Svec, Adamec, Fandl. Az első félidőben a Honvéd ere­iéből egyetlen épkézláb támadásra sem futotta. A gól a 15. percben esett. Adamec hatalmas lövése a felső lécről lepattant és a résen levő Farkai a hálóba fejelt. Szünet után élénkült az Iram és mintegy fél órán át a Honvéd nagy lendülettel támadott. Ennek eredménye csupán Sípos egyenlí­tő gólja volt a 60. percben. Utána Nagy A. lövését védte Geryk. A trnavaiak Ismét átvették a játék Irányítását és a találkozó vége előtt néhány parázs jelenelet ren­deztek Erdősi kapuja előtt. Csak a kapus lélekjelenléte és a sze­rencse mentette meg a Honvéd ka­puját az újabb góltól. A döntetlen nagy eredmény a trnavaiak részéről, akiknek sorai­ból a válogatott KABÁT hiányzott, míg a Honvéd TICHYT és TUSSIN GERT volt kénytelen nélkülözni. A HONVÉD együttesében csak a védelem munkája volt dicséretre méltó. Elsősorban Sípos és Tajti Játszott jól. A támadósorban nem volt átütőerő. A TRNAVAI védelem mindvégig JAI állta a sarat. A középpályás Játékosok közül Kuna és Kravárlk végzett nagy munkát. A motor ez­által Adamec volt, akit csak figy­f yel-bajjal tudtak (eltartóztatni, vec legalább két nagy gólhelyze­tet hagyott ki. A Sp. Trnava együttese a cseh­szlovák ligában híres arrűl, hogy kihasználja a hazai pálya előnyét. Budapesti döntetlenje ntán aligba képzelhető el, bogy a jövő hét szerdáján, a visszavágón nem vív­ja ki a továbbjutást a Honvéddel szemben, (zaj Balczó és a magyar csapat vezet AZ ÖTTUSA VB-N Melbourne-ben az úszással foly­tatták az öttusa világbajnokság küzdelmeit. Ebben a számban a győzelmet az amerikai Cootes sze­rezte meg, míg mögötte a magyar Balczó végzett a második helyen. Az eddig vezető dr. Török csupán a 27., míg Móna 17. volt. Az egyéni összetett versenyben Balczó vezet, aki 104 ponttal előzi meg a szovjet Mlnyejevet. A har­madik helyet dr. Török, ť negye­diket Móna foglalja el. Mivel az utolsó szám, a futás Balczö „erős" száma, feltételezhető, hogy vég­eredményben a magyar versenyző megvédi világbajnoki címét. Az összetett csapatversenyben Magyarország 738 pontnyi előny­nyel vezet a Szovjetunió csapata előtt. A külföld labdarúgása FC Linfield—Valerengen Oslo 1:1 (1:0). 12 000 néző előtt Bel­fastban az észak-lr bajnok ugyan csupán döntetlent ért el norvég ellenfelével szemben, mivel azon­ban az ír csapat az osiői első mér­kőzésen 4:l-re győzött, elsőként jutott a BEK második (ordulójába. •ŕr Ado den Haag—Dinamó Minszk 1:1 (0:0). Barátságos nemzetközi labdarúgó-mérkőzés — Játszották Hágában. •rr Az tr Köztársaság labdarúgó­válogatottja, mely a múlt hónap­ban 0:0 arányú döntetlent ért el. Spanyolország együttese ellen, három helyen megváltozik a no­vember 16-án lejátszásra kerülő Törökország elleni Európa-bajnoki mérk özésen. •fr A skót labdarúgó-válogatott az észak-Írek elleni találkozón 4—2— 4-es hadrendben játszik majcj. Ez az első eset, hogy valamelyik szi­getországbeli válogatott Ilyen for­mációban lép pályára. A skót vá­logatott felállítása a következő lesz: Ferguson — Grieg, McKin­non, Clark. Gemmell — Murdoch, Bremncr — Henderson, Law, McBride. l.ennox. A SPORTFOGADÁS HÍREI A ŠPORTKA 45. Játékhetének nye­reményelosztása: I. HOZÁS: I. dí|: nincs, II. díj: 44 nyertes á 22 500 korona, III. di|: 2584 nyertes á 520 korona, IV. dlj: 42 991 nyertei á 60 korona. A prémiumelosztás: I. dlj: nincs, II. dlj: 2 nyertes á 30 400 korona, III. dlj: 26 nyertes á 2970 korona, IV. dlj: 377 nyertes á 440 korona. II. HÚZÁS: I. díj: nincs, II. dlj: 52 nyertes á 10 000 korona, III. díj: 2034 nyertes á 315 korona, IV. dlj: 31515 nyertes á 45 korona. A prémiumelosztás: I. és II. dlj: nincs, 111 dlj: 6 nyertes á 6100 korona. IV. dlj: 82 nyertes á 1755 korona. Minden héten • • • W§M e9Y a tét ­1966. XI. 10. érhet nyereség! Ez a biztos, nem a kocka: Minden héten DUPLAŠPORTKA! ÜF-022 S z t k o r a, a csehszlovák lab­darúgó-válogatott úgyszólván egyetlen vérbeli csatára, a jugo­szlávok elleni mérkőzésen még nem szerepelhetett, de Wem­bleyben csakúgy a pályára lép­hetett, mint a Maracana sta­dionban, s szégyent ezúttal sem vallott. A kemény holland vé­dőkkel szemben is megállta a helyét az amszterdami olimpiai stadionban. Ha a válogatott csa­társorában még két hozzá fog­ható gólra törő és technikás já­tékos szerepelne, nem kellene csupán a védelemnek harcolnia körömszakadtáig az egyébként hízelgő eredmények eléréséért. (CTK—UPJ felv.) Bécsben nem játszottak a KK-ért Eredetileg tegnap kellett volna sorra kerülnie u Vlenna—Fiorenti­na KK-mérkőzésnek a bécsi Hohe Warte pályán. A firenzei csapat vezetősége közölte a vendéglátók­kal, hogy a hatalmas méretű ár­víz miatt, amely valósággal körül­zárta a várost, az együttes kéri a találkozó elhalasztását novem­ber 16-ra. A bécsi csapat vezető­sége beleegyezését adta. A jégkorongozás lh í r e / A Jégkorong Szakosztály kijelöl­te az 1967-es VB-n részt vevő cseh­szlovák játékvezetőket. Ezek a kö­vetkezők: Körinek, Czerný, Hajuý és Bata. •ár A Jégkorong Szakosztály Köz­ponti Vezetősége jóváhagyta az új átigazolási rend javaslatát, amely január 1-től lép érvénybe. •ü A Slovan Bratislava— ZKL Brno mérkőzésről írt jegyzőkönyv alap­ján a Jégkorong Szakosztály azon­nali hatállyal az eset végleges ki­vizsgálásáig felfüggesztette Golon­kának, a Slovan csatárának Játék­jogát. Az év legjobb angol aSAKKOLIMPIA HÍREI A sakkolimpia negyedik fordu­lójának félbemaradt játszmáit íoly­tatva a szovjet egyUttes 4:0 arányú győzelmet aratott Dánia felett. Az ötödik fordulóban a csehszlovák együttes legyőzte a magyarokat és ezzel javítva helyzetén, a hetedik helyre tört előre. Az ötödik forduló eredményei: Szovjetunió—Románia 3:1, Cseh­szlovákia—Magyarország 2,5:1,5, Dánia-Spanyolország 1:0 (3J, USA —NDK 1,5:0,5 (2), Bulgária-Nor­végia 3,5:0,5, Argentína—Jugoszlá­via 1,5:0,5 (2), Kuba—Izland 1:0 13). Az ötödik forduló után a döntő sorrendje a következő: Szovjetaniú 17 p, Argentína és USA 12,5 (2), Bulgária 12,5, Jugoszlávia 12 (2J, Magyarország 12, Csehszlovákia 11,5, Románia 10,5. Dánia 8,5 (3), Spanyolország 6 (3), NDK t (2), Izland S (2), Norvégia 3,5, Kuba 3 (2) pont. A KUPAGYŐZTESEK EK-JAÉRT: Győri ETO-Sporting Braga 3:0(1:0) (z) Köpke (NDK-beli) játékve­zető sípjelére, 18 000 néző jelen­létében a vendéglátó győri együt­tes a következő felállításban kezd­te a játékot: Tóth — Szániel, Or­bán, Izsáki — Palotai, Kiss — Stolcz, Varsányi, Szaló, Somogyi, Keglovich. Az első percek parázs hazai tá­madásokat hoztak. A 2. percben Keglovich lövése elzúgott a kapu előtt. Egy perccel később azon­ban Szaló jó helyzetbe került és nagy nyugalommal lőtt a Braga hálójába. Nyomban utána Palotait levitték a pályáról, de mintegy ötperces ápolás után visszatért és egyelőre a balszélre állt. A por­tugál ellentámadások nagyon ve­szélyesek voltak és Tóthnak gyak­ran kellett szorongatott helyzet­ben tisztáznia. A 30. percben Var­sányi az ötösön állva „lyukat rú­gott", pedig nagy gólhelyzetben volt. Továbbra is a győrlek kez­deményeztek, a portugál védelem azonban jól zárt. Szünet után is nagy lendülettel kezdett a vendéglátó együttes. So­mogyi elfutott, de lövése ha ke­véssel is, de célt tévesztett. Pa­lotai a csatársor tengelyébe állt és ott Igyekezett helyzetet terem­teni társai számára, ha már ma­ga nem lehetett sérülése miatt tel­jes értékű harcos. Az ETO-táma­dások a 72. percben mégis góllá értek. Keglovich a balszélen elfu­tott és beadása a menteni akaró portugál középhádvéd lábáról ju­tott a bálóba. Kz a tény kissé megzavarta a Sporting védelmét és két perccel később Stolcz be­adása után Ismét Szaló volt ered­ményes. Az ETO tovább támadott és még akadt több helyzete is, de az irányzékkal a továbbiak során már többször is baj volt. Két perc­cel a mérkőzés vége előtt felzú­gott a „vastaps", amelyre a győ­ri fiúk lelkes Játékukkal és a nagy­szerű eredménnyel rá is szolgál­tak. A győztes csapatban Tóth na­gyon jól védett. A védelemből Orbán játéka emelkedett ki. Fej­jel-lábbal jól rombolt és Indított. Palotai korai sérülését megsíny­lette a csapat összjátéka, de még sántikálva ls együttese hasznára vált. A csatárok közül Varsányi mezőnyjátékával, Szaló gólképes­ségével és Keglovich néhány JA elfutásával tűnt kl. A Sporting Braga játéktudásban elmarad lisszaboni „névrokoná­tól". Nem hinnők, hogy otthoná­ban be tudná hozni, vagy túl tud­ná szárnyalni a jelentősnek látszó ETO-előnyt. A SZOVJET KUPA IS A KIJEVIEKÉ A Szovjet Labdarúgó Kupa dön­tőjében mérte össze erejét a Kijevi Dinamó és a Torpédo Moszkva. A győzelmet a kijeviek szerezték meg 2:0 arányban és így a baj­noki cím mellé elhódították a ku­pát ls. Ennek ellenére a Kupa­győztesek Kurópa Kupájában a legyőzött Torpédo indul, mert a bajnoki cím a Kijevi Dloamo szá­mára biztosítja a részvételt a Baj­nokcsapatok EK-jában. Itt jegyez­zük meg, hogy Szabó lózsef, a szov­jet válogatott kiválósága ls a ki­jeviek soraiban Játszik, mig a Torpédo egyik legjobbja a válo­gatottban ls újra szereplő Sztrel­cov. HETEDSZER A ROMÁNOK ELLEN A csehszlovák kispályás férfi kézilabda-válogatott november 11­én, pénteken este 19.30 órai kez­dettel a Sparta Praha sportcsar­nokában a kétszeres világbajnok román válogatott ellen lép pályá­ra. A két válogatott eddigi hat talál­kozóján háromszor a csehszlová­kok. háromszor pedig a románok győztek, a gólarány pedig 94:77 a csehszlovák egyUttes javára. A prágai mérkőzésen a csehszlovák válogatott a következő felállítás­ban szerepel: Ing. Arnošt, Skarvan (kapusok), Maréi, Benei, Rosen­(elder, Konečný, Ráiek, Havllk, Dnda, Hermán, Bruna és Ciner. Vasárnap a bratislavai sport­csarnokban kerül sor a visszavá­góra. Ezen a mérkőzésen az emlí­tett Játékosokon kívül még szó­hoz Jutnak Horváth, Klim£lk. Se­ruga és Frolo ls. Az angol sportújságírók felállí­tották az év legjobb sportolóinak névsorát, melyben az első helyre Bobby Moore, a világbajnokságot nyert labdarúgó-válogatott kapitá­nya került. 1. Moore, 2. Davles (távolugró), 3. McGowan, (ökölvívó) 4. McGre­gor (úszó) 5. Hill (autóversenyző). NÖK: 1. Ludgrove (úszó), 2. Jo­nes (teniszező). 3. Burton (kerék­pározó). Változás a TV sportműsorban A csehszlovák televízió ma 18.55 órára tűzte ki a Sparta Praha—ZKL Brno jégkorong­rangadó közvetítését. A CSTSZ arra való hivatkozással, hogy a tél (olyamán még bőségesen lesz alkalom jégkorong-mérkő­zés közvetítésére, azt kérte, hogy az említett rangadó he­lyett pénteken, 19.25 órai kez­dettel a Csehszlovákia—Romá­nia (érti terem-kézilabda talál­kozót sugározzák. A TV vezető­sége eleget tett a CSTSZ kéré­sének. # A kosárlabda Európa Kupa első fordulújában a Real Madrid 100:44 arányban győzött a Black Star Mersch együttese ellen. • A Sparta Praha asztalitení­szezői Stockholmban 10:0-ra le­győzték az ISK Bagarm együttesét, majd Norköppingben 7:2 arányú győzelmet arattak az IS Norco­pensarna csapata felett. A jégkorong-liga XIII. fordulója Slovan Bratislava—TJ VŽKG 9:4 (3:1, 3:0, 3:3) A jégkorong-liga XIII. forduló­jának bratislavai találkozójára töb mint 5000 szurkoló volt kí­váncsi. Annak ellenére, hogy a Slovan ez elmúlt fordulóban a gottwaldoviaktól váratlan veresé­get szenvedett, a stadion lelátóin bizakodó hangulat uralkodott. Nem ok nélkül, hiszen a hazai csapat saját pályáján még a vítkoviceiek­nél lényegesen jobb csapatokkal szemben Is megállta a helyét, és Így a jelenlevők méltán remélték, hogy ezúttal mindkét bajnoki pont otthon marad. A Slovan az első perctől kezd­ve lendületes támadásokat veze­tett a VŽKG kapuja ellen, és ezeknek egy részét ki ls használta. Bár nem mondhatjuk el, hogy a Slovan hiba nélkül játszott, mégis meg kell állapítanunk: nemcsak lelkes, hanem időnként Jó teljesít­ményüknek köszönhetik biztos győzelmüket. Golonka nélkül ls kétvállra tudták fektetni a vítko­vicei csapatot. Érdekes, változa­tos játékot azonban csupán az utolsó harmad hozott. A soron következő nehezebb el­lenfelek elleni mérkőzésekig azon­ban még jócskán kell javítaniuk játékukon, ha győzelmet akarnak elérni. A védelmet ugyanis ezút­tal a szórványos és erőtlen vítko­vicel támadások nem állították megoldhatatlan feladat elé. A ven­dégekből sokat kivett az előző forduló nehéz mérkőzése s ez meglátszott teljesítményükön. A legjobb teljesítményt kapusuk, Pa­lička nyújtotta, aki néhány tucat veszélyes lövést tett ártalmatlan­ná. A Slovan kapuját ezúttal első ízben a fiatal Turner védte, s bár nem volt sok dolga, biztos kezd kapusként mutatkozott be. A véde­lemben Čapla jeleskedett, a csa­tárok közül pedig Nedomanský, Grandtner és Walter Játéka érde­mel dicséretet. A gólokat a következők szerez­ték: Nedomanský 3, Grandtner 2, Cernický 2, Dučaj, Biely, illetva Vlach 2, Budovský, Kurovský. Pardubice—Goltwaldov 4:1 (1:0, 2:0, 1:1). Gólütők: Ondŕaslna, Oolana, Franz, Braun, Illetve Kožela. Litvinov—Jihlava 3:2 (1:1, 2:1, 0:0). Gólütők: Zíma 2, Kyhos, Illetva Jaroslav Holik és Hrbatý. Koiice— Kladno 5:6 (2:3, 2:2, 1:1). Gólütők: Parti 2, Nedved, Brunc­11 k és Selvek, Illetve Wimmer 2, Karas, Kuna, Michalička és Vinš. # Sokan azl remélik, hogy a 189 cm magas, 98 kg nehéz Wil­llamsnak sikerül elhódítania Clay­tól a hivatásos ökölvívás világbaj­noki címét. A találkozóra novem-' ber 14-én Houstonban kerül sor. # J. Vrábel, a világcsúcstartö Danék egykori edzője hét hónapra Irakba utazik, ahol a bagdadi egyetemen tart előadásokat. # Mexikóban a hét elején meg­kezdték az 1968-as olimpiai játé­kok belépőjegyeinek árusítását. Az első megrendelések külföldről ér­keztek. # A ZKL Brno jégkorong csa­pata František Vanék személyé­ben új edzőt kapott. Vanék hosz­szú Időn át volt a brnól együttes és a csehszlovák válogatott tag­ja, s így a ZKL személyében kivá­ló edzőhöz jutott. # A szovjet jégkorong-bajnok­ság legutóbbi eredményei: CSZKA Moszkva — Novoszibirszk 10:4 (5:0, 2:2, 3:2), Krilja Szovjetov— SZKA Leningrad 3:2 (1:0, 1:0, 1:2).