Új Szó, 1966. február (19. évfolyam, 31-58. szám)

1966-02-25 / 55. szám, péntek

A Protopopov-házaspár megvédte világbajnoki címét A ZSUK-GORELIK KETTŐS SZEMÉLYÉBEN SZOVJET PÁROS VÉGZETT A MÁ­SODIK HELYEN A davosi műkorcsolyázó világbajnokságon tegnap a sport­párosok szabadon választott gyakorlatai voltak műsoron. A kötelező után fölényesen vezető Protopopov-házaspár meg­védte világbajnoki címét. A második szovjet pár ezüstérmet szerzett. Az olimpiai és kétszeres vi­lágbajnok kettős a szabadon választott' gyakorlatokban a Zsuk—Gorelik szovjet kettős személyében komoly ellenfélre találtak. Zsukék kürjét a pon­tozók sokkal magasabbra érté­kelték mint Protopopovékét, akiknek győzelme így csak mi­nimális volt. A két szovjet páros bemuta­tója élményt jelentett a mű­korcsolyázás híveinek. Proto­popovék leheletfinom kűrje a bratislavai Európa Bajnokság­hoz hasonlóan szinte hibátlan volt. A Zsuk—Gorelik kettős viszont lendületes, kitűnő lé­péskombinációkkal és emelé­sekkal tarkított kürt mutatott be, s valamennyi páros között a legmagasabb értékelésben részesült. A harmadik helyen az ame­rikai Kauffmann-testvérpár végzett. A 190 cm magas ame­rikai műkorcsolyázó játsziköny­nyedséggel emelte testvérét a magasba, és nagy sikert arat­tak nemcsak a közönség, ha­nem a pontozók körében is. Korcsolyázásuk végig lendüle­tes volt, és „dobott Axeljü­ket" nagy tapssal köszöntötte a közönség. A Wlachowská—Bartosiewicz csehszlovák páros azt nyújtot­ta, amit vártak tőlük és a 10. helyen végzett. A magyar Csor­dás—Kondi kettős a 15. helyet szerezte meg. A páros műkorcsolyázás vi­lágbajnokságának végeredmé­nye: 1. Protopopov-házaspár 13/314,8, 2. Zsuk—Gorelik (mindkettő szovjet) 14/313/313,7 3. Kauffmann-testvérpár (ame­rikai) 30/298,2, 4. Glockshu­ber—Danne (nyugatnémet) 35/295,0, 5. Pfersdorf—Matz­dorf (nyugatnémet) 46/292,0, 6. • A magyar röplabda váloga­tott szorgalmas edzésekkel készül a prágai világbajnokságra. Jánosi sérülését már kiheverte; Molnár lelogyott és jobban játszik mint valaha; a fiatalok közül Buzek nagyszerűen iejlődik. # ­KÜLFÖLDI LABDARUGO-EREDMENYEK CHILE—SZOVJETUNIÓ 0:2 (0:1). Santiagöban az 1962. évi labda­rúgó-VB színhelyén, mintegy 80 000 néző előtt a szovjet labda­rúgó válogatott értékes győzel­met aratott Chile együttese fe­lett. A szovjet együttes első gól­Ját Szabó szerezte büntetőből A második gól szerzője ugyancsak Szabó volt. Metrevelt jó beadá­sát értékesítette. A hazai csapat — különösen az első félidőben — főleg a véde­kezésre törekedett. Szünet után több veszélyes támadást vezettek a szovjet kapu ellen, de a kitű­nően záró szovjet védelmet nem tudták áttörni. A két csapat fel­állítása: Godoy — Valentini, Fi­queroa, Gonzales — Bentreras, Hodgc — Aiaya, Yavar, Landa, Valdes, Sancliez. Szovjetunió: Ka sasvili — Ponomarev, Seszter­nyev, Getmanov — Voronyin, Afonyin — Csizslenko, Szabó, Ba­nyisevszkij, Metreveli, Huszainov. ANGLIA—NSZK 1:0 |0:0). A londoni Wembley-stadionban mint­egy 75 000 néző előtt villany­fénynél játszották le a barátsá­gos mérkőzést. Mindkét együttes bejutott a VB 16 os döntőjébe. Anglia Uruguayjal, Franciaor­szággal, Mexikóval, az NSZK pe­dig Spanyolországgal, Svájccal és Argentínával szerepel egy cso­portban. Esős időben, átázott talajú pá­lyán kiegyensúlyozott játékot lát­hatott a közönség. A mérkőzés egyetlen gólját a 42. percben Stlles középcsatrir szerezte. A két csapat a következő felállításban szerepelt. Anglia: Banks — Co­lién, Newton (Nilson) — Moore, ). Charlton, Hunter — Ball, Hunt, Stiles, Hurst, B. Charlton. NSZK: Tilkowski — Lutz, Lo­renz — Schulz, Weber, Szyma­•iak — Kramer, Beckenbauer, Held, Netzur, Hornig (Heiss). Mexikó labdarúgó-válogatottja három előkészületi mérkőzést játszik Európában a VB előtt. Jú­nius 18-án Lausanneben Svájccal, 22-én Belfastban Írországgal, 29-én pedig Firenzében Olaszor­szággal. A mexikóiak szeretnének egy mérkőzést játszani Moszkvá­ban a Szovjetunió ellen is. A francia válogatott Bordeaux­ban 20 000 néző előtt 3:2-re győ­zött a helyi Girondis elleni ed­ző mérkőzésén. Góllövők: Bonnel, Hernet, Baraffe, 1)1. Peri és Ro­feuschi. A budapesti Honvéd l:l-arányú JÉGKORONG HÍREK Svédország B válogatottja, mely február 27 és 28-án Pardublcén a Csehszlovákia B csapata ellen szerepel Welsswasserben 7:1 (1:0, 3:0, 3:1) re győzött az NDK együt­T' ž tese ellen. Románia válogatottja tebruár 27-én Finnország együttese ellen 966. játszik előkészületi mérkőzést. - Az amerikai proli liga legutób­bl eredményei: New York Ran­gers—Detroit Red Wtngs 5:0, 7 Montreal Canadíens—Boston Bru­ins 3:2, Toronto Maple Leafs— Chicago Black Hawks 3:2. döntetlent ért el Budapesten a Grazer AK elleni barátságos mér­kőzésen. » » # Az AC Bologna labdarúgócsa­pata 3:1 re győzött Franciaország B válogatottja ellen. * • * A Chelsea—AC Milano harma­dik WK mérkőzés színhelye március 2 án a milánói San Sl­ro stadión lesz. Az UTA Arad együttese 15 000 néző előtt 2:0 (1:0) arányú győ­zelmet aratott Aradon a Buda­pesti Vasas felett. A Skót Kupa megismételt mér közései: Aberdeen—Undee United 5:0, Dumbarton—Queen ol the South 1:0, Dundee—Celtic 0:2, Stlrling Albion—Dunfermline 0:0. • • • A Dél amerikai Kupa küzdel­mei során a Boca Juniors együt­tese Caracasban 2:1 (l:0)-ra győ­zött a venezuelai Deportivo lta­lia ellen. . Cservenka —MTK 2:4 (2:2). A Ju­goszláviában vendégszereplő MTK szünet utáni jobb játékuknak köszönve biztosan győztek. Gó­lok: jovanits, Varga 111. Kuti, La­klnger, Takács és Szűcs. Srem — Ď. Dózsa 2:3 (1:3). A Dózsa jobb volt ellenfelénél és megérdemelten győzött. Gólok: Grujica, Dumjanovics 111. Zambó 2, Bene. Szutjeszka—Salgótarján 3:3 (2:0). A magyar csapat második télidőben játszott jobban. Gólok: Buiatovlcs, Adzsics, Lazarevics 111. Kocsis 3. Megegyezett a Léeds és az Ú. Dózsa Megállapodott a WK =­mérkőzések időpontjában. Le­eds United és az Újpesti Dó­zsa. Az angolok táviratban ér­tesítették a lila-fehérek veze­tőit hogy a két együttes kö­zötti első mérkőzést Leedsben március 2-án este 19,30 órai kezdettel rendezik és elfogad­ják a visszavágóra javasolt március 9-ét. Verkerk, a gyorskorcsolyázás újdonsült világbajnoka az Osló­ban megrendezett versenyeken vereséget szenvedett az 5000 mé­teres távon. A nemzetközi vetél­kedésen hat ország 30 gyorskor­csolyázója vett részt. Eredmé­nyek: 500 m: 1. Gray (amerikai) 41,0, 2. Elvenes (norvég) 41,2, 3. Grönvold (norvég) 41,4. 3000 m: 1. Stiansen (norvég) 4:34,3, 2. Liebrechts (holland) 4:35,5, 3. Moo (norvég) 4:39,5. 1000 m: 1. Tveter (norvég) 1:25,8, 2. Grön­vod 1:26,3, 3. Thomassen (nor­vég) 1:26,7. 5000: 1. Nilsson (svéd) 7:52,0, 2. Guttormsen (norvég) 7:52,0, 3. Maier (nor­vég) 7:52,8, 4. Verkerk (holland) 7:53,6. Hauss— Häfner (nyugatnémet) 56/287,7, 7. Müller—Dalmer (keletnémet) 60/286,0, 8. Ma­tbys—Aelig (svájci) 80,5/279,9, 9. Steiner—Walther (keletné­met) 87,5/277,6, 10. Wlachow­ská—Bartosiewicz (csehszlo­vák) 89/275,7, 11. Behrens— Wagefein (amerikai) 92/276,6, 12. Szabó-testvérpár (svájci J 104/272,1. A Protopopov házaspár Davosban is remekelt és megvédte világ­bajnokságát. (CTK felvétele) A VB első „főpróbája" Csehszlovákia—Kanada 4:0 (2:0, 1:0, 1:0) (z) A nagy érdeklődéssel várt találkozó előtt a jégko­rongsport „visszavonuló mes­tereit", Staríit, Prose kat, Kaszpert, Pánti i e k o t és Vlachot búcsúz­tatták. A jelenlegi válogatot­tak is sorban kézfogással ad­tak tiszteletet búcsúzó volt bajtársaiknak. DznriHának már az első perc­ben alkalma nyílt formája bizo­nyítására. Utána változatos játék alakult ki és a 9. percben Nedo­manský szerezte meg a vezető gólt. Emberelőny idején esett. Ugyanő volt eredményes négy perccel később, ls. Röviddel a harmad befejezése előtt ismét emberelőnyhöz jutottunk, de ezt már nem tudtuk kihasználni. A vendéglátó csapat fokozta az iramot, a vendégek viszont a keménységet, amelyre váloga­tottunk megfelelő módon vála­szolt. A kanadaiak támadójáté­kába ezúttal is több hiba csú­szott. A csehszlovák támadásve­zetés ötletesebb és célravezetőbb volt. Ismét a 9. perc hozott hazai gólt, amikor Golonka remek „szólóját" érvényesítette. Két perc múlva Brodericket Bauer edző lehívta és helyére M a r­t i D t küldte, aki Innsbruck óta először került a kanadai csapat hálója elé. Az „új" kapuvédő né­hány remek védést mutatott be, s amellett a szerencsével sem állt hadilábon ... de ez már ál­talában a jó kapus velejárója. A harmadik harmad elején Kokü is alkalmat kapott. Suchý az 5. percben bevette Martin kapuját: 4:0. Utána Begg durván támadt Jifíkre, akit ápolni kellett. A ka­nadai hátvédet 5 percre kiállítot­ták. A vendégcsapat támadásai csak nagyritkán jutottak el Dzu­rillAig. aki minden esetben a he­lyén volt A „főpróba első fele" tehát )öl sikerült. A négy gólos győzelem­re feltétlenül rászolgált a cseh­szlovák válogatott. Gyenge pont­ja nem volt a csapatnak. A csatá­rok közül Nedomanský, Golonka, |iíik, a védelemben Suchý, Tikal, valamint Dzurilla nyújtottak átla­gon felülit. Kíváncsian várjuk a mai vissza­vágót, de annyit már elöljáróban elmondhatjuk, hogy ez a kanadai csapat nem indokolja vezetői ma­gabiztos nyilatkozatainak valós voltál A két esapat a következő ösz­szetételben szerepelt: CSEHSZLO­VÁKIA: Dzurilla — Potscb, Meix­ner. Tikal, Smíd, Suchý — Kla­páč, Jar. Holík, Jiíi Holik - Pryl, Nedomanský, Cerný — Sevcik, Go­lonka, Jiiŕík. KANADA: Broderick (Martin) — O'Malley, Begg, McKenzie, Davis, Schmidt — Bonrbonnais, Coniin, Cadieui — Jobnston, Faulkner, McMillan — McLeod, Hnck, Mott — Hergreaves, McCann. A találkozót Wilkert és Ericsson svéd bírák vezették, akik nem ta­golták Í játékot. A labdarúgó BEK-ért Internazionale—Ferencváros) 4:0 (2:0). Góllövők: Peiro (2), jair és Corso. A visszavágót március 2-án a Népstadionban játsszák és arról a magyar TV 18,25 órás kezdettel ad helyszi­ni közvetítést. Anderlecht—Real Madrid 1:0 (1:0). Góllövő: Van Himst. A visszavágót március 9-én játsz­szák a spanyol fővárosban. Az előbbi párharc biztos to­vábbjutójának az Inter ígérke­zik, míg az utóbbiban a spa­nyol bajnok szintén biztosíthat­ja a továbbjutását. A Sparta Praha—Partizán Belgrád párharc időpontjai: Prágában március 2-án és Belg­rádban március 9-én. A Benfica—Manchester Uni­ted visszavágót március 9-én Lisszabonban játsszák. Az an­gol bajnok vendéglátóként 3:2 arányban győzött. A portugál élcsapatnak alighanem a vissza­vágó-találkozó elég lesz a to­vábbjutás biztosítására. 0 Obersdorfban Játszották le a második EV Füssen ZKL Brno találkozót az EK-ért. Ismét brnúl győzelem született. Ezúttal 7:5 arányú. A két visszavágót csu­pán a VB után bonyolítják le. • A Skót Labdarúgó Kupa má­sodik fordulójában a következő eredmények születtek: Hearts— Hibernian, Kilmarnock—Mother­well 5:0. A SAZKA TANÁCSADÓJA Különfogadás a jégkorong VB alkalmából 1. Finnország—Egyesült Álla­mok. A finn válogatott tudása ta­valy óta javult és favoritnak szá­mit. A tavalyi VB-n az USA vá­logatottja győzött 4:0 arányban. Tippünk: 1, X. 2. Lengyelország—NDK. A len­gyelek, mint a tavalyi „B" cso­port győztesei, ez tdén a legjobb nyolc között szerepeinek.' Az NDK tavaly az ötödik helyen végzett, legyőzte a finn, a norvég és az USA válogatottját. Szerintünk az NDK favoritnak számit. Tippünk: 2. 3. Csehszlovákia —NDK. A tava­lyi 5:1 arányú csehszlovák győze­lem után most is elvárjuk, hogy válogatottunk győzni fog. Tip­pünk: 1. 4. Szovjetunió—Svédország. A szovjet csapat Tamperében 5:3, novemberben Svédországban 3:2 és 7:1, és Colorado Springsben 4:3 arányú győzelmet ért el. Ezek szerint esélyesnek számít. Tip­pünk: 1. 5. NDK —Egyesült Államok. Tam­perében az NDK meglepetésszerű 7:4 arányú győzelmet aratott az USA együttese felett. Lehetséges, hogy most az amerikaiak erősebb csapattal szerepeinek és győzel­mük nem jelentene meglepetést. Tippünk: 1, 2. 6. Csehszlovákia—Svédország. Tavaly óta válogatottunk a své­dek elleni találkozókból mindig győztesként került ki. A VB-n 3:2, tgmmmmmmmmmmmmmm novemberben Prágában 3:2, és 5:2 és Colorado Springsben 8:3 arány­ban győzött. Tippünk: 1. 7. Szovjetunió —Kanada Az ed­digi eredmények szerint (VB-n 4:1, Kanadában 6:2, 1:6 és 6:2) a szovjet csapat győzelme várható. TippUnk: 1. 8. Norvégia—NSZK. A tavalyi VB-n a norvég válogatott az ,,A" csoportban az utolsó helyen vég­zett, az NSZK a „B" csoportban a harmadik lett. Szerintünk erő­sen kiegyensúlyozott mérkőzésre van kilátás. Tippünk: 1, 2. 9. NDK—Finnország. Tamperé­ben az NDK 3:2 arányban győzte le mostani ellenfelét. Azóta a fin­nek formája is felfelé ível és győ­zelmük sem jelentene meglepe­tést. Tippünk: 1, 2. 10. Lengyelország—Egyesölt Ál­lamok. A lengyel válogatott az USA-val szemben esélytelen és vereségét várjuk: Tippünk: 2. 11. Kanada—Svédország. Colora­do Springsben 8:3 arányú kana­dai győzelem született, a tavalyi VB-n viszont a svédek voltak job­bak, 6:4 arányban győztek Ka­nada felett. Szerintünk a kana­daiak esélyesnek számítanak. Tip­pünk: 1, X. 12. Csehszlovákia—Szovjetunió, Ennek a találkozónak nincs ki­mondott esélyese és minden lehe­tőséggel kell számítani. Tippünk: 1, X, 2. A SPORTFOGADÁS HÍREI A SAZKA 10. HETÉNEK MŰSORA 1. VTŽ Chomútov—TJ VŽKG, 2. Dukla Trenčín—Sparta Praha Mo­torlet (jégkorong), 3. Manches­ter City—Lelcester City, 4. Hud­dersfleld Town—Sheffield Wed­nesday, 5. Wolverhampton Wnn­derers—Manchester United, 6. Hull City—Southport, 7. Evert­ton—Coventry, 8. Norwich City— Blackburn Rovers, 9. Preston North End—Tottenham Hotspur (angol labdarúgó kupa), 10. Spar tak Brno ZJS— Slávia Praha VŠ (férfi kosárlabda), 11. Slovan Praha Orbis—Lokomotíva Brati­slava (női kosárlabda), 12. Nor­végia—Románia (jégkorong VB). eeeee»#**eee<N»*«®ee* TUDJA Ml A TITKA ENNEK? SZERENCSET HOZ MINDENKÉPPEN DUPLA- ŠPORTKA MINDEN HÉTEN Kiadja Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Főszerkesztő: Dénes Ferenc. Szerkesztőség: Bratislava, Gorkij u. 10 Telefon: 537-16, 512-23, 335-68; főszerkesztő: 532-20, tit­kárság: 550-18, sportrovat: 505-29, gazdasági ügyek: 506-39 Távíró: 09308 Kiadóhivatal: Bratislava, Gorkij u. 8; telefon: 503-89 Hir­detCiroda: telefon: 343-04. Előfi­zetési díj havonta 8,— KCs Ter­jeszti a Posta Hírlapszolgálat. Előfizetéseket elfogad minden postahivatal és postai kézbesítő. Külföldi megrendelések: PNS — Ústredná expedícia tlače. Brati­slava, Gottwaldovo nám. 48/V1I. K 21'61169