Új Szó, 1965. június (18. évfolyam, 150-179.szám)

1965-06-14 / 163. szám, hétfő

Nagy tetszést arattak a III. Országos Spartakiád járási bemutatói A tRgnapi vasárnap Csehszlovákia tübb Tárásában a Spartakiád (agyében zajlott le. Alig három hét választ el bennünket a III. Ortzágoi Spartakiád prá­gai bemutatóitól és Igy a tegnap lehsayolított nagyszabású járási fellépések mindenütt az érdeklődés középpontjában állottak. Ezekan a bemutatókon már fel lehelet! mérni a gyakorlatozók tudását, akik a sokhelyütt kellemetlen idő­járás ellenére ls tanúbizonyságot lettek rátermettségükről és arról, hogy az elmúlt hónapokat nem töltötték tétlenül minden ízabad idejüket arra használ­ták fel, hogy tökéletesen elsajátítsák a gyakorlatokat és azok, akik elkerül­nek majd Prágába, minden bizonnyal nem fognak azégyent vallani. Az egyes járási bemutatókról az alábbiakban számolunk be: , BRATISLAVA Bratislava utcáin tegnap délelőtt tízezrek gyönyörködhettek több mint 15 00(í sportoló és gyakorlatozó szín­pompás felvonulásában. E felvonulás jelentette a városi spartakiád kezdetét, Aki nem volt rest, és már délelőtt kisétált Ligetfalura, a CH-pályáján egy-két csoport főpróbájában gyönyör­ködhetett. A déli órákban a CH stadionja és környéke élő hangyabolyhoz hasonlí­tott. Az edzőpályák is megteltek a résztvevők ezreivel és 14 órakor a csehszlovák himnus2 hangjaival kez­detét vették a 111. Országos Sparta­kiád szemet lelket gyönyöködtető be­mutatói. A két napra tervezett műsort a kedvezőtlen Időjárásra való tekin­tettel tegnap délután egyszerre bonyo­lították la. • A nagyszabású ünnepséget megtekin­tette Alexander Dubček elvtárssal, a CSKP KB elnökségének tagjával, az SZLKP KB első titkárával az élén, az SZLKP és az SZNT küldöttsége, vala­mint Ján Sedlvývet, a CSTSZ szlová­kiai bizottságának elnökével az élén, a CSTSZ küldöttségei ls. A díszemel­vényen helyet foglaltak még a bratis­lavai konzulátusok és Győr megya kül­döttjei is. A gomolygó sötét felhők, a csaknem állandóan zuhogó eső, a kellemetlen Időjárás setn tudta csökkenteni a 11­getfalusi CH-stadionban uralkodó ün­nepi hangulatot. A pálya zöld gyepén ennyi szereplő talán még sosem volt, mint most, a 111. Otszágos Spartakiád városi bemutatóin A nagyszabású fel­lépések életerős ifjúságról tettek ta­núbizonyságot s ezért a nagyszabású sportünnepélyt méltán nevezhetjük az erő és szépség ünnepének. Az ünnepi köntöst öltött CH-stallon lelátóin mintegy 7-80Ü0 néző foglalt helyet és jóleső érzéssel szemlélték a bratislavai fiatalok bemutatóit. Először az óvodásoké volt a szó, akik, ha nem ts hibamentesen, de nagy lelkesedés­sel adták elő aránylag színvonalas gyakorlatukat. A kicsinyeket követték a nagyob­bak, majd az Ifjúságiak, a felnőtt nők, a HESZ tagjai és az előadott színvo­nalas gyakorlatokat számtalanszor kí­sérte a közönség elismerő tapsa. Nyu­godtan elmondhatjuk, hogy a résztve­vők valóban kitettek magukért, amiért feltétlenül dicséretet érdemelnek. A bratislavai városi spartakiád si­keres bemutatói után Alexander Dub­ček elvtárs a CSKP KB elnökségének tagja az SZLKP KB első titkára, vala­mint több pártfunkuiónárius éi köz­életünk vezető személyiségei baráti beszélgetést folytattak a résztvevők­kel. Megköszönték a szép műsort, ér­tékelték Igyekezetüket és örömmel ál­lapították meg, hogy jől felkészültek a III. Országos Spartakiádra. (ár) PRAGA Hazánk fővárosában tegnap tartották meg a két utolsó körzeti spartakládot. Prága 7. a Sparta letnái stadionján rendezte meg körzeti spartakiádját, melyen a gyakorlatokat Josef Lenárt miniszterelnök ls megtekintette. A U gyakorlatot 5300 tornász mutatta be. A legsikeresebb a hadsereg tagjainak „Miénk a győzelem" című fellépése volt. BANSKA BYSTRICA 5200 tornász vatt részt tegnap a Banská Bystrlca-1 körzeti spartakládon. A spartakládot a sportolók menete előzte meg, malynek során a résztve­vők megkoszorúzták a szovjet hősök emlékművét a Szlovák Nemzeti Felke­lés terén. A Szlovák Nemzeti Felkelés Stadionján a gyakorlatokat megtekin­tette az SZLKP közép-szlováklal kerü­leti bizottságának küldöttsége, élén Rudolf Cvlk vezető titkárral, valamint a CSTSZ KB küldöttsége, élén Fran­tišek Vodsloil-nyal, a CSTSZ KB elnö­kével. A legszínvonalasabb az Idősebb leánytanulók „Virágos rét az én ha­zám" című gyakorlata volt, melyet több mint 1300 leány mutatott be. A szép Időben több mint 2000-en tekin­tették meg a színes sportbemutatót. NITRA Nyitrán az eső ellenére 5830 tornász vett részt a körzeti spartakládon. A leg­nagyobb sikere a hadsereg és a HESZ tagjainak volt. Az utóbblak gyakorla­tánál három ejtőernyős szállt le a nyit­rai stadion zöld gyapszőnyegére. A kör­zeti spartakládot magyarországi és NDK-beli vendégek ls megtekintették. CSEHSZLOVÁKIA a Davis Kupa elődöntőben Tegnap délután kartlt tor a Csehszlovákia—Olaszország Davis Kupa találkozó utolsó két mérkőzéséra. A legnagyobb érdeklődés és izgalom az első találkozót, a Javorský—Merlo összecsapást kísérts, hiszen — a számítások szerint — ezen kellett eldőlnie: sikerül-a Csehszlovákiának megszerezni a továbbjutást jelentő harmadik győzelmet. A második mérkőzésen ugyanis Holečeknek nem sok esé­lyt lehetett a győzelemre az olaszok éljátékosa, Pletrangelli ellen. JAVORSKf—MERLO 1:6, 8:4, 8:8, 8:3 A csehszlovák ranglista első és az olasz ranglista második teniszezőjének összecsapása kezdetben nem sok jóval biztatott. Merlo simán nyerte az első játszmát, de aztán Javorský magára talált, nagy küzdelemben megnyerte a másodikat és Idegtépő harc után a har­madik játszmát is. A negyedik játsz­mában már nem volt vitás javorský győzelme, aki így biztosította a to­vábbjutást a Davis Kupa európai zóná­jának elődöntőjébe. FIETRANGELLI-HOLECEK 8:2, 8:2, 8:2 A fiatal csehszlovák teniszező meg­illetődötten játszott nagynevű ellenfele ellen, aki Ismét bemutatta a teniszezés „magas Iskoláját" és biztos győzelmet aratott. Végeredményben tehát Csehszlovákia 3:2 arányban győzött Olaszország ellen, és ezzel további nagy ellenfelet vert ki a Davis Kupából. Csapatunk az elődön­tőben a Spanyolország—NSZK találkozó győztesével kerül szembe. Valószínűnek látszik, hogy ellenfelünk Spanyolország lesz, mert a második nap után a spa­nyolok 2:1 arányú vezetésre tettek szert Barcelőnában a nyugatnémetek ellen. A párosban a Santana, Arllla ket­tős 6:2, 2:6, 6:3, 6:1 arányban győzött a Bungert—Kuhnke páros ellen. Az ugyancsak elődöntőbe jutott Dél­afrikai Köztársaság és Franciaország egymás ellen játszik. A Délafrikai Köz­társaság Angliát győzte le 3:l-re (az utolsó egyest eső miatt félbeszakítot­ták), Franciaország pedig Jugoszlávia ellen vezet 3:0-ra. Még nyolc mérkőzés a II. ligában A II. labdarúgó liga szlovákiai csoportjában még nyolc mérkőzés van bátra, a valószínűség azonban amellett szól, hogy szombaton a Lokomotíva Košice javára dőlt «1 a bajnokiágért folyó küzdelem. A Jednota Žilina martini 0:0-ás döntetlen­je, illetve a Lokomotíva Košice 2:l-es Idegenben elért győzelme után az utóbbi csapatnak pontelSnye van. A Lokomotiva KoSicének azonban ahhoz, hogy meg­nyerje a bajnokságot és {lejusson ax I. ligába, még le kell győznie a Dukla Ko­márno csapatát. Vasárnap az alábbi két mérkőzést bo­nyolították le: TJ Nové Zámky—SlavoJ Trebišov 5:0 (2:0). Játszották Érsekújvárott 2500 né­ző előtt. Játékvezető Nykl. Az újvárlak végig nagy fölényben voltak. Góljaik közül Sevcsik 2, Ondruch, Deák és Szűcs pedig egyet-egyet lőttek. Dukla Komárno—Lok Sp. Nová Ves 2:1 (1:0). Játszották Komáromban. A komáromi csapat ezzel a győzelmével biztosította helyét a divízió ősszel meg­induló küzdelmében. A bajnokság Jelenlegi állása a követ­kező: Sp. N. Ves, Trebišov— Pov. Bystrica, Topofčany—Michalovce. 1. Lak. Košice 25 17 3 5 54:25 37 2. Jednota 2iilna 25 14 8 3 51:19 36 3. Slovan Nitra 25 12 6 7 53:33 30 4. Part. Bardejov 25 11 5 9 33:31 27 5. Zemplia Michal. 25 U 5 9 36:46 27 8. Dukla Komárno 25 9 8 8 35:32 2H 7. Tj N. Zámky 25 12 1 12 49:37 25 8 Sp. B. Bystrica 24 10 4 10 36:29 24 §. SI. Trebišov 25 10 4 11 31:49 24 18. ZPS K. N. Mesta 25 7 7 11 36:38 21 11. Kab. Topoľčany 24 7 7 10 24:34 21 12. Lok. Sp. N. Ves 26 9 2 15 27:52 2tl 13. Stro|. Martin 25 4 8 13 33:51 tfi 14. lakra Púchov 24 5 4 15 29:51 14 A lányok xászlőgyakorlata It hatalmas sikert aratott a bratislavai városi spar­takiád bemutatóin. (Alsxy falv.) Hátralevő mérkőzések: Csütörtökön: Nitra—Púchov, Pov. Byst­rica—Topofčany. Vasárnap: Lok. Košice—Komárno. 2l lina—Kys Nové Mesto, Bardejov— Mar­tín, Púchov—Nové Zámky, Nitra— Külföldi labdarúgó-hírek Világbajnoki selejtező mérkőzések: Portugália—Románia 2:1 (2:0). Ját­szották Lisszabonhan. A portugáloknak ez volt csoportjukban már a negyedik győzelmük. Bulgária—Izrael 4:0 (2:0). Játszották Szófiában. A magyar-osztrák találkozók ered­ményei: Magyarország B—Ausztria B 3:0. Ját­szották Szombathelyen. Góllövők: Kor­sós. Fister és Györkő. Magyar utánpótlás—Osztrák utánpót­lás 3:0. Játszották Sopronban. Góllövők: Varsányi II. (2) és Szűcs. Ausztria ifi vál.— Magyarország ifi vál. 1:3. Játszották Bécsben. Góllövők: Neuwirth, Illetve Kocsis, Gáspár és Szőke. A SPORTFOGADÁS HÍREI 1 2 3 4 5 6 78 9 10 11 12 121211111 2 x 2 ŠPORTKA 14 22 24 32 35 38. Prémiumám: 34. EKtv Hétfő, június 14. FILMSZÍNHÁZAK (Bratislavai: HV1EZ DA: Egészen elintézett ember (cseh) 15 45, 18 15, 20 30: SLOVAN: Paula Gau tlva (argentin) 15.30, 18, 20.30, PRAHA: Kis vtlág hőse (angol) 10, 12.45, 15.30 18 15, 21, METROPOL: L alakú szoba (angoll 15 30, 18, 20.30, POHRANIČNÍK Zöld pokol (argentin) 15.45. 18.15, 20.45 TATRA: A gripsholml várkastély (NSZK) 15 45, 18 15, 20 45, NIW: Blood kapitány fia (francla'-olasz—spanyol) 17.30, 20 DUKLA: Old Shatterhund INSZKl 15 30 18, 20 30, VÁRUDVAR: Rövid nyár (svéd) 20; HVIEZDA (kertmozi): Majdnem ÚJ ruha (lengyel) 20, PALACE: A basker­ville-i kutya (angol) 22, MIER: Fehér cethal (amerikai) 16.30, 19, OBZOR: Nyugtalan nyár (jugoszláv) 18, 20.30, PARTIZÁN: Limonádé Joe (cseh) 17,19.30, FILMSZÍNHÁZAK (Košice): SLOVAN: Cslntamánok és a szélhámos (cseh), TATRA Fekete bársony (NDK), PARTI ZÁN: Az énekesnő hazatér (Darcléet (román), ÜSMEV: Bűnözők (olasz), DUK­LA: A híd (NSZK). SZÍNHAZAK (Bratislava): NEMZETI SZlNHÁZ: Don Juan (19), HVIEZDOSLAV SZÍNHÁZ: A vágy villamosa (19), KIS SZÍNPAD: Fizikusok (19), 0) SZÍNPAD: My fair Lady (19.30). ÁLLAMI SZlNHÁZ (Košice): MA: Kék rózsa, HOLNAP: Az öreg hölgy látoga­tása (19). A TELEVÍZIÓ MŰSORA BRATISLAVA: 18.00 Gyermekműsor. 18.30 Készülünk a spartakiádra. 19.00 TV Híradó. 19.30 Lovak és motorok, ri­portműsor' 20.00 Arcképcsarnok: Martin Kukučín. 20.20 Májusfák, színmű tv-vál­tozata. 21.15 A Szlovák Nemzeti Szín­ház ' Jugoszláviában. 21.35 Kamarazene. 21.55 TV Híradó. 22.20 II. nemzetközi tv-fesztivál. Borús idő, helyenként fűtő esők, dél­után zivatarok. Az éjszakai hőmérséklet 7—12 fok, a nappali hőmérséklet 17—22 fok. Gyenge szél. A bratislavai CH Stadionban a felnőtt nők gyakorlata nagy tetszést aratott i szép számú közönség körében. Felvételünk a bemutató egyik mozzanatát örö­kíti meg. (Alexy felv.) Magyarország „fél lábbal" a VB döntőjében AUSZTRIA-MAGYARORSZÁG 0:1 (0:1) A bécsi Práter Stadionban tegnap délután 74 000 néző sereglett egybe, hogy szemtanúja legyen az osztrák és a magyar válogatott világbajnoki selejtező mérkőzésének. Eddig mindkét együttes csoportjában egy-egy döntetlent ért el. Az osztrákok bíztak csapatuk sikerében, amit nem is titkoltak, hiszen a hazai környezet feltétlenül nagy előnyt jelentett számukra. A magyarok azonban ugyancsak fogadkoztak: nem fognak csalódást kelteni, mindent megtesznek a győzelem érdekében. A mérkőzés végül: teljes megérdemelt magyar győzelem­mel ért véget, amit a magyar válogatott nyugodt, higgadt játékának köszönhet. A magyar együttes ezzel a győzelmével hatalmas lépést tett a világbajnoki döntő felé, hiszen két hátralévő csoportmérkőzését saját otthonában játssza az NDK, illetve Ausztria együttese ellen. A találkozó kezdete előtt mintegy fél órával kisütött a nap és így kel­lemes labdarúgó időben — a francia Schwinte játékvezető sípjelére — a két csapat a következő felállításban kezdhette a játékot: Ausztria: Szanwald — Halla, Blnder, Kremser — Sturmberger, Koller — Hirschrodt, Seitl, Buzek, Hof, Vieböck. Magyarország: Gelei — Szepesi, Mát­rai, Ihász — Nagy, Sipos — — Farkas, Bene, Albert, Rákosi, Fenyvesi. Amint a felállításból ls kitűnik, Mé­szöly egészségi állapota nem Javult, így Játékától el kellett tekinteni. He­lyére Mátrai került, míg a jobbhátvéd posztját Szepesi töltötte be. Buzek indította 90 perces útjára a labdát és az első osztrák támadás vé­gén Sipos lábáról szögletre pattant a labda. A magyar csapat felszabadított. A második percben Albert kitört, az osztrák kapus azonban bravúrosan vé­dett; a kapufáról a szögletre pattant a labda. Közvetlen az osztrákok hagy­tak ki nagy helyzetet. Az első percek izgalmai után a ma­gyar csapat megnyugodott, átvette a Játék Irányítását, jobban játszott el­lenfelénél, csaknem állandóan fölény­ben volt és több veszélyes helyzetet tereintett az osztrák kapu előtt, me­lyek azonban kihasználatlanul marad­tak. Az első negyedóra utan a ma­gyar csapat engedett az iramból és így szóhoz Jutottak áz osztrákok ls. A magyar védelem Geleivel az élen azonban biztosan állt a lábán és így az osztrák csatárok gólt lőni nem tud­tak. A 42. percben ugyan Gelel há­lójába kötött kl a labda, az osztrák csatár azonban lesről Indult és így a Játékvezető természetesen a gólt nem adta meg. Csaknem egy perccel a félidő vége előtt a sorozatos magyar támadások végre gőllá értek. Bene a 18-os Jobbol­daláról szabadrúgást lőtt. Gyönyörűen ívelt labdája az osztrák védőit feje felett elszállt és Fenyvesi elvetődve fejelte a meglepett Szanwald mellett a hálóba. l:0-ás vezetésre tett szert a magyar válogatott. Szünet után egymást követték a for­más magyar támadások. Röviddel a kez­dés után Farkas remek labdával szök­tette Benét, aki senkitől sem zavar­tatva elhamarkodva a kapu fölé lőtt. Nagy helyzet volt. Röviddel utána Is­mét Bene tört kapura, ekkor azonban ket "osztrák védő is zavarta, de Bene bombája hajszállal a kapu fölött hagy­ta el a pályát. Fokozatosan feljöttek az osztrákok, a magyar csatárok nem tartották a MARTIN AZ EB GYŐZTESE ^J félnehézsúlyban A szófiai súlyemelő Eurőpa-bajnok­ság utolsó előtti versenyszámában, a félnehézsúlyban, 8 versenyző között az elsőséget a várakozásnak megfelelően az íngolok feketebőrű versenyzője, Martin szerezte meg a szovjet Kalicsen­ko előtt. Martin valamennyi fogásnem­ben a legtobbnak bizonyult. A félnehézsúlyú súlyemelő Európa­bajnokság végeredménye: 1. Martin (Anglia) 485 (157,+ 142,5 +185), 2, Ka­Iincsenko (SzovJ.) 465 (152,+ 137,+ 175) 3. Taesev (Bulgária) 452,5 (142,5 + 135,5 + 177,5). A pontverseny állása az utolső ver­senyszám előtt: Lengyelország 32, Szov­jetunió 31, Magyarország 15, Bulgária 15, Csehszlovákia 11. labdát és ekkor a védelemre nehéz feladat hárult. Egy alkalommal Gelel kiejtette kezéből a labdát, de utána elvetődve, mégis megszerezte az oszt­rák csatár előtt. Néhány perccel ké­sőbb Buzek fejesét a magyar kapus a kapufára öklözte, és onnan pattant szögletre. Ebben a játékrészben az osztrák csa­tárok közül különösen Buzek és Sturm­herger hozta gyakran zavarba a ma­gyar védelmet, de lövése a kapu mellett vagy a kapu fölött hagyták el a pályát. Az utolsó tíz percben Is­mét a magyar válogatott kezdeménye­zett többet és csak hajszálon múlott, hogy nem lőttek Ismét gólt. Két perccel a mérkőzés vége előtt Bene ballábas lövése alig kerülte el a kaput, egy perccel később pedig ismét Bene került jő helyzetbe, de lö­vése nyomán a kapufán csattant a lab­da. Az osztrákok mintha belenyugod­tak volna már vereségükbe s így az eredmény már nem változott és a ma­gyarok teljesen megérdemelt győzel­met arattak, (k) JÚL SIKERÜLT az exbajnok búcsúja A labdarúgó ligában vasárnap csak egy mérkőzést játszottak, melyet az ex­bajnok Dukla Praha fölényesen nyert meg a legjobbak mezőnyétől búcsúzó Bohemians ellen. 5:1 (2:1) Dukla Praha Bohemians Praha Prága, 3000 néző. Játékvezető: Kapus­ta. Góllövők: 9. p. Vacenovský, 28. p. Jelinek, 65. p. Pluskal, 85. p Brumov­ský, 87. p. Röder, illetve 29. p. Kne­bort. Az utolső prágai liga-mérkőzés első félidejében eléggé színvonalas volt a játék, mivel mindkét csapat a támadá­sokra fektette a súlyt. Szünet után a Bohemians nem bírta már az Iramot. A mérkőzés második fele a Dukla nagy fölényét mutatta. A győztes csapatban Cmarada, Plus­kal, Morávek és Brumovský Játszott leg­jobban. Geleta Jelenleg nincsen formá­ban. Röder és Jelinek sok helyzetet ki­hagyott. A veszteseknél — az öt gól ellenéra ls — Houška kapus tűnt kl elsősorban. A védők több hibát vétettek, két gól szárad a lelkükön. A fsdezetsorban Ho­leček, a csatársorban Knebort játéka tűnt kl. (—ZP—) 1. Spartak Praha 26 18 2. Tatran Prešov 28 15 3. Jednota Trenč. 26 13 4. VSS Košice 25 11 5. Baník Ostrava 25 11 B. Dukla Praha 26 9 8. Slovan Brat. 25 7 8. Slovnaft Brat. 25 10 9. Slov. Teplice 26 12 10. Spartak Trnava 25 8 11. Spartak Brno 25 6 12. SONP Kladno 25 6 13. Bohemians 26 5 14. Isk. Otrokovice 25 2 2 59:22 42 8 38:22 33 10 47:33 29 7 35:31 29 8 44:31 28 8 37:24 27 5 34:25 27 8 27:22 27 13 31:53 25 10 33:38 23 9 17:26 22 14 30:43 17 14 30:48 17 6 17 19:65 10 Hátralevő mérkőzések: Ma, hétfőn: Slovnaft Bratislava— Isk­ra Otrokovice, Spartak Brno—Baník Ostrava, SONP Kladno—Slovan Bratis­lava. Csütörtökön: Spartak Trnava—VSS Košice. 0) Szfl kiadja Szlovákia Kommunista Partiának Központi Blzott «ág«. »««rkmztt t szerkesztő bizottság Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő Szerkesztőséi: Bratislava, Gorkého u. 10 sz Telefon* 537-18 512 23 335 «8, — főszerkesztő: 532-20, titkárság: 550-18, sportrovat: 505-28; gazdasági ügyek: 508-39 Kiadóhivatal: Bratislava, Gorkého 8., telefon 503-89. Előfizetési díj havonta 8— Kčs Ter­jMZtl • Posta HUl*P*TClgálat. Előílaot#sokot alfoftd mlndan postahivatal ii postai kézbesítő. KttlMldl aegrandalésak; PN8 ••» Űítredná expedícia tlač*, Bratislava, Gottwaldovo nám. 48/VII K-13**"®*