Új Szó, 1964. október (17. évfolyam, 273-303.szám)

1964-10-26 / 298. szám, hétfő

\ Holnap érkezik haza a csehszlovák olimpiások legnagyobb csoportja A tokiói olimpiáról hétfőn 23 órakor érkezik haza a csehszlovák kül­döttség legnagyobb csoportja. A vezetők nagy részével együtt térnek ha­za a labdarúgók, a kenuzók, a kerékpárosok, az ökölvívók és az atléták. Ez utóbbiak Josef Odložil kivételével, akit meghívtak Űj-Zélandba. Mint ismeretes, az 1500 m-es sík­futás olimpiai döntőjében hét új­zélandi futó között Odložil szerezte meg a második helyet. Az újzélan­diak november 11-én és 17-én nagy nemzetközi versenyt rendeznek, és erre hívták meg a csehszlovák fu­tót. Ugyanakkor ígéretet tettek, hogy 1965 nyarán Sneil és Davies eljönnek a Rosický-emlékversenyre. Odložili egyébként meghívták egy további versenyre is, mivel azon­ban erre csak decemberben kerül sor, ezt a további meghívást már nem fogadhatta el. Már két ponttal a žílinaiak A labdarúgó-liga szlovákiai cso­portjában vasárnap már a kilence­dik forduló mérkőzéseire került sor. Öt találkozón a hazai csapat győzött, több esetben kiadós gól­aránnyal, két mérkőzés pedig dön­tetlent hozott. Eredmények: Lokomotíva Sp. N. Ves—Jednota Ži­lina 0:0 Spartak Pov. Bystrica —Zemplín Mi­chalovce 0:0 ^ Dukla Komárno —Kablo Topofcany 2:0 (0:0) TJ Nové Zámky—Spartak Martin 6:1 (2:0) ZPS Kys. Nové Mesto—Slavoj Trebi­šov 2:0 (1:0) Slovan Nitra —Partizán Bardejov 5:0 (0:0) Lokomotíva Košice —Iskra Puchov 5:0 (2:0). Bár a vezető Jednota Žilina csak gólnélküli döntetlent ért el Spišská Nová Ves-en, előnyét mégis növelte, Röplabdázóink csak november 2-án térnek haza. A japánok hívták meg őket több mérkőzésre. Tornászaink és tornásznőink je­lenleg ugyancsak a japánok vendé­gei, mivel több japán városban be­mutatót tartanak. Ok tegnap Osa­káiia repültek, ahol az amerikai és a német tornászokkal együtt lépnek fel. Szó van arról is, hogy torná­szaink és tornásznőink Japánból 'a Kínai Népköztársaságba utaznak, s ebben az esetben csak november 7-én indulnak haza. vezetnek mivel a bardejoviakat súlyos vere­ség érte Nltrán. A csapatok a ki­lencedik forduló után így állnak a táblázaton: Žilina 13, Bardejov, Košice 11—11, Topoítany, Trebišov, Nitra, Érsek­újvár 10—10, Sp. Nová Ves 9, Pov. Bystrica, Kysucké Nové Mesto, Ko­márom 8—B, Martin, Púchov, Micha­lovce 6—6 pont. A II. liga A-csoportjának eredmé­nyei: Slavoj Žižkov —Baník Hrdlovka 3:2, Slávia Praha—Iskra Jablonec 1:0, Dukla Tachov—Spartak Plzeň 0:0, Lok. C. Budéjovice—Kovo De­dín 1:4, Spartak Čelákovice—Spar­tak Motorlet 1:0, Dukla Tábor—Dy­namo České Budéjovice 3:0, Baník Most—Spartak Radotín 3:1. A B-csoport eredményei: ZKL Brno—TJ Vítkovice 3:0, Dukla Pra­ha B—VCHZ Pardubice 2:1, KS Brno —TJ Gottwaldov 0:1, Baník Ostrava B—MŽ Olomouc 5:1, Dynamo Kutná Hora—Tepna Náchod 4:2, Spartak Hradec Králové—Spartak Uh. Hra­dište 1:2, Dukla Slaný—TZ Tfinec 1:0. SOK VÁRATLAN EREDMÉNY Ausztria nemzetközi asztalitenisz-bajnokságán Ausztria nemzetközi asztalitenisz­bajnokságán, melyet Innsbruckban bonyolítanak le, a férfi egyes nyolc legjobbja közé a következő játéko­sok kerültek: Stanék (csehszlovák), -Faházi, Rózsás, Pignitzky, Bérezik (magyarok), Markovics, Korpa (ju­goszlávok) és Giurgiuca (román). A negyeddöntő eredményei: Fahá­zi—Stanék 3:2, Pignitzky—Markovics 3:0, Korpa—Rózsás 3:1, Giurgiuca— Bérezik 3:0. A női egyes nyolc legjobbja kö­zött a következő eredményekre ke­rült sor: Jurikné (magyar)— Ale­xandru (román) 3:0, Lukácsné (ma­gyar)—Simonné (nyugatnémet) 3:2, Földiné fmagyarj — Buchholz (nyu­gatnémet) 3:1, Kriegelstein (nyugat­német)—Rowe (angol) 3:2. A férfi páros elődöntőjébe a kö­vetkező négy pár került: Korpa— Vecko (jugoszláv), Gomolla—Schö­ler (nyugatnémet). Bérezik—Rózsás (magyar) és Pleuse— Fährich (kelet­német). A csehszlovák Stanék—Miko kettős a Gomoly—Schöler pártól szenvedett 3:2 arányú vereséget. A női páros négy legjobbja: Shan­non—Rowe (angol), Buchholz— Dauphien (nyugatnémet), Földiné— Jurikné (magyar) és Simonné—Krie­Csonka forduló a kézilab^ ligában A kézilabda liga elmúlt heti for­dulójának mérkőzéseire a napokon át tartó esőzés erősen rányomta bé­lyegét. A közönség csak időnként láthatott élvezetes játékot és az erő­sen átázott, nem megfelelő talaj miatt a nőknél a Hlohovec—Sokolo­vo, a férfiaknál pedig a Trnava — CKD és a Karvinná— Prešov mérkő­zést nem játszották le. A forduló eredményei — Férfiak: Tatran Prešov—CKD Praha 28:15 (12:8) — hétközben játszották, Spar­tak Plzeň—Iskra Zubŕí 21:17 (8:8), Sokolovo Praha—TJ Gottwaldov 8:18 (3:7). Nők: Slovnaft Bratislava—Dynamo Plzeň 6:6 (3:2), CKD Praha—Zora Olomouc 8:5 (3:3), Slavoj Praha­Štart Bratislava 4:8 (1:3), Tatran Strešovice—Slávia Praha 4:3 (2:1). A forduló után a férfiaknál a Dukla Praha vezet 16 ponttal, a Spartak Plzeň (14 p.) és a Tatran Prešov (12 p.) előtt. A Prešov azon­ban két mérkőzéssel kevesebbet ját­szott. A nőknél a Dynamo Plze;ň ve­zet 13 ponttal, a CKD Praha és a So­kolovo Praha (egyaránt 11 pont) előtt. Mindkét csapat eddig csupán hét mérkőzést játszott. gelstein (nyugatnémet). A csehszlo­vák Lužová— Bosá páros a magyar Földiné—Jurikné kettőstől szenve­dett 3:2 arányban vereséget. A vegyes páros elődöntőjébe ezek a párok jutottak: Stanék— Bosá (csehszlovák), Gomolla—Buchholz (nyugatnémet), Negulescu— Alexand­ru (román) és Rózsás—Lukácsné (magyar). A csehszlovák Miko— Lu­žová páros 3:0-ra vesztett Rózsásék ellen s ugyanebben az arányban vesztett a magyar Bérezik—Földiné kettős is Gomolláék ellen. Az elődöntők eredményei: Férfi egyes: Pignitzky—Faházi 3:1, Giurgiuca—Korpa 3:1. Női egyes: Lukácsné—Jurikné 3:0, Földiné— Kriegelstein 3:0. Férfi páros: Gomol­la, Schöler—Korpa, Vecko 3:1, Bér­ezik, Rózsás—Pleuse, Fänhrich 3:0. Női páros: Shannon, Rowe—Buch­holz, Dauphin 3:1, Földiné, Jurikné —Simonné, Kriegelstein 3:0. Vegyes páros: Gomolla, Buchholz—Stanék, Bosá 3:1, Rózsás, Lukácsné—Negu­lescu, Alexandru 3:0. Az első döntőt a nők vívták: Föl­diné 21:13, 21:17, 21:17 arányban győzött honfitársnője, Lukácsné el­len. Atlétikai viadal Osakában Az USA, Nagy-Britannia és Japán atléta válogatottja Osakában 30 ezer néző előtt hármasviadalon vett részt. A 80 méteres női gátfutásban az ausztrál Kilborn 10,5-tel beállí­totta a világcsúcsot. A 4X100 méte­res női váltófutást meglepetésre az angol váltó nyerte az amerikai előtt. A férfi távolugrást Boston nyerte 821 cm-rel és ezzel sikerült visszavágnia az angol Daviesnek, aki 776 centiméterrel csak a 3. helyen végzett. A hármasviadalt az ameri­kalak nyerték 67 ponttal az angolok (64,5) és a japánok (36,5) előtt. A ' hármasviadal győztesei: nők: magas: Brown (amerikai) 173, súly: Brown 13,75, 400 m: Amoore (auszt­rál 54,1, 80 m gát: Kilborn (ausztrál) 10,5, diszkosz: Jokohama (japán) 48,64, 4X100 m: USA 44,8, távol: Rand (angol) 674, 800 m: Packer (angol) 2:11,3. Férfiak: 400 m gát: Cawley (ame­rikai) 50,6, kalapács: Bürke (ame­rikai 64,85, súly: Matson 19,50, ge­rely: Tipton 76,24, 110 m gát: Ling­ren 14,0, távol: Boston 821, magas: Thomas 210, rúd: Hansen 500, hár­mas: Davies (valamennyi amerikai) 16,00, 3000 m akadály: Herriot (an­gol) 8:43,4, 4X200 m: USA 1:24,1, 4X100 m: Nagy-Britannia 40,3, 4X400 m: USA 3:07,6, 4X1500 m: USA 15:26,4 p. labdarugóink nemzetközi mérkőzései Holland utánpótlás— Dukla Praha 3:2 (0:1). Játszották Rotterdamban, 6000 néző előtt. A Dukla áz első félidőben Vacenovský, szünet után pedig Jelinek révén jutott vezetés­hez, a hollandok azonban mindkét­szer egyenlítettek, sőt Adelaars ré­vén a győzelmet is megszerezték. Spartak Brno ZJŠ—Chemie Leip­zig 1:2 (1:1). Az NDK bajnoka Brnó­ban győzte le a Spartak csapatát. Jednota Trenčín—Dinamó Berlin 3:0 (1:0) Játszották Trenčínben, 1009»néző előtt. Az esőben és csú­szós pályán lefolyt mérkőzés csak közepes színvonalú volt. A hazai csapat végig jobbnak bizonyult, és biztosan győzött Bencz (2), és Koiš góljával. Nagyüzem a kosárlabda­ligában A kosárlabda-liga második kettős fordulójában a kelet-szlovákiai csa­patok szerepeltek a leggyengébben, mert valamennyi mérkőzésüket el­vesztették. A Slovan Bratislava ki­kapott a prágai Sláviától, Viszont győzött az Orbis ellen. A forduló eredményei: VSS Koši­ce—Ostrava 80—88, VSS Košice— Olomouc 67:73, Orbis Praha—Svit 76:74, VŠ Praha—Svit 80:85, VŠ Pra­ha—Slovan Bratislava 76:57, Orbis Praha—Slovan Bratislava 62:81, Par­dubice—Spartak Žižkov 62:60, Libe­rec—Žižkov 58:108, Pardubice—So­kolovo 69:58, Spartak Brnenská — ZJŠ Brno 73:95, Prešov—Olomuc 62:77, Prešov—Ostrava 66:78. "étfő, október 26. FILMSZÍNHÁZAK (Bratislava): HVIEZ­DA: Limonádé )oe (cseh) 15.30, 18, 20.30. SLOVAN: Viridiana (spanyol) 15.30,18, 20.30, PRAHA: A- szórakozott profesz- szor (USA), 10,30, 13,30, 16, 18.30, 21, METROPOL: Nyár jeseh) 15.30, 18, 20.30, POHRANIČNÍK: Sodrásban (magyar) 15.45, 18.15, 20.45, TATRA: Lázadás az ültetvényen (argentin) 15.45 18.15, 20.45, PALACE: Oldás és kötés (magyar) 22, MIER: A vádlott (cseh) 16.30, 19, OBZOR: Délben (USA) 18, 20.30, PARTIZÁN: Fe­kete Orfeusz (francia) 17, 19.30. FILMSZÍNHÁZAK (Košice): SLOVAN: Sodrásban (magyar), PARTIZÁN: Extázis (cseb), TATRA és ÜSMEV: Az éjszaka vi­lága I. rész (olasz), DUKLA: Az én ha­zám (francia). SZÍNHÁZAK (Bratislava): NEMZETI SZÍNHÁZ: A bukaresti Opera- és. Balett­színház vendégszereplése. Romeo és Júlia (19), ŰJ SZÍNPAD: Amikor Rómában va­sárnap-van (19.30). ÁLLAMI SZÍNHÁZ (Košice): MA: Poloska, HOLNAP: Nabucco (19). A TELEVÍZIÓ MŰSORA BRAHSI.AVA: 17.30 Angol nyelvlecke. 18.00 TV-érdekességek. 18.30, Emlékezés a Szlovák Nemzeti Felkelésre. 19.00 TV Híradó. 19.30 Lllllan Hellman: Rókács­ka, tv-játék. 21.15 Riportműsor. 21.45 A kortársak emlékezése Janáfiek: A ra­vasz rókácska című meseoperájának 40 év előtti bemutatójára. 22.25 TV Híradó, Túlnyomóan felhős idő, többfelé esS. Legmagasabb nappal! hőmérséklet 6—10 fok, éjszakai hőmérséklet 4—7 fok. Szlo­vákia nyugati felében a nap folyamán élénk északnyugati szél mellet felhőát­vonulások és futóesők várhatók. A Csehszlovák Kupiért lejátszott mérkőzésen a Slovan biztosan győzte le „örök riválisát" a Slovnaft együttesét. Felvételünkön Füle a Slovnaft j6 formá­ban levő kapusa hárít Adamec elől. (Alexy felvétele] A Csehszlovák Labdarúgó Kupáért Slovan Bratislava-Slovnaft Bratislava 2:1 (1:0) (K) A Csehszlovák Kupa harmadik fordulójában a két örök rivális, a bratislavai Slovan és Slovnaft talál­kozott egymással. A hideg időjárás ellenére aránylag színvonalas, igen érdekes mérkőzést láthatott a mint­egy 2000 főnyi nézőközönség. Kezdés után a Slovnaft lépett fel támadólag és csatárai többször ve­szélyeztettek a Slovan kapuja előtt. Mintegy negyedóráig tartott a Slov­naft nyomás, utána azonban feljött a Slovan, s csaknem egy órán át állandóan kezében tartotta a játék • Csehszlovákia és az NDK if­júsági röplabda válogatottjai több mérkőzést vívtak egymással. A lá­nyok mérkőzésén 3:1 és 3:2 arány­ban, a fiúk találkozóján pedig 3:0 arányban győzött a csehszlovák csa­pat. • Csehszlovák csúcseredményt ért el Gottwaldovban a Záková-Jun­gerová-Hurtová összeállítású 3x800 méteres női váltó 6:58,6 p ered­ménnyel. • A svéd király serlegéért kiírt tenisztornán a csehszlovák váloga­tott november 3. és 5. között Ost­ravában mérkőzik az olasz váloga­tottal. A csehszlovák csapatot Ja­vorský, Holecek, Koudelka és Ko­deš négyesből jelölik ki. • A skót liga kupájáért kiírt lab­darúgó-torna döntőjében a Glasgow Rangers 2:1 arányú győzelmet ara­tott a Celtic ellen. • Angliában inár 15 fordulót bo­nyolítottak le a labdarúgó-bajnok­ságból; jelenleg a Chelsea vezet 23 ponttal, egy pont előnye van a Man­chester United előtt. SLOVAN GYŐZELEM PLZEŇBEN A bratislavai Slovan jégkorongo­zói Plzeňben 4:3 (0:1, 3:0, 1:2) ará­nyú győzelmet arattak a helyi Spar­tak ellen. O SVÉDORSZÁGBAN befejezték a labdarúgó-idényt. A bajnokságot a Djurgaarden együttese nyerte. Érde­kes, hogy éppúgy 31 pontot szerzett, mint az FF Malmö és az Örgryte, s hármak nagy versengésében végül is a gólarány döntött. irányítását. A Slovan csatárai fölé­nyüket két góllal juttatták kifeje­zésre. A 27. Percben Határ, majd az 51. percben Jokl talált Füle hálójá­ba. Az utolsó negyedóra ismét a Slov­nafté volt. Minden igyekezetével az egyenlítésre törekedett. Ez azonban nem sikerült. A Slovnaft Scherer 71. percben szerzett góljával csupán szépíteni tudott és így a Slovan ju­tott tovább. A SPORTFOGADÁS HÍREI A SAZKA 42. hetének nyeremény­ilosztása: I. díj: 15 nyertes, á 5100 korona, II. díj: 126 nyertes, á 610 korona, III. díj: 810 nyertes, á 115 korona, IV. díj: 3439 nyertes, á 40 korona. A SAZKA olimpiai fogadásának nyereményelosztása: I. díj: 22 nyer­tes, á 840 korona, II. díj: 29 nyer­tes, á 640 korona, III. díj: 55 nyer­tes, á 420 korona, IV. díj: 130 nyer­tes, á 250 korona. A ŠPORTKA NYERŐSZÁMAI: 12, 16, 17, 23, 36, 48 Prémiumszám: 47 Két év után újra magyar győzelem Magyarország-Jugoszlávia 2:1 (2:0) (za) — A Népstadionban a hűvös, szeles időben csupán mintegy 25 000 néző volt kíváncsi a két válogatott újabb találkozójára. A sokéves ma­gyar sikersorozatot legutóbb két ju­goszláv győzelem szakította meg, az egyik Budapesten, a másik Belgrád­ban s ezért ennek a mérkőzésnek különös jélentősége volt. Egyik csa­pat rendelkezésére sem állhattak a Tokiót járt játékosok, sőt a magyar csapat egyik erőssége — Sipos Fe­renc édesapja elhalálozása miatt szintén nem szerepelhetett. Stoll osztrák játékvezető sípjelére a két csapat a következő felállítás­ban vette fel a küzdelmet: MAGYARORSZÁG: Tóth — Mátrai, Mészöly, Sárosi — Mathesz, Solymo­si — Nagy A., Göröcs, Albert, Rá­kosi és Fenyvesi dr. JUGOSZLÁVIA: Pantelics — Durko­vics, Vaszovics, Juszufi — Szkrbics, Popovics — Csebinac, Melics, Vnke­lics, Galics, Skoblar. A találkozó mezőnyjátékkal kez­dődött, majd az 5. percben Albert kapu mellé jutott lökése volt az első esemény. Három perccel később Solymosi, lapos bombáját a kapus szögletre ejtette. Rákosi remekül ívelt szögletrúgásáhól Albert mes­teri gólt fejelt. Az ellentámadás so­rán Skoblar a magyar kapu fölé durrantott. A magyar csapat többet támadott és Rákosi, majd Göröcs lö­vését védte a jugoszláv kapus. Az első negyedóra eltelte után Vaszo­vics csúnyán megrúgta Albertet, akit mintegy 10 percen át ápoltak a partvonal mellett. Közben Tóth ka­pus kétszer is bizonytalankodott, szerencsére nem lett belőle baj. Al­bert, amikor újra megjelent a pá­lyán, ismét remek dolgokat csínált. Á 35. percben pompásan eltalált lö­véssel megszerezte a magyar csapat második gólját. A félidő végéig csu­pán Galics lövése és Solymosi sza­badrúgása jelentett izgalmat, de mindkettő a kapusok zsákmánya lett. Szünet után a magyar kapuba Gé­czi, a jugoszlávba Radovics állt be. Előbb Albert lőtte kapu fölé a Solymositól kapott labdát, majd Gö­röcs fejesét védte Radovics. Ezután Albert távoli lövéssel kísérletezett, s ez csak centiméterekkel zúgott el a felső léc fölött. A 65. percben a sérült Albertet Puskás váltotta fői. A jugoszláv ellentámadás során Sá­rosi szorongatott helyzetében szög­letre mentett. Egy újabb magyar tá­madás végén Göröcs lövését Rado­vics csak kétszeri kísérletre tudta menteni. A 70. percben Puskás óriá­si bombáját a kapus a léc fölé ütöt­te. A szöletrúgás les miatt halt el. Puskás—Göröcs adogatás után az utóbbi lőtt, a kapus védett. Nem sok­kal később Puskás hatalmas vágtája után lőtt a jobb kapufa mellé. A ta­lálkozó 89. percében Mészöly nem ért el egy labdát, amely Skoblarhoz pattant és a balszélső nem hibázott. Az utolsó percben ' néhány csúnya jelenet játszódott le, amelyeknek az osztrák játékvezető sípjele vetett véget. / A két csapat a bírálat tükrében: Tóth csupán Gelei és Szentmihá­lyi távollétének köszönhette újabb válogatottságát. Ezúttal is sok hibát vétett. Géczit — szerencséjére — nem tették alaposabban próbára. Mátrai a szokott jó volt. Mészöly bi­zonyult a mezőny legjobbjának. Sá­rosi általában sikeresen birkózott meg szélsőjével. Mathesz elfogadha­tóan töltötte be támadó-védekező szerepét. Solymosi jól játszott és lö­véseivel sem volt baj. Nagy A. ke­ményen küzdött és csupán tapasz­talatlanságának rovására írható, hogy egy nagy helyzetet kihagyott. Göröcs csak a mezőnyben jeleske­dett. Albert kiválóan játszott. Bebi­zonyosodott, hogy csak kíméletlen eszközökkel lehet őt feltartóztatni. Puskás játéka erőtől duzzadó volt és nem fukarkodott a lövésekkel sem. Rákosinak is csupán a mezőnymun­kája dicsérhető. Fenyvesi igyekezett, de a kapura ő sem volt veszélyes. Pantelics nem vétett különösebb hibát, de Radovics határozottabb volt. Durkovics, de főleg Vaszovics túl kemény eszközökkel játszott. Ju­szufi volt a védelem oszlopa. Szkr­bics és Popovics sokat volt játék­ban. Csebinac jól játszotta meg a kapott labdákat. Melics jobbára csak védekezett. Vukelics igyekezete és Galics néhány szép alakítása dicsé­retet érdemel. Skoblart a gólnál ér­vényre jutott leleményessége dicsé­ri, de teljesítményének értékét le­rontotta indokolatlan durvasága. Stoll nem lépett fel kellő eréllyel a kíméletlen szabálytalanságok el­len. Az előmérkőzésen a két ország if­júsági válogatottja nem bírt egymás­sal és az 1:1 arányú döntetlen igaz­ságosnak mondható. .ül Szó" kiadja Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottság? Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő. Szerkesztőség: Bratislava, Gorkého u. 10. sz. Telefon: 522 39, 512-23, 335 68, — főszerkesztő: 532-20, titkárság: 550-18, sportrovat: 505-29, gazdasági ügyek: 506-39. Kiadóhivatal: Bratislava, Gorkého 8., telefon 503-89. Előfizetési díj havonta 8,— Kčs. Ter­jtsztl a Posta' Hlrlapsžolgálat. Előfizetéseket elfogad minden postahivatal és postai kézbesítő. Külföldi megr&näsléssk: PNS — Ústredné expedícia tlače, Bratislava, Gottwaldovo nám. 48/VI1. K-16'41515