Új Szó, 1964. június (17. évfolyam, 151-179.szám)

1964-06-15 / 165. szám, hétfő

Bsfejeződötta labdarúgó-bajnokság Az 1963/64. évi bajnok a Dukla Praha • A szlovákiai csapatok az első nyolc között végez­tek • A Spartak Motoriet, a Spartak Hradec Králové és a TŽ Tŕinec búcsúzik az I. ligától • A II. liga bajnokai, s az I. liga újoncai: Slovan Teplice, Iskra Otrokovice és Sp. Trnava Vasárnap befejeződött a labdarúgó liga 1963 64. évi kiizdeiem-sorozata. A bajnoki címet ismét a Dukla Pra­lia szerezte meg, ezúttal azonban eléggé drámai körül­mények között — az utolsó fordulóban. Ugyancsak az utolsó forduló döntötte el a kiesést is. A Spartak Mo­torleien és a Spartak Hradec Královén kívül a Bra­tíslavában nyolc gólt kapott TŽ Tŕinec távozik az i. li­gából A kieső csapatok helyét a II. liga csoportgyőzte sei foglalják el: a Slovan Teplice, Iskra Otrokovice és Spartak Trnava. A szlovákiai csapatok a bajnokságban aránylag jól szerepeitek, hiszen az öt szlovákiai együt­test a táblázat első nyolc helyezettje között találjuk. A következő bajnoki évben a Spartak Trnavával hatra no a szlovákiai csapatok száma a ligában. Az utolsó fordulóban egyébként nagyon sok (39) gólt láttak a né­zők. Ennek részben az volt. az oka. hogy a legtöbb mér­kőzésen már nem volt nagy a tét. A vasárnapi esemé­nyekről az alábbi jelentésekben számolnak be munka­társaink: Sp. Praha Sokolovo­Dukla Praha 2:3(1:2) perccel később Adamec egyedül tört ka- VSS védői a gólvonalról kirúgták a lab­pura és a kifutó Stross fölött a hálóba dát. A hazaiak fölénye és a jednota lőtt. A 26. percben ismét Adamec volt helyzetei ellenére a második félidő ele­eredményes, majd egy perccel később (én a VSS is megszerezhette volna a Moravčík két védőt és a kapust ís ki- vezetést. Gólt azonban mégis a trenfiíni cselezve 4:0-ra növelte csapata elő- csapat ért el a 70. percben Rebro ré­nyét. ven. Tizenegy perccel később Sevčík Szünet után a Slovan iskolajátékot g°'Í a v é8 l e8 eldöntötte a két pont sor­Tatran Prešov­SONP Kladno Prága, 30 000 néző, játékvezető Valeš, góllövők: Kabát, Dyba, Rtíder, Mašek, Kabát. Mindkét csapat támadó szellemben kezdte a játékot. A Sokolovo határo- p r^"u"kľl.,"ľo"más Tľm7dásoL7'~e"t' šát." zottságát a Dukla nagyobb rutinja el- f, , k , é lensulyozta ^Mindké kapu egyaránt for- ben Adame c' 20 méterr ö, | ö„ szabadrú­gott veszélyben. A 11. percben a Dukla áb Ŕ, 5:0 ar 4 „„„ vez e. váratianu szerezte meg a vezetést. Egy teM Ke2d (, s u? Sn CvetIer k a£, a Ä olv gyöngén adTlzTľ laS" dá t' kiCSeleZte a k aP us t- ^ameehez PrBŠO V, 5000 néző. Góllövők: L. Pavio­rtát hogy az^ Kabá" előbb érte el min, Tíz vi É ,3,, Rias, R. Paviovič, Gavroň é, Kramerius, a Sokolovo kapusa, és nem sodrődva hat a, mas bombät züd[tot t^ k a." Vendégcsapat csak addig küzdött pura es ezzel 7:0 lett az eredmény, tplips pmhpdnhással amié a stadionban A Sokolovót nem törte le a váratlan A 25. percben született a nyolcadik és eľ ľem ľeriedľ az á hľr hogy a tfine­potyagól. Mráz mintegy 20 meterről le- az utolsó gól. Cvetler remekül átjátszót- c ek katasz rofálU vereséget szenvednek adott nagy lövését védte Kouba A 22. ta a tfineci védelmet, Adamechoz to- B ra tislalľban sígvmár a kladnőtak percben ismét Mráz indított remek tá- vábbította a labdát, aki senkitől sem „lm Sietik el a klesést Ez tellesen niadíst és a tétovázó Dukla védők kő- zavarva biztosan továbbította azt a há- mBgnyugľättä a vLdľgcsapatot, amely szünet után a kezdeményezést teljesen A Slovan továbbra is fölényben volt, átengedte a prešoviaknak. de gól a mérkőzés végéig már nem Az első félidőben még itt-ott veszé­esett. (kj íyeztettek a kladnóiak, de szünet után csak a Tatran játszott valóban. Az 52. CKD Praha— 5.3 ^ zölt kiugró Dyba a hálóba lőtt. Egyre lóba. inkább többet támadott a hazai csapat. De ennek eredménye csupán a 30. perc­ben egymásután kétszer eltalált kapu­fa volt. A 40. percben a sántikáló Kné­slt Jílek váltotta, fel. Három perccel a befejezés előtt Rőder 17 méterről kül­dött szabadrúgása utat talált Kramerius Sp. Hr. Králové kapujába. Szünet után percben Rias lövése jelentette az első gólt és utána 28 perc leforgása alatt még hét alkalommal jutott a kétségbe­p„ á„„ „ cni l - .. ,„ „ eseti Blín hálójába a labda. Evés köz­a sérült Kramerius he- P'»ga, 350Ü nezo. Jatekvezeto: Da- bell jöll raeg a z étvágy, s ehhez alkal­lyett Kotas állt a Sokolovo kapujába, vidék. Góllövők: Pisa (3), Knébort mazkodtak a prešoviak, amikor látták A hazai csapat továbbra is óriási len- (2), illetve Tauchen, Rampas és Šon- a kínálkozó alkalmat és gólzáporos győ­düiettel támadott, de csatárai seliogy- ka. sem boldogultak a jól tömörülő Dukla- ... , védelemmel. Mráz kétszer is jó helyzet- Mlve! a hradecfek búcsúmérkőzésü­be került, de nem sikerült a hálóba jut- ket játszották, nem vonultak véde­tatnia a labdát. A 70. percben Mašek lembe, s ezért igen érdekes mérkő- rán csatára ismét elnyerte az első lab gyilkos erejű szabadrúgásál Kouba véd- zést láthatott a kevés számú közön- darúgó-liga gólkirálya címét, te. Nyomban utána Rőder ugrott ki, de ség. A nyílt játék sok gólt hozott. + íf» mn^Mitnnl o I/am, fnl A Inéi Maoal/ Q . y A vezetest a hradeciek szerezték tíz méterről a kapu fölé lőtt. Mašek a 78. percben egy kapu előtti kavarodás ,, „ . u tan egyenlített. Ekkor lángolt csak fel meazután a CK D elhúzott 3:l-re, igazán a harci Mindkét oldalon sok m al cl a második hraüeci gól után volt a szabálytalankodás. A Dukla igye- 5:2-re s végül Sonka állította be a kezett tartani az eredményt, s ez sike- végeredményt. A ČKD ezen a mérkő­riilt is, sőt a 87. percben a szemfüles zésen az idény egyik legjobb játékát Kabát újra a Sokolovo kapujába juttatta nyújtotta. Végig ötletesen, lendülete­a labdát. Ezzel eldőlt a mérkőzés, egy- ^ , 4tszott A sportszerű keretek k ö. ultal a bajnoki cini sorsa is. , r , . , , , ' ., , ,, .„ , zott lefolyt mérkőzést az utolsó per­Targyilagosan meg keli allapi anunk, cekbe n - rontotta hogy ezen a döntő fontosságú talalku- . ... „ v , ' ' ' ' zón a szerencsésebb csapat győzött. Gl. Pokornyt Kokta megrúgta, s a hra­Együttesében Kouba, Pluskal és Geleta nyújtott jó teljesítményt. A Sokolovo s egyben a mezőny leg­jobb embere Tichý volt, kívüle Mráz és Vojta játszottak a prímet. AZ I. LABDARÚGÓ LIGA VÉGEREDMÉNYE Slovan Bratislava— TŽ Tŕinec 8:0(4:0) vinni. A CKD edzője leküldte a pályáról. Jednota Trenčín­VSS Košice 1. Dukla Prága 21i 16 5 5 52:26 37 2. SI. Bratislava 26 14 7 5 50:25 35 3. Tatran Prešov 26 i 3 5 8 46:29 :u 4. Slovnaft 26 11 8 7 42:25 30 S. Baník Ostrava 26 11 8 7 51:36 30 K. Sp. Sokolovo 26 13 3 10 45:37 29 7. VSS Košice 26 12 5 9 40:32 29 8. jedn. Trenčín 26 10 8 III 31:27 26 9. Sp. Brno 26 7 11 B 31:32 2S m ČKD Praha 26 11 2 13 34:43 24 íi. SONP Kladno 26 ti 6 12 31:43 22 12. TŽ Tfínec 26 8 5 13 28:66 21 :i :t. Sp. Hr. Králové 26 8 2 16 45:51 18 14. Sp. Motorlet 26 1 5 20 13:67 7 2:0(0:9) A II. liga eredmenyei Trenčín, 30D0 néző. játékvezető: Pla­vecký. Góllövők: Rebro és Ševčík. A nagy melegben lanyha iramú mér­Placek. Góllövők: Adamec B, Cvetler és kőzést vívott a két csapat. Általában á 6:3 (3:0). Slavoj Trebišov— Slovan Nitra Moravčík. Bratislava ti 000 néző. látékvezető: A bratislavai együttes ma, az idei baj­nokság utolsó mérkőzésén a kiesés el­len kü::dő tŕineci csapatot látta vendé­1 kuzoo irineci csapa ioi urna vbuub- ---••- — «" , " . . . gül. A bajnokság kérdése egyben a a védőket, nagy lövésére Svajlen hiába __ Tinfrí/1 >',f t fi rt n lnkfln ,|||> e> <! n n I I n t ^ 1- '» . fordulóban dőlt el, hiszen a Sióvan győ vetődött, de a labda visszapattant a ka­zelme és a Dukla Praha veresége esetén P ufá,ň l Egy másik alkalommal a tren nem az eddig egy ponttal vezető Dukla nyerte volna a bajnokságot, hanem a Slo- van. A Tfinec viszont elkerülhette vol­na a kiesést, de csak abban az esetben, ha legyőzi a bratislavai együttest. így tehát ennek a mérkőzések is nagy volt a tétje. Ennek tulajdonítható, hogy az első per­cekben nemcsak a vendégek együttese, hanem a Slovan is eléggé idegesen Ját čínl közönség már gólt kiáltott, de a HANSEN: 532 cm! Az amerikai atléták szombati ver­senyén Fred Hansen 23 éves főisko- Hertha 1:1. lás 523 cm-re javította a rúdugrás vi- A szovjet válogatot második francia­lágcsúcsát. Hansen — mint jelentet- országi mérkőzésén 3:0 arányban győzött szőtt. A hazai csapat fokozatosan ma- tük - múlt szombaton 520 cm-t ug- az FC Valenciennes együttese ellen, gához ragadta a kezdeményezést és már rott. A hivatalos világcsúcsot 19R3 £ gólokat Ponyegyelnyík, Csiszlenkó és az első percekben több veszélyes tárna- augusztusa óta Pennel tartja 513 cm- Temz aVözi «orná* rendeztek Straš­dast vezetett Stro. kapuja ellen. Az 5 e l. PcnneI a szomb ati versenyen 520 bourgba n. A torna dö ntójében az FC percben szerzett első hazai-gól után a no n, imátor t „„rntt riválisát a/nnhan vm- o.n » Slovan Játékosai szemmel láthatóan megnyugodtak, támadásaik tervszerűen gördültek a pályán, s mivel a tfineci együttes nyilt játékot Játszott, sőt elég könnyelműen nem fedezte kellőképpen a Slovan játékosait, egymás után estek ^a gólok. Ahogy teltek a percek, a Slovan fölé­nye egyre nyomasztóbbá vált és külö­nösen ti második félidőben macska-egér harc folyt a pályán. A szenvedő fél a tfineci együttes volt. Súlyos vereséget szenvedett, mely sokkal nagyobb lehe­tett volna, ha Stros kapus nem nyújt kiváló teljesítményt. A tfineciek kapusa a gólokat nem véd­hette. mert csaknem mindegyiknél egye­dül állt a Slovan csatáraival szemben. Ezen a mérkőzésen Adamec remekelt, aki egymaga hatszor talált a vendégek kapujának hálójába. Érthető volt az egyik Slovan szurkoló bosszúsága, aki Adamec kitűnő teljesít­ménye láttán keserűen Jegyezte meg: „Adamec a ma lőtt hat góljából egyet­kettőt már a Slovnaft, vagy a Košice elleni mérkőzésen értékesíthetett volna, s így bajnokok lehetnénk." A Slovan azonban az egyáltalán nem lebecsülendő második helyen végzett, mert a Dukla tegnap legyőzte a Sokolo­vót és így megérdemelten nyerte az idei bajnokságot. A gólok sorát Cvetler nyitotta meg az 5. percben, amikor Pisárik lövését a kapus kiütötte és a szemfüles Cvetler a labdát a hálóba továbbította. Het centimétert ugrott, riválisát azonban Köln 2:0 arányban győzött a Bonsu­így sem tudta megelőzni. Cesse Rio de Janeiro ellen. Tomášek, Csehszlovákia kiváló rúdugrója a Pravda Nagydíján is bebizonyította rendkívüli képességeit és 494 cm-rel új csehszlovák csúcsot állított fel. (Alexy felvétele) Stros, a trineciek kapusa a nyolc gól ellenére is kiváló teljesítményt nyújtott és merész védéseivel megmentette csapatát a még súlyosabb vereségtől. Ez­úttal Cvetler hatalmas lövését tisztázza jó érzékkel. (Alexy felvétele] A magyar kosárlabdázók nyerték a Genfben megrendezett olimpiai selejtezőt Genfben befejezték a kosárlabda válo­gatott csapatok olimpiai selejtezőjét. Mint ismeretes, 14 ország két csoport­ban küzdött a tokiói szereplés jogáért. Az első csoportban Finnország végzett az első, Magyarország a második, a második csoportban pedig Franciaország az első, Bulgária pedig a második he­lyen. Az elődöntőben Magyarország le­győzte Franciaországot, Finnország pe­dig Bulgáriát. A végső helyezésekért folyó küzdelmek ezeket az eredménye­ket hozták: Az 1. helyért: Magyarország—Finnor­szág 69:57 (30:24). A torna győztese tehát,Magyarország lett, amely a döntő­zelmükkel biztosították a bajnoki ta­bella előkelő harmadik helyét. A mér­kőzés után kétszeres volt a hazaiak örö­me, mert Laco Pavlovié, a csapat vete­(-taj A II. liga utolsó fordulójának eredmé­nyei: Partizán Bardejov— Partizán B. Bystrica vendégek térfelén folyt leginkább a já- 2:1 (1:0 J, Lokomotíva Košice—Spartak ték. A VSS védelme Jól rombolt és né- Martin 3:4 (1:1), Dukla Komárno— Jedno­hány esetben a szerencse is segítségére ta Zilina 1:0 (0:0). sietett. A 23. precben Masný kicselezte labdarúgó érdekességek Az NSZK kupájáért: München 1860— Elntracht Frankfurt 2:0. A müncheniek megnyerték a kupát, s részt vesznek a Kupagyőztesek Kupájának küzdelmében. A Rappan Kupáért: FC Saarbrücken— NAC Breda 2:2, SC Enschede—FC Kat­serslautern 0:2, Freijenoord Rotterdam— • Két mérkőzést vívott egymással Bajorország és Prága ökölvívó válo­gatottja. A találkozók színhelye Mün­chen és Rosenheim voltak. Mindkét találkozó 10:10 arányban döntetlenül végződött. • Japán röplabda-csapata Űstíban 3:l-re győzött a Chemicky ellen. • A világ legjobb maratonfutó ered­ményét érte el az angol Basfl Heatiey. a szombaton Windsor és Chiswick kö­zött megtartott versenyen. Ideje 2 óra 13:55 p. E versenyen részt vettek a csehszlovák versenyzők is. Chudomel (2:15:26) a harmadik, dr. Kantorek (2:19:44) az ötödik helyen végzett. • Az USA női teniszcsapata nyerte a Wightman Kupát. Az angolok ellen az amerikai nők 4:l-re győztek. • Magyar—ukrán kézilabda mérkő­zéseket játszottak Kievben. A férfiak küzdelmét a magyarok 21:17, a nők mérkőzését az ukránok 9:6 arányban nyerték. • A szovjet és az NDK-beli válogatott labdarúgó-csapatok harmadik olimpiai selejtező mérkőzésére június 28-án Var­sóban kerül sor. Mint ismeretes, mind a lipcsei, mind a moszkvai találkozó egyaránt 1:1 arányú döntetlent eredmé­nyezett. Bajnoki pontokért Kézilabda Férfiak: CKD Praha—Sokol Telnice 16:15, Dynamo Praha—Dukla Praha 11:13, Tatran Prešov—CH Bratislava 15:9, Slávia Trnava—Spartak Plzeň 20:17, T. J. Gottwaldov—Baník Karviná 18:17. Nfik: Dynamo Plzeň—Slavoj Praha 7:4, Štart Bratislava—Dynamo Praha 7:4, KS Brno—CKD Praha 4:5, Sokolovo Pra­ha—Spartak Vršovlce 5:1, Slovnaft Bra­tislava—Zora Olomous 6:9. Röplabda Férfiak: VZKG—Lokomotíva Praha 3:1, Potrubí Praha—Dukla Kolín 1:3. RH Praha —Slávia Bratislava 3:1, VZKG — Slavoj C. Budejovice 3:1, P. Gottwal­dov—Lokomotíva Praha 3:2, Slávia Pra­ha—ZS Brno 3:2, Chemička Ostí—Dukla Kolín 1:3, RH Praha-ZS Brno 3:2, Slá­via Praha—Slávia Bratislava 3:2, T. Gott­waldov—Slavoj C. Budéjovlce 3:0. Nők: CKD Praha—KS Brno 3:0, Iskra Jablonec—TJ Valašské Meziŕíčí 3:1, Tat­ran Tfešovice —TJ Rožnov 3:1, Slavoj Plzeň—Slávia Bratislava • 2:3, Dynamo Praha—Lokomotíva B. Bystrica 3:1. CKD Praha—Slavoj Praha B 3:0, Slavoj Pra­ha A—KS Brno A 1:3, Tatran Praha — TJ Valašská Mezifíčí 3:0, Dynamo Praha —Slávia Bratislava 3:0, Slavoj Plzeň— Lokomotíva Banská Bystrica 3:0. Vízilabda Prešov^-Košice 5:7, Ústi—RH Brno 6:3. CH Chemička A sportfogadás hírei A Športka 24. hetének nyerőszámai: 5 24 32 35 44 48 Pľémiumszám: 17 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 2111111112 2 1 ben visszavágott a finneknek, akiktől a csoport mérkőzései során 80:58 arány­ban vereséget szenvedett. A 3. helyért: Franciaország—Bulgária 81:69. Az 5. helyért: Belgium—Spanyol­ország 94:85. A 7. helyért: NDK—Izrael 68:55. A 9. helyért: Görögország­Ausztria 63:57. A 11. helyért: Hollani dia—Anglia 82:63. A 13. helyért: Svájc—i Luxemburg 86:50. A genfi torna két első helyezetje, vagyis Magyarország és Finnország te­hát résztvehet a tokiói olimpia 16-os döntőjében. A fenti két csapaton kívül a Szovjetunió, az USA, Brazjlia, Olaszor­szág, Csehszlovákia, Jugoszlávia, Len­fyelország, Uruguay, Japán, Portorico, Peru és Egyesült Arab Köztársaság csa­pata vesz még részt a toklói olimpián. A további két csapatot egy újabb selej­tező után jelölik ki, melyre szeptem­berben kerül sor Tokióban. A Davis Kupáért A Davis Kupa európai zónájának ne­gyeddöntőjéből elsőként Britannia ju­tott az elődöntőbe. Eredmények: Manchester: Anglia—jugoszlávia 3:2. Az első napon mindkét csapat 1—1 mér­kőzést nyert. A párosban az angolok arattak győzelmet. Az utolsó verseny­napon Pilics legyőzte Sangstert, Willson pedig Jovanovicsot. Az utolsó mérkőzésen Wilson 6:4, 7:5, 0:6, 3:6, 6:2 arányban győzött. Torino: Svédország—Olaszország 2:1. Az egyes mérkőzéseken a svédek, a pá­rosban az olasz Pietrangeli—Maioli ket­tős győzött. München: NSZK—Dánia 2:1. Az első napon a németek mindkét mérkőzést meg­nyerték, míg a párosban a dánok bizo­nyultak jobbaknak. Párizs: Dél-afrikai Köztársasig—Fran­ciaország 2:1. A franciák csak a páros­ban értek el győzelmet. mrra FILM um Hétfő, június 15. FILMSZÍNHÁZAK (Bratislava): HVIEZ­DA: Az Ezüst-tó kincse (NSZK), 15.30, 18, 20.30, PRAHA: Einstein contra Ba­binský (cseh) 10,30, 13.30, 16, 18.30, 21, METROPOL: Csitri (lengyel) 15.30, 18, 20.30, TATRA: Arsene Lupin contra Ar­sene Lupin (francia) 15.45, 18.15, 20.45, POHRANIČNÍK: Utak (magyar) 15.45, 18.15, 20.45, SLOVAN: Harry és szolgája (dán) 15.30, 18, 20.30, PALACE: Magas fal (cseh) 22, MIER: Éva aludni akar (lengyel) 16.30, 19, OBZOR: Szerelmi ro­mánc (Jugoszláv) 18, 20.30, PARTIZÁN: A csillag délre megy (cseh) 17, 19.30, HVIEZDA: (Kertmozij: Gentlemanek li­gája (angol) 21, VÁRUDVAR: Örökké zengő erdők (osztrák) 20.30. FILMSZÍNHÁZAK (Košice): SLOVAN: Éjjeli pillangó (cseh), TATRA: Forró út (NSZK), DUKLA: 80U mérföld az Ama­zonason (mexikói) 15.45, Szombat este, vasárnap reggel (angol) 18, Szerencse a szerelemben (francia) 20.15. PARTI­ZÁN: Legenda a szerelemről [cseh—bol­gár), ÚSMEV: Fracasse kapitány (fran­cia), KERTMOZI: Rocco és fivérei (olasz). NEMZETI SZlNHÁZ: Álarcosbál (19), ŰJ SZÍNPAD: A víg özvegy (19.30). ÁLLAMI SZlNHÁZ (Košice): MA: Pári­zsi élet. HOLNAP: Nyolc kő (19). A CSSZBSZ HÁZA (Bratislava): 19.00: A személyiség és a közösség, előadás, Mese az anyáról, film, A TELEVÍZIÓ MŰSORA BRATISLAVA: 17.45: Gyermekműsor. 18 30: Telesport. 19.00: TV Híradó. 19.30: Összeállítás az eperjesi Szlovák Tanács­köztársaság kikiáltásának 45 évforduló­ján. 20.00: Jánošík, szlovák film, I. rés*. 21.25: Régi,- de jó, 22.05: TV Híradó. Kelet-Szlovákia területén szép, meleg idő, 28—30 fok. Déli szél. Az ország többi területén borús idő, helyenként futó esők. zivatarok. Az éjszakai hő­mérséklet északon 10—13, másutt 14—lá fok. A nappali hőmérséklet 22—26 fok. Mérsékelt délnyugati-nyugati szél. 01 Szó" kiadja Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága Szer-kesztl a szerkesztő bizottság. Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő. Szerkesztőség: Bratislava, Gorkého u. 10. sz. Telefon: 522-39 512-23 335-68 — főszerkesztő: 532-20, titkárság: 550-18, sportrovat: 505-29, gazdasági ügyek: 506-39 Kiadóhivatal: Bratislava, Gorkého 8., telefon: 503-89. Előfizetési díj havonta 8,— Kčs. Ter­lasztl a Posta' HIrlapszolgálat. Előfizetéseket elfogad minden postahivatal és postai kézbesítő. Külföldi megrendelések: PNS Ústredná expedícii tlače, Bratislava, Gottwaldovo nám. 48/711.