Új Szó, 1962. december (15. évfolyam, 332-359.szám)

1962-12-10 / 341. szám, hétfő

v Fovorif győzelmek o kosárlabda ligában A férfiaknál már csak a Spartak Brno Z]Š veretlen A kosárlabdaligában mind a férfiaknál, mind pedig a nőknél két fordulat bonyolítottak le az elmúlt hét végén. A szombati és vasárnapi találkozók álta­lában az esélyesek győzelmét hoztá',-. A férfiligában — az Orbis pénteki vere­sége miatt — már csak a Spartak Urna ZJS veretlen, a bajnoki elmért azonban még igen heves küzdelemre van kilátás a szinte egyenlő erőt képviselő élcsa­patok között. A női ligában a Slovan Praha Orbis és a Spartak Sokolovo a he­tedik fordulé után megőrizték veretlenségüket. FÉRFILIGA A Spartak Brno 7JŠ szombaton 69:56 arányfcan nyert az NHKG Ostrava, va­sárnap pedig 92:53 arányban a Dukla Olomouc ellen, s jelenleg öt győzelem­mel vereség nélkül áll a bajnoki táblá­zaton. Egy vereséget szenvedett eddig az Iskra Svit, a Slávia Praha, a Slávia Bra­tislava és a Slovan Orbis csapata. Az Iskra Svit a VSS Košlcét 83:43-ra győzte le. A Slávia Praha szombaton a Slavoj Praha ellen 71:57, vasárnap pedig a ČH Pardubice ellen 95:43 arányban győzött. A Slovan Orbii vasárnap Prievidzán sze­repelt, ahol 81:64 arányú győzelmet ara­tott. További eredmények: Lokomotíva Prie­vidza— Spartak Žižkov 65:62, Spartak So­kolovo—CH Pardubice 76:57, Spartak I. brnenská—Dukla Olomouc 70:85, Spartak Slokolovo—Slavoj Praha 91:42, Spartak L brnenská—NHKG Ostrava 67:89. NÖI LIGA A Slovan Praha Orbis szombaton a Lokomotíva Ústí ellen 83:35. vasárnap pedig az Iskra Kyjov ellen 71:34 arány­ban győzött, s jelenleg hét győzelemmel vereség nélkül áll a bajnoki táblázat élén. Legnagyobb riválisa, a Spartak Soko­lovo, a kelet-szlovákiai csapatokat ke­reste fel. Szombaton Košicén a Loko­motíva ellen 49:33, vasárnap pedig Prešovon a Slávia ellen 52:69 arányban győztek a sokoloviak, akik ugyancsak hét győzelemmel rendelkeznek már. A bratislavai csapatok szombaton és vasárnap két-két győzelemmel javítottak eddigi mérlegükön. A Lokomotíva a Slá­via Brno ellen 65:34. a KPS Brno ellen pedig 64:55 arányban nyert, a Slovan pedig a KPS Brnöt 82:74. a Slávia Brnót pedig 72:44 arányban győzte le. További eredmények: CKD Praha—Isk­ra Kyjov 48:52, Lokomotíva Košice—Slá­via Praha 35:57, CKD Praha—Lokomotíva Ostí 72:60. 1 Miko-Äiser-pár a döntőbe jutott . Lengyelország nemzetközi asztalitenisz-bajnokságán A Banská Bystrica-1 Tesla üzemet is ki­tüntették a CSKP XII. kongresszusának 1 üzeme címmel. Az üzem dolgozói becsű­lettel teljesítették kongresszusi felaján- ] lásaikat és elhatározták, hogy termelési feladataikat december 15-ig teljesítik, az év végéig 45 ezer korona értékű árut termelnek terven felül, s az önköltsé­gen 800 ezer koronát takarítanak i'eg. i Képünkön: Lýdia Haringová, az üzem egyik kiváló dolgozója munka közben. (F. Kocián — CTK — felvétele) A SZOVJETUNIÓ legfiatalabb mil­liós városa az ukrajnai Harkov. A város lakossága a legfrissebb adatok szerint elérte az egymilliót. KÓMÁN KARMEN szovjet filmrende­ző új filmriportot készít Kubáról. A rendező elkísérte Anasztász Mikojant, a Szovjetunió Minisztertanácsának első alelnökét kubai útján, és három­hetes látogatás alatt 6000 méter fil­met készített. ÖT MUNKÁS életét vesztette, 30 megsebesült a carlitsi japán fegy­vergyárban történt robbanás követ­keztében. AZ NDK TECHNIKUSAI több üzem­ben nagy sikerrel alkalmazzák ke­nőanyag helyett a sűrített levegőt. Ezt nyomják a csapágyba a forgó­részek közé 's így azok „lebegnek" s nem súrlódnak. 14 445 ÖRÁT dolgoztak le a Nový Domov-i .CSISZ-szervezet tagjai a kongresszusi versenyben. Ezenkívül 45 500 gyümölcsfát is elültettek. (M. V.) 280 NÉPI EGYETEMEN indult meg a tanítás november elején a romá­niai városokban, munkáslakótelepe­ken és nagyüzemekben. A népi egye­temek 45 ezer hallgatója társadalom­tudományi, műszaki, történelmi, föld­rajzi stb. előadásokat hallgat. GEORGI ' DIMITROV nyomtatásban eddig ismeretlen beszédét találták meg a Szovjetunióban. A beszéd 1925. május 24-én hangzott el a Komitern­rádióban. AZ ÉV VÉGÉIG terven felüj 46 la­kást adnak ét rendeltetésének a bra­tislavai Magasépítő Vállalat dolgozói. A kongresszusig a kerületben 3289 lakást építettek. (Pol.) A MOSZKVAI NAGY SZÍNHÁZ ba­lett-együttese Kanadában folytatja tengeren túli sikeres vendégszerep­lését. A szovjet művészek december Lengyelország nemzetközi asztalitenisz­bajnokságán Miko, Chmelík, Kollarovlts, illetve Bosá, Uhrová, Schwarzová és Jar. Karlíková képviselte Csehszlovákia szí­neit. Fiatal versenyzőink néhány ér­tékes győzelmet értek el, de csak Mi­könak sikerült a döntőbe jutnia: Férfi egyes. Miko a román Cobirzan (3:2) és a svéd Johansson (3:1) legyő­zésével jutott az elődöntőbe, ahol a román Negulescutôl kapott kl 3:2-re. Chmelík az NDK-beli Lemke (3:2) és a román Giurgicua (3:2) legyőzésé­vel ugyancsak* az elődöntőbe került, Itt azonban a svéd Alsertől 3:1 arányú ve­reséget szenvedett. Néhány további ér­dekes eredmény: Kovács (magyar) — Bernhardt (svéd) 3:1, Giurgicua (ro­mán)— Földy (magyar) 3:0, Kollarovits (csehszlovák)— Jancsó (magyar) 3:0, Ne­gulescu—Kovács 3:1, Alser—Kollarovits 3:0. Hétfő, december 10. FILMSZÍNHÁZAK (Bratislava): HVIEZ­DA: Lángok az utcán (angol) 16, 18.30, 21, SLOVAN: Varjak útja (szlováki 15.30, 18, 20.30. PRAHA: Fény és árny (bol­gár) 10.30, 13.45, 16, 18.30, 21, POHRA­NIČNÍK: Vadállatok a fedélzeten (szov­jet) 15.45, 18.15, 20.45, METROPOL: Egy. csepp méz (angol) 15.30, 18, 20.30, TAT­RA: A 18-as év (szovjet) 15.45, 18.15, 20.45, PALACE: Pirosbetűs hétköznapok (magyar-cseh) 22, MIER: Hivatlan láto­gatók (szovjet) 16.30, 19, OBZOR: Egy csepp méz (angol)) 18, 20.30, MLADOSŤ: A gitáros lány (szovjet) 17.30, 20, PAR­TIZÁN: A hegyekben (USA) 17, 19.30. FILMSZÍNHÁZAK (Košice): SLOVAN: Fe­kete dinasztia (cseh). TATRA: Lejtő (cseh), ÜSMEV: Katonazene (magyar), (19). SZÍNHÁZAK (Bratislava)': NEMZETI SZÍNHÁZ: Svätopluk (19), Űj SZÍNPAD: Lüszisztráté (19.30). ÁLLAMI SZÍNHÁZ (Košice): MA: Pil­langók (19), HOLNAP: Fidelio (19). A Csehszlovák—Szovjet Barátság Háza (Bratislava): 16.00: A világkapitaliz­mus válsága, előadás. Csodagyerekek, film. 19.00: Külpolitikai beszámoló. Me­redek dombok, film. A televízió mösor^ Bratislava: 17,30: Gyermekműsor. 18,00: 1 Angol nyelvlecke. 18,30: Legjobbjaink. 19,00: TV Híradó. 19,30: Ján Solovič: Öt perc múlva éjfél, TV-játék. 21,00: A bra­tislavai rádió szimfonikus zenekarának | hangversenye. 21,45: TV Híradó. IHMfP vi H o i á i'ó c . , v" . "-"J." Borűs, ködös idő. A nappali hőmér­séklet 0, mínusz 3 C fok. Szélcsend, vagy csak gyenge szél. A hegyekben to­vábbra ls többnyire derűs Idő várható. 13-ig vendégszerepelnek Kanadában. aEEEEEEBEEEESBEEEEEEEESEEEEEEEEEEESEEEEEEEEEEEBSEBBSS Kemény fagyokkal köszöntött be a tél Szlovákiában a múlt hét első felében túlnyomórészt napos, de hideg volt az időjárás. Az éjszakai fagyok Észak-Szlo­vákiában a —17 és —20 C fokot, az alacsonyabb fekvésű helyeken a —9 és —12 C fokot is elérték. A hét második felében általában sűrűbb volt a felhőzet és sok helyütt köd keletkezett. Az éj­szakai fagyok némileg enyhültek, de'ál­talában továbbra ts hideg volt az Idő­járás. Az észak-szlovákiai hegyeket mindenütt hőt.akarő borítja. Jelenleg a Spanyolország, Közép-Euró­pa fölött egészen a Balkán-félszigetig s a Fekete-tengerig kiterjedő rendkívül magas légnyomás határozza meg az idő­járás Jellegét. Az. Izland fölötti légitér­ben ugyanakkor nagyon alacsony a lég­nyomás. E két légnyomás határán az európai szárazföld jelentős része fölött hideg levegő áramlik A legkeményebb fagyokról Észak-Európából érkeztek je­lentések. Finnországban és az Urai­hegységben éjszaka helyenként —25 és —3.0 C fokig süllyed a hőmérő higany­szála. Míg Európában túlnyomórészt té­liesen hideg az időjárás, az Anglia fö­lötti légitérbe meleg levegő áramlik az Atlanti-óceán mérsékelt éghajlatú öve­zetei felől. A meleg és hideg légtömegek határán légnyomás-zavarok alakulnak ki, amelyek később esőzések kíséretében a Közép-Európa fölötti légiteret is el­érik. A jövő hét első felére sűrű felhőzet és később nyugat felől ólmos esők vár­hatók. Tovább enyhülnek az éjszakai fagyok és a nappali hőmérséklet fagy­pont fölé emelkedik. A hét második fe­lében változó felhőzetre, helyenként hó­fúvásokra, a hét végén viszont a le­vegő újabb lehűlésére s erősödő éjíza­kia fagyokra számíthatunk. P. F. Női egyes: Az elődöntőben Pltica (román) 3:l-re győzött Szmldt (lengyel), Alexandru (román) pedig Constantlnes­cu (román) ellen ugyanilyen arányban. Uhrová a lengyel Szmidtől, Schwarzová a román Mihalectől, Karlíková a román Constantinescútól, Bosá Alexandrutől kapott ki. A magyarok közül Lukácsné és Heirlts vett részt a versenyen, de egyikük sem jutott el až elődöntőig. Á férfi párosban a Miko (csehszlovák —Alser (svéd)-kettős bejutott a döntőbe, ahol a jugoszláv Teran—Jazvics-kettős­sel méri össze tudását. A nfii páros döntőjét a román Alexandru-PItica és a magyar Lukácsné-Heirits kettős vívja. • T.ódz: Befejeződött a lődzl nem­zetközi műkorcsolyázóverseny. A jég­táncban a csehszlovák Bablcká—Holan pár szerezte meg az elsőséget a magyar Mátő—Rledel kettős előtt. A nők ver­senyében az NDK-beli Steiner bizo­nyult a legjobbnak a csehszlovák Au­gustová és a magyar Szentmiklósi előtt. A összetett versenyben a legjobb ered­ményt az NDK versenyzői érték el, akik összesen 38,9 pontot szereztek. Második Csehszlovákia, harmadik Magyarország. • Osaka: A Japánban portyázó Cá­slavská és Krbec tornászok fyabb si­kert értek el. Az osakai versenyen Cá­slavská az első két szám utlán veze­tésre tett szert a japán Ikefaa előtt. Krbec talajon a negyedik, lóugrásban pedig az ötödik helyen végzett. A ver­senyek tovább folynak. • Prága: A fiatal úszók serlegküz­delme során a bratislavai Tobišová két ifjúsági országos csúcsot úszott. A 100 méter hátúszásban Ideje 1:14,0 p. A 200 méteres gyorsúszásban 2:28,3 p-re Javí­totta az országos ifjúsági csúcsot. • Budapest: Az Újpesti Dózsa két­napos úszóviadala során Dobay a 100 méteres gyorsúszásban 55,2 mp-es idővel új fedettpályás magyar csúcsot állított fel. A ŠPORTKA EREDMÉNYE 8, 9, 11, 12, 15, 45. Prémiumszám: 27. A VŽKG legyőzte a Slovant A jégkorong-ligabajnokság XVII. fordulójának három mérkőzését szomba­ton játszatták. A legnagyobb meglepetés Vitkovicén született, ahol a VZKG győzelmet aratott a jelenleg jó formában levő és a bajnoki táblázaton a má­sodik helyen álló Slovan CHZJD felett. A vezető ZKL Brno Kladnón mérkő­zött és fölényes győzelmet aratott. A Spartak Plzeň együttese e fordulóban a Tesla Pardubice együttesét látta vendégül. A mérkőzés tizedik percében oly erős köd szállt le, hogy a játékvezetők kénytelenek voltak a mérkőzést félbeszakítani. A két együttes megegyezett, hogy ezt a mérkőzést január 11-én játsszák. TJ VŽKG-SLOVAN BRATISLAVA CHZJD 2:1 (2:0, 0:0, 0:1) A két együttes az első fordulóban 4:4 arányú döntetlen eredményt ért el. A két csapat legutóbbi szereplése és a kedvező bratislavai eredmény érthe tőén nagy érdeklődést váltott ki az ostravai sportközönség- körében s ezért a találkozóra 14 000 néző volt kíváncsi. Mindkét csapat korszerű, gyors já­tékot produkált, s igazán színvonalas mérkőzésnek lehettek szemtanúi a né­zők. A vítkovicei együttes az első per­cekben Vlach és Metelka révén ve­zetéshez jutott, ami idegessé tette a bratislavai csapatot. A második harmad­ban különösen a védelmek tűntek ki. Mikoláš és Dzurilla kiválóan védték a kapuikat. Különösen Mikolášnak akadt sok dolga, de végig állni tudta a Sió­van ostromát. A mérkőzés utolsó húsz percében -a vendégcsapat még erősített, de csak Berek révén tudott szépíteni. A győztes csapatban a kapuson kívül Kasper, Vlach Gabovský és Kurovský játéka tűnt ki. A bratislavai együttes­ben úgyszintén a kapus, valamint Be­rek, Bárta és Fakó (fenti képünkön Fakót látni a Pardubice elleni mérkő­zésen) játéka érdemel dicséretet. A mérkőzést Pokorný és Jiroutek ve­zették. A vendéglátók 3, s a vendég­csapat 5 játékosát állították ki. ZKL BRNO—SONP KLADNO 10:4 (6:0, 0:2, 4:2) Hétezer néző előtt Kladnón is meg­érdemelt győzelmet aratott a bajnok­csapat. Annak ellenére, hogy a ZKL Bubník nélkül vette fel a küzdelmet, különösen az első harmadban nyújtott nagyszerű játékot. A győztes csapat gól­jait Pantíiček 3, Cerný és Danda 2—2, Potsch, Jifík és Mašláň ütötték. Klad­no részéről Prošek, Wimmer, Volf és Hrabé voltak eredményesek. A forduló hátralevő mérkőzéseit teg­nap játszották. A korai lapzárta miatt e mérkőzésekről holnapi számunkban közlünk tudósítást. Mi újság a labdarúgásban ? HÉTFŰRE HALASZTOTTÁK a szovjet olimpiai válogatott első brazíliai mér­kőzését. melyet a világ jelenlegi legjobb klubcsapata, az FC Santos ellen vív. Az eredetileg péntekre tervezett mérkő­zést a nagy esőzés miatt nem tudták megtartani. A MOSZKVAI DINAMÓ 5:0 arányban győzött Kjotóban Japán válogatottja el­len. A japánok az első félidőben még jól tartották magukat s ekkor gólt nem kaptak. Szünet után a moszkvaiak szinte lelépték ellenfelüket. A TATAI EDZŐTÁBORBA utazik ma a Slovnaft Bratislava és ott készül fel a vasárnapi Rappan Kupa elődöntő-mérkő­z é sé r e UTÁNPÓTLÁS-VÁLOGATOTTUNK 2:1 ará­nyú, meglepő vereséget szenvedett a második ligában szereplő Slavoj Žižkov együttesétől. Nyolc csatárt próbáltak kl az utónpótlás-válogatottban, de csak Knébort ért el gólt, azt is llresből.-> A SPARTAK SOKOLOVO vasárnap örök riválisával, a Dynamo Prahával játszott a Téli Kupáért. A közepes színvonalú mérkőzésen Kvasnák két, Ružička és Ma­šek egy-egy góljával 4:2-re győzött a Sokolovo. A Dynamo mindkét gólját Že­nišek érte el 3:0-ás Spartak vezetés után. A BP. VASAS a szerdai Európa Kupa mérkőzése után tengerentúli portyára utazik. A magyar labdarúgók először Co­lumbiába látogattak el, ahol vasárnap Caliban mutatkoznak be. Columbia után Costa Ricában, majd Mexikóban szerepel a magyar bajnokcsapat, és csak január végén tér haza. Igy állnak a nemzetközi kupnküideímek Padova a Rappan Kupa döntőjében NEMZETEK KUPÁJA EURÓPA KUPA A bratislavai Lokomotíva a Spartak Brno elleni mérkőzésen idegesen ját­szott és csak a találkozó befejező ré­szében sikerült a győzelmet jelentő pon­tokat megszereznie. Felvételünkön e mérkőzés egyik jelenetél látni. (Alexy felvétele) Málta—Dánia 1:3. Játszották La Valet­tában. Az első mérkőzésen is a dánok győztek (6:l-re). Most már kilenc csapat van a Nem­zetek Kupájának nyolcaddöntőjében: Szovjetunió (kupavédő); Ausztria, Albánia, Luxemburg (játék nélkül): Svédország, Írország, Észak-Írország, Spanyolország és Dánia (az I. fordulóba;! elért győzelem révén). Ebben az évben még egy mérkőzésre kerül sor. December 16-'án Portugália ját­szik visszavágót Bulgáriával (a bolgárok 3:l-re vezetnek). Jövő év tavaszán pedig az alábbi hat találkozóra kerül még sor az I. fordulóban: Csehszlovákia—NDK (1:2), Wales—Magyarország (1:3), Svájc —Hollandia (1:3), Belgium—Jugoszlávia (2:3), Franciaország—Anglia (1:1), Tő­rökország—Olaszország (0:6). Győzelem és döntetlen az uzsgorodiak mérlege A Verhovina Uzsgorod csapata szombaton és vasárnap Kelet-Szlovákiá­ban szerepelt, s jól megállta helyét. Chemko Humenné—Verhovina Uzsgorod 0:2 (0:1). Humenné, 1500 néző. A 6. percben Medvigy szerezte meg a veze­tést, a 63. percben pedig Sekecs gólja biztosította be a vendégek győzelmét. VSS Košice—Verhovina Uzsgorod 2:2 (0:2). Košice, 500 néző. A vendégek az első félidőben kitűnően játszottak és kétgőlős előnyre tettek szert Med­vigy, valamint Varga góljával. Szünet után a uzsgorodl csapaton kiütközött a fáradtság, s a VSS vette át a Játék Irányítását. Pintér a 64.. Kassay pedig a 74. percben ért e! gólt. (tá) Szerdán Antwerpenben: Feijenoord—Bp. Vasas. Harmadik mérkőzés. Az előző mérkőzések 1:1 és 2:2 arányban döntet­lenül végződtek. Negyeddöntő:^ Benfica— Dukla Praha, Anderlecht—Duíídee, Galata Saray— Milan, Stade Relms—az antwerpeni mér­kőzés győztese. A negyeddöntő mérkőzé­seit március 15-ig kell lebonyolítani. KUPAGYŐZTESEK KUPÁJA Kedden Glasgowban; Glasgow Rangers —Tottenham Hotspur (az angol csapat 5:2-re vezet). Negyeddöntő: BK Odense (dán)—1. FC Nürnberg (nyugatnémet), Botev Plovdiv (bolgár)—Atletico Madrid (spanyol), OFK Belgrád (jugoszláv)—Napoli (olasz), Slovan Bratislava (csehszlovák)—Totten­ham Hotspur (angol) vagy Glasgow Ran­gers (skót). A negyeddöntőket 1963. március 20-ig kell megtartani. RAPPAN KUPA Pécsi Dézsa—Padova 0:3 (0:1). Játszot­ták vasárnap Pécsett 10 000 főnyi közön­ség előtt. Az olasz II. ligában szereplő Padova színes, ötletes játékkal megérde­melten nyerte a mérkőzést. Az első talál­kozón ls Padova győzött 4:3-ra, Padova a pécsiek felett aratott győzelme révén bekerült a kupa döntőjébe. December 18-án Tatabánya—Slovnaft Bratislava. A Rappan Kupa másik elő­döntőjének visszavágója Tatabányán ke­rtíl sorra. Az első mérkőzésen, Bratisla­vában, 1:1 volt az eredmény. A tatabá­nyai mérkőzés győztese lesz Padova el­lenfele a döntőben. • Chomútov: VTŽ Chomútov—Wismut Aue 9:7, nemzetközi birkózó-találkozó. „0; SZÖ" sladja Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkeszti a szerkesztő bizottság Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő Szerkesztőség: Bratislava, Gorkého u 10. sz. Telefon: 537-16, 512-23, 335-88, 506 39, — főszerkesztő 532-20, — titkárság: 550-18. — sportrovat: 505-29. Kiadóhivatal: Bratislava, Goríiého 8„ telefon: 503 :89 Előfizetési díj havonta 8 KCs. Terjeszti a Posta Hlrlapszolgálata. Megrendelhető és előfizethető: a Posta Központi Hírlap Irodánál, Bratislava, Gottwald tér 48/V1I. Megrendelhető még minden postahivatalnál és kézbesí­tőnél. A külföldi megrendeléseket a posta sajtókivlteli szolgálata — Poštový novinový úrad — vývoz tlače, Praha I., Jlndŕišská 14. — Intézi el. K-21'21604