Új Szó, 1959. március (12. évfolyam, 59-88.szám)

1959-03-11 / 69. szám, szerda

% ják a soron levő VB-mérkőzés köz ^ vetítését. Valóban élményt jelentett fc ha ilyenkor ott lehettünk egyik vagy ^ ^ másik helyiségben. Csapatunk min- ^ i den egyes góljánál üdvrivalgásban ^ ^ törtek ki az asztaloknál ülök. fc Eszünkbe jutott, amit nemrég a i § zürichi Sportban olvastunk, amikor a ^ ^ Inn tlirxplrprlufi közölte, hoau az eavik fc i dött munkatársa most jelentheti a 5 § szerkesztőségnek, hogy mennyire más ^ fc nálunk a helyzet. S ha érdekli, meg­S $ tudhatja azt is, hogy nálunk egy-egy § ^ érdekesebb bajnoki mérkőzésen is ^ fc A jégkorong VB iránt páratlan azfc ^ érdeklődés és a csoportküzdelmek S ^ során a legkisebb rendezési zavarj ^ ?pm mutntknrntt. Simán bonvolítot - ^ A jégkorong VB döntőinek műsora Szerda március 11: 15 órakor USA— Finnország, 20 órakor Kanada—Szovjet­unió. Csütörtök, március 12: 15 órakor Ka­nada—Svédország, 20 órakor Csehszlová­kia—Szovjetunió. Péntek, március 13: 15 órakor Svédor­szág—Finnország, 20 órakor Csehszlová­kia—USA. Szombat, március 14: 15 órakor Szov­jetunió—Finnország, 20 órakor Kanada— USA. Vasárnap, március 15: 10 órakor Szov­jetunió—Svédország és 15 órakor Cseh­szlovákia—Kanada. A 7.—12. helyért Szerdán, március 11-én: NSZK—NDK (Kladnoban), Svájc—Olaszország (M. Bo­leslav) és Norvégia—Lengyelország (Ko­línban). Szerda, március 11. A BRAUSLAVAI MOZIK MŰSORA: PRAHA: Vasárnap köszönt be a szeren­cse (szlovák) 10.30, 13.30. 16, 18.15, 20.30, METROPOL: A tető (olasz) 16, 18.15, 20.30, POHRANIČNÍK: Ház a szikla alatt (ma­gyar) 16.15, 18.30. 20.45, SLOVAN: Utolsó visszatérés (szlovák) 16.15, 18.30. 20.45, TATRA: Brych polgártárs (cseh) 16, 18.15, 20.30, MIER: Családi ékszerek (román) 18, 20.15. MLADÝCH: Két bárányka (cseh) 16, DUKLA: Sóbálvány (magyar) 18, 20.15, MÁJ: Csigalépcső (magyar) 18.30, 20.30, STALINGRAD: Özönvíz előtt (francia) 18, 20.15, NÁDEJ: Vihar a Balti-tenger fölött (szovjet) 19, ZORA: A zsivány (indiai) 18, 20, PARTIZÁN: A nyomok a sötétbeve­zetnek (NDK) 17.15, 19.15, PIONIER: Is­merték egymást (NDK) 19.30. OBZOR: Dulská asszony erkölcse (cseh) 18, 20.15, POKROK: Természetfölötti dolgokról (cseh) 17.30, 20, ISKRA: Orgonakapu (francia) 17, 19, DIMITROV: A sokarcú férfi (szovjet) 17.30, 20, A BRATISLAVAI SZÍNHAZAK MOSÓRA: NEMZETI SZÍNHÁZ: Fadette (19), HVIEZ­DOSLAV SZlNHÁZ: Macbeth (19), OJ SZÍNPAD: IIven nagy szerelem (19), ZE­NEI SZÍNHÁZ: New-Orleans-i néger trombitások (19.30). A KASSAI MOZIK MOSÓRA! SLOVAN: Dzsánszl királynője (indiai), TATRA: Brych polgártárs (cseh). A KASSAI ÁLLAMI SZlNHÁZ MOSÓRA: MA: Buborékok (19), HOLNAP: Faust (19) A KOMAROMI MAGYAR TERÜLETI SZlNHÁZ MOSÓRA: KOMÁROM: Szélvihar (15), Bolondos vasárnap (19.30). A BRATISLAVAI TELEVÍZIÓ MOSORA: 14.50: A jégkorong VB közvetítése. 17.30: Gyermekműsor. 19.00: TV-hiradó. 19.30: A' művészi fényképezésről. 19.50: A jégkorong VB közvetítése. 22.15: A nap visszhangja. IDŐJÁRÁS: Változó felhőzet, helyenként esö. A leg­magasabb nappali hőmérséklet 5—8 fok. Enyhe északnyugati szél. Érdekes volt a döntő második napja is A prágai VB döntőinek első napi küzdelmei már véget ér­tek, de a viták, értékelések még folynak. Csehszlovákia jég­korong-válogatottja első mérkőzésén a svédek ellen kiválóan szerepelt, fölényes győzelmet aratott és ezzel kivívta nem­csak a közönség, hanem a szakemberek elismerését is. A ka­nadaiak minden megerőltetés nélkül győzték le Finnország vá­logatottját és a Szovjetunió válogatottja szép és eredményes já­tékkal biztosan verte az USA válogatottját. A tegnapi mérkő­zések iránt az érdeklődés semmivel sem volt kisebb, mint az előző mérkőzéseken. Csehszlovákia—Finnország 8:2 (3:1, 3:0, 2:1) A prágai Téli-stadion most is zsúfolá­sig megtelt, annak ellenére, hogy válo­gatottunk ellenfele, Finnország együttese sokkal kisebb játékerőt képvisel, mint a svédek kitűnő csapata s csak az lehet a kérdés, milyen arányban győzzük le a finneket. Válogatottunk mindjárt a mér­kőzés elején támadólag lépett fel és az első percben Fakó megszerezte csapatá­nak a vezetést. A csehszlovák válogatott Fenti képünk Černý harcát mutatja Lamirande hátvéddel a kanadai kapu előtt a Csehszlovákia-Kanada Bratislavában játszott VB elődöntő mérkő­zésen. (Zalai felv.) Külföldi labdarúgó-hírek Az angol ligában a vezető Arsenal súlyos vereséget szenvedett a Wolverhampton csa­patától, amennyiben 6:1 arányú kudarc érte. A győztesek eddig egy ponttal többet sze­reztek, mint az Arsenal és egy mérkőzés­sel kevesebbet játszottak. A magyar NB I-ben a vezető MTK eddig 21 pontot szerzett, a Bp. Vasas pedig 20 ponttal második. Az NDK-ban is megkezdődött a tavaszi labdarugo-idény. Az első forduló során többnyire a döntetlen eredmények is jelzik a kiegyensúlyozott erőviszonyokat. Franciaországban első az OGC Nice, mely a labdarúgó-bajnokságban eddig is vezett. Olaszországban az AC Milan vezet, második a Fiorentina. Belgiumban az Anderlecht, Svájcban pedig a berni Young Boys bizo­nyult eddig a legjobbnak. Ausztriában a kedvezőtlen időjárás miatt legutóbb csak három bajnoki mérkőzést játszottak. Sem a bécsi Rapid, sem a Wie­ner Sportklub nem lépett pályára s igy a bajnoki tabellán a helyzet változatlan: első a Rapid, egy ponttal mögötte pedig má­sodik a Wiener Sportklub. Javorský győzött az egyiptomi nemzetközi teniszbajnokságon Az egyiptomi nemzetközi teniszbaj­nokságon a negyeddöntőbe jutásért folytak a küzdelmek. Javorský eddigi legjobb teljesítményét nyújtva kitű­nő játékkal 6:3, 6:3 arányban győzte le Langensteint, Különösen az ado­gatásban és a háló előtti játékban múlta felül ellenfelét. Bár Nečas is sokkal jobban játszott, mint előző mérkőzésein, az olasz Pietrangeli azonban számára még nagyon erős ellenfélnek bizonyult és 3:6, 5:7 arányban vereséget szenvedett. To­vábbi eredmények: Garride —Panaje­tovics, 6:3, 6:3, Merlo-Scholl 6:4, 6:2, Fancutt-Moubaret 6:4, 8:6. Az utolsó nyolc közé a következő játé­kosok jutottak: Pietrangeli, Jovano­vič, Argon, Fancutt, Merlo, Garrido, Javorský. A nyolcadik a Sirola —Stahl­berg-találkozó győztese lesz. JAROSINA és K0NDAK0V győztek a Szovj etunió síbajnokságain Szverdlovszkban a Szovjetunió sí­bajnokságainak női számában az 5000 m-es távon a moszkvai Jarosina sze­rezte meg a győzelmet 18 p 58 mp-es idővel, 2. Baranova-Kozireva, 3. Po­likarpova. A férfiak 30 km-es ver­senyszámát Kondakov nyerte 1 ó 40 p 24 mp-es idővel, 2. Seljuhin 1 ó 40 p 48 mp. • Moszkva: A szovjet fővárosban április 6.—21.-e között nemzetközi sakk­versenyt rendeznek, melyre eddig az iz­landi Olafson, a dán Larsen, a csehszlo­vák Filip és a svéd Stahlberg jelezte részvételét. Spanyolországban vezet az FC Barcelona, második a Real Madrid, Portugáliában pedig a lisszaboni Benfica szerezte eddig a leg­több pontot, mögötte pedig az FC Porto következik. Nagysikerű testnevelési akadémia Nemcsak nagyvárosban és kerületi székhelyen tudnak színvonalas sportün­nepélyeket és sportfellépéseket rendezni Ezt legjobban a minap rendezett testne­velési akadémia bizonyíthatja, amelyet nagy sikerrel rendeztek meg Krásna n. Hornádon (Hernádszéplakon). Valóban nem mindennapi sikerrel végződött ez a felejthetetlen tornászünnepély, amely a II. Országos Spartakiádra való felkészült­séget akarta bizonyítani. A Tatran sport­kör nagy odaadással és lelkesedéssel fo­gott hozzá az akadémia megrendezésé­hez. Ezen kellett, a szülőknek kellőkép­pen bizonyítékot szerezniük afelől, mi­szerint gyermekeik helyes úton járnak, amikor elhatározták, hogy tömegesen részt vesznek a spartakiád gyakorlatain. Az akadémia keretén felléptek a legif­jabbak is (lásd képünket) akik a „Mese Honzíkról" elnevezésű gyakorlattal arat­tak hatalmas sikert. Felléptek a község diákjai és az üzemek dolgozói is. A hely­beli mozi terme hangos volt a sok taps­tól, gyermeknevetéstől. Csak úgy su­gárzott az öröm az összegyúlt nézők ar­cán. Az akadémia keretén belül a három legnagyobb kassai sportkör — a Jednota, a Lokomotíva és a Slávia versenyzői is bemutatót tartottak a judo, birkózás és az alapfokú testnevelés egyes mutatvá­nyaival. Osztatlan volt a siker. Rövidesen a többi községben is sorra kerülnek ha­sonló akadémiák, mert a kassai kerület e téren a legjobbak közé akar kerülni. m — érthetően — nem játszott teljes erő­bedobással, ami egyrészt az előző napi nehéz mérkőzés következménye, másrészt pedig nem is volt rá szüksége, mert a finnek, bár igyekeztek, szépen és sport­szerűen küzdöttek, nem tehették kétessé a csehszlovák csapat győzelmét. A 6. perc­ben Volf 2:0-ra növelte válogatottunk előnyét és a 9. percben Vlach góljával már 3:0-ra vezettünk. Ezután változó já­ték folyt a pályán, de gól csak a 18. percben született, sajnos azonban, nem javunkra. E játékszakasz legszebb táma­dása futott a pályán. A jól helyezkedő Seiétamo meredek beadást kapott, amit szép lövéssel értékesített. 3:l-re szépí­tettek tehát a finnek. Válogatottunkat a kapott gól nem hozta ki nyugalmából és továbbra is lendületes támadásokat vezet a finnek kapuja ellen. A harmad végéig azonban az eredmény már nem változik. A második harmad hasonlóan indul, mint az első. Mindjárt a 2. percben Gut kitűnő beadásából Vlach megszerzi csa­patának a negyedik gólt. Változó a játék és bár a finnek inkább a védekezésre fektetik a fő súlyt, telik erejükből néhány ellentámadásra is. Az egyik végén Kilpio kapufának üti a korongot. Közvetlenül utána Golonka szer?) meg a korongot, ki­tör. lefutja az egész finn védelmet és remek góllal örvendezteti meg a kö­zönséget. 5:l-re vezet immár a cseh­szlovák válogatott. A 11. percben Jiŕik a kiállítás sorsára jut, de még ekkor is a csehszlovák válogatott játszik veszé­lyesebben. A 16. percben Volf góljával 6:l-re állítják be a második harmad vég­eredményét. A harmadik harmad első percében Ba­cílek távoli erős lövése talál a finnek kapujába 7:1. Ezután a finnek fokozzák az iramot és sokat támadnak, de a 9. percben mégis mi érünk el gólt Gut ré­vén, 8:1. A finnek azonban továbbra is lelkesen küzdenek, és az utolsó másod­percekben Rastio góljával sikerül az ered­ményen szépíteniük. Végeredményben a csehszlovák válogatott 8:2 arányú biztos győzelmet aratott a lelkesen játszó finn válogatott felett. (K) A 7.-12. helyért NDK-Lengyelország 5:1 (3:1, 1:0, 1:0), Kladnoban az NDK csapata fő­leg az első harmadban mutatott jó játékot. A lengyelek az ellenfél ka­puja előtt gyengének bizonyultak. Norvégia-Svájc 4:4 (1:2, 1:1, 2:1). Mladá Boleslavban 5000 néző előtt kiegyensúlyozott küzdelmet vívott a két csapat. NSZK-Olaszország 2:2 (0:0, 2:0, 0:2). Kolinban 3000 néző jelenlétében Olaszország eldöntetlen eredményt ért el az NSZK-val szemben. Az európai kritériumban Ifjúsági válogatottunk — Magyarország 17:2 (6:0,9:2,2:0) Ifjúsági jégkorong-válogatottunk Plzeňben 2000 néző előtt fölényes győzelmet aratott a magyar szinek képviselői felett. A vendégek csak az utolsó harmadban mutattak jó játé­kot. Gólok: Valtr (4), Skopal (2), Lindauer (2), Karas, Lukáš, Meixner, Cagaš, Kvasnica, Hejtmánek, Petr és két öngól. A Dinamó Moszkva sikere Varsóban találkozott egymással a Dinamó Moszkva és az AZS Varsó női kosárlabda-együttese, hogy az Euró­pa-serlegért folyó küzdelmekben a visszavágó mérkőzésen eldöntsék, ki jut tovább. A moszkvai első mérkő­zéshez hasonlóan most is a szovjet csapat került ki győztesként, mégpe­dig 71:54 (34:30) arányban. = SPORTHÍRADÓ = 9 Jablonec: A csehszlovák női ytán­pőtlás röplabda-válogatott Jablonec n/­Nisouban készül a bécsi VIT sportver- j senyeire. Első mérkőzésükön 3:0 arány­ban győztek az Iskra Jablonec együttese felett, míg a Lok. Liberec csapatétól 1:3 arányú vereséget szenvedtek. 9 Buenos Aires: Dél-Amerika labdarú­gó-bajnokságainak során Uruguay válo­gatottja 7:0 (3:0) arányú győzelmet ara­tott Bolívia felett. 9 Nápoly: A Nápolyban megrendezett szabadfogású birkózóversenyt, melyen négy ország válogatottja vett részt. Tö­rökország nyerte 55 ponttal, az NDK (30 pont), Olaszország (21 pont) és Francia­ország (13 pont) előtt. Csehszlovákia — Svédország 4:1 (3:0,0:1,1:0) A prágai VB döntő els 5 napján Csehszlovákia válogatottja első mér­kőzését Svédország válogatottja ellen vívta. A mérkőzés első perceiben elért gól és a csehszlovák csapat já­téka arra engedett következtetni, hogy válogatottunk biztos győzelmet arat a svéd együttes felelt. Jégko­rongozóink hatalmas iramo: diktálva állandóan támadták az ellet.fél kapu­ját és nem eredménytelenül, mert az első harmad végéig Gut Jirík és Vlach révén 3 gólt ütöttek Johansson hálójába. Ebben a harmadban Larsson és Jirík került a szégyenpadra, de emberelőnyét egyik együttes sem tudta kihasználni. A második harmadban megváltozott a játék képe, mert míg nz elsőben válogatottunknak sikerült ráerősza­kolni saját játékmodorát a svéd együttesre, addig ez a második har­madban már nem sikerült titljesen, és a kezdeményezést a svédek ragadták magukhoz. Meg-megújuló támadásai­kat azonban védelmünk kiválóan há­rította és így a jó harci szellemükről, küzdeni tudásukról és kemény, de nem durva játékukról ismert svéd jégkorongozók csak egy gólt tudtak — a 8. percben Lindström révén — szerezni. Ebben a játékrészben Björn, Stoltz, ül. Vlach és Jirí'ic kerültek 2—2 percre a szégyenpadra. Az utolsó harmadban a::után válo­gatottunk újból átvette a játék irá­nyítását és bár fölénye már nem volt ! az első harmadban nyújtott teljesít­ményhez hasonló, mégis sikerült nem­1 csak tartani az eredményt, hanem az i 5. percben Golonka góljával még nö­1 vélni is az előnyt. Ebben a harmad­ban hatalmas küzdelmet vívott a két együttes, de sohasem lépték túl a , sportszerűség határát. A csehszlovák I csapat végeredményben megérdemel­! ten szerezte meg a 4:l-es győzelmet, mert sokkal jobb teljesítményt nyúj­tott ellenfelénél, összjátéka ponto­sabb volt és minden tekintetben fe­lülmúlta a svéd együttest. - ár A mantinel meHol 9 A jégkorong VB-n részt vevő csapa­tok a selejtező mérkőzések befejezése után repülőgépen Prágába érkeztek, ahol vala­mennyien az International-szállóban nyer­tek elhelyezést. Az elutazás nem volt egy­szerű, mert a rossz időjárási viszonyok kö­vetkeztében kérdéssé vált, indulhatnak-e a repülőgépek. Egyesek, pl. az ostravai és a bratislavai csoport, késéssel érkeztek a döntő színhelyére. Prágába. 9 A Téli-stadion sajtóközpontja a lehető leggyorsabban értesíti az újságírókat a mér­kőzés részeredményeiről, úgyszintén az or­szág más városaiban folyó mérkőzések ki­menetéléről. Minden bevégzett harmad után 350-es példányban 3—4 perc alatt készíti el a hattagú brigád a sajtótudósításokat. • A játékosok korcsolyáinak gyors és szakszerű élesítéséről az egész nap működés­ben levő korcsolyaélesltöműhely gondosko­dik. A csapatok, korcsolyáit az Internatio­nal-szállóban elhelyezett élesítő-műhelyben minden mérkőzés előtt köszörülik, de elő­fordul az is, hogy — mint a finn Nebalai­nen esetében — egy heves összecsapás után kénytelenek a játékosok korcsolyáját újra kiéleslteni. 9 A finn együttes tegnapi mérkőzése jó benyomást keltett. A csapat szívós ellen­állásával megakadályozta, hogy nagyobb arányú vereséget szenvedjen. Kanada Finn­országgal már több ízben találkozott. A leg­utolsó alkalommal, tavaly a kanadaiak 24—0­ra győztek. A fiatal finn együttes javulását mutatja, hogy ezen a mérkőzésen Mijemi kapuvédő csupán hat gólt kapott. • Finnország a jégkorong VB­k során a legjobb eredményt 1957-ben érte el, ami­kor is Moszkvában a 4. helyen végzett a végső ranglistán. 9 A kanadaiak Finnország elleni mérkő­zésükön rácáfoltak hírnevükre és oly szelí­den, tartózkodóan játszottak, hogy szinte feltűnést keltett. Az utolsó harmadban azonban Grown már nem bírta ki sport­szerűtlen viselkedés nélkül és a finn kapu előtti tömörülés alatt korong nélkül támad­ta meg a finn Whalshent, akit többször arcul ütött és fojtogatni kezdett. A svájci játékvezető ezért öt percre a szégyenpadra ültette. •Hildebrand, a kanadaiak edzője az eddi­gi mérkőzések folyamán a finnek ellen ütötte első gólját a VB-k során. 9 A kanadai védőjátékosok újszerű já­tékstílust 'honosítanak meg a jégkorong­vetélkedéseken. A közvetlen védelmet nem csupán a kapuvédöre bízzák, hanem ma­guk is néha jégre vetődve vagy térdelve szerzik meg a korongot és így gátolják ellenfelüket a gólszerzésben. Ezt a mód­szert főleg Lamirande és Crawford a csapat kapitánya alkalmazza. O A kanadaiak minden ütött gólért pré­miumot kapnak. Ezért igyekeznek nagy gól­arányú győzelmeket elérni. Ez alól csak Hildebrand képez kivételt, aki a gő1 elő­készítéséért is jutalmat kap. O A kolíni, kladnói. Mladá Boleslav-I mérkőzésekre Prágából rendszeres autó­buszjárat szállítja a szurkolókat a jégpá­lyákra. Ennek az akciónak sok résztvevője akadt, s számuk annyira megnövekedett, hogy korlátozni kellett. OJ SZÖ" Idadia Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő. Szerkesztőség: Bratislava. Gorkého u. 10. sz., Telefon- 347-16 351-17 232-61 - főszerkesztő: 352-10 - főszerkesztf-helyettes: 262-77, titkárság: 326-39, - sportrovat: 325-89. Kiadóhivatal: Bratislava. Gorkého 8., telefon: 337-28 Előfizetési díj havonta Kčs 8.—. Terjeszti a Posta Hlrlapszolflaiata. Megrendelhető minden oostahlvs tálnál és kézbesítőnél. Nyomás: Pravda, Szlovákia Kommunista Pártja A-830809 Központi Bizottságának kiadóvállalata, Bratislava.