Új Szó, 1959. március (12. évfolyam, 59-88.szám)

1959-03-07 / 65. szám, szombat

\A bratislavai jégstadionban a nagy sportrendezéseket jellemző hangulat uralkodott a jégkonrongvi­lágbajnoksúg első napján. Már jóval az ünnepi megnyitó kezdete előtt zsúfolásig megtelt a nézőtér és az ott uralkodó légkör, ugyancsak híven visszatükrözte a sorra kerülő vetélke­dések jelentőségét. Feszült várakozás ülte meg az ó nokat. A szurkolók a várható eredményeket latolgatták, he­lyenként heves viták alakultak ki, majd elcsendesült az impozáns csar­nok. amikor R. Nejezchteb elvtárs, a CSTSZ szlovákiai bizottságának elnök­ke szólalt jel, aki beszédében üdvözöl­te a csapatokat, maid rámutatott jégkorong-sportunk jelentőségére. A további beszédeket is nagy figyelem­mel hallgatta meg u nézők tömege, a megnyitás befejezése után pedig meg­kezdődött a 25. jégkorong-világbaj­nokság első bratislavai mérkőzése: a Csehszlovákia—Svájc-találkozó. Már az első harmadban kitűnt, hogy a sváj­ciak tudták, mit mondanák, amikor már két héttel a VB kezdete előtt lapjaikban kijelentették, hogy az idei világot átfogó vetélkedésben nem lesz sok keresnivalójuk. Együttesünk külö­nösebb erőlködés nélkül már az első 20 percben háromszor talált a ven­dégek hálójába, a második harmad - • ban kétszer s az utolsó harmadban' négyszer. Csapatunk a mérkőzés vé- ' gén teljesen magához ragadta a kez­deményezést és ha tovább tart a já­ték, jóval több gólt is szerezhetett volna. A nézők persze a mieink iá­tékával és az eredménnyel elégedettek voltak és amikor a sziréna a mér­kőzés végét jelezte, zajosan ünnepelte színeink képviselőit. Az este sorra került Kanada—Len­gyelország-találkozó ugyancsak zsú­folt nézőtér előtt került eldöntésre. A tengeren túliak szintén kilenc gólt ütöttek. Aki tehát Bratislavában a VB első napjának két mérkőzését látta, összesen 18 gól tanúja lehetett, ami­től a gólokra legéhesebb néző is jól­lakhatott. A jégkorong-világbajnokság első napja tehát a teljes siker jegyében állott s kétségtelen, hogy az itteni csoportküzdelmeken hasonló lesz a helyzet. A csattanóra persze ma dél­után kerül sor, amikor Csehszlovákia válogatott jégkorong-együttese Kana­da csapatával méri össze erejét. Nagy mérkőzés lesz, látványos küzdelemmel E találkozó elé feszült várakozással tekint sporttáborunk minden tagja. (-1) 1 EQKORONQVIť Kanada Bratislavában gólcsúecsalgyőzött Megnyerte mérkőzését az USA és az NSZK is A jégkorong-világbajnokság második napja a csoport-küz­delmekben a következő mérkőzéseket hozta: Délután az A­csoportban előbb Kanada csapata Svájc ellen küzdött, a B­csoportban az VSA—NDK mérkőzést vívták, a C-csoportban pedig Olaszország az NSZK együttesével találkozot. Kanada a bratislavai iégstadionban kétszámjegyű győzelmet aratott a svájciak felett, Brnóban az USA is két pontot szerzett, Ostravában pedig Olaszország vereséget szenvedett az NSZK­tól. Este Bratislavában Csehszlovákia csapata Lengyelországgal találkozott, Brnóban Norvégia volt a Szovjetunió ellenfele, Ostravában pedig a Svédország—Finnország mérkőzésre ke­rült sor. Az utóbbi három mérkőzésről lapunk holnapi szá­mában hozunk jelentést. A délutáni találkozók eredményei: Kanada-Svájc 23:0 (90:0, 4:0, 9:0) Már megszokottá válik, hogy a bra­tislavai TéliStadion a VB valamenyi itt lejátszásra kerülő mérkőzésein zsúfolá­sig megtelik. Ezen a mérkőzésen is va­lamennyi hely foglalt volt, és a közön­ség nagy élvezettel figyelte a kanadaiak lendületes gólratörő játékát. A lengye­lek elleni mérkőzéstől eltérően sokkal nagyobb kedvel játszottak és ez az eredményen is megmutatkozott. A svájciak viszont nem azt a védekező taktikát ér­^ rn ^m m ui mix^us -üMn^ i tit ci ri „. "^amm MfsmÄ mmmm ^wmm I iül "il Díszbe öltözve várja a bratislavai Téli Stadion a boldog jegytulajdonosokat a Csehszlovákia—Svájc első VB-mérkőzésére. ífeŰJ SZÖ kmáftjimf VÍZSZINTES: 1. Március 8-án ünnepeljük. 13. Hebehurgya. 14. Az Atlanti-óceán­ban fekvő portugál szigetcsoport. 15. Sze­mélyes névmás. 17. Európát Ázsiától elvá­lasztó hegység. 18. Elir — keverve. 19 Fokozat. 20. ... muri. 22. Ökori elődünk. 24. Bagoly-fajta. 25. Európai főváros. 27. ízesítette — keverve. 28. Kiönt, ékezetpót­lással. 29. Kicsinyítő képző. 31. Ü. N. L. 32. Ambrus Károly. 33. Zajos, ékezetpót­lással. 36. Ázsiai félsziget. 39. Női név, 40. Hangszer fontos része. 42. Azonos 14 vízszintessel. 43. Z. M. N. C. 44. Rakás 46. Csavar. 47. Én franciául fonetikusan 4?. Leoncavallo legismertebb operája. 50. Női név vissza. 51. U. S. 52. Híres francia filmszínész. 53. Pozsonyi származású több­szörös magyar ping-pong-világbajnok. 55 Liget, németül. 56. Félj, szlovákul. 57. Ví­vóeszköz névelővel. FÜGGŐLEGES: 1. Irodalmi és művészeti Irány. 2. M. S. 3. .. .sz — mitológiai alak. 4. Erdő, ke­verve. 5. Vissza: tréfa, szlovákul fon. 6 Egy bizonyos időből való. 7. Lakatból, ékezetpótlással. 8. Érzékszerv, ékezetpót­lással. 9. Fekete, franciául. 10. Idegen északi váltópénz. 11. Mutatószó. 12. Molnár Ferenc , ismert ifjúsági regénye. 16. Tej­termél/ 19. Vissza: csodálkozást kifejező szó. 21. Német prepozíció. 23. Csonthéjas gyümölcs. 24. A múltban használt titulus. 26. Kemence mássalhangzói, névelővel. 28. Mutass, szlovákul fon. 30. Azonos magán­hangzók. 32. Menyasszony. 34. Aludni kí­ván. 35. Síkság. 37. Szél. 38. Hivatali he­lyiség. 40. Biztatás. 41. Virág. 44. Ház, németül. 45. M. Z. I. K. 48. Kellemetlenség. 49. Helyhatározó szó. 52. Boros Oszkár. 54. Ő. R. TUDNIVALÓK Megfejtésül beküldendők a vízszintes 1., 48. és a függőleges 1., 12. és 23. számú sorok megfejtése legkésőbb 6 napon belül. A címzésnél tüntessék fel: „Keresztrejt­vény" A megfejtéseket lehetőleg levele­zőlapon szíveskedjenek a szerkesztőség cí­mére küldeni: Üj Szó, Bratislava, Gorkého 10. A helyes megfejtők között minden héten 5 könyvet sorsolunk ki. MEGFEJTÉS: A múlt szombati keresztrejtvényünk he­lyes megfejtése: Wilhelm Pieck, A felaján­lási mozgaiom, Spartakiád, Pamír, Lenin. Sorsolással a következők nyertek köny­veket: 1. Kiss Lajos, Üjhely-Jóka, 1. Horváth László, Ligetfalu, 3. Fekete Sándor, Hranice. 4. Engel Józsefné, Somorja, 5. Szobolovszki Mária, Ögyalla. A könyveket postán küldjük el. vényesítették, mint a Csehszlovákia el­leni mérkőzésen, és talán ennek is tu­lajdonítható, hogy a kanadaiak már az első harmadban nagyarányú vezetésre tettek szert. Már az első percben Mc Lel­lan volt eredményes, majd Boucher a 6. percben 2:0-ra növelte az eredményt. A 7. percben Payett révén 3:0, majd a 8. percben Bradley 4:0, a következő há­rom percben Berenson, Dewsbury és Bradley révén már 7:0-ra vezetnek a kanadaiak. A 16. percben Lemirand ré­vén 8:0, majd a 18. percben Gosselin és Bradley góljaival mér 10:0 az ered­mény, mely harmad végéig nem változik. A második harmadban a kanadaiak en­gedtek az iramból és így a svájciak is szóhoz jutottak. Támadásaikban azonban nem volt kellő erő és álltaiában csak egyéni kitörésekkel kísérleteztek. így ter­mészetesen a kitűnő kanadai vádelem­nek nem került nagy megerőltetésébe, hogy hárítani tudja őket. A svájciak fia­tal. de kitűnő kapusa ebben a játékrész­ben már levette első harmadban mu­tatott idegességét és sokkal biztosabban védte a meg-megújuló kanadai támadá­sok ellen a svájci kaput. Ennek köszön­hető, hogy ebben a harmadban lényege­sen kevesebb gól esett, mint az elsőben. A 4. percben Conac'ner volt eredményes, egy perccel később Berenson talált a ka­puba 2:0. A 9. percben Mc Lellan üt gólt és a 10. percben, Conacher lövésével szemben tehetelen a svájci kapus. A har­mad végéig a kanadaiak vezetnek né­hány veszéiyes támadást, de gól már nem születik., így tehát a mérkőzés állása a második harmad végén, 14:0 a kana­daiak javára. A harmadik harmad úgy indult, hogy a második harmadhoz hasonlóan, csak néhány gól esik majd. de a kanadaiak sokkal jobb teljesítményt nyújtva, mint előző nap a lengyelek ellen, egymás után szerezték, szebbnél szebb akciókból a gó­lokat. Annak ellenére, hogy a svájci ka­pus éppoly jó teljesítményt nyújtott, mint előző nap Csehszlovákia csapata ellen, nem tudta megvédeni csapatát a kétszámjegyű vereségtől. A gólokat Be­nőit, Boucher, Bradley, Gosselin, Benőit, Fayette, Conacher, és Dewsbury szerezték. Ez a harmad tehát 9 gólt hozott a kana­daiak részére és végeredményben a ka­nadai együttes 23:0-ra nyerte a mérkő­zését, és hozzátehetjük, teljesen megér­demelten, mert sokkal jobb teljesítményt nyújtottak, mint előző nap a lengyelek elleni mérkőzésen. USA—NDK 9:2 (3:0, 3:1, 3:1 j A második harmad után az USA csa­pata 6:l-re vezetett. A tengerentúliak megérdemelten győztek. NSZK—OLASZORSZÁG 7:2 (4:1, 1:0, 2:1) Az NSZK csapata az első harmadban váratlanul jól játszott, az utolsó harmad közepéig 6:2-re vezetett s végül győzött. Az utóbbi két mérkőzésről lapunk hol­napi számában hozunk részletes jelen­tést. A sérülten is kiválóan védő svájci kapus legnagyobb igyekezete ellenére is Vlach 9-edszer talál a hálóba, és ezzel beállítja a Csehszlovákia—Svájc jégko­rong-mérkőzés végeredményét. Ä csehszlovák válogatott edzőmérkőzése Prágában a Spartak Smíchov Tatra pá­lyáján első idei edzőmérkőzésüket ját­szották a Szabad Írország ellen készüld csehszlovák labdarúgók. Á pirosak és a fehérek csapata 1:1 (l:l)-es eredményt ért el egymás ellen. A gólokat Moravčík (a pirosaknál) és Dolinský (a fehéreknél) szerezték. A két csapat felállítása a kö­vetkező volt: Stacho — Mráz, Safránek, Popluhár, Novák Buberník (Pluskal, Ma­sopust — Brumovský, Moravčík, Obert, Kraus (Kacsányi), Majer, (Kraus). Fehé­rek: Dolejší (Pavlis) — Lála, Tichý, (Ča­dek), Hildebrandt — Pluskal (Buberník), Jarábek — Hovorka, Borovička (Schtrer), Scherer (Boroovička), Kacsányi (Dolinský). Szombat, március 7. A BRATISLAVAI MOZIK MŰSORA: PRAHA: Vasárnap köszönt be a szeren­cse (szlovák) 10.30, 13.30, 16, 18.15, 20.30 METROPOL: Rio a 48. fokon (arqentín) 16, 18.15. 20.30, POHRANIČNÍK: Ház a szikla alatt (magyar) 16.15, 18.30. 20.45, SLO­VAN: Utolsó hazatérés (szlovák) 16,15. 18.30. 20.45. TATRA: Brych polgártárs (cseh) 16, 18.15, 20.30, DUKLA: Ódon várban (szovjet) 18. 20.15, MLADÝCH: Pincsi és a négylevelű lóhere (cseh) 16. MIER: Családi ékszerek 15.45, 18. 20.15, OBZOR: Brych polgártárs (cseh) 18, 20.15, MÁJ: Ember született (szov.) 16.30, 18.30, 20.30, STALINGRAD: Vissza a fia­talkorba (szovjet) 18, 20.15, NÁDEJ' A sokarcú férfi (szovjet) 17, 19, ZORA: Amit az utca mesél (szovjet) 18, 20, POKROK: Rita (szovjet) 17.30, 20. ISKRA: O Rang folyó (koreai) 17, 19, PARTIZÁN: Tüske (szovjet) 17.15, 19.15, DIMITROV: Vihar a Balti-tengeren (szovjet) 17.30, 20 PIONIER: Ma utoljára (cseh) 19.30. A BRATISLAVAI SZÍNHÁZAK MŰSORA: NEMZETI SZÍNHÁZ: Tosca (19.30). HVIEZDOSLAV SZlNHÄZ: A róka és a szőlő (19.30), ÜJ SZÍNPAD: Fazekasbál (19), ZENEI SZÍNHÁZ: Modern zene (19.30). A KASSAI MOZIK MŰSORA: SLOVAN: Dzsánszi királynője (indiai), TATRA: Brych polgártárs (cseh). PARTI­ZÁN: Dani (magyar), MLADÝCH: A két bárány (szovjet). A KASSAI ÁLLAMI SZÍNHÁZ MŰSORA: MA: Kárpáti rapszódia (19), HOLNAP: Szüret (14.30), R. U.- R. (19). A KOMÁROMI MAGYAR TERÜLETI SZÍNHÁZ MŰSORA: RARNAD: Bolondos vasárnap (19.30). A BRATISLAVAI TELEVÍZIÓ MŰSORA: 12.50: A Lengyelország—Svájc jégko­rong-világbajnokság közvetítése. 17.20: A Kanada—Csehszlovákia jégkorong VB közvetítése. 19.45: TV-híradó. 20.15: Lá­nyok, asszonyok. 20.45: Gyermekem, kis­film. 21.00: Nők napjára. 22.00: A nap visszhangja. A MAG VAR TELEVÍZIÓ MÜSORÁ: 17.30: A Kanada—Csehszlovákia jégko­rong VB selejtező mérkőzés. Közvetítés Bratislavából. 19.40: TV-hlradó. 22.00: Ze­nés fejtörő. Kanada—Lengyelország 9:0 (4:0, 3:0, 2:0) A kanadaiak játékerejük tudatában ele­inte lebecsülték ellenfelüket és néha dur­vaságokra, szabályellenes gáncsolásra, já­tékosok megakasztására törekedtek. Eze­ket a kihágásokat mind Adamec cseh­szlovák, mind Egginger nyugatnémet já­tékvezető erélyesen meg is büntették. Jones, a kanadaiak harmadik támadó­Sorának tagja rá is fizetett durva já­tékára és saját vermébe esett. A man­tineinél keményen gáncsolta a lengyel hátvédet és ez alkalommal oly szeren­csétlenül esett a jégre, hogy karját tör­te. Együttese ezt meg is sínylette, mert a mérkőzés végéig egy emberrel keve­sebbjük volt, tehát váltási hátrányba ke­rültek ellenfeleikkel szemben. A kana­daiak minél nagyobb gólkülönbségű győ­zelemre törekedtek, s a lengyel csapat­nak sok dolga akadt ennek meggátlásá­ban. A szégyenpadon időnként ott láthat­tuk a kanadai játékosokat. A gólok sor­rendje a következő: Boucher 1:0, Be­renson 2:0, Berenson 3:0, Hildebrand 4:0, Mc Lellan Conacher beadásából 5:0, Dew­bury, egyéni akcióból 6:0, Gosselin—Bou­cher összjátékból 7:0, Berenson 8:0, Bou­cher 9:0. Finnország — NSZK 5:3 (0:0, 1:2, 4:1) Elejétől végig drámai lefolyású, érde­kes mérkőzés. A fiatal játékosokból álló finn együttes nagyon jó benyomást kel­tett. A győzelem az utolsó harmadig kérdésés volt, majd a finn Rastio két góljával eldöntötte a vetélkedés sorsát. Ezzel a győzelemmel a finn csapat való­színűleg biztosította továbbjutását a prá­gai döntőcsoportba. USA — Norvégia 10:3 (3:0, 3:1, 4:2) A norvég együttestől nagyobb ellenál­lást és több erőbedobást várt a brnói közönség. Mindjárt az első harmadban két gólt kaptak, ami erősen visszavetette őket. Ezután az amerikaiak gyors táma­dásai következtek, s ezzel szemben a norvégek nem találták meg a szükséges ellenszert. AZ EUItCIPAI KRITÉRIUMBAN Magyarország—Auszlria 3:2 (2:0, 1:0, 0:2) Plzeňben az európai kritérfiim csoport­jába tartozó első mérkőzésen érdekes küzdelmet vívott egymással Magyarország és Ausztria együttese. A magyarok meg­érdemelten szerezték meg a győzelmet, mert különösen az első két harmadban sokkal jobban, harciasabban játszottak el­lenfelüknél. A gólokat Palotás i, Lőrincz, ill. Monitzer 2 szerezték. Kanadai jégkorongozók látogatása • • a Dimitrov Üzemben Az idei jégkorong VB-n szereplő ka­nadai válogatott együttes 5-én ellátoga­tott a bratislavai J. Dimitrov Üzem klubjába. A vendégeket ing. Štefan Voskár igaz­gatóhelyettes fogadta. Miután átadták a játékosoknak az ajándékokat, az üzem háromtagú kultúregyüttese szlovák nép­dalokkal szórakoztatta a kanadai játéko­sokat. A szíves fogadtatást a vendégek nevé­ben Harvey Mc Farland, a válogatott ve­zetője köszönte meg. Megemlítette, hogy a játékosok győztesekként akarnak hazá­jukba visszatérni. Ellenkező esetben azon­ban azt kívánják, hogy a csehszlovák csapat nyerje a világbajnokságot. Ike Hildebrand, a kanadai együttes edző­je az egész küldöttség nevében kijelen­tette, hogy nagyon jól érzik magukat Bratislavában és az üzem dolgozóinak kö­szönik a kedélyes együttlétet. Ifjúsági teniszezőink a Galea-serlegért Párizsban Kisorsolták a Gálerjf serlegért folyó küzdelmek első fordulójának párosítását. A küzdelmekben 16 ország ifj. válogatottja vesz részt, melyeket négy csoportba osztottak: I. csoport Garmisch-Partenkirchenben (NSZK): NSZK—Belgium és Magyarország —Jugoszlávia. II. csoport Hertogenboschban (Hollandia): Spanyolország—Luxemburg és Hollandia— Szovjetunió. III. csoport Monte Carlóban (Franciaor­szág): Franciaország—Románia és Monaco —Svájc. IV. csoport Luhačovicében: Csehszlovákia —Ausztria és Olaszország—Lengyelország. A döntőket júliusban a franciaországi Vichyben fogják játszani. A CSEHSZLOVÁK RÁDIÓ a nap folya­mán minden brnói és ostravai selejtező mérkőzésről tájékoztatja a hallgatókat. Azonkívül Praha I. rendszeres közvetí­tést ad a délutáni órákban 17.40—17.45 óráig (szombaton kívül), az esti mér­kőzésekről 22.15—22.30 óráig. ,0J SZÖ" kiadja Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő. Szerkesztőség: Bratislava, Gorkého ti. 10. sz., Telefon: 347-16, 351-17, 232-61, - főszerkesztő: 352-10, - főszerkesztő-helyettes: 262-77, titkárság: 326-39, - sportrovat: 325-89. Kiadóhivatal: Bratislava, Gorkého 8., telefon: 337-28. Előfizetési díj havonta Kčs 8,—. Terjeszti a Posta HIrlapszolgaiata Megrendelhető minden oostahivatalnál és kézbesítőnél. Nyomás: Pravda, Szlovákia Kommunista Pártja Központi Bizottságának kiadőváHalata, Bratislava. A-673839