Új Szó, 1958. augusztus (11. évfolyam, 211-241.szám)

1958-08-25 / 235. szám, hétfő

REVAY győzőit az első útszakaszon A Szlovákia körüli kerékpárversenyen Vasárnap a reggeli órákban nagy közönség gyűlt össze a bratislavai Vajanský rakparton, hogy tanúja lehessen a Szlovákia körüli kerékpár­verseny ünnepi megnyitójának és rajtjának. Amikor a rajtvonal mögé felsorakoztak a versenyzők, a csehszlovák himnusz elhangzása után, Richard Nejezchleb, a Csehszlovák Testnevelési Szövetség szlo­vákiai Központi Bizottságának elnöke mondott üdvözlő beszédet. Kilenc óra 15 perckor dörrent el először a starter pisztolya, s megkezdődött a hét útszakaszos verseny első része Tizenhárom négytagú csapat vesz részt vetélkedésen, vagyis összesen 52 versenyző. A csapatok közül 11 csehszlovák, 1 belga és 1 német. Belgium Mayne, Desmeth, Van der Eynde, Van der Veken, a Német Demokratikus Köztársaság pedig Brauné, Plufkaft, Kappel, Zerngibl ösz­szeáilítású csapatával állt rajthoz. Az első versenyszakasz Bratislava—Sered—Léva — Žarnovica—Sliač 215 küométeres útvonalon vezetett. Az első részhajra Nvitrán volt, s azt Páral nyerte meg Révay és Krívkaelőtt. A második részhajrát Léva utcáin vívták az élcsoport tagjai. Itt Janda volt az első Páral és Ren­ner előtt. Harmadszor Žarnov/cán tartottak részhajrát, melyben K n e ­ž o u r e k bizonyult legeredményesebbnek. Az első versenytáv célja előtt Révav, Szlovákia válogatott csapatának tagja, sikeres robbantást hajtott végre, előnyre tett szert és azt végig megőrizve, 5 óra 32:02 perces időeredménnyel elsőként haladt át a sliáči célvonalon. Mögötte Renner (csehszlovák válogatott) 21 másodperc hát­ránnyal ért "ie másodiknak, Ríš (Plzeň) pedig további 23 mp hátrannyal harmadiknak Ma, a verseny második napján a Sliáč és Kassa közötti 221 km-es út­szakaszt teszik meg a versenyzők. Kijelölték az ellenünk játszó szovjet csapatot Noha a csehszlovák és a szovjet labdarúgók között hosszú évek óta rendszeres találkozókra került sor, a két ország válogatott csapatainak első hivatalos mérkőzése mégis csak vasárnap lesz Prágában. Moszkvai jelentés szerint a Szov­jetunió már összeállította a Prágában szereplő csapatát. Ez a következő lesz: Beljajev (Moszkvai Dinamó) Keszarev (Moszkvai Dinamó), Masz­lenkin (Moszkvai Szpartak), Kuznye­cov (Moszkvai Dinamó) — Vojnov (Kijevi Dinamó), Carev (Moszkvai Dinamó) — Úrin (Moszkvai Dinamó) V. Ivanov (Moszkvai Torpédo), Moro­zov (Leningrádi Zenit), Vorosilov (Moszkvai Lokomotív), Iljin (Mosz kvai Szpartak). Tartalékok: Mamedov és Agapov. A központi labdarúgó vezetőség elnöksége az edzőtanács javaslatára a következő játékosainkat jelölte Szovjetunió elleni mérkőzésre: Andrejkovič, Bílý, Borovička, Bu­berník, Dolejší, Dvoŕák, Hercik, Ma­sopust, Morávek, Mráz, Novák, Obert, Pazdera, Pluskal, Popluhár. Stacho és Vojta. NAGY CSEHSZLOVÁK SIKEREK a Brnóban lebonyolított nemzetközi motorkerékpárversenyen Hatalmas közönség előtt rendezték meg Brnóban a Csehszlovákia Nagy­dijáért kiírt nemzetközi motorkerék­pár-versenyt. Holnapi számunkban kiküldött munkatársunk beszámoló­ját közöljük majd a nagy verseny­ről, amely a következő eredménye­ket hozta: 1,25 köbcentiméteres gépek hátkö­rös versenye: 1. Degner (NDK) MZ­Re gépen 55:05,3 p, 2. Fügner (NDK), 3. Schneidhauer (NSZK), 4'. Sfálina (Csehszlovákia), 5. Szabó (Magyar­ország). 350 köbcentiméteres gépek 10 kö­rös versenye: 1. Štastný (Csehszlo­vákia) Jawa-OHC gépen 1:20:58.6 óra, 2. Hocking (Rodézia), 3. Hintón (Ausztrália), 4. Havel (Csehszlová­kia). A győztes 132 kilométeres át­lagsebességet ért el. Ideje 3:40 perc­cel jobb, mint a tavalyi verseny győz­teséé. 500 köbcentiméteres gépek ötkörös versenye: 1. Camathias (Svájc) Kassner (NSZK) BMW-Re gépen, 2 Richter —Klim (NDK). 250 köbcentiméteres gépek 8 körös versenye: 1. Bartoš (Csehszlovákia) ČZ-OHC gépen 1:07:43,3 óra, 2. Hall­maier (NSZK), 3. Koštíŕ (Csehszlo­vákia), 4. Havel (Csehszlovákia), 5, Štastný (Csehszlovákia). Világ- és Európa bajnokságok Auguszftus a Világ- és Európa-bajnokságok hónapja. A stockholmi atlé­tikai Európa-bajnokságon kívül Moszkvában sportlövő-világbajnokságot, Phi­ladelphiában vívó-világbajnokságot, Poznanban evezős Európa-bajnokságot rendeznek, Portorozsban folyik a sakk-világbajnokság zónaközi döntője, s p hét végén megkezdődik Prágában a röplabda-, Budapesten pedig az úszó-európabajnokság. Poznani jelentés A 26-ik evezős európa-bajnokságot a Poznan melletti Malta-tavon rende­zik meg. Pénteken kezdődött meg a nők Európa-bajnoksága, melyen Bel­gium, Csehszlovákia, Dánia, Hollandia, Jugoszlávia, Magyarország, Németor­szág, Lengyelország, Románia, Szov­jetunió, Svédország és Nagy-Britan­nia 132 versenyzője vesz részt. A leg­utóbbi női Európa-bajnokságon, me­lyet a nyugat-németországi Duisburg­ban rendeztek, mind az öt verseny­számot a szovjet evezősnők nyerték meg. Pénteken az Európa-bajnokság elő-, szombaton pedig remény-futamait bo­nyolították le. Csehszlovákia kormá­nyos négyese előfutamot nyert. Á másik előfutamban a szovjet hajó győzött. A reményfutamok során a Hétfő, aug. 25. A BRATISLAVAI MOZIK MŰSORA: HVIEZDA: Szinkôpák. (amerikai) 16, 18.15, 20.30, PRAHA: Kid (svájci) 10.30, 14, 16, 18.15, 20.30, METROPOL: Az igaz­sáp karja (angol) 15.30, 1|£5, 20.45, PO­HRANIČNÍK: Itt oroszlánok vannak (cseh) 16.15: 18.30, 20.45, SLOVAN: Vissza nem térő tavasz (szovjet) 16.30, 18.45, 21.00, LUX: A folyó áramlatában (cseh-francia) 16, 18.15, 20.30, DUKLA: Földhözragadtak (mexikói) 18, 20.15, PALACE: Egy orvos állást keres (angol) 18.30, 20.30, LIGA: Éjfélkor (magyar) 17, 19.15, OBZOR: Dani (magyar) 18, 20.15, MÁJ: Csendes villámok (német) 18.15, 20.30, STALINGRAD: For­ró mezők (magyar) 18, 20, NÁDEJ: A vi­lág színe előtt (bolgár) 20, ZORA: Anatol úr kalapja (lengyel) 18, POKROK: A Tűz­magyar négyes is bekerült a döntő be. Az egyes-versenyben az osztrák Si­ka és a német Vogt nyerték a két előfutamot, a reményfutamok során a magyar Pappné is bekerült a döntő­be. Portorozsi jelentés A sakk-világbajnokság zónaközi döntőjének 12. fordulója után az él­csoport állása a következő: Petroszjan (szovjet) 9, Tal (szovjet) 8, Averbach (szovjet) 7 és fél, Matanovics (ju­goszláv) 7, Benkő (amerikai) és Pan na (argentin) 6 és fél pont. A cseh­szlovák versenyzők közül Pachman­nak 6, Filipnek 5 pontja van. A ma­gyar Szabó László 5 és fél pontot szerzett eddig. A zónaközi döntőből még kilenc forduló van hátra. föld kialszik (argentin) 17.45, 20.15: PAR­TIZÁN: Szakadék (magyar) 17.45, 19.45: VÁRUDVAR: Mit szól hozzá a feleség? (cseh-lengyel) 20. A KASSAI MOZIK MŰSORA: SLOVAN: Itt oroszlánok vannak (cseh), TATRA: Kerék (francia), ZÁHRADNÉ: Földhözragadtak (mexikói), ÚSMEV: A 47­es váltóőr (cseh), PARTIZÁN: Az egész világ nevet (cseh). A KASSAI ÁLLAMI SZÍNHÁZ MŰSORA: MA: Gül baba (19), HOLNAP: Don Car­los (19). IDŐJÁRÁS , Változó felhőzet, az ország északi ré­szén csapadék. A nappali legmagasabb hőmérséklet 22—24 fok. Északnyugati szél. Az utolsó előtti napnak nem kedvezett^az időjárás LENGYELORSZÁG 3 aranyérmet nyert A stockholmi atlétikai EB utolsóelőtti napjának nem kedvezett az időjárás, szakadatlanul esett s ezt meg­szenvedte még az olyan kitűnő pálya is, amilyen a stockholmi olimpiai stadioné. Az időjárás viszontag­ságai persze befolyásolták az atléták teljesítményét is úgy, hogy több váratlan eredményre került sor. A fér­fiak négy döntőt vívtak: a 200 méteres, futásban a német Germar győzött, a súlylökést az angol Rowe nyerte, a hármasugrás és az 5000 méteres futás arany­érme pedig a lengyelek birtokába került, akik a nöi 200 méteres futást is megnyerték. A női súlydobásban végül a német Werner győzött. Jelentéseink: 200 m: Germar 21 mp A férfiak 200 méteres futását a német Germar nyerte, aki kerek 21 mp alatt tette meg a távot. A máso­dik helyre Segal (Nagy-Britannia) került. Eredménye 21,3 mp, harmadik pedig a francia Delecour lett, aki ugyancsak 21,3 mp-t futott. Mandlik (Csehszlovákia) a negyedik helyet foglalta el. Rowe: 17,78 m A súlylökés Európa-bajnoka az an­gol Rowe lett; eredménye 17,78 m. A további sorrend: 2. Lipiss (Szov­jetunió) 17,74 m, 3. Skobla (Cseh­szlovákia) 17,12 m. Jiri Skobla, aki ebben az évben már 17,86 métert dobott, csak a bronzérmet tudta a maga, számára biztosítani. Schmidt: 16,43 m A hármasugrás győztese a lengyel Schmidt lett, aki 16,43 métert ért el. Mögötte így alakult a sorrend: 2. Rjahovszkij (Szovjetunió) 16,02, 3. Einarsson (Izland) 16,00 m. Kryskowiak: 13 p 55,2 mp Az 5000 méteres futásban kettős sikert értek el a lengyelek. Győztes Kryskowiak lett, ideje 13 p 54,4 mp, a második helyet honfitársa, Zimny foglalta el, ideje 13 p 55,2 mp, 3. Pi­rié (Nagy-Britannia) 14 p 01,6 mp. Jurek (Csehszlovákia) 14 p 12,2 mp­cel a hatodik helyen végzett. Jariszewszka: 24,1 mp A női 200 méteres futást a lengyel Jariszewszka nyerte, ideje 24,1 mp. A további sorrend: 2. Sadau (Német­ország) 24,3 mp, 3. Itkina (Szov-' jetunió) 24,3 mp. Werner: 15,74 m A női súlylökésben a német Werner győzött, eredménye 15,74 m, második a szovjet Tiskievicsova lett 15,54 mé­terrel, harmadik pedig a szovjet Pressz, aki 15,53 métert dobott. Germar eredményén kívül, aki 1954-ben 20,9 mp-t futott a 200 mé­teren, a többi győztes új Európa­bajnoki csúcsot állított fel. Versenyzőink közül Lánsky és Ell­bogen a magasugrás döntőjébe ke­rült, ugyancsak, a döntőbe jutott a 4X100 méteres váltónk is. A VI. Európa-bajnokságon 24 férfi és 12 női versenyszámban avattak bajnokot. A hatnapos küzdelem első öt napján 17 férfi és 10 női szám került megrendezésre. Szombaton es­te a szerzett érmek alapján ez volt a sorrend: 14 2 2 4 1 6 1 4 10 1 Szovjetunió Lengyelország Nagy-Britannia Németország Csehszlovákia Finnország Románia Svédország —11 Norvégia — 1 Olaszország — 1 — 1 Bulgária — 1 — Magyarország — — 1 Izland — — 1 Franciaország — — 1 Svájc - — 1 Tizenegy ország az első öt napon nem szerzett arany-, ezüst- vagy bronzérmet. Érdekesség: a szovjet férfiak s nők egyaránt 4—4 első, 7-7 második és 3-3 harmadik helyet értek el. A fér­fiak küzdelmében az első öt nap so­rán a legtöbb győzelmet a lengyelek érték el, mivel hat versenyszámot nyertek meg. Vasárnap, az atlétikai EB befejező napján a női 4X100 méteres váltóval kezdődött meg a küzdelem. Lapzár­takor erről a versenyről a következő jelentést kaptuk: Európa-bajnok: Szovjetunió (Krep­kina — Kepp — Poljakova — Maszlo vszka) 45.3 mp. További sorrend: 2. Nagy­Britannia, 3. Lengyelosrzág, 4. Hol­landia, 5. Olaszország, 6. Németor­szág. Dukla Praha továbbra is veretlenül vezet Büntetőrúgással győzött a Slovan A labdarúgó-bajnokság I. ligájának III. fordulója ér­dekes mérkőzéseket hozott. A bajnokcsapat már szom­baton találkozott a Spartak Praha Stalingrad együtte­sével és meg nem érdemelten jutott a két bajnoki ponthoz. így továbbra is veretlenül áll a tabella élén. A Dukla Pardubice az RH Brnóval mérte össze erejét DUKLA PRAHA ­SPARTAK STALINGRAD 1:0 (1:0) Prága, 15 000 néző. A győztes gólt Kordula lőtte a 15. percben. A baj­nokcsapat nem érdemelte meg a két pontot. Ellenfele szebben és lendü­letesebben játszott, a Dukla védelme azonban bevehetetlen „várat" jelentett az újonccsapat csatársora számára, amelynek akciót a szerencse sem segítette. A Dukla ezzel a győzelmé­vel tovább vezet az I. ligában. Mér­legén 3 mérkőzésen elért 6 pont és 5:2-es gólarány szerepel. és a jobban küzdő otthoniak a maguk javára döntötték el a mérkőzést. Érte a küzdelemre is máf szombaton került sor. Vasárnap aztán a következő pontküzdelme­ket vívták: Spartak Trnava-Slovan Bratislava, Tatran Prešov-Dynamo Žilina, Spartak Oští n. L.-Spaŕták' Pra­ha Sokolovo és Dynamo Praha-Jednota Košice. Jelen­téseink: DUKLA PARDUBICE-RH BRNO 2:1 (1:0) Pardubice, 800 néző. Góllövők: Hal­mo (40. pere), Morávek (74. pere), illetve Danda (75. perc). A honi csa­pat Nepomucký, Pták és Danék nél­kül játszott, ennek ellenére is biz­tosan nyerte meg a küzdelmet, bár az utolsó percekben majdnem el­vesztette az egyik pontot (Lála az üres kapu vonaláról mentette Hájský A SAZKA és a ŠPORTKA eredményei A 33. játékhéten 2,366.622 fogadás történt a Sazkában . I. díj. 10 drb Kčs 20.000 II. díj 48 drb Kčs 5.000 III. díj 436 drb Kčs 700 IV. díj 1507 drb Kčs 290 A ŠPORTKA 15,075.071 korona be­vételi összegéből 7,537.525 került kiosztásra. I. díj nincs. II. díj 93 drb Kčs 17.800 III. díj 4900 drb Kčs 450 IV. díj 90.071 drb Kčs 40 A 34. játékhét eredményei: ŠPORTKA: A hat nyerőszám: 5, 10, 12, 23, 42, 48. SAZKA: 1234456789 10 11 12 11211121 1 x x 2 lövését). A győztes csapat és a me­zőnyleg legjobbja Kaclík volt. SPARTAK TRNAVA-SLOVAN BRA­TISLAVA 0:1 (0:0). Trnava, 18 000 né­ző. Az első félidőben kiegyensúlyo­zott játék folyt. A helyzetek alapján a bratislavai csapat érhetett volna el gólt. Andrejkovič ugyan a 14. percben a honi csapat kapujába lőtte a lab­dát, a játékvezető azonban nem ítélte meg a gólt, mert Kánássy az alap­vonal mögül adta be a fabdát. Egy másik gólszerzési alkalmat Bílý ha­gyott ki, aki lövésével csak a kapufa külső részét találta el. Az első félidő legnagyobb helyzete azonban a trna­vai Horváthnak volt, aki pár perccel a félidő előtt elügyetlenkedte akció­ját, pedig egyedül állt a kapu előtt. Szünet után továbbra is nyílt maradt a küzdelem, de a csatárok helyzetei­ket egyik oldalon sem tudták kihasz­nálni. Nyilvánvaló volt, hogy ezen a mérkőzésen egy gól is elég lesz a győzelemhez, ďe ez a gól csak négy perccel a befejezés előtt született meg tizenegyesből, amit Obert kül­dött a hálóba. Az egyetlen gól elle­nére jó futballt és rendkívül érdekes küzdelmet láthatott a közönség. SPARTAK ÚSTI NAD LABEM­SPARTAK SOKOLOVO 3:0. Az újonc alaposan kitett magáért ezan a mér­kőzésen. Tatran Prešov — Dynamo Žilina 3:1 Dynamo Praha — Jednota Košice 3:1 II. LIGA A-CSOPORT Tatran Teplice-Slovan Liberec3:l (2:0). Góllövök: Hofman, Vlk és Strela, illetve Frajlach. Baník Déčín-SONP Kladno 1:0 (1:0). Góllövő: Vítek. B-CSOPORT Spartak Královo Pole—Tatran To­poľčany 2:3 (2:2). A vendégcsapat Nemčický, Macho és Őlvecky gól­jaival győzött Brnóban. A honi együttes mindkét gólját Pŕibyl lőt­te. Iskra Otrokovice —Dukla Brezno 0:0 Játszották Otrokovicén négyezer né­ző előtt. 9 A strakonicei Cseh Motorkerékpár Üzem n. v. dolgozói öt különleges ČZ 125 és 175 ccm verseny-motorkerékpárt küld­tek a szovjet sportolóknak, akik részt vesznek a hat napig tartó nemzetközi mo­torkerékpárversenyben. A strakonicei mo­torkerékpárüzem dolgozói jelenleg több mint ezer Jawa ČŽ 125 és 175 com mo­torkerékpár megrendelését teljesítik a Szovjetunió számára. Mi történt még ? KOSÁRLABDA Lokomotíva Brati­slava—Niebelungen Bécs 60:36. Nem­zetközi női kosárlabda mérkőzés Bratislavában. Univerzita Szófia — j Slávia Brno 40:53. Nemzetközi női kosárlabda mérkőzés Szófiában. LABDARÚGÁS. Üj Zéland-Ausztrá­lia 2:2. Válogatott mérkőzés Auck­landban. VÍZILABDA. Jugoszlávia-Olaszor­szág 5:4. Játszották Zágrábban az Európa-bajnokság főpróbájaként. ÚSZÁS. Ausztrália 4X100 m-es ve­gyesváltója 4:10,4 percre javította a világcsúcsot. Részletek: Monck­ton 1:01,5 (világcsúcsbeállítás 100 rr háton), Gathercole mellen 1:12,2 Wilkinson pillangóban 1:01,6, Devitl gyorson 55,1 mp. • Yamanaca (ja­pán) a 200 m-es férfi gyorsúszásbar 2:03 p-re javította a világcsúcsot melyet eddig az ausztrál Konrád: tartott 2:03,2 p eredménnyel ez é\ márciusa óta. Yamanaca világcsúcsá­nak elérésekor legyőzte az eddig világcsúcstartőt. A-7Í*78 ja Központi Bizottságának kiadóvállalata Bratislava