Új Szó, 1958. június (11. évfolyam, 150-179.szám)

1958-06-16 / 165. szám, hétfő

Két kerület nagy ünnepe Szombaton és vasárnap Szlovákia két kerületi székhelyén, íilinán és Prešovon rendeztek kerületi testnevelési ünnepséget. A žilinai kerületi ünnepségre Olomoucböl és Liberecből jöttek vendégek. A több mint hat­ezer gyakorlatozó fellépése nagy sikert aratott a Dynamo stadionjában összegyűlt közönség előtt. Már a kora' reggeli órákban megkezdődtek az egyes sportjátékok. A városon keresztü rendezett ünnepi felvonulás után az egyes csoportok közős bemutatójára került sor. Mindegyikül: tetszetős képet alkotott. Prešovon a kedvezőtlen időjárás miatt a szombatra tervezett műsort át­tették vasárnapra. A prešovi kerületi ünnepségen 4000 sportoló vett részt. Prešovra 650 tagú ostravai küldöttség érkezett. Ezenkívül a lengyelor­szági Rzesówa város 35-taoú küldöttsége is részt vett a kerületi ünnep ségen. A vasárnapi sportrendezvény itt is sikeresen zajlott le. A talajtor nabemutatókon kívül kerékpár-, ökölvívó-, tenisz-, kosárlabda-, éis kézi labda-tornát rendeztek. Mindkét kerületi testnevelési ünnepség megmutatta, hogy Szlovákiában is teret hódít a talajtorna. A tömeges részvétel és a színvonalas bemu­tatók bizonyították ezt a legjobban. Mindkét kerület legjobb gyakorlatozói részt vesznek majd Szlovákia testnevelési ünnepségén, melyet Bratislavá­ban rendeznek. Mindkét sorsolásnál csapataink mellé állt a szerencse Prešov és Brno a Duna-Kupa elődöntőjében Június 7-én öt ország 16 csapata kezdte meg a Duna Kupáért kiírt nemzetközi labdarúgó-tornát, de ma már csak négy együttes reményked­het a díj elnyerésében. A négy közül kettő csehszlovák csapat, mivel a Tatran Prešovot és az RH Brnót is pártfogásába vette a szerencse. A Tatran Prešov—MTK mérkőzések ugyanis 1:0 és 3:4, az RH Brno­Vojvodina találkozók pedig mindkétszer gólnélküli döntetlenre végződtek, s így sorsolásnak kellett eldöntenie a továbbjutást. A sors a csehszlovák csapatoknak kedvezett, s így mindketten készülhetnek a vasárnapi elő­döntőre, melyben a prešoviaknak a Radnicski—Temesvári Tudomány, — a brnóiaknak pedig a Crvena Zvezda —Lokomotíva Szófia — mérkőzés győztese lesz az ellenfele. BUDAPESTEN az MTK fiatal csa­társora (annak ellenére, hogy Kárász már az 5. percben megsérült és Arató állt be helyére) az első féildőben igen eredményesnek bizonyult. Negyvenöt­perces játék után Molnár (2), Bödör és Kovács I. góljaival az MTK 4:l-re vezetett. Senki sem gondolt akkor ar­ra, hogy az MTK-t ezen a mérkőzés m még meglepetés éri. iSzünet után azonban a prešoviak mindent bele­adva küzdötek az eredmény megvál­toztatásáért. Az 5. percben Ferenc 4:2-re, a 32. percben pedig L. Pavlo­vié (aki envébként má. szünet előtt is betalált Gelei kapus hálójába) 11­esből 4:3-ra javított. A rendes já­tékidő végén az MTK jól hajrázott, eredményt elérni azonban nem tudott. Ezzel szemben a kétszer 15 perces meghoszabbításban a vendégcsapat bi­zonyult veszélyesebbnek. Végered­ményben az MTK visszavágott 4:3-ra, de sorsolással a Tatran Prešov jutott tovább. BRNÖBAN ugyanúgy nem rúgtak egyetlen gólt sem az RH Brno —Voj­vodina-mérkőzésen, akárcsak múlt hé­ten Nov<i Szádon. Szünetig a honi csa­patnak, a második féildőben és a meghosszabbított játékidőben pedig a vendégeknek adódott több alkalmuk a győzelemre. A brnói mérkőzés színvonalas volt ugyan, azt azonban mégsem lehet a csapatok javára írni, hogy 210 (1) perc alatt egyetlen gólt sem tudtak elérni. Brnóban 25 000 főnyi közön­sége volt a mérkőzésnek, melyen Bub­ník, illetve Ivoš bizonyultak a mezőny legjobbjainak. Jurek értékes teljesítménye Brnóban 5000 méteren 14 p 10 mp alatt érkezett célba Brnóban rendezték a brnói kerü­let atlétikai bajnokságait, melyek so­rán Miroslav Jurek 14 p 10 mp alatt nyerte a 10 000 méteres versenyt. Bajnokunk eredménye annál értéke­sebb, mert egyrészt aránylag puha talajon tette meg a távot, másrészt pedig meqfelelő ellenfelek nélkül fu­tott. További eredmények: távolugrás: Batitoš 658 cm, 200 m-es gátfutás: Bartoš 26,8 mp, 800 m: Kania (ZJS) 1 p 57,7 mp, női magasugrás: Cer­máková 148 cm, női súlylökés: Smej­kalová 12,33 m, mői diszkoszvetés: Vrábelová (valamennyien ZJS) 40,59 m. MEGKEZDŐDÖTT A KUSOCINSKI- EMLÉKVERSENY A varsói stadionban a Kusocinski­emlékverseny ünnepélyes megnyitásá­ra került sor. A vetélkedésen ezúttal a következő államok színeinek kép­viselői vesznek részt: Belgium, Bul­gária, Csehszlovákia, Finnország, Franciaország, Izland, Jugoszlávia, NDK, Norvégia, Lengyelország, Ro­rránia, Szovjetunió és Svájc. A meg­nyitón elért eredmények: 100 m: Deleour (Franciaország) 10,3 mp, 400 m-es gátfutás I. előfu­tam Kotlinski (Lengyelország) 53,2 mp, II. előfutam: Janiak (Lengyelor­szág) 53,1 mp, 1500 m: Reinagel (NDK) 3 p 45,3 mp, női diszkoszve­tés: Bogunova (Szovjetunió) 48,77 m, 80 m-es női gátfutás: Richerts (NDK) 11,3 mp, női magasugrás: Balázs (Ro­mánia) 170 cm, 100 m női vágta: It­kina (Szovjetunió) 11,8 mp. Az első nap versenyeire 30 000 né­ző jelenlétében került sor. A sportfogadás hírei A SAZKA 23. fogadóhetében az egyes díjakra a következő nyeremé­nyek estek: az 1. díjra á 20 000 koro­na, a 2. díjra á 7100 korona, a 3. díj­ra á 1970 korona, a 4. díjra á 810 ko­rona. A ŠPORTKÄ-ban az első díjra nincs nyertes, a 2. díjra á 40 000 ko­rona, a 3. díjra á 1080 korona, a 4. díjra á 85 korona. Hktfő, június 16. A BRATISLAVAI MOZIK MOSÓRA: HVIEZDA: Éjfélkor (magyar) 16. 18.15, 20.30, SLOVAN: Kommunista (szovjet) 16.30, 18.45, 21, POHRANIČNÍK: Partizá­nok a vasúton (kínai) 16.15, 18.30, 20.45, 6 PRAHA: A legszebb pillanat (olasz) 10.30, 14, 16, 18.15, 20.30, METROPOL: Szerencselovag (német) 16, 18.15, 20.30, LUX: Ilja Muromec (szovjet) 16, 18.15, 20.30: DUKLA: Nehéz évek (argentin) 18, 20.45, PALACE: Miénk a világ (cseh) 18.15, 20.30, LIGA: A gyújtogató lánya (cseh) 17, 19.45, OBZOR: Szüzesség (cseh) 18, 20.15, STALINGRAD: Ötödik kerék a kocsiban (cseh) 18, 20.45, MÁJ: Négy lépés a fellegekben (francia) 18.15, 20.45, NÁDEJ: A nagyváros utcakövezetén (indiai) 20, POKROK: Don Juan (osztrák) 17.45, 20.15, PARTIZÁN: Nő, akiről mindenki beszél (olasz) 17.45, 19.45, A BRATISLAVAI SZÍNHÁZAK MŰSORA: NEMZETI SZÍNHÁZ: Tosca (19), HVIEZ­DOSLAV SZÍNHÁZ: A bratislavai Állami Konzervatórium balettszaka végzett nö­vendékeinek vizsgaelőadása (19), ÜJ SZÍNPAD: A montmartrei ibolya. (19). A KASSAI MOZIK MŰSORA: SLOVAN: Fekete zászlóalj, (cseh) ÚS­MEV: Mézeshetek, TATRA: Partizánszikra, (szovjet) PARTIZÁN: Az utolsó boszor­kány (szlovák). A KASSAI ÁLLAMI SZÍNHÁZ MŰSORA: MA: Hattyúk tava (19). HOLNAP: Első bál (19.) Féltucat gólt rúgtunk az argentíneknek Kedden a Csehszlovákia—Észak-Írország, Szovjetunió—Anglia és Magyarország—Wales-i mérkőzések döntik e! a második helyezést IDŐJÁRÁS A nap folyamán fokozatos felmelegedés. A várható legmagasabb nappali hőmér­séklet Északkelet-Szlovákiában 20—22 fok, másutt 24—26 fok. Enyhe északkeleti szél. Nyolc nap alatt 24 mérkőzést játszottak a svédor­szági VI. labdarúgó-világbajnokságon. A rendkívül kiegyensúlyozott erőviszonyok miatt tegnapig csak két ország csapata kapott választ reményeire: Švédorsszág pozitív, Ausztria negatív értelemben. A többi tizennégy részvevő több-kevesebb reménnyel, de töretlen elszánt­sággal várta vasárnapi mérkőzését, melytől továbbjutá­sa, illetve kiesése függött. Az I. csoportban Malmö és Hälsingborg, a II.-ban Örebro és Eskilstuna, a III.-ban Stockholm és Sandviken, a IV.-ben Göteborg és Boras volt az egyes mérkőzések színhelye. A mérkőzéseket az eredetileg kijelölt játékvezetők: a portugál Campos, az angol Ellis, az argentin Brozzi, a csehszlovák Mac­Csehszlovákia-Argentína 6:1 (3:0) A csehszlovák labdarúgó-válogatott a VI. labdarúgó világbajnokság első forduló harmadik menetében Argen­tína ellen lépett pályára Halsingborg­ban. A mérkőzés az eredeti tervhez híven Ellis angol játékvezető irányí­tásával kezdődött. A két csapat a kö­vetkező összeállításban lépett pályá­ra: Csehszlovákia: Dolejší — Mráz, Popluhár, Novák - Dvoŕák, Masopust - Hovorka, Molnár, Farajzi, Boro­vička, Zikán. Argentína: Carrizo — Dellacha, Vairo — Lombardo, Rossi, Varacka — Corbatta, Avio, Menendez, Labruna, Gruz. Heves csehszlovák támádasokkal kezdődött a játék. Ügy a mezőnyben, mint a kapu előtt válogatottjaink sokkal pontosabban játszottak, mint az argentinek. A sorozatos csehszlo­vák támadásoknak meg is volt az eredménye. Mindjárt az első percek­ben egy gyors támadásból megszerez­ték a mieink a vezetést. Az argentin válogatott főleg a jobbszélső Corbat­tára és balösszekötőjük, Labrunára építették a támadásaikat. Mindkét argentin csatárt védőjátékosaink jól tudták fedezni és így a mérkőzés első negyedórájában nem tudtak veszélyes lövést küldeni Dolejší kapujára. A 17. percben újabb csehszlovák tá­madás bontakozott ki, az argentin védők meginogtak és Zikán 2:0-ra növelte válogatottunk előnyét. Válogatottjaink továbbra is táma­dásban maradtak. A 28. percben Fa­rajzi szépen szöktette Zikánt, de az argentin védelem szögletre mentett. A szögletből azonban válogatottjaink nem tudtak gólt elérni. Pár perccel később újabb csehszlovák támadás in­dult az argentin kapu ellen Carrizo Borovička lövését kiejtette kezéből és csak az utolsó pillanatban Dellacha hátvéd tudta tisztázni a helyzetet. Gyors ellentámadás után az argenti­nek jutnak szöglethez. Gruz beívelt labdáját a 40 éves Labruna lőtte Do­lejší kapujára, de ez elkerülte a hálót. A gyorsiramú játék igen színvonalas volt. A csehszlovák játékosok mind­többet veszélyeztették az argentinek kapuját. A 39. percben a pálya köze­péről Masopust indított támadást, vagy 20 méterről erős lövést küldött a kapura a visszafejelt labdát Zikán ismét a hálóba küldte. 3:0. A gól után válogatottjaink már magabiztosan ját. szottak és továbbra is támadták az argentinek hálóját. Az argentinek szórványos támadásai eddig mindig megakadtak a csehszlovák védelmen. A dél-amerikai játékosok ugyanis igen sokat adogattak a kapu előtt és ez lehetővé tette védőjátékosaink­nak, hogy mindig időben tisztázták a helyzetet. A^ első félidő nagy cseh­szlovák fölényben zajlott le és meg­érdemelten 3:0-ás vezetéssel végző­dött. A csere után az argetinek kezdtek. A dél-amerikaiak sorozatos támadá­sokat vezettek kapunk ellen. Védőink Dolejšível az élen jól tudták hárítani a veszélyes támadásokat. Az első tíz­perces argentin fölény után ismét kiegyensúlyozódott a játék. Váloga­tottjaink többször támadtak. A 10. percben Hovorkához került a labda, aki a jó helyzetet nem tudta kihasz­nálni. Két perccel később újabb cseh­szlovák támadái alakúit ki, Molnár húszméteres lövése azonban csak centiméterekkel kerülte el Carizzo kapuját. A csehszlovák csapat to­vábbra is támadásban maradt és több veszélyes helyzetet teremtett az ar­gentinek kapuja előtt. Ezzel szemben az argentinek csak szórványosan kerültek Dolejší kapuja elé. Az egyik argentin ellentámadásnál Popluhár keményebben szerelte Labrunát és Ellis játékvezető tizenegyest ítélt ellenünk. A büntető rúgást Corbatta érvényesítette. 3:1. Három perccel később azonban Farajzi szép lövé­sével 4:l-re növeli válogatottunk előnyét. Az utolsó negyedóra is a csehszlo­vák csapat fölényében zajlott le. A 31. percben gólt ért el válogatot­tunk, de Ellis játékvezető ismeretlen okokból nem ítélte meg a gólt. Két perccel később azonban Hovorka mégis gólt ért el. 5:1. A mérkőzés utolsó percében Farajzi még egyszer eredményes volt és így beállította a 6:l-es végeredményt. A csehszlovák csapat ezen a mérkőzésen szép telje­Magyarorsiág— Mexiko 4:0 (1:0) Magyarország: Ilku - Mátrai, Sí­pos, Sárosi - Szojka, Kotász - Bu­dai, Bencsics, Hidegkúti, Tichy, Sán­dor. Mexikó: Carbajal - Del Muro, Pé­pül, Gutierrez — Cardenas, Flores — Belmonte, Reyes, Blanco, Gonzales, Sesma. Az első lövésre a mexikóiak vállal­koznak a 8. percben, de a labda elke­rüli a kaput. A 10. percben Budai be­adását Hihegkuti lőheti, a hatalmas bomba azonban a kapufának vágódik. Két perccel később Tichy remek lab­dát ad Sándornak, de ő ballábbal lő - és így nem találja el a kaput. A 17. percben az előretörő Kotász célozza meg a jobbsarkot, de a kapus pompá­san dobja magát és ment. A 17. percben a belendülő magyar csapat megszerzi a vezetést. A balszárny tá­madása után Sándor Tichyhez ját­szott, aki mintegy 14 méterrel ballal betalált a hálóba. A kapus dobta ma­gát, de az erős labda gyorsabb volt nála. A magyar gól után a mexikóiak középhátvédje megsérül, s kénytelen lemenni a pályáról. A 25. percben meleg helyzetet teremtenek a mexi­kóiak a magyar kapu előtt. Blanco fejéről Ilku nehezen üti el a labdát, s azután még nehezebben szerzi azt meg (közben kissé meg is sérül). A két magyar fedezet nagyszerű já­téka alapján a magyar csapat irányít­ja a játékot, a mexikóiak tíz ember­rel ritkábban veszélyeztetnek. Több magyar helyzet alakul ki, de a szem­re is szép akciók után vagy mellé, fölé száll a lövés, vagy pedig a mexi­kói kapus avatkozik be ügyesen. A 43. percben nagy jelenetek követik egy­mást. A mexikóiak több lövéssel pró­bálták bevenni a magyar kaput, de Szojka nagy nehezen felszabadított és rögtön utána a másik kapunál Hi­degkúti jutott lövéshez, amit Carba­jal lábbal hárított. Az utolsó percben csak a szerencse mentette meg a mexikói kaput, mert a magyar csa­tárok valóságos tűzijátékot rendeztek, de a labda többször visszakerült a gólvonalról. A mexikóiak tíz emberrel jöttek ki a második félidőre. A magyar csapat mindjárt támadásba lendült és Tichy hatalmas lövése már a 12. percben be­fúródik a kapu bal íelső sarkába. 2:0. A magyar csapat fölénye állandósul. A mexikói védelemre egyre nagyobb munka hárul... Egy magyar támadást csak szabálytalanság árán hárítanak a mexikóiak, akiket ravaszul becsap­nak a magyarok a szabadrúgásnál, szabaddá teszik Sándort, aki biztos lábbal lövi be a harmadik gólt. A magyar csapat háromgólos elő­nyét már 60 perces játék után el­érte, s így az utolsó félórában nyu­godtan, sőt erőt spórolva játszott tovább. Támadásai azonban nem szűn­tek meg. A negyedik gólt Bencsics szerezte, aki igen jól beilleszkedett a csapatba. (Ezt a gólt némi vita kö. vette és csak a játékvezetők tanács­kozása után vált véglegessé.) A magyar válogatott Mexikó legyő­zésével behozta Wales pontelőnyét és így a csoport második helye a ked­den lejátszásra kerülő újabb magyat -walesi mérkőzésen dől el. A kör­mérkőzés végeredménye: Svédország 5, Magyarország és Wales 3-3, Me­xikó 1 pont. NSZK-Észak-Írország 2:2 (1:1) VI. Gusztáv Adolf svéd király je­lenlétében 12 000 néző előtt folyt' a nagy küzdelem. A vezetést az északír csapat szerezte meg a 18. percben, de két perccel később Rahn, a nyu­gatnémetek gólkirálya pompás lövés­sel egyenlített. ko, a belga Nuffel, a finn EHksson, a francia Guigue és a dán Asmussen vezették. A rendező bizottság t$­hát nem tett eleget a csehszlovák kérésnek, hogy Ellis helyett más játékvezető vezesse az argentinok el­leni mérkőzésünket. Az első fordulóhoz tartozó utolsó nyolc mérkőzés közül kétségtelenül a szovjet-brazil-ta­lálkozó emelkedett ki, mivel ezen világbajnokjelöltek mérték össze tudásukat, de a többi hét összecsapásnak is rendkívüli jelentőséget adott sorsdöntő voltuk. Lás­suk, ki hogyan küzdött, milyen eredményt ért el és milyen szerencséje volt az első forduló körmérkőzésének fináléjában? Anglia—Ausztria 2:2 (0:1) sítményt nyújtott és megérdemelte a 6:l-es győzelmet. A borpsi stadionban a IV. csoportba tartozó mérkőzésre igy állt fel az osztrák válogatott együttes: Szanwald — Kollmann, Happel, Swoboda — Hana­pi, Koller — Kozliček II, Senekovitsch Buzek, Korner II, Kozliček I. Az első 10 percben az osztrákok enyhe fölényben vannak, ^ötösfogatuk jő összjátékkal közelíti meg az an­golok kapuját és a szigetországiak védelme többször is csak az utolsó pillanatban léphet közbe. Buzek, Ausztria középcsatára kiválóan irá­nyítja társait és a 15. percben sa­rokrúgást harcol ki. Kozliček II. ma­gas ivben küldi középre a labdát és Buzek egyből a kapuba bombáz. 1:0 az osztrákok javára. Gól után is az osztrákok a többet támadók és ismét Buzek veszélyez­teti az angolok hálóját. így éles feje­se csak kevéssel téveszt célt. A 22. percben is jó akciót vezetnek a2 osztrákok, akik most határozott fö­lényre tettek szert. Az angolok csak néha jutnak Ausztria kapuja elé, de támadásaikat könnyen szereli az oszt­rák védelem. Az első félóra vége felé felnyomulnak az angolok, de eredmény nélkül. A következő per­cekben sok munkája van az osztrák hátsóknak, a kiegyenlítés a levegőben lóg, Happel és Hanappi azonban ön­feláldozóan mentenek. Az ellentáma­dás során Buzek jó helyzetbe kerül, lövését azonban az angol kapus bra­vúrosan fogja. Az első félidő utolsó perceiben is az osztrákok a többet támadók, de gól már nem esik. Szünet után az első percekben ki­egyensúlyozott a játék, aztán megint csak az osztrákok rohamoznak až angol védelem azonban résen van. A 12. percben szabadrúgáshoz jut az angol csapat. Kevan, az angolok kö­zépcsatára kapura fejel, Szanwald kiejti a labdát, és Haynes, az angolok balösszekötője a hálóba továbbítja. 1:1, Anglia kiegyenlített. A sziget­országiak mindinkább fölénybe ke­rülnek, legveszélyesebb csatáruk Ke­van, aki ismételten váratlan bom­bákat küld Szanwald kapujára. Az osztrák csapat már láthatóan fáradt, de a 26. percben mégis támad. Bu­zek a jobbszélső helyéről beadja a labdát és Korner II. tétovázás nél­kül az angolok hálójába vágja. 2:1­re vezet Ausztria. De már négy perc­cel később ismét egyenlítenek az angolok. Kevan az osztrákok kapu­jára tör és védelmük hibájából ered­ményes. 2:2. Két perccel később is­mét gőlt érnek el az angolok, de a játékvezető les miatt nem adja meg. A mérkőzés befejező perceiben mindkét csapat támad, de marad a 2:2. Svédország—Wales 0:0 Mivel a svédek már a magyarok elleni győzelmükkel megszerezték a továbbjutást, tartalékosan álltak ki a számukra nem nagy jelentőségű mér­kőzésre. Legjobb összeállítású együt­tesükből hiányzott Liedholm, Hamrin, Mellberg, Simonsson és Gren, vagy­is Skoglund kivételével az egész első­vonalbeli ötösfogat. A svédeket nem érheti ugyan túlságos szemrehányás ezért, a küzdelem reálissága mégis csorbát szenvedett, mert hiszen a komplett svéd csapat legyőzhette vol­na a walesi együttest, amelynek eb­ben az esetben nem három, hanem csak két poiltja lett volna. Azt azon­ben nem lehet állítani, hogy a svéd együttes nem játszott volna képes­ségeinek megfelelően. Védelme biz­tosan állt a lábán, a 75. válogatott­ságát ünneplő Svensson kapus igen jól védett, a „pótcsatársor" azonban gólképtelennek bizonyult. Szünetig hullámzó volt a játék; a második 45 percben inkább a svédek támadtak, akik helyenként beszorították ellen­felüket. A támadások rendszerint Skoglundra épültek, ő azonban sokat cselezett és két nagy gólhelyzetet is kihagyott. A walesi csapat komplett összeállításban szerepelt. Legjobbjai Kelsey kapus, Bowen csapatkapitány és J. Charles voltak. „OJ szó­Telefőn : 337-28 Előfizetési díj havonta Kčs 8,—. Terjeszti a Posta Hirlapszo'^lata. Me6rendWhető iV573043 WToHnSqfir^i! kMővá^lata Bratidnvn