Új Szó, 1958. május (11. évfolyam, 120-149.szám)

1958-05-12 / 130. szám, hétfő

c- c­KEVERStNY Női kosárlabdázóink sikeres rajtja a lodzsi Európa-bajnokságon Lodzsban megkezdődött az idei női kosárlabda Európa-bajnokság küz­delme. A csehszlovák együttes eddig két mérkőzést játszott s mindkét esetben győztesként került ki a vetélkedésből. Válogatottjaink először Bulgária ellen vetélkedtek, s szép jatek utan megérdemelt 55:42 (26:18) arányú győzelmet arattak. Második ellenfelük az osztrák válogatott volt. Válogatottunk ezúttal még fölényesebb győzelmet aratott. Az eredmény 67:20 (30:8). ^ ,, Az EB további eredményei: Szovjetunió—NDK 74:25 (o9:19), Jugoszlá­via—Magyarország 40:37 (22:13), Lengyelország—Hollandia 81:32 (47:15), Franciaország—NDK 51:29 (18:9), Lengyelország—Jugoszlávia 67:47 (25:32). A csehszlovák válogatott tegnap nem játszott. Jó eredmények az atlétikai liga-bajnokságban E hét végén megkezdődött az atlétikai csapat-bajnokság. Prágáján az RH Praha a Dynamo Praha férfi­és női együttesével mérkősö.t. A bajnoki küzdelem soídii c.z RH együt­tese győzött mindkét csoportban. Ér­dekesebb eredmények: súlydobas Skobla 15,72 m, diszkoszvetés: Mer­ta 54,63 m, Cihák 52.10 m, kalapács­vetés: Máca 56,27 m. Nők: gerelyve­tés: Zátopková 54,17 m, távolugrás: Rozkošná 581 cm. Hradec Královén a Szartak női együttese 13 049:17 "Ti arányú vere­séget szenvedett a spartak Sokolovo női csapatából. Eredmények: gerely­vetés: Plšková 46,15 m, magasugrás: Dávidová 160 cm, súlydobás: Líšková 13,41 m. A bratislavai Slovan-stadionban a Dukla Praha 30 882:22 043 arányban győzte le a Slávia Bratislava csapa­tát. A nagy meleg igen befolyásolta a versenyzők teljesítményét. Ennek ellenére a Dukla versenyzői átlagban jó teljesítményt nyújtottak. Ugyancsak a Slovan-stadionban ke­rült sor a II. ligába tartozó Slávia Bratislava—Slavoj Olomouc női atlé­tikai viadalra. A bratislavai együttes 13 500:13 399 pontarányú győzelmet aratott. Nyitrán is a II. ligába tartozó atlétikai versenyt bonyolítottak le, melyet a Slávia Nitra együttese 21582:20 996 arányban nyert meg a Slávia Košice csapatával szemben. Ma érkeznek Csehszlovákiába a Béke-verseny résztvevői A szombati napon a Béke-verseny résztvevői a Lipcse és Kari Marx-Stadt közti, sorrendben VIII. útszakaszt tették meg. Ez az útszakasz két részből állt. Az első részben egyperces időközökben rajtoltak a kerékpározók. 40 kilométeren át Haliéba vezetett az út. Innen aztán közösen folytatták a VIII. útszakasz hátralevő részét. A tegnapi nap folyamán a Béke-verseny résztvevői ismét pihenőt tartottak. Ma a IX. útszakasszal folytatódnak a küzdelmek. Ezúttal Marx-Stadtból Karlovy Vary-ba vezet az út. A ilIII. útszakasz után Az eddig lebonyolított útszakaszok után az egyéni és a csapatversenyben a helyzet a következő: A csapatverseny állása: 1. Szovjet­unió 116 ó 57 p 38 mp, 2. NDK 117 ó 22 p 17 mp, 3. Lengyelország 117 6 31 p 10 mp, 4. Belgium 117 ó 40 p 03 mp, 5. Hollandia 117 ó 43 p 03 mp, 6. Románia 117 o 5í p 46 mn 7. Franciaország, 8. Anglia, 9. Bulgá­ria, 10. Jugoszlávia, 11. Csehszlová­kia. Egyéni verseny: 1. Damen (Hol­landia) 39 ó 01 p 02 mp. 2. Hermans (Belgium) 39 ó 03 p 22 mp, 3. Schui (NDK) 39 ó 06 p 49 mp. 4. Bebenyln (Szovjetunió), 5. Aaler (NDK), 6. Ko­cev (Bulgária), 7. Kapitonov (Szov­jetunió), 8. Brittain (Anglia), 9. Fi­scherkeller (NSZK), 10. Blower (An­glia). A csehszlovák versenyzők a következő helyezéseket érték el ed­dig: 34. Rendi, 42. Mareš, 53. Malten, 62. Kovarú, 67. Uhliarik, 71. Čahoj. Schur nyerte a kétrészes VIII. útszakaszt A Béke-verseny eddigi lefolyásá­ban most történt először, hogy egy útszakaszt két részben bonyolítottak le. A VIII.útszakasz, melynek rajt­ja Lipcsében volt, először Haliéba vezetett. A versenyzőket egyperces időközökben engedték útnak, és 40 kilométeren át vetélkedtek. Az első részben a legjobb eredményt Schur érte el, aki ezt a tävot 1 ó 02 p 10 mp alatt tette mag. Második helyen a szovjet Klevcov végzett 1 ó 02 p 52 mp-cel, 3. Brittain (Anglia) 1 ó 03 p 39 mp. A csehszlovák verseny­zők közül Rendi 28., KovánS 59., Ma­reš 64., Uhliarik 74., Čahoj pedig 89. lott. Halléban 13.50 órakor indultak Út­nak a Béke-verseny résztvevői az útszakasz második részének lebo­nyolítására. Az első kitörést a 10. km-nél a román Dumitrescu kísé­relte meg. Dumitrescut többen is követték és 25 km-nél már tíztagú A kladnói stadionban: Bajjnokavatás helyett — vereség A labdarúgóliga-bajnokság utolsóelőtti fordulója sem nélkülözte a vá­ratlan eredményt: a kieső Kladno Prágában győzelmet aratott a Dukla Praha ellen, amely most már csak egy pont előnnyel áll a tabella élén. A Slovan, mely legutóbb kikapott a Spartak Trnavától, ezúttal legalább Gyenge Játék a Slovanstadionhan Slovan Bratislava— Sparlak Trnava 1:1 (0:0) döntetlent ért el, az RH Brno egyetlen góllal győzött a Spartak Hradec Králové felett, a Dynamo Praha megérdemelten szerzett két pontot a ČH Bratislavától, a Tatran Prešov pedig biztos vereséget szenvedett a Dukla Pardubicétől. Jelentéseink: A bratislavai stadionban ezúttal a hazai Slovan tartalékosan állt ki örök riválisa, a Spartak Trnava együttese ellen. Mikor a vendégek megtudták, hogy a Slovan tartaléko­san játszik, igen elbizakodottan vet­ték fel a küzdelmet. A mérkőzés folyamán azonban a Spartak nem boldogult a Siovannal szemben. Az első félidő igen lapos játékot hozott. Mindkét oldalon volt több gólhelyzet, de ezt a csatárok nem tudták kihasz­nálni. A gólnélküli félidő után ismét lanyha iramban kezdődött a játék Szórványosan és eléggé poiitaila.iul játszott mindkét csapat. Végül is a 23. percben a Slovan védelme hib£­Hétfő, május 12. A BRATISLAVAI MOZIK MOSÓRA HVIEZDA: Žižkovi románc (cseh) 15.30, 18.15, 21, SLOVAN: A világ színe előtt (bolgár) 16.30. 18.45, 21, POHRANIČNÍK' Hárman voltunk (lengyel) 16.15, 18.30, 20.45, PRAHA: Vissza az ifjúkorba (szov­jet) 10.30, 14, 16, 18.15. 20.30, METRO­POL: Májusi mese (cseh) 14, 16, 18.15, 20.30, DUKLA: Virradat (cseh) 18, 20.15, LUX- Három ember egy csónakban (in­gói) 16, 18.15, 20,30: PALACE: A hu­szonegyes ' évfolyam (cseh) 18.30, 20.30, LIGA: Kétszer kettő néha öt (mag/ír), 15, 17,15, 19.30, 21,45, OBZOR: Bomba (cseh) 18, 20,15, STALINGRAD: Atiato! úr kal3p]3 (ten-yel) 16, 20, MÄ.: Mil­liók a szigeten (jugoszláv) 13.15, 20.30, NÄDEJ: Tiszteiséges utcalány (francia) 20, PARTIZÁN: Florenc 13.30 >,cjeh) 17 45, 19.45, POKROK: Švejk, a dsrék katona (cseh) 17.45, 20.30. A BRATISLAVAI SZÍNHAZAK MOSÓRA NEMZETI SZÍNHÁZ: OtheMo (19>. HVIEZDOSLAV SZÍNHÁZ AZ Ifjú Szivek — magyar nép: együttes barnutatéja (19), Oj SZÍNPAD: Aranyhalcc.ka (18). A KASSAI MOZIK MOSÓRA SLOVAN: Hétköznapi „mber (szovjet), ÚSMEV: Hárman voltunk (lengyel), TAT­RA: Az utolsó paradicsom (Olasz), MLA­DÝCH: A szárnyra kélt levél (kínai) PAR­TIZÁN: Münzer Tamás (nfimoí). A KASSAI ÁLLAMI SZÍNHÁZ MOSÓRA Ma: Orpheus és Euridyke (19), holnap: Traviata (19). AZ ÁLLAMI FALUSZiNHÁZ MOSÓRA: Álsótúr: Ezer év (19.30). IDŐJÁRÁS Kisebb felhőátvonulások. Észak­Szlovákiában, főleg a délutáni órákban záporesők, zivatarok. Legmagasabb nappali hőmérséklet délen-délnyuga ton 30 - 32 másutt 26-29 fok. Enyhe szél. jából Stibrányi megszerezte a vendé­gek vezetését. Már úgy látszott, hogy ez az eredmény meg is marad. A 30. percben azonban egy eléggé ártatlan­nak látszó Slovan-támadás indult, a labda Kánássihoz került,, aki Stacho kapuja elő ívelt és Michel a vetődő Stacho mellett a hálóba küldte. 1:1. A mérkőzés hátralevő perceiben mindkét csapat húzta az időt, ezzel nyilvánvalóan azt akarták jelezni, hogy megvannak elégedve az ered­ménnyel. Az Utolsó percekben azon­ban a Slovan csatárai még több gól­helyzetet teremtettek, de az ered­ményen már nem tudtak változtatni. Jobb volt a prágai együttes Dynamo Praha —ČH Bratislava 3:0 (0:0) A prágai rangaŕí nem hozta a várt érdekes küzdelmet. Az első fél­idő kiegyensúlyozott erők küzdel­mét hozta, a támadók nem bírtak a védelmekkel s így gólnélküli dön­tetlent hozott az első negyvenöt perc. Szünet után a Dynamo magához ragadja a kezdeményezést és a 8. percben Hovorka révén vezetí^hez jut. A ČH alig támad, csupán Gaj­doš és Scherer nyomulnak fel, de ők sem veszélyeztetik a prágaiak kapuját. Később Gajdoš lefutás után kapura lő, de a labda a léc mellé száll. Az ellentámadás során Sloboda kapufát lő, majd Hovorka RH Brno — Sp. Hr. Králové 1:0 (1:0) Brnóban is csak közepes iramú mérkőzést vívott a két csapat. A ta­lálkozó egyetlen gólját Poláček lőtte a 23. percben. A mérkőzés folyamán mindkét oldalon több játékos sport­szerűtlenül viselkedett, s így telje­sen elfajult a mérkőzés. A játékvezető kénytelen volt a mérkőzés folyamán kiállítani a sportszerűtlenül viselkedő játékosokat. bombáját fogja Hlavatý. Végre a ČH is megembereli magát, Cimra veszélyes lövését azonban Dolejší nagyszerűen fogja. A 32. percben jó adogatás után Hemeléhez jut a labda, aki 2:0-ra állítja az eredményt. Az otthoniak továbbra is fölényben vannak és a 45. percben ugyancsak Hemele beállítja a végeredményt. A győztesek legjobbjai Hemele, Ho­vorka és Dolejší voltak, míg a ČH Bratislavánál csak Gajdoš, Scherer, hátul pedig Cimra elégített ki. Ban. Kladno —Dukla Praha 2:0 (0:0) Az I. liga tabellájának első és utol­só helyezettje vetélkedett egymással a 32. fordulóban. A kladnóiak már az első félidőben többször veszélyeztet­ték az ellenfél kapuját, de eredményt nem tudtak előrni. Szünet után végül is megtört a jég és a hazai csapat vezetéshez jutott. A Dukla csatárai ezúttal rossz napot fogtak ki. Több jó helyzetet is kihagytak. A kladnóiak ezzel szemben eléggé lelkesen ját­szottak s újabb góllal terhelték a prágai csapat kapuját. A tabella állása Dukla Praha 32 16 7 9 58:36 39 Slov. Bratislava 32 15 7 10 56:42 37 Sp. Sokolovo 31 15 6 10 58:42 36 ČH Bratislava 32 13 10 9 54:40 36 Dynamo Praha 33 14 8 11 56:50 36 R H Brno 32 13 7 12 46:43 33 Dukla Pardubice 32 13 7 12 57:70 33 Tatran Prešov 32 13 6 13 41Í49 32 Spartak Trnava 33 10 11 12 45 49 31 Baník Ostrava 31 10 8 13 57 59 28 Hr. Králové 32 9 6 17 50:74 24 SONP Kladno 32 8 3 21 49:73 19 MEGERDEMELT GYŐZELEM Dukla Pardubice —Tatran Prešov 4:1 (2:1) Pardubicén 8000 néző előtt az ott­honiak jobb taktikával játszottak, míg a vendégek inkább a védekezésre fek tettek súlyt s ezért a részben vísz­szavont ötösfogat nem rendelkezett megfelelő átütőerővel. Vezető gólját a Dukla a 16. percben Nepomucky révén érte el, három perccel később pedig Morávek volt eredményes. Azután mindkét csapat rohamozott és a Tatran Prešov R. Pavlovič ré­vén 2:l-re szépített. Szünet után újra az otthoniak kerültek fölénybe és Morávek a 14. pe eben háromra növelte csapatának góljait, majd Zi­kán beállította a végeredményt. A vendégek együtesében Varga, Fer­jenčik és a balszárny nyújtott jó teljesítményt, a győzteseiméi Danek középhátvéd, Nepomucky és Sonka emelkedtek ki. A múlt hét első kiemelkedő esemé­nye a bratislavai Sportcsarnokban sorra került Csehszlovákia—Magyarország nem­zetközi férfi KosSrlabda-iaérkőzOs volt. Kítezer néző előtt együttesünk ?i.?3 ará­nyú vereséget szenvedett, pedig a szí­neinket képviselő csapat a míscdik fél­időben már 9 pont előny.'j tett szert. Meg l.eíl jegyeznünK, hogy a csapat ed­zője alkalmatlan időpontban cserélte a játékosokat s ez a körülmény <s hozzá­járult vereségünkhez. A játék különben változatos volt. Együttesünkben D. Lüka­šik és Sík voltak a legjobbak, míg a ma­gyaroknál Bánhegyi és Szinkár. oizonyult a legcredményesebDnek. Berlinben Kamorek a 25 kiioméisres mezei futásban 1 6 2? p 30 mp alatt győ­zött erős nemzetközi mezőnybon. Második a finn Kotlia. harmadik pedig az a/igol Harla.n lett. Szintén Berlinben gyalogló­versenyre került sor. Az első heiyet We­ber (NDK) foglalta el. Versenyzö:rk kö­zül Moc és Skrot a 8.. illetv® U helyen végzett. A szovjet fővárosban befejezték • nem­zetközi asztalitenisztornát, melyen a szov­jet színek képviselőin kívül kínai, ma­gyar, osztrák és román versenyzők is részt vettek. A férfi egyesben Van Csuan­Mi történt a múlt héten jao (Kína) qyőzoti, a női egyesbsn pedig a romín Ziller Utt elsó. A férfi párod­ban a román Gertner—Popestu-pár ke­rült az első helyre, a női. pärosb.n vé­gül ugyancsak a Zeller—Galopent-kettös bizonyult • legjobbnak. A hét közepén érkezett a hír, hojy Munkaérd«>mrenddel tüntették ki CtOkc'r Janderat, a volt k.víló atlétát, aki an­nak idején 22 ers.:Jgos csúcsot állított fei a 110 és a 200 méteres gát- és * 400 méteres síkfutásban, azonkívül pe­dig tizenkilencszer volt omAgos bajról:. O. Jandera jelenleg mint edző m^kööik és az RH Priha snortfakolSjanak veze­tője. Pénteken — a Béke-verseny ha oőik és együtt?! leghosszabb útszakasz!* — t 228 kilométeres vetélkedésben a berlini Walter Librlcht-stad>onban 1 _ví cilba Adler (NDK) érkezett elniSr.ek. Második az angol Brittain, harmadik pcc3sj a len­gyel Pancek lett. A szovjet Kapitonov ezúttal a 10. helyet foglalta el, verseny­zőink közül pedig Rendi a 13. helyen végzett, ami «z idei Béke-verseny során az eddig elért legjobb helyezésünk. A Slovan Bratislava stadionjában 15 000 néző előtt válogatott labdarúgőkerettink A"-csapata > az angol Grimsby Town együttesével mérkőzött. A tslílfcüzó 1:1 arányú döntetlen eredményt hezott. A mieink mezőnyfölényben voltak, de Is­mét a gólképességgel volt baj. Két országok közötti labdirújó-méikő­zésre is ior kerüli. Glasgowban* a skótok a magyarok ellen játszottak. Az ered­mény 1:1 volt. Helsingborgban pedig Svéd­ország 3:2 arányban győzte le Svájc c«a­patät. Miadkét találkozó előkészítő mirkőzé^ volt a svédorezági VB-re. A mauvarok Skóciában érdekes küzdjlmst vívtak, de csak a második félidőben Fenyvesi ré­vén tudták kiegyenlíteni GZ otthoniak ve­zetéséi. A svédek viszont Heloingborban cs»k nehezen győztek a svájciak felett. Itt a félidő 2:2 arányú döntetlen volt. Lánsky a het utolsó előtti napján az atlétikai llgab.)jnoksághoz tartozó viada­lon, melynek során a Szpartak Sztálingrád együttese a Spartak (Jrnóval találkozott, 207 centiméterrel új ország-csúcsot ál­lított fel. A Szpartak Sztálingrád egyéb­ként 27 931—26.876 arányban' győzött. volt az élmezőny. Az 50. km-nél volt a részhajrá, melyet a szovjet Klevcov nyert meg, Kapitonov és Dumitrescu előtt. Az időjárás ez­úttal kedvezett a versenyzőknek, sőt hitszél is gyorsította az iramot. A 80. km-nél volt a második rész­hajrá, melyet ismét a szovjet Klev­cov nyert meg. Míg az élmezőnyben nem történt változás, addig a főboly három részre szakadt. Az útvonal második részében eléggé dombos vi­déken haladtak át a versenyzők s ez kissé lassította az iramot. Kari Marx-Stadtban ismét óriási tömeg várta a versenyzőket. Elsőnek a szovjet Klevcov érkojett cé'ba 3 ó 55 p 45 mp-cel, 2. Hagen (NDK), 3. Kapitonov (Szovjetunió), 4. pedig Schur lett. A VIII. útszakasz győzte­se Schur lett 4 ó 56 p 54 mp-cel, 2. Klevcov 4 ó 58 p 06 mp-cel. 3. Kapi­tonov (mindketten Szovjetunió) 5 ó 0 p 17 mp, 4. Dumitrescu (román), 5. Kowalski, 6. Glowaty (mindket­ten Lengyelország). A csehszlovák versenyzők a VIII. útszakaszon a következő helyezése­ket érték el: 42. Mareš, 50.' Kova­rú, 64. Rendi, 66. Čahoj, 78. Uhliarik, 80. Malten. A SAZKA és a ŠPORTKA eredményei A Sazka 19. fogadási hetének 12. találátos szelvénye a következő: 123456789 10 11 12 11x1x1211 2 1 i A Športka 19. fogadóhetében a kö­vetkező számokat húzták ki: 1 19 23 44 47 48. Michalovcén méltón ünnepelték hazánk felszabadulásának 13. évfordulóját • Moszkva. Szovjet válogatott labda­rúgó-csapat-Szovjet ifjúsági válo­gatott 4:1. VB-előkészítő mérkőzés. • Bratislava. Dukla Bratislava—Spar­tak Kr. Pole 19:12, kispályás kézi­labda-mérkőzés. Hazánk felszabadulása 13. évfor­dulójának megünneplésével egy idő­ben rendezték Michalovcén a járási testnevelési sportünnepségeket. Két napon át a járás sportolói, vala­mint a karvinái sportolók közösen léptek fel a talajtorna-gyakorlatok­ban. Az ünnepség díszfelvonulással kezdődött, majd a michalovcei sta­dionban az egyes csoportok talaj­torna-bemutatóival folytatódott. A legnagyobb sikert a tizenegyéves iskolák növendékei aratták. A 900 diák bemutatója volt a legkiegyen­súlyozottabb és a legjobban össze­hangolt. Ugyancsak nagy sikert aratott a karvinái sportküldöttség szereplése. A Csehországból jött vendégek tökéletes gyakorlatokat mutattak be. Különösen a nők be­mutatója volt nagyon szép. , A michalovceiek jó környezetet teremtettek vendégeiknek. Az el­szállásolást és az ellátást is jól tud­ták biztosítani. A michalovceiek pedig sokat tanulhatták a karvinái sportolóktól. A nők között például ott volt a 49 éves Klinsová Zsófia, aki igen aktívan végzi a talaj torna­gyakorlatokat. Ezzel szemben a mi­chalovceiek a járási testnevelési ünnepségekre nem tudták kellően toborozni a felnőtteket és a dol­gozó nőket a talajtorna-gyakorlat számára. Ugyanez volt a helyzet a michalovcei járási testnevelési ün­nepségen a dolgozó ifjúság körében, ök sem szerepeltek e nagy ünnep­ségen. Igaz, hogy Michalovcén új még a talajtorna-gyakorlat, de ez nem szolgálhat mentségül. A michalovcei járási testnevelési ünnepség, mely sorrendben a má­sodik volt Szlovákiában, csak rész­ben sikerült, mivel az említett hi­bák nagyban befolyásolták az egész ünnepség lezajlását. Szükséges, hogy a michalovceiek a jövőben még aktívabban hozzálássanak az ilyen rendezésekhez. Alkalmuk lesz rá. Hisz rövidesen megkezdődnek az előkészületek a 11. Országos Spartakiád előkészületeire, amikor helyrehozhatják a mostani lemara­dásukat. „OJ SZŐ", kiadja Szlovákia Kommunista Pártjának Központ! Bizottsága. Szerkeszti a szerkeszt óbizottság Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő Szerkesztöséo: Bratislava Gorkého u 10 sz., Telefon: 347-16, 351-17, 232-61. — főszerkesztő: 352-10, — főszerkesztő-helyettes: 262-77. — titkárság: 326-39, — sportrovat: 325 89. Kiadóhivatal Bratislava. Gorkého 8 telefon: 337-28 Előfizetési dí1 havonta Kčs 8,—. Terjeszti » Posta Htrlapszolqálata Megrendelhető minden postahivatalnál és kézbesítőnél Nvomás: Pr.ivda. Szlovákia Kommunista PSrtis KS'w^ A-752808 . BlzottsÄoSnalí kiadóvállalata Bratislava