Új Szó, 1957. június (10. évfolyam, 151-180.szám)

1957-06-17 / 167. szám, hétfő

I Két tizenegyest kihagytunk — a hajrában mégis győztünk CSEHSZLOVÁKIA—NDK 3:1 (0:1) 50 000 néző — Góllövők Wirth, Kraus, Bubník és Molnár 1 1 A világbajnoki selejtező-mérkőzések során vasárnap harmadszor szerepelt válogatott labdarúgó csapatunk. Csoportunkban eddig Wales és a Német Demokratikus Köztársaság megnyerte otthoni mérkőzését, mi pedig második hazai győzelmünknek örvendezhetünk a brnói találkozón. Ez a győzelem megnyitotta az utat a jövő évi világbajnokság tizenhatos döntője felé, hiszen győ­zelmünk után — minden bizonnyal — már csak egy pontra lesz szükségünk ahhoz, hogy csoportelsőként fe­jezzük be a selejtezők küzdelmét. A döntőfontosságú mérkőzés iránt Brnóban hatalmas érdeklődés nyilvánult meg. Noha az ilyen meleg vasárnapokon a brnóiak nem szívesen mondanak le kirándulásaikról, ezúttal min­denki inkább a nagy mérkőzést részesítette előnyben, — ha jegyhez tudott jutni. Kiküldött munkatársunk a bmói nagy nap történetéről alábbi telefon .jelenté­sünkben számol be: A bratislavai újságíróknak vasár­nap nehéz dolguk volt. Nemcsak hí­reket kellett gyűjteniök, hanem Brno újságíró-válogatottjával meg kellett küzdeniök a zöld gyepen. E küzde­lemben részt vett e sorok írója is. A bratislavai és brnói sportújságírók 4:4 arányban játszottak egymással, s akadt borúlátó, aki megjegyezte: „Csak azután délután ne ez legyen az eredmény..." ' Borúlátó szurko­lóval különben is elég gyakran talál­kozott az ember. Ezek Hledik és Mo­ravcik távollétét emlegették. A leg­több brnói — érdekes — szívesebben vette volna, ha Bubník helyett Mo­ravčík játszik. HERBERGER SEGlT! A csehszlovák csapat csak közvet­lenül a mérkőzés előtt jött rejtek­helyéről Brnóba. A csapat vezérkara a „Slovan"" szállodában ütött tanyát. A német vendégeket a „Grand" szál­lodában találtuk. A szálloda előtt nagy volt a „forgalom", hiszen nem kevesebb, mint 2000 keletnémet tu­rista kísérte el válogatott csapatát Brnóba. A szállodában pedig rend­kívüli vendéget üdvözöltek. Vasárnap délelőtt megérkezett Herberger, a Német Szövetségi Köztársaság állami edzője, aki a keletnémet csapat ve­zetőivel tanácskozásra vonult visz­sza, segítve nekik a taktikai terv ki­dolgozásában. Herbergert csak egy pillanatra lehetett szólásra bírni. Ezt mondotta: „Nagyon kíváncsi vagyok az utóbbi időben kitűnő eredménye­ket elért csehszlovák csapatra, főleg ezért jöttem el erre a mérkőzésre." Herberger ' mellett ott láttuk Gyar­mati Jánost is, a keletnémet csapat állami edzőjét. Kérdésünkre ezt mon­dotta: „Heves küzdelem lesz, hiszen mindkét csapat számára döitfő fon­tosságú az eredmény. Ennek ellenére színvonalas játékban reménykedem. Csak az eredményt ne kérdezze ..." Hétfő, június 17. A BRATISLAVAI MOZIK MŰSORA Hviezda: Anyámasszony katonája (cseh) 16, 18.15, 20.30, Hviezda (kert­helyiség) A csavargó I.-II. (indiai) 20, Slovan: Az élet háza (német) 15.30, 17.45, 20, Pohranič.iC'.: Az élet háza (német) 16, 18.15, 20.30, Praha: Nevetés a paradicsomban (angol) 10.30, 13.30, 16, 18.30, 21, Metropol: Adám bordája (bolgár) 16, 18.15, 20.30, Lux: Tartóztassák fel .a H 43-2301 számú kocsit! (francia) 16, 18.15, 20.30, Dukla: Incselkedés az ördöggel (cseh) 18, 20.15, Palace: A csavargó I.—II. (indiai) 16.15, 19.30, Liga: Romeo és Júlia (angol) 16, 18.15, 20.30, Obzor: Az édenkert gyermekei (francia) 17.45, Mladých: A csacsi (szovjet) 16, Stalingrad: A kis szökevény (amerikai) 18, 20.15, Máj: Az Ezüst-erdő erdésze (osztrák) 18.15, 20.30, Nádej: A kis szökevény (amerikai), Zora: Virradat (francia) 18,20, Partizán: Én és a nagyapám (magyar). A BRATISLAVAI SZÍNHAZAK MŰSORA Nemzeti Színház: Figaro házassága (19), Hviezdoslav Színház: Ünnepi est Georgi Dimitrov születésének 75. és Vaszil Kolárov születésének 80. év­fordulója alkalmából (19,30), Üj Szín­pad: A párizsi vendég (19,30). A KASSAI MOZIK MŰSORA: Slovan: Az élet háza (német), Üsmev: Az Ezüst-erdő erdésze (oszt­rák), Tatra: Maresz pilóta elhatáro­zása (lengyel), Čas: Aktualitások, Partizán: A nürnbergi gyorsvonat (cseh). A KASSAI ÁLLAMI SZÍNHÁZ MŰSORA: Ma: Fazekasbál (19), holnap: A vég­zet hatalma (19). Noha fullasztó volt a meleg, már a kora délutáni órákban megindult a „népvándorlás" a stad'on felé, ahol 50 000 ember üdvözölte a 17 órakor pályára futó csapatokat: Csehszlovákia: Stacho — Hertl, Pluskal. Novák — Procházka, Maso­pust — Gajdoš, Bubník, Borovička, Molnár, Kraus. NDK: Spicknagel — Buschner, Schön, Müller — K. Wolf, S. Wolf — Meyer, Schrötter, Tröger, Kaiser, Wirth. Alig hangzott el a dán Jörgensen játékvezető sípjele, a csehszlovák vá­logatott nagy iramban kezdte soroza­tos támadásait a keletnémet csapat kapuja ellen. Az első percekben az volt a nézők érzése, hogy válogatot­tunk biztosan szerzi meg a győzel­met. Az első kellemetlen meglepetés a 8. percben ér bennünket. Az elő­nyös helyzetbe került Bubníkot kéz­zel rántják vissza a német védők. Tizenegyes! Borovička áll neki a lab­dának. Pontosan a sarokba szeretné küldeni a labdát, amely azonban éle­sen elkerüli a kaput! A német szur­koló-tábor hatalmas üdvrivalgással fogadja balszerencsénket, amely a továbbiakban sem tágít csapatunk mellől. Egész sor támadást nem tu­dunk befejezni, mert csatáraink vagy nem mernek vállalkozni a lövésre, vagy pedig a rendkívül gyors német védők csapnak rájuk szinte az utolsó pillanatban. MI TÁMADUNK — MI KAPUNK GÓLT A sok támadást végül is mi bánjuk meg. A német csatársorról hamar ki­derült, hogyha támadásba lendül, igen veszélyesen tör kapunk felé. A 17. percben egy ilyen g.yors ellentáma­dásból lövik góljukat a németek. Vé­delmünk megzavarodik, mert a né­met csatárok gyorsan adogatnak. Tröger már tisztában van, amikor Stacho kimozdul kapujából; a közép­csatár azonban Wirth felé tolja a lab­dát, aki biztosan lő a hálóba. Erre bizony nem számítottunk ... A közönség hatalmas zajjal kíséri a játékot, gyakran felzúg a biztatás: „lőjjetek, lőjjetek", — de a gyors és kemény német védőkkel szemben ne­hezen tudják megfogadni csatáraink a közönség tanácsát. Változatlanul mi támadunk többet, de helyezeteinket kihasználni nem tudjuk. Bubníknak van a legnagyobb helyzete, amikor egyedül törhetne a kapu felé, de nem elég gyors, és a német védők még lövés előtt őt is beérik. A közönség rengeteget bosszankodik. Nem megy, Új országos csúcsot hozott a Rošický-emlékverseny első napja Merta 54,60 métert dobott diszkosszal — Gräf nyerte az 5000 méteres futást A strahovi stadionban rendezték meg az idei Rošicky-emlékversenyt, melyen számos kiváló eredményt értek el az atléták. Müllerov4 a 800 méteres női síkfutásban 2 p 10 mp alatt győzött s ezzel új országos csú­csot állított fel ezen a távon, Merta 54,60 métert dobott diszkosszal, ami az ebben az évben elért legjobb európai eredmény. Elismerésre méltó teljesítményt nyújtott Emil Zátopek is, aki az 5000 méteres versenyben a szovjet Bolotnyikov mögött a harmadik helyen végzett. Az 5000 méte­res versenyt egyébként Gräf nyerte, aki Zátopek mellett a legjobb cseh­szlovák futónak bizonyult ezen a távon. IDŐJÁRÁS Továbbra is meleg időjárás. A nap­pali Hőmérséklet délben 25—30 fok között mozog. A délutáni órákban helyenkint zivatar. Enyhe nyugati szél. sehogysem megy a tartalékos csatár­sornak ... A második félidőt új összeállítás­ban kezdi a csehszlovák csatársor: Molnár a jobb-, Borovička a bal­öszekötő, Bubník pedig előretolt kö­zépcsatár. A tömör német védelem ellen azonban sokáig ez sem segít. Az első tíz percben csak Kraus jut lövéshez, de mellé bombáz. A har­mincfokos hőség sokat kivett mindkét csanat erejéből és emiatt nem olyan nagy az iram, mint az első félidőben. Ez a németeknek kedvez, akik a 13. percben ügyesen megközelítik kapun­kat s Stachőnak robinzonáddal kell mentenie. -- EGYENLÍTÜNK! Amikor szinte senki sem várta, ak­kor született meg az az esemény amely után egy egész órán át só­várgott a hatalmas közönség. A 15. percben Molnár váratlan keresztlab­dát küldött a kapu elé. A német ka­pus rosszul jött ki a kapuból, nem érte el a magas labdát, amely át­szállt fölötte, s a befutó Krausnak már nem volt nehéz dolga, mert az üres kapuba küldhette a kiegyenlítő gólt. És nemsokára már vezethettünk volna is. Az újra megélénkülő táma­dásainkat a 24. percben a németek megint szabálytalanul akasztották. Buschner a tizenhatoson belül fel­vágta Kraust, amiért a dán játék­vezető tizenégyest ítélt. A németek megpróbáltak tiltakozni, de ez nem segített. Az viszont igen, hogy az ideges Procházka mellé lőtte a lab­dát. Kihagytuk a második tizenegyest is! Ezen a mérkőzésen tehát végképp elpártolt tőlünk a szerencse ... ? Nem! Még húsz perc van hátra! Csapatunk összeszedte minden ere­jét, újabb és újabb rohamokra indult. VÉGRE SIKERÜL! Teltek ugyan a percek, a közön­ség azonban remélt, a csapatunk pe­j dig nem adta fel a küzdelmet. A 35. percben azután örömmámorban úszott a közönség. Novák remekül ívelte előre a labdát egy szabadrúgásból, s a felugró Bubník fejéről beröpült a hálóba a megérdemelt győzelmünket jelentő második gól. A németek még megpróbálták visz­szaszerezni a döntetlent, de nem sok sikerrel. A hajrá is a mi csapatunké, amelyet Molnár két perccel a befe­dés előtt újabb góllal tett kifejező­vé. Az első nap eredményei: Nők: 800 m: 1. Müllerová (Csehszlovákia) 2 p 10 mp — új csehszlovák csúcs! 2. Gáborowá (Lengyelország) 2 p 10,4 mp, 3. Kazi (Magyarország) 2 p 11 mp. 80 m igát: 1„ Köhler ÍNDK) 11,1 mp, 2. Trkalová (Csehszlovákia) 11,2 mp (országos csúcs beállítva), 3. Stol­zová (Csehszlovákia) 11,6 mp. Távol­ugrás: 1. Rozkošná (Csehszlovákia) 567 cm. 2. Knapp (Ausztria) 565 cm, 3. Svozilová (Csehszlovákia) 555 cm. 200 m: 1. Köhler (NDK) 24,5 mp, 2. Meyer (NDK) 25 mp, 3. Pospišilová (Csehszlovákia) 25,5 mp. Diszkosz: 1. Mertová (Csehszlovákia) 51,31 m, 2. Beglja'ková (Szovjetunió) 48,53 m, 3. Nemčová és Voborüová 48,28 m, holt­versenyben. Férfiak: 1500 m: 1. Jung wirth (Csehszlovákia) 3 p 43,4 mp, 2. Va­lentin (NDK) 3 p 47,4 mp, 3. Laufer (NSZK) 3 p 50,8 mp. Súlylökés: 1. Plihal (Csehszlovákia) 16,89 m, 2. Sosgornik (Lengyelország) 16,81 m, 3. Raica (Románia) 16,58 m. 110 m gát: 1. Lorger (Jugoszlávia) 14,3 mp (ju­goszláv csúcs beállítva), 2. Kincella (Írország) 14,3 mp (ír csúcs beál­lítva), 3. Kotlinski (Lengyelország) 14.7 mp. 100 m: 1. Főik (Lengyelor­szág) 10,7 mp, 2. Kynos (Csehszlová­kia) 10,7 mp, 3. Kiss (Magyarország) 10.8 mp. Diszkosz: 1. Merta (Cseh­szlovákia) 54,60 m, 2. Cihák (Cseh­szlovákia) 50,58 m, 3. Valent (Cseh­szlovákia) 50,41 m. 400 m: 1. Trousil (Csehszlovákia) 47,8 mp, 2. Jirásek (Csehszlovákia) 48 mp, 3. Matyek (Lengyelország) 49,1 mp. 5000 m: 1. Gräf (Csehszlovákia) 14 p 06.2 mp. 2. Bolotnyikov (Szovjetunió) 14 p 10 mp, 3. Zátopek (Csehszlovákia) 14 p 12 mp. Távolugrás: 1. Procházka (Csehszlovákia) 728 cm, 2. Kálecký (Csehszlovákia) 713 cm, 3. Bílek (Csehszlovákia) 712 cm. 4 X 100 m Váltó: 1. Csehszlovákia 41,9 mp, 2. Dukla Praha 42,5 mp, 3. Slávia Bra­tislava 43 mp. n.LIBA Slovan Bratislava B—Iskra Gottwal­dov 5:1 (1:0). Bratislava, 4000 néző. Vezette Szabó. Góllövők: Pažický (3) és Varga (2), illetve Modlitba. A II. liga eddigi élcsapatának súlyos vere­ségét nagyrészt az okozta, hogy a II. félidő 10. percétől tíz emberrel kellett játszania, mivel Odstrčil ka­pust súlyos sportszerűtlenség miatt (megrúgta Varhát) a játékvezető ki­állította. B AIIOKSAG Slovan Prostejov— Dynamo Žilina 2:0 (2:0). Játszották Prostejovon. Gól­lövők: Copek és Mackowski. A ven­dégcsapat szünet után fölénybe ke­rült ugyan, gólt elérni azonban nem tudott. Baník Vítkovice—Iskra Trenčín Odeva 4:0 (1:0). Ostrava, 2500 néző. Góllövők: Skala és Čapek (2—2). A ho­ni csapat technikában és összjátékban felülmúlta ellenfelét; győzelmét tel­jes mértékben megérdemelte. Az ifik kitettek magukért Csehszlovákia ifj.—Német Demokra­tikus ifj. 7:0 (3:0). Gottwaldovban 5000 főnyi közönség tapsolt a cseh­szlovák ifjúsági válogatottnak, amely Kraclík — Myslivec, Ružička, Bomba — Horváth, Karas — Mravec, Hrads­ký, Súra, Nepomucký, Vokáček össze­állításban vívta ki hatalmas győzel­mét. A mérkőzés első harminc per­cében még a vendégcsapat támadott valamivel többet, de amikor a cseh­szlovák játékosok elérték első gól­jukat és nyugodtabban játszottak, egyre másra váltak eredményessé a gyakori csehszlovák támadások. A gó­lok közül Hradský és Súra kettő­kettőt, Vokáček, Horváth és Nepo­mucký egyet-egyet lőtt. A KÜLFÖLD ÉRDEKESSÉGEI Lengyelország labdarúgó-bajnoka, a Legia Varsó négyhetes portyára utazik az Egyesült Államokba és Kanadába. A lengyel bajnokcsapat július 8-án in­dul el útjára. Közép-Európa legjobb klubcsapatai két hét múlva az 1927-ben alapított serlegért küzdenek ismét. Az eddig lebonyolított 15 vetélkedés sok felejt­hetetlen mérkőzést hozott s az olvasó bizonyára érdeklődéssel fogadja, ha most, amikor már a közelgő KK-talál­kozókra készülnek a részvevő csapa­tok, a krónikás azokra a harcokra te­kint vissza, melyeknek annak idején maga is szemtanúja lehetett. KEREK HÜSZ ÉVE hogy Prágában a legelső KK-mérkő­zésre került sor. A Sparta ellenfele a bécsi Admira volt s a sorsolás sze­rint először a csehszlovák fővárosban, aztán Bécsben küzdött egymás ellen a két együttes. Labdarúgó táborunk persze a legna­gyobb érdeklődéssel fordult a nagy esemény felé s Bratislavából is sokan utaztak Prágába, hogy jelen lehesse­nek a KK bemutatóján. De tekintélyes kísérettel érkezett az Admira is, Ausztria akkori bajnokcsapata. A hagyománydús Sparta-pályán 35 000 néző szorongott, amikor ki­futott a két csapat. Az otthoniak, akik ugyancsak megszerezték a bajnoksá­got, akkor így álltak fel: Hochman — Burger, Perner — Kolenatý, Kád'a, Hajný — Pátek, Šima, Miclík, Silný, Horejs. A mérkőzés előtt esett s így meg­lehetősen csúszós, helyenként sáros volt a páiya, ami a nagyobb techniká­val rendelkező Spartának kedvezett. A prágaiaknál különösen a csatársor játszott jól és öt góllal terhelte meg KK-emlékek a bécsiek hálóját, míg a vendégek csak egyet lőttek. Nagy előnnyel in­dult tehát az osztrák fővárosba egy héttel később a Sparta s a Hohe-Warte pályán aztán olyasvalami történt, ami Bécsben sajnos, még ma is gyakran előfordul: BOTRÁNYRA KERÜLT SOR! Először is az történt, amire senki­sem számított: az Admira behozta a Sparta gólelőnyét s a második félidő közepén 6:6 volt az összesített gól­arány. A pálya nézőterén párját ritkító jelenetek játszódtak le, vadidegenek egymás karjába estek, az öröm határ­talan volt s ,a hangorkán, mely már eddig is biztatta az Admira együtte­sét, dobhártyát, tépő üvöltéssé fajult. De hiába! Veselý, aki \ezúttal a Sparta balösszekötője volt, kétszer a bécsiek hálójába fejelte a labdát s ezzel meg­szerezte csapatának a győzelmet. Mérkőzés után aztán kitört a bot­rány. A.csalódott nézők dühe a ven­dégek el'en fordult, tettlegesen bántól mázták a Sparta-játékosokat, sőt Kád'ára konyhakéssel(í) támadtak. ÉRDEKES DÖNTÉST HOZOTT BRATISLAVÁBAN 1927 nyarán a kupabizottság. Az előz­mények a következők voltak: Az elő­döntőben a Sparta és a budapesti Hungária került össze. Sparta 2:2 arányú döntetlent harcolt ki a magyar fővárosban, de a Hungária a szó szo­ros értelmében visszavágott és ugyan­csak döntetlent ért el Prágában. Har­madik mérkőzést kellett volna ját­szani, de a Sparta megóvta a máso­dik mérkőzés eredményét. A Hungária ugyanis a külföldről visszatért híres Konrád Il-t szerepeltette a középcsa­tár helyén. A Sparta szerint Konrád jogtalanul vett részt a mékőzésen, amit a Kupabizottság 4:3 szavazat­arányban megerősített. Ezzel a Spar­ta került a döntőbe. SÜLYOS KILENGÉSEKRE — igaz, hogy mindkét részről — az 1927-es KK-döntőjében került sor, smelyben a Sparta és a bécsi Rapid ke­rültek össze. Az első mérkőzést Prá­gában vívta a két csapat 1927 októ­ber 30-án. A prágaiak saját otthonuk­babn 6:2 arányú fölényes győzelmet arattak. Két héttel később aztán no­vember 13-án, a Hohe-Warte sport­telepén 40 000 ember sereglett egybe — köztük ismét néhány száz bratisla­vai —, hogy tanúja lehessen a visz­szavágónak. Roppant kemény küzde­lem után a Rapid 2:1 arányban bizo­nyult jobbnak, de az összesített gól­arány 7:4 volt a Sparta javára s így a prágaiak lettek az első KK győzte­sei. Mérkőzés után súlyos kilengésekre került sor. A botrányos jelenetek oko­zója ismét a már akkor is „híres" bécsi közönség volt. A pályán történ­teket egyébként sportdiplomáciai bo­nyodalmakat is követték és a prágaiak csak hosszabb idő után nyújtottak baráti jobbot az osztrákoknak. (-D A klubcsapatok Európa Kupájának kétszeres győztese, a Real Madrid, utolsó helyen végzett a Racing Club Paris jubileumi tornáján. A tornát a Racing nyerte meg a Rotweiss, Essen, Vasco de Gama és Real Madrid előtt. Ketten is beállították a 100 yardos síkfutás világcsúcsát az Egyesült Ál­lamok főiskolai bajnokságán. Morrov és Murchison egyaránt 9,3 mp-t fu­tott. Ezt az eredményt most már heten érték el az atlétika eddigi történelme során. Nem kapott engedélyt az amerikai hatóságoktól Aveŕy Brundage, a NOB elnöke, hogy Szófiába utazzék, ahol szeptemberben tartja rendes ülését a Nemzetközi Olimpiai Bizottság. Az amerikai hatóságok azzal indokolják Brundage kérésének megtagadását, hogy immár hét éve egyetlen amerikai állampolgárnak sem adtak engedélyt bulgáriai utazásra. Svédország—Magyarország 0:0 A Stockholmban lejátszott Svéd­ország—Magyarország közötti válo­gatott mérkőzés 0:0 arányban eldön­tetlenül végződött. A mérkőzés mind­két félidejében a magyar válogatott enyhe fölényben volt. Bajnoki pontokért Röplabda: Slávia Bratislava—Iskra Semtín 3:0, Spartak Brno—Slávia Olo­mouc 3:1, CH Praha—Slávia Praha 2:3, Slávia Bratislava —Slávia Olomouc 3:1. Tenisz-csapatbajnokság: Tatran Ost­rava—Slovan Prostéjov 11:0, Spartak Brno ZJS—Slovan Bratislava 7:4, Spar­tak Sokolovo—Slávia Praha 8:3, Spar-> tak Motorlet—Dynamo Praha 8:3. Ökölvívó csapatbajnokság: Iskra Svit —Iskra Bratislava ZM 10:10. „OJ SZÖ", kiadja Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkeszti a szerkesztőbizottság. Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő. Szerkesztőség: Bratislava, Gorkého u. 10. sz., Telefon: 347-16, 351-17, 350-88, 350-79, — főszerkesztő: 352-10, — főszerkesztő-helyettes: 262-77, — titkárság: 326-39, — sportrovat: 325 -89. Kiadóhivatal: Bratislava, Gorkého 8, telefon: 337-28 Flőfizetési díi havonta Kčs 8,—. Terjeszti i Posta Hirlapszolgálata. Megrendelhető minden postahivatalnál és kézbesítőnél. Nyomás: Pravda. Szlovákia Kommunista Pártja Központi A-73203 Bizottságának kiadóvállalata. Bratislava.