Új Szó, 1957. január (10. évfolyam, 1-31.szám)

1957-01-09 / 09. szám, szerda

Egész nap autóbuszban Gyesige játék az első mérkőzésen A csehszlovák válogatott jégkorong-együttes társasgépkocsival utazott a nyugatnémet Füssen városba, ahol még aznap este az ottani EF csapa­tával mérkőzött. Együttesünk az egésznapos uta­zás után az első harmadban nagyon gyengén ját­szott. A második harma d közepe táján az ellen­fél már 3:0-ra vezetett. Válogatottjaink túl sokat adogattak, s a kínálkozó helyzeteket nem tudták kihasználni. A mérkőzés második felében fokoza­tosan feljavultak és sikerült megszerezniük a ve­zetést. Az utolsó harma dban azonban újból csök­kent az iram. A mérkőzés folyamán nem került sor kiállításra. Ez bizonyítja, hogy sportszerű légkörben bonyolították le ezt a találkozót. A válogatott együttesben Nadrchal bizonytalanul védte a kaput, a védőknél egyedül Gut nyújtott kielégítő játékot. V. Bubnikot erősen tartották a németek. Gólütők: Vlaoh 2, Bartoň, Pantuček, Pospíšil és Pokorný 1—1, illetve Trautwein 2, Egger, Pfeferle és Unsin 1—1. A mérkőzést 3500 néző előtt játszották. A végeredmény 6:5 (0:1, 4:2, 2:2) Csehszlovákia javára. Alekszandrov Bratislavában is nagyszerűen játszott Slovan ŰM¥ Bratislava— Szovjetunió 2:6 (0:3,1:2,1:1) részben sikerült, mert a honiak jó taktikával játszotta A Csehszlovákiában portyázó szovjet válogatott jég­korongozók Bratislavában játszották harmadik mérkőzé­süket. A bmói vereség után számolni lehetett azzal, a szovjet csapat minden erejét latba veti, hogy magas győzelmet érjen el a bratislavai Slovan ellen. Ez csak A találkozót nagy érdeklődés előzte meg. Az ünnepélyes fogadtatás után Medzihradský és Adamec játékvezetők irányításával megkezdődött a mérkőzés. A két csapat összeállítása: Slovan ONV: Jendek — Bártl, Jan­čuška, Gregor, Olša — Fako, Starší, černický — Zábojnik, Golonka, Va­lach — Čapla, Horský, Michl. Szovjetunió Pucskov — Szologubov, Tregubov, Szidorenko, Úkolov — Ba­bics, Suvalov, Bobrov — Pantyuhov, Uvarov, Kuzin — Loktyev, Alekszan­drov, Cserepanov. A Slovan idegesen kezdett. Ennek Kikapott a Dukla Egyiptomban Zamalek vegyescsapat— Dukla Praha 3:2 (2:1) - A Dukla Praha egyiptomi portyája ^ során immár ne­gyedik mérkőzését játszotta. Kairó­ban, a mérkőzés színhelyén, 33 fo­kos melegben a Zamalek és a ha­tárvédelmi egysé­gek vegyescsa­patával mérkőzött. Az első félidőben Hamdi góljával ve­zetésre tett szert az egyiptomi csa­pat. Később Safráneknek sikerült egyenlítenie. A szünetig azonban Hamdi újabb gólt ért el. A második félidőben a játékvezető három 11-est ítélt. Az elsőt Borovička egyenesen a kapus kezébe lőtte. A másodikat Rafat értékesíti és a harmadikat Pones szintén a hálóba lövi, 3:2. A Dukla Praha együttese e mérkőzés t n a következő felállításban lépett a pályára: Dvorák — Ječný, Čadek, No­vák — I. Urban, Masopust — M. Urban, Pones, Borovička, Šafránek, Dobay. A tnásodik félidőben Pluskal a fedezet­sorban játszott, míg a csatársor Hla­•váček, Masopust, Borovička Šafrá­nek és Pones összeállításban folytat­ta a játékot. • Szófia: Az Udarník Szófia ököl­vívói 16:4 ar'nyban gyertek az Energia Bukarest együttese felett. A görög-római birkózásban ugyancsak á szófiai Udarník győzött a bukaresti Energia felett. Eredmény: 5:2. Kik rajtolnak a svédországi asztalitenisz VB-ben? Tereba és Gráfková helyett Mikeš és Schwarzová utazik 'omániába következő keretet jelölte ki: férfiak: Andreadis, Štípek, Tereba, Vyhnanov­ský, Tokár, Kebza, Dressler, Ostrav­ský, Mikeš, Posejpal. Nők: Gráfková, Hrušková, Krejčová, Kroupová és Butzová. A stockholmi VB-re 8 férfi és 4 nő utazik. A svédek tervezett csehszlovákiai portyáját a vendégek kérésére későbbi időpontra akarják halasztani. Az NDK-ba utazó cseh­szlovák ifjúsági asztalitenisz-váloga­tottban a következők szerepelnek: Ostravský, Mikeš, Dressler, Dugovič, Posejpal, Kadlec, Schwarzová, Rysová, Butzová. A csehszlovák válogatott asztalite­nisz-együttes legközelebb Romániába utazik. A csapatban nem szerepel Te­reba a Gráfková. Helyükbe Mikešt és Schwarzovát jelölték. E hó 10-én Bu­karestben a Csehszlovákia—Románia férfiak nemzetközi mérkőzését bonyo­lítják le. A csehszlovák csapat Štípek, Vyhnanovský, Tokár összeállításban mérkőzik. A ianuár 11.—13-a között sorra kerülő román asztalitenisz-baj­nokságokon legjobbjaink is részt vesz­nek. Az ÄTSB asztalitenisz-szakosztálya a stockholmi világbajnokságokra a következtében a második, meg a har­madik percben Fako és Bártl került a szégyenpadra. A szovjet csapat — ki­használva a játékoselőnyt — Alek­szandrov révén megszerezte a ve­zetést. Az ötödik percben Bobrov egyéni akcióból újabb gólt ért el. A hetedik percben Szidorenkót állította ki a játékvezető, de a Slovan nem tudta kihasználni a helyzetet. A 11. percben Jendek nagy hibájából Alek­szandrov újabb gólt ért el. A harmad vége felé gyorsult az iram, a Slovan is többet kezdeményezett, de Pucskov minden lövést ártalmatlanná tett. Erős iramban kezdett a Slovan a második harmadban. A hatodik perc­ben Cserepanovot kiállították. Ebben az időben Starší megszerezte a Slovan első gólját. Pár perccel később a ho­niak védelmi hibájából Babics a ne­gyedik gólt ütötte Jendek kapujába, majd a 14 percben Tregubov 5:l-re növelte a szovjet csapat előnyét. A Slovan e harmadban már sokkal job­ban játszott, de a kínálkozó helyze­teket nem tudta kihasználni. A harmadik harmad elején Valach került a szégyenpadra, de a szovjet csapat nem volt eredményes a szívó­san védekező Slovannal szemben. Ugyanez a helyzet volt Cserepanov kiállításánál is, amikor a Slovan he­vesen támadta Pucskov kapuját. Az Egész Európában olvad a hó Versenyzőink sem tudják folytatni előkészületeiket A napokban megváltozott időjárási viszonyok Európa-szerte nagyon be­folyásolják a téli sport kedvelőit. Az 1958-as Bad-Gasteinben megrende­zésre kerülő világbajnokság előkészületeit kezdték meg a sielök, de az idő­járás „közbeszólt". Válogatottjaink Skalnaté Pleson, Harrachovban és Ko­renben tartották előkészületeiket. A Magas-Tátrában a lesiklóversenyeket a kedvezőtlen hóviszonyok miatt már nem tudták megtartani. A belföldi versenyekről tegnapi szá­munkban hírt adtunk már. A külföldi versenyek közül a következő jelenté­sek érkeztek: Moszkva: A hagyományos Moszkva­környéki síversenyeket vasárnap tar­tották meg. A nők részéről Jeresina, míg a férfiak részéről Kolcsin sze­rezte meg az elsőséget. Adelboden: A Svájcban megrende­zett nemzetközi óriás műlesikló-ver-, II IÍÜ senyen a svájci Schneider győzött 2 p 50,5 mp-cel, 2. Bozon (Franciaor­szág), 3. Burini (Olaszország). Semmering: Ausztriában is rendez­tek óriás műlesikló-versenyeket, ahol T. Sailer, a cortlnai olimpiai játékok rák-német síugróhét versenyei. Bi­schofshofenban a legjobb teljesítményt Kirjonen (Finnország) érte el 230,5 ponttal, 2. Kamenszkij (Szovjetunió) 220,6 p, 3. Samov (Szovjetunió) 217,2 pont. A bronzérmes Glass (NDK) 211,9 ponttal a hetedik helyen végzett. A csehszlovák versenyzők közül Jebavý a 15., Remsa pedig a 17. helyen vég­zett. A négy versenyt összegezve a legjobb eredményt Uotinen (Finnor­szág) érte el 862,8 ponttal, 2. Kirjo hőse szerezte meg az elsőséget: A nők «en (Finnország) 862,1. ponttal, 3. Bol­óriás műlesiklását E. Motzer (Auszt ria) nyerte, honfitársai Sehitzl és Ha­nel előtt. Bischofshofen: Befejeződtek az oszt-' kart (NSZK) 853,6 ponttal. Remsa 808,4 ponttal a 11., Jebavý 774,2 pont­tal a 18., Bulin 19., Stuchllk pedig a 32. lett. A Slovan második gólja. Az utolsó harmadban a pálya közepe táján Michlhez került a korong, aki sebesen Pucskov kapuja felé korcsolyázik. A szovjet kapus (mint ezt felvételünk mutatja) kijött kapujából és Michl lövése a kapuvédő mellett a hálóba kerül. A találkozó heves küzdelmét bizonyítja felvételünk. Szologubov (sötét mezben) Valachhal vív párharcot a szovjet kapu mellett. A tapasztaltabb szovjet játékos kerül ki győztesként e csatából. (Alexy felvételei) Divín és Kramperová ismét a legjobbak A csehszlovák műkorcsolyázók második minősítő versenye, melyen szovjet versenyzők i- részt vettek, a következő sorren­• det hozta: férfiak: 1. Divín 925,4 pont, Mihajlov (Szovjetunió) 873,3 pont, Fohler 848,7 p. 4. Szimontovszkij, Perszjancjev (mind Szovjetunió). Nők: 1. Kramperová 929,4 pont, 2. Hlaváčová 865,4 pont, 3. Dočekalová 856,4 pont, 4. Zajíčková, 5. Groža­jová, 6. Hudcová. Páros: 1. Suchán­ková— Doležal 78j5 pont, 2. Dvoráko­vá—Vosátka 75,6 pont, 3. Bakusevo­vá—Zsuk (Szovjetunió) 74,8 pont. Az Európa-bajnokságokra a köztársasági műkorcsolyázó-bajnokságok után ál­lítják össze a csehszlovák válogatot­tat. Január 13-án Bécsben rendezik Bécs és Bratislava utánpótlásának röplabda-mérkőzését Vasárnap, január 13-án a bratislavai röplabdázók utánpótlása az osztrák fővárosban Bécs utánpótlásával talál­kozik. Tavaly Bratislavában 3:1 arány­ban az otthoniak győztek a így a ta­lálkozó visszavágó jellegű. Bratisla­va színeinek képviseletét a következő játékosokra bízták: Bőhm, Líška, Múč­ka, Ribensky, Veselý és Ďurčo. A bra­tislavai röplabldázók Bécsben rajtol­nak először külföldön. Az idén az Európai Labdarúgó Szövetség Ligája (UEFA) rendezi az ifjúsági nemzetközi tornát Tavaly még a Nemzetközi Labda-, rúgó Szövetség (FIFA) rendezte az ifjúsági csapatok nemzetközi torná­ját. Szerepét az idén az UEFA vette át. A vetéikedés színhelye Spanyol­ország lesz. Összesen 16 állam színei­nek képviselői jelentkeztek, melyek négy csoportban küzdenek majd egy­más ellen. Beosztásuk a következő: A-csoport: Luxemburg, Törökország, Olaszország, NDK. — B-csoport: Spa­nyolország, Lengyelország, Magyar­ország, NSZK. — C-csoport: Görög­ország, Ausztria, Hollandia, Anglia. — D-csoport: Csehszlovákia, Francia­ország, Belgium, Románia. 9 Karlovy Vary: Dynamo Karlo­vy Vary—Dukla Olomouc 7:4 (1:1, 4:1. 2:2). A II. jégkorona-liga mérkő­zése. • Košice: Lokomotíva Košice—Slo­van Prah- Orbis „B" 43:49 (18:26). Barátságos női kosárlabda-mérkőzés. • Liberec: Lokomotíva Liberec— Spartak Hradec Králové 2:3 (0:0, 2:2. 0:1). Barátságos jégkorang-mér­kôzés. • Beriin: Motor Karí Marx-stadt —Chemie Wolfen 2:2. Barátságos lab­darúgó-mérkőzés. utolsó csőre után a 11. percben Michl egyéni akcióból megszerezte a honiak második gólját. A találkozó utoisó percében Suvalov beállította a vég­eredményt, 6:2. A mérkőzés megmutatta a szovjet csapat előnyeit. A gyors játék, a pon­tos leadások, s a minden helyzetből való lövés, mind a szovjet csapat elő­nyét jelentette. Annak ellenére, hogy a szovjet . csapat Bratislavában is csak közepes játékot nyújtott, mégis felülmúlta ellenfelét. A bratislavai együttes szívós küzdelmével hozzájá­rult a mérkőzés drámai lefolyásához. Jobb összjátékkal s főleg az eiső csa­társor gyorsabb és pontosabb lövései­vel még. kedvezőbb eredményt is ér­hetett volna el. A szovjet csapatban egyénileg Pucskov, a védelemben Tre­qubav és Szidorenko játszottak biz­tosan, míg a csatársorban Alekszand­rov és Babics nyújtott kiemelkedő teljesítményt. A honi csapatban egye­dül Starší érdemel dicséretet. Szerda, január 9. A BRATISLAVAI MOZIK MŰSORA: Hviezda: Papa, mama, a feleségem és én (francia) 16, 18.15, 20.30, Po­hraničník: Reflektojr-fényben, (cseh) 16, 18.15, 20.30, Metropol: A másik hangja (német) 16.30, 18.45, 21, Pra­ha: A másik hangja 10, 14, 16, 18.15, 20.30, Dukla: Lujza és Lotka (német) 18, 20.15, Lux: A macska (spanyol) 16, 18.15, 20.30, Liga: Gőz a fazék fö­lött (cseh) 16, 18. 20, Obzor: O can­gaceiro (brazil) 17.45, 20, Mladých: Kutášek és Kutilka (cseh) 14, Sta­lingrád: Vladimír Olmer bűne (cseh) 18, 20, Máj: Életre halálra (cseh) 18, 20.30, Zóna: Gáncsnéliküli lovag (fran­cia 17.30, 20 Pokrok: Negyvenegye­dik (szovjet) 17.45, 20.15, Iskra: Ezüst szellő (cseh) 17, 19, A BRATISLAVAI SZfNHÄZAK MŰSORA Nemzeti Színiház: Diótörő (19), Hviezdoslav Színház: Élt-e Ivan Iva­novics? (19), Új Színpad: Scapin fur­fangjai (19), Zenei Színház: Két köz­kedvelt szimfónia (19,30). A KASSAI MOZIK MŰSORA: Slovan: Reflektor-fényben, Üsmev: A hegyek fiai, Tatra: Az út Tibetbe vezet. A KASSAI ÁLLAMI SZÍNHÄZ VÜSORA: Ma: Restauráció (19). Holnap: Tos­ca (19). RÁDIÓMŰSOR: 10.00: Népi konzervatórium. 10.30: A Kassai Rádió együttese játszik. 11.00: Asszonyok félórája. 11.30: Jó hangulatban. 12.05: Népzene. 12.30: Hírek. 12.45: IsaaG Albeniz: Spa­nyol szvit. 13.00: Filmdallamok. 13.30: Hangverseny. 14.00: Kellemes délután. 15.00: Latin-Amerika dalai. 15.25: Hírek. 15.30: Az ifjúság fél­órája. 16.00: Szlovák mesterek ope­ráiból. 16.30: Moszkva beszíl. 17.00: Zenés album. 17.20: Oltvány. A Fiata­lok költészetéből. 17.30: A világ ze­néjének mesterei. 18.00: Altató mese. 18.20: Kívánsághang verseny. 19.00: Hírek. 19.30: Táncok. 19.50: Sport­híradó. 20.00: Jó hangulatban. 20.40: Rádió népi egyetem. 21.00: Operett­zene. 22.00: Hírek. 22. 5: Táncolja­tok velünk. 22.50: Az új román sz'mfonikus zenéből. 23.50: Hírek. A CSEHSZLOVÁK RÄD1Ô MAGYAR ADÄSÄNAK MŰSORA. Szerda: 6.45: Hírek. 13.15: Han­gos híradó. 17.30: Szórakoztató műsor. 22.30' Hírek. Időjárás Nagy felhöátvonulásdk Észak- és Északnyugat-Szlovákiában helyenként csapadék. Az alacsonyan fekvő helye­ken iködszitálás, a hegyvidékeken, havazás. A legmagasabb nappali hő­mérséklet +1 — +3 fok. Mérsékelt nyugati szél. A hegyekben fokozatos felmelegedes. ,ÜJ SZÖ", kiadja Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkeszti a szerkesztőbizottság. Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő. Szerkesztőség: Bratislava, Gorkého u. 10. sz., telefon: 347-16, 351-17, 326-39, 325-89. Kiadóhivatal: Bratislava, Gorkého 8. telefon: 337-28. Előfizetési díj havortta Kčs 8,—. Terjeszti a Posta Hírtspszolgálata. Megrendelhető minden postew Ä-.73010 " ; hiyátajnál és kézbesítőnél. Nyomás j Pra-'la, Szjfpyffóá Káfi$0nista íjárfcfe Kfepcaiil ÉizoffráöSnaJc kfafl§válMáía. Bratislava.