Új Szó, 1956. augusztus (9. évfolyam, 213-243.szám)

1956-08-28 / 240. szám, kedd

A II. liga eredményei A II. ligában a forduló a következő eredményeket hozta: DA Trenčín—Slovan Bratislava B 3:1 (0:0), Lok. Zvolen—Iskra Trenčín Odeva 2:1 (1:0), Baník Vítkovice— Krídla Vlastí 2:1 (2:0), Spartak Gott­waldov—Slovan Nitra 1:1 (0:0), Sokol Lanžhot—Tatran Prostéjov 6:4 (3:2). 1. ČH Brno (1) 12 10 1 1 42:11 21 J. Baník Vítkovice (3) 13 8 1 4 27:20 17 3. Tatran Prostéjov (2) 13 7 2 4 35:22 16 4. DA Trenčín (7) 13 6 2 5 20:17 14 5. Slovan Nitra (4) 13 5 4 4 22:21 14 •. SI. Bratislava B (5) 12 6 1 5 25:27 13 T. Trenčín Odeva (6) 13 5 2 6 31:27 12 8. Krídla vlasti (8) 13 3 4 6 16:17 10 9. Lok. Sp. Nová Ves (9) 13 4 2 7 27:36 10 10. Lokom. Zvolen (10) 13 4 2 7 15:30 10 11. Sokol Lanžhot (11) 13 4 2 7 24:49 10 J.2. Sp. Gottwaldov (12) 13 3 1 9 19:26 7 További bajnoki eredmények Divízió: E csoport: Slavoj Senec— Spartak Komárno 1:1 (0:0), Slovan Rim. Sobota—Slovan Banská Bystrica 0:0, Iskra Trenčín Merína—Slovan Bratislava ONV C 3:1 (0:1), Baník Handlová—Tatran Topoľčany 3:0 (2:0). Baník Kremnica—Spartak Nové Zám­ky 3:2 (2:0). F-csopori: Spartak Košice Spoj— Slavoj Bardejov 5:2 (1:2). tskra Ru­ž mberok—Spartak Bytča 7:2 (4:1), Lok. Vranov —Lok. Košice A 0:1 (0:1), Tatran Krásno—DA Žilina 5:2 (1:1), Iskra Púchov—Slavoj Micha­lovce 7:2 (3:1). St. Smokovecre Emilozzi érkezett be elsőnek A Szlovákia körüli kerékpárverseny V. útszakasza Prešovtól 146 kilomé­teren át St. Smokovecig vezetett. A vetélkedésről tudósítónk a következőket jelenti: A hegyes útszakasz minden tekin­A mezőny 9 órakor indult a prešovi Hotel Duklától és a 33. kilométernél levő első emelkedésig együtt haladtak a versenyzők. Aztán több kitörési kí­sérlet történt, de eredménytelenül. Végül is Koričanský pár kilométeren át vezetett, de nem tudta tartani ma­gát és visszaesett. A Branyiszkói hágó után nagy lejtő következett, s ezen a részen erősen széthúzódott a mezőny. Az élre Cestári, Sels és Emilozzi ke­rültek, utánuk vagy 3 kilométernyire pedig jött a főboly, melyet Veselý ér­demes sportmester vezetett. A 68. kilo­méternél Cestári és Emilozzi nagy haj­rába kezdtek és maguk mögött hagy­ták Selst és Kubrt. Megritkult a mö­göttük következő csoport is, úgyhogy összesen tízen maradtak, de az idő­különbségek állandóan növekedtek. A 85. kilométernél már ez volt a hely­zet: az élen továbra is Cestarj és Emi­lozzi hajtott, három perccel mögöttük következett Sels, ismét 2 perccel ké­sőbb Kubr, mögötte 4 perccel Morucci, aztán pedig kb. 8 perces időkülönb­séggel a főboly, melynek élén Veselý haladt. A versenyzők elhagyva Poprá­dot, Tatr. Lomnicának vették útjukat, majd onnét visszafordultak és Sviten át V. Hágyra, onnét pedig a St. Smo­kovecen levő célba érkeztek. A mezőnyben már nem változott a helyzet és St. Smokovecre a következő sorrendben érkeztek a részvevők: 1. Emilozzi, 2. Cestári, 3. Sels. tetben kedvezett az olasz versenyzők­nek, akik bebizonyították, hogy jó „hegymászók". Elképesztő sebességgel haladtak és óránként átlag 34,7 km-t értek el. Az első részhajrára Levočánál került sor. Az eredmény: 1. Cestári, 2. Sels, 3. Emilozzi. A második részhajrá színhelye Pop­rád volt. Ott Emilozzi volt az első, má­sodik pedig Cestári, harmadik pedig Sels. Az útszakasz két legmagasabb he­lyén (Branyiszkó és V. Hágy) pontozták a kerékpározókat. A két pontverseny eredménye: 1. Cestári 13 pont, 2. Emi­lozzi 8 p, 3. Sels 6 p és 4. Kubr 6 p. A • IV. útszakasz időeredményei: 1. Emilozzi 4 ó 17 p 54 mp, 2. Cestári 4 ó 18 p 15 mp, 3. Sels 4 ó 24 p 39 mp. A Szlovákia körüli verseny állása ^ I.Dr«u«l*v»-:utr» ís •» 11.- cii«ä n • z::.:v»ien - <-«íic« 21 .» JV.<éíKe - FreStv 14* e» V.Preitv - VyatW- Tatry k» ' i-j . *«>:•> isü k* Térképünk a III. Szlovákia körüli kerékpáros verseny teljes útvonalát tün­teti fel. Térképünkön olvasóink tájékoztatására minden nap vastag vonaliul jelezzük a már megtett utat Chile—Csehszlovákia 3:0 (2:0) Santiago de Chilében 50 000 néző előtt válogatott labdarúgó-csapatunk nem várt ve. jséget szenvedett Chile együttesétől. A mérkőzésről a követ­kezőket jelentik: Csapatunk erre a mérkőzésre így állt fel: Schroiff, Hertl, Hledik, No­vák — Urban, Mdsopust — Pazdera, Moravčík, Práda, Molnár, Kraus. Chi­le együttese: Escutti — Pena, Torres, Carrasco — Cortes, Ortiz — Ramirez, Hermanabal, Robledo, Telio, Aguila. A- mérkőzés az otthoniak támadá­sával indu't és védelmünknek a já­ték e szakaszában igen sok dolga akadt. Aztán a mieink r-hámoznák és éppen ebben az időszakban, amikor csapatunk fölényben van, a chileiek váratlanul két gólhoz jutnak: a 31-ik percben Hermanabal eredményes, két perccel később Aguila bead, és Rob­ledo közelről Schrioff hálójába vágja a labdát. A második félidő kezdetén is a mieink a többet támadó fél, de csa­táraink akciói az otthoniak kapuja előtt eredménytelenek. A le y jobban szerepelt még a balszárny Molnár és Kraus, de gólt ők sem tudtak rúgni. Chile csapata taktikailag igen okosan játszott, míg a mieink idegesek vol­tak, ami különösen a csatasorra vo­natkozik. A i4-ik percben Kraus szé­pen középre ívelt, de -Escutti Morav­čík fejéről levette a labdát. Nagy gól­helyzet volt! A 23-ik percben Kraus megsérült és a pályán kívül ápolták. Aztán ismét a chilelek támadnak és a gyors Robledo berúgja csapatának harmadik gólját. A csatársorban — mint már említettük — a balszárny nyújtott jő teljesítményt, de Morav­čík is jól játszott, csak a gólképes­séggel volt ismét baj. A hátsó so­Az őszi válogatott labdarúgó-mérkőzések hírei A francia labdarúgó-válogatott a magvarok elleni mérkőzés után (októ­ber 7-én Párizsban) a Szovjetunió együttesét látja vendégül (október 21-én). majd Belgium ellen vív világ­bajnoki selejtezőt (november 15-én). A Hannoverben sorra kerülő NSZK— Szovjetunió mérkőzéssel kapcsolatban a nyugatnémet Kicker címú sport­lap a következőket írja: a szélsők a szovjet labdarúgó-válogatott legve­szélyesebb emberei. Majd a cikk to­vábbi részében a azov' t válogatott legutóbb Tel Avivban lejátszott olim­piai selejtezőjével foglalkozik, s is­mételten ťelhtvjé a nyugatnémet vá­logatott keret tagjainak és a labdarú­gó v9zetőin:k figyelmét Katusinra és Iljinre, a két igen gólveszélyes szov­jet szélsőre. Az 1960-ban Rómában sorra kerülő olimpiára bizottságot alakítottak. A bizottság tagjai a városi építészeti, forgalmi, közmunkaügyi, városrendé­szeti és sporthivatalokat vezető szemé­lvek és három városi tanácsos. A bi­zottság elnöke a polgármester. rokban többen is gyengén szerepel­tek. Igy mindenekelőtt Masopust, aki távolról sem érte el szokott formá­ját, Dél-Amerika földjén most nyúj­totta legrosszabb játékát. A chilei együttes mindenekelőtt gyorsaságával szerzett meglepetést, támadásai sokkal veszélyesebbek vol­tak. mint a mieinké. De a csapat hátsó részei is jól működtek. Külö­nösen Escutti kapus érdemel dicsé­retet, aki néhányszor biztos gólnak látszó bombalövéceket védett. Kiváló volt azonkívül a két fedezet, és kitűnt Torres, a középhátvéd is. Nagyszerű csatárnak bizonyult Robledo, akinek lövései mindenkor veszélyeztették Schroiff hálóját. A csehszlovák csapat Santiago de Chiléből visszautazik Buenos Airesbe, ahol csütörtökön az ODA és a Slovan Bratislava vegyescsapata iz argentin labdarúgó-bajnok River-Plata ellen játszik. Hazafelé minden valószínű­ség szerint szombaton indul a csa­pat. AMSZTERDAM. A holland labdarú­gó-válogatott edzését a bécsi VV. Mül­Ier irányítja. RÓMA. Az Olaszország—Jugoszlávia visszavágó ökölvívó-mérkőzést az ola­szok nyerték 12:6 arányban. Az I. ligában az esélyesek győztek Kassán: 8000 néző előtt az ottho­niak a prágai Dynamo ellen küzdöttek s bár sokat támadtak, 1:2 arányban elvesztették a mérkőzést. Jellemző, hon v a sarokrúgások aránya 18:0 a Spartak Košice javára, ám ennek el­lenére csupán egyetlen egyszer voltak eredményesek. A vendégek viszont jól kihasználták a kínálkozó alkalmakat, s ezzel meg is nyerték a két fontos bajnoki pontot. Ä küzdelemre így állt fel a két csa­pat: Dynamo Praha: Jonák — Ko­courek, Hildebrand, Štádler — Hlavá­ček, Andrejkovič — Hovorka, He­mele, Jareš. Hubálek, Pešek. — Spar­tak Košice: Bobok — Zibrini, Sámuel ­Čik, Felszeghy — Skyva, Pavlik — Kánasi,, Gajdoš, Polgár, Trnka, Lénárt. Az első gólt már a 3. percben Trn­A párizsi röplabda-világbajnokságok Augusztus 30-tól szeptember 15-ig Párizsban rpndezik meg a röplabda­világbajnokságokat. E sportágban utoljára 4 évvel ezelőtt, 1952-ben Moszk­vában bonyolították le a világbajnokságot, s ezt a férfiak és a nők küz­delmében egyaránt a Szovjetunió versenyzői nyerték. A tavaly Bukarestben megtartott Európa-bajnokságon a csehszlovákok bizonyultak a legjobbaknak^ Ameri­kában, a pánamerikai bajnokságok során Mexikó szerezte meg az első helyet, második az USA, harmadik pedig Brazília együttese lett. Ázsiá­ban Kína a bajnok. Ezek az orszá­gok az idei VB első számú esélye­sei. Rajtuk kívül azonban több olyan ország is indul, mely nagy megle­peb'st h- it. Igy Románia aztán Bulgária és talán Franciaország is. Utóbbi saját közönsége előtt kétség­kívül törekedni fog, hogy minél jobb helyezést érjen el. Huszonnyolc or­szág részvétele biztosítja a vetélke­dés magas színvonalát. Az indulók közül még Belgium, Hollandia, Finn­ország, Ausztria és Luxemburg ís je­lentékeny játékerőt képviselnek és beleszólhatnak az esélyesek küzdel­mébe. ka érte el, de a prágaiak még szünet előtt kiegyenlítettek. A második fél­időben az otthoniak lelkesen rohamoz­tak, mégis öt perccel a játék befeje­zése előtt a vendégek rúgták a győz­tes gólt. Prešovon ugyancsak 8000 néző előtt a Tatran már sokkal jobb játékot rau­tatoti. mirt egy héttel ezelőtt a Dyna­mo Žilina ellen. A csatársor ezúttal jól működött, de a helyzetek megfe­lelő kihasználásával több gólt is rúg­hatott volna. A két csapat így állt fel: Tatran Prešov: Večerka — Sabol, Karel II., Malaga — Šemeši, Eliášek — Šiman­ský, Pétroš, R. Pavlovič, Ferenc, Fer­jančik. — Spartak Trnava: Stacho — Klein, Pšenko, Slanina — Jarábek, Ga­tial — Študrík, Tibenský, Fako, Ko­panicky, Švec. Az otthoniak erős iramban kezde­nek, Petroš a 13. percben jó labdát kap Semesitöl és közelről a hálóba ta­lál. Aztán a vendégek támadnak, de eredménytelenül. Szünet után eleinte a Spartak ostromol, azonban a Tatran jól védekezik, majd támadásba megy át s bár több kecsegtető helyzet nyí­lik a csatárok előtt, az eredmény már nem változik. A tabella állása a vasárnapi forduló után: 1. ODA (1) 11 4 7 0 20:9 15 2. Slovan Bratislava (2) 11 6 3 2 16:6 15 3. Baník Ostrava (3) 11 5 4 2 20:15 14 4. Dynamo Praha (5) 12 6 2 4 20:15 14 5. ČH Bratislava (4) 12 6 2 4 19:17 14 6. Spartak Hr. Král. (6) 11 5 2 4 14:11 12 7. Tatran Prešov (9) 13 5 2 6 20:25 12 8. Baník Kladno (7) 12 4 3 5 16:13 11 9. Spartak Sokolovo (íl) 11 4 2 5 11:13 10 10. Spartak Trnava (10) 12 4 1 7 11:21 9 11. Dynamo Žilina (11.) 12 5 2 7 14:24 8 12. Spartak Koš. Spo .i (12) 12 2 2 8 11:23 6 Kubr (ČH Pralia' 1 aki megnyerte a II. és III. útszakaszt és a Szlovákia körül; kerékpárverseny összetett ve­télkedésben a ÍV. útszakasz után a 3-ik helyen áll. (Foto: Alexy)' A negyedik útszakasz hivatalos eredményéi Otszakasz győztese: Cestári (Olasz­ország) 3 ó 35 p 30 nip. 2. Benquist (Svédország) 3 6 35 p 51 mp. 3. Sels (Belgium) 3 ó 36 p 11 mp. 4. Bouška (Spartak Ml. Bolesl.) 3 ó 36 p 31 mp, 5. Emilozzi (Olaszország) 3 ó 36 p 31 mp, 6. Brauné (NDK) 3 ó 36 p 31 mp. 7. Sváb (Spartak 0. n. L.) 3 ó 36 p 31 mp. 8. Kubr (ČH Praha) 3 ó 36 p 31 mp. 9. Ružička (Iskra Bratislava) 3 ó 37 p 15 mp. 10. Uhliarik (ODA) 5 ó 37 p 17 mp. Az összetett verseny állása a IV. forduló után: 1. Amell (Svédország) 17 ó 40 p 57 mp, 2. Cestári (Olaszország) 17 ó 41 p 15 mp, 3. Kubr 17 ó 41 p 34 mp,' 4. Novák 17 ó 42 p 53 mp, 5. Emi­liozzi (Olaszország) 17 ó 45 p 31 mp, 6 Brauné (NDK) 17 ó 46 p 16 mp, 7. Šváb 17 ó 49 p 13 mp. 8. Lasak (Len­gyelország) 17 ó 50 p 30 mp, 9. Veselý 17 ó 50 o 54 mp. 10. Révay 17 ó 51 p 28 mp. Rózsavölgyi egy angol mérföldön 3 p 59 mp. A budapesti Népstadionban a ma­gyar Rózsavölgyi megismételte az ausztrál Landy 1 angol mérföldes vi­lágcsúcsának megjavítását. Landy 1954-ben Finnországban 3 p 58 mp alatt futotta a távot, ami id^ig a leg­jobb eredmény ebben a versenyszám­ban. Rózsavölgyi csúcsjavító _ kísérlete nem sikerült, teljesítménye 3 p 59 mp volt. A kiváló magyar atléta 800 mé­terig a terv szerint futott, de a har­madik körben irama lassult és így a nagyszerű hajrá sem segítette Rózsa­völgyit a kívánt eredményhez. 1500 méteren ideje 3 p 43 mp, volt. Az 1 mérföldes futásban Tábori került a második helyre 4 p 05 mp-el, harma­dik 4 p 09,2 mp-el Kovács lett. l <M tl H Mt »M M»I WWMMM )tl» M Mt M M« WW Kedd, augusztus 28. Baloldalt az NDK együttesét látjuk, balról jobbra Friedler, Brauné és Zimmermann. Jobboldalt a svéd együt­tes, ugyancsak balról jobbra: Amel, Benquist és Kindy. Amell az összetett versenyben a IV. útszakasz után az első helyen áll. (Foto Alexy) A BRATISLAVAI MOZIK MŰSORA Hviezda: Egy pikoló vi gos (ma­gyar) 16, 18.15, 20.30, Hviezda — sza­badtéri mozi: Egy pikoló világos (magvar) 20, Slovan: Kreol lovacska (argentin) 16, 18.15, 20.30, Pohranič­ník: Gyógyulás (német) 16, 18.15, 20 30 Metropol:. Ne bosszants, Kris­tína! (cseh) 16.' 18.15. 20.30 I'raha: Véres út (jugoszláv) 10, 14. 16, 18.15, 20 30, Dukla: Ez az én zeném (svéd) 18, 20.30, Lux: Az elveszett mén s (szovjet) 18. 20.30, Liga: Gróf Monte Christo (francia) 18, 20.30, Obzor: Utójáték (jugoszláv) 17.30, 20, Stalin­grad: Huszárok (francia) 18.15, 20.30, Máj: Körhinta (magyar) 18, 20.30. A KASSAI MOZIK MŰSORA . Slovan: Gyógyulás, Osmev: Bulga­nyin és Hruscsov elvtársak Angliá­ban. A BRATISLAVAI SZfNHA7'K MŰSORA Hviezdoslav Színház: nyak 19, Nemzeti Színház: R11> 19, IDŐJÁRÁS: Még általában szép és nagyon me­leg időjárás. Legmagasabb nappali hőmérséklet 29 fok. Erősödő délkelet', szél. Este felé Délnyugat-Szlovákiá­ban vihar. ..UJ SZÖ" kiadja Szlovákia Kommunista Pártjának KözDontl Bizottsága. Szerkeszti a szerkesztőbizottság. Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő. Szerkesztőség Bratislava Gorkého u 10 sz­34 7~ 1 6' 35 1" 1 7' KiadóhivataI: B t; at if !! iv a- 8 telefon: 337-28. Előfizetési díj havonta Kčs 8.-. Terjeszti a Posta Hírlapszolqálata. Megrendelhető'minden postaivá? A-b7o0u tálnál es kézbesítőnél. Nyomás: Pravda. Szlovákia Kommunista Pártia Központi Bizottságának kiadóvállalata, Bratislava