Új Szó, 1956. július (9. évfolyam, 182-212.szám)

1956-07-09 / 190. szám, hétfő

Umpmé$m tk$m 1956 Bécsben döntetlen eredményt, Belgrádban győzelmet hoztak az eiődöntők Rapid Bécs—Bp, Vörös Lobogó 13 (1:0) A bécsi Práter-stadionban a ju­goszláv Romcsevics sípjelére igy állt fel a két csapat: Rapid: ' Gartner — Halla. Dienst, Golobic, Höltl, Giesser — Korner I., Riegler, Hanappi, Korner II., Berta­lan. Bp. Vörös Lobogó: Gellér — Ko­vács II., Börzsei, Lantos — Kovács I., Zakariás — Sándor, Palotás, Hideg­kúti, Szolnok, Szimcsák. Eleinte idegesen játszik mindkét csapat, aztán szép támadást vezet a Rapid és Kömer I. lövése a felső Nemzetközi labdarúgó-eredmények SPA RTAK TRNAVA—BUDAPESTI DYNAMO VASAS 4:2 (2:2) A Spartak Trnava stadionjában a honiak háromezer néző előtt szép győzelmet arattak a Budapesti Dy­namo együttese felett. A trnavai együttesben Jariabek, Hrašna, Švec é.- Gatial is szerepelt, akik az őszi Idényben már a Spartak együttesé­ben szerepelnek. Góllövő'.:: Jakubčík (2), Sturdík és Tibenský 1—1, illet­ve Fischer és Béres. SLOVAN NITRA— BUDAP ESTI VÖRÖS METEOR 3:1 (2:1) A nyitrai Slovan a Budapesti Vö­rös Meteor együttesét látta vendégül. A magyar együttes több veszélyes támadást indított az első félidőbon. Főleg Lipták volt veszélyes. Erős lö­vései sok gondot okozta': a nyitraiak­nak. A honiak azonban minden eset­ben ellent tudtak állni a magyarok támadásainak, sőt még vezetésre is szert tettek. A második félidőben már kiegyensúlyozott volt a játék, 'és a honiak végül is megérdemelt 3:l-es győzelemmel hagyták el a já­tékteret A gólokat Haluška, Kolínek és Farman, illetve Lipták lőtték. LOKOMOTÍVA KOŠICE— BUDAPESTI TÖREKVÉS 1:0 (0:0) A kassai Lokomotíva a sportszer­vezet tízéves fennállásának megün­neplése alkalmából nemzetközi ba­rátságos labdarúgó-mérkőzést bonyo­lítottak le Kassán, amelyet a honiak nyertek meg. Góllövő Weiss. KVTVŠ ŽILINA IFJÚSÁGI— WISZLA KRAKOV IFJÜS.ÁGI 5:1 (0:1) A žilinai kerület válogatott ifjúsági labdarúgó-együttese Dubnicén a Wiszla Krakov ifjúsági csapatával mérte össze erejét. Az ebő félidőben a vendégek bizonyultak jobbaknak, csere után azonban Scherer és Kopá­sek góljaival a kassaiak megszerez­ték a győzelmet. Megváltozik jégkorong-bajnokságunk rendszere Az 1956—57. jégkorong-idényben az új rendszer szerint vetélkednek jég­korongozóink. A köztársasági bajnok­ságot az eddigitől eltérően — nem két csoportban, hanem egy csoport­ban 14 csapat részvételével fogják le­bonyolítani." Az 1956—57. évi jégko­rong-bajnokságban a következő csa­A magyar N B l-ért Á magyar NB I-ben szombaton két mérkőzésre került sor, melyek nem' hoztak meglepetést. A Bp. Kinizsi és a Bp. Dózsa döntetlenül játszottak, a Csepeli Vasas pedig két pontot szer­zett a Pécsi Dózsa elleni mérkő­zésen. BP. KINIZSI—BP. DÓZSA 1:1 (1:0). Ä Bp. Kinizsi főleg két szélsője ré­vén veszélyes támadásokat vezet. A 56. percben Fenyvesi beadását Ker­tész Láng elé teszi, aki három mé­terről a kapuba bombáz. Szünet után is előbb a Kinizsi támad, de az 5. percben Gulyás rosszul helyezkedve, saját kapujába üti Szusza 20 méter­ről küldött éles lövését. 1:1. A to­vábbiakban a Dózsa csak önfeláldozó védelmének köszönhette, hogy nem kapott több gólt. CSEPELI VASAS—PÉCSI DÓZSA 1:0 (0:0). Gólnélküli félidő után a Cse­peli Vasas nagy fölényt harcolt ki, de csak a 35. percben érte el Tisza révén a győztes gólt. E. Danielsen edzésen 84,22 métert dobott . Tegnapi számunkban közöltük, hogy S. Nikicinen edzés tközben 87,62 méter­re hajította a gerelyt. Egy másik hír most arról számol be, hogy a norvég Egil Danielsen — ugyancsak edzésen — 84,22 métert ért el. Valószínű te­hát, hogy Sidlo jelenlegi 83,66 méte­res világcsúcsa nem lesz hosszú életű s könnyen lehet, hogy Sidlo, Nikkinen, Danielsen és a francia Maquet Mel­bourneben már a 90 métert ostro­molják majd. ÜJ ÜSZÖCSŰCS Az amerikai női úszó-bajnokságok keretében Mann a 200 méteres pil­langóúszásban 2 perc, 44,4 másod­perces időeredményt ért el, ami 4,4 másodperccel jobb, mint a tavaly vi­lágcsúcsnak elismert időeredmény. patok vesznek részt: Červená hviezda Brno, Baník Chomútov, Spartak Pra­ha Sokolovo, Baník Vítkovice, Spar­tak Plzeň, Dynamo Pardubice, Baník Kladno, Spartak Králové Pole, Spar­tak Brno ZJS, Baník Opava, Slavoj Č. Budejovice, Spartak Smíchov Tatra, Spartak Praha Motorlet, -lovan Bra­tislava ONV. Az a két csapat, amely a bajnok­ság 11. 12. helyén végez, az orszá­gos verseny két csoportjának győz­tesével vetélkedik majd. A 13. és 14. helyen végzett csapatok kiesnek a köztársasági bajnokságból. Az 1957— 58. évi köztársasági bajnokságban már csak 12 csapat vesz résít. Az országos és az alacsonyabb baj­nokságok megmaradnak az eddigi összeállításban. kapufának pattan. A 9. percben Hi­degkúti remek húzása után nagy helyzet nyílik Szolnok előtt, ám a fiatal csatárt elgáncsolják. Romcse­vics játékvezető sípja azonban néma marad. Aztán a Rapid szögletrúgáshoz jut, a labda ott pattog a bud^estiek kapuja előtt és a védőktől nem za­vart Korner II. szép lövéssel meg­szerzi a vezetést. ' Szünet után a Bp. Vörös Lobogó nagy lelkesedéssel támad, a harma­dik percben azonban a Rapid is ro­hamoz, Hanappi összeütközik Bör­zseivel, elesik és a játékvezető indo­kolatlanul büntetőrúgást ítél a ma­gyarok ellen, melyet Korner II. érté­kesít. A 15. percben Gellér lábba! menti Korner II. bombáját és a bal­összekötő- a Vörös Lobogó kapujába fejeli a Rapid harmadik gólját. Utána szárnyakat kap a magyar együttes. A 17. percben Sándor be­adásából Hidegkúti közelről szépít, 10 perccel később pedig ugyancsak ő rúgja a vendégek második gólját is. A Rapid most erősen visszaesik és a 30. percben Palotás szögletrűgás után fejjel kiegyenlít. Szünet előtt a Rapid volt jobb, a második félidőben viszont a magyar csapat annyira feljavult, hogy végül is közelebb áll a győzelemhez, mint e'lenfele. A magyaroknál Börzsei, Za­kariás és Hidegkúti, a bécsieknél Dienst, Hanappi és a két Korner vol­tak a legjobbak. Partizán Belgrád— Bp. Vasas 1:0 (1:0) Nagy melegben, 40 000 néző előtt a Bp. Vasas Belgrádban szünet előtt nem játszott olyan jól, mint egy héttel ezelőtt Prágában az ODA ellen. A hazaiak fölényüket az első félidő­ben egy góllal fejezték ki. Ga jdoi a második Cseh­szlovákia— Romínia válogatott ökölví­véviadalon, mely a vendégek 6:14 ará­nyú győzelmével végződött, a har­matsúlyban a ro­mán Georgiu I-el került össze és pontozással győ­zött. Képünkön bal­oldalt Georgiu I, jobboldalt Gajdos. A második félidőben nagy küzdelem folyt, mely időnként túllépte a sport­szerűség határait. A 30. percben az otthoniak érvénytelen gólt értek el, aztán minkét kapu előtt veszélyes helyzetek alakultak, de a védők résen voltak, s így az eredmény már nem változott. Spartak Praha Sokolovo— Atietica Portuguesa 2:0 (1:0) A Csehszlovákiában portyázó brazil Atietica Portugueza labdarúgó-együt­tes a orágai Spartak-stadionban ját­szotta ötödik mérkőzését A vendé­gek ezúttal is bemutatták a jellegzetes brazil labdarúgást, melv azonban az ötletesen játszó Spartak együtteséríek nem okozott nehézségeket. A Spartak góljait Svoboda és Macek szerezte. A honiak mindjárt a kezdés után fölény­' ke ültek, s midnyéqig irányították a játékot. A második félidőben a ven­dégek is többször veszélyesen támad­tak, 'de ez nem okozott gondot a Spartak védelmének. Kosárlabda-torna Svitben Hét férfi kosárlabda-csapat vetél­kedik Svitben az országos versenybe való jutásért. Az egyes csapatokat két csoportba osztották. Első nap er^íményei: I. csoport: Spar­tak Levice—DA Prešov 81:31 (39:18), Slávia Košice—Spartak Levice 61:46 (41:26). Slávia Košice—DA Prešov 67:42 (32:26). II. csoport: Lokomo­tíva Žilina —Slovan Malacky 49 :38 (28:12), Baník Krompachy—Iskra Par­tizánske 53:62 (22:35), Lokomotíva Žilina—Baník Krompachy 60:56 (31:21), Iskra Partizánske —Slovan Malacky 54:37 (26:13). Lokomotíva Žilina—Iskra Partizánske 68:57 (25:27). A továbbju­tásért a Slávia Košice, a Spartak Le­vice, valamint a Lokomotíva Žilina és az Iskra Partizánske együttesei vetél­kednek. HRADEC KRÁLOVÉ: A szakszerve- j PLZEŇ: Az új plzeňi Špartak-sta­zetek válogatottja l:l-re játszott a HC j dionban barátságos atlétikai viadalt müncheni Wacker gyephoki csapatával, bonyolítottak le a Spartak Plzeň és az ŽILINA: KVTVŠ Žilina—Wiszla Kra­kov 0:3. Barátságos nemzetközi női röplabda-mérkőzés. BRATISLAVA: A Hegyiliget sport­telepén megkezdődtek Szlovákia női gyephoki-bajnokságai. Eredmények. Slovan Teplice —Sokol Štúrovo 0:0, Tat­ran Bratislava —Kovosmalt Bratislava 0:6, Lokomotíva Žilina—Slávia Brati­slava 0:1, Slovan Teplice—Tatran Bra­tislava 2:0, Sokol Štúrovo—Slávia Bra­tislava 0:3, Spartak Bratislava—Loko­motíva Žilina 3:0, Tatran Bratislava —Sokol Štúrovo 2:2. ©OOOGGOOQOOGOOOOOOOO^ Heves viták folynak még most .s, egy héttel a KK első fordulójának vissza­vágói után, sportkö­reinkben és szurka­lóink táborában a Slovan Bratislava és az ÜDA kiesésének okairól. De nemcsak nálunk — külföldön is foglalkoznak ezzel a nem várt gyen­ge szerepléssel. A bécsi Abend pél­dául „rejtélyesnek" találja, hogy a csehszlovák válogatott labdarúgó­együttes fényes győzelmei után a válogatott zömét alkotó két csapat már az első forduló után búcsút mondhatott a KK-nak. Véleményünk szerint mindkét csa­patunk azért esett ki, mert első mér­kőzésükön egyetlen gólt sem rúgtak. Igazolják állításunkat a visszavágók eredményei. A Bécsben szerzett egyetlen telitalálattal a Slovan, nyu­godtabban játszva, otthon minden va­lószínűség szerint kiharcolta volna a továbbjutást és ugyanez áll az ŰDA­ra is, mely — soraiban hét váloga­tottal — még saját otthonában sem tudta legyőzni a Bp. Vasast. Érdekes egyébként, hogy a magyar csapat — akárcsak az ODA — tavaszi bajnoki mérkőzésein többnyire döntetlenül játszott ellenfeleivel (az ODA hét­szer, a Bp. Vasas hatszor), ám míg az UDA 11 pontküzdelem során 20 gólt szerzett, a Bp. Vasas eddig ví­vott 10 NB I. mérkőzésén csak 14 esetben volt. eredményes. NEHEZEN MAGYARÁZHATÓ hogy az idei KK első fordulójában a fentiek szerint gólképesebb ÜDA­ötösfogat csak kétszer talált az el­lenfél hálójába. Igaz, hogy a katonák a prágai visszavágón felforgatott csapattal küzdöttek. De Kolsky edző aligha folyamodott volna ehhez a kísérlethez, ha a Népstadionban egy­3 célon, ha állítjuk, hogy főleg Feue­reisl helyzetfelismerésének és gól­képességének tulajdonítható váloga­tottunk kettős sikere. Hozzá hasonló játékossal a Slovan Bécsben okvetlen rúgott volna gólt és Budapesten az ODA is. Nem hiába jegyezte meg két héttel ezelőtt az osztrák szaksajtó, hogy a Práter-stadionban mutatott csatárjátékkal a Slovan fontos nem­zetközi találkozókon nem viheti sok­ra, mert hiányzik az igazi gólratörő, eredményes csatár, és megjegyezte azt is, hogy Moravčík csalódást kel­tett, válogatott szereplése után többet vártak tőle. Amihez mi most hozzá­tesszük, hogy Feuereisl mellett való­színűleg megfelelt volna a várakozás­nak ... MINDENT EGYBEVETVE ezek után egyetlen pontba foglalhat­juk össze hozzászólásunkat a KK-vi­tához: áz első két mérkőzésen meg­A Slovan és az ÜDA csatárai négy nyilvánult gólképtelenségünk döntői­két gól került volna Kamarás kapu­jába. A Slovanról tudjuk, hogy Bécs­ben inkább csak védekezett és a há­tulról előre vitt támadások — az el­lenfél kapuja előtt lendületüket veszt­ve — eredménytelenek maradtak. Az ÜDA csatárai viszont — mint a ma­gyar lapok is hangsúlyozták — „sok veszélyes helyzetet teremtettek a Bp. Vasas kapuja előtt, de akciójuk befe­jezése — elmaradt". KK-mérkőzésen összesen öt gólt rúgtak. Válogatott csapatunk táma­dói viszont Svájc és Magyarország ellen tízet. Nem kétséges, hogy a legjobb svájci, illetve magyar csa­pat van olyan erős, mint a bécsi Ra­pid vagy a Bp. Vasas. Igaza van tehát te el a Slovan és az UDA további sor­sát. Hír szerint illetékeseink most minél szélesebb alapokra akarják fek­tetni labdarúgóink nemzetközi műso­rát, hogy csapataink minél több ta­pasztalatra tegyenek szert és meg­szokják a nemzetközi mérkőzések a bécis Abend-nak, ha megállapítja: légkörét. Jó út, ám ezzel együtt a roifól^r olŕitt í Iltír)!^ " Uir-rnn CTTÓ írt /-vA.11A v>£,-« 1. „ 11 ' • t » „rejtély előtt állunk." Hiszen Svájc és Magyarország ellen is három ÜDA­és egy Slovan-csatár játszott. Ám a rejtély megfejtését kutatva, rádöb­bentünk A FEUEREISL—MORAVCÍK-KETTŐS jelentőségére. Felismertük, hogy tulajdonképpen e két, egymást nagyszerűen kiegészítő játékosnak köszönhető a Svájc I gólképesség fokozására kell töreked­nünk. Régen tudjuk, hogy ez első­sorban tehetség dolga, de céltudatos munkával azért javítható a mostani helyzet, mely* értékes nemzetközi si­kerektől fosztja meg labdarúgóinkat. Hiszen ha két csapatunk tíz csatára együttvéve csak néhány góllal többet rúgott volna — most az elődöntőben ott lehetnénk mi is. Tudjuk: a vitában résztvevő olvasók és Magyarország ellen szerzett nagy része, ide érkezve, felkiált UDA versenyzői között. A pontküzde­iemben az ÜDA győzött. Érdekesebb eredmények: távolugrás: Martinék 730 cm, magasugrás: Kővár 191 cm, súly­lökés: Plichal 16,01 méter, diszkosz­vetés: Merta 52,36 m. PRIEVIDZA: A Csehszlovákiában portyázó jugoszláv Ljubljana kosárlab­da-együttes 83:77 aranyban győzött a Lokomotíva Prievidza csapata felett. KASSA: Barcán befejeződtek az Fpí­tészeti Minisztériumhoz tartozó mim­kaerőtartalékok iskoláinak adő.ikai bajnokságai. A csapatversenyben Horni Briza együttese 68 ponttal győzött. Ér­dekesebb eredmények: 100 méter: Hejl 11,9 mp, 400 méter: Ružík 57,1 mp, 800 m: Hanzlíček 2 p 11 mp, 4X100 mé­teres váltó: Horni Briza 49,2 mp. FRENSTADT: A harmadik nyári if­júsági játékok keretében Frenstadtban rendezték meg az it'iúsági országúti kerékpárbajnokságokat A 36 kni-es távon Hasman, a Spartak Plzeň együt­tesének versenyzője győzött. Hétfő, július 9. * gólok többsége. Együttműködé­sük nélkül a Genfi-tó partján és a Népstadionban bizony jóval ke­vesebbszer jutott volna ellenfeleink hálójába a labda, s nem lövünk túl majd: Pechünk volt!... Válaszunk erre: Találjunk gyakrabban a hálóba. S akkor Teleslegessé válik a „balsze­rencse" mindig fanyar ízű emlegeté­se... (_ ,) A BRATISLAVAI MOZIK MŰSORA 1 Hviezda: Beszterce ostroma (magyar) 16, 18.15, 20.30, Hviezda — szabad­téri mozi: Beszterce ostroma 20, Skw van: Vőlegényt Anna Zacchenak (olasz)' 16, 18.15, 20.30, Praha: Huszárok (francia) 10, 14, 16, 18.15, 20.30, Met­ropol: Beszterce ostroma 15.30, 17.45. 20, Dukla: Az elveszett nyom (cseh) 18, 20.30, Lux: Ifjú szerelem (svéd) 18, 20.30, Liga: Bel Ami (osztrák) 16, 18.15, 20.30. Obzor: Nem kell félni a vadállatoktól (német) 17.30, '20, Mla­dých: Jánošik (szlovák) 16, Stalingrad: Gázolás (magyar) 18.15, 20.30, Máj: Vízkereszt vagy amit akartok (szovjet) 18, 20.30, Zora: Szarvak (szlovák) 17.30, 20. A BRATISLAVA! SZÍNHÁZAK MŰSORA Nemzeti Színház: Keszkenő (19), Hviezdoslav Színház: Nincs előadás, Üj Színpad: Személyes eset (19). A KASSAI MOZIK MŰSORA Slovan: Bel Ami, Üsmev: Megették a •boltot, Tatra: Veszélyes vadászat, Par­tizán: Heidi. IDŐJÁRÁS' Nagyobbára derűs idő, a nappali hő­mérséklet nagyobb ingadozás nélkül. Északnyugati irányú gyenge szél. „OJ SZÔ" kiadja Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkasrtí a szerkesztőbizottság. FelelOs: Oenes Ferenc főszerkesztő. Szerkesztőség Breöslavt Gorkého u 10 e <„ IR M hivatal: Bratislava, Gorkého 8, telefoni 337-28, Eióttoetósi <ilj havonta Kis 8.-, Terjeszti a Posta HMapssolgálata. Megrendelt.** minden postahivatalnál és kézbe sitinél Nyomfe- Pn^' Szlo^L JŽZĽ A-67729 „ Pártja Központi Bizottságának kiadóvállalata, Bratislava. • ^ Szlwá a« Kommunista