Uj Szó, 1955. december (8. évfolyam, 288-314.szám)

1955-12-06 / 292. szám, kedd

fii SZ0 1955. december 6. Moszkva—Egyiptom 2:0 (2:0) Moszkva város csapata Kairóban' 30 000 néző előtt Egyiptom válogatott labdarúgó-együttesével mérkőzött és kitűnő játékkal biztosan legyőzte el­lenfelét. A két gólt még szünet előtt Szimonján szerezte. A második félidő­ben az önfeláldozóan játszó otthoniak jól védekeztek s így már több gól ner." esett. Iskra Trenčín Merina— Slovan Bratislt va 3:3 (3:2) Trenčínben 3500 néző előtt Darál­ságos labdarúgó-mérkőzést játszott a két csapat, mely döntetlenül végző­dött. Mérkőzés előtt az otthoniak vi­rágcsokrokkal kedveskedtek a bajnok­csapat tagjainak, majd megindult a küzdelem, melynek első félideje után a Slovan 3:2 arányban vezetett. Az el­ső gólt a 3. percben Hlavatý érte e'., de már két perccel később Zálesky kiegyenlített, újabb két perc múlva pedig Polák telitalálatával már 2-l-re vezetett a Merina. Ám a 18. percben Mihálik hazaadásából öngólt vétett, a 41 percben aztán Fakó 3:2-re állí­totta az első félidő eredményét. Szü­net után a 30. percben Hlavatý voit az egyenlítő gól szerzője s a hátra­levő időben már csak mezőnyjáték folyt, mely nem hozott újabb gólt. A bajnokcsapatból csak Benedikovics Mányzott, egyébként teljes együtte­sével lépett pályára, Moravčíkka! együtt. Az otthoniaknál főleg a csa­társor játszott jól. Bécsben játszanak a Slovan Bratislava kosárlabdázói A Slovan Bratislava női és férfi ko­sárlabdázói 1956 január végén vagy február elején több mérkőzést játsza­nak az osztrák fővárosban. A férfiak és nők valószínűleg háromszor állnak rajthoz. Az utóbbiak egyik ellenfe'e Bécs válogatott női kosárlabda-együt­tese lesz. Csehszlovákiai portyára készül a Floridsdorfer AC Bécs egyik legrégibb labdarúgó-csa­pata, a Florisdorfer AC, mely jelen­leg az osztrák B-liga tagja, a tél fo­lyamán csehszlovákiai portyára indul, melynek állomásai Brno, Pardubice, Karlovy Vary és még néhány más város lesz. Az osztrák csapat ma is tekintélyes játékerőt képvisel és 1955­ban valószínűleg visszakerül a legjob­bak mezőnyébe. SPORT HÍRADÓ • Iharos, Tábori és Rózsavölgyi Ausztráliába utazik. Különböző ellen­tétes hírek után most a magyar szö­vetség is igazolja, hogy a három kivá­ló futó Csanádi MOB-titkár és Iglói edző kíséretében Ausztráliába utazik. A magyar futók december 14—24 kö­zött előreláthatólag négy versenyen vesznek részt. • Heimann Steiner amerikai sakkozó 50 éves korában meghalt. Steiner 1949-ben és 1951-ben az USA bajnoka volt. • Az 1955. évi csillaghajós világbaj­nokságot a kubai Havannában rendez­ték meg. Az öt futamból hármat az idősebb Cerdenas nyert, egyet a fia (J. Cardenas), az utolsó pedig Strau­lino, a helsinki olimpiai bajnok és több­szörös világbajnok. Világbajnok: Car­los de Cardenas (Kuba) 170 pont, 2. Jorge de Cardenas (Kuba) 166 pont. Straulino — nagy meglepetésre — csak 13. lett. • Juskenasz, aki a Szovjetunió ököl­vívó-bajnokságában a nehézsúlyú-baj­nokot Socikaszt kiütötte, — 22 éves és súlya 108 kg. Jellemző a szovjet versenyzők erőviszonyaira, hogy Jus­kenasz az előmérkőzések során majd­nem kikapott Romanovtól. Kilencedszer Prága Nagydíjáért Európa legjobb női kosárlabdázóinak vetélkedése (P. M.) — Nincs kosárlabda-torna Európában, amely oly gazdag történettel dicse kedhetnék, mint a Prágai Nagydíjért folyó női verseny. A mostani küzdelmek érde­kességét fokozza az a tény, hogy a jövő évi június 2— 10-ig megrendezésre kerülő 5. Európa-bajnokságok előtt a részvevő csapatoknak ez az utolsó seregszemléje és erőpróbája. — AJ. Fučík Kultúra és Pihenés Parkjának hatalmas termét színültig m egtöltötte az érdeklődő kö­zönség, amely az egyes csapatok küzdelmeit mindvégig feszült figyelemmel kísérte. — Krumphanzl, az ÁTSB ko­sárlabda-szakosztálya elnöké nek ünnepélyes megnyitó be­széde után három mérkőzés került eldöntésre. Szovjetunió utánpótlás—Varsó 71:77 (29:35). Mindjárt az elsó találkozó eredménye nagy meglepetést hozott. A lengyel nők a tavaly legjobban sze­repelt Olesiewiecz és Woluoh nélkül játszottak, de így is igen jó teljesít­ményt nyújtottak. Az együttes erőssé­ge a jó összjáték és főleg a dobó­készség. Ez utóbbi tekintetben Dob­druska és Beyer lényegesen hozzájá­rultak a lengyel nők nem várt győ­zelméhez, amennyiben a büntetődobá­sokat csaknem kivétel nélkül a kosár­ba juttatták. — A szovjet fiatalok jól kezdtek, később azonban meglepte őket a lengyelek hatalmas irama, s hátrányukat már mindén igyekezetük ellenére sem tudták 'leküzdeni. Kosár­dobók: Beyer 28, Kapalczynska 14, Dobdruska 13, Chlodzinska 12, illető­leg Kosztikova 22, Gnyetova, Arcisev­szkája és Vjark 10—10. A mérkőzést Ternkov (Bulgária) és Pošváŕ (Cseh­szlovákia) vezette. Prága—Budapest 94:29 (49:11). Igen rövid ideig tartott a magyar nők vezetése. Az első percben szabad do­básuk volt, amelyből megszerezték az első kosarat, — ezután azonban a prágai csapat szemmelláfchatóan köny­nyedén vette át a kezdeményezést, s ki sem engedte többé a kezéből. A magyar nők fizikum tekintetében nem bírják el az összehasonlítást a prá­gaiakkal, s emellett még sokkal ala­csonyabbak is, mint a csehszlovák ko­sárlabdázónók. Prága fölénye az első percek után annyira hangsúlyozott, hogy senki sem kételkedhetik a biz­tos győzelemben, annak ellenére, hogy a prágai csapat D. Hubálková nélkül játszott. A Blahoutová, Š. Hubálková, Mázlová, Štépánová és Ezrová össze­állítású ötösfogat gyors és ötletes tá­madásokkal állandóan fokozta előnyét, megzavarta a magyar csapatot, úgy­hogy a budapesti nők nem voltak ké­pesek megfelelő ellenállást kifejteni. Kosárdobók: Blahoutová és Ezrová 13—13, Koukalová és Štépánová 12— 12, Moutelíková 9, Škutinová, Mázlová és Dubská 8—8, illetőleg Blahóné 8, Mogyoróssi és Kocsor 4—4. A mérkő­zést Raman (Szovjetunió) és Ejme (Lengyelország) vezette. Moszkva—Szófia 72:57 (33:30). A találkozó egyik legfontosabb mérkő­zése a moszkvaiak aránylag könnyű győzelmével végződött. A szovjet nók mindvégig kitűnően játszottak, £ kü­lönösen az utolsó percekben, amikor fölényük teljes volt. Moszkva csapata személyi védelemre rendezkedett be, a bolgárok pedig zónavédelmet alkal­maztak. Az első félidőben még csak három kosárral vezetett a moszkvai csapat, azután azonban ehönyét állan­dóan -fokozva, megérdemelten győzött. Ez a találkozó volt egyébként az est legszínvonalasabb mérkőzése. Kosár­dobók: Maximova 14, Alekszejeva 12, Mojszejeva 9, Maximilianova és Kuz­nyecova 8—8, Jarosevszkája 6, illető­leg Voinova 15, Pentcheva 13, Kuzova 12, Goszpodinova 10. — Blanchard (Franciaország) és Lehotszky (Magyar­ország) kifogástalanul vezették a mér­kőzést. Egy ponttal vezet a Slávia Bratislava Nem járt sikerrel a Slovan és a Slávia Bratislava kassai rajtja az or­szágos kosárlabda-bajnokságban. Szom­baton a Sláváa szenvedett meglepe­tésszerű vereséget, vasárnap pedig a Slovan vesztett két értékes bajnoki pontot. A Spartak Košice 71:66 arány­ban győzött a Slávia felett, majd 77:65 arányban diadalmaskodott a Slovan ellen. A bratislavai Slávia en­nek ellenére még mindig 25: 25-ös félidő után visszaesett és a jobb Spartak megérdemelten ju­tott a két ponthoz, s ezzel a tabella hatodik helyére.. A Spartak legjobbjai Krenický, Vraniak, Smolen és Buberník voltak, míg a Sláviánál D. Lukášik, B. Lukášák, Gajdár és Šimkovics, a Slo­vannál pedig Stanček, Teplý és Stauer tűntek ki. A tabella állása: 1. Slávia Bratislava 8 S 2 529:427 14 2. Oda 7 6 1 567:392 13 3. Spartak Sokolovo 7 6 1 465:404 13 4. Spartak Brno 7 5 2 447:360 12 S. Tatran Ostrava 7 S 2 430:388 12 6. Spartak Košice / 8 4 4 491:515 12 7. Slávia Praha ITVŠ 7 4 3 451:402 11 8. Slovan Bratislava 8 2 6 447:487 10 9. Slávia Brno 7 2 S 433:470 g 10. Tankista 7 1 6 349:447 8 11. DA K. Vary 6 2 4 289:452 8 12. Slavoj Vyškov 7 0 7 343:495 7 A jégkorong-bajnokságban az esélyesek győztek A két csoport éllovasai változatlanul veretlenek A IV. forduló találkozóit négy stadionban játszották le, s a lebonyolítás­ra került öt mérkőzésen mindenütt az esélyesebb csapatok győztek — ha a győzelemért erősen meg is kellett küzdeniök. Talán csak egyetlen esetben lehetne szó meglepő eredményről, a Baník Kladno esetében, amely együt­tes a Spartak Motorlet csapatát két góllal tudta legyőzni Prágában. — A verseny állásában lényeges változások nem történtek, változatlanul vezet a ČH Brno és a Baník Chomútov. Az egyes mérkőzésekről a következőket jelentik: Dynamo Pardubice—ČH Brno 3:8 ' Olejník 1—1. A mérkőzést Vyvíjal és (1:2, 1:4, 1:2). Több mint 8000 néző nézte végig az A csoport két vezető csapatának találkozóját. A bajnokcsa­pat már a második harmadban biztosí­totta magának a győzelmet, de a ha­zaiak mindhárom harmadban tudtak szépíteni egy-egy góllal. A győztesek­nél jól játszott az első támadósor, a válogatottaink, s közülük is kitűnt a jő erőnlétben levő Bartoň. Góllövők: Novotný, Bendák és Velimský, illető­leg Bartoň 4, VI. Bubník 2, Danda és Štépánek vezették. Slavoj Č. Budéjovice— Dynamo K. Vary 10:4 (6:0, 3:4, 1:0). A mérkőzés elején a hazaiak hatalmas lendületük­kel meglepték ellenfelüket, jól lőttek kapura, s hatgólos előnyt szereztek. A játék további folyamán a vendégek már lényegesen jobban játszottak, a második harmadot meg is nyerték, de a Slavoj óriási előnyét már nem tud­ták behozni. Góllövők: Hajšman 3, Fiala és Kautský 2—2, Honig, Span­Befejeződött a budapesti nemzetközi úszóverseny Marková és Skupilová új csehszlovák csúcsot állítottak fel A budapesti nemzetközi úszóverseny a 400 méteres gyorsúszás döntőjével folytatódott. Győztes e távon a ma­gyar Gyenge Valéria lett, második mögötte az ugyancsak magyar Székely. Marková, színeink képviselője az elő­kelő harmadik helyen végzett. A ver­seny utolsó napján aztán Marková a 200 méteres gyorsúszásban, versenyen kívül indulva, új csehszlovák ifjúsági csúcsot állított fel: ideje 2 perc 33,2. mp, ami 1,3 mp-cel jobb régi csúcsánál (2 perc, 34,5 mp). Az eredmények: 400 m női gyorsúszás: 1. Gyenge V. (Magyarország) 5 perc 10.4 mp. 2. Szé­kely R. (Magyarország) 5 perc 13.3 mp, 3. Marková (Csehszlovákia) 5 perc 22.3 mp, 4. Novák (Magyarország) 5 perc 23,4 mp, 5. Skupilová (Csehszlo­vákia) 5 perc 25.9 mp (új csehszlovák ifj. csúcs). 4x200 m férfi váltó: Budapest I. csa­pata 8 perc 52.8 mp, 2. Budapest III. 9 perc 16.6 mp, 3. Magyar utánpótlás 9 perc 21.3 mp. s 1500 m: Záborszky (Magyarország) 18 perc 32 mp, 2. Till (Magyarország) 18 perc 57.2 mp, 3. Gremlowski (Len­gyelország) 19 perc 01.2 mp. 4x100 m váltó női: 1. Budapest I. 4 perc 35 mp, 2. Budapesti vegyes csa­pat 4 perc 41.3 mp, 3. Budapest II. 4 perc 42.5 mp. 200 m férfi gyorsúszás (versenyen kívül): 1. Nyéki (Magyarország) 2 perc 07.7 mp, 2. Romani (Olaszország) 2 perc 08.7 mp, 3. Dömötör (Magyar, ország) 2 perc 12.7 mp, 4. Bačík (Cseh­szlovákia) 2 perc 18.8 mp. A verseny befejezése után vízilabda­mérkőzésre került sor. A Magyarország —Olaszország visszavágón ismét a magyar együttes győzött, ezúttal 8:2 (4:1) arányban. ninger és Mizera 1—1, illetőleg Sinágl, Hrabéta, Freiberg és Michl. Játékve­zetők: Metík és Fleischinger.. Spartak Brno ZJŠ—Tankista 2:5 (0:1, 0:2, 2:2). A Tankista már 4:0-ra vezetett, amikor Zelezníket kiállítot­ták s ekkor a Spartak két góllal szé­pített. Fakó utóbb belőtte a Tankista ötödik gólját is, s ezzel biztosította a győzelmet. Góllövők: Bezdék 2, illető­leg Netolička, Pejcha, Horský, T,urek és egy öngól. Spartak Motorlet— Baník Kladno 4:6 (2:1, 1:4, 1:1). Kladno színvonalas küz­delemben kellemesen lepte meg a 3000 nézőt. A Baník csapata kitűnő erőn­létének és jó küzdőszellemének kö­szönheti a győzelmet. Igen jó volt a kapuvédő Vojta, míg a Spartak gyen­gébben játszott a szokottnál. Góllö­vők: Pokorný 3, O. Mareš, illetőleg Volf, Sanda, Kopeoký, J. Hanzl, Fronék és Rys. ÜDA— Baník Chomútov 2:5, (0:0, 0:1, 2:4). A Baník Chomútov csapata megérdemelten győzte le ellenfelét, s ezzel továbbra is biztosította csoport­jában az első helyet, s egyben veret­lenségét. — Az első harmadban az erők kiegyenlítetteknek látszottak, a személyi védelem miatt a támadások nem tudtak megfelelően kibontakozni. Kősébb a Baník taktikai fölénye érvé­nyesült, s a háromgólos győzelem teljesen megérdemeltnek bizonyult. Góllövök: Cimerman 2, Mojžiš 2 és Kamiš 1, >— illetőleg Pleticha és Táf­lik. A mérkőzést Vújtéch és Klimeš vezették kb. 7000 néző jelenlétében. • Slavoj Nitra—Červená Hviezda Bra­tislava 0:3 (0:2). A Nyitrán lejátszott barátságos mérkőzésen a technikailag kiforrottabb s jobb összjátékot mutató vendégek fölényesen győztek. Góllö­vők: Kačáni, Cimra és Nedvídek. • A Cortina d'Ampezzo-i olimpiai sta­dionban december 9-én kerül sor az Olaszország—Franciaország jégkorong­mérkőzésre. Emil és Dana Zátopek Indiában Emil Zátopek érdemes sportmeste­rünk és felesége, Dana hosszabo in­diai tartózkodásra indulnak. Mindkét-' ten valószínűleg 1956. január végéig maradnak Indiában, ahol több város • ban előadásokat tartanak majd. Ezen kívül pedig tanácsokkal látják el a* indiai edzőket és személyesen is ve • zetik az indiai atléták gyakoriatozá­sát. Emil és Dana Zátopek az ott töl­tött idő folyamán természetesen foly­tatják előkészületeiket az olimp ara. Budapest Honvéd— Bp. Vasas 1:1 A magyar NB I. utolsóelőtti fordu­lója a következő eredményeket hozta. Bp. Honvéd—Bp. Vasas 1:1, Vörös Lo­bogó—Pécsi Dózsa 1:0, Bp. Dózsa — Szombathelyi Törekvés 4:2, Vasas Iz­zó—Vasas Csepel 1:0, Dorogi Bányász —Salgótarjáni Bányász 3:1, Diósgyőri Vasas—Légierő 2:1, Győri Vasas—Bp. Kinizsi 1:1. A tabellán első a Bp. Honvéd 43 ponttal, második a Bp. Vö­rös Lobogó 41 ponttal, harmadik a Bp Vasas 35 ponttal, negyedik a Bp Ki­nizsi 34 ponttal. Austria—Sportklub 6:2 Az osztrák államliga ugyancsak a* utolsóelőtti fordulóhoz ért. Az ered­mények: Rapid—Grazer AK 5:1, Wa­cker—Stadlau 3:2, Austria Bécs— Sportklub 6:2, Vienna—Kapfenberg 5:1, Sturm Graz—Austria Salzburg 4:4. A tabellán a bécsi VVacker ve/et 20 ponttal, második ugyancsak 20 ponttal, de roszabb. gólaránnyal a Ra­pid, harmadik 18 ponttal a Vienna és negyedik sz'ntén 18 ponttal a bécsi Austria. Kedd december 6. A BRATISLAVAI MOZIK MŰSORA HVIEZDA: Angyal a hegyekben (cseh) 16, 18.15, 20.30 SLOVAN: Az emirátus bukása (szovjet) 15.30, 17.45, 20 POHRANIČNÍK: Vidám csillagok (szov­jet) 16, 18.15, 20.30 PRAHA: Az emirátus bukása (szovjet) 16, 18.15, 20.30 METROPOL: Rio Escondido (mexikói) 16, 18.15, 20.30 DUKLA: Lela (szovjet) 18, 20.15 LUX: Tigrisszelídítő (szovjet) 18, 20 PALACE: Ismerkedés (szovjet) 18.30, 20.30 LIGA: Parti őrjárat (szovjet) 18, 20 OBZOR: Bécsi komédiás (osztrák) 18, 20 SZTÁLINGRÁD: 2X2 néha öt (magyar) 18, 20 MÁJ: A harag napja (magyar) 18 30, 20.30 A BRATISLAVAI SZÍNHÁZAK MŰSORA NEMZETI SZÍNHÁZ: Hattyúk tava 19 HVIEZDOSLAV SZÍNHÁZ: Szárnyak 19 ÜJ SZÍNPAD: Giuditta 19 ZENEI SZÍNHÁZ: Bécsi vér 19.30 A KASSAI MOZIK MŰSORA SLOVAN: Az emirátus bukása ÜSMEV: Tigrisszelídítő TATRA: Elintézendő ügy A NYITRAI MOZIK MŰSORA TATRA: Angyal a hegyekben MOSZKVA: 2X2 néha öt A KASSAI ÁLLAMI SZÍNHÁZ MŰSORA Aratási kaland 19, holnap Sárka IDÖJÄRÄS Éjszaka fagy, reggel helyenként köd, a nap folyamán változó felhőzet. A nappali hőmérséklet Szlovákia délnyu­gati részén 1—3 fok, másutt a fagy­pont körül. Gyengülő északnyugati szél. „OJ SZÔ". kiadja Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága Szerkeszti a szerkesztőbizottság. Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő. Szerkesztőség: Bratislava, Jesenského 8—10, telefon f 347-16. 352-10. Kiadóhivatal: Bratislava. Gorkého 8, telefon: 337-28. Előfizetési díj havonta Kčs 6.60 Terjeszti a Posta Hírlap szolgálata. Megrendelhető minden postahlvatal­A-60444 ^ nál és kézbesítőnél. Nyomás: Pravda. Szlovákia Kommunista Pártja Központi Bizottsáaának kiadóvállalata. Bratislava.