Uj Szó, 1954. november (7. évfolyam, 265-290.szám)

1954-11-02 / 265. szám, kedd

a ni %m 1954. november 2. Antonín Zápotocký köztársas ági elnök a letnai stadionban A Leningrádé Zenit 2:0-ra legyőzte a Spartak Sokolovót A Leningrádi Zenit csehszlovákiai útján második mérkőzését Prágában a letnai stadionban tartotta a Spartak Sokolovo csapatával. A majdnem 30.000 néző lelkes üdvözléssel fogadta Antonín Zápotocký köztársasági elnököt, aki N. P. Firjubinnal, a Szovjetunió csehszlovákiai nagykövetével és más vendégekkel nézte végig a mérkőzést a dísz­páholyból. A szovjet labdarúgók igazolták jó hírüket. Gyors és kitartó játékosok, ötletesen cserélgetik helyeiket és pon­tos összjátékkal közelítik meg ellen­felük kapuját. A védelem biztosan szerelt és mindig idejében lépett köz­be. A Spartak csak az első félidőben játszott jól. Akkor heves támadásokat intézett a szovjet csapat kapuja ellen, azonban a Zenit védői jól tömörültek. A vendégek közül kitűnő volt Ivanov kepus, továbbá . Gartwig, Szeverov, Vojnov, és a három belső csatár. A Spartakban Senecký játszott jól, amíg meg nem sérült, továbbá jók voltak Menc'ik, Procházka és Hejsky, a csa­tárok közül a játék kezdetén a Starý — Jareš jobbszárny. A csapatok felállítása: Leningrádi Zenit: L. Ivanov — Gartwig, Szamarin, Szeverov, — Vojnov, Krajec, — Vo­lodin, Dobrikov, Jegorov, Katrovszkij, A. Ivanov. A második félidőben Sze­verovot Zabelin váltotta fel és az utolsó negyedórában Volodin. Spartak Sokolovo: Houška — Senecký, Pro­cházka, Zuzánek — Hejský, Menclik — Jareš, Starý, Svoboda, Preis, Kaura. A játék 20. percében Senecký helyébe Koubek állt, aki középhátvédet ját­szott, míg jobbhátvéd. Menclik lett és ennek helyét Procházka foglalta el. A második félidő 16. percében Svoboda helyére Tamáš lépett. A mérkőzés a vendégek támadásá­val kezdődött és>, Houška többször is jói hárított. Ezután a Spartak vette ár. a kezdeményezést és a 13. percben Starý lövése csak kevéssel kerülte el a Zenit kapuját. A következő percben Starý büntetőrúgását Ivanov kapus csak gyengén üti vissza a mezőnybe és Svoboda a kapufának vágja a lab­dát. A 19. percben Preis lövése is­mét a kapufáról pattan vissza. Ke­véssel ezután Jareš az üres kapura ló, azonban Severov az utolsó pillanat­ban ment.- A 28. percben Katrovszkij Houška hibája folytán megszerzi a vezetést. Spartak ezután egy ideig még támad, aztán a vendégek kerül­nek fölénybe és a 39. percben Dobri­kov 2:0-ra növeli a Zenit előnyét. A második félidőben a leningrádiak eleinte sokkal célszerűbben játszottak, később azonban a Spartak is néhány jó gólszerzési alkalmat dolgozott ki, de a Zenit jól működő védőin nem tu­dott áttörni. A magyar Harangozó ki­tűnően vezette a játékot. Partbírák Belov (Szovjetunió) és Karas (Cseh­szlovákia) voltak. A Köztársasági Bajnokság vasárnapi fordulója után jobb gőlarányávai ismét a Spartak Sokolovo vezet A köztársasági, labdarúgóbajnok­ság huszadik fordulója ismét nem volt teljes. A forduló már szerdán kezdődött a vršovicei mérkőzés­sel, ahol a Spartak Praha Sztálin­grád meglepetésszerűen 2:l-re le­győzte a köztársasági bajnokság­ban vezető Spartak Sokolovot. Szombaton három mérkőzés volt. Az eperjesi Tatran biztosan ver­te a prágai Dinamót, úgyhogy most már három ponttal a Tankista előtt áll, ami már elég bennmaradásá­hoz a bajnokságban. A Tankista vereséget szenvedett az ÚDA-tól is, ezért kilátása a bajnokságban való bennmaradásra erősen romlott. Kladnóban az ottani Baník legyőz­te Zsolnát és vasárnap Ostraván a Vörös Csillag heves harc után 0:2 arányú vereséget szenvedett. A tábla élén a helyzet továbbra is tisztázatlan, mert az élen álló mindhárom csapatnak egyformán 25 pontja van. A lejátszott mérkő­zések száma szerint legkedvezőbb a Spartak Sokolovo helyzete, azon­ban hátra van még ostravai mér­kőzése és Bratislavában a Slovan­nal tartandó mérkőzése. A Baník Ostravára az úDA-val szemben nehéz próba vár Prágában, a Vörös Csillag pedig otthon a kladnói Ba­níkkal, Prágában pedig a Dinamó­val játszik még. A köztársasági bajnokságban való bennmaradásért továbbra is erősen kell harcolnia a Krídla vlasti, a Spartak Sztálin­grád és a Tankista csapatainak. A Krídla Vlasti— Slovan Bratislava ÚNV elhalasztott mérkőzését no­vember 3-án Olomoucban tartják meg. ÚDA— TANKISTA 2:1 (2:1). A Csehszlovák Hadsereg Stadionban, 500C néző előtt, csekély gólkülönb­séggel győzött a több tapasztalat­tal rendelkező és határozottabban játszó ÚDA csapata. A Tankista a második félidőben ugyan többet támadott, azonban az ellenfél ka­puja előtt nem tudott gólt elérni. A győztes csapatban jó volt Pavliš kapus, a hátvédek közül legjobb volt Novák, a fedezetek átlagszín­vonalon játszottak, a csatársorban olykor jó volt Hlaváček és Pŕá­da. A Tankista csapatában már új játékosok is szerepeltek, így Ko­fenda hátvéd és Pergl csatár. A Tankista legjobbjai Dankó. Anti, Pazdera és Kadraba voltak. A ve­zetést a 17. percben a Tankista szerezte meg Anti büntetőrúgásából. A 27. percben azonban Hemele egyenlített, majd Hlaváček lőtte a győzelmet jelentő gólt. Játékve­zető Vlček volt. A csapatok össze­állítása: ÚDA: Pavliš — Ječný, No­vák, Šafránek — Trnka, Urban, — Hlaváček, Hemele, Borovička, Pŕá­da, Dobay, Tankista: Dankó — Ošťádal, Matéjíček, Konfent, — Kováč, Antl, — Paadera, Pergl. Šonka, Kadraba, Sedláček. BANÍK OSTRAVA—VÖRÖS CSILLAG 2:0 (2:0). Ostraván szép színvonalon folyt le a 12.000 néző teljes megelégedésére ez a mérkő­zés. Mindkét csapat gyorsan, ke­ményen, helyes kombinálással és érett technikával játszott. Mindkét kapu előtt többször drámai jelene­tek alakultak ki. Az első 25 perc­ben a vendégek voltak fölényben. Azonban a 28. perctől kezdve, ami­kor Šimonek támadása után sa­rokrúgástól Hlavatý kapujába ke­rült a labda, az otthoniak fokoz­ták iramukat és már a 31. percben Siuda révén megszerezték a má­sodik gólt. A játék további során mindkét csapat kitartóan támadott, azonban ennek eredménye összesen négy kapufa volt. A Vörös Csillag javíthatott volna az eredményen Venglár büntetőrúgásával, azonban Benedikt az éles lövést kiütötte. Az otthoniak legjobbjai, Benedikt, Reček, Michna, Ondračka, Kŕižák és Crlik voltak, a vendégek közül, Hlavatý, Hložek. Laskov és Kačá­ni. Játékvezető Jungr. Felállítás: Baník Ostravai Benedikt — Reček, Michna, Sousedik — Ondračka, Šajer, — Siuda, Crlik, Kŕižák, Mí­ček, šimonek, Vörös Csillag: F. Hlavatý, — Venglár, Gögh, Hlo­žek, — Cimra, Kadlec, — Pavlo­vié, Kačáni, Laskov, Košnár, V. Hlavatý (Újváry). BANÍK KLADNO—ISKRA ŽI­LINA 3:1 (2:1). A Kladnón meg­tartott mérkőzésen, amelyet gyen­gén vezetett az ostravai Kozok, a második félidő 13. percéig 5000 né­ző előtt egyenrangú küzdelem folyt. Azonban a harmadik kapott gól után a zsolnaiak már nem bír­ták az iramot és az otthoniak győ­zelme már kétségtelenné vált. Az első gólt Kuchler lőtte a 20. perc­ben. Egy perccel később Kokštein lövését Rufus kapus sarokra men­tette és erre Majer Kladnó fölényét 2:C_ra emelte. A 28. percben bün­tetőrúgásból Ganzner javított az eredményen. A játék 58. percében lőtte Kuchler csapatának harma­dik gólját. Felállítás: Kladnó: Plá­tek — Fábera, Linhart, Leitner — Košár, Brynda, Kokštein, Peták, Majer, Kuchler, Bragagnola (Sr­šeň). Legjobbak közülük Plátek, Linhart, Peták, Majer és Kuchler voltak. Zsolna: Rufus — Šmárik Kopčan, Jankovič, — Krásnohorský, Urbanič, — Drexler, Timkanič, Šubrt, Ganzner, Zachar, (Filo). Legjobbak, Rufus, Krásnohorský és Ganzner voltak. TATRAN PREŠOV— DINAMO PRAHA 3:0 (1:0). Az első félidőben az otthoniak irányították inkább a játékot: A 34. percben Čiták II. büntetőrúgásával megszerezték a vezetést. Szünet után kezdetben a vendégek támadtak többet, azon­ban a 65. percben Petroš lőtte a Tatran második gólját és a 78. percben Eliášek állította be a vég­eredményt. A győztes csapatból kitűntek: Zibrini, Tibenský, Karel 11. Valášek, Čiták II. és šimánský. A Dinamóban jól játszottak Ko­courek, Trubač és Urban. Felállí­tás: Tatran Prešov: Tibenský — Zibrini, Karel II, Tesár, — Valá­šek, Szenesi — Karel I, Petroš, Či­ták I., (Eliášek), čiták II, šimán­ský, Dinamó Praha: Kabíček — Kocourek, Ipser, šťádler, Fišer, Trubač, — Urban, Hubálek, Bican (Hlaváček,) Andrejkovič, Čapek, Játékvezető: Mackó- 4000 néző. A Köztársasági Bajnoskág állása: 1. Spartak Sokolovo 2. Baník Ostrava 3. Červená Hviezda 4. Slovan Bratislava 5. ŰDA Praha 6. Baník Kladno 7. Iskra Žilina 8. Dynamo Praha 9. Tatran Prešov 10. Tankista Praha 11; Spartak Stalingrad 12. Krídla vlasti 1S 11 3 M 10 5 20 11 3 19 9 5 8 6 6 8 7 4 8 1 8 1 4 6 5 3 4 4 4 39 4 42 6 31 5 29 5 31 6 33 9 22 10 31 11 24 10 26 11 32 10 17 18 25 24 25 :18 25 :21 23 :22 22 :30 20 :33 18 :55 18 :38 17 :32 14 :43 13 :23 12 Asztaliteniszezőink bécsi sikere A bécsi Vásárpalota csarnokában vasárnap is folytatódtak az asztali­teniszbajnoksági küzdelmek. Ver­senyzőink igen szép eredményeket értek el. A férfi egyesben három csehszlovák játékos- küzdötte fel magát a középdöntőbe. A negyed­döntőben Andreadis sportmeste­rünk legyőzte a nyugatnémet Freun­dorfert 3:1 arányban, Vihnanov­ský nagyon jó játékkal győzött a jugoszláv Harangozó felett 3:2 arányban (21:18, 23:25, 19:21, 21:18, 23:21). Tereba kikapott Dolinártól (jugoszláv) 0:3 arányban (18:21, 20:22, 19:21). és Štipek győzött a svéd Flisberg ellen 3:0-ra. (21:15, 21:18, 21:19). A középdöntőben Andreadis Vihnanovskyt 3:1 arány­ban győzte le (21:17, 18:21, 21:16) és Dolinár (jugoszláv) Štipek felett diadalmaskodott szintén 3:1 arány­ban (21:16, 21:17, 10:21, 21:10). A döntőben találkozik Andreadis sportmesterünk a jugoszláv Doli­nárral. A női egyesben Krejčová legyőzte a svéd Horssont 3:0-ra és a középdöntőbe jutásért folyó küz­delemben szép játék után legyőzte az osztrák Mertl-t 3:1-re. (15:21, 21:16, 21:18, 21:14) A későbbi küz­delmek során azonban Krejčová ve­reséget szenvedett a magyar Kere­kesnétől, aki szivacsütővel játszva, 0:3-ra verte versenyzőnőinket. (16:21, 18:21, 19:21) Második ver­senyzőnőnk, Gráfková, érdekes küz­delem után vereséget szenvedett a nyugatnémet Laubertől. Eredmény 2:3 volt. A negyeddöntőben Kere­kesné az angol D. Rowet győzte le 3:2-re. R. Rowe (angol) az osztrák Pritzit győzte le 3:0 arányban. A magyar Farkas győzött Lauber fe­lett 3:0-ra. A középdöntőben R. Rowe legyőzte a magyar Farkast 3:2-re. (15:2L 21:14, 18:21, 21:18, 24:22). Berlinben is fölényesen győzött a Moszkvai Dinamó jégkorongegyüttese Szombaton este Berlinben, a Wer ner Seelenbinder-Halle fedett csar­nokában a Moszkvai Dinamó jég­korongozói 6:0 (1:0, 3:0, 2:0) arány­ban győztek a nyugat-németországi Krefelder Eislauf Verein csapata felett. A szovjet csapat teljes fö­lényben játszott és a német csapa­tot csak kapusának, Jansennak ki­tűnő játéka mentette meg a még súlýosabb vereségtől. A vezető gólt a 9. percben Kuzin ütötte, a máso­dik harmadban Kucsovszkij 2 és Bobrov egy gólt ütött, az utolsó har­madban pedig Kuzin és Bobrov 6:0­j ra állították be a végeredményt. A ! mérkőzést végignézték Wilhelm [ Pieck, a Német Demokratikus Köz­! társaság elnöke, a kormány tagjai ; és más díszvendégek. Tegnap a ! Moszkvai Dinamó a Német Demo­kratikus Köztársaság és a kréfeldi | csapatból összeállított vegyes csa­i pattal játszott. Bécsben kikapott, Grácban döntetlenül játszott a Slovan ÜNV csapata Wiener Sportklub— Slovan Bra­tislava ÚNV 4:2 (3:2). A Slovan Bratislava ÚNV labdarúgói szom­baton Bécsben az osztrák liga má­sodik helyén álló Wiener Sport­klub csapatával játszott barátságos mérkőzést, - körülbelül 6.000 néző előtt. Mindkét részről magas szín­vonalon álló játék folyt, a vendé­gek csaknem az egész második félidő alatt lényeges fölényben voltak, azonban lövéseik pontatla­noknak bizonyultak, s ezért nem tudtak jobb eredményt elérni. Az első félidőben többször kezdemé­nyeztek az otthoniak és a 30. percben Szokollnak 18 méterről lőtt büntetőrúgásával megszerezték a vezető gólt. Pažický ezután ön­álló akcióval egyenlített ugyan, azonban már a 34. percben Szo­koll közelről megszerezte az ott­honiak második gólját. Kevéssel az első félidő vége előtt Tegelhof egyenlített. Egy perccel később azonban az otthoniak újból ma­gukhoz ragadták a vezetést Tupý révén. Helycsere után a Slovan csapata szép kombinációkkal gyak­ran ostromolta az ellenfél kapu­ját, azonban lövései nem sikerül­tek. Viszont az otthoniak az 56. percben Höfer útján megszerez­ték a negyedik gólt. A Slovan csa­patának felállítása: Rajmann — Beňa, Vičan, Urban (Morvay) — Árpáš, Benedikovíč, Gajdoš, Jaj­caj, Tegelhof, Panický, Čuigali. Közülük jók voltak Beňa, Vicán, Benedikovíč, Pažický és Tegelhof. A Wiener Sportklub ugyam négy játékosa nélkül játszott, akik vá­logatott csapatokban szerepeljek aznap, azonban erősítést kapott az Admirától, Tupy és Hofer sze­mélyében. akik Bardounnal, Ko­zikkal és Szokollal a csapat leg­jobbjai voltak. Játékvezető Pri­bil volt. Sturm Graz— Slovan Bratislava ÚNV 1:1 (1:0). Második mérkőzé­sé' 1. a Slovan ÚNV vasárnap ját­szotta Grázban, ahol ellenfele az osztrák B-liga vezető csapata volt. A vendégek ezen a mérkőzésen gyengébbek voltak, lassan játszot­tak. Az otthoniak technikai gyen­geségüket lelkes játékkal pótol­ták. A 25. percben az otthoniak Dulek lövésével megszerezték a vezetést és a Slovannak csak a mérkőzés végefélé sikerült Pažic­ký góljával egyenlíteni. A Slovan ugyanabban az összeállításban lát­szott, mint szombaton a W Tienjr Sportklubbal, csak a második fél­időben váltotta fel Benedikovičot Král és a csatárok kűzül Tegel­hofot Balá'ž. A hátvédek közül kiemelkedett Vičan, a fedezetek gyengébbek voltak, míg a csatár­sorban megfelelt Tegelhof, čurgali és Baláži. A- játékot 4.000 néző előtt Kanhausen vezette. Csehszlovák váltó-futóversenyek A prágai városi testnevelési és sportbizottság atlétikai osztálya a versenyidényt szombaton délután a strahovi Hadsereg-stadionban tartott nagy váltó-futóversenyekkel fejezte be. A versenyek eredménye: 4x100 m: 1. Slávia Praha (Najbrt, Prokos, Lam­bert, Horčíc) 43.7 mp, 2. Dinamó Pra­ha 44.1 mp. 4x400 m: 1. ODA (Pode­brad, Vrecnik, Líška, Dávid) 3:19.8 p, 2. Slávia Praha 3:24.6 p, 3x1000 m: 1. ÜDA (Čikel, Zvolenský, Ulsperger), 7:33.6 p, 2. Baník Karlovy-Vary 7:50.6 p. svédstaféta: 1. ÜDA (Brož, Dávid, Vrecnik, Trubl) 1:58.8 p, 2. Slávia Bratislava I. 2:01.5 p, olimpiai staféta: 1. ÜDA (Liška, Podébrad, Trubl, Jung­wirth) 3:32.4 p, 2. Baník Vítkovice 3:36 p, 3. Slávia Bratislava 1. 3:36.6 p, nők 4x100 m: 1. Baník Vítkovice 51.5 mp, 2. Slovan Üsti n. L. 52.3 mp, 3. Slávia Bratislava 52.4 mp, 4x200 m: 1. ÜDA (Königová, Líšková, Roskošná, Modrachová) 1:49.1 p, 2. Baník Vítkovice 1:50 p, 3x800 m: 1. Slávia Praha (Franková, Mareková, Hlediková) 7:27.2 p, 2. Slovan Ústi n. L. 7:28.8 p, a keretversenyek ered- \ ménye: súlylökés: Práhal (ÜDA) 15.69 m, diszkosz: Valent (ÜDA) 50.15 m magasugrás: Kováŕ (ÜDA) 195 cm, rúdugrás: Krejcar (ÜDA) 400 cm. Külföldi hírek A Magyar NB meglepetése: kikapott a Budapesti Vörös Lobogó A Magyar NB .hétvégi fordulója a következő eredményeket hozta: Salgó­tarján-Bp. Vörös Lobogó 1:0, Bpti Hon ­véd—Szegedi Haladás 7:2, Kinizsi-Va­sas Diósgyőr 2:0, Szombathelyi Loko­motív—Csepeli Vasas 0:0, Bp. Dózsa— Sztálin Vasmű Építők 2:0, Vasas Izzó —Győri Vasas 3:3, Bp. Vasas—Dorogi Bányász 2:1. A tabellán jelenleg 27 ponttal vezet a Budapesti Vörös Lobogó, második a Budapesti Kinizsi 25 ponttal, har­madik a Budapesti Honvéd 23 ponttal. B. Nilsson beállította Európa-csúcsát B. Nilsson, a kivételes képességű svéd atléta egy Stockholmban meg­tartott atlétikai viadalon 210 cm-rel győzött a magasugrásban s ezzel be­állította Európa-csúcsát. Nilsson egyébként verseny közben lábsérülést szenvedett és vasárnap mankóra tá­maszkodva nézte végig a svéd-osztrák válogatott labdarúgó-mérkőzését. B. Nilsson ebben az évben már nem áll rajthoz. Kerületi labdarúgó-bajnokság Bratislavai ÜNV: Spartak Ko­vosmalt—Spartak Kablo 4:1, Slá via Bratislava—Slavoj Stavokom­binát 5:1, Iskra Matador— Iskra Dimitrov 2:2. Nyitrai kerület: Érsekújvári Di­namó— Iskra Bošanv 4:1 (2:1), Su­rányi Slavoj—Érsekújvári Spartak 1:0 (0:0), Vágsellyei Dinamó—Lévai Tatran 2'0 (2:0), Slavoj Prievidza —Iskra Partizánské 2:2 (1:0), Ko­máromi Spartak—Nyitrai Slavoj 3:2 (2:1). Besztercebányai kerület: Baník Kremnica— Füieki Spartak 2:1 (1:0), Spartak D Hámre—Slovan B. Bystrica 0:3 (kont)., • Tatran Harmanec —Rimaszombati Tatran 3:0 (kont). Kassai kerület: Rozsnyói Bá­nyász—Kassai Lokomotíva .,A" 13:0 (5:0), Spartak Krompachy— Kassai Lokomotíva „B' 1:0 (0:0). Slavoj Trebišov—Slavoj Kežma­rok 2:0 (1:0), Iskra Kéžmarok — Iskra Tatrasvit 0:1 (0:0), Slovan Moldava— Lokomotíva Spisš N. Ves 2:0 (1:0). ŰJ SZÖ", kiadja Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős Lőrincz í\UIÍ> los/.eruesztö Szerkesztfisí'K tiiiin.-i;»a. Jescnskeho 8—10, teleton <41-16, 352-10 Kiadóhivatal: Bratislava, Gorkého 8, telefon 337-28. Előfizetési dij havonta Kčs 6.60. Terjeszti a Posta Hírlap szolgálata Megrendelhető minden postahivatalnál és kézbesítőnél. Nyomás: Pravda. Szlovákia D-55275 Kommunista Pártja Központi Bizottságának kiadóvállalata, Bratislava.