Uj Szó, 1954. november (7. évfolyam, 265-290.szám)

1954-11-23 / 283. szám, kedd

8 UJSZ 0 1954. november ?S . Spartak Praha Sokolovo a köztársaság labdarúgó-bajnoka Vasárnap játszották le a köztársaság labdarúgó-bajnokságának utolsó fordulóját, amelynek eredménye az idei bajnoki tabella végső állását jelenti. Első helyre a Spartak Praha Sokolovo, második helyre a Bá­nik Ostrava, harmadikra a Vörös Csillag került, míg a Slovan Bra­tislava ötödik lett. Az egyes mérkőzésekről a következőket jelentik: Slovan Bratislava ÚNV—Spartak Praha Sokolovo 1:2 (0:2). Vasárnap a bratislavai stadionban a Spar­tak Praha Sokolovo elnyerte az 1954. évi labdarúgó bajnok cimét. Ezt a legutolsó fordulón vívta ki szívós harcával és célszerű játéká­val, amely különösen az első fél­időben domborodott ki. A csapat kitűnő erőnlétben volt, lelkileg is jól felkészült, jól bírta az erős ira­mot, nyugodtan, megfontoltan ját­szott, helyesen kombinált és fel­használt minden alkalmat góllövés­re. Az első félidőben kitűnő lab­daadogatásokkal több lövési alkal­mát dolgoztak ki és ezek közül kettőt góllá értékesítettek. A 13. percben Pešek áttört az otthoniak laza védelmén és hálóba juttatta a labdát. A 26. percben Crha sza­badra játszotta Rygrt, aki megsze­rezte csapatának a második gólt. Helycsere után az otthoniak nem követték el azokat a nagy hibáikat, mint az első félidőben, fokozták iramukat és védelembe szorították az ellenfél csapatát. A szélsők gyors lefutásokkal veszélyeztették a Spartak kapuját, azonban a csa­társor játékával valamennyi ked­vező alkalmat elszalasztott, csupán a 19. percben sikerült körülbelül 18 méterről Benedikovičnak pom­pás lövéssel a csapat egyetlen gól­ját megszerezni. A játék végén a vendégek sikeres védőjátékot foly­tattak és így megszerezték a győ­zelmet. Felállítás: Slovan Bratislava ÜNV: Raiman — Cirka (Beňa) Vičan, Steiner — Árpás, Jajcaj— Gajdoš, Pažický, Tegelhof, Benedi­kovič, Brehovský. Spartak Praha Sokolovo: Houška — Sirotek, Kou­bek, Zuzánek — Hejský, Procház­ka — Starý, Svoboda, Rygr, Crha, Pešek. A győztesek jól működő hátsó soraiban jól játszottak Kou­bek és Procházka, a csatárok kö­zül szépen kombinált különösen a baloldalon a Crha— Pešek szár­nya. Az otthoniak közül kevesen emelkedtek ki, csupán Benediko­vič, Gajdoš és Steiner érdemelnek dicséretet. A játékot 22-000 néző előtt Kozok vezette. * » • Tatran Prešov—Iskra Žilina 2:2 <1:1). Eperjesen fagyos, behavazott Wlajon folyt a mérkőzés, ami erő­sen befolyásolta a játék lefolyását és technikai szinvonalát. A játé­kosok csak nehezen tudták a lab­dát vezetni, úgyhogy nem sikerült célszerű akciókat kidolgozni. Az ott­honiak az első félidőben a mezőny­ben némi fölényben voltak és már az első negyedóra után Petroš gól­jával megszerezték a vezetést. A 23. percben Ganzner ugyan az ott­honiak védelmének hibájából egyenlített, Eliášek azonban Šiman­ský beadását gólra váltotta és így a vezetés ismét az eperjeseikhez ke­rült. Szünet után az otthoniak játéka javult és a vendégek többnyire védekezésre szorultak, A 70. perc­ben Žilinának mégis sikerült egyenlíteni, amikor 30 méterről in­tézett váratlan lövéssel, amelyet Tibenský, az eperjesiek kapusa maga ütött be a kapuba, megszerez­te a döntetlent jelentő gólt. * * * k Dynamo Praha—Vörös Csillag 4:1 (1:0), 12.000 néző. Az otthoniak jobban kezdtek és az első negyed­órában ők voltak a játéktér urai, de­csak négy sarokrúgást tudtak elér­ni. Később a csapatok egyenlő erő­vel játszottak, azonban a Vörös Csillag csatárai lövésben rosszak voltak. A 25. percen Stadler lapos lö­vése a vendégek hálójában kötött ki, akik ettől fogva már csak né­hány sarokrúgást tudtak elérni. Szünet után a Dynamo éles táma­dásaival lepte meg ellenfelét és először Kocourek körülbelül 20 mé­terről intézett lövéssel 2:0-ra, majd két perccel később Bican fejessel 3:0-ra növelte a Dynamo előnyét. Mikor erre a 23-ik percben bünte­tőrúgás után Stadler az Urbántól kapott labdát a vendégek hálójá­ba juttatta, már nem veit kétség, hogy ki győz. Košnár ugyan a 30. percben 4:l-re szépített, de ez az eredmény most már végig meg­maradt. A játékot Machon vezette. A játék utolsó perceiben a prá­gai csapatban Kríčka helyére šofr állt be. * * * Baník Kladno—ústredný dom ar­mády 3:0 (1:0). A kladnói pályán az utolsó forduló eme mérkőzését 3000 néző nézte végig. A mérkőzést Ko­relus vezette. A mérkőzés arány­lag gyenge színvonalon folyt és az ÚDA nem nyújtotta a tőle meg­szokott teljesítményt. Csupán ka­pusuknak, Dolejšínak jó játéka és az otthoni csapat csatárainak pon­tatlan lövései védték meg az ÚDA-t még súlyosabb vereségtől. A Baník Kladno csak az utolsó negyedórá­ban játszott jól, amikor szétszórta ellenfelének addig jól játszó hátsó sorait. A győztes csapatban jók voltak a védelemből Fadera, Ste­pán és Linhart, a csatárok közül Kokštein és Majer. Az ÚDA csa­patában jók voltaik a hátulsó so­rok. Gyönge csatársorukból arány­Suchá a lipcsei sakkverseny győztese Lipcsében pénteken befejeződött a női sakk-világbajnokságot meg­előző első nemzetközi övezeti sakk­verseny. Az utolsó fordulóban Iva­nová heves küzdelem után legyőzte Kertésznét, Aszenová Nüskent és Giuroiu Fagert. A Suchá—Eretová, Holujová—Enevoldsen, Lángos— Klinger és Höroldt—Larsen játsz­mák döntetlenül végződtek. A verseny győztese Suchá cseh­szlovák bajnoknő lett 9 ponttal a bolgár Ivanová előtt, akinek ugyan­annyi pontja van. azonban a Son­neborn—Berger rendszer értelmé­ben Suchá pontjai értékesebbek voltak Ivanová pontjainál. A har­madik és negyedik helyen Holujová lengyel versenyzőnő és Kertész ma­gyar bainoknő osztoztak, mindket­ten 81/2 ponttal. Ezek egymás kozt szűkebb versenyt tartanak két játszmával a harmadik helyért, amely egyúttal a továbbjutást is je­lenti a jelöltek tornájában. A győz­tes csoportban a sorrend a követ­kező volt: Höroldt (NDK) 8 pont, Aszenová (Bulgária) 71/2 pont, Ere­tová (Csehszlovákia) és Nüsken (NDK) 7—7 pont. Giuroiu (Romá­nia) 61/2, Lángos (Magyarország) 6, Enevoldsen (Dánia) 5, Larsen (Dánia) 31/2, Klinger (Norvégia) 3, Fager (Finnország) 21/2 pont. A csehszlovák himnusz hangjainál K. Opočenský, a verseny fő döntő­bírája átadta a győztes Ružena Su­chának W. Ulbricht, az NDK kor­mányelnökhelyettese tiszteletdíját és felolvasta W. Ulbrichtnak, a ver­seny győzteséhez intézett levelét. Tumpek űj világcsúcsa a 100 méteres férfi pillangóúszásban A székesfehérvári Építők meghí­vásos úszóversenyt rendeztek, mely. nek első száma a 100 méteres pil­langóúszás volt. Tumpek egyedül állt rajthoz. Nagyszerű iramban kezdett és az első 50 méteren 29,1 mp-et ért el. A táv második felében sem lankadt, jól bírta a hajrát is s végül új világcsúccsal ért célba. Eredménye 1:02,1 p. A régi világ­csúcs, amelyet ugyancsak Tumpek tartott, 1:02,3 p. volt. lag legjobb Hlaváček volt. Góllövők Kokštein, Bragagnola és Majer. • * *. Baník Ostrava—Krídla vlasti 2:0 (1:0). Az ostravai labdarúgópálya nehéz terepe a vasárnapi mérkőzé­sen nagy fizikai igényeket támasz­tott mindkét csapat játékosaival szemben. Az első félidőben az ott­honiak szokták meg gyorsabban a kedvezőtlen körülményeket és ezért sűrűbben támadtak. A 28. percben több eredménytelen lövés után Siuda megszerezte az otthoniak ve­zető gólját. Félidő után a Krídla vlastí hatalmas támadásba fogott, azonban a 7. percben a Baník gyors ellentámadása után Crlik megszerezte a Baník második gól­ját. Ezután a Krídla vlastí csapata kitűnő fizikai fölkészültséggel gyorsasággal, harckésžséggel át­vette a kezdeményezést és különö­sen balszárnya erős támadásokat indított. A repülők azonban fölé­nyüket mégsem tudták gólokban kifejezni, egyrészt mert lövéseik pontatlanok voltak, másrészt mert a Baník kapusa kitűnően hárított. Az otthoniak csak a játék vége fe­lé szedték össze magukat, de ekkor Sehroiff, a Krídla vlastí kapusa két veszélyes lövésüket kivédte. Az otthoniak közül Benedikt kapuson kívül kiemelkedett a hátvéd Hahn, a fedezetből Reček és a csatárok közül Krizák és Siuda. A Krídla vlastíban kitűnő volt Sehroiff ka­pus, hátvédjeik közül Hledik. * • • Tankista—Spartak Praha Stalin­grád 6:1 (5:1). A Spartak Praha Stalingrád nagyon gyenge volt és megérdemelte a vereséget. A Tan­kista sokkal határozottabb volt, fő­ként lövésben, de az egész játék alatt is agilisabb volt. A Spartak csapata csakis a játék elején volt jobb, később állandóan a Tankista volt fölényben. A Tankista játéko­sai közül jó volt Dankó kapus, Anti és Kadrava hátvédek, Kováč fedezet, a csatárok közül elsősor­ban Kanássy és időnként Pazdera Dolinskýväl. A Spartak csapatá­ban csak Hanáčeik kapus játéka volt kielégítő, a csatárok közül néhány jó pillanata volt Divišnek. A Tan­kista már a 15. percben 2:0-ra ve­zetett. A gólokat Pazdera, illetve Kanássy lőtték. Ezután Diviš 2:1­re javított, azonban Kanássy még két gólt, Dolinský pedig egyet lőtt, úgyhogy a félidő végén 5:l-re állt a játék a Tankista javára. A má­sodik félidőben Gajdoš megszerez­te a győztesek hatodik gólját. Ez­után Pazdera helyére Pergl állt be és közvetlenül a mérkőzés befejezése előtt a megsérült Hanáček helyére a Spartaknál Marzin állt be a ka­puba. A mérkőzés 1.500 néző előtt folyt. A Köztársasági Bajnokság vég­leges táblázata: 1. Spartak Sokolovo 22 13 4 5 45:21 30 2. Baník Ostrava 22 11 6 5 45:26 28 3. Červená hviezda 22 12 3 7 34:23 27 4. tJDA Praha 22 9 7 6 33:26 25 5. Slovan Bratislava 22 10 5 7 35:28 25 b. Baník Kladno 22 7 8 7 37:32 22 7. Dynamo Praha 22 9 3 10 36:57 21 8. Iskra Žilina 22 7 6 9 25:36 20 9. Tatran Preäov 22 8 2 12 26:43 18 10 Tankista Praha 22 5 7 10 32:33 17 11. Krídla vlasti 22 6 5 11 23:26 17 12. Spartak Stalingrad 22 6 4 13 34:54 14 A Nemzetközi Atlétikai Szövet­ség Európa-bizottsága ezúttal Ró­mában tartja üléséi és szokásos nemzetközi időpont-egyeztető érte­kezletét­A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 1955. június 14.—17-i párizsi kong­resszusán dönt az 1960. évi olimpiai játékok színhelye felől­A nyugatnémetek ellen készülő­dő angol válogatott labdarúgó-ke­ret az Aston Villa együttesével ját­szott edzőmérkőzést és 4:0 arányú vereséget szenvedett. Az odesszai atlétikai versenyen. A. Ivanov egyetemi hallgató 2:23,8 p-re javította a szovjet csúcsot az 1000 méteren. A régi csúcsot Pugacsevszkij tartotta 2:24,6-tal — 1948 óta. Szovjetunió—Csehszlovákia vívásban 10:6 Olomouoban, a Fučík-teremben pénteken tovább folyt a Szovjet­unió—Csehszlovákia közti vivóver­seny. Az első küzdelem rendkívül szívós volt. A szovjet válogatottak jobbak voltak a női tőrversenyben és a kar d versenyben. A csehszlovák vívók nagyon jók voltak a férfi tör­és a párbajtőr-versenyben, ahol hat győzelmet szereztek a szovjet vívók két győzelmével szemben. A szovjet csapat legjobbjai: Ponomarjeva, Rasztvorova, Filszkij és Kuznyecov voltak, a csehszlovk csapatból ki­emelkedtek Chmela és Cepák. A női tőrvívó-versenyben a szov­jet válogatott Ponomarjeva, Jurko­vát 4:3-ra és Rakovát 4:0-ra győzte le. A másik szovjet válogatott Raszt­vorova Rakovát 4:2-re és Jurkovát szintén 4:2-re verte meg. A férfi tőr­versenyben Chmela (Csehszlovákia) Midiért 5:3-ra és Uralovot 5:4-r« verte meg. Civrný, a másik cseh­szlovák versenyző Uralovot 5:3-re legyőzte, ellenben Midlertől 2:5 arányban vereséget szenvedett. Kardversenyben Filszkij (Szovjet­unió) Forgácsot 5:3-ra, Komáreket 5:2-re győzte le. Kuznyecov (Szov­jetunió) mindkét válogatottunkat Forgácsot és Komáreket egyenlő arányban 5:3-ra verte. A párbajtőr­vívásban a csehszlovák Jeremiáš 5:2-re győzött Udrasz felett, ellen­ben Szeicsukkal szemben meghosz­szabbított időben 4:5 arányban vesz­tett. Cepák, a másik csehszlovák válogatott Szeicsukot 5:2-re és Ud­raszt ugyancsak 5:2-re verte . Szovjet céllövők két világcsúcsa Caracasban tovább folyt a céllövő világbajnokság. Sorra kerültek az egyéni- és csapat-versenyek kis­öbű fegyverekkel fekvő és térdelő helyzetben 50 méter távolságra. A fekvő helyzetből leadott lövéseknél az első két helyet a svéd csapat foglalta el, amelynek öt tagja a 2000 lehetséges pontból 1988 pontot ért el. Norvégia ugyanúgy, mint a Szovjetunió, 1986 pontot ért el. A szovjet csapat ebben a versenyben Bogdanov, Pereberin, Kupko érde­mes sportmesterekből és Boriszov és Itkisz sportmesterekből állt. Minthogy a norvég válogatottban a legjobb és a leggyengébb között ki­sebb volt a különbség, a verseny­szabályzat értelmében nekik ítélték a második helyet és a szovjet válo­gatottaknak a harmadikat. Negye­dik helyen Finnország, utána az USA következik, amelyek egyen­ként 1980 pontot értek el. Az egyé­ni verseny győztese V. Boriszov (Szovjetunió), aki a 400 pontból 399 pontot ért el. Előzetes hírek szerint a térdelő helyzetből leadott lövéseknél első a Szovjetunió csa­pata lett, amelynek tagja, A. Bog­danov 396 találattal az egyéni ver­senyben győzött és egyúttal 2 pont­tal megjavította a finn Yloenen ed­digi világcsúcsát. A Szovjetunió csapatának együttes pontszáma — 1961 pont — az előzetes hírek sze­rint szintén világcsúcsot jelent. Terep-futóverseny Brüsszelben Vasárnap nagyszámú külföldi rész­vevővel Brüsszelben 11.100 m-es terep futó-versenyt tartottak. Győztese Pirié (Anglia) lett, 35:56 p alatt, má­sodik Kovács (Magyarország) 36:09 p alatt, harmadik Mihalics (Jugoszlávia) 36:29 p alatt, utánuk Ahlbon (Finnor­szág), Driwer (Anglia) stb. következ­tek. A magyar Szabó megsebesült és nem fejezte be a versenyt. A három­tagú csapatversenyben Finnország győ­zött 22 ponttal Anglia és Jugoszlávia előtt, amelyek mindketten 25 pontot értek el, negyedik Belgium 26 pont­tal. ötödik Magyarország 31 ponttal. Sporthíradó A lengyel ökölvívók az EB-ra való felkészülésük során négy nemzetközi válogatott mérkőzést vívnak a közel­jövőben. November végén Párizsban Franciaországgal, utána Antwerpenben Belgiummal. Majd Lengyelországban fognak vendégszerepelni az osztrák ökölvívók, a versenyre előreláthatóan november 28-án Stalinográdban kerül sor. December 5-én vagy 6-án Var­sóban pedig lengyel—finn válogatott mérkőzés lesz. Moszkvában, a Dinamó-stadion kö­zelében új uszodát építettek. A me­dence 50x20 méteres és egyszerre nyolcvanan versenyezhetnek benne. Az uszoda egyik melléképülete tágas tor­naterem. Az új uszoda lelátóin 2500 néző fér el. Szófiában megkezdték a Testnevelé­si Palota építését. Az új sportcsarnok­ban különböző sportlétesítmények kap­nak helyet. Épül benne egy fedett uszoda is. Tudományos munkához szükséges számos helyiség és könyv­tár is rendelkezésükre áll majd a sportolóknak. Az 1955. évi jégkorong-világbajnok­ságon a „Penticton V" klubcsapat kép­viseli Kanada színeit. Az együttes nagy gonddal készül fel a küzdelmekre, mert, mint vezetői mondjak: szeret­nék visszahódítani a Szovjetunió csa­patától a világbajnokságot. Ennek ér­dekében már jóval a VB előtt Európá­ba repülnek (február 11-én vagy 12­é:i indulnak) és több előkészítő mér­kőzést játszanak majd a kontinensen. A Wolwerhampton Wanderers ugyancsak alaposan készül a Bp. Hon­véd elleni mérkőzésre, amelyre de­cember 13-án kerül sor. A Worwer­hampton pályája esti mérkőzések ren­dezésére is alkalmas. Este rendezték a Moszkvai Spartak elleni mérkőzést is. Az osztrák labdarúgó-bajnokság va­sárnapi fordulója a következő ered­ményeket hozta: Vienna—Wacker 1:0, Rapid—Sportklub 2:1, Admira—GAK 2:1, Bregenz—Stadlau 1:1, FC Wien— Linzer ASK 3:1. A tabella élén jelen­leg a bécsi Vienna áll 15 ponttal, má­sodik a Rapid 14 ponttal, harmadik a Sportklub 13 ponttal és negyedik ugyancsak 13 ponttal, de rosszabb gól­aránnyal a bécsi Austria. A magyar Nemzeti Bajnokság ezút­tal csak egy meglepetést hozott: a Bp. Kinizsi Csepelen kikapott az ottani Va­sastól 1:0 arányban. A többi mérkő­zés eredménye: Honvéd—Bp. Vasas 6:3, Vasas Izzó—Dorogi Bányász 1:1, Lokomotív Szombathely—Vasas Győr 2:1, Vasas Diósgyőr—Vasas Sztalin­város (volt Sztálin Vasmú Építők) 4:2, Salgótarján—Szegedi Haladás 4:2. A Bp. Honvéd vezet 29 ponttal, második a Bp. Vörös Lobogó, harmadik pedig a Bp. Kinizsi. A Bp. Vörös Lobogó is játszik a magyar—skót mérkőzés után Angliá­ban. A Reuter hírszolgálati iroda sze­rint a magyar csapat ellenfele de­cember 15-én a londoni Chelsea lesz. Az angol lapok máris sokat foglalkoz­nak a magyar együttes vendégszerep­lésével. Ted Drake, a volt sokszoros angol válogatott, aki annak idején a londoni Arsenal félelmetes gőllövője volt és most a Chelsea szakvezetője, ekként nyilatkozott a Bp. Vörös Lo­bogó látogatásával kapcsolatosan: a a Chelsea most esélyekkel indul küz­delembe a magyarok ellen és biztos, hogy zsúfolt nézőtér előtt kerül majd sor a találkozóra. Cj bécsi hírek szerint Walter Nausch egyenesen az Osztrák Labda­rúgó Szövetség kívánságára mondott le szövetségi kapitányi tisztségéről. Hibájául rójátk fel, hogy túl sokat tartózkodik az íróasztal emllett s nem tart megfelelő kapcsolatot a sport­egyesületekkel. Abban is hibáztatják a szövetségi kapitányt, hogy vissza­utasltja a korszerű játékot és mere­ven kitart az ú. n. bécsi iskola ha­gyományai mellett. Elérkezett az idő — hangóztatják a bécsi szakkörök —, hogy az osztrák labdarúgás is a ma­gyarok példáját kövesse. „ÚJ SZO Kiailji. tízlovakia Kommunista Pártjánál, Krt^.nti Blzutuaga Szerkeszt) «. äzerkesztôtm.atság H'elelO, Princa ivm* m,,.erKe«.to dz, ,K,-«tösrg tiratislava Je-sensKébo s 10 teleion S47-16 352-10 Kiadóhivatal: Bratislava, Gorkého 8. teleion 837-38. Előfizetés) dij havonta Kčs «60 Terjeszt) a Posta Hin a i «..igálata Megrendelhető minden postahivatalnál és kézbesítőnél. Nyomáa; Pravda, Szlovákia D-55316 Kommunista Pártja Központi Bizottságának kiadóvállalata. Bratislava-