Uj Szó, 1954. október (7. évfolyam, 239-264.szám)

1954-10-12 / 248. szám, kedd

6 UJSZO 1954. október B. Á finn Puolakka új pályacsúccsal győzött a XXIV. kassai Béke-Maratonfutásban Az ez idei Nemzetközi Békemaratonra a versenyzők vasárnap 12 órakor rajtoltak a kassai Lokomotíva stadionban. A versenyzőket elő­zőleg O. Kontriš, a kassai kerületi testnevelési és sportbizottság el­nöke üdvözölte. Azután a versenyzők nevében Poulakka finn váloga­tott versenyző tette le a fogadalmat, majd František Janda vezérezre­des, az Állami Testnevelési és Sportbizottság elnöke megnyitotta a versenyt. A rajthoz 77 versenyző állt fel, közöttük három svéd, há­rom finn, három magyar, hét svájci, egy holland és egy osztrák. Rajt után a holland VVan der Sande futott ki elsőnek a stadion­ból, majd kialakult a vezető cso­port, mely 5 kilométer után már csak hat tagból állt: a svéd G. és K. Janssonból, a holland Wan der Sandeből, a finn Pullkinnenből és Puolakkából és a csehszlovák Ci­bochból. Mögöttük 30 méterrel a svájci Suter és a csehszlovák Bed­nár futottak. 10 kilométer után a svéd G. Jansson vezetett 34.05 p­ces idővel és 200 m-rel a többiek előtt. A versenyzők mezőnye na­gyon széthúzódott, úgyhogy az el­sők és utolsók közt csaknem egy kilométer távolság volt. A vezető csoport majdnem végig egyenletes iramban haladt. Seňa községben, a fordulónál, ahol cigányzene fogadta a futókat, a hattagú csoport még mindig együtt volt, azzal a különbséggel, hogy ekkor Ciboch, a fiatal cseh­szlovák versenyző futott az élen. Azonban már látszott rajta a fá­radság, s néhányszáz méter után lemaradt. A 32. kilométernél a csehszlovák šourek elhagyva a finn Pullkinnent, a negyedik helyre küzdött? fel magát, s ezt végig meg is tartotta. Puolakka és G. Jansson Kassáig állandóan egymás mellett haladtak az élen. Poulakka a finisben döntötte el ez eredményt. Kassán a Lokomotíva stadionjába elsőnek a svéd G. Jansson futott be A Vörös Csillag csapata került a Köztársasági Bajnokság élére Vörös Csillag—Spartak Praha Sokolovo 4:1 (3:0). A köztársasági bajnokság vezető helyéért folyó mérkőzésen a Vörös Csillag csapata a Slovan ÚNV stadionjában kitű­nően játszott. Valamennyi sora hoz­zájárult a Spartak fölött meglepe­tésszerűen aratott győzelemhez. A Vörös Csillag csatársora, amely hosszú adogatással játszott; ötletes helycserével már az első negyed­órában széthúzta a Spartak gyen­gén ellenálló hátsó sorait. Már a 15. percben 3:0-ra vezetett a Vörös Csillag. Az első gólt Košnár szerez­te, aki szépen kidolgozta Laskov átadását, áttört a Spartak két hát­védje között és a kifutó Houška mellett belőtte az első gólt. Továb­bi két gólt szerzett Laskov a játék 14. és 15. percében. A Spartak csa­társora nem volt formában, úgy­hogy első gólját csak a 30. percben szerezte meg Preis lövéséből. A já­ték további folyamán a Vörös Csil­lag gyors és mozgékony csatárai számos gólhelyzetet dolgoztak ki, azonban nem tudták azokat kihasz­nálni. A 15. percben Houška meg­sérült és helyére Roček állt be. Félidő után a Spartakban a meg­sérült Crha helyére Pergl került. A második félidő első negyedórá­jában a Vörös Csillag nyomasztó fölényben volt. Ekkor Košnár a kapufára lőtt, majd a 10. percben Baláži belőtte a Spartak kapujába a negyedik gólt. A Vörös Csillag védelmének kevés dolga akadt, el­lenfele csatársorának erélytelen já­téka miatt a Spartak nagyon las­san,, rövid átadásokkal játszott. A győztes csapatban átlagon felül emelkedett Tichý, Gögh, Cimra, Košnár, Baláži és Laskov. A Spar­tak nagyon gyengén játszott, ezen a mérkőzésen még egyes játékosai sem tűntek ki. Összeállítás: Vörös Csillag: F. Hlavatý" — Venglár, Tichý, Hložek — Gögh, Cimra — Baláži, Kačáni, Laskov, Košnár, Pavlovič. J. Hlavatý. Spartak: Ho­uška, (Roček) — Senecky, Pro­cházka, Zuzánek, — Heiský, Menc­lik — Jareš, Preis, Svoboda, Crha (Pergl), Pešek. A játékot 16 000 néző előtt gyengén vezette Machoň. Baník Kladno—Baník Ostrava 2:3 (1:2). Holka vezetése mellett 5.000 néző előtt győztek a vendé­gek. Az első félidőben is kevés fö­lényben voltak, gyors és helyes kombinálással játszottak. A klad­nóiak lassúak voltak, pontatlanul adogattak és csatáraik határozatla­nok voltak. Különösen a második félidőben., amikor a vendégek véde­kező játékot kezdtek, Kladnó csatá­rai nem tudtak érvényesülni. Ost­rava az első félidő 11. percéber már 2:0-ra vezetett, a 10. percben Micek gólt lőtt és már egy perccel később Mjlarka ezt a fölényt 2:0-ra emelte. Kladnó á 38. percjpen szépített, amennyiben Bragagnolg-a 'szigorúan megítélt tizenegyest góllá értékesí­tette. Kladno a II. félidő 13. percé­ben Kokštein góljával ki is egyen­lített, de a 17. percben Miček be­lőtte a vendégek győzelmét jelentő harmadik gólt. Iskra Žilina—Slovan Bratislava ÜNV 2:1 (0:1). Az első félidő a zsolnaiak fölényes játékávai zajlott le, mégis a vendégek a 43. percben megszerezték a vezetést, amelyet Šterbáknak, a zsolnaiak hátvédjé­nek öngóljából értek el. Szünet után az otthoniak folytatták a bra­tislavaiak kapuja ellen intézett ost­romukat és már a 7. percben Subert góljával egyenlítettek. Ezután a Slovan vette át a kezdeméhyezest, csatárai veszélyesen áttörtek az Iskra erős próbának kitett hátsó sorain, többször veszélyes lövéseket is tettek, azonban Furus, az ott­honiak kapusa, ezeket mindig sike­resen elhárította. A játék vége- felé az otthoniak újból néhány támadást kezdtek, melyek során Ganzner a 43. percben Filló átadásából lőtte a zsolnaiak második gólját és ezzel megszerezte a zsolnaiak győzelmét és értékes két pontját. Az otthoniak legtöbb támadását a jobbszárny intézte, ahol Subert tűnt ki szép technikájával és kidolgozott labdakezelésével, Pavlovský a szé­len gyorsaságával és erélyességével. A hátsó sorokból kiemelkedett Krásnohorský, Urbanovič és Rufus, a kapus. j A játékot Vrbovec vezette. A csa­pati elállítás a következő volt: Isk­ra: Rufus — Šterbák, čepček, Jan­kovič, — Krásnohorský, Urbanič, (Timkanič) — Pavlovský Šubert, Timkanič (Eilloó), Ganzner, Hančin. Slovan: Hasoň — Beňa, Vičan, Be­nedikovič — Árpás, Jajcaj — Ur­ban, Gajdoš, Tegelhof, PažicKý, Čurgali (Brehovský). Krídla vlasti— Tatran Prešov 2:0 (1:0). Az olomouci mérkőzés ki­egyenlített és kemény volt. Az ott­honiak Pucher két góljával győztek, amelyeket büntetőrúgásokból ért el. Az első félidőben a megsérült Eliá­šek helyére Semeši állt be, ezt azon­ban játék vége előtt Krištofik játék­vezető kiállította. Mindkét csapat­ban nagyon jó volt a védelem. A mérkőzés 6.000 néző előtt folyt le. Tatran felállítása: Tibenský — Zibri­ni,.Karel II., Tesár, — Karel I. Kiš­nír — Valášek, Varga II., Eliášek, Petroš, Čiták. Krídla vlasti- Schro­iff — Lavička, Hledík, Čirka, Siis­ser, Rössler, — Pucher, Kvaček. Svoboda, Cypris, Švarc. A köztársasági bajnokság táblá­zata: 1. Červená hviezda 18 11 3 4 30:13 25 2. Spartak Sokolovo 16 10 8 3 37:16 23 3. Baník Ostrava 17 8 5 4 33:23 21 Slovan Bratislava 18 8 5 5 26:20 21 5. ŰDA Praha 17 7 6 4 29:20 20 6. Baník Kladno 18 5 8 5 29:26 18 7. Iskra Žilina 18 7 4 7 21:28 18 8. Dynamo Praha 18 8 2 8 30:45 18 9. Tatran Prešov 18 6 1 11 18:37 13 10. Tankista Praha 18 3 6 9 23:30 12 11. Krídla vlasti 17 4 4 9 16:21 12 12. Spartak Stalingrad 17 3 3 11 28:41 9 körülbelül fél méterrel Poulakka előtt. A stadionban mindkettőjük­nek még 900 métert kellett futnia. Állandóan egymás mellett halad­tak, a cél előtt 300 méterrel azon­ban Poulakka nagyszerű finisbe kezdett és elszakadva Janssontól, körülbelül 20 méter előnnyel ért a célba. Ezzel megismételte győzel­mét a kassai maratonfutásban, amelyet két évvel ezelőtt aratott. Mostani ideje ezen a pályán csúcs­teljesítmény: 2:27:21 óra. G. Jans­sonnak, a másodiknak 2:27:27 órás ideje is jobb, mint Leanderssonnak e pályán tartott régi csúcsa. A két első után körülbelül 500 méterrel érkezett célba a svéd K. Jansson, majd utána körülbelül 300 méter­rel mint negyedik a csehszlovák Šourek, ötödik pedig Pulikin nen volt. A csehszlovák Legiersky nem győzte erővel, úgyhogy a finn Jo­enssou, az osztrák Griber, Pechá­nek, a magyar Kiss, a svéd SBder­stroem, majd kevéssel a cél előtt Bednár, a tavalyi Békemaraton csehszlovák győztese is megelőzte őt. A versenyt végigfutotta 70 ver­senyző, míg heten feladták, köztük a holland Wan der Sande is. A ver­seny végeredménye: 1. Puolakka (Finnország), 2:27:21 óra, új pálya­csúcs (eddigi csúcstartó Leanders­son volt 1950 óta 2:31:20.2 órís idő­vel), 2. G. Jansson (svéd) 2:27:27 óra, 3. Kurt Jansson (svéd) 2:29:19 óra, 4. Šourek (ŰDA) 2:31:07.6 óra, 5. Pullkinnen (finn) 2:31:41 óra, 6. Joensson (finn) 2:32:56.6 óra, 7. Gruber (Ausztria) 2:33:40.6 óra, 8. Pechánek (Dynamo Praha) 2:33:51.4 óra, 9. Kiss (magyar) 2:36:05.6 óra, 10. Söderstroerrv, (svéd) 2:37:57.8 óra. 11. Bednár (CK Praha) 2 33:49 óra, 12. Legierský (Iskra Lovosice) 2:39:15.2 óra. Sporthíradó A legutóbbi hírek szerint a cél­lövési világbajnokságra, amelyet ez év novemberében Caracasban, Venezuela fővárosában tartanak, 22 állam jelentkezett. Legtöbb versenyzőt — negyvenet a Szov­jetunió küld. Portorico és Svéd­ország 35—35, ar USA 28, Svájc 25, Finnország 20 tagú küldött­séggel megy a versenyre. Véglegesen megállapították a Franciaország—Lengyelország köz­ti ökölvívómérkőzés határnapját. A találkozó november 26-án lesz a „Palais des Sporis--ban, mint­hogy az eredetileg kijelölt Wag­ram-teremben csak 3000 néző fér­ne el. A Lengyel-Szovjet Barátság Hó­napja keretében Lengyelországba érkezik a kievi Dinamó csapata, amely az Ogniwi Byt, a Gwardia és a Wokniarz csapatokkal mér­kőzik. Ugyanakkor (október ele­jén) ellátogat Lengyelországba a Szovjetunió „B" jégkorongcsapata is. Az ez idei főidényben tíz finn gerelyvető ért el 70 m-en felüli eredményt. így Hyytiänen 78.96 m, Nikkinen 78.50 m, Kauhaenen 74.56 m. Leppaenen 74.02 m-t. To­vábbi 42 finn versenyző 65 méte­ren felül dobott. Oslóban esti versenyeket tartot­tak, amelyeken a 3000 m-en a dán Nielsen 8:17.2 p. alatt győzött a norvég Saaksvik (8:18.2) és Boy­sen (8:19) előtt. Kalapácsvetésben Strandli 59.70 m-t ért el. Svédország aligha rendezheti meg az 1958. évi labdarúgóvilág­bajnokságot — írja a ,,Sport-Ma­gazin'i — mert nincsenek megfe­lelő befogadóképességű labdarúgó­pályái. Az „Idrottsbladet-' című ismert svéd sportújság a Csehszlovákia— Svédország közti atlétikai verseny eredményét így jósolta: A férfi versenyben Csehszlovákia győzel­mére tippelt 119—104 arányban és a női versenyben ugyancsak cseh­szlovák győzelmet várt 72:34 arányban. Amint látjuk — tippe­lése nem is volt nagyon rossz. Kővár 202 cm-t ugrott Drezdában Drezdában 35.000 néző előtt nagy nemzetközi atlétikai versenyt rendez­tek, melyen résztvettek a Német De­mokratikus Köztársaság, Nyugat-Né­metország, Csehszlovákia, Lengyelor­szág, Dánia, Hollandia, Izland és Nor­végia legjobb versenyzői. A csehszlovák atléták közül a magasugró Kővár érte el a legjobb teljesítményt: 202 cm-re javította a csehszlovák magasugró csúcsot. A verseny győztesei: 800 m (Rudolf Harbig-emlékverseny) 1. Niel­son (Dánia) 1:50.2 p. 4. Jungwirth 1:50.8 p, súlylökés: Skobla (Csehszlo­vákia) 17.00 m, kalapácsvetés: Strandi li (Norvégia) 60.13 m, 200 m: Jane­ček (ČSR) 21.3 mp, magasugrás: Kő­vár (ČSR) 202 cm, (új csehszlovák csúcs) 100 m: Saat (Hollándia 10.8 mp. 5000 m: Ullsperger (Csehszlovákia) 14.31 p, diszkoszvetés: Merta (Cseh­szlovákia) 50.56 m, távolugrás: Iwan­ski (Lengyelország) 706 cm. rúdugrás: Wazny (Lengyelország) 420 cm, ge­rely vetés: Walczak (Lengyelország) 67.46 m, 400 gát: Bugala (Lengyelor­szág) 53.9 mp. 110 gát: Bugala (Len­gyelország) 15.1 mp, 400 m: Haralds­son (Izland) 48.8 mp. Pšenička országos csúcsot javított Bécsben A bécsi Konzerthausban folytatták a súlyemelés világ- és Európa-bajnok­ságáért folyó küzdelmeket. A közép­súlyban 18 versenyző találkozott. Erős ellenfelek voltak a szovjet Bogdanov­szkij, az amerikai George és Stan­czyk. Jobb teljesítményével győzött az amerikai P. George 405 kg-mal, 2. a szovjet Bogdanovszkij lett, aki egy­úttal 402.5 kg-mal Európa-bajnoksá­got szerzett, 3. helyre Stanczyk USA 390 kg-mal került, 4. Eltouni (Egyip­tom), 5. Pignautti (Olaszország), 6. pedig Franzen (Svédország) lett. Más­nap délután a félnehézsúlyban az ame­rikai P. Konno 435 kg-mal győzött, s ezzel új világcsúcsot állított fel. A második helyet T. Lokamin (Szov­jetunió) 427.5 kg-mal szerezte meg 3. Dobuf (Franciaország) 405 kg, 4. V. Pšenička (Csehszlovákia) 395 kg. Sportmesterünk teljesítménye új or­szágos rekord. 5. Rahnavardi (Irán) I 395 kg, 6. Abd el Kerim (Egyiptom) I 382.5 kg. Magyarország—Svájc 3:0 (2:0) A budapesti népstadionban 90.000 néző előtt Magyarország vá­logatott labdarúgócsapata biztos győzelmet aratott Svájc legjobbjai felett. Az otthoniak a mezőnyben sokkai jobbak voltak és mindkét félidőben a pompás támadások egész sorát vezették, de a svájci „retesznek 1 1 nevezett tervszerű vé­dekezéssel szemben. kapu előtt csak nehezen boldogultak. Ezen­kívül még egy tényezőn hiúsultak meg az otthoniak góllövési kísér­letei: Parlier, a svájciak kapuvé­dője vagy féltucat, biztos gólnak látszó lövést védett. Ehhez "hason­ló remek kapusteljesítményt pesti pályán eddig csak az osztrák Ze­man nyújtott, aki 1953 tavaszán az újpesti stadionban az akkori döntetlen eredmény rőrészese volt. A vasárnapi háromgólos győzelem i azonban ebben az arányban is ér tékes eredmény, hiszen a VB-on és azóta is bebizonyították a sváj­ciak. hogy igen veszélyes ellen­felek, akik csak nehezen adják meg magukat. A magyarok góljait az első félidő 19. és 32. percében Kocsis, szünet után pedig a 38. percben Bozsik szerezte. A magyarok a következő felállí­tásban indultak küzdelembe: Gro­sics — Buzánszky, Lóránt, Lantos — Bozsik, Szojka — Sándor, Ko­csis, Hidegkúti. Puskás, Fenyvesi. A győztes csapat legjobbjai a védelemben Buzánszky, Bozsik é.s Szojka, a csatársorban pedig a két szélső, Sándor és Fenyvesi vol­tak, de a többiek is kitűnően sze­repeltek. A svájciaknál ugyancsak a védelem, a csatársorban psdig Antenen Hügi II. és Ballama^ a jeleskedett. A holland Horn jól vezette a mérkőzést . A magyar Szondy vezet az öttusa világbajnokságon Budapesten vasárnap kezdődött meg a modern öttusa egyéni és csapat vüágbajnoksága. Az első szám — lovaglás — után Szondy (Magyarország) vezet 1192.5 pont­tal, második B. Thofelt (Svédor­szág), 3. Battig (Ausztria) é s Kor­honen (Finnország) mindegyik 1157 ponttal. A versenypálya 5000 méter hosszú volt. 28 akadállyal. A csapatversenyben eddig Svájc vezet Magyarország, az USA , és Svédország előtt. A csapatverseny­ben Csehszlovákia a tizedik he­lyen. az egyéni versenyben pedig VI Černý 14. helyen áll. Válogatott labdarúgóink készülődése A csehszlovák labdarúgók októ­ber 24-én,Magyarország ellen négy nemzetközi mérkőzésen állnak pá­lyára. Az „A" csapatok Budapesten a Népstadionban mérkőznek. Az edzőtanács 20 játékosból álló kere tet jelölt ki és ezek közül fogják kijelölni a végleges csapatot. Ez a 20 játékos: Houška, Dolejši, Mencl'k, Tichý, Hledik, Novák, Kadlec, Pro­cházka, Masopusť, Hertl, Heiský, Moravčík, Jakubčík, Pŕáda, Crha. Pešek, Svoboda, Pazderp, Kačáni, Košnár. A csapat edzője Rygr. a Spartak Sokolovo edzője. A „B" csapatokban többnyire a Slovan Bratislava ÚNV és a Vörös Csillag játékosai szerepelnek, akiket né hány zsolnai és eperjesi játékossal egészítenek ki. Ezek edzői stastný és Kolman lesznek. A harmadik mérkőzés ifjúsági mérkőzés lesz. Ezek edzői Jačianský és Parizek. Erre a mérkőzésre a következő já­tékosok készülnek: Hasoň, Vydra, A. Urban, Mráz, Nedvídek. I Or­bán, Melichar, Matejiček, Süsser, Vrabec, Dolinský, Kadraba, Durher, Kofen, Kubsa, Švarc. Az utánpótlás mérkőzését a Népstadionban, mint az „A" csapatok előmérkőzé^ét tartják. Az utánpótlás csapatát a Slovan Bratislava ÚNV és Kassa játékosaiból állítják össze, akiket a cseh és morva kerületek néhány legjobb játékosával egészíSeriek ki. Sportolóink segítik mezőgazdaságunkat A Szlovákiai Testnevelési és Sport­bizottság elnöksége október 8-án tar­tott rendkívüli ülésén letárgyalta a Földművelésügyi Minisztérium, a Köz­ponti Szakszervezeti Tanács és CsISz központi bizottságának felhívását és elhatározta, hogy megszervezi a föld­művelésnek nyújtandó ^ hatásos mun­kasegítséget, ami ma testnevelésünk tagjainak legfontosabb feladatai közé tartozik. A falvakban és városokban az önkéntes sportszervezetek tagjai­nak tízezerei nyújtottak segédkezet az ez idei aratás és cséplés munkála­tainak sikeres elvégzésében. A Szlovákiai Testnevelési és Sport­bizottság elnöksége pénteki rendkívü­li ülésén meghagyta az összes testne­velési szakoknak, testnevelési és sportbizottságoknak és ezek útján a járási és helyi testnevelési és sport­bizottságoknak, hogy teljes erővel mozgósítsák a testnevelési és sport­szervezetek tagjait, hogy tevékenyen vegyenek részt az őszi munkálatok gyors elvégzésében és szervezzék meg az illető kerületi és járási nemzeti bizottságokkal együtt ezt a segítség­nyújtást az adott feltételek és szük­ségletek szerint. Ü0 SZÓ" Kiadja a Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkeszti a szerkesztőbizottság, felelős Lörlncz iťyuls főszerkesztő Szerkesztőség Bratislava. Jesenského s—iü, teleton 347-16, 352-n Kiadóhivatal: Bratislava, Gorkého 8, telefon 337-28. Előfizetési dij havonta Kés 6.60 Terjeszti a Posta Hírlap szolgálata. Megrendelhető minden postahivatalnál és kézbesítőnél. Nyomás: Pravda, Szlovákia D-55245 Kommunista Pártja Központi Bizottságának kiadóvállalata, Bratislava.