Uj Szó, 1954. szeptember (7. évfolyam, 213-238.szám)

1954-09-07 / 218. szám, kedd

•I 6 UJSZÖ 1954. szeptember 7; A Béketábor országainak nagy diadala Torinóban r Magyarország 9, a Szovjetunió 4 és a Német Demokratikus Köztársaság 2 aranyérmet szerzett Csordás (m), Brener (sz) kétszeres Európa-bajnokok — Ragyogóan úszott a magyar női 4x100 m-es váltó Vízilabdában: Magyarország—Olaszország 8:1 (4:1) Magyarország csapata Európa vízilabdabajnoka Torinóban befejeződtek a hat napig tartó úszó Európa-bajnokságok és a Bernben lezajlott atléti­kai Európa-bajnokságok során aratott sikerek újabb diadalt hoztak a Béketábor országainak, amelyek együttvéve nem kevesebb niint 15 számban győztek. A többi három versenyből 1 francia, 1 holland és 1 nyugatnémet v úszó került ki győztesen. Az európai úszás történetében jelenleg külön fejezetet jelentenek a magyar versenyzők. Tudásbeli fölényük mind a férfi, mind a nöi számokban olyan arányú, hogy akár Európa többi országainak vá­logatott úszócsapatával is eredményesen felvehetnék a versenyt. # ^ Az utolsó nap kiemelkedő eseménye az 1500 méteres férfi gyorsúszás volit. Itt aratott győzelmé­vel Csordás megszerezte második Európa-bajnokságát. Nagyszerű eredményt értek el a magyar úszó­nök is, akik izgalmas verseny után biztosan győztek a 4x100 méteres nöi váltóban. A köztársasági bajnokság vasárnapi fordulója Üjabb vereséget szenvedtek a kiesésre álló csapatok 'Á vasárnapi küzdelmek az Í500 méterrel kezdődtek. A döntőben erős mezőny ak­kuit ki és a következő úszók ke­rültek a végküzdelembe: Csordás, Lehmann, Schuszter, Lawrinyenko, Ostrand, Press, Bernardo és Kö­nig. Az 1500 m férfi gyors rajtja rit­mikus, lassú ütemben kezdődik és 1200 m-ig az iram nem különö­sebben erős. A magyar Csordás elejétől fogva vezet és 1000 m-nél már kb. 20—22 m-es előnyre tett szert. A végső hajrában Csordás elsősége mér nem kétséges, még fokozni tudja iramát és elsőnek ér a célba. Nagy meglepetést keltett a fiatal magyar Schuszter jó sze­replése, aki Csordás mögött a má­sodik helyen végzett. Schuszter a második helyért folyó küzdelem­ben eleinte hareott folytatott a szovjet Lawrinyenkóval, azonban a szovjet úszó mozgása az utolsó mé­tereken sokkal fáradtabb és las­súbb volt, úgy, hogy Schuszter biztosan érte el helyezését. Az 1500 méteres férfi gyorsúszásban Európa-bajnok: Csordás (magyar) 18:57.9 p. 2. Schuszter (magyar) 19:05.6 p. 3. Lawrinyenko (szov­jet) 19:10.6 p. 4. Lehmann (nyu­gatnémet) 19:16.5 p. 5. Press (szovjet) 19:17.6 p. 6. Bernardo (francia) 19.31 p. A vasárnapi záróküzdslmek fo­lyamán újabb magyar úszó Euró­pa-bajnokság született. A 4x100 m-es női gyorsváltóban Magyar­ország csapata, Gyenge, Sebő, Te­mes és Szőke összeállításban meg­nyerte a bajnokságot. Ennek a versenyszámnak a lefolyása szin­tén érdekes volt, inert mind a hol­land, mind a dán női gyorsváltó esélyes volt az első helyre. A rajt után Gyenge szép stílusos úszás­ban kb. fél testhosszal váltja Se­bőt, aki azonban a nyugatnémet gyorsváltó tagjával szemben kissé lemarad és félméteres hátránnyal váltja Temest. Temes kitűnő stí­lusban és jó technikával már az első 20 méteren behozza a nyugat­német úszónőt és biztosan nyeri résztávolságát. Az utolsó 100 m-t Szőke ússza, akit a táv folyamán a holland váltó tagja kissé szo­rongat, azonban Szőke jó rutinnal és tempoérzékkel erősít és bizto­san győz. A 4x100 m női gyorsvál­tóban Európa-bajnok Magyaror­szág 4:30.6 p. 2. Hollandia 4:33.2 p. 3. Nyugat-Németország 4:37.2 p. 4. Dánia 4:38.5 p. 5. Anglia 4:40.1 p. 6. Franciaország 4:41.1 p. Befejezték a férfi toronyugrás versenyszámait is. Ebben a szov­jet versenyzők nagy fölénnyel győztek. A kétszeres szovjet Euró­pa-bajnok Brener nagyon szép tel­jesítményt nyújtott és 144.01 pont­tal első lett. A második Csacsb^' szovjet 142.06 ponttal, harmadik Cheakly (angol) 133.59 ponttal. Negyedik Sobek (nyugatnémet) 131.33 ponttal, 5. Ohmann (svéd) 130.17 ponttal, 6. Gjörding (dán) 128.11 ponttal lett. Csordás kétszeres Európa-bajnok. Az Európa-bajnokság címéért folyt vízilabdatorna döntőjébe, mint már jelentettük, 4 csapat ke­rült be. Szombaton, a késő esti órákban, került sor a döntőmérközések első fordulójára. Itt a magyar csapat 8:3 arányban legyőzte a hollando­kat, a jugoszlávok pedig 3:1 arány­ban győztek az Európa-bajnokság vízilabda tornáján eddig legjobban szerepelt olasz csapat felett. Vasárnap a jugoszlávok a hol­landokkal kerültek össze. A mér­kőzést a jugoszlávok biztos fölény­nyel 4:0-ra nyerték. Utána került sor az olasz—magyar mérkőzésre, melyen eldőlt, ki lesz Európa-baj­nok. Nagy érdeklődéssel várták ezt a mérkőzést, mert a táblázat úgy alakult, hogy a gólarány fog dön­teni. A magyar válogatott a szokott felállításban szerepelt e mérkőzé­sen. Kapuban Boros, hátvédek Gyarmata, Heves, fedezet Marko­vits, csatárok Kárpáti, Szívós és Martin voltak. Nagy iramban kez­dődött a játék és a mérkőzés ne­gyedik percében Hevesi révén a magyarok szerzik meg a vezetést. Két perccel később Kárpáti 2:0-ra növeli az előnyt. Utána az olaszok jönnek fel és Manelli révén 2:í\ re szépít az olasz csapat. Manelli góljára Martin két gyönyörű gól­jával felel, 4:1, s ez az eredmény az első félidő végéig nem válto­zik. A második féljdőben az olaszok sok szabálytalanságot követnek el. Sok a szabaddobás és ez fékezi a játék menetét. Az olaszok durva játékmodora azonban nem akadá­lyozza a jól játszó magyar fiúkat, sőt, további négy góllal terhelik meg az olaszok kapuját. Magyar­ország csapata 8:1 (4:1) arányú győzelmével elnyerte az Európa­bajnoki címet. A vízilabdatorna végleges táblázata a következő: I 1. Magyarország 2. Jugoszlávia 3. Olaszország 4. Hollandia 3 2 10 19:7 5 '3 2 1 C 10:4 5 3 1 0 2 7:17 2 3 0 0 3 7:17 0 Mint a táblázat is mutatja, nagy szerepet játszott a gólarány. Jugo­szlávia csapata csak kis arányban maradt a győztes magyar csa­pat mögött. A magyar 4X100 m-es gyorsváltó tagjai: Gyenge, Sebő, Temes, Szőke. A köztársasági labdarúgóbaj­nokság negyedik őszi fordulóján csak öt mérkőzésre került sor, amelyek közül kettőt már csü­törtökön, illetve pénteken meg­tartottak. Ostrava 3:2-re győzött a Tankista ellen, a Spartak Soko­lovo pedig 5:0 arányban diadal­maskodott a Dynamo felett. Va­sárnap Zsolnán és Prágában sem tudtak pontot szerezni a kiesésre álló csapatok. Zsolnán a Spartak Stalingrád 2:4 arányú vereséget szenvedett, Eperjes pedig az ÚDA csapatától 1:3 arányban kikapott. Iskra Žilina—Spartak PTaha Stalingrad 4:2, (3:1). A vendégek Müllér góljával már a játék má­sodik percében megszerezték a vezetést. Az otthoniak ennek el­lenére lelkesen küzdöttek és a félidő végéig több jó gólhelyzetet dolgoztak ki. Fölényüket a 8-ik percben Filó kiegyenlítő góljával fejezték ki, majd 6 perc múlva Ganzner megszerezte a vezető gólt, a 2fi-ik percben pedig Za­char 3:1-re emelte az eredményt. Szünet után a zsolnaiak az első 10 percben ismét jobbak voltak és már a 6-ik percben Gašparik góljával 4:l-re vezettek. Ezután a vendégek ragadták magukhoz a kezdeményezést. Veszélyes tá­madásokba kezdtek és a 12-ik percben Tomáš góljával 4:2-re szépítettek. Az otthoniak győzel­me teljesen megérdemelt volt. A zsolnai védelem megbízhatóan ját­szott. A fedezetben jó volt čep­ček és Urbanovič, a csatárok kö­zül a Gašparek, Ganzner bal­szárnv és Fiiló a középcsatár. A vendégeknél a védelem, Ji'a kö­zépfedezet. a csatárok közül pedig Müller és Tomas tűntek ki. A játékot 3.000 néző előtt a brnói Novotný vezette. Baník Kladno—Slovan Bratisla­va 3:1 (1:1). Kladnóban 5.000 né­ző előtt heves küzdelmet vívott a két együttes A bratislavaiak győzelmüket csatársoruknak kö­szönhetik. Felállításuk a követ­kező volt: Hasoň (Rajman) — Ur­ban, Vičan. Benedikovič — Árpáš, Jajcaj, — Gajdoš, Tegelhoff, Pa­žicky, Dolinsky, čurgali. Hasoň bizonytalanul védett és ezért szü­net után felváltották. A védők kö­zül legjobb volt Urban, a fedezet­ből kiemelkedett Jajcaj, míg a csatárok közül veszélyes támadá­sokat intézet a Dolinsky—Cuigali oalszárny. Kladno csapata így állt fel: Plátek — Fábera, Lmhart, Leitner — Fous, Brynda — Böhm, Peták, Ma jer, Kuchler (Sršeň), Bragagnola. A kladnóiak közül Plátek kapus szintén bizonytalan volt Jó; szerepelt Fábera és Lin­hart, a csatárok közül pedig Sr­šeň és Bragagnola. A győztesek góljait Gajdoš (2) és Dolinsky (2) lőtték, míg a Baník részéről Bragagnola bűntetőrúgásából egy gólt szerzett. Fábera és Sršeň szintén egy-egy gólt lőttek. Já­tékvezető Harouzek volt. ÚDA— Tatran Prešov 3:1 (1:1). A Csehszlovák Hadsereg straho­vi stadionjában a mérkőzés ugyan az ÚDA győzelmével végződött, de 10 perccel a játék vége előtt még bizonytalan volt az ered­mény. A vendégcsapat hosszú időn át egyenrangúan játszott, azonban, a játék végére kifogyott az ereje. Az ÚDA csapata jól kez­dett és a 6-ik percben Práda gól­jával megszerezte a vezetést. Ä 22-ik percben azonban Eliášek éles labdája a kapufáról vágó­dott Dolejšík hálójába (1:1). Hely­csere után mindjárt az első perc­ben Moravčík újból megszerezte az ÚDA-nak a vezetést, a 34-ik percben pedig Jakubčik fejesével 3:l-re állította be a végeredményt. A mérkőzést Ružička vezette. A tabella állása a következő: 1. Spartak Sokolovo 2. Baník Ostrava 3. Slovan Bratisl. 4. ÜDA Praha 5. Baník Kladno 6. Dynamo Praha 7. Červená hviezda 8. Iskra Žilina 9-Tankista Praha 10. Spartak Stalingr. 11. Tatran Prešov 12- Krídla vlasti 14 10 2 2 35 13 7 4227: 14 7 43 18: 15 5 6 425 15 5 6423 15 71721 12 624 17 13 535 14 15 348 19 15 3 3 924 14 41912: 13 247 11 11 22 13 18 12 13 :20 16 :19 16 :36 15 :10 14 :19 13 ;23 10 :35 9 :31 9 :17 8 A csehszlovák sakkozók sikeres rajtja Amsterdamban Amszterdamban az Apolló-csar­nokban szombaton kezdődött meg a XI. sakkvilágbajnokság. Huszon­hat csapat küzd 4 csoportban a vi­lágbajnoki címért. I. csoport: Írország, Csehszlovákia, Olaszor­szág, Bulgária, Argentína, Kanada. II- csoport: Görögország, Szovjet­unió, Hollandia, Izland, Finnország, Ausztria. III. csoport: Izrael, Jugo­szlávia, Saarvidék, Norvégia, Dánia, Svédország, Franciaország. IV. cso­port: Svájc, Nagy-Brittania, Magyar­ország, Luxemburg, Nyugat-Német­ország, Kolumbia, Belgium. A csehszlovák csapat mindjárt az első nap csoportja legerősebbjével, Argentínával került szembe és egy játszma függőben maradása után 2:1 arányban vezet. Az első sakk­táblán Najdorf—Pachman játszma döntetlenül végződött, ugyanúgy a második sakktáblán J. Bolbochan játszmája Dr. Filippel. Zita az if­júsági világbajnokkal, a délameri­kai övezeti torna győztesével, Pan­nal játszott. A játszma függőben maradt, és előreláthatóan Zitának sikerül a döntetlent elérni. Végül Sajtár Guimarddal szemben először egy gyalogot, majd további két gyalogot és egy bástyát szerzett, úgyhogy Guimard feladta a játsz­mát, és így Csehszlovákia 2'1 arányban vezet. A Nemzetközi Sakkszövetség be­fejező ülésén Csehszlovákiát főis­kolai világbajnoknak nyilvánították és Sajtárt beválasztották a szövet­ség elnökségébe. A legközelebbi fő­iskolai világbajnoki verseny 1955­ben lesz Franciaországban. Sporthíradó Kerületi labdarúgóbajnokság: Bratislava ÜNV Slávia —Dynamo Energia 2:3 (1:2). CH Bratislava— Spartak Kovosmalt 2:0 (0:0). Tat­ran Prievoz —Spartak Kablo 2:0 (2:0). Iskra Závod Mieru —Iskra Matador 2:5. Slavoj Stavokombinát —Slovan Pravda 1:0. Besztercebányai kerület: Tatran Ondrej —Banská Bystrica Slovan 4:1. Eperjesi kerület: Slavoj Stará Ľubovňa —Tatran Humenné 0:1. Slavoj Sabinov —Slavoj Bardejov 5:1. Slavoj Sobrance —Slávia Prešov 3:0­* s* erta> az ŰDA versenyzője az Olo­moücban lefolyt könnyüatletikai versenyeken diszkoszvetésben 52. iO métert dobott, ami új csehszlovák csúcsot jelent. A Csehszlovákiában portyázó ro­mán Fiamura Rosie Arad csapa a ma játssza Olomoucban második mérkőzését. Ellenfele Vlasti csapata lesz. Krídla „ÚJ SZÔ". kiadja a iSzlüíAkia Kommunista Pártjának Központi ĽlzottSiiga. Szerkeszti a szui Kw/i.>i.izotťsás felelős Lönriiv ;yula főszerkesztő Szerkesztőség: Bratislava, Jesenského s—10, teleton :;4?-lb, 352-lü Kiadóhivatal: Bratislava, Gorkého 8, telítfon 337-28. Előfizetési dij havonta Kčs 6.60. Terjeszti a Poste Hírlap szolgálata Megrendelhető minden postahivatalnál és kézbesítőnél. Nyomás: Pravda, Szlovákia Kommunista Pártja KözponU Bizottságának kiadóvállalata, Bratislava. D-55190 I