Uj Szó, 1954. április (7. évfolyam, 79-104.szám)

1954-04-06 / 83. szám, kedd

6 ül SZ0 1954. április 6. A KB-ben az Iskra Žilina vezet a negyedik forduló után A Köztársasági Bajnokságban szombaton és vasárnap a negyedik fordulót játszották. A legnagyobb meglepetés a Dynamo Praha vere­sége. A bajnokságban most már csak három csapat veretlen, mégpe­dig az Iskra Žilina, a Slovan Bratislava és a Spartak Sokolovo. A ta­bella élén a/. Iskra Žilina csapata áll, mely (Midig négy mérkőzésén háromszor győzött, egy mérkőzésen pedig döntetlenül végzett. A Slo­van Bratislava kétszer győzött és két döntetlennel végzett, úgyhog\ egj ponthátránnyal áll a második helyen. Harmadik a Spartak Soko­lovo. A prágai csapat ugyancsak kétszer győzött, kétszer pedig vere­séget szenvedett. A negyedik fordulóról elmondhatjuk, hogy a/ otthon játszó csapatok fekete vasárnapja volt. A két prágai csapat egymás elleni találkozójától eltekintve egyetlen mérkőzést sem nyert az ott­hon játszó együttes. Ebben a fordulóban a legtöbb csapat már .javu­lóformáról tett bizonyságot, tie a esa ň rsorok játéka még mindig nem volt kielégítő. A csapatok általában túlzott gondot fordítanak a védelem megerősítésére. ..gólt nem kapni" iplszóval és ennek érdekében a csa­társorból vonnak hátra játékosokat, ami természetesen az eredménye­támadójáték rovására megy. Krídla vlasti —<H Bratislava 0:2 (0 :2). A bratislavai csapat összeállítá­sa: Hlavatý II., — Ve-nglár, Tichy, Hiožek, — Gogh, Kadlec — dr. Las­kov, Kacsányi, Cimra, Košnár, Pav­lovié. A csapatot Tichy sérülése után (38. perc) fel kellett forgatni. Gögh lett a középhádvéd. Cimra vonult hátra fedezetnek, helyét Laskov vette át és a szélső posztra Balázsik állt be. A bratislavai csapatban Hlavatý II., Hiožek és Cimra játéka emelke­dett ki. A csapatnak Tichy sérülé­séig jobban ment a játék és ekkor igen, ügyes, gyors támadások fu­tottak Schroiff kapuja felé. A ka­tonaosapat, Fabera, Baiger, Svobo­da, Ház, Kraus új összeállítású csa­társorral kísérletezett, de ez a sor egyenlőre elmaradt a várakozástól, főleg az összjáték terén. A C3apat legjobbja Hledik középhátvéd volt. Spartak Stalingrad —Iskra Žilina 1:3 (0:0). A zsolnai csapat ebben az össze­állításban játszott: Kosiba — Ster­bák, Krásnohorský, Jankoviŕ — Timkanič, ľrbaniŕ — Németh, Pavlovszky (Blažko), Šuhrt, Ganz­ner, Za cha r. Az első félidőben a honi csapat támadott többet, a zsolnaiak inkább biztonsági játékot folytattak. A Spartak Stalingrád csatárai ebben a félidőben több nagy helyzetet hagytak ki. Amikor szünet után a honi csapat megszerezte a vezetést, a zsolnaiak felhagytak a védekező játékká] é s gyors, támadások­kal igyekeztek bevenni Hanáček kapuját. A kiegyenlítő gól után mind a két csapat teljes erőbedo­bással küzdött a győzelemért és ek­kor a közönség kitűnő küzdelemnek lehetett szemtanúja. A győztes csapat legjobbjai Ko­siba, Šterbák, Krásnohorský. Šubrt és Zachar voltak. A zsolnaiak győ­zelme megérdemelt, de részben be­folyásolta azt Hanáček gyenge vé­dése is. Tatran Preüov—ťf)A Praha 1:1 (1:1). Játszották Eperjesen. Hatezer né­ző előtt Ot'oupalik bíráskodott. Gól­lövök: Fecko. illetve Moravčik. Az eperjesi csapat összeállítása: Vrábel, — Szemesi, Karel II., Ma­laga. — Fecko, Kušnir, — Varga II., dr. Valášek. Kuchár, Karel I., Varga I. A második félidő 16. per­cétől Karel I. helyett Jakubik ját­szott. Az eddig még pontot nem szer­zett eperjesi csapat elsősorban vé­delmi játékra rendelkezett be, de gyors előretöréseivel így is veszé­lyeztetni J:udta ellenfele kapuját. Az egész mérkőzés végig izgalmas és érdekes küzdelmet hozott. Az UDA technikailag felülmúlta ellen­felét, de csatársora ezen a mérkő­zésen is gyengén szerepelt. A dön­tetlen eredmény igazságos. Slov. Bratislava —Baník Kladno 0:0. A honi csapat szinte az egész mérkőzés alatt fölényben volt, de csatárai tehetetleneknek bizonyul­tak. Különösen Curgali, de Gajdoš és Pažicky is igen sok nagyhely­zetet hagyott ki a kladnoi kapu előtt. A sáros, nehéz pályán lefolyt mérkőzés csak az első 20 percben hozott élénk iramot. Később a ho­ni csapat engedett az iramból, le­lassult a játék és ez még jobban kedvezett a védekezésre berendezke­dett ellenfélnek. A kladnoiak általá­ban 8—9 emberrel védekeztek és az egész mérkőzés során egyetlen egyszer sem veszélyeztették komo­lyan Rajman kapuját. A honi csa­patnak ez már a negyedik mérkő­zése, melyen nem kapott gólt. Spartak Praha Sokolovo —Dynamo Praha 5:1 (2:1). A mérkőzés a Dynamo lendüle­1 tes támadásával kezdődött. A veze­tést Hubálek szerezte meg a 4. perc­ben. Öt perc múlva Rvgr egyenlí­tett. Ettől kezdve a Spartak volt a többet kezdeményező. A vezetést a 40. percben Pešek szerezte meg. 1 Fordulás után a Dynamo több ve­! szélyes támadást vezetett, a Spar­tak hátvédei azonban kitűnően lát­ták el feladatukat. Az első negyed­óra eltelte után a Spartak vette át a játék irányítását. A 23. percben Preis lőtte a harmadik gólt, majd 7 perc múlva Pešek 4:l-re növelte, majd a 34-ik percben Rýgr állítot­ta be a végeredményt. Tankista —Baník Ostrava 1:2 (0:1). A felázott talajon a vendégcsapat játékosai jóval ügyesebben mozog­tak és az iramot végig bírták. Kü­lönösen az ostravaiak fedezetsora tünt ki. A küzdelem végig izgal­mas és érdekes volt. A győztes gólt i két perccel a befejezés előtt esett, amikor Siuda ügyesen használta ki azt a pillanatot, amikor Stacho el­hagyta kapuját és így az üres ka­puba löhette a labdát. A bajnokság áliása: 1. Iskra Žilina 4 3 1 0 5:1 7 2 Slovan Bratislava 4 2 2 0 3:0 6 I 3 Spartak Sokolovo 4 2 2 0 8:3 6 Kerületi bajnokságok 4 3 0 1 7:6 6 4 2 1 1 6:3 5 4 2 1 1 5:4 5 4 1 2 1 3:3 4 4 1 1 2 4:4 3 4 0 3 1 2:5 3 4 1 0 3 1:4 2 4 0 1 3 2:8 1 4 Dvnarri" Praha 5 Červená hviezda 6. Baník O-trava 7. Baník Kladno 8. Tankista Praha 9 ÜDA Praha 10 Krídla vlasti U. Tatran Prešov i 12. Spartak Stalingrad 4 0 0 4 5:10 0 Az V. forduló párosítása: Baník Ostrava —Tatran Prešov, Baník Kladno —Tankista Praha, Dynamo Praha Slovan Bratislava ÜNV, . Iskra Žilina —Spartak Praha Soko­I lovo. Červená hviezda —Spartak j Praha Stalingrád, UDA Praha — Krídla Vlasti. Kitűnő formában vannak a B p. Honvéd csatárai A vasárnap osztrák-rr.agyar vá­logatottmérkőzés előtt a Budapesti Honvéd, melynek játékosaira épül a magyar válogatott, újbói hatalmas győzelmet aratott, bizonyítva kitűnő formáját A vasárnapi ötödik forduló után a magyar Nemzeti Bajnokságban ez a csapatok sorrendje: Bp. Honvéd 10, Vasas Izzó 7, Bp. Kinizsi, Bp. Vörös Lobogó, Diósgyőri Vasas 6—6, Bp. Dózsa Salgótarjáni Bányász, Cse­pel: Vasas 5—5, Szombathelyi Lo­komotív 4, Sztálin Vasmű Építők, Bp. Vasas 3—3, Szegedi Haladás 2, Dorogi Bányász 1 pont. Az ötödik forduló mérkőzései: Szegedi Haladás—Bp. Kinizsi 1:0 (0:0). Szegede n váratlan vereséget szenvedett a budapesti csapat csa­társorának gólképteiensége miatt. A győztes gólt Rózsavö 1 gyí szerezte. Vasas Izzó—Sztálin Vasmű Építők 1:0 (0:0). Ü j pesten 15.000 főnyi kö­zönség előtt Sarr.us góljával győzött az NB újonca. Salgótarjáni Bányász—Győri Vasas 2:2 (0:1), Játszották Salgótarjánban. Góllövők Csuberda és Bablena, illet­ve Koós és Dombos. Szombathelyi Lokomotív—Diósgyőri Vasas 2:1 Játszották Szombathelyen. Bp. Dózsa—Csepeli Vasas 0:0. Ját­szották az újpesti Dózsa-stadionban., Bp. Honvéd—Dorogi Bányász 8:0 Játszották szombaton Budapesten. Bp. Vörös Lobogó—Bp. Vasas 3:0. Játszották szombaton Budapesten. Csehszlovák asztalitenisz-győzelmek Hágában Hág-ában, a téli palotában szomba­ton megkezdődött Hollandia nemzet­közi asztalitenisz bajnoksága, amelyen csehszlovák válogatottak is rajtol­nak. A megnyitó mérkőzéseken a csehszlovák válogatottak könnye n le­győzték holland el'enfeleiket és a tc.vábbtj mérkőzéseken is sikerrei játszottak. A női párosban Gráfková felküzdötte magát a középdöntőbe A férfi páros versenyben gyönyörű küzdelmek utáft Kadlec öt menet után legyőzte a legjobb holland já­tékost, van Zoelent. A középdöntőbe felkerült a csehszlovák női páros Krajcsová és Gráfková is. azonban a középdöntőben a magyar Koczián és Almási legyőzték őket. A szom­bat esti eredmények: Férfi páros: Stípek—Wilmet (Belgium) 3:0, Po­sejpal—Dolinár (Jugoszlávia) 0:3, S'ár—Scheffer (Hollandia) 3:0, An­dreádis—van Spak (Hollandia) 3:0. Kadlec—va n Zoelen (Hollandia) 3:2, (14:21, 3:21. 21:17, 21:19, 23:21); női páros: Gráfková—Megen (Hollandia) 30, Krejcsová—Gelder (Belgium; 3:0, férfi négyes: Stípek, Posejpal—Thien, Dui n (Hollandia) 3:0; női négyes: Koczián, Almási—Krejcsová. Gráf­ková 3:0; vegyes négyes: Kadlec. Kro m (Hollandia)—Grijspeerdt, de ' Joung (Hollandia) 3:2. Sporthíradó • .Megkezdődött a budapesti nemzet­közi ökölvívó-verseny. Magyarország felszabadításának évfordulója alkal_ mából Budapesten nagyszabású nem. zetköz; ökölvívó-viadal kezdődött va_ sárnap. A versenyben hat ország legjobbjai indulnak (Ausztria, Bul­gária, Csehszlovákia, Magyarország, NDK és Svédország). A részvevők között van PaPp László és Zachara olimpiai, Sjölin (svéd) és Nitzsehke (NDK) Európa-bajnok is. A cseh­szlovák színeket ezek a versenyzők képviselik: Majdloch. Zachara, Petri­na, Gold, Kas al, Kročák, Príhoda, Soukup és Profánt. • Spartak Komárno— Lokomotíva Bratislava 10:6. Barátságos ökölvívó mérkőzés Komáromban 400 főnyi kö_ zönség előtt. A komáromi csapat megérdemelten győzött és verseny­zői egyre jobb formáról tesznek bi­zonyságot. A győztes csapatból Ma­tejovics, Jabi, Csillak, Rigó, Urban győzött, míg a bratislavai együttes­ből Matejčik, Holovič és Kovác s szer. zett győzelmet.' A mérkőzéseket Ve­ljcký vezette, dr. Bernát és Filard pontoztak. • Érsekújvári Lokomotíva—Spartak Praha Sokolovo 0:10 (0:3, 0:0, 0:7). A bajnoki női kézilabdamérkőzést vasárnap délelőtt, 400 néző előtt Érsekújvárott játszották. A prágai csapat minden tekintetben jobb volt, kétszámjegyű győzelme teljesén meg. érdemelt. A mezőny legjobbja Hra­dovsky, a z érsekújvári csapat kapusa volt. annak ellenére, hogy 10 gólt kapott a hálójába. Bratislavai fővárosi kerület. Slovan Bratislava ÜNV- B— Spar­tak Kablo 6:2 (2:0), Spartak Petr­žalka- Iskra Dimitrov 1:2 (0:11, Sokol Prievoz—Iskra Matador 4:2, Iskra Závod Mieru —Slovan Prav da 0:4 (0:1), Slávia Bratislava— Vörös Csillag 2:1 (1:1). Bratislavai kerület: Tatran Skalica— Spartak Trenčín 0:4 (0:11, Iskra Trenčín Merina — Iskra Senica 5:1 (3:1), Szenei. Sla,­voj-­Dunaszerdahelyi Slavoj 3:0 (0:0), Slavoj Piešťany- Tatran V. LeVáre 2:2 (1:2), Slavoj Malacky— Iskra Trenčín Odeva 1:3 (0:3), ODA Trenčín—Spartak Myjava 5:0 (0:0). A vasárnapi mérkőzések után a tabella állása a következő: Spartak Trenčín 2 2 0 0 8:0 4 ODA Trenčín 2 2 0 0 10:2 4 Trenčín Odeva 2 2 0 0 8:2 4 Veľké Leváre 2 110 4:2 3 Trenčín Merina 2 10 1 5:3 2 Slavoj Senec 2 10 1 3:2 2 Spartak Myjava 2 10 1 4:5 2 Slavoj D. Streda 2 10 1 2:3 2 Slavoj Piešťany 2 0 11 3:7 1 Tatran Skalica 2 0 0 2 2:9 0 Slavoj Malacky 2 0 0 2 2:7 0 Iskra Senica 2 0 0 2 1:9 0 Nyitral kerület: Komáromi Spartak —Érsekújvári Spartak 1:0 (0:0), Iskra Partizán ske Nyitrai Slavoj 3:3 (1:0), Lé­vai Slavoj —Slavoj Prievidza 3:2 (2:0), Érsekújvári Dynamo —Vág­sellyei Dynamo 4:1 (1:0), Iskra Bošany—PDA Nitra Hron 5:2 (4:2). A nyitrai kerületben a vasárnapi második forduló után a tabella ál­ása a következő: Baník Handlová 2 2 0 0 8:0 4 Spartak Komárno 2 2 0 0 3:1 4 Slavoj Nitra 2 1 1 0 4:3 3 Slavoj Levioe 2 1 1 0 4:3 3 Dynamo N. Zámky 2 10 1 5:3 2 Isíkra Bošany 2 1 0 1 6:4 2 Iskra Partizánske 2 0 2 0 4:4 2 Dynamo Šaľa 2 1 0 1 3:5 2 PDA Nitra Hron 2 0 1 1 3:6 1 Slavoj Šurany 2 0 1 1 1:4 1 Slavoj Prievidza 2 0 0 2 2:8 0 Spartak N. Zámky 2 0 0 2 0:2 0 Zilinai kerület: Spartak Bytča -Tatran Ružom­berok 8:0 (3:0). Sokol Paludzka— Iskra Púchov 3:3 (0:3), Iskra Žili­na „B" Spartak Pov. Bystrica 1:2 (1:0), Tatran Liet. Lúčka - Dynamo Čadca 4:1 (3:0), Lokomotíva Vrút­ky—Tatran Turany 4:0 (2:0). A tabella állása: Spartak P. By str. 2 2 0 0 8:1 4 Spartak Bytča 2 1 1 0 8:0 3 Lokomotíva Vrútky 2 1 1 0 4:0 3 Iskra Púchov 2 1 1 0 6:3 3 Tatran L. Lúčka 2 1 O 14:3 2 SpaVtak Martjn 2 1 0 1 3:3 2 Iskra Žilina „B" 2 1 0 1 3:3 2 Tatran Krásno 2 10 1 '2:3 2 Tatran Turany 2 1 0 1 2:4 2 Sokol Palúdzka 2 0 1 1 3:9 1 Dynamo Čadca 2 0 0 2 2:6 0 Tatran Ružomberok 2 0 0 2 1:11 0 Besztercebányai kerület: A besztercebányai kerületben -Va­sárnap teljes fordulóval rajtolt a bajnokság. Eredmények: Losonci Slavoj— Slovan B. Bystrica 6:0 (2:0), Spartak D. Hámre—Spartak Piesok 3:3 (3:2), Baník Podbrezo­vá—Baník Kremnica 0:2 (0:1), Tatran Ondrej— Lokomotíva Zvolen 0:1 (0:1), Tatran Harmanec— PDA B. Bystrica 2:4 (0:2), Rimaszom­bati Tatran—Füleki Spartak 3:1 (2:0). Kassai kerület: Kassai Lokomotíva —Iskra Kež­marok 4:2 (3:1), Dynamo Košice — Lokomotíva Košice II 2:3 (0:2), Slavoj Trebišov —Iskra Tatrasvit 5:0 (4:0), Slavoj Kežmarok— Kas­sai Baník 3:1 (1:0). Eperjesi kerület: Nagykaposi Sokol Lokomotíva Humenné 2:1 (2:1), Slavoj Prešov — Slavoj Sabinov 8:1 (5:0), Tatran Prešov „B" Slovan Giralotovce 8:0 (5:0), Tatran Humenné —Slavoj Michalovce 1:2 (1:1), Slávia Pre­šov —Slávia Bardejov mérkőzést április 7-én játszák. Otthoni győzelmek az Országos Versenyben Az országos labdarúgó-verseny II. fordulóinak mérkőzései nem voltak átlagon felüliek. Csekély kivétellel valamennyi mérkőzés az otthoniak csekély gólarányú győzelmével vég­ződött, ami azt mutatja, hogy az otthoni környezet ebben a verseny­ben nagyon fontos tényező. A ,.B" csoport legfontosabb mérkőzései V'itkevicén és Tapolcsányban vol­ták. Mindkét helyen kemérťy küzde­lem után az otthoniak győztek. Az ..A" csoportban Č. Budejovice jó formában volt és nagy gólaránnyal nyert a Dynamo Karlové Vary fe­lett. Tatran Vranov— Iskra Ružom­berok 3:1 (2:0). Gyors és kemény lefolyású mérkőzés, amelyben a vendégek technika tekintetében job­bak voltak; az otthoniaknál ezt az előnyt a lelkesedés és átütőerő pó­tolta. A vezető gólt Lech szerezte meg sarokrúgással az otthoniaknak, akiknek előnyét Pštros és Lech 3:0-ra emelték. A játék végén azon­ban az Iskra volt jobb, és részéről Basl szépítette az eredményt. A mérkőzést 1.500 néző előtt Havel vezette. Spartak Topolčanv— Iskra Gott­waldov 3:2 (2:1). Az otthoniak ha­talmas fölénye ellenére is a mérkő­zés végeredménye csak 6 perccel be­fejezés előtt dőlt el. A vezetést Langr góljával a vendégek szerez­ték meg, azonban az első félidő végéig az otthoniak ezt nemcsak kiegyenlitették, hanem Ríman és J. Marko középcsatár góljaival egy­gólos előnyt is szereztek. Félidő után Langr újból kiegyenlített, azonban Gálik szép lövéssel bizto­sította az otthoniak győzelmét. A mérkőzést 4000 főnyi közönség néz­te végig és Král vezette. Červená Hviezda Brno—Spartak Košice 2:1 (1:0). A Brnóban 5000 néző előtt lefolyt mérkőzés csak át­lagszínvonalú volt. A vezetést az otthoniak szerezték meg Szláma gól­jával, szünet után Danda a. kassai kapusnak. Dobosnak hibája foly­tán megszerezte a második gólt. A vendégek részéről Vaskó fejelés­sel szépített. A mérkőzést Brada vezette. Baník Vítkovice-—Sparta Trnava 2:1 (1:0). Az első félidőben szép színvonalon folyt a játék, mindkét •'•sapat jól kombinált és gyorsan ve­zette a labdát." A második félidőben az iram erősen lanyhult és a játék elvesztette érdekességét. A gólokat Nierla és Skala, illetve Istvanovics — utóbbi btin tetőrúgásból — sze­rezte. A mérkőzés 4000 néző előtt Čemák vezetése mellett folyt le. Tatran Prostejov—Iskra O patová 4:0. Az „A" csoport eredményei: Isk­ra Liberec- Tatran Teplice 2:1 (2:0), Spartak Hrad. Králové — PDA Plzeň 1:0 (0:0), Slavoj Č. Budejovice— Dynamo K. Vary 8:1 (2:0). Spartak Trebič-Spartak Karlin Dukla 1:3 (1:2), Spartak Čelakovice —Iskra Semtin 0:4 (0:2). Az Országos Verseny ,.B" cso­portjában a tabella állása a követ­kező: Tatran Prostejov 2 2 0 0 5:0 4 Červená hiviezda Brno 2 2 0 0 4:2 4 Spartak Trnava 2 1 0 1 3:2 2 Spartak Košice VSS 2 1 0 1 3:2 2 Tatran Vranov 2 1 0 1 3:3 2 Baník Vítkovice 2 1 0 1 3:3 2 Spartak Topoľčany 2 1 0 1 4:4 2 Iskra Opatová 2 1 0 1 2:5 2 Iskra Gottwaldov 2 0 0 2 2 5 0 Iskra Ružomberok 2 0 0 2 1:4 0 Vasárnap a harmadik fordulóra kerül a sor. A párosítás: Spartak Trnava —Spartak Topoľčany, Iskra Opatová —Tatran Vranov, Iskra Ru­žomberok —Červená Hviezda Brno, Spartak Košice VSS—BSník Vítko­vice, Iskra Gottwaldov—Tatran Prostejov. „ÜJ riZO" Kiadia Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottságra Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős LOrlncz iyuls főszerkesztő Szerkesztőség tíratislava, Jesenskétn s—10, celeíon H47-16, 852-10 Kiadóhivatal: Bratislava, Gorkého 8, telefon 274-74 Előfizetési di.1 havonta Kis 6.60. Az előfizetést és Kézbesítést az illetékes postahivatal (postakézbesltő) mtézL Ellenőrző postahivatal Bratislava í Nyomáa: Pravda. Szlovákia Kommunista Pártja Központi Bizottságának kiadóvállalata. Bratislava. E 51098