Uj Szó, 1953. május (6. évfolyam, 106-132.szám)

1953-05-19 / 121. szám, kedd

/ U j SZÖ 1953 május 19 Magyarország — Olaszország 3:0 (1:0) Az olimpiai bajnokság után az EK-t is a magyar válogatott nyerte Vasárnap délután a római olimpiai stadionban 83.000 néző előtt került lebonyolításra az Európa-Knpa mérkőzés. A találkozó favoritja — annak ellenére, hogy Prágában 3:0 arányú vereséget szenvedett — az olasz csa­pat volt. A tavalyi helsinki olimpiai játékokon sikerült a magyar válogatottnak legyőznie a z olasz csapatot. — ott 3:0 volt az eredmény — de ez a mérkőzés nem számított a magyar—olasz nemzetközt találkozók közé. mivel az olasz olimpiai csapat nem állott ki legerősebb csapatával — legjobb profijátékosait nélkülözte. Most vasárnap Olaszország fővárosában a magyar válogatottnak sikerült a nagy bravúr. Nagyszerű játékkal meg­ismételte ragyogó olimpiai gy őzelmét, a legjobb olasz csapatot fektette kétvállra. Már a déli órákban zsúfolásig megtelt a római olimpiai štadión. A nagy hőség ellenére (32 fokot muta­tott a hőmérő) ember ember hátán tolongott, hogy tanúja lehessen Európa két legjobb csapata ösz­szecsapásának. Nem kis tét forgott kockán. Az olasz válogatott prágai veresége után az Európa-Kupa nyílt­tá vált. Három csapat: mégpedig a tabellán vezető Magyarország, a harmadik helyen álló Csehszlovákia és a negyedik helyen álló olasz csa­pat nyerhette meg az EK-t. A mérkőzés előtt a római stadion előtt a belépőjegyek iránt még min­dig óriási volt az érdeklődés. A jegy­üzérek az ülőhelyek árát nyolcszo­rosán, az állóhelyekét pedig 10—12 szeresen drágították meg. A közönség nagy tapsa között vonult ki a két csapat. Előbb a ma­gyar, utána pedig az olasz him­nusz hangzott el. Ezután a két csa­pat kapitánya, Puskás és Boniperti zászlót cseréltek, majd Ewans angol bíró sorsolásra kérette magához a két csapatkapitányt. A szerencse az olaszoknak kedvezett. A magyar csapat az első félidőben nappal szem­ben játszott. A csapatok a következő összeállí­tásban állottak ki a nagy mérkő­zésre: Olaszország: Sentimenti IV. — Giovannini, Cervato, Bortoletto — Grosso, Venturi — Boniperti, Pan­dolfini, Galli, Amadéi, Cervenlatti. A második félidőben az olasz csa­társor a következő összeállításban játszott: Cervelatti, Amadéi, Galli, Pandolfini, Vivolo. Magyarország: Grosits — Bu­zánszki, Lóránt, Lantos — Bozsik, Zakariás — Budai n., Kocsis. Hideg­kúti (a H. félidőben Palotás), Pus­kás, Czibor. AZ ELSŐ FÍÜLIDÖ Olasz támadással kezdődik a mér­kőzés, de Lóránt szereli Bonipertit. A magyar csapat a második perc­ben ellentámadásba 'megy át. Egy­másután kétszer Czibornak van al­kalma lövésre, de a 11-es ponton szerelik a jól tömörülő olasz védők. A kővetkező percekben továbbra is a vendégek vannak fölényben. A ne­gyedik percben Kocsis jő helyzetben van, de az olasz kapus könnyen vé­di az első kapura tartó lövést. A következő percek változatos já­tékot hoznak. A hetedik percben Budai teljesen egyedül áll az olasz kapu előtt, de lövését az olasz kapus védi, s közben a játékvezető lest ítél, pe­dig nem volt. Ezután az olaszok tá­madnak, de Pandolfini gyenge lövé­sét Grosits könnyen menti. Annak ellenére, hogy a magyar csapat szá­mára szokatlanul nagy a meleg, tá­madásban van. Kocsist ketten is tartják, nem tud mozogni, ezért ide­gesen játszik és sok labdát el is ront. A tizenkettedik percben Galli, az olasz középcsatár átjátsza a ma­gyar fedezeteket, végül Lóránton is átjut, de az ötösről küldött lövését Grosits nagyszerűen védi. Az iram szinte öldöklő és drámai. Hol az egyik, hol pedig a másik csa­patnak van nagyszerű alkalma gól­szerzésre. A tizenharmadik percben szögletrúgás után kavarodás van a magyar kapu előtt. Bozsik szabályo­san szerel, de a játékvezető szabad­rúgást ítél. Venturi lövését Grosits védi. A magyar csatársor nem tud ki­bontakozni a jól védekező olasz vé­delem miatt. A tizennyolcadik perc­ben szabadrúgást érnek el a magya­rok. A labdát a 16-osról Puskás Ko­csisnak tólja át, de a nehéz szögből lőtt erőtlen lövést Sentimenti, az olasz kapus könnyen védi. A magyar csatárok sokat tologatnak. Az ola­szok ritkábban, de veszélyesen tá­madnak. A huszadik percben Ama­deinek van nagy gólhelyzete, de Lan­tos az utolsó pillanatban közbelép. A következő percben Galli remek fejesét védi Grosits. Most egymás­után olasz, támadások folynak, de ezekben a percekben a magyar véde­lem is nagyszerűen látja el felada­tát (A magyar csatároknak nyugod­tabban kellett volna ezekben a per­cekben játszania.) A huszonnyolca­dik percben Puskás-Kocsis akció fut végig a pályán, de Cervatto az utóbbit partra szereli. A következő percek változatos já­tékkal telnek. Az első félóra eltelte után magára talál a magyar csa­társor. Kocsisnak, majd Puskásnak van nagy helyzete. A harmincnegye­dik percben Puskás egyedül áll az olasz kapu előtt, idegességében azon­ban kihagyja az óriási gólhelyzetet — mellé lő. A 38-ik percben ismét Puskás lő mellé. A VEZETŐ GÖL A 39-ik percben sarokrúgást ér el a magyar csapat. A labda Puskástól Hidegkútihoz kerül, az hátrajátssza Bozsiknak, — Hidegkúti közben he­lyet változtat — a labda ismét Puskáshoz kerül, aki a kitűnő helyzetben lévő Hidegkú­tihoz adja a labdát, aki védhetetle­nül szerzi meg a vezetést, 1:0. A 42-ik percben az olaszoknak alkalmuk lett volna döntetlenre állí­tani a mérkőzést. Cervellati Gallohoz játssza a labdát, aki az összefutó magyar védelmet kikerüli és köz­vetlen közelről Grosits kapujára lő, de a labda a kapu mellett süvít el. (Nagy gólhelyzet volt!) A MÁSODIK FÉLIDŐ Ez a félidő is az olaszok támadá­sával indul, de a magyar védelem jól áll a lábán. Az olaszok nagy lendü­lettel és hevesen támadnak. A ma­gyar osapat ezekben a percekben ritkán támad, de a támadások na­gyon veszélyesek. A 10-lk percben Czibor átjátssza az olasz védelmet és nagyszerű gólhelyzetből (kb. 6 méterről) mellé lő. A 12-ik pereljen pedig Kocsis elöl hazaadással mentenek az olaszok. Az első negyedóra eltelte után is­mét izgalmas és változatos küzdelem folyik. Egy gyors támadás után kavaro­dás van az olasz kapu előtt. A labda Czibortól Puskáshoz kerül, az Venturit játssza még át és 2:0­ra növeli a magyar csapat előnyét. A 22-ik percben Puskás kapásból küldött lövése száll az olasz kapu fölé. A 24-ik percben az "olaszok tá­madnak, de a remek formában lé.vö magyar védelem kitűnően akasztja meg az olasz támadásokat. A 27-ik percben Puskás Budainak játssza át a labdát, az Palotásnak to­vábbít, majd a labda ismét Puskáshoz ke­rül, aki kicselezi a ráfutó olasz védőt és szép akció után beállítja a végeredményt. 3:0. A gól után továbbra is a magya­rok vannak fölényben. Az olaszok kétségbeesetten védekeznek. Néha azonban az olaszok is támadnak. Főleg Galli és Pandolfini veszélye­sek. A következő percek változatos já­tékkal telnek. A magyar válogatott ekkor nyugodtan és nagyon szépen játszik. A nagyszámú közönség több eset­ben hatalmas tapssal jutalmazza a magyar válogatottak nagyszerű teljesítményét. A 45-ik percben Palotás—Czibor­akció fut végig a pályán, az utóbbi szabályos gólt is ér el, de közben megszólal a játékvezető sípja — és á negyedik gólt nem ismeri el. Bírálat A magyar csapat rászolgált a győzelemre. Minden egyes tagja szívvel-lélekkel játszott. Áz első fél­idő első félórájában még idegesen mozogtak, de amikor látták hogy minden tekintetben jobbak a kétsze­res világbajnoknál, idegességük fel­engedett és a játék irányítását ma­gukhoz ragadták. A csaRat legjobb részei a védelem és a fedezetsor voltak. A csatárok is kitűnően ját­szottak, de a kitűnő gólhelyzeteket jobban is kihasználhatták volna. Az olaszok nagy igyekezettel ját­szottak, de nem tudták megakadá­lyozni a nagy lendülettel és feltar­tóztathatatlanul küzdő magyar válo­gatottat. A mérkőzés után az Európa-Kupa tabellájának állása a következő: 1. Magyarország 8 5 1 2 27:17 11 2. Ausztria 3. Csehszlovákia 4. Olaszország 5. Svájc 8 4 13 15:19 6 3 1 2 13: 9 7 2 2 3 7: 9 7 0 3 4 12:20 Savčinsky 190 centimétert ugrott magasba Vasárnap Bardejovban atlétikai viadalt rendeztek, amelyen Vladimír Savčinsky (Slavoj Bardejov) új ifjú­sági szlovákiai csúcseredményt ért el 190 centiméteres teljesítménnyel. Holtman, ugyancsak ifjúsági verseny­ző 180 cm-t ugrott, a harmadik he­lyen végzett Hanis pedig 176 cm-t. Varsóban megkezdődött az ökölvivó Európa bajnokság Vasárnap délelőtt a varsói állami Operában ünnepélyesen megnyitot­ták az ez idei ökölvívó Európa-bajnokságot. A küzdelmeket holnap dél­előtt a Gwardia-sportcsornokban kezdik. Az idei ökölvivó Európa-bajnokságon az induló országok végleges szá­ma 19 lett. Saarvidék lemondott és így a következő 19 ország legjobb öklözői állanak hétfőn a reggeli órákban rajthoz: Szovjetunió, Lengyelország, Bulgária, Magyarország, Románia, Cseh­szlovákia, Német Demokratikus Köztársaság. Franciaország, Olaszország, Nyugat-Németország, Svédország, Skócia, Ausztria, Belgium, Írország, Anglia, Norvégia, Finnország, Jugoszlávia. A mérkőzések Iránt igen nagy az érdeklődés. Biztosra veszik, hogy a, sportcsarnok minden-egyes alkalommal szinültig megtelik nézőkkel. Vidéki eredmények Apátfalva „B"—Mucsiny 2:1 (0:0) Járási labdarúgó bajnoki mérkőzés Opatován. Megérdemelt győzelem. A hazai csapat góljait Pócos lőtte. Apátfalvi ifi _ Mucsiny ifi 5:0 (2:0). Tatran Poltár—Apátfalva „B" 4:0 (4:0). Kerületi bajnoki labdarú­gó mérkőzés Poltáron. A jő napot kifogott csapat mindját a mérkő­zés elején Kapec négy góljával döntötte el a küzdelmet. Losonci Slarvoj „B"—Dobroc s 4:2 (1:0). Járási bajnoki labdarúgó mérkőzés Losoncon. Losonc—Zólyom 8:5 Az idei első barátságos teniszmérkőzés Zólyom­ban folyt le. Safárikovói Slavoj — Ipolvságl Slavoj 5:4 (2:2). Kerületi bajnoki mérkőzés. Safárikovőn a vendégek 4:2-es vezetése után tudták a mér­kőzést a maguk javára eldönteni. Šafárikovo ifi—Ipolyság ifi 3:2 (2:1). Tatran Losonc—Szokol Nupod 3:0 (1:0). Járási bajnoki mérkő­zés. Az ez évben alakult fiatal lo­sonci csapat megérdemelt biztos győzelmet aratott. A gólokat Koz-] lok és Hollandi lőtték. Kékkői Dynamo—Rimaszombati Tatran 4:2 (2:2). Kerületi bajnoki mérkőzés, Kékkőn. A mérkőzést Gerhak szükségbíró vezette. A má­sodik félidő 38. percében a játék félbeszakadt. Kékkői Dynamo ifi—Rimaszomba­ti Tatran ifi 2:1 (1:1), Slavoj Lo­sonc ifi— Tatran Ondrej ifi 3:2 (3:0) Iszkra Opatová—PA Ružomberok 16:4. Vasárnap este a losonci Viga­dó nagytermében vívták az ököl., vívó revanzsmérkőzést. Opatová fö-, lényesen győzött. Az NB I. erdeményei A magyar—olasz nemzetközi lab­darúgómérkőzés ellenére vasárnap négy mérkőzéssel folytatták az NB I. küzdelmeit. Eredmények: Szom­bathelyi Lokomotíva—Budapesti Va­sas 2:0, Salgótarján—Dózsa 3:0, Sortex—Csepeli Vasas 1:1, Kinizsi— Sztalinváros 2:0. Az „A" és „B" labdarúgó-verseny második fordulójának eredményei Az országos labdarúgó verseny „A" és „B" csoportjában vasárnap már A második fordulót bonyolították le. Ebben a csoportban is a vendégcsapatok­nak kedvezett jobban a szerencse. Ez főleg az „A" csoportra vonatkozik, ahót az ellenfél pályáin szerezték meg az értékes bajnoki pontokat a csapatok. A ,,B" csoportban eddig legjobban az Iskra Zsilina és a Spartak Trnava szere­vélnek, mélyek vasárnap ismét győzelmet arattak. Eredménýék: „A" csoport: PDA Plzeň— Spar­tak Kutná Hora 0:2, Tatran Teplice —Spartak Hradec Králové 0:0, Iskra Semtín —Iskra Liberec 3:1, Dynamo Karlovy Vary—Tatran Havl. Brod 1:2. „B" csoport: Iskra Žilina —Tatran Vranov 7:0 (4:0). A vendégcsapat nem volt ko­moly ellenfél. A gólokat Ganzner 3, Zachar 2, Subrt és Timkovics löt­tékj 2000 néző előtt Chmcl bírásko­I dott. / Érdekes küzdelmek és meglepetésszerű eredmények volfak a Köztársasági Labdarúgóbajnokság I. osztályának második fordulóján A Köztársasági Labdarúgóbajnokság I. osztályában szombaton és vasár­nap bonyolították le a második fordulót, mely ebben az évadban az első teljes forduló volt. Az első mérkőzést szombaton Prágában játszottál!, ahol nagy melepetésre a Krídla Vlasti legyőzte a Tankista csapatát. A vasárnapi mérkőzéseken szintén érdekes eredmények születtek. Összesítve a hét mérkőzés közül csak hármat nyertek meg az otthon játszók, — három mérkô'zésen a vendégek győztek és Preíovon döntetlenül végző­dött a Tatran—Vörös Csillag mérkőzés. TANKISTA—KRÍDLA VLASTI 0:1 (0:1) A köztársasági bajnokság első osz­tályában szereplő két újonccsapat mérkőzését a prágai Spartak sta­dionban bonyolították le, melyen megjelent Dr. Alexej Čepička tá­bornok, miniszterelnökhelyettes, nemzetvédelmi miniszter. A légierő csapata főleg gyorsaság­ban, kitartásban és lövökészségben múlta felül ellenfelét. Győzelme tel­jesen megérdemelt. BÁNIK OSTRAVA—SLAVOJ LIBEREC 1:2 (0:2) Az Osztraván kb. 8000 néző előtt lejátszott mérkőzés meglepetésszerű, — de mindjárt hozzá is tehetjük — a vendégek megérdemelt győzel­mével végződött. A Slavoj minden tekintetben felülmúlta az osztravai csapatot. DYNAMO PRAHA— SLAVIA BRATISLAVA 1:0 (0:0) A mérkőzést a prágai SpartaJí stadionban 7000 néző előtt játszot­ták. TATRAN PREŠOV— VÖRÖS CSILLAG (Bratislava) 1:1 (1:0) Érdeked jóíiamu küzdelmet ho­zott a mérkőzés, amit 7000 néző előtt Holkó bíráskodása mellett Prešovon játszottak. SLOVAN BRATISLAVA ÜNV — BANÍK KLADNO 3:0 (3:0) Beránek bíró sípjelére, több mint 12.000 néző előtt a következő ösz­szeállításban vették fel a küzdelmet: Slovan Bratislava: Rajman — Be­ňa, Balázsy — Jajcaj, Vičan, Be­nedikoviő — Šidlo, Matúšek (Král), Ing. Tegelhof, Pažický, Čurgali. Baník Kladno: Plátek — Štgpán, Möstl — Fous (a második félidőben Péták), Fábéra, Brynda — Kok­štein, Kuchler, Mayer, Sršeň, Bra­gagnola. A találkozó szép és érdekes küz­delmet hozott. A bratislavai csa­pat, minden tekintetben felülmúlta ellenfelét, mely feleslegesen, kemé­nyen, sportszerűtlenül játszott. Fő­leg Möstl és Brynda játszottak meg nem engedett módon. Béránek játékvezető a második félidőben Bragagnolát kiállította, aki Matuš­kát rúgta le. Matúška helyére Král állott be a csapatba. ÚDA— ISKRA GOTTWALDOV 5:2 (2:0) Vasárnap délélőtt a prágai Spar­tak-pályán, 5000 néző előtt Václa­vik bíráskodása mellett játszották a mérkőzést. Az ÚDA az első félidőben 2:0 vezetésre tett szert, fordulás után azonban a vendégek 2:2-re egyenlí­tettek. Az utolsó félórában az ÜDA fergeteges iramot diktált és megérde­melten nyerte meg a mérkőzést. LOKOMOTÍVA KOŠICE — SPARTAK PRAHA SOKOLOVO 1:2 (1:1) Kassán, körülbelül 500 néző előtt játszották a mérkőzést, mely gyen­geiramú küzdelmet hozott. Főleg a Lokomotíva játszott gyengén, de a vendégcsapat sem nyújtotta a várt teljesítményt. Mind a két csapat­ban csak egyénileg- tűntek ki játé­kosok. A Spartakban Houška kapus, Sirotek és Preis voltak a legjobbak. A kassai csapatban Cestičky, Nep­kó és Kánasy voltak jók. Az első teljes forduló után a tabella állása a kővetkező: Slavoj Liberec 2 1 1 0 4:3 3 Slovan Bratislava 1 1 0 0 3:0 2 Krídla Vlasti 1 1 0 0 1:0 2 Dynamo Praha 1 1 0 0 1:0 2 ÚDA Praha 1 1 0 0 5:2 2 Spartak Praha 1 1 0 0 2:1 2 Tankista Praha 2 1 0 1 3:2 2 ÚD CH Bratislava / 1 0 1 0 1:1 1 Tatran Prešov 1 0 1 0 1:1 1 Slavia Bratislava 2 0 1 1 2:3 1 Baník Ostrava 1 0 0 1 1:2 0 Lokomotíva Košice 1 0 0 1 1:2 0 Iskra Gottwaldov 2 0 0 2 3:8 0 Baník Kladno 1 0 0 1 0:3 0 ODA Trenčín—Spartak Kr. Pole 3:1 (1:1). Érdekes, gyorsiramú Ma­ri elmet látott a 2500 néző. A ven­dégek szépen, technikásán játszót, tak, de a katonacsapat gyorsabb volt és a kínálkozó gólhelyzeteket jobban használta ki. Góllövők: Vido 2, és Capek, illetve Mašek. A mér­kőzést Simo vezette. Vörös Csillag (Brno)—Spartak Košice VSS 4:0 (2:0). A Vörös Csil­lag az egész 90 perc alatt nagy fö­lényben volt. A gólosat Proházka, Zamastii, Hajsky és Bubnik lőtték, 5000 néző előtt Őermák Bíráskodott. Iskra Gottwaldov—Spartak 'Irna­va 2:4 (2:1). Az otthoni csapat a z első félidőben fölényben volt, de 1:1 állásnál kihagytak egy 11-est. For­dulás után a vendégek feljavultak és a mérkőzés áilí-sáJt a lavukra döntötték. A gólokat Tibeňský 2, Sturdik és Zelinka, illetve Zap'letál és Mokros lőtték.' 3000 néző előtt Novotný bíráskodott. Iskra Opatová—Baník Handlová 1:0 (0:0) Opatován inkább küzdelmet, mint színvonalas játékot láttunk. Mind­két csapat idegesen küzdött. Emiatt a csatárok rengeteg jó helyzetet hagytak kihasználatlanul. A játék közel egyenlő erők küzdelmét mu. tatta, bár a mérkőzésen a hazai csapat támadott többet, több hely­zetet is dolgozott ki, kapu előtt azonban csatárainak nem volt sze­rencséje. Az első félidőben mindkét csapatnak alkalma lett volna gól­szerzésre, de mind Szaniszló, mind Szeifert kapusok szinte már a gól-, nak hitt lövéseket mentették. Szü­net után a hazai csapat támadott többet, de gólt csak a 16. percben Balázs mintegy 20 méterről reme­kül lőtt büntetörúgása jelentette. Balázs a handlovai sorfal felett védhetetlenül küldte hálóba a lab­dát. Borhy Károly, az opatovai Iszkra edzője mérkőzés után lapunk lo­sonci munkatársának a kővetkező­ket mondotta: — Gyengén játszottunk. A várat­lan nagy meleg sokat kivett a fiúk­ból. Rúghattunk volna több gólt is, de el kell ismernem, hogy kap­hattunk volna is. Tatár Károly a handlovai csapat elnöke a mérkőzés után így nyilat­kozott: — Az eredménnyel elégedett va­gyok Fiatal játékosaink becsület­tel állták meg helyüket Opatovátöl többet vártam. A játékv-vetővel tel­jes mértékben "légedettek vagyunk. ÜJ SZŐ", kiadja a Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága, Lapfelelős LCrincz Gyula főszerkesztő. Szerkesztőség: Bratislava, Jesenského u. 8—10, telefon S47—16, 852—10. Kiadóhivatal: Pravda lapterjesztővállalat, Bratislava, Gorkého u. 8, telefon 274-74. Előfizetési díj havonta 40.— Kis. Megrendelhető a postai kézbesítőknél vagy a postahivatalokon. Ellenőrző postahivatal Bratislava 2. A postai­illetékek készpénzzel való fizetése engedélyezve. Nyomás: Pravda, Szlovákia Kommunista Pártja Központi Bizottságának kiadóvállalata, Bratislava.