Uj Szó, 1953. április (6. évfolyam, 81-105.szám)

1953-04-28 / 103. szám, kedd

6 UJ SZO 1953 áprffis 28 J Švajgr és Müllerová nyerték az országos mezei futóbajnokságot Vasárnap bonyolították l e az idei országos mezei futóba.inokságot. A férfiak bajnokságát Svajgr (Oszt­rava) nyerte 31:37.8 mp idővel. A nők versenyében Müllerová (Usti nad Labem) 9:31.2 mp idővel lett a z első. Az ezidei országos mezei futóbajnokságon hosszútávfutóink vettek részt. A férfiak versenyében 68, a nőknél 43 versenyző indul. Űj országos úszócsúcsokat javítottak Pöstyénben Pöstyénben vasárnap nagyszabású úszóversenyt rendeztek, melyen több új országos csúcseredmény született. Eredmények: 100 mell (női ifjúsági) Váöová 1:25.8 mp (új országos csúcs), 100 m mell: Kalinka (Kas­sa)) 1:21.3 mp, 4x100 vegyesváltó (Bratislava): Bacik, Skovajsa, Ko­mádéi, Chorvát (4:31.8 mp) új or­szágos csúcs, 4x10° gyors (nők): 1 Bratislava (Maceiková, Korbelová. Konecsná Bláhová) 5:08.7 mp (új országos osúcs), 10x50 m gyorsvál­tó (nők): Bratislava 6:11 mp (új országos csúcs), 200 m mell: Sko­vajsza 2:43.6 mp, 100 m gyors: Chorvát 1:08 mp, 100 m hát; Vacsik 1:08.2 mp, 100 m pillangó: Komadel 1:11.8 mp, 100 m gyors (nők): Lak­nerová (Kassa) 1:17.6 mp, 400 m gyors (nők): Maceiková 6:03 mp. 50 m pillangó (női ifjúság) Váöová 37 mp (új országos szenior és ifjú­sági csúcs!) 4x50 tn vegyesváltó (ifjúság): Bratislava 2:14.5 mp (új országos csúcs) 4x50 m vegyesvál­tó (férfiak): Bratislava 2:04.8 mp (új országos csúcs). Vizipóiában Bratislava ifjúsági csapata a kassai ifjúsági csapatot 6:0 (4:0) arányban győzte le. ( Barátságos labdarúgó mérkőzések Spartak Kolin Tatra^—Vörös Csil­lag 0:8 (0:1). A Bratislava! csapat főleg a fordulás után játszott jól­A gólokat Michl (3), Hlavati és Til­ló (2—2) és Árpás lőtték. Vágsellyei Dynamo—Vágbeszter­cei Spartak 2:3 (2:1). Vágsellyén több'mint 1500 néző előtt szép mér­kőzést játszott a két csapat. A honi együttes jobb volt, a csatároknak azonban nem kedvezett a szerencse. A vendégcsapatot 5 esetben a kapu­fa mentette meg a biztos góltól. A gólokat Putera és Gál, illetve Gal­bicska I. és Jerábek lőtték. A Vágbesztercei Dynamo B csa­pata szombaton délután a Tornóci Dynamo ellen játszott bajnoki mér­kőzést. A találkozó 0:0 arányban, eldöntetlenül végződött. Slavoj Prievidza— Tatran Prešov 3:5 (1:4), jó küzdelmet hozott a mérkőzés. A gólokat Szemesi, Kus­mir, Pucher, Pavlovics és Gajdos, illetve Gürtler (2) és Smida lőtték. Iskra Žilina— Tatran Prostejov 2:i (0:0) Góllövők: Subrt és Kocik, illetve Salai. Slavoj Piešťany—Komárom; Vö­rös Csillag 10:2 (7:1). Góllövők: Hradecky (5), Szadecky (4) és Sot­ter, a vendégcsapat góljait Pergler lőtte. Érsekújvári Dynamo—Vágbesz­tercei Spartak 4:0 (2:0). A barátsá­gos labdarúgó mérkőzés, melyet Ér sekújvárott játszottak, gyenge ira­mú küzdelmet hozott Góllövők; Vi­rág, Brunclik. Puskás és Hervert. A mérkőzést Juhász vezette. Előmér­kőzésen az Érsekújvári Dynamo if­júsági csa>ata 7:0 (3:0) arányban győzte le az érsekújvári Spartak ifjúsági együttesét. — Az Érsek­újvári Dynamo bajnoki mérkőzést játszott. Ellenfele az Érselcújvári Spartak H. csapata volt, melyet 6:0 (3:0) arányban győzött le. Iskra Ružomberok— Baník Hand­lová 4:1 (8:1). Góllövök: Basl (2), Balázs é3 Krokes, illetve Hajcal. Csehszlovákia—Olaszország 2:0 (0:0) Válogatott labdarúgócsapatunk vasárnap játszotta a prágai Spartak stadionjában az első idei nemzet­közi mérkőzését. Ellenfele az Európa Kupáért folyó olasz válogatott együttes volt, mely a mérkőzésre biz tos esélyesként állott ki. A mérkőzés iránt óriási érdeklődés nyilvánult meg. Több, mint egymillió jegyigényiő volt, de a Spartak stadionjában csak 35 ezer néző fér el, úgy, hogy az érdeklődők leg­nagyobb részének a rádió mellett kellett végigszur­kolnia a küzdelmet. Néhány perccel 4 óra előtt a nézőközönség szűn­ni nem akaró tapsvihara mellett Antonín Zápotocky köztársasági elnök jelent meg a díszpáholyban, Csepicska tábornok honvédelmi miniszter és Janda tábornok, az Országos Testnevelési és Sportbizott­ság elnökének kíséretében. Pont 4 órakor futott ki a pályára a két csapat. Janda tábornok a 2 Országos Testnevelés és Sportbi zottság elnökének üdvözlőbeszéde, majd a csehszlovák és az olasz himnusz elhangzása után a pionírok vi. rágcsokrokkal kedveskedtek a játékosoknak, akik azt a nézőközönség között szórták szét. Frankén belga játékvezető sípjelére a csapatok a következő össze­állításban vették fel a küzdelmet: Csehszlovákia: Rajman — Šafránek, Novák, Trnka — Pluskal, Ipszer — Laszkov, Pažicky, Kacsá­nyi, Crha, Slmanský. Olaszország: Moro — Magnini, Rosetta, Cer­vatto — Neri, Nesti — Cervelati, Mazza, Boniperti, Pandolfíni, Frignant Az első percek ideges, tapogatód­zó játékkal telnek. Fedezeteink ezek­ben a percekben több hibát vétenek, de a védelmünk kifogástalanul mű­ködik. Az első 5 perc eltelte után a csehszlovák csapat ellentámadás­ba megy át és sarokrúgást ér el. A szépen befelé ívelő labda Laskov fejéről csak centiméterekkel kerüli el Morro hálóját. Nagy helyzet volt! A következő percekben már ki­egyensúlyozottabb a játék. A cseh­szlovák válogatott csatársor szép akciókat indít, jól adogatnak, a lab­dát az ellenfél kapujának torkáig viszik, de a tömörülő olasz védelem­mel nem tudnak megbirkózni. A 39. percben Crha bombalövését Morro bravúrosan menti. Az első félidő utolsó percében egy gyors ellentá­madás során Boniperti a kapujából kifutó Rajmannak lövi a labdát, de a csehszlovák kapusnak az utolsó pillanatban sikerült megszereznie Boniperti orra elől a labdát. Fordulás után az olaszok támad­nak. Több szép és veszélyes hely­zetet dolgoznak ki, de védelmünk kifogástalan. Kitűnően tartják a veszélyes olasz csatárokat, akik szinte mozdulni sem tudnak. A 7. percben veszélyes helyzet alakul Rajman kapuja előtt. Egy hosszú­nak látszó labdára fut ki Rajman, de a gyors Cervelati előbb éri el a labdát és kapura lő. Már úgy lát­szik, hogy az olaszok megszerzik a vezetést, de az utolsó pillanatban Pluskal a kapu torkából ment. A következő percekben az olaszok tá­madnak. Pandolfini, Boniperti, majd Mazza veszélyes lövését védi a nagy­szerű formában lévő bratislavai ka­pus. A 25. percben Frignani ad újabb munkát Rajmannak. A 26. perctől kezdve megfordul a mérkőzés képe. A játék irányítását a csehszlo­vák válogatott veszi át. A 30. perc­ben Pažickýnak nagyszerű alkalma van megszereznie a vezetést, de lö­vése a felső kapuléc fölött süvít el. Nagy helyzet és szép lövés volt. Egy perc múlva Crhának van nagysze­rű helyzete, de az ö lövése is elke­rüli a kaput. A csehszlovák váloga­tott ezekben a percekben állandóan támad. A 39. percben végre :itt az első gól. Gyors támadás fut végig a pá­lyán. Simanský a jobboldalról szépen íveli középre a labdát, az Laskovhoz kerül, néhány lépést tesz vele, Pažickýnak tôlja át, aki védhetetlen lövéssel szerzi meg a vezetést. Újrakezdés után ismét veszélyben van az olasz kapu, de az olaszok taccsra mentenek. A bedobás után Kacsányi Pažickýhez játszik, és az körülbelül 12 méterről védhetetlen bombalövéssel növeli az előnyt. Az utolsó percek változatos já­tékkal teltek el. A mérkőzés nem hozta azt a játé­kot, azt a küzdelmet, amit vártunk. A jól és lelkiismeretesen felkészült válogatott együttesünk a második félidőben nyújtott teljesítménye alapján megérdemelten győzött. Az olasz csapat csalódást keltett. Jobb játékot vártak tőle. Az olaszok a mezőnyben jól adogattak, szépen és technikásán játszottak, de a kapu előtt teljesen tehetetlenek voltak. Igaz az, hogy ezt a jól tö­mörülő védőink okozták. Mind­két csapat játékosain látszott az idegesség. Válogatott csapatunk, mely fiatal játékosokból tevődött össze, nagy lelkesedéssel játszott és a győzelemre teljesen rászolgált. Válogatottunk minden egyes tag­ja dicséretet érdemel. Az első perc­től az utolsóig küzdöttek a győze­lemért. A csapat legjobbja Crha volt, aki szinte mindenütt segítsé­gére volt játékostársainak. A prágai mérkőzés után az Euró­pa Kupa tabellájának állása a kö­vetkező: 1. Magyarország 7 4 1 2 24:17 9 2. Ausztria 8 4 1 S 15:19 9 3. Csehszlovákia 6 3 1 2 13:9 7 4. Olaszország 6 2 1 3 7:6 6 5. Svájc 7 0 8 4 12:20 8 7 magyar és 7 osztrák válogatott összecsapásának mérlege 4 magyar, 1 osztrák győzelem és 2 döntetlen Vasárnap. 1953 április 26. emlékezetes napja lesz Európa egyete­mes sporttörténetének: Egy napon hét magyar és 7 osztrák válogatott csapat mérkőzött egymással a zöld gyepen, egyrészt Magyarország, másrészt Ausztria területén. Újpesten az A-csapatok és a z itjúsági válogatottak találkoztak. Tatabányán Magyarország IV. és Felső-Auszt­ria játszott, Győrött pedig Magyarország ni-nak a stájer válogatott volt az ellenfele. Bécsben a magyar B-csapat küzdött a z osztrákok B együttese ellen, ott előzően a bécsi Liga válogatottja a magyar V. csa­patot látta vendégül. Végül St. Pöltenben a magyar VI. számú váloga­tott Alsó-Ausztria együttesével mérte össze erejét. újra remek védéseket produkál és legalább 3 biztos góltól menti meg hálóját A félidő végefelé Stotz osztrák hátvéd megsérül és helyébe Röckl áll be. A 31-ik percben Hi­nesser az ingadozó magyar védelem hibájából majdnem ismét gólt lő. A 43-ik percben végre egyenlíte­nejj a magyarok. Budaitól Cziborhoz kerül a labda, aki közelről a hálóba vágja 1:1. Szünet után a magyarok azonnal erős iramot diktálnak de az osztrák védők idejekorán közbelépnek. A következő negyendórában ide-oda hullámzik a játék, hol az egyik, hol a másik fél támad, ám eredményte. lenül. Czibor egymásután vezeti a támadásokat, határozottan ö most a legjobb csatár. Ezután az osztrá­kok rohamoznak és a magyar véde­lem megint csak lemarad. Lantos egyszer csak az utolsó pillanatban tudja hazaadással tisztázni a hely­zetet. A 20-ik perctől kezdve a ma­gyarok szép támadásokat indítanak, Magyarország—Ausztria 1:1 (1:1) Az újpesti Dózsa-stadiónban 50 ezer néző előtt az angol Evans in­dítja el a játékot. A magyarok azonnal támadnak, de az osztrák védelem résen van. A tizedik perc­ben sarokrúgást érnek el az ottho­niak, azonban ezt is szerelik. A ma. gyár csatársor remekül működik és igen veszélyes támadásokat vezet. Puskás is, Kocsis is ismételten ka­pura bombáznak, Zéman, az osztrák kapus? azonban bravúrosan ment. A 16-ik percben váratlanul veze­téshez jutnak az osztrákok. Szép összjátékkal megközelítik a magyar kaput ahol Hinesser a leálló ma. gya r védelem mellett a bal alsó sa­rokba vágja a labdát. 1:0 a z oszt­rákok javára A következő negyed­órában a magyarok három sarok­rúgást érnek el, de egyik sem hoz eredményt. Közben Zéman újra meg V Az ökölvívó Európa-bajnokság hirei Varsó. — A Lengyel Testnevelési Bizottság ökölvívó osztálya rendkí­vül nagy gonddal készíti elő a május 17-töl 24-ig Varsóban lebonyolításra kerülő ökölvívó Európa-bajnokságot Igen helyes és fontos intézkedés tör­tént a versenyzők egészségvédelmét illetően. A bajnokság kezdete előtt valamennyi ökölvívó alapos orvosi vizsgálaton esik át, s csak azután léphet a szorítóba. A verseny során kiütött ökölvívókat azonnal szakor­vosok vizsgálják meg és ha szükséges, kezelik is. Az Európa-bajnokság során 4 kony­ha — lengyel, francia, délkeleteuró­pai és skandináv — biztosít napi 7000 kalóriás ellátást a résztvevőknek. Az Európa-bajnokság szervező bizottsá­gához már megérkezett Magyaror­szág, a Német Demokratikus Köztár­saság, Belgium, Svédország, és Nor­végiai névszerinti nevezése. A belgák 3, a svédek 3, a norvégok 2 verseny­zőt indítanak. A szervező bizottság már megálla­pította a teljes versenyműsort. Az ünnepélyes megnyitó május 17-én 18 órakpr lesz, ezt kulturműsor követi. Az első mérkőzésekre május 18-án 14 órakor kerül sor. Az esti küzdel­mek ezen a napon 20.30-kor kezdőd­nek. Május 19-én a küzdelmek kez­dete 14 és 19.30, május 20-án 14 és 20 óra, május 21-én, 22-én és 23-án csak este mérkőznek a résztvevők, 18 órától. Az utolsó napon a döntök már 13 órakor kezdődnek. Az EB záróünnepélyére este 19 órakor kerül sor. remek lövések is szállnak kapura, de Zéman élete legjobb formájában mindent ment. A 26. percben Pus­kás lesgólt rúg, aztán Czibor sarok­rúgását elvétik a magyar belsők. A játék végéig a magyar csatársor egyéni akciókkal kísérletez, az oszt­rák védelem azonban elhárítja a ve­szélyt. Magyar ifjúsági válogatott—osztrák ifjúsági válogatott 1:1 (1:0) Az A csapatok mérkőzése előtt a két ország legjobb ifjúsági játéko­sai küzdöttek egymás ellen. A dön­tetlen igazságos. Ausztria B—Magyarország B 1:0 (1:0) Bécs, Práter-stadi ónban 40.000 néző, vezette Dörflinger (Svájc). A találkozó főleg az első félidőben bő­velkedett szép akciókban, szünet után viszont csak az utolsó negyed­óra hozott ismét jó teljesítménye­ket. A győztes gólt Sühs rúgta az első félidő 5-ik percében. Magyarország V.—Bécsi Liga­válogatott 2:0 A B-csapatok találkozója előtt a vendégek biztosan győztek a jó bécsi együttes ellen. Magyarország Hl.—Stájer váloga­tott 4:1 Győrött játszották a mérkőzést mely fölényes magyar győzelmet hozott Magyarország IV—Felső-Ausztria 5:2 Tatabányán a két osapat érdekes mérkőzést vívott, mely az otthonlak szép sikerét hozta. Magyarország VI—Alsó-Ausztria 5:2 Az alsóausztriai St. Pöltenben nagyszámú közönség előtt az erős magyar együttes ugyancsak bizto­san győzött az osztrák vidéki csa­pat ellen. A lengyel B csapat Krakkó ellen, az A csapat Szilézia válogatottja ellen játszott edzőmérkőzést Varsó. — A lengyei válogatott labdarúgók edzömérkőzéssei készül­tek a Csehszlovákia elleni nemzet­közi mérkőzésekre. Szombaton a lengyel B válogatott Krakkóban az ottani város válogatottja ellen 0:0 arányban játszott, az A csapat Sztalinogrodban Szilézia válogatott, ja ellen győzött 3:2 (1:1) arányban, A lengyel A válogatott szépen ját. szőtt A legjobb játékosai Bartila fedezet, Cieslik és Alszer csatárok voltak. A gólokat Kohút (2) és Al­szer lőtték. Két gólnélküli döntetlen eredmény volt a szovjet labdarúgó bajnok­ságban Szovjetunió labdarúgó bajnoksá. gát a következő mérkőzésekké; folytatták: Kujbisevi Kridla Sovje­tov—Moszkvai Spartak 0:0, Vilmius: Spartak—Moszkvai Lokomotíva 0:0 Karkovj Lokomotíva—Leningrád Dynamo 2:0, Kijevi Dynamo— Moszkvai Dynamo 1:0, Tbilisi Dy­namo—Leningrádi Zenit 3:1. Kijev Katonai XI—Moszkvai Torpedó 1:0 Befejezó'dött az országos kosárlabdabajnokság Slávia Brno és Spartak Praha a bajnokok Szombaton és vasárnap kettős fordulóval befejezték az országos kosárlabdabajnokság küzdelmeit. A férfiak bajnokságát a Slávia Brmc osapat nyerte, a nők versenyébe! pedig a Spartak Praha lett az első Az utolsó fordulón a következe eredmények voltak: Spartak Praha —Slávia Bratislavj 55:58, ATK—Slovan Bratislaví 53:72' Slávia Brno—Slávia Praht Pedagóg 49:52, Spartak Brno —SJä. via Praha Medik 72:42, Spartal Praha —Slovan Bratislava 41:40 ATK—Slávia Bratislava 60:50 Slá. vi a Brno —Slávia Praha Medik 85:46 Spartak Brno —Slávia Praha Peda gog 68 :47. A bajnokság végleges állása: Slavia Brno 14 12 2 921:722 2 ATK Praha 14 9 5 789:716 1! Spartak Brno 14 9 5 680:612 li Slov. Bratislava 14 8 6 882:806 H Slav. Bratislava 14 8 6 796:754 K Sp. Praha 14 5 9 686:658 1( SI. Praha Ped. 14 4 10 742:856 ! SI. Praha Med. 14 0 14 598:970 i Nők: Slovan Bratislava —Tatra: Zsabovzseszky 20:56, Spartak Ko šice —Spartak Praha 31:61. Az országos női kosárlabdabaj nokság végleges állása: A bajnokság végleges tabellája: Spartak Praha 14 12 2 752:532 2 Tatran Zabovf. 14 11 3 781:591 2 Slovan Orbis 14 11 3 873:687 2 Dynamo Praha 14 8 6 749:733 1 Sp. Autopraga 14 16 8 680:686 1 Sp. Strašnice 14 5 9 574:67E 1 SI. Bratislava 14 2 12 506:780 Sp. Koäice 14 1 13 521:754 ökölvívó eredmények Ökölvívó csapataink vasárnap ha rátságos viadalokra állottak ki. A egyes találkozókon a következ eredmények voltak: Slavoj Sv. Jur—Slavoj Malack 8:8, a szorítóban Makula birásko dott a pontozó bírák Krajčír és Va sík voltak. Érsekújvári Spartak— Sparta Praha Sokolovo 10:6. A barátságc ökölvívó viadalt szombaton bonyoli tották le Érsekújvárott. Az egye súlycsoportokban a következő ered mények voltak (elől honi verseny zők): Horvát pontozással győz De rik ellen, Rysan Krupička, Nag Karbul, Gelle Dusek ellen, Mejan második menetben Profanttól szén védett k. o. vereséget. Ágh Lorencc pontozta ki. Gallo a második menet ben kiütéses vereséget szenvedet Koudeltől, Kovács a harmadik me netben Smejkától. A szorítóban Ste funko bíráskodott Pontozó bírák Tabácsek, Pavliga és Mészáros. Iskra Tatra Svit— Iskra Opatov 18:2 A honiak pontjait Hricik Taj bos. Torma, Daubner, Lieszkovszk; Vanko, Valakovics, Pécs és Csajk szerezték, az apátfalusiak részéri Tököly győzött „ÜJ SZO". kiadja a Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Lapfelelös Lflrincz Gyula főszerkesztő. Szerkesztőség: Bratislava, Jesenského u. 8—Itt telefon 347-16, 862--1U Kiadóhivatal fravda lapterjesztővállalat, Bratislava, Gorkého u. 8, telefon 274—74. Előfizetési dlj havonta 40.- Kčs. Megrendelhető a postai kézbesítőknél vagy a postahivatalokon. Ellenőrző postahivatal Bratislava 2 & nosta­illetékek készpénzzel való fizetése engedélyezve. Nyomás: Pravda, Szlovákia Kommunista Pártja Központi Bizottságának kiadóvállalata, Bratislava. 1