Uj Szó, 1953. március (6. évfolyam, 53-80.szám)

1953-03-31 / 80. szám, kedd

6 UJ %w 1953 március 31 A XX. Asztaltenisz Világbajnokságról jelentik: Nagyszerű küzdelmek voltak az egyéni és páros világbajnokság döntőin Rozeanu (Románia) és Sidó (Magyarország 3—3 világbajnokságot szereztek Andreádis (ČSR) második lett BUKAREST. — A Floreascu sportcsarnokban vasárnap befejezték az idei, 9vrea dben immár XX. asztalitenisz világbajnoki küzdelmeket. A sportosa (Sít az utol s 6 napon is, a döntő küzdelmek napján ismét zsúfolásig megtelt. Első számként a női egyes világbajnokság döntőjét bonyolították le, melyen a tavalyi világbajnok, Rozeanu (Románia), a magyar Gervainé ellen vette fel a küzdelmet. A világbajnoki címet ezúttal is a nagyszerű formában lévő román asztaliteniszezőnő nyer­te izgalmas és szép küzdelem után. Ezután került sor a férfi egyes döntőjére, melybe a magyar Sidó és a csehszlovák Andreádis jutot­tak. (Sidó élete legjobb formáját futotta ki az ezidei világbajnokság során és az első versenynapok után favoritja volt a versenynek.) A női páros versenyt a magyar Gervainé és a román Rozeanu kettős nysrte, a férfipáros világbajnoki cím győztese pedig Sidó—Koczián magyar páros lett, a vegyespárosban viszont Sidó—Rozeanu páros szerezte meg a világbajnoki címet. A döntő küzdelmek részletes eredményei: NÖI EGYES: Világbajnok: Rozeanu (Romá­nia), 2. Gervainé (Magyarország). Rozeanu—Gervainé 3:1. Érdekes és szép küzdelmet vívott a világ két legjobb női asztaliteniszezönöje. A tavalyi világbajnoknő ezúttal is nagyszerű formában játszott és győzelme teljesen megérdemelt. FÉRFI EGYES: Világbajnok: Sidó (Magyaror­Sidó—Andreádis 3:1. Izgalmas küzdelmet hozott a férfiak bajnok­sága is. A magyar versenyzőn lát­szott, hogy a világbajnoki küzdel­mekre jobban felkészült, mint Andreádis. NÖI PÁROS: Világbajnok: Gervainé (Magyar­ország), Rozeanu (Románia), 2. Rowe D. és Rowe R. (Anglia). Gervainé, Rozeanu—Rowe testvé­rek 3:1. A női páros döntőjében szintén nagy volt a küzdelem. Az első és a második játszmában a világbajnok páros 21:9 arányban szág), 2. Andreádis (Csehszlová- j győzött. A harmadik játszmában kia). \ I az angol testvérek nagyszerű ira­~ Slovan Bratislava—Vörös Csillag 2:2 (1:2) HÍREK Március 31, kedd A nap kél S óra 40 perckor, nyugszik 18 óra 29 perc­kor. A naptár szerint Arpád napja van. • Várható időjárás: változó felhőzet mellett a hőmérséklet ismét valamivel emelkedik és a nappali órákban 10—12 fok körüli lesz. Eny­he északi, északnyugati szelek. • A fogadási napok újabb beosztása a pozsonyi Kerületi Nemzeti Bizottságnál A pozsonyi Kerületi Nemzeti Bi­zottság I. osztálya figyelmezteti a közönséget, hogy a Kerületi Nemzeti Bizottságnál a felek fogad 5napjai­ban változás történt. ' A Kerületi Nemzeti Bizottságon szerdán és csü­törtökön fogadják a feleket. A Ke­rületi Nemzeti Bizottság elnöke és az egyes osztályok előadói a feleket csütörtökön, 8—12-ig fogadják. • Hogyan és mikor kfeU orvosi készültségi szolgálatot kérni Sürgős orvosi segítség esetére or­vosi készültséget állítottak fel, amely 1953. március 1-től Pozsony­ban a városi nemzeti egészségügyi H. számú intézet épületében, Radlin­ského ul. 9. szám alatt van elhelyez­ve Telefonszámai: 344-65. 332-36, 331-97, 331-99, 331-89 325-14. Az orvosi készültség ezen az állo­másán a szolgálat reggel 6 órától 21 óráig, és 21 órától reggel 6 óráig tart Az orvosi készültség ezen állo­vartalaa munkája érdekében a kö­zönség figyelmébe ajánlják, hogy szükségtelenül ne terhelje a készült­ségi szolgálatot és csak sürgős ese­tekben hívja fel. Olyan betegek, akiknek állapota nem súlyos, menje­nek el orvosi készültségi állomásra, aihol a rendelés állandóan folyik, vagy pedig használják fel a látoga­tási időt, amelyet 21 óráig a gya­korló (kerületi) orvosok teljesíte­nek. Az orvosi készültségi szolgálati állomáshoz főként éjjel kell fordulni, nappal pedig csiik nagyon komoly esetekben, mint például szívgörcs, epegörcs, gyomor vagy veseroham­itál, asthmatikus rohamoknál, vagy pedig húzódó láznál. Súlyos sérülés vagy erős vérzés esetében a mentőket keli hívni, nem pedig az orvosi készültséget. A mentőállomás a Randlinská u. 11. szám alatt van, és telefonszámai 23000 és 24000. Kívánatos, hogy akik felhívták az orvosi készültségi szolgálatot, vagy a mentőket, családjuk többi tagját ős a házmestert i s értesítsék erről, azért, hogy az orvosi készültségi szolgálay' tagjai vagy a mentők azonnqj/bejuthassanak a beteghez. * MEGHÍVÓ A Csemadok és a Csehszlovákiai írószövetség Szlovákiai Tagozata március 31-én 20 órakor a Tátra­szálló nagytermében ünnepi em­lékestet rendez Maxim Gorkij, az első szocialista realista nagy szov­jet író születésének nyolcvanötödik évfordulója alka: nából. Az ünnepi esten fellép a magyar pedagógiai gimndzium ének- és ze­neegyüttese. Szílószámokkal sze­repel Cséfalvai Katalin. Az ünnepi estre mindenkit szeretettel várunk. Belépés díjtalan! k A Csemadok kassai helviszer­vezetőnek ünnepi estje A Csemadok kassai helyiszerveze. t e ezúton tudatja Kassa város dol­gozóival, hogy a március 15-re ter­vezett ünnepségeket, melyet az 1848. magyar szabadságharc emlékére rendez az egyesület a közbejött gyász miatt, március 31-én, kedden este 19 órai Kezdettel fogja a „Szlo­van" nagytermében megtartani. Mű­sorunk a következő: Ünnepi beszéd, szavalatok, dalárda é s egyéni ének­számok, népi táncok. Az országos labdarúgóbajnokság­ban résztvevő két pozsonyi csapat vasárnap délután a Felszabadulás Serlegéért folyó küzdelem során .elsöízben mérte össze erejét. Az első félidőben kiegyensúlyo­zott küzdelem folyt. Mindkét csa­pat játékosain észlelhető volt az idegesség. Szünet után szebb és jobb volt a küzdelem. Ez annak tulajdonítható, hogy a Slovanban több változtatás történt. Az első percekben a Slovan támadott, ami­nek eredményeképpen az 5. perc­ben Pazsicky megszerezte a veze­tést. A gól után a Vörös Csillag támadott többet. Ekkor látszott, hogy a Vörös CsUlag jobban felké­szült erre a mérkőzésre. Minden tekintetben felülmúlta ellenfelét, de Az első félidő jó iramú, szép küzdelmet hozott. Szünet után a zólyomiak többször sportszerűtlenül viselkedtek, amit Gallai játékveze­tő elnézett, és így a mérkőzés mindkét részről eldurvult. A máso­dik félidőben kapkodó, széteső já­ték folyt. A gólokat Haláé (2) és Lackovics (11-esböl), illetve Bocsák lőtték. Besztercebányai Katonai XI.— Slavoj Lučenec 3:0 (0:0). A losonci csapat tartalékosan állt ki erre a mérkőzésre. A honiak az első félidőben diktáltak nagy iramot és a kupamérkőzést maguk javára döntötték. A losonciak a második félidőben feljöttek, de a A vasárnapi mérkőzések során három döntetlen eredmény volt az NB-ben. A Bp. Honvéd szép küz­delem után legyőzte a Csepeli Va­sast, és a tabellán megtartotta ve­zető helyét. Eredmények: Bp. Honvéd—Csepeli Vasas 4:1 (1:1). Két ellentétes félidőből állott a mérkőzés. Az első félidőben a ven­dégek voltak jobbak, de csatáraik a, csatárok a kapu előtt, — sok­szór kitűnő helyzetben is, — gól­képtelenek maradtak. A 13. perc­ben megtört a jég. Gyors támadás után Laskovhoz került a labda, aki kiegyenlített, majd rövid idő múlva Cimra megszerezte a Vörös Csillag vezető gólját. Az első fél­idő végéig a küzdelem változatos volt, de az eredmény már nem vál­tozott. Fordulás után ismét a Slovan volt a többet támadó fél. Sok szép helyzetet dolgoztak ki, de az egyen­lítő gólt csak a 27. percben sike­rült élérniök Balázsy révén. A gól után is a Slovan támadott, de a Vörös Csillag védelme kifogástala­nul működött. jól védekező besztercebányai hát­védekkel nem tudtak megbirkózni. A zólyomi VPSS nyerte a besz­tercebányai kerületi iskolás ifjúsági labdarúgó döntőt. Szombaton és vasárnap bonyolí­tották le az iskolai ifjúság labda­rúgó tornájának fordulóit. Eredmé­nyek: Losonci gimnázium—Tiszolci gimnázium 1:5, Besztercebányai gimnázium—Füleki magyar gim­názium 4:2, Zólyomi VPSS—Tiszolc 7:0, B. Štiavnica— É. Bystrica 3:1. A döntőben a zólyomi VPSS szép küzdelem után 7:1 (5:0) arányban győzte le a B. Štiavnica csapatát. A gólokat Luciák 4, Gajdoš (2), Skalničky, illetve Uhrovič lőtték. csak egyszer voltak eredményesek. Bp. Dózsa—Bp. Bástya 1:1 (1:0). Ez a mérkőzés is két ellentétes félidőből állott. Az első félidőben a Bástya, fordulás után pedig a Dó­zsa volt a többet támadó. Bp. Postás—Bp. Kinizsi 1:1 (1:0). Gyorsiramú, nagyszerű küzdel­met vívott a két csapat. A Kinizsi mezőnyben jobb volt, csatárai azon­mot diktálva 21:18 arányú győzel­met arattak, az utolsó játszmát pedig ismét a világbajnok kettős nyerte 21:18 arányban. FÉRFI PÁROS: Világbajnok: Sidó, Koczián (Ma­gyarország), 2. Bergmann, Leach (Anglia). Sidó, Koczián—Bergmann, Leach 3:2. Drámai küzdelmet vívtak a világbajnoki címért. A negyedik játszma után 2:2, eldöntetlen . volt az eredmény. Az utolsó játszmában a magyar asztaliteniszezők nagy­szerű finist diktálva 21:19 arány­ban győztek. VEGYES PÁROS: Világbajnok: Sidó (Magyaror­szág), Rozeanu (Románia), 2. Do­linár (Jugoszlávia), Wertl (Ausz­tria). . Sidó, Rozeanu—Dolinár, Wertl 3:2. A vegyespáros döntője is öt játszmából állott. A negyedik játszma után, ebben a számban is 2:2 eldöntetlen volt az eredmény. Az utolsóban Sidó annak ellenére, hogy az utolsó versenynapon nehéz mérkőzései voltak, nagyszerűen játszott, s szinte egymaga nyerte meg a drámai küzdelmet. Iszkra Petržalka—Sparta Kablo Bratislava 2:1 (0:1). Szép küzdelmet vívtak a csapa­tok. A gólokat Strasser és Hodulik illetvce Venutti lőtték. Rimas kitű­nően vezette a mérkőzést. Iszkra Petržalka ifi—Sparta Kablo Bratislava 4:6 (2:4) Dynamo Bratislava Spoj B —Dy­namo Bratislava Dunajplavba A 2:1 (1:0). Zaspal gyengén bíráskodott. Iszkra Žilina —Tatran Prešov 8:0 (3:0) Žilinán szépszámú nézőközönség előtt játszották le a barátságos lab­darúgó mérkőzést. A honiak arány­lagos nagy gólarányú győzelme meglepetésnek számít és meg nem érdemelt, mert a prešoviak a me­zőnyben jobbak voltak, de a csatá­rok nem tudták kihasználni a kí­nálkozó gólhelyzeteket. A gólokat Blažko 2, és Karel I. lőtték. Iszkra Trenčin —Baník Handlová 4:0 (1:0). A honiak főleg a második félidő­ben játszottak jól. — Iszkra Tren­čin Merina—Iszkra Púchov 2:3 (2:0). Két ellentétes félidőből ál. lott a mérkőzés. Lokomotíva Košice —Iszkra Ružomberok 4:1 (8:1) A barátságos Iabdarúgómérkö­zést Kassán, körülbelül 3000 néző előtt játszották. A honiak minden tekintetben jobbak voltak. A gólo­kat Košč (2, Zaherschmidt és Ka­nási illetve Lasl lőtték. A mérkő. zést Valach vezette. eredményei ban a döntő helyzetekben ered­ménytelenek maradtak. Bp. Vasas—Dorogi Bányász $:1 (1:1). Főleg a második félidőben volt érdekes a játék, amikor a honiak szebbnél szebb támadásokat vezet­tek. Salgótarjáni Bányász—Szombat­helyi Lokomotív 4:1 (2:1). Győri Vasas—Sztálini Vasmű Építők 2:1 (1:0). A győriek jobbak voltak. Főleg közvetlen védelmük és a belső hár­mas játszott kitűnően. Vöröslobogő Sortex—Szegedi Hon­véd 0:0. Hatalmas küzdelmet vívott a két csapat. A gól nélküli döntetlen reális, mert mindkét csapatban a támadósorok gólképtelenek voltak. Vlk (Spartak Trnava) nyerte az első idei kerékpáros versenyt Vasárnap nagy érdeklődés mellett bonyolították le Pozsonyban . az első idei kerékpáros versenyt, melyre 63 versenyző nevezett be. A küzdelme­ket három csoportban rendezték. Az elsőt, az I. minősítési osztályhoz tar­tozó kerékpározók versenyét — 30 kilométer távon — Vlk (Spartak Trnava) nyerte 50:50.3 mp.-es ered­ményei, a versenykerékpáron induló ifjúsági versenyzők csoportjában Marton győzött (Lokomotíva Bratis­lava) 48:19 mp-es idővel, a túra­kerékpáron induló ifjúsági verseny­zők kategóriájában pedig Hybský lett az első. A pozsonyi kerület asztaltenisz­bajnokság eredményei Szombaton és vašárnap rendezték meg a pozsonyi kerületi asztaltenisz­bajnokságot. A kétnapos küzdelem után a következő sorrend alakult ki: Férfi egyes (ifjúsági), 1. Bálázik PUSP I. Bratislava), 2. Slávik (II. Gimn., Bratislava), 3. Marko (Tatran Trnava.) Férfi egyes: 1. Glasa (Dynamo Bratislava Spoj), 2. Hauliš. 3. Gara­žia (mind Slovan Bratislava). Nők: Mistriková (Dynamo Bra­tislava Spoj), 2. Kasalová Slovan Eratislava), 3. Grauzelová (Banik Bratislava HOS). Kurilovsky (Slávia strojár) nyerte a mezei futóversenyt A pozsonyi Hegyi-parkban 3 km-es távon mezei futóversenyt rendeztek. Győztes Kurilovsky lett 10:44 mp-es idővel. A további sorrend: 2. Balate (Slávia strojár), 3, Lajčiak (Slávia elektro) A versenyen a 40 rajtoló közül 36-an teljesítették a Munkára és Hon­védelemre Kész jelvényszerzöverseny feltételét. Slavoj Piešťany—Spartak Topolčany 12:4 A barátságos ökölvívó viadalt Pös­tyénben bonyolították le. A honi versenyzők szép küzdelmek után megérdemelt nagypontarányú győ­zelmet arattak. A szlovákiai kosárlabda bajnokság eredményei A szlovákiai kosériabda bajnok­ságban a következő eredmények voltak: Férfiak: Iszkra Trencsin—Iszkra Partizánske 115:45 (53:24), Tatran Pezinok—Tatran Prievidza 84:41 (40:22), PDA Bratislava— Iszkra Zsilina 69:60 (38:28), Slavia Koši­ce—Dynamo Bratislava 57:50 (37: 20), Lokomotíva Kfcšice—Slavia Bra­tislava Pedagóg 62:51 (31:26), Tszk­ra Svit—Spartak Košice VSS 36:35 (19:20), Iszkra Trencsin —Tatran Prievidza 66:34 (35:9), Tatran Pezi­nok —Iszkra Partizánske 78:65 (42:21), Slávia Košice—Slavia Bra. tislava 43:44 (17:25), Lokomotíva Košice—Dynamo Bratislava 78:47 (38:15). Nők: Iszkra Zsilina —Lokomotíva Trenč. Teplá 30:48 (12:18), Iszkra Ružomberok —Slovan Piešťany 30:20 (21:11), Iszkra Partizánske—Iszk­ra Svit 35:23 (20:12), Iszkra Zsi­lina—Slovan Piešťany 32:33 (12: 20), Iszkra Ružomberok —Lokomo­tíva Trenč. Teplá 27:46 (17:22). Slavoj Piešťany —Spartak Pov. Bystrica, 4:2 (1:0) Kiegyenlített küzdelmet vívott a két csapat. A honiak győzelme szerencsésnek mondható. A gólokat Racko, Sotter, Mišura és Hradec­ký lőtték a vendégek részéről Gal­biček fivérek volta eredményesek. _ Spartak Topoľčany—Spartak Prostejov 4:0 (3:0) A mérkőzést szombaton délután játszották. Vasárnap a tapolcsá­nyiak a Slavoj Surany csapatát győzték le 7:1 (2:1) arányban. FELHÍVÁS! A bratisiavai váro­si Testnevelési és Sportbizottság felhívja azokat a labdarúgó egye­sületeket, melyek március 29-én nem vettek részt a mezei futóver­senyen, hogy az április 1-i futóver­senyen okvetlen vegyenek részt. Ha valamelyik csapat ennek a felhí. vásnak nem tesz eleget, az nem ve­het részt a bajnoki küzdelmekben. Április 1-én 17 .órakor a Levický utcai sporttelepen találkoznak a fu­tóversenyen résztvevők. Bemutató mérkőzést játszottak Magyar­országon a világhírű szovjet röplabdázók BUDAPEST. A világbajnok szovjet röplabdázók. akik immár több mint egy hete Magyarországon tartózkodnak, szombaton bemu­tató mérkőzésen vettek részt. Az »A«-csapat a »B«-csapat ellen ját­szott. Érdekes és szép küzdelem után az első csapat 8:0 (17:15, 15:10, 15:6) arányban győzött. Előmérkőzésen a magyar »B«-válogatott meglepetésszerű győzelmet aratott a magyar »A«-csapat ellen. • . \ \ v Iszkra Opatová— Lokomotíva Zvolen 3:1 (1:1) Az NB L vasárnapi fordulófának