Uj Szó, 1951. április (4. évfolyam, 77-101.szám)

1951-04-17 / 90. szám, kedd

UJSZG 1951 április 17 A VASÁRNAP SPORTJA ^yy fjtent el&jingel &es.et Ostrava Negérdmiät gifözelmet watott m NV Infliliii Mehezen gyfiz$tt a Vttkov;ce — Jó formában vannak a kassaiak Vasérnap PráÄan, a Sparia CKD Sokolovo ellen látszik az Iratislava Á Köztársasági Bajnokság hatodik fordulóján, — mint az előre várható volt, — a honi csapatok győztek. A forduló legérdekesebb mérkőzése, az NV Bratislava—Slovena Žilina találkozó a tavalyi bajnokcsapat megérdemelt győzelmével végződött. A Sparta Vítkovicén az ottani Železárný csapata ellen játszott melytől döntetlen félidő után egygólos vereséget szenvedett. A Slavia ellenfele a Dukla Prešov volt, am t két gól különbséggel győzött le. A Vodotechna Teplice— OD Praha mérkőzés 1:1 arányú döntetlennel -a Že­lezničiary—ATK Praha a vasutasok győzelmével végződött. A tabellán veze­tő OKD Ostrava érdekes játéka után győzte le a Škoda Plzeňt. A kassal csapat továbbra is kitűnő formában van, amit bizonvít a Svit Gottwaldov el­len elért győzelme. A vasárnapi forduló után a bajnoki táblázat élén továbbra is az OKD Ostrava áll, egy pont előnnyel. Az eddigi hat mérkőzésen tíz pontot szer­zett. Második helyen a kassai Dvnamo van. Hat mérkőzés közül négyet megnyert, egyet elveszített, egy pedig döntetlenül végződött, úgyhogy 9 pontot gyűjtöttek össze. Harmadik a Železničiary 8 ponttal. A negyedik, ötödik, hatodik és a hetedik helyen álló csapatoknak, az NV Bratítslavának, Tepl'cének, Vítkovicének. és a Skoda Plzeňnek 7—7 pontja van, a csapato­kat csak a jobb gólarány választja el egymástól. Nyolcadik a Slavia, kilen­cedik a Sparta 6—6 ponttal, tizedik az ATK, tizenegyedili a Žil na 4—4 ponttal, tizenkettedik a Gottwldov, tizenharmadik a Prešov, tizennegyedik ped'g az OD Praha 3—3 ponttal. Vasárnap, április 22-én a hetedik fordulóra kerül a sor. A párosítás a kö­vetkező": Slovena Žilina—Dynamo Košice, Sparta ČKD Sokolovo—NV Bratislava, OD Praha—Vítkovice, Dukla Prešov—Teplice, ATK—Dynamo Slav'a, OKD Ostrava—Železničiary Praha, Svit Gottwaldov—Skoda Plzeň. A tabella második lieíyzettje, a 6 így kellett volna tippelni! Dynamo ČSD Košice—Svit I. Gottwaldov 3:0 1 fp Škoda Plzeň—OKD Ostrava 0:2 2 Železničiari Praha—ATK 4:1 1 Dynamo Slavia—ČSSZ Dukla Prešov 2:0 1 Technomat Teplice—OD Praha 1:1 x Vítkovice Železárný —Sparta ČKD Sokolovo 2:1 1 N V Bratislava—Slovena Žilina 2:0 1 Železárný Stalingrad—OKD Zárubek 5:2 1 Inštalačné Závody—SONP Kladno „A" 1:4 2 Chemická Sokolov—HDB Sokolov 2:2 x Kúpele Piešťany —Povstroj Myjava 6:1 1 Praha—Pardubice 5:5 x K ilfo ds erartmésivek Döntetlenül végződött a Rapid—Wacker rangadó. Az osztrák és az olasz labdatúgó bajnokságban vasárnap teljes bajnoki fordulói bonyolítottak le, míg a ma­gyar csapatok vasárnap vidéken hírve­rő mérkőzéseken vettek részt. Az osztrák labdarúgóbajnokság­ban vasárnap került sorra a Rapid— Wacker rangadó mérkőzésre, ami érde­kes küzdelem után 3:3 arányban el­döntetlenül végződött. További ered­mények: FC Wien—Elektra 2:1, Sport Club— Vorwärtz Steyer 4:0, Austria— Vienna 2:1, LASK—Admira 1:0, Wie­ner Neustadt—FAC 1:1, A tabella élén a Rapid áll 31 ponttal, második az Austria 30 ponttal (de két. mérkőzés­sel többet játszva), harmadik a Wa­cker 28, negyedik pedig a Sport Club 21 ponttal. Olaszország. Az olasz labdarúgóbajnokság élén a Milano áll 53 ponttal, második az Internazionale 49, harmadik pedig a Juventus 45 ponttal. A vasárnapi for­dulón a következő eredmények voltak: Bologna—FC Milano 0:0, Internaziona­le—Florentina 2:0, Novarra—Genua 1:0, Padua—Atalanta 0:0, Palermo—Juven­tus 1:5, Roma—Pro Patrie 2:0, Samp­doria—Nápoly 3:1, Torino—Luchese 2:0, Triestina—Lazio 1:3, Como— Udi­ncse 0:2. Magyarország. A magyar NB I. csapatok vasárnap vidéken hírverő mérkőzéseket játszot­tak. Eredmények: Bástya—Nagymányok 17:0, Honvéd SE—Bajai Honvéd 8:1, Dózsa—Mező­túr 13:2, Kinizsi—Csongrád 12:8, Do­rog—Székesfehérvár 6:1, Vasas—Duna­pentele 13:0, Csepel—Kaposvár 10:0. Anglia. Az angol ligabajnokságban Totten­ham vezet 55 ponttal, második a Man­chester 51, harmadik pedig a Black­pool 49 ponttal. Az utolsó forduló ered­ményei: Blackpool—Middlesbrough 2:1, Tot­lenham—Huddersfield 0:2, Fulham— / rsenal 3:2, Wolves— Stoke City 2:3, Charlton—Newcastle 1:3, Manchester Utd.-W. B. Albion 3:0, Derby County —Chelsea 1:0 Franciaország. A francia ligabajnokságban az FC Nimes csapata vezet, melynek 35 pont­ja van, második az FC Nizza 34 pont­tal, harmadik pedig az FC Reims 35 ponttal. Az FC Sao Paolo Brüsszelben, qz ottani város válogatott ellen játszott, melytől 1:2 (0:1) arányú vereséget szenvedett. A hét végén Nürnberg­ben az ottani FC ellen l:0-ra győzőit az FC Sao Paolo. NEMZETKÖZI MÉRKŐZÉSEK. Portugália—Olaszország 1:4 (0:2). Lisszabonban nagy érdeklődés mellett játszották a mérkőzést, mely az olasz csapat megérdemelt győzelmével vég­ződött. HoHanJla—Írország 4:2 (2:2). Am­sterdamban szép küzdelmet vívott a két csapat. A hollandok győzelme reá­lis. Anglia—Skócia 2:3, (1:1). A lon­doni Wembley stadionban százezer né­ző előtt került sorra a találkozó. A skótok győzelme meglepetés. A vasárnapi mérkőzésékről a követ­kezőket jelentik­NV Bratislava—Slovena Žilina 2:0 (0:0), 18.000 néző, játékvezető: Karas, gólövök: 10 perc Laskov és 21. perc Ing. Skýva. Vodotechna Tepľce—OD Praha 1:1 (0:0). Teplicén nyolcezer néző előtt játszották a mérkőzést. Góllövők 35. perc Rezač 0:1. 36. perc Pravda 1:1. Játékvezető: Nemčovský. Vítkovické Železárný—Sparta 2:1, (1:1). 18.000 néző előtt Vítkovicén Lerch játékvezetése mellett játszották a mérkőzést. Góllövők: 18. perc To­rnán. 1:0, 30. perc Rieger 1:1, 10. perc Criík 2:1. Dynamo Košice— Svit Gottwaldov 3:0 (2:0). Kassán nyolcezer néző előtt került sorra a mérkőzés Góllövők: 14. perc Kachtý 1:0, 45. perc Putera 2:0, 23. perc Putera 3:0. Játékvezető: Čierný. Dynamo Slavia— Dukla Prešov 2:0 (2:0). 12.000 néző, játékvezető Adám. Góllövők: 4. perc Hemele 1:0, 12. perc Fiktus 2:0. Železničiary—ATK 4:1 (1:0). Košiš­čák játékvezetése mellett játszották a mérkőzést 8000 néző Góllövők: 30. perc Ždarský 1.0, 5 perc Macek 1:1, II. perc MOller 2:1, 25. perc Benda 3:1, 35. perc Ždárský 1:1 A Skoda Plzeň—OKD Ostrava 0:2 (0:1), PlzeňÉen tízezer néző előtt Mráz bíráskodása mell&H játszottak. Góllövők: 32. perc Vience 0:1, 36. perc Drda 0:2. A tavalyi bajnokcsapat, az NV BRATISLAVA vasárnap új csapattal kísérletezett. A felállítás a következő volt: Plško — Vengtár, Kadlec, Ing Steí­ner, — Malatinský, Dr. B3lázsy — Laskov, Ing. Tegelhof, Filo, Ing. Skýva, Újvári. Az NV Bratislava állandó fölényben volt — az új összeállítású csapat ki­tűnően működött. Főieg a csatársor tejesítményét kell kiemelni. Egy baj azonban még mindig van: a 16-ig gyö­nyörűen viszik le a labdát, ott azonban csődöt mond a tudományuk, egymás­nak adogatják a labdát, ahelyett, hogy kapura lőnének. Kitűnő teljesítményt nyújtott Dr. Balázsy is. Rengeteget segített a védelemben és sok táma­dásnak volt az elindítója, sőt maga is veszélyes pillanatokat szerzett a zsol­nai kapusnak. Az NV Bratislava győzelme teljesen megérdemelt. A csapaton látni lehet, hogy javuló formában van. A mérkő­zés leggyengébb embere: Karas játék­vezető veit, aki ítéleteivel mindkét csapatot megkárosította. Az NV Bra­tislava az első félidőben három tiszta li-eshez jutott., de Karas nem adta meg azokat DYNAMO KOŠICE továbbra is kitűnő formában van. Jól alkalmazzák a WM rendszert. Csatá­raik gyorsak, a védelmük pedig bizto­san hárít el minden veszélyt. A győze­lem még nagyobb is lehetett volna, ha a csatároknak jobban kedvez a sze­rencse. A kassai csaoatban Matys ka­pusnak kevés dolga akadt, de azt hi­bátlanul végezte. A védelemben Pol­gár játéka emlkedett ki, a csatársor legjobbjai pedig Putera és Dobay vol­tak. A Tanner-stadionban megérdemelt győzelmet aratott a ŽELEZNIČIARY Honi támadásokkal indult a játék, közben a prágaiknak is több alkalmuk volt gólszerzésre, de a honiak védelme kifogástalanul hárított el minden ve­szélyes akciót. A vasutasok lapos lab­dákkal játszottak ezen a mérkőzésen és főleg ennek köszönhetik nagy gól­arányú győzelmüket. A csapat leg­jobbjai Miiller, Ždárský és Pesek vol­tak, míg a vesztescsapatban Gasparik és Jankovics tűntek ki. A tabellán vezető * OKD OSTRAVA érdekes küzdelem után megérdemelt győzelmet aratott A plzeni csapatnak saját pályáján balszerencséje van. Az otthon játszptt mérkőzéseket egymás után elveszti, míg idegenben pontot szereznek. Az OKD Ostrava az első perctől az utolsóig jobb volt Gyorsak voltak és a döntő pillanatban pedig kitűnően lőttek. A tabella állása a következő: Ostrava 6 5 0 1 15:8 10 Košice 6 4 11 12:9 9 Železničiari 6 3 2 1 15:9 8 Bratislava 6 3 12 11:6 7 Teplice 6 2 3 1 8:5 7 Vítkovice 6 3 12 12:10 7 Plzeň 6 3 12 8:8 7 Slavia 6 3 0 3 14:9 6 Sparta 6 2 2 2 11:13 6 _ATK 6 12 3 8:11 4 'Žilina 6 2 0 4 4:9 4 Gottwaldov 6 114 7:13 3 Prešov 6 114 7:13 3 OD Praha 6 0 3 3 5:14 3 Sportolók a nemzetközi békeharcban SZÓF1ABAN nagy ifjúsági me­zei futóversenyt rendeztek a béke jegyében. A 15.427 részvevő me­zén ,,A békéért!" feliratot viselte. A verseny előtt Zaharjev, a Dimi­trovi Népi Ifjúság! Szövetség tag­ja, a verseny egyik részvevője be­szélt. Beszédében hangsúlyozta, hogy a Béke Világtanács berlini felhívása a bolgár nép, a bolgár fjúság szívéből is fakad, s a bolgár ifjúság is küzd ennek a ha­tározatnak a megvalósításáért. Ugyanakkor az országban min­denütt mezei futóversenyeket ren­tek, s a fiatalok ezrei szerezték meg a GTO-jelvényt. Sztálin-vá­rosban, amikor Leon Szandadzsijan főiskolás atléta átvette a GTO II. fokozatának jelvényét, a követ­kezőket mondta: „A jelvény arra kötelez, hogy minden képességem latbavetésével elsajátítsam a hala­dó tudományt, ezzel is harcoljak a békéért és segítsem hazámat a szocializmus építésében. Ezekben Demokratikus Németország— Csehszlovákia 3:27 (0:8, 1:7, 2:12) A csehszlovák válogatott jégkoron­gozó csapat, tegnap, vasárnap a ber­lini műjégpályán a Demokratikus Né­metország válogatottja ellen játszott. A találkozót nagy érdeklődés mellett bonyolították le. A dísztribünön ott volt V. Pieck, a Demokratikus Német­ország elnöke is. A csehszlovák válogatott állandóan nagy fölényben volt, — nagy gólará­nyú győzelme megérdemelt. Kerületi bamokságok A bratislavai kerületben Trnava — a besztercebányaiban Apátfalva vezet A besztercebányai kerületi bajnokságban vasárnap a negyedik fordulót bonyolították le. Meglepetésnek számít a losonci csapat nagy gólarányú, győ­zelme Zólyom ellen. A forduló után a tabella élén pontveszteség nélkül az apátfalvai csapat áll, második pedig a losonci csapat, mely a négy mérkőzé­sen hat pontot szerzett és jobb gólaránya választja el Besztercebánya és Zó­lyom csapatától. " A vasárnapi mérkőzésekről a következőket jelentik: Losonc—Zólyom 4:0 (3:0). Több mint háromezer néző elétt Mojzis kitűnő bí­ráskodása mellett látszottak le a mér­kőzést, mely a honiak meglepetésszerű, nagy gólarányú győzelmével végző­dött. Góllövők: Gulyási, Tóth, Kollár és Falzik. Fülek—Rimaszombat 3:1 (3:1). A fü­leki csapat már az első félidőben be­biztosította győzelmét. Fordulás után kiegyensúlyozott volt a játék, mindkét csapatnak volt még gólhelyzete, de a csatárok nem tudták azokat értékesí­teni. Góllövők: Hrubos, Székely és Šte­fánik, illetve Aibner. 1500 néző előtt Laboda bíráskodott. Harmanec—Apátfalva 0:6 (0:3). Az apátfalvai csapat kitűnő formában van, amit a vasárnapi féltucat gólos győzel­me is bizonyít Főleg a csatársor jó já­'tékát kell kiemelni Góllövők: Novo­domsky (5) és Balázs. Lovinobaňa—Poriberzová 1:1 (1:0), Konráilovce—NV Banská Bystrica 1:5 (0:3). A tabella állása a következő: Opatová 4 4 0 0 23:1 8 Lučenec 4 3 0 1 16:4 6 Banská Bystrica 4 3 0 1 12:6 6 Zvolen 4 3 0 1 6:6 6 Rim. Sobota 4 2 0 2 12:10 4 Fiľakovo 4 2 0 2 7:6 4 Podbrezová 4 1 1 2 6:10 3 Harmanec 4 1 0 3 3:12 2 Lovinobaňa 4 0 13 1:13 1 Konrádom 4 0 0 4 4:22 0 * KASSA! KERÜLET: A kassai kerületben vasárnap csak két mérkőzést játszottak. A csonka for­duló után a tabella élén Kežmarok csa­pata áll, amely nagy gólarányú győ­zelmet aratott a kassai Dynamo »B« csapata ellen. Eredmények: Levoča—Tatrasvtt 1:2 (1:1). A ven­dégcsapat szépen játszott, az eredmény reális. Góllövők: Csatlós és egy öngól, illetve Spišiak. Kežmarok— Dynamo Košice »B« 5:0 (2:0). A tabellán vezető csapat szép já­ták után simán győzött. Góllövők: Du­dek (2), Sidala, Uhrin és Pollák. 1500 néző előtt Havel jól bíráskodott. ZILINAI KERÜLET: A žilinai kerületben vasárnap ugyan­csak két mérkőzést játszottak le, me­lyeknek az eredménye nagy eltolódáso­kat okozott a tabellán Meglepetés az újonc Palúdzka gvözelme Pov. Bystri­ca felett. Az élen jelenleg a Palúdzka csapata áll Eredmények: Zel. Vrútky—Partizán Mikulás 2:1 (1:0), Palúdzka—Manet Pov. Bystrica 2:1 (1:0). PRESOVI KERÜLET: Odeva Prešov— Srtopkov 0:3 (0:3), Bardejov- Snina 7:1 (1:0), Humenné — S t. Ľubovňa 1:0 (1:0). Kapušany —Mi­chalovce 0:3 (0:2), Vranov—Sobrance 1:2 Šk21 A tabella állása a következő: Michalovce 5 5 0 ® 16:4 10 Humenné .6 3 2 1 12:8 8 Vranov 5 2 2 1 11:4 6 Sobrance 4 3 0 1 8:5 6 St. Ľubovňa 6 2 13 7:8 5 Stropkov 4 2 6 2 6:9 4 Kapušany 6 12 3 6:10 4 rOdeva Prešov 6 12 3 3:17 4 Bardejov 6 114 10:11 Z Snina 4 10 3 6:11 2 A bratislavai kerületi bajnokságban vasárnáp teljes bajnoki fordulót bonyo­lítottak le. Az eredmények a követke­zők voltak: Odeva Trenčín—SZ Senec 6:1 (3:0). A tabellán álló második csapat győzel me megérdemelt. Legjobbak Pazdera és Brenovsky, a szenei csapatban Sár kány, Varga és Kovács voltak a legjob­bak. Malacky—Kablo 2:1 (1:1), KP Pies­tany—Povstroj Myjava 6:1 (3:0). Ko­vo Trnava—Merina Trenčín 3:0 (0:0), Dynamitka Bratislava— SN Bratislava 4:0 (2:0). Pénteken este ugyancsak nagy gól­arányú győzelmet aratott a csehszlo­vák jégkorongválogatott. Ellenfele az ESG Empor és az SG Franken^ausen kombinált csapata volt, melyet 26:3 arányban győzött le. A tabella állása: 1. Trnava 6 6 0 0 33:4 12 2. Odeva Trenčín 6 5 0 1 26:7 10 3. Malacky 6 4 0 2 12:8 8 4. Merina Trenčín 6 3 2 1 11:10 8 5. Senec 6 2 13 12:12 5 6. Kablo 6 2 13 10:13 5 7. Dynamitka 5 2 0 3 8:12 4 8. Piešťany 5 113 10:16 3 9. Myjava 6 10 5 7:23 2 ta SNB Bratislava C ft, 1 S 3L-25 1 Vágsellye - Prievidza 2:1 (1:1) A bajnoki mérkőzés érdekes, jó­iramú sportot hozott. A vendégcsapat­nak néhány perccel a mérkőzés vége elötl 1 l-esből sikerülhetett volna ki­egyenlíteni, de azt elhibázták. Góllö­vők: Papp és Doriska, illetve Gürtler. Odeva Hlohovec-NV Bratislava komb. 3:1 (1:0) Több, mint 1.500 néző előtt játszot­ták le a barátságos mérkőzést, mely a honi csapat reális győzelmével végző­dött. Az Odeva minden tekintetben I jobb volt ellenfelénél Góllövők: Ju­riska, Jankovics és Valachovics, illet­ve Pažicky. UJ SZO, a csehszlovákiai magyar 'lolgozók napilapja Szerkesztőség és< Kiadóhivatal- Bratislava' Jesenského 8. sz. Telefon: szerkesztőség 2B2-77 és 347-16, kiadóhivatal 262-7Í V6­és f^Jelösszerkesztö: Lörlncz Gyula "'eladó és Irányító postahivatal Bra­tislava n Nvomla és Marľ|a a Prav­da Nemzeti Vállalat Bratislava Kéz­r toka t non adunk vissza bllrtt'ize­tés 1 évre 540 % <vre 270 , évre 135.—, 1 hónapra 45. Kčs. A hetilap (csütörtöki szám) elöfize­rése 1 évre 150.—. V 3 évre 75.—, H évre 40.— Kčs A ICEPES­KONYV előfizetése egv évre NEP­MAPTAB-csí együtt 100 a napokban, amikor az imperialisták új háború kirobbantásán mester­kednek, örömmel csatlakozom a Béke Világtanács berlini felhívásá­hoz, én is követelem, hogy az öt nagyhatalom kössön békeegyez­ményt". A NÉMET DEMOKRATIKUS t KÖZTÁRSASAG sportolói is harc- i ban állnak a Béke Világtanács ha- i tározatainak megvalósításáért. A ? mérkőzések előtt a sportolók hang- i szórón keresztül hívják fel a né- T zőket a békeharcra. Az Erfurti í Turbine—Lipcsei Chemie mérkőzés ? előtt Scheerbaum (Lipcse) és Nord- I haus (Erfurt) beszélt és hívta fel ŕ a nézőket, hogy ők is követeljék ! az öt nagyhatalom közötti béke- f egyezmény megkötését. Nyugat- J Németország felfegyverzésének f azonnali megszüntetését. A 45.000 ! főnyi közönség hatalmas béketiin- i tetéssel bizonyította be, hogy j egyetért a két labdarúgóval: köve- | teli az öt nagyhatalom közötti bé- f keegyezmény megkötését és Nyu- ! gat-Németország felfegyverzésé- $ nek megszüntetését. ;