Uj Szó, 1951. április (4. évfolyam, 77-101.szám)

1951-04-03 / 78. szám, kedd

6 UJSZO 1951 április 3. A VASARNAP SPORTJA Košice —Ostrava 2:1 Gottwaldov—ATK 1:3 2 Plzeň —Prešov 0:2 2 Železničiari —OD Praha 1:1 x Slávia —Sparta 3:0 / Teplice —Žilina 1:0 Vítkovice —Bratislava 1:0 Hradec Králové —Hronov 1:3 2 Palúdzka—Mikuláš 1:2 2 Kolín —Podebrady 3:2 Praha —Brno 5:2 Žižkov—ATK 3:3 x Külföldi eredmények OLASZORSZÁG: Az olasz labdarúgóbajnokságban va­sárnap teljes fordulót bonyolítottak le. A tabella élén az FC Miláno áll 52 ponttal, második az fnternazionale 44, harmadik a Juventus 43 ponttal. A vasárnapi eiedmények a következők: Atalanta—Triestina 1:0> Florentina —Samptdoria 3:0, Genua—iFC Torino 1:0, Juventus—Como 0:3, Lazio—No­vaira 0:0, FC Milano—Padua 3:1, Nápoly—AS Roma 0:0, Palermo—In­ternazionale 0:3, Pro Patria—Bologna 2:0, Udinese—Luchese 2:1. AUSZTRIA: Az orsztrák labdarúgóbajnokságban vasárnap játszották le a Rapid—Ausz­tria rangadót. A mérkőzést hatvan­ezer néző előtt szép játék után a ta­bellán vezető Rapid nyerte meg 3:1 arányban. További eredmények: Wacker—FC 5:1, Elektra Sturm Graz 2:4, FC Wien —Admira 2:0, LASK—Vienna 1:1, Wiener Neustadt— Vorwärts Steyer 6:0. A tabella állása: 1. Rapid 29 pont. 2. Ausztria 26 pont, 3. Wacker 25 pont. VIDÉKI EREDMÉNYEM ÖKÖLVÍVÁS: NV Topolčany—Elektrosvlt Nové Zímky 8:12. A baráságos ökölvívó­viadal, — melyet tíz súlycsoportban rendeztek meg — az érsekújváriak megérdemelt győzelmével végződött. LABDARÚGÁS: Tornóci Szokol—Sai'a 1:0 (0:0). Csúszós, erősen felázott talajon ját­szották le a mérkőzést, mely érdekes küzdelem után a tornóci csapat győ­zelmével végződött. Szünet előtt úgy látszott, hogy a találkozó döntetlenül fog végződni, de fordulás ulán a tor­nóciak feljavultak .és szép összjáték után a 25. percben Meleg góljával si­került megszerezniök a győzelmet. Megbízható takarítónőt keresünk április i-től az Uj Szó kiadóhivatalába t. 1047 B STRSMfi 15. HETE NV Bratislava Dyn. Košice Slov. Žilina Vít. Zelezárny Sparta Sok. OD Praha Vod. Teplice Dynamo Slavia Dukla Prešov Zel. Praha ATK Skoda Plzeň OKD Ostrava Svit Gottw. KZ Rakovník M. Košíre »A« Kol. Liberec. MEZ Zidenice Tatra C. Lipa Piv. Znojmo F. Strakonice M. Vodňany SZ Nitra NV Topolčany Slavía nyerte a rangadót — Szerencsés győzelmet aratott a Vitkovíce A csehszlovák labdarúgó bajnokság negyedik fordulóját bonyolították !e vasárnap. A fordulón több meglepetés született: a tabellán vezető OKD Ostrava, Kassán szép küzdelem után vereséget szenvedett a ČSD Dynamó­tól, a Slavia legyőzte a Spartát, az idegenben játszó Dukla Prešov a Skoda Plzeňt, és vereséget szenvedett Vítkovicén az NV Bratislava is. A forduló után a tabella élére a Teplice került. Jobb gólaránya van, mint a második helyen álló OKD Ostravának, az NV Bratjslavának pedig 1 ponttá! van kevesebbje. Ugyancsak 5 pontja van a tabella negyedik helyén álló Vítkovicének, az ötödik helyen álló Plzeňnek és a hatodik helyen álló Dynamo Košicének. A vasárnapi mérkőzésekről munkatársaink a következőket jelentik: DYNAMO CSD KOŠICE— OKD OSTRAVA 2:1, (2:0). Kassán, több mint tízezer néző előtt játszották le a találkozót, mely jó iramú küzdelmet hozott. A vendég­csapatban már Moravek kapus is sze­repelt. Az első félidőben a noni csapat határozott fölényt harcolt ki, veze­tést is megszerezte, majd növelte az előnyt. Fordulás után a vendégek fel­javultak és sikerült a becsületgólt megszerezniök. Öt perccel a mérkő­zés előtt Chalúpka játékvezető, — aki egyébként hibásan vezette a mérkő­zést — Venceket a vendégcsapat já­tékosát sportszerűtlen viselkedés miatt kiállította. DYNAMO SLAVIA—SPARTA ČKD SOKOLOVO 3:0 (1:0). Prágában több mint harmincezer néző előtt játszották a rangadót, mely előtt felvonult a két egyesület összes játékosa és ünnepség is volt. Válto­zatos játékkal kezdődött a mérkőzés, majd a Slavia fölénye egyre jobban bontakozott ki. A 25 percben Vlk sze­rezte meg a vezetést. Fordulás után a 11. percben Vlk volt ismét eredményes, majd a 20. percben Kares állította be a végeredményt. A Slavia győzelme teljesen megérdemeít. SKODA PLZEŇ—DUKLA PREŠOV 0:2 (0:0). Beer gyenge bíráskodása mellett Plzeiíben körülbelül hétezer néző előtt találkozott a két csapat. Az első fél­idő kiegyensúlyozott játékot hozott. Szünet után a vendégcsapat állandó támadásban volt és ha a csatáraikat nagyobb szerencse kíséri, nagyobb aranya győzelmet is elért volna. VITKOVICKÉ ŽELEZARNY NV BRATISLAVA 1:0 (0:0). A tavalyi bajnokcsapat nincs formá­ban. Ezt igazolja a vasárnapi döntet­len után ez a vereség is. Az NV Bra­tislavában a csatársorraj van baj. A csapat állandó támadásban volt, en­nek ellenére a legjobb gólhelyzeteket nem tudta kihasználni. A honi csapatban a legjobb játékos Petruska kapus volt, jók voltak még Srainer és Bican. Az NV Braitislavában Skýva, Malatinský, dr. Balázsy és Laskov játszottak jól. Több mint 12.00 néző előtt a mérkő­zést Vlček hibásan vezette. SVIT GOTTWALDOV— ATK PRAHA 1:3 (0:0). Mráz bíráskodása mellett, több mint ötezer néző előtt Gottwaldovon játszották a mérkőzést. Az első félidő változatos játékot hozott, mindkét csapatnak több gólhelyzete volt, de a csatárok a döntő pillanatokban hibáz­tak. Fordulás után a katonacsapat feljavult és szép játék után megérde­meít győzelmet aratott. TEPLICE—SLOVENA 2ILINA 1:0 (1:0). Stepánek tfzezer néző előtt vezette a mérkőzést. A honi csapat már az első félidőben 1 l-esből szerezte meg a győ­zelmet. Mind a két csapatban a leg­gyengébb rész a csatársor volt. ŽELEZNIČIARY— OD PRAHA 1:1 (0:0). Érdekes, jóiramú küzdelmet hozott a találkozó. Mind a két csapatnak több gólhelyzete volt az első félidőben, de a védelmek jól működtek. A má­sodik félidőben az OD Praha szerezte meg a vezetést, amit 7 perccel a mér­kőzés vége előtt Müller egyenlített ki. A negyedik forduló után a tabella így áll: Teplice 4 2 2 0 7:3 6 Ostrava 4 3 0 1 10:6 6 NVB 4 2 1 1 8:4 5 Vítkovice 4 2 1 1 8:6 5 Plzeň 4 2 1 1 7:6 5 Košice 4 2 1 1 7:8 5 ATK 4 1 2 1 7:6 4 Železničiari 4 1 2 1 8:7 4 Sparta 4 1 2 1 9:11 4 Prešov 4 1 1 2 6:8 3 Svit Gottwaldov 4 1 1 2 5:7 3 Savia 4 1 0 3 6:9 2 OD Praha 4 0 2 2 4:7 2 Žilina 4 1 0 3 1:5 2 Érdekes küzdelem után a Bástya nyerte a rangadót A magyar labdarúgó bajnokság egyik döntő jellegű rangadó mérkőzé­sére került sor vasárnap az újpesti sta­dionban. A Budapesti Honvéd, Ma­gyarország kétszeres labdarúgó bajno­ki csapata a Bástya ellen mérkőzött. A találkozót érdekes küzdelem után a Bástya nyerte meg egy góllal. A mérkőzésekről a következőket je­lentik: Honvéd SE—Bástya 0:1 (0:0). Nagy­számú nézőközönség előtt játszották a mérkőzést, mely az első perctől kezdve érdekes változatos játékot hozott. A gólnélküli első félidő után a vezetést és egyben a Bástya győzelmét jelentő gólját Sándor lőtte. További eredmények: Vasas—Sortex 8:2 (4:2). Dózsa—Szegedi Petőfi 9:1 (3:1), Diósgyőri Vasas—Dorog 4:1 2:0), Szegedi Honvéd—Kinizsi 2:1 (0:1), Csepel—Salgótarjáni BBC 4:2 (3:2), Győri Vasas—Szombathelyi Lo­komotív 7:0 (4:0). A vasárnapi mérkőzések után a ta­bella élén továbbra is az egy mérkő­zést többet játszott Honvéd-csapat áll 9 ponttal. Második a Bástya 8 ponttal. Harmadik a Dózsa, negyedik a Diós­győri Vasa* 7—7 ponttal. Az érsekújvári Elektrosvit legyőzte a komáromi Szokolt A nyitrai kerületi bajnokság harma­dik fordulójában a következő eredmé­nyek voltak: CSAD Nové Zámky—Levice 2:0 (0:0). Felázott talajon, esőben, több mint kétezer néző előtt játszották a mérkőzést. A honi csapat állandó fö­lényben volt. A gólokat Kopány és Pintér II. (1 l-esből) lőtték. A mérkő­zést Sluparovics vezette. Komáromi Škoda—Elektrosvit 4:5 (3:1). A kétezer néző előtt lejátszott mérkőzés melepetéssel végződött. A honiak már 4:l-re vezettek, amikor a vendégek kezdtek támadásba és kitűnő játék után megszerezték a győzelmet Góllövők: Moravcsik (2), Ralbovsky és Ibicsics, illetve Mucska (3), Sás és Bolka. A mérkőzést Repa vezette. Topolčany—Šaľa 7:1 (3:0). A vág­sellyei csapatot nagyobb gólarányú vereségtől kapusa mentette meg. Góllövők: Podmanicky (2), Kochan, Ducký I. Ferencsik, Dueky II. és Gá­lik, illetve Papp. Partizánske—Handlova 8:1 (5:1). A handlovai csapat sportszerűtlenü viselkedett ezen a mérkőzésen. A ho­niak nagygólarányú győzelme reális. A tabella állása: Nitra Topoľčany Komárno Hlohovec KI. N. Zámky S 3 O 0 11:2 2 2 0 0 14:2 3 2 0 1 18:8 3 2 0 1 6:5 3 2 .0 1 7:7 Partizánske CSAD N. Zámky Handlová Levice Prievidza Šaľa 2 10 1 10:8 S 1. 0 2 2:4 2 0 0 3 3 0 0 3 10 0 1 10 0 1 g 2 2:10 0 2:11 0 1:5 0 1:7 0 Sporthíradó • Uj szovjet csúcs a 100 méteres férfi mellúszásban. A Leningrádban rendezett úszóversenyen Minaskin, a fiatal mellúszóbajnok, a 100 méteres mellúszásban 1:12.4 mp-vel új szov­jet csúcseredményt ért el. A régi csú­csot Meskov tartotta í: 12.7 mp-vel. • Függőben maradt a hetedik játsz­ma. A Csajkovsky-hangversenyte­remben nagy érdeklődés mellett tar­tották meg a Botvínník—Bronstein sakkvilágbajnoki mérkőzés hetedik játszmáját. Botvinník a fehér figurák­kal játszott. A játszma kemény harc után Botvinník gyalog-előnyével füg­gőben maradt. Jobb gólaránnyal Apátiáivá vezet a besztercebányai kerületben A rossz időjárás ellenére a beszter­cebányai kerületben lejátszották a második fordulót. Az eredmények: Losonc—Harmancc 4:0 (1:0). A ho­ni csapat győzelme megérdemelt. Gól­lövők: Tóth (3) és Koma. Ezer néző előtt Skrinian bíráskodott Žel. Podbrezová— Poľana Opatová 0:5 (0:2). Az apátfalusi csapat kitűnő formában van. Szép jéták után Balázs, Beles, /Novodemský, Brehovský és Lackovic góljával győzött. Ezer néző előtt Mojzis bíráskodott. ČSSZ Rimavská Sobota—Konrádov­ce 6:2 (3:0). Góllövők: Szapáfi (4), Beles, Novodomský, Brehovský és Fekete. Žel. Zvolen—Filakovo 2:0 (2:0). A jobban játszó honi csapat Rudec és Bosák góljával győzött. A mérkőzést Válik vezette. Banská Bystrica—Lovinobaňa 5:0 (0:0). Góllövök: Országh és Donovan (2:2) és Gáspár. A tabella állása: Opatovä 2 2 0 0 10:0 4 B. Bystrica 2 2 0 0 7:0 4 Žel. Zvolen 2 2 0 0 4:1 4 Rim. Sobota 2 2 0 0 10:5 4 Lučenec 2 1 0 1 7:4 2 Podbrezová 2 1 0 1 4:5 2 Konrádovce 2 0 0 2 2:10 0 Harmanec 2 0 0 2 1:6 0 Fiľakovo 2 0 0 2 0:4 0 Lovinobaňa 2 0 0 2 0:10 0 • Hitelesítették Novák Éva világ­rekordját. A Nemzetközi Úszószövet­ség, — mint Budapestről jelentik — hitelesítette Novák Éva 2 perc 48.8 mp-es világrekordját, amelyet a 200 méteres női mellúszásban ért el. • Béke nagygyűlést tartott a Buda­pesti Dózsa. A Budapesti Dózsa spor­tolói szombaton délután béke nagy­gyűlést tartottak. A nagygyűlés szó­noka Kovács Gyula rendőrezredes volt. A gyűlésen megválasztották az egyesület békebizottságát. • Összeállították Szlovákia asztali­tenisz ranglistáját Az asztalitenisz központ a napokban hagyta jóvá Szlo­vákia asztalitenisz ranglistáját, amely a következő: Férfiak: 1. Tokár, 2. Türk, 3. Mikes. Nők: 1. Perinová, 2. Mistriková, 3. Kirchhoffová. • Hatvankét élsportolónak sport­mesteri címet adományoztak a Román Népköztársaságban. Mint Bukarest­ből jelentik ünnepi sportműsor kere­tében 62 élsportolónak adományozták a sportmesteri címet. A kitüntetettek közöt van Rozeanu aszalitenisz bajnok­nő, Szászné és Kolozsváry Sári asz­taliteniszezők is. • A Bolgár Népköztársaságban is kitüntették a legsikeresebben szerepelt sportolókat. Mint jelentik Szófiában ünnepi sporműsor keretében kitüntet­ték az 1950-ben legsigeresebben sze­repelt atlétacsapatokat. Bolgáriában április 1-je és május elseje között sportépítkezési hónapot rendeznek. A megyei TSB-ék vállalták, hogy az 1951. évi építkezési terv 40—60 szá­zalékát teljesítik áprilisban. Kerületi bajnokságok Z1LINAI KERÜLET: A nagy eső és a sáros talaj miatt a žilinai kerületben a következő mérkőzé­seket halasztották el: Púchov—Pov. Bystrica, Krásno—2el. Vrútky és Mar­tin— Ružomberok. A lejátszott két mérkőzés a követke­zőképpen végződött: Čadca— Liet. l.úcka 0:1 (0:0). A ho­niak győzelmét jelentő gólját Smatana lőtte. Nvolcszáz néző előtt Holko bí­rásdodott. Patudzka—Lipt. Sv. Mikuláš 1:2 (0:0). A mérkőzést szép küzdelem után a vendégek nyerték meg. Kisszá­mú nézőközönség előtt Hlaváča bírás­kodott. A tabella így áll: Ružomberok 2 1 1 0 7:3 3 Krásno 2 110 4:3 3 Puchov 2 1 1 0 6:5 3 Liet. Lúčka 3 1 1 1 4:4 3 Manet 1 1 0 0 6:2 2 Palúdzka 2 1 0 1 3:3 2 MikuláS 2 10 1 1:2 2 Čadca 3 1 0 2 5:9 2 Martin 2 0 0 2 5:7 0 Vrútky l 0 0 2 5:7 0 BRATISLAVA! KERÜLET: Dynamitka Bratislava—Myjava 4:1 (j:0). Sáros, erősen feiázo:i talajon ját«zcHák a mérkőzisl. Dynamitka győ­zelme megérdemelt. Kovo Trnava— Kablo Bratislava 6:1 (2:0). A bratislavai csapat az első fél­időben bírta az iramot, a másodikban teljesen visszaesett. Főleg vedelnie ját­szott gyengén ezen a mérkőzésen. A mérkőzést kétezer néző előtt Balog ve­zette. SZ Malacky—Senec 3:1 (3:1). Ke­mény iramú, de sportszerű küzdelmet hozott a találkozó. Az első félidőben a honiak jobbak voltak, fordulás után azonban a vendégek diktálták az ira­mot. Vereségüket gólképtelen csatárso­ruknak »köszönhetik«. Odevá Trenčín—Piest any 7:2 (3:1). Több mint ezer néző előtt játszották a mérkőzést. A trencséni csapat nagy gól­arányú győzelme megérdemelt. Játék­vezető. Macko. Merina Trenčín— SN B Bratislava 1:1 (1:0). Ezer néző előtt Gregus vezette a mérkőzést. Az tredmény reális. A tabella állása a következő: Trnava Odeva Trenčín Merina Trenčín Kafclo Malaeky Semec Piešťany Myjava Dynamitka SXB Bratislava 4 4 0 0 39:4 4 3 0 1 14:6 4 2 2 0 9:6 4 3 11 8:9 4 2 0 2 9:7 4 11 10:6 4 112 14:17 4 1 0 3 6:11 2 4 10 3 7:21 2 4 0 1 3 3:30 1 PREŠOVl KERÜLET: Odeva Prešov— DK Snina 1:0 (0:0), Bardejov —Zemp. Michalovce 1:2 (1:0), CSSZ Humenné—RSD Sobrance 1:2 (1:1), CSSZ Humenné—RSD Sobrance 3:1 (2:1), Velké Kapušany —Vranov 0:0, Stropkov—ST Ľubovňa 1:0 (0:0). A tabella állása: S 3 0 0 11:3 6 4 2 2 0 10:4 6 3 1 2 0 3:2 4 4 12 1 6:5 4 4 12 1 3:7 4 4 112 4:7 3 2 10 1 4:4 2 2 10 1 3:6 2 4 0 1 3 3:7 1 2 0 0 2 2:4 0 Michalovce Humenné Vranov Veľké Kapušany O. Prešov St, Ľubovňa Sobrance Stropkov Bardejov Snina, t H HMt mmMI MI WI HtMH mt II MII tI MI HI CTJ SZO, a csehszlovákiai magyar dolgozók napilapja. Szerkesztőség és kiadóhivatal: Bratislava, Tesenského 8. sz. Telefon: szerkesztőség 262-77 és 347-16, kiadóhivatal 262-7T. S7J­és felelősszerkesztő: Lőrincz Gyula. Feladó és Irányító postahivatalt Bra­tislava n. Nyomja és kiadja a Prav­da Nemzeti Vállalat Bratislava. Kéz­iratokat nem adunk vissza. Előfize­tés 1 évre 540.—, % ívre 270.—, % évre 135.—, 1 hónapra KÖs. A hetilap (csütörtöki szám) előfize­tése 1 évre 150.—, % évre 75.—, Vi. évre 40.— Kft9. A KÉPES­KÖNYV előfizetése egy évre NÉP* NAPTAR-ral együtt 100 Kčs.