Uj Szó, 1949. november (2. évfolyam, 172-196.szám)

1949-11-22 / 189. szám, kedd

IÍJSZ0 1949 november 22 A VASÁRNAP SPORTJA .i Magyarország nyerte a vívóversenyt Tőrben 9:7, (nők) 6:3, kardban \ 9:7-re győzték le a csehszlovák ! vívókat. Szombat este Bundapcsten, | a Vasasok sportcsarnokában j rendezték meg Magyarország ? —Csehszlovákia közötti vívó- ? viadalt. Az érdekes sportese- f ményen a politikai és közélet számos tagja is jelen volt. Bn- | dapest polgármesterének üd" | vözlése után. a himnuszokat f * . játszották el, majd a viadalra I került a sor. Tőrben a magyar csapat 9:7 | arányú győzelmet aratott. A f honiak már 7:4 arányban ve- j zettek. A további küzdelmek ? során a csehszlovák vívók i 7:6-ra szépítettek. A találkozó I az utolsó viadalokon dölt el. f A magyar csapat győzelmét • Maszlay, Tilly é s Eszterházy I 3:3:3 győzelemmel szerezték meg. A csehszlovák győzelme­ket Ripka (3), Chmela (2), Bel­man és Sokol 1—1 szerezték. A magyar női csapat Elek világbajnoknő nélkül állt ki a viadalra. Győzelmük 6:3 arányban így is biztos volt. Kardvívásban sz'ntén 9:7 arányban a magyar vívók győztek. A csehszlovák csapat legjobbja Sokol volt, aki csak Papptól szenvedett vereséget. Gerevichet, a találkozó favo­ritját 5:4-re győzte le. Sokol (3), Zárúba (2), Chmela és Skyva 1—1 győzelmet sze­reztek. A magyar válogatott pont­jait Gerevich (3), Pesthy, Pap p és L'Aun e (2—2—2) sze­rezték. A magyar válogatott 5:2, 6:2 és 8:5 arányban vezetett. A találkozó a finisben 8:7 \ arányú állásnál dőlt el a ma- ] gyar csapat javára. j Kapuzárás a „D" bajnokságban. II prešovi Sparta ju! a ligába Pezinok, Handloyá, Svit, Vrút­ky, Mikuláš és Nitra esnek ki A „D" bajnokságban tegnap játszották le az utolsó fordulót, mely a papírforma győzelmeivel végződött. 11 pontos előnnyel a prešovi Sparta lett a bajnok, mely a tavaszi évadban a ligá­ban fog játszani. A bajnokságból a következő hat csapat esik ki: Pezinok, Handlová, Svit, Vrútky, Mikuláš és Nitra. A vasárnapi forduló eredményei: Partizanské—Handlová 3:2 (3:2), Prešov—Malacky 7:1 (4:1), SZ Nitra—Mikuláš 3:0 (1:0) Ode­va Trenčín—B. Bystrica 1:0 (1:0), Tatra Svit—Dynamtka 1:2 (1:0), Dynamo „B"—Vrútky 7:1 (2:0, Pezinok—NV Topolčany 0:1 (0:1). A csehszlovák labdarúgó­bajnokság állása Csodáiaics szép játékkal a magyar csapat lehengerelte a svédeket Magyar Népköztársaság—Svédország 5:0 (2:0) 50.000 néző - Góllövők: Kocsis (3). Puskás és Deák — Reader (angol) kifogásta anul vezette a mérkőzést — Kiküldött munkatársunk telefonjelentése. Vasárnap délután, hatalmas érdeklődés mellett játszották le Budapesten, az újpesti stadionban a 16-ik magyar—svéd nemzetközi labdarúgómérkö­zést. Már a délelőtti órákban sokezres tömeg szo­rongott a stadionban. Délben az újpesti stádion már teljesen megtelt. 50.000 néző vette körül a pályát. A díszpáholyban ott láttuk Dobi István minisz­terelnököt, Ortntay és Ries minisztereket, Hegyi sportáJlamtitkárt, a svéd követség számos tagját, valamint a diplomáciai kar képviselőit. A svédek öltözőjében Rudolf Kock, szövetségi ka­tány az utolsó utasításokat adja csapatának. Itt tudjuk meg, hogy Und be r g helyett Andersson I. védi a vendégek kapuját. A magyar csapat öltözőjében csönd van. Sebes Gusztáv magyar szövetségi kapitány már jóval a mérkőzés előtt adta utolsó utasításait. Raeder (angol) játékvezető sípjelére, pont fél kettőkor fut id a két csapat. A himnuszok el­hangzása után a választásra kerül a sor. A sze­rencse a magyar csapatnak kedvez. Nappal hát­bon kezdik a játékot. A csapatok felállítása: M a g y a r Né p k ö z t á r s á g: Henni (Ruzsa) — Rudas, Balogh II. — Bozsik, Lóránt, Zakariás — Budai, Kocsis, Deák, Puskás, Hidegkúti. Svédország: Andersson 1. — Andersson II., Nilsson — Ahlund, K. Nordahl, Rosen — Jouson, Palmer, Jeppson, S. Andersson, Sundkvist. 1. NV Bratisl. 24 17 4 8 89:30 38 2. Sparta 25 16 4 5 87:39 36 3. Bohemians 24 13 5 6 70:44 31 4. Teplice 24 12 5 7 60:43 29 5. Slavia 24 13 2 9 67:51 28 6. Zi'lna 25 11 6 8 48:49 28 7. ATK 23 10 4 i) 65:54 24 8. Koílce 28 8 8 !) 45:41 24 9. Plzeft 24 8 6 10 47:56 22 10. Trnava 23 7 6 10 42:47 20 11. Ostrava 24 7 4 1S 81:52 18 11. Zbrojovka 24 6 5 18 43:82 17 13. Manet 24 6 S 15 33:74 15 14. Kladno 25 S 2 20 38:103 8 A magyar csapat fergeteges tá­madásaival indul a játék. Mindjárt az első percben a svédek kapuja előtt van a labda, de Kocsis beadását Deák óriási helyzetből mellé lövi. A következő két perc változatos já­tékkal telik el. Az iram óriási. Mindkét csapatnak van most egy-egy jó helyzete, de a védelmek kitűnően működnek. Az 5. percben Kocsis lő mellé is­mét kitűnő helyzetből. A magyar csatársor szinte kapu­jához szegezi most ellenfelét. K&csis megszerzi a vezetést A 8. percben, egy szép akció után Puskáshoz kerül a labda, aki szélse­besen száguld a svédek kapuja felé. A 16-os vonalról az egyedül áüó Kocsishoz tolja a labdát, aki ka­pásból szerzi meg a vezető gólt. 1:0. A gól után a svédeknek jó hely­zetük van, de a magyar védelem tisztáz. A 12. percben Deák, az ismét ki­tűnő helyzetben lévő Kocsishoz to­vábbítja'a labdát, aki újból gólt lő. A játékvezető sípja azonban még a gól előtt jelezte, hogy Deák lesre szaladt. A következő percek is állandó ma­gyar fölényt hoznak. A 14. percben Zakariás kezelése miatt szabadrú­' gást érnek el a svédek, de a labda mellé száll. A 15. percben Deáknak V&n jó helyzete, de rossz szögben kapta a labdát, úgy, hogy lövése a kapu mellé megy. A 24. percben sarokrúgást és el a magyar csapat. A labda Deákhoz pattan, aki ha­talmas lövést küld kapura, de az a kapufától pattan vissza. Kavaro­dás közben Puskás csípi el a lab­dát és védhetetlenül küldi azt a hálóba. 2:0. Ezután a svédek kerülnek a ma­gyar kapu elé, de Zakariás közbelé­pése menti Henni kapuját. A vendégek nem találnak ellen­szert az ötletes és gyors magyar tá­i madások ellen. Két jó helyzetet hagiisak ki a svédek Az utolsó 10 perc változatos játé­kot hoz. Most a svédek lendületes támadásokkal veszélyeztetik a ho­niak kapuját. A 39. percben Palmer kitűnő'hely­zetből veszélyes labdát küld Henni kapujára. A magyar kapus csak sarokra tudja menteni a jó lövést. A 41. percben meleg pillanatok vannak a magyar kapu előtt. Henni rosszul fut kl kapujából. Rosen az üres kapura lő, de az utolsó pillanatban Lóránt ment a gólvonalon. Ez volt az első fél­időben a legveszélyesebb svéd tá­madás. A 44. percben ismét a svéd kapu i előtt harcolnak. Budai beadásából | Kocsis hatalmas bombát küld An­I dersson kapujára, aki parádés vé­déssel csak sarokra ment. A sarok­rúgás után a labda a svéd gólvona­lon pattog, de a csatárok nem tud' ják kihasználni a nagy helyzetet. Az első félidő ragyogó szép ma­gyar fölényt hozott. Különösen a csatársor és a védelem mutatott jó játékot Az utolsó negyedórában ma­gas labdákkal játszott a magyar tá­madósor, amit a svéd védők köny­nyen szereltek. A második félidő Szép támadással kezdődik a máso­dik félidő. Mindjárt a 2. percben sa­rokrúgást ér el a magyar csapat, de a végén tisztáznak a svédek. Egy percre rá Hidegkútinak van jó hely zete, de mellé lő. A 4. percben — Kocsis, Puskás, Kocsis — a labda útja. A 16-os vonalon Kocsis átjátssza a védelmet s közvetlen közelről szerzi meg a harmadik gólt. 3:0. Szép gól volt! A közönség hosszan­tartó tapssal meg is jutalmazta Ko csist. Nordahl, a svédek kulancsa szinte ráfekszik Deákra. A magyar közép­csatár „mozdulni" sem tud, oly jól tartja kulancsa. A 8. percben egy szép svéd táma­dás után Joppson ordító gólhely­zetben áll. Henni kapuja előtt, de lövése melléje száll. A 11. percben újabb gólt ér el a magyar válogatott. Hidegkúti kitű­nő beadását Kocsis fejjel továb­bítja a hálóba, 4:0. Néhány percre rá Deák újabb gjólt ér el, ismét lesről... Az NV Bratlsíava már biztos bajnok 62.000 néző látta a vasárnapi fordulót — 35 gólt lőttek a csapatok SLAVIA— ZBROJOVKA 7:0 (5:0). A csehszlovák labdarúgóbajnokság vasárnapi 11-ik forduióia a favorit­csapatok győzelmével végződött. A forduló előtt, — mint ahogy azt jelen­tettük, — teoretikusan a Spartának is voltak még eselyei a bajnokságra, de a Bratislava Ostrava elleni győzelme után a szlovákiai csapat bajnoksága már biztos. Így az ifjúsági országos bajnokság, megszerzése után a „liga­bajnokságot" is bratishvai csapat nyerte. A szlovákiai labdarúgás, mely a modern WM-rendszert játssza, tagadhatatlanul a vezetőszerepet tölti be or­szágos viszonylatban. A kiesési zónában álló trnavai csapat vasárnap Kladnóban szerepelt, ahonnan nagy küzdelem után, az utolsó percben lőtt gólal szerzet egy pontot. III nán a honiak és a košicei Dynamo derbimérkőzés volt, amit szép és izgalmas küzdelem után a honiak nyertek meg egygólos különbséggel. A vasárnapi fordulóról munkatársaink a következőket jelentik: NV BRATISLAVA— SL. OSTRAVA 3:0 (1:0). Az NV Bratislava Venglár és Preis nélkül, tartalékosan játszott ezen a mérkőzésen, mely főleg az első fél­időben helyenkint durva, sportszerűt­len játékot hozott Az egész mérkő­zés alatt Inovecký játékvezető ere­lyére, — aki jól vezette a mérkőzést. — nagy szűkség volt A vendégek védelme nagyon durván játszott A honiak győzelm-- megérdemelt. A csapat állandó fölényben volt. A gó­lokat a következő sorrendben lőtték: 40. perc Simánský 1:0, II. fé'idő 12. percében Ing. Tegelhof 2:0, 22._ perc­ben a végeredményt Šimánský állítot­ta be. 15.000 néző. SONP KLADNO— KOVO TRNAVA 3:3 (3:1). A kiesési zónában álló trnavai csa­pat vasárnap Kladnóban. 6000 néző előtt játszott. A honiak az első per­cekben Uška és Mrázek góljaival már 2:0-ra vezettek s úgy nézett ki, hogy a trnavai csapat katasztrofális vereséggel hagyja el a pályát. Szép e'lentámadások utás azonban István­čič ért el gólt, amivei 2:l-re állította az eredményt. A következő percek kiegyensúlyozott játékot hoztak. Ek­kor Pfybil szerzett újabb gólt 3:1. A második félidőben hata'mas iramot diktáltak a vendégek A 27. percben Istvánčič ért el gólt 3:2. Változatos játék után a 40 percben Barteeko bíró Rašplička kezelése miatt 1 l-est ítélt a kladnoiak ellen, amit Istvánčič ériékesített. Bartečko vezette a mér­kőzést. TEPLICE—MANET POV. BYSTRICA 3:1 (1:1) Fajman nagyon gyenge bíráskodása mellett játszották a mérkőzést, amit megérdemelten nyertei' meg a honiak. A Slavia nagygóla-ányú győzelme meglepetésnek számít. Vinkler gyen­ge játékvezetése mellett játszottak a csapatok. A honiak győzelme teljesen megérdemelt. A csatarsorbsn különö­sen Urban és Bendi mutattak jó já­tékot. ATK— SPARTA 0:2 (0:0). 16.000 néző előtt játszották a mér­kőzést, mely az első perctől kezdve szép küzdelmet hozott. SLOVENA ŽILINA—Dynamo KOŠICE 4-3 (1:2). Szép és érdekes küzdelmet hozott a két szlovák csapat derbije. A honiak győzelme megérdemelt. A gólok a következő sorrendben estek: 7. perc Ganzner 1:0, 30 és 40. percben Do­bay 1:1, 1:2. Második félidő: 10. perc­ben Stalmašek 2:2, 21. percben Ciha 3:2, 27. perc Moravčik 4:2, a 40. perc­ben Zibr :ny 1 l-esből 4:3. A mérkő­zést 4000 néző előtt Karvas jól ve­zette. SKODA PLZEŇ—ROHEMIANS 1:5 (0:1). Több mint 10.000 néző előtt Plzeň­ben játszották a mérkőzést, mely a vendégek biztos győzeimévei végző­dött. A plzeni csapat két tartalékkal Sloupa és Böhm nélkül vette fel a har­cot. A végeredmény a 25. percben szü­letett. Puskás—Hidegkúti—Deák­akieó után a ferencvárosi közép­csatár hatalmas lövését a svéd kapus nem tudja védeni. 5:0. Az ötödik gól után Henni helyére Ruzsa áll be. A mérkőzés végéig azonban csak kétszer van alkalma a magyar kapusnak, hogy tudását megmutassa. A következő percek is magyar fölénnyel telnek el. A svédek most már csak arra törekednek, hogy újabb gólt ne kapjanak. Ez sikerült is nekik! A magyar válogatott a következő percekben a nehéz talaj ellenére iskolajátékot mutat. A játé­kosokon látszik, hogy az eredmény­nyel már megvannak elégedve. A csapatnak van még egy-két jó hely­zete, de a svéd védelem tisztáz. BÍR A DAT A magyar válórratott nagy gólsrá­nyú győzelme teljesen megérdemelt. A csapat az első perctől kezdve szív­vel-lélekkel játszott. A válogatott idei mérkőzésén csodálatosan szép, felejthetetlen játékot mutatott. Az öt gól nem fejezi ki teljesen az erő­viszonyokat. Deáknak ezen a mér­kőzésen hallatlan balszerencséje volt. Nordahl kitűnően tartotta, s amikor jó helyzetből a kapura tudott volna lőni, a labda vagy lecsúszott a lábá­ról, vagy pedig azt védte a kapus. A legjobb játékos Rudas volt. ki­tűnően védekezett a állandóan jó labdákkal tömte a csatárokat. A svéd csapat rossz, széteső játé­kot produkált. Az olympiai bajnok­csapatban Jeppson és Palmer a csa­társorban, a védelemben pedig Deák kulancsa, Nordahl volt jő. Anders­son kapus a gólokról nem tehet. Mind az öt védhetetlen volt. KÜLFÖLDI SZEMLE • Nemzetközi úszó-viadal Bécs­ben. Nagy érdeklődés mellett rendezték meg a franciák, ma" gyarok és a rendező osztrákok közötti úszóversenyt, mely a következő eredményeket hoz­ta: A 100 méteres női gyors­úszást a magyar Teme s nyer­te 1:09 mp-es idővel a francia Vallerey előtt. A francia Ja­ny 63 % méteren (két bazin" hossz) 37.7 mp-es kitűnő idő­vel győzött. A 100 méteres hátúszást Vallerey 1:07.4 mp, a 400 méteres gyorsúszást ugyancsp.k ő nyerte 5:10 mp* es idővel. • A „Tägliche Rundschao" írja, hogy a német demokra­tikus sportvezetőség 1950 február 9-től 12'ig téli sport­bajnokságot rendez a Harz" hegységben lévő Schirke vá­roskában. 2000 keletnémet­országi versenyző, továbbá Szovjetúnió és a népi demo" kratikus államokból 200 spor­toló részvételére számítanak. Az előkészületek már folya­matban vannak. Üj jégpályát, ugrósáncot építenek. Az új jégpálya kb. 15.000 néző szá­mára lesz alkalmas. • 1949-es évi legjobb tenni­szezők ranglistája. Az USA tenniszszövetsége, hivatalos lapjában közétette az ezidei hivatalos ranglistáját. Az 1. és 4. helyen oly tenniszezők sze­repelnek, akik közben hivatá" sos sportolók lettek. A férfiak ranglistája: 1. Gonzales, 2. Schroeder, 3. Talbert, 4. Par­ker, 5. Sedgman (Ausztrália), 6. Molloy. A nők ranglistája élén Osborne áll. • Ausztria: Austria—Oberlaa 7:2, Rapid—Vienna 6:0, FC Wien—Admira 2:1, Waeker— Glognitz 8:2, FAC—Sturm Graz 5:1, Sportklub— Vor wärts 2:1. A tabellán Austria vezet 15 ponttal. O J SZO a csehszlovákiai magyar dolgozók napilapja Szerkesztőség és kiadóhivatal: Bratislava. Jesenského 8.. II era Telefon 262-77 Fó- és feleifisszerkesztő Lőrincz Gyula Feladó és irányító postahivatal: Bratislava II. Nyomja és kiadja a Pravda grafikai és kiadó vállala'ok Kéziratokat nem adunk vissza. Előfizetés 1 évre 540 , % évre 270 , Í4 évr e 135.— 1 hónapra 45.— Kds.