Új Szatmár, 1912. augusztus (1. évfolyam, 103-127. szám)

1912-08-01 / 103. szám

1912. angnsztas 1 5. oldal UjMmm Gyermekgyilkos leány. — Az Uj Szatmár tudósítása. — Szatmár, julius 31. Szerdán este 10 óra tájban a város­ban cirkáló Grünfeld és Tóth detektívek egy 17—18 évesnek látszó cselédleányt tartóztattak le. A leányt bekísérték a rend­őrségre, ahol kihallgatták. A letartóztatott leány kihallgatásakor igen szenzációs, meglepő vallamást tett. Elmondotta, hogy Markovics Szerénának hívják s hogy ezelőtt néhány nappal jött Nyíregyházáról, ahol egy előkelő, az egész vármegyében ismert nevű család­nál szolgált. A családnak egyik 20 éves férfitagja állandóan üldözte szerelmével. A leány azonban sokáig ellentállott az ifjú ost­romlásának, végre azonban egy napon, a mikor már nem birt tovább ellentállani, odadobta magát neki. Több hónapig tar­tott ez a szerelmi viszony. A viszonynak következményei lettek. Mikor ezt a fiú szülei megtudták, a lányt kidobták az utcára. A szerencsétlen leány egy ideig Nyíregyházán csavargóit, onnan azonban rövidesen távoznia kellett, s ekkor Szat- márra jött. A leány bevallotta, hogy Nyíregyhá­zán a múlt héten gyermeke született. A gyermeket rögtön megfojtotta s a hullát az Epreskert-utca egyik házának félre­eső helyén elrejtette. A rendőrség a leányt beszállította a szatmári királyi ügyészség fogházába, a honnan szerdán délután átkisérték Nyír­egyházára. Hz »Uj Szatmár« sporthírei Utőhang a vasárnapi football mérkőzésről Egyik helyi lapban a vasárnapi foot­ball mérkőzésről riport jelent meg, amely­nek megírásakor a cikk Íróját főként az vezette, hogy egy nagyon szépen indult s immár messze vidékek városaiban hír­nevessé vált fiatal sportegyesületet, amely­nek a sajtó részéről csak támogatást le­het várnia, lecsepüljön. És amikor a Sz. T. V. E. játékosait alvégi garabonqiáskodó legényeknek nevezi el, ugyanakkor a vele mérkőző ellenfelét égig dicséri. Nem tulajdonítunk annak a cikknek semmi fontosságot, mert egyszeri elolva­sás után észre lehet venni azt a tájéko­zatlanságot, amivel az a cikk íródott. Mégis, hogy eloszlassuk a kételyeket s hogy világos, határozott véleményt alkot­hassunk magunknak a vasárnapi mérkő­zésről, felkértünk egy elsőrangú s magas tudásu sportembert, aki a mérkőzést vé­gignézte, aki kérésünkre a következő so­rokat írja: A vasárnapi football matschről kü­lönböző referádák láttak napvilágot, sze­rény nézetem szerint azonban egyik sem volt teljes. A sport iránt érdeklődő kö­zönség tájékoztatása céljából ismertetem a matsch teljes lefolyását: Vasárnap délután 5 órakor tartotta a Szatmári Torna és Vivó-Egylet a Németi Sport-Egylettel (nem mondhatjuk barátsá­gos) mérkőzését, amely 3:1 arányban végződött a szatmáriak javára. Ezen mérkőzés próbára tette a meg­jelent szépszámú közönség idegeit. Álta­lában jellemzi a szatmári matscheket a brutális, durva játék, de amit vasárnap láttunk, az felülmúlja valamennyit. A mérkőzés következőképpen folyt le; Kiss Elek biró megindítja a játékot, amely a NSE. .támadásával kezdődik. Da­cára a biró energikus intézkedésének, mégis mindkét részről a legbruté'lsabb] játékot fejtenek ki. Különösen a NSE. ve­zet ebben. Nem arra törekedik, hogy goalt érjen el, hanem hogy ellenfelét minden­ben megakadályozza és minél többször felbuktassa a játékosokat. Elismerjük a NSE. szép összjátékát, de ha már a football játék eme legelső elemével ren­delkeznek akkor ezt használják fel arra, hogy győzzenek az ellenfelükkel szemben. Tudjuk, hogy a bírónak roppant ne­héz feladata volt, mert két ePenlábas csa­patnak bírája lenni meglehetős nehézsé­geket ró a bíróra. Megtörtént, hogy Szüsz gyönyörűen lőtt egy goalt a Németiek ka­pujába, amit a biró lefütyölt és erre Szüsz megfeledkezve kötelességéről, elkárom- kodta magát és kiakart állani a csapatból, de bajtársai buzdítására ismét folytatta a játékot. Pedig a bírói intézkedésnek alá kell vetni magát minden játékosnak. Az első félidő kölcsönös támadások­kal telik el, mig a 31. percben Elefánt elé kerül a labda és azt Zsürgernek adja át, mikor is Zsürger hatalmasan goalt lő. A többi 14 perc ismét kölcsönös támadások­kal telik, amikor vége a félidőnek. Félidő 1:0. A második félidő ismét a NSE. tá­madásával kezdődik, de már a második percben Király elé kerül a labda mire hamarosan goalt lő. A harmadik goalt a 22. percben lövi jSzüsz a NSE. kapujába. Ismét támadások és a 38. percben Váradi beadása folytán Szabó lő hatalmas goalt a SzTVE. kapujába, a többi idő támadá­sokkal telik el, amikor a szokásos hipp hipp huráh-val végett ér a mérkőzés. Eredmény: 3:1. A durvaságot jelemzi az, hogy a má­sodik félidőben a SzTVE. három emberét lerúgják: Frankovszkyt, közvetlen utána Kormány I. és Elefántot, igy a rend meg­bomlik, amennyiben a balösszekötő Zsür­ger levonul a védelembe hátvédnek. A mérkőzésben a NSE. legjobb emberei Adorján a balfedezet, Váradi, Gönczi és a két Petruska. A SzTVE. emberei között kiemelendők Zsürger, aki e mérkőzésen dacára annak, hogy oly sokat felbuktat­ták gyönyörűen játszott. Ki kell emelnünk Runyay kapust, aki ezen a mérkőzésen mutatta ki imponáló tudását. A jövőre nézve mindkét csapatnak megkellene tanulni a backrugásokat, me­lyeket az előző mérkőzéseken láthattak, fém kellene elmulasztani a vezetőségnek figyelmét felhívni arra, hogy különösen a kapuk mellett a tereket hagyják szaba­don, nehogy mint már a mérkőzéseken megtörtént a goalba repülő labdát a kö­zönségről visszapattanva, ne Ítélhesse meg a biró. Ideje lenne már a két kaput hálóval felszereltetni, ami] ezeknek a ke- lemetlenségeknek véget vetne. Eddig szól a mérkőzés kritikája, ami­hez még csak azt fiizzük hozzá, hogy Vajnaj Lajos — akiről az illető lap azt irta, hogy nem is tagja az egyesületnek — már a megalapítás óta az egyesület kötelékébe tartozik. NYILTTER. E rovat alatt közlőitekért nem felel a szerk. Nyilatkozat. Több oldalról fölmerült és rosszaka­ratú híreszteléssel szemben, mintha én üzletemmel felhagynék, úgy egyéni repu­tációm, mint üzletem jó hírneve érdeké­ben kénytelen vagyok ezúton kinyilat­koztatni, hogy a rólam és üzletemről'ter­jesztett híresztelések teljesen valótlanok és légből kapottak. Üzletemet továbbra is fenntartom és azt ezután is a tőlem tel­hető legnagyobb göncit tággal, figyelem­mel és előzékenységgel fogom vezetni. Nb. vendégeim további szives párt­fogását kérve, vagyok tisztelettel ösztereicher József a Korona-kávéház tulajdonosa. I agg izzadás elleni crepp ingek kizárólag csali