Új Kelet, 1998. január (5. évfolyam, 1-26. szám)

1998-01-26 / 21. szám

1998. január 26., hétfő Sport Rekordponttal zárták az őszt Kézilabda NB I, nők Zárlatot kapott az Elektromos Kézilabda NB I, férfiak Kárpát-Hús Nyíregyházi KC-Elektromos 22-21 (9-7) Nyíregyháza, 2600 néző V: Dzsipoff, Szalai. NYKC: Szabó - Szergyuk 3, Bécsi 7, Medve 5/2, Kerekes 3, Tóvizi 2. Kiss 1. Csere: Lencsés (kapus), Petrusevszkij 1, Habuczki, Dengi. Edző: Köstner Vilmos. Elektromos: Ivanov - Váradi 1, Szép-Kis K. 2, Lcndvay 1, Fejes 2, Koszteckij 7/5, Dobos 2. Csere: Mohácsi 5, Rosta, Tóth 1. Edző: Hajdú János. Kiállítások: 2, ill. 4 perc. Hétméteresek: 3/2, ill. 5/5. Az eredmény alakulása: 5. p.: 3-0, 17. p.: 6-4, 25. p.: 7-7, 29. p.: 9-7,34. p.: 9-9,39. p.: 13-11,50. p.:18-15,55. p.: 20-18, 57. p.: 20-20. Fullajtár András (Új Kelet) A női kézilabda NB I B-ben a hét végén ért végett az őszi szezon. Mint ismert, a női vi­lágbajnokság miatt az utol­só két forduló januárra hú­zódott át. A maroknyi kis- várdai csapat méltóképpen zárta a bajnokság első kö­rét, hiszen bravúros teljesít­ményüknek köszönhetően megnyerték a szomszéd vár, Debrecen elleni rangadót, így a csapat 11 ponttal a 8-9. helyen várja a tavaszi foly­tatást, ami már most hétvé­gén elkezdődik a Vasas ott­honában. A várdai lányok az eddigi ’ B I-es szereplésük során az őszi szezonban még soha nem szereztek ennyi pontot. Főleg, ha azt vesszük alapul, hogy mindössze nyolc mezőnyjátékosból áll a ke­ret, és igazán kiugró egyéni­ségek nincsenek. Amit elér­tek, az a csapatmunka ered­ménye, és a fegyelmezett taktikus játék. A debreceni meccsről Rácz Sándor edző elmond­ta, hogy tartottak a mérkő­zéstől, de tudomásuk szerint az ellenfelük sem volt nyu­godt. A kezdeti megille- tődés és görcsös játék után egyre jobban átvették a já­ték irányítását, és egyenran­gú félként küzdöttek. Ovtus eredménytelen maradt a ra­gyogóan védő Samozva- novával szemben, a honfi­társa rendre hárította lövé­seit, így az erőket másként kellett csoportosítani. A második félidőt is a deb­receniek kezdték jobban, de egy szenzációs időszak kö­vetkezett, amikor zsinórban nyolc gólt lőttek a mieink, míg ellenfelük mindössze kettőt. Különösen dicséretes, hogy a nyolc gólból kettő emberhátrányban született. Nagy fegyvertény volt, hogy az így kiharcolt előnyt takti­kus és fegyelmezett játékkal tartani tudták. Az őszi szereplést így fog­lalta össze az edző: - Sem én, sem más nem gondolta a baj­nokság előtt, hogy ennyi pon­tot sikerül gyűjtenünk, hiszen a keret nem úgy állt össze, ahogy ezt szerettük volna. Vi­szont a kevés létszámú keret nagyon jól összekovácsoló- dott, és a kitűnő edzésmun­kának meglett az eredménye. Voltak mérkőzések, amikor egy emberként küzdöttek a pályán a játékosok. Most nyu­godtan várjuk a tavaszi folyta­tást, és szóba sem jöhet az, hogy kiesési gondjaink lehet­nek. Ebben a bajnokságban vé­leményem szerint már 13 pont­tal bent lehet maradni, és ne­künk már 11 van. Számítása­im szerint legalább négy hazai mérkőzés megnyerésére van esélyünk, aminek eredménye­ként az erős középmezőnyben zárhatjuk a bajnokságot. A Magyar Kupában a legjobb 16 között vagyunk, és Szerdán Hódmezővásárhelyen ját­szunk a legjobb 8 közé jutá­sért. Az NB I B-s ellenfelünk­kel szemben reális esélyünk van a továbbjutásra. Fullajtár András (Új Kelet) Annak ellenére, hogy ismét belépőjeggyel lehetett megte­kinteni a mérkőzési, telt ház várta az összecsapást. Ennek oka volt az is, hogy nem min­dennapi vendéget fogadlak a nyírségiek. A magyar mezőny­ben egyedüli csapat volt az Elektromos, akit ez idáig baj­noki mérkőzésen még nem si­került megverni a mieinknek. Nos, ez a „hagyomány”, ha nehezen is, de megszakadt. A szokásostól alacsonyabb szín­vonalú, de küzdelmes mérkő­zésen sikerült „zárlatot” okoz­ni a fővárosiaknak. A nyíregyháziak kezdték a játékot, és az első percben Be­csi szerzett vezetést csapatá­nak, majd egy perccel később Tóvizi, majd az ötödik percben Kerekes volt eredményes, így máris 3-0 lett az állás. Az Elekt­romos a kezdeti rövidzárlat után lassan magához tért, és hétmétercsből Koszteckij nyi­totta a góljaik sorát. A folyta­tásban kiegyenlítettebb lett a játék, de egészen a 25. percig meg tudta őrizni egy-ket gólos vezetését a hazai gárda. Ez kö­szönhető- volt Szabó kapus bra­vúrjainak és Bécsi gólerőssé­gének. A Tromos addig szoron­gatta vendéglátóit, míg a fél­idő hajrájában kiegyenlítettek. Szerencsére ez nem bénította meg csapatunkat, és Medve, majd Kerekes góljaival kétgó­los előnnyel zárult az első har­minc perc. A második félidőt a vendé­gek kezdték jobban, aminek eredményeként néhány perc eltelte után ismét egyenlőt mutatott az eredményjelző. Egy­re forróbb lett a légkör mind a nézőtéren, mind a pályán. A csa­patok nyílt sisakkal küzdöttek. Aztán újra felülkefekedett az NYKC, és átvette a játék irányí­tását, ami egy-három gólos előnyt jelentett számukra. A bu­dapestiek nem adták fel, vésze­sen igyekeztek Medvéék nyo­mában maradni. Az első félidő­ben majdnem végig cserepadon ülő Mohácsi egyre nagyobb ve­szélyt jelentett a nyíregyházi kapura. Szerencsére Koszteckij továbbra sem remekelt, egyedül a büntetők belövésével jeles­kedett. Az utolsó percekben aztán tetőfokára hágott az iz­galom. Az ellenfél Váradi és Szép-Kis góljaival az 57. percben kiegyenlített. A ko­rábbi találkozókhoz hasonló­an ismét döntetlenszágú volt a mérkőzés. Ám a mieink rá­teltek még egy lapáttal, és Medve egy „sunyin” eleresz­tett lövésével bebiztosította csapata győzelmét, és ezzel megtört a két csapat között nyolc éve tartó jég. Köstner Vilmos: - Hatal­mas taktikai csata zajlott a pályán, amelyben végig ve­zettünk és kínkeservesen nyertünk... Hajdú János: - Nem tud­tam, hogy új szabályokkal játsszák a kézilabdát... Egy kubai Vasváriban Kézilabda NB I, férfiak, 15. forduló Ladányi Tóth Lajos (Új Kelet) ___________ „N incs olyan tévéállo­más, amely ne foglalkozna hazámmal nap mint nap, a pápalátogatás nagy ese­ménynek számít Kubában. A felvételeket látva érzek némi honvágyat, de végül is én vállaltam azt, hogy belevetem magam az isme­retlenbe, kipróbálom, hogy mire leszek képes egy ide­gen közegben. Fogalmam sem volt, hol kötök ki Magyarországon, egy kisváros, Tiszavasvári bejelentkezett értem, én pe­dig kaptam az alkalmon. Alig döbbentem rá, hogy hová is csöppentem, máris bemutatkozhattam. Fergete­ges hangulat volt január 23-án, pénteken a tisza­vasvári csarnokban, amikor a műsorközlő belekiáltotta a nevem a mikrofonba. Mi tagadás, felállt a hátamon a szőr! Azt mondták elő­zetesen, hogy a Komló na­gyon megszorította a minap honfitársamé kát, Perezéket, csupán két góllal nyert ná­luk a Fotex. Nagyon bizonyítani akar­tam, tudtam, hogy mi a szur­kolók és a vezetők elvárása velem szemben. A lehető legjobbkor, ígéretes hely­zetben kaptam labdát, még negyvenegy másodperc telt el a mérkőzésből, amikor bal­ról gólt dobtam. Micsoda trombitálás, üdvrivalgás volt! Rosszul estem, fájdal­maim voltak, de valahogy „feltámasztottak". Az első félidőben kétszer vezettünk három találattal, úgy gon­doltam, nyerhetünk. Utólag pipa vagyok magamra, ami­kor a harmincadik percben erősködtem, hogy Fekete he­lyett én dobjam a hetest, saj­nos, a kapusba dobtam a labdát. Pedig kedvező eset­ben 16-14 lehetett volna... Igyekeztem összeszedni magam, a második félidő­ben négyszer villantam, ami kevésnek bizonyult, a Kom­ló rendre leindított bennün­ket. Rendkívül hézagoson védekeztünk! Több új társam sok hibával játszott, egy ilyen ellenféllel szemben ez megengedhetetlen. Kikap­tunk 31-26-ra... Bele kell még rázódnom a csapatba, ugyanakkor egységesebbnek kellene lennünk. Mondták, hogy a bennmaradás a mini­mális cél, azon leszek, hogy ehhez hozzásegítsem a Vas­várit." (Részletet közöltünk a negyvenszeres kubai válo­gatott Odeal Marcos Puer- tas képzeletbeli naplójá­ból.) Rosszul dobtak Sopronban Fotex igen, FTC nem! Fotex KC Veszprém- Cabot Zubri (cseh) 31-22 (15-12) Fotex KC Veszprém: Svaj- len - Oszlánczi 4/1, Sótonyi 4, Mezei 6, Éles 7/1. Kis 2, Zubjuk 4 Csere: Szathmári (kapus), Perez 2, Csoknyai, Mandics 2. Herz-FTC-Krim Elec- tra Ljubljana (szlovén) 23-25 (13-12) Herz-FTC: Hoffman Ol­ga — Szarka Éva, Borok Rita 4/1, Pádár Ildikó 3. Pásztor Zsófia 4, Takács Gabriella 3, Fiedler Erika 1. Cserék: Lőwy Dóra. Bccz Marianna 1/1, Kertész Klá­ra 7/4 Krim Electra. A vasárnapi meccsek ered­ménye alapján a Fotex férfi együttese a Bajnokok Li­gájában a legjobb nyolc közé jutott, míg az FTC lá­nyainak ez nem sikerült. Kosárlabda NB I, B1 csoport, férfiak Új Kelet-információ A nyíregyháziak az országot átszelve hosszú, fárasztó utazás után érkeztek Sopronba, az alap­szakaszban a zöld alcsoport lis­tavezető helyén zárt együtteshez. Ennek ellenére az első támadá­sokat a főiskolások fejezték be jobban. Aztán a hazaiak beleerő­sítettek, és átvették a vezetést. Az amerikai center, Freyer elsősor­ban zsákolásokkal szerzett pon­tot csapatának, míg mellette Vujadinovic szerezte szorgalma­san a pontokat. A soproniak tíz pont fölé növelték előnyüket, mert a vendégcsapat pontatlanul dobott. Kozmáék nem hagyták annyiban és felzárkóztak, hat pontra olvadt a hazai előny. A félidő hajrájában ismét beleerő­sítettek a soproniak, és tízpontos előnnyel fordultak. A második játékrészben Freyer tovább fitogtatta zsákolási tudo­mányát - a mérkőzés során össze­sen hatszor mutatta be látványos gyakorlatait -, és Vujadinovic is szórta a kosarakat. A hazaiak egyik legjobb dobója, Radovic nem nagyon jutott szóhoz, mert Kozma nagyszerűen védekezett ellene. Sajnos, a centerposzton Zogovic nem tudott az amerikai­hoz hasonlót produkálni, és ma­radt a soproniak előnye. Ger- gelyék azonban nem adták fel a küzdelmet. Kevesebb mint négy perc volt hátra, amikor öl pontra fogyasztották a hátrányukat. Sőt kétszer is pontszerzési lehetősé­O (/) SJ ro ro _i o o get szalasztottak el. Ekkor a ko­rábban Nyíregyházán is kosara­zó Borosnyai Szabolcs triplája eldöntötte a meccs sorsát. A nyíregyháziak hiába véde­keztek jól ezen a mérkőzésen, nem volt elég, mert dobásaik a táma­dások során pontatlanok voltak. A többség dobóteljesítménye öt­ven százalék alatt maradt, ami végül is eldöntötte a meccs sor­sát. A hajrában nagy lehetősé­get szalasztottak el a nyíregyhá­ziak, és így a hosszú utazás vé­gén papírfonna eredmény szüle­tett a hűség városában. A B1 csoport nyolcadik for­dulójában meglepetésered­mény született, a hódmezővá­sárhelyiek Sopronban a kiseb­bik” helyi csapattól vereséget szenvedtek. Míg a MAFC Nagy­kőrösön is nyerni tudott, a Sze­ged otthonában legyőzte a MEAFC-ot. Hazai siker A Nyíregyházi TK Isobau kadett utánpótláscsapata, az NYSI-s, vasváris gárda itthon tartotta az első' ízben meg­rendezett PBSZ Téli-kupa díját. A nyír­egyházi Polgári Biztonsági Szolgálat Kft. által támogatott tornán rangos mezőny gyűlt össze. A Vasvári Pál Gim­náziumban szombat-vasárnap megtar­tott rendezvényen a hazaiak székesfe­hérvári, debreceni és tiszaújvárosi csa- I patokat előztek meg. A torna eredmé­nyeiről későbbi számunkban részlete­sen beszámolunk. Képünk a győztes nyíregyházi „kadett-sereg” látható Soproni Ászok KC-Nyíregyházi TK Isobau 77-66(38-28) Sopron, 800 néző. V.: dr. Szakáll, Verebélyi. Soproni Ászok KC: Borosnyai 16/6, Vujadinovic 23/12, Freyer 21, Radovic 10, Breiner 4. Csere: Ábrahám, Szabó A. Edző: Vetési Imre. Nyíregyházi TK Isobau: Kozma 17/9, Zogovic 15, Dunai 9, Gergely 11, Oroszvári 8/6. Csere: Herczku 6/3, Lakatos. Edző: Kamarás György, Varga Sándor.