Új Kelet, 1998. január (5. évfolyam, 1-26. szám)

1998-01-17 / 14. szám

1998. január 17., szombat Gázolt a Ferencváros Kézilabda NB I, nők Herz-FTC-Kisvárda Papp-Ker SE 38-17 (22-11) Budapest, 400 néző. V.: Horváth, Nedovánszki. FTC: Hoffman - Szarka 3, Borók 9, Pádár 4, Pász­tor 5, Takács 4, Fiedler 1. Csere: Becz 5, Kovásznai 1, Vészeli 4, Bárdos 2. Edző: Németh András. KSE: Bírta - Nagy K. 2, Gálái, Rigmányi 5/1, Vass 5, Ovtus 3, Baunok. Csere: Pál (kapus), Rigmányi 2, Nádasi, Kul­csár, Nagy I. Kiállítások: 4, illetve 8 perc. Hétméteresek: 7/4, ill. 6/1. Az eredmény alakulása: 10. p.: 9-2,16. p.: 14-7, 25. p.: 17-10, 40. p.: 24-13, 50. p.: 32-16. Új Kelet-információ „Nemszeretem” mérkő­zésre utazott az őszi fordu­lóból erre az évre áthozott mérkőzésre a kisvárdai csa­pat. A nemzetközileg is el­ismert ferencvárosiak ott­honában egy magyar csa­patnak sem sok babér terem, hiszen a Bajnokok Ligájá­ban döntős csapat, és több­szörös magyar bajnok vi­lágklasszis játékosok sorát vonultatja fel. Már az első percektől gázolt a Fradi- henger, és szinte minden támadásukat góllal fejez­ték be. Bár volt időszak, amikor kiegyenlítettebb játék folyt a pályán, de a hazaiak újabb rohamai szinte elsöpörték a szabol­csiak gyenge lábakon álló védelmét. A vendégek já­tékából különösen az ag­resszív védekezés hiány­zott. A támadásaikat pró­bálták szövögetni, és a lőtt 17 góljuk mindenképpen dicséretes, sőt még több is lehetett volna, de ebbe nagy beleszólása volt a ki­robbanó formában védő Hoffman kapusnak. Vég­eredményben a budapesti csapat ilyen arányban is megérdemelten nyert. A mieinknek a legfonto­sabb, hogy az elkövetke­ző feladatokra koncentrál­janak, és mielőbb túltegyék magukat ezen a mérkő­zésen. Rácz Sándor: - Felszaba- dultan és nagy önbiza­lommal játszott a Ferenc­város, ezzel szemben mi nagyon gyengén véde­keztünk. Szoros meccsen veszítettek Kézilabda NB I, férfiak MÓL Szolnok-Tiszavasvári Alkaloida 23-22 (12-12) Szolnok, 600 néző. V.: Kékes P., Kékes Cs. Szolnok: Hernandez - Timár 2, Golovin 6, Szép- Kiss 6, Sós 3, Makai 2, Szloska 4. Csere: Erdélyi (kapus), Enyedi. Edző: Nagy Károly Tiszavasvári: Boczák - Alexa 4, Fuják 4, Fekete 7/4, Pavlovics 1, Dobi, Szrdanovics 5. Csere: Grandjean, Kuliár (kapusok), Berényi 1, Varga, Hellinger, Danes. Edző: Uzejrovics Mirzet Kiállítások: 12, ill. 10. perc (durva szabálytalan­ságért Varga Zsoltot az első félidő közepén a játékvezetők kizárták a további játékból.) Hétméteresek: 2/1, ill. 4/4. Az eredmény alakulása: 5. p.: 2-2,20. p.: 8-8,25. p.: 10-11, 41. p.: 14-15, 50. p.: 19-18, 55. p.: 22-18. Munkatársunktól Mindkét csapat részéről nagy várakozás előzte meg az alsóházi rangadót, hi­szen a vasváriak, de a szol­nokiak is veszélyes zóná­ban várták a tavaszi rajtot. A mieink nem titkolták, hogy a pontszerzés remé­nyében utaztak a Tisza-par- tiakhoz, ám azzal is tisztá­ban voltak, hogy a vendég­látóiknak is létkérdés a mérkőzés sikere. Mindkét csapat idegesen kezdett, és igazából egyik sem tudott elhúzni a másiktól. Az első percektől fej fej mellett ha­ladtak a csapatok, hol dön­tetlen volt az állás, hol valamelyik csapat veze­tett egy góllal. Hasonlókép­pen folytatódott a máso­dik félidő is, és egészen az 55. percig nyílt volt a mérkőzés, majd azt kö­vetően a hazaiak négygólos előnyre tettek szert, ami nem sokáig tartott. Az utol­só másodpercekben egyen­lítési lehetőséget szalasz­tott el az Alkaloida, húsz másodperccel a találkozó vége előtt Berényi egyedül tört kapura, de a százszáza­lékos gólhelyzetet kihagy­ta, Erdélyi kapus bravúrral hárított. A hazaiaknál min­denképpen csalódást oko­zott a kubai válogatás ka­pusa, aki siralmasan védett, és a vendégek legnagyobb bánatára az edző lecserélte, így a Nyíregyházáról elke­rült Erdélyi őrizte tovább a szolnoki hálót. Bravúrt bra­vúrra halmozva a mezőny legjobbja volt. A látottak alapján a döntetlen igaz­ságosabb eredmény lett volna. Nagy Károly: - Nagyon tartottunk ettől a mérkő­zéstől, és örülök neki, hogy nyertünk. Uzejrovics Mirzet: - Nyert meccset buktunk el, néhány játékosom siralma­san játszott, de így is rá­szolgáltunk volna az egy pontra. Pampuch és Veres jobban bírta, mint Grózer Röplabda, Extra liga, férfiak, 21. forduló NYVSC Szabolcs Gabona-Kazincbarcikai VSE-ÖRSZ 3-0 (12, 10, 11) Bujtosi Szabadidő Csarnok, 600 néző. V.: Szalay, Ortner. NYVSC Szabolcs Gabona: Cutino, Pampuch, Horvárth G., Veres P., Martinez, Bugyi. Csere: Zajácz, Horváth L., Zádor. Edző: Botos Ferenc. Kazincbarcika VSE-ÖRSZ: Grózer, Polencsik, Nagypál, Veres Z., Bencsik, Kiss. Csere: Jánosi, Torna. Edző: Dudás András. A mérkőzés alakulása. 1. játszma: 3-1, 5-3, 6-6, 6-8, 9- 8, 9-11, 12-11, 13-12. 2. játszma: 1-1, 3-2, 6-3, 12- 3, 12-5, 13-7, 14-10. 3. játszma: 0-2, 1-6, 2-8, 8-8, 10- 9, 13-10, 14-11. Révay Zoltán (Új Kelet) A Bujtosiban először mutat­kozott be a kazincbarcikaiak színeiben Grózer György, aki Németországból hazaigazolt. A kérdés az volt, hogy a sokszros magyar és német válogatott röplabdással mire lesznek ké­pesek a vendégek? 1. játszma: Nehezen estek a pontok. Mindkét oldalon első­sorban szélről támadtak a csa­patok, és míg a hazai térfélről Pampuch és Veres támadásai voltak védhetetlenek, addig a másik térfélről Grózer volt el­lenállhatatlan. Az „ütésváltá­sokból” először a hazaiak jöt­tek ki jobban, Pampuch pont­jai révén 6-3-ra vezettek. Gró- zerék azonban beérték őket, és 11-8-ra is vezettek. Kilenc pont nélküli szerva után Veres szer­vái következtek, ebből három pontot szereztek Veresék a tá­madásban és sáncban is aktív Cutino révén. Pampuch Csaba ismét pontos volt, aztán az utol­só két pontot a vendégek ugyan vitatták, de azokat is a hazaiak javára írták. 2. játszma: Továbbra sem pörögtek az események. Marti­nez helyére Zajácz érkezett. Az eredményjelző 1-1-et mutatott, miután 14 nyitás következett pont nélkül. Pampuch szervái közben a hazaiak megugrottak (6-2). Ekkor Grózer már fárad­tabbnak látszott, és egyre kevés­bé volt pontos, Cutino és Zajácz is sáncolta. Az NYVSC csapata csak nehezen tudta ezt a lehető­séget kihasználni, a vendégek 13-5 után 13-10-re feljöttek. 3. játszma: A barcikaiak - elsősorban a hazai nyitásfoga­dási bizonytalanságok miatt - 8-2-re elhúztak. A csereként pályára lépő Zádor nyitásai következtek, amiből egyen­lített a Szabolcs Gabona. Zajácz is egyre erőteljeseb­ben támadott, és a végén Pampuch és Veres pontos tá­madásai eldöntötték a meccs sorsát. A hullámzó játékot produ­káló hazai gárda - ennek el­sősorban nyitásfogadási bi­zonytalanságok, és rossz vagy erőtlen szervák voltak az okai - szélekről nagyon jól támadott, és ügyesen sán­colt. Ezt az egyre jobban fá­radó Grózer egyedül nem tudta ellensúlyozni. Jósé las­san legjobb formáját hozza, Pampuch és Veres ezúttal is keményen támadott. Az egy­szeres válogatott Veres két- három olyan sáncot is bemu­tatott, ami élményszámba ment! Botos Ferenc: — Fegyel­mezetten, néhol látványosan, de nem olajozottan játszot­tunk. Dudás András: - A végjáté­kokban mindig voltak vitatha­tó játékvezetői ítéletek. Ennek ellenére a hazaiak megérdemel­ten nyertek. A 21. forduló további ered­ményei: Dunaferr-Vasas 3-0, Kecskemét--Medikémia Sze­ged 0-3,Csepel-Kaposvár 0-3. Az Extraliga állása: 1. Kaposvár 19 2 60-18 40 2. Szeged 15 4 48-18 34 3. NYVSC 13 7 46-26 33 4. Dunaferr 10 11 37-41 31 5. Vasas 10 11 36-42 31 6. K.barcika 7 13 31-46 27 7. Csepel 6 15 26-49 27 8. Kecskemét : 2 19 15-59 23 Elmaradt mérkőzések: Kazincbarcika VSE ÖRSZ- Medikémia Szeged, NYVSC Szabolcs Gabona—Mediké- mia Szeged. Szerdai mér­kőzés eredménye: Vasas SC-Pini Kaposvár 1-3! (Teg­napi számunkban tévesen jelent meg a mérkőzés ered­ménye, ezért elnézést ké­rünk olvasóinktól.) 22. forduló mérkőzései Dunaferr SE-NYVSC Sza­bolcs Gabona, Dunaújváros, vasárnap, 17.00. V.: Csikós, Szabó F. Vasárnap - szombati és va­sárnapi átmozgató edzések után - az NYVSC Szabolcs Gabona Dunaújvárosba uta­zik. A nyíregyháziak most ne­gyedszer találkoznak a Duna­ferr SE együttesével, az eddi­gi három találkozót - egyet a vasas városban - a nyíregy­háziak nyertek. A dunaújvá­rosiak az idén három bajnokit játszottak, kétszer a kaposvá­riaktól kaptak ki (1-3, 2-3), egyszer a Szegedtől (0-3). További mérkőzések: Csepel—Medikémia Szeged, Kazincbarcikai VSE-ÖRSZ- Pini Kaposvár, Kecskeméti RC-Vasas SC. A sporttörvényt is módosítani fogják MTI A tavaly áprilisi tanácskozás­hoz hasonlóan pénteken újabb sportfórumot tartottak a Parla­mentben. Ez az összejövetel jelentette a decemberben nyil­vánosságra hozott sporttal kap­csolatos kormányanyag társa­dalmi vitájának lezárását. A rendezvény fontosságát jelzi, hogy Horn Gyula minisz­terelnök személyesen köszön­tötte az egybegyűlteket.- Átfogó, gyors reformokra van szükség, s ehhez nem nélkülözhető a kormány, az Országgyűlés támogatása sem, ugyanis módosítani kell a sporttörvényt, tisztázni az egyes központi költségvetési szervekhez tartozó sportlétesít­mények helyzetét, és rendezni a sportszervezetek által felhal­mozott több milliárd forintos adósságállományt - említette Horn Gyula, aki arra is kitért, hogy a novemberben létreho­zott munkabizottság előterjesz­téseivel január 22-ei és 29-ei ülésén foglalkozik a kormány, majd az anyagot rögtön utána beterjeszti az Országgyűlés elé. Tibor Tamás a múlt elemzé­sét mellőzve rögtön a dolgok közepébe vágott, s ismertette a munkabizottság által elkészített javaslatokat, hozzátéve, hogy a közeli napokban ezeket még egyeztetni fogják a Sporttanács tagjaival, valamint a parlamen­ti pártok képviselőivel is. Az elképzelések közül a leg­fontosabbak a következők. Az 1996-os sporttörvény módosítá­sa kapcsán meg kell határozni a hivatásos sportoló fogalmát, s előírni, hogy ilyen sportolót csak jogi személyiségű gazda­sági társaság foglalkoztathat - kizárólag munkaviszony kere­tében, vagy egyéni vállalkozó­ként. Ugyanakkor ki kell zárni annak lehetőségét, hogy amatőr sportoló sportszervezetétől — az indokolt mértékű természetbe­ni juttatáson és költségtérítésen túl - díjazásban részesüljön. A sportági szakszövetségek dönthetnének arról, hogy hiva­tásos, vagy amatőr (esetleg mind­kettő) bajnokságot írnak ki, ám az előbbiben csak a jogi szemé­lyiségű gazdasági társaságként működő sportszervezetek vehet­nének részt — akkor, ha nincs le­járt köztartozásuk, az éves mű­ködés feltételét pedig megfelelő iratokkal tudják igazolni. A gyökeres átalakulásnak a labdarúgásban néhány hónapon belül végbe kell mennie, hogy az 1998/99-es bajnokság már az új feltételek szerint kezdőd­hessen el, míg a többiben 2001. december 31-ig jelölték meg a határidőt, egyelőre nem dönt- vén arról, hogy minden sport­ágra vagy csak a csapatsport­ágakra terjedjen ki a tervezett reform. Az egyes, állami tulaj­donban lévő központi költség- vetési szervek (minisztériumok) kezelésében álló sportlétesítmé­nyek - ez érinti a Vasast, az MTK-t, azÚTE-t, a Bp. Honvé­dőt, a Ferencvárost, továbbá a vidéki Dózsa- és Honvéd-egye­sületeket - kezelésében álló sportlétesítmények tulajdoni helyzetét még ebben az eszten­dőben rendezni kell, méghozzá úgy, hogy a sportfunkció megőr­ződjön, s az meghatározott időre garantált is legyen. A vezérlő elv az, hogy eze­ket a létesítményeket pályázat alapján, de ingyenesen az érin­tett helyi önkormányzatok, il­letve maguk a sportegyesüle­tek kapják meg. Ami a harnia- dik nagy témakört, a mintegy nyolcmilliárd forintos adós­ságállomány kezelését illeti: a tervek szerint a kormány — az OTSH megnövelt költség- vetése útján - támogatást nyúj­tana az átütemezett, részletek­ben törlesztendő köztartozás megfizetésére. Könnyítésként elengednék a járulékos rárakódott terheket, vagyis a bírságot és a pótlékot, ez év december 31-ig fizetési halasztást biztosítanának, s a törlesztés csak 1999. január elsejétől öt éven keresztül len­ne esedékes. Mindez azokra a sportszervezetekre vonatkoz­na, amelyek megállapodást kötnek az országos sporthiva­tallal, s ugyanakkor folyama­tosan eleget tesznek folyó fi­zetési kötelezettségeiknek. I Pampuch légicsatája